Etiketler

Ermeni Cemaati'nde neler oluyor

Ermeni Cemaati'nde seçim tartışmaları... Ermeni Patrikliği’nde tekrar seçim tartışmaları gündeme oturdu. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhaniler Genel Meclisi, Patrik II.Mesrob Mutafyan’ın demans hastalığı nedeniyle 7 yıldır görevini sürdüremediğini belirterek emekli edilmesine karar verdi ve Patrik seçimi için başvuru yapılacağını duyurdu. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ise Ermeni Cemaati’nin yayın organı Agos’a verdiği demeçte, “Eskiden nasıl olduysa seçim yine öyle olacak. Aynı şekilde yürütülecek. İzin ne zaman gelir belli değil. Bir ay da olabilir, üç ay da olabilir. Hiç olmayabilir de. Çalışmalar ondan sonra başlayacak. Ortada herhangi bir şey yok. İzin gelmeden kimse bir şey yapmayacak” dedi.


ATEŞYAN SOYKIRIM TEZLERİNE KARŞI

Ermeni Patrikliği’ndeki seçim tartışması öncelere dayanıyor. Patrik II.Mesrob Mutafyan’ın hastalığı nedeniyle Patrik Vekili olarak Patrikhane’de olan Aram Ateşyan etkinlik gösteriyor. Dini gelenekler sebebiyle mevcut patrik hayatını kaybetmeden bir diğer patriğin seçilmesi mümkün değil ve 7 yıldır Ermeni Patrikhanesi’nin başında Vekil Ateşyan var. Cemaat içinde bir kesim diasporaya eleştirileriyle bilinen Ateşyan'ın varlığından rahatsızdı ve seçim istiyordu.

Ateşyan’ın “Ermeni Soykırımı” iddialarına ilişkin tutumu da Ermeni Cemaati’nin bir bölümünde rahatsızlık yaratmıştı. Aram Ateşyan, Almanya’nın “Ermeni soykırımı yasa tasarısı”nı kabul etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak, “Ermeni Milletinin emperyalist güçler tarafından kullanılıyor” ifadelerini kullanmış ve soykırım kararlarına karşı çıkmıştı.

AGOS SEÇİM İSTİYOR

Ermeni Cemaati’nin yayın organı Agos ise, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhaniler Genel Meclisi’nin aldığı seçim kararı sonrasında “Geç oldu, güç olmasın” başlıklı bir başyazı yayımladı. Aram Ateşyan’ın eleştirildiği yazıda, “2010’da ‘Patrik Genel Vekili’ olarak göreve başlayan Başepiskopos Aram Ateşyan, bugüne kadar seçim gereklerini yerine getirme konusundaki isteksiz tutumuyla tepki toplamış” şeklinde ifadelere yer verildi.


1 yorum:

  1. Patrigimizi secmemiz icin izin bekliyoruz ha? Nerede gorulmus sey .Adam zaten acik acik diyor ' izin ne zaman gelir belli degil ' diye , ' Hic olmiyabili de' diyor . ' Yani bosuna umitlenmeyin ve denizi gormeden pacalari sivamayin ' diyor adam acik acik .Ilginc olani o ki kendi patrigimizi secmek icin izin niye ? Gerci adamlar halkin oylari ile secilen kilise yonetim kurulu uyelerini bile taker taker onayliyorlar . Iste MODERN TURKiYE .

    YanıtlaSil