Etiketler

Dink Davasına 7 Kasım'da Devam Edilecek

Elif Akgül
Yeniden görülen Hrant Dink davasında Trabzon İstihbarat Şube'de R bürodan sorumlu amir ve Şube Müdür Yardımcısı Hasan Durmuşoğlu'nun savunma ve sorgusu bitti. Dava 7 Kasım'da devam edecek.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın altıncı celsesinin dördüncü duruşması bugün görüldü. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklardan Ramazan Akyürek, tutuksuz sanıklardan Hasan Durmuşoğlu, Ercan Demir, Faruk Sarı, Ali Fuat Yılmazer, Reşat Altay ve Celalettin Cerrah katıldı.

Duruşmaya, Ogün Samast, Yasin Hayal, Hamdi Egbatan, Osman Gülbel, Ali Poyraz, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç SEGBİS aracılığıyla görüntülü ve sesli olarak katıldı.

Duruşmada Eski Trabzon İstihbarat Şube'de R bürodan sorumlu amir ve Şube Müdür Yardımcısı Hasan Durmuşoğlu'nun savunma ve sorgusu yapıldı.

TIKLAYIN - ESKİ TRABZON İSTİHBARAT ŞUBE MÜDÜR YARDIMCISI: DİNK'İN ÖLDÜRÜLECEĞİNİ BİLMİYORDUM


Duruşmanın ikinci yarısında hakim taraflardan talepleri aldı.

Ara karar veren mahkeme, Akyürek ve Yılmazer'in tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, firari sanıklar hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Heyet, Engin Dinç, Ercan Demir, Faruk Sarı ve Mehmet Uçar'ın duruşmalardan vareste tutulmalarına karar verdi.

Davaya 7-8-10 ve 11 Kasım'da devam edilecek. Sonraki celsede dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile dönemin İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un savunma ve sorgusu yapılacak.

Ne olmuştu?

Dink cinayetinde aralarında Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, İstanbul Emniyeti eski Müdürü Celalettin Cerrah, Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanları Ramazan Akyürek, Sabri Uzun, Ahmet İlhan Güler, Trabzon Emniyeti Eski Müdürü Reşat Altay’ın bulunduğu sanıkların yargılanmalarına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde  dört gün devam edilecek.

Dink’in öldürülmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturmada Dink’in öldürüldüğü saatlerde olay yerinde jandarma görevlilerinin olduğu tespit edilmişti. Ancak savcı Gökalp Kökçü, jandarmayı kamu görevlileri ile ilgili hazırladığı iddianameye dahil etmemişti.

TIKLAYIN - DİNK ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE JANDARMA CİNAYET MAHALLİNDE MİYDİ? http://bianet.org/bianet/insan-haklari/170766-dink-olduruldugunde-jandarma-cinayet-mahallinde-miydi


Bundan kısa süre sonra, 11 Ocak 2016'da Kökçü soruşturmadan alındı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kökçü, 26 Temmuz 2016'da yeniden soruşturmanın başına getirildi.

27 Temmuz'da İstanbul ve Trabzon’da dört jandarma ve bir yayınevi sahibi tutuklanmıştı.  31 Temmuz'da aralarında askerlerin de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

AVUKAT BAKIRCIĞLU DEĞERLENDİRDİ: "JANDARMA SORUŞTURMASINDAKİ YENİ GÖZALTILAR, DİNK DAVASINI YENİ AŞAMAYA GETİREBİLİR" http://bianet.org/bianet/insan-haklari/177410-jandarma-sorusturmasindaki-yeni-gozaltilar-dink-davasini-yeni-asamaya-getirebilir


3 Ağustos'ta ise Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Aynı gün jandarma görevlilerinden Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Dinç tutuklandı.

7 Ağustos'ta da dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerinden Ergün Yorulmaz tutuklandı.

9 Ağustos'ta eski astsubay Emre Cingöz, Hrant Dink cinayetinin olduğu gün olay yerinde olduğu gerekçesiyle, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, "Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması" (FETÖ / PDY) üyeliği ve kasten öldürmeye  iştirak" suçundan tutuklandı. Aynı gün Şüpheli jandarma astsubaylar Mustafa Küçük, Mikdat Özbek, eski uzman çavuşlar Rahmi Özer ile Musa Yıldırım ise aynı suçlardan, adli kontrol uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

16 Ağustos’ta Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, jandarma istihbarat görevlisi Astsubay Veysel Şahin, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Astsubay Ecevit Emir ve Uzman Jandarma Adem Sarıgöl tutuklandı.

Hrant Dink cinayeti davasında “örgüt olmadığı”nı söyleyen ve iki kişi dışındaki sanıkları tahliye eden mahkemenin başkanlığını yapan hakim Rüstem Eryılmaz 20 Ağustos’ta tutuklandı.

25 Ağustos’ta gazeteci Ercan Gün ile Dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Müdürü Metin Yıldız tutuklandı. (EA)
Elif Akgül

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon bölümü mezunu. Daha önce İMC TV'de muhabir olarak çalıştı. bianet'in İfade Özgürlüğü haberleri editörlüğünü yapıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder