Etiketler

Fransa'da 'Ermeni Soykırımı'nı inkar yasası' kabul edildi /France Senate adopts bill criminalizing Armenian Genocide denial

Fransa'da, 'Ermeni soykırımı' iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa Senato'da kabul edildi. 'Ermeni soykırımını inkar' yasası yeniden Fransa gündeminde Tasarıya 146 senatör ‘hayır' oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Senato'da kabul edilen tasarı yeniden meclise gönderilecek, tartışma yapılmayacak değişikliklerle 3 hafta sonra yasallaşacak. (Büyükelçiye yol göründü demektir. HYETERT)

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile Senato Başkanı resmi konutunda akşam yemeğinde bir araya gelmişti. Oylamada Senato Başkanı Larcher çekimser oy kullandı.

SARKOZY'NİN CUMHURBAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE KABUL EDİLEN TASARI, AVRUPA KONSEYİ'NCE İPTAL EDİLMİŞTİ

Fransa'da Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edilen inkar tasarısını Anayasa Konseyi, ifade hürriyetini sınırlandırdığı gerekçesiyle iptal etmişti.  Tasarının yeniden Anayasa Konseyi'ne taşınması için Senato veya Meclis Başkanı'nın itirazı veya en az 60 senatör veya vekilin imzası gerekiyor. Üçüncü olarak bu konuda herhangi bir vatandaş bir yıl hapis ve 40 bin euro ceza alırsa, bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne dava açarak bu konuda yasaya karşı olan senatörler olduğunu belirterek iptal isteyecek. Fransa'daki Türk Tarihini Koruma Mücadele Derneği karşı görüş olarak yasa onaylandıktan sonra dava açmaya hazırlanıyor.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201610141025298809-fransa-ermeni-soykirim-inkar-ceza/

France Senate adopts bill criminalizing Armenian Genocide denial

 
The French Senate on Friday passed the bill that criminalizes the denial of Armenian Genocide. Co-chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations in France (CCAF), Mourad Papazian, told Armenian News-NEWS.am that the bill on amendments to the Citizenship and Freedom Law was adopted at the French Senate by a vote of 156 for and 146 against.

 In his words, even though the Turks were working quite actively to prevent the passing of this bill, they failed to do so.
“This means that the French parliament adopted, once and for all, the bill criminalizing Armenian Genocide denial,” added Papazian. “[But] if there will be a petition, the matter may be discussed also at the Constitutional Council [of France].”
As earlier reported, the French senators on Wednesday started debates regarding the bill on amendments to the Citizenship and Freedom Law. But after midnight, the president of the senate decided to put off the discussions for two days.
Articles 37 and 38 of this bill refer to the criminalization of Armenian Genocide denial.
The discussions were followed by CCAF Co-Chairs Mourad Papazian, and Ara Toranian.
According to Haratch newspaper of the French Armenians, at the time of these debates, however, Senate President Gérard Larcher received Speaker İsmail Kahraman of the Turkish parliament, and this was followed by a dinner reception by the French-Turkish Friendship Group of the Senate.


2 yorum:

 1. Yalniz Buyukelciye yol gorunmedi , Perincek ve tayfasina da yol gozuktu . Buyukelciyi Turkiye'ye getiren ucak , Perincek ve tayfasini ( Eyfel kulesi onunde 'Soykirim olmamaistir ' diye bagirmak icin ) alip Paris'e geri doner herhalde .

  YanıtlaSil
 2. “Fransa'da 'Ermeni Soykırımı'nı inkar yasası' kabul edildi”
  Büyükelçi henüz yerleşmişti yerine, hayatındandan çok memnundu memleketindeki olan tadsız durumlardan uzak olduğu için. Yakında geriye çağrılacak olabilirki vazifesini gereki ile yapmadığı için FETO dan gözaltına alınsın ve işini tamamen kayıp etsin.
  Hele fransız peynir ve şarapların başlarına gelecekleri düşündükce üzgünim.
  LE MONDE Türkiye Muhabirinden "Türkiye analizi!"ni okuyanlar bilmeleri gerekir ki bu halktan değişik bir haraket beklenemez. Bilhassa yukarıdaki haberlerin yaratıcıları gavurlarsa. Düşündüklerimin yanlış olması temennisi ile.

  YanıtlaSil