Etiketler

Hrant Dink suikastında kritik ifade

Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin davada Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, ilk kez dinlendi. Dink'in devleti ve hükümeti zor durumda bırakmak için öldürüldüğünü savunan Dinç, istihbarata rağmen neden müdahale etmedikleri sorusuna ise, "Yasin Hayal eylem aşamasına geçmemişti" yanıtı verdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada ilk kez sanık sandalyesine oturan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, hakim karşısına çıktı. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ihmali davranışla kasten adam öldürmek, görevi kötüye kullanmaktan 20 yıldan 26 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Dinç, Trabzon'da görev yaptığı 2004-2006 yılları arasında Yasin Hayal'in izlendiğini söyledi. Dinç, Hrant Dink'in öldürüleceği yönündeki istihbaratın toplandığını, ancak o dönemde azmettirici Yasin Hayal eylem aşamasına geçmediği için müdahale edemediklerini söyleyerek, "Fikirle insanları cezalandırmayız" dedi.
'İSTİHBARAT MÜDÜRÜ GÜLER'İ UYARDIK'
 Hrant Dink'in tehdit altında olduğu bilgisini hem raporla hem de bizzat o dönem İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler'i telefonla arayarak uyardığını öne süren Dinç, verilen istihbarat çerçevesinde "Hrant Dink'in korunması gerekiyordu. Kendisi hedef olan birisiydi" diyerek İstanbul'daki yetkililerin gerekli önlemi almadığını savundu. Engin Dinç ayrıca adli süreci başlatacak bilgi belge olmadığı için savcılığa bilgi aktarılmadığını, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı ve MİT'e de bilgi vermediklerini söyledi. 2007'den 2015 kadar geçen süreçte soruşturma sırasında bazı şeylerin kasti olarak yapılmadığını söyleyen Dinç, "Cinayetten menfaat duyanlar, devlet içinde yapılanmış illegal yapılar olduğu, bunların devleti ve hükümeti zor durumda düşürmek istediklerini düşünüyorum" dedi.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder