Etiketler

Kilise görevlilerine suikast hazırlığında 'Özgür Binbaşı' iddiası

İzmit'teki Protestan Kilisesi görevlilerine 2013'teki suikast hazırlığında "Özgür Binbaşı" adlı bir askerin de yer aldığı iddia edildi. Kamu görevlilerinin davaya dahil edilmesini daha önce reddeden mahkeme, bu iddialara ilişkin soruşturma dosyasını bekleme kararı aldı. stanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaali ve kilise çalışanlarına yönelik suikast girişiminde bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

6 sanık yargılanıyor

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaali ve kilise çalışanlarına yönelik suikast girişiminde bulundukları iddiasıyla haklarında dava açılan 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklardan Murat G. ile müşteki Emre Karaali ve avukatı Işıl Çetin hazır bulundu. Tutuksuz sanık Murat G, müştekilere herhangi bir saldırıda bulunmadığını ileri sürerek, örgüt bağlantısı ve suikast iddiasını kabul etmediğini söyledi. Mahkeme heyeti, soruşturma dosyasının beklenmesi dolayısıyla duruşmayı erteledi.

Kamu görevlileriyle ilgili talep daha önce reddedilmişti

İstanbul Protestan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Karaali, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, daha önce kamu personeli hakkında soruşturma yapılmasını talep ettiklerini belirterek, yeterli delil olmadığı için bunun reddedildiğini söyledi.

'Özgür Binbaşı' ismi

Kendilerinin ve cumhuriyet savcısının itirazı sonucunda iki kamu görevlisinin soruşturmaya dahil edilmesinin istendiğini vurgulayan Karaali, "Şu anda soruşturma dosyası bekleniyor. Onlar dahil edilecek. Bugün yeni bir isim duyduk 'Özgür Binbaşı' diye birşey duyduk. İsimler çoğalıyor baya karışık bir durum gibi duruyor. Murat G'nin daha önceki iddialarını tekrarladı. 'Çocukları kandırıyorlar' diye iddiası var, bizim cemaat içinde 4 çocuk var, 2'si benim" ifadesini kullandı.

Karaali, eskiden Murat G'nin kiliseye gelen biri olduğunu dile getirerek, "İşsizdi, uzun zaman onun için iş aradık. Boş zamanlarında kiliseye geliyordu ve burada duruyordu" dedi.

Kocaeli'deki İzmit Protestan Kilisesi'nde çalışanlara yönelik saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 6 zanlıdan 5'i tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiş, tutuklanan Ufuk S. ise itiraz üzerine serbest bırakılmıştı.

Kilise daha önce de hedefteydi

2013'te İzmit Protestan Kilisesi'nin görevlilerinin kiliseye gidiş-geliş saatleri, nerede oturduğu gibi bilgileri toplayan ve ayinlere katılıp gözlemde bulunan bir grup, polis tarafından takip altına alınmış ve ardından da saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla 11 kişi gözaltına alınmıştı. Kilise görevlileri, 2007'de de Kocaeli, İstanbul, Trabzon, Yalova ve Adapazarı'ndaki operasyonlarla çökertilen bir çetenin hedefindeydi. O dönemde yapılan operasyonla gözaltına alınan 28 kişinin kilisenin papazı Wolfgang Hade'e suikast hazırlığında oldukları ortaya çıkarılmıştı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder