Etiketler

Hrant Dink davası tutuklusu Muharrem Demirkale cinayetten 1 gün önce ve sonra 7 kez Öz'le görüştü

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya tutuklandı. Muharrem Demirkale’nin Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra Zekeriya Öz ile 7 kez telefonla görüştüğü belirlendi.

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında savcılıkça ifadeleri alınan MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davanın tutuklu sanığı meslekten ihraç edilen Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan eski jandarma görevlileri Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.  Savcılığın sevk yazısında, Muharrem Demirkale’nin Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra Zekeriya Öz ile 7 kez telefonla görüştüğü belirtildi. 3 jandarma görevlisi de tutuklandı.

HAKİMLİĞE SEVK
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü'nün yürüttüğü Dink cinayetine ilişkin soruşturma kapsamında, şüpheliler tutuklu bulundukları cezaevlerinden Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

ÖZ'LE 7 GÖRÜŞME
Savcılığın sevk yazısında, Muharrem Demirkale’nin 1997-1999 yılları arasında Bitlis’in Tatvan ilçesinde görev yaptığı sırada Mutki ilçesi savcısı olan Zekeriya Öz ile tanıştığını ve Bitlis’te nadiren görüştüklerini anlattığı ifadesine de yer verildi. İfadesinde, Bitlis’ten ayrıldıktan sonra Öz ile irtibatlarının kesildiğini belirten Demirkale, İstanbul’a çıktıktan sonra tekrar görüşmeye başladıklarını, Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra yaptığı 7 telefon görüşmesinin içeriğini hatırlamadığını söyledi.

YILMAZER'LE DE İRTİBATLI
Savcı Kökçü, şüpheli Demirkale’nin 18 Ocak 2007 itibariyle üsteğmen rütbesinde bulunduğu ve bu sırada Zekeriya Öz ile Bitlis’te bile nadiren görüştüğü, Bitlis’ten tayin olduktan sonra irtibatının tamamen kesildiğini belirttiği sevk yazısında, “Demirkale’nin İstanbul’da özel yetkili Cumhuriyet savcısı olarak görev yapan Zekeriya Öz ile Hrant Dink cinayetinden bir gün önce ve bir gün sonra iki telefon ile 7 görüşme yaptığını, 19 Ocak 2007’de FETÖ/PDY silahlı terör örgütü şüphelileri Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Metin Canbay’la da telefon irtibatlarının bulunduğunu” kaydetti.

İLİŞKİLER HAYATIN AKIŞINA TERS
Yazıda, Demirkale’nin üsteğmen rütbesinde bulunması ve üzerinde çok sayıda sıralı amirlerinin yer almasına rağmen, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, İstanbul özel yetkili cumhuriyet savcısı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli emniyet müdürleriyle görüşebilmesi hayatın olağan akışına aykırı olduğu anlatıldı.

CİNAYETE KATILDILAR
Bu nedenle şüphelilerin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içindeki konumları, bağlantıları ve terör örgütü mensubiyetlerinin ortaya konulduğunun kaydedildiği yazıda, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensubu olan şüpheliler Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya’nın terör örgütünün amaçları doğrultusunda Hrant Dink cinayetinin tasarısının planlanmasında, cinayet öncesi, cinayet günü ve sonrasında aktif görev alarak Dink cinayetinin işlenmesine katıldıkları” ifade edildi.

TUTUKLANDILAR
Savcı Kökçü, ifadelerine başvurduğu şüphelileri "terör örgütü üyeliği" ve "kasten öldürme" suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti.  Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile Muharrem Demirkale ve Yavuz Karakaya tutuklandı.

İHRAÇ EDİLMİŞTİ
MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada tutuklu bulunan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ile FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili tutuklu bulunan eski jandarma görevlileri Yüzbaşı Muharrem Demirkale ve Astsubay Yavuz Karakaya, FETÖ soruşturmaları kapsamında meslekten ihraç edilmişti.

İSTANBUL/İHA


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder