Etiketler

Kürkçü: Din Dersi Muafiyeti için Vaftiz Belgesi Dayatması Hak İhlali

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bazı okullarda Hristiyan öğrencilerden din dersinden muafiyet için vaftiz belgesi istenmesinin hak ihlali olduğunu vurguladı ve bunu önlemek için ne yapıldığını sordu. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bazı okullarda Hristiyan öğrencilere din dersinden muafiyet için vaftiz belgesi dayatmasını Meclis’e taşıdı. (Doğrusu kendi hesabıma din dersine girmemek için Ermeniyim diyenden vaftiz belgesi istenmesinden yanayım. HYETERT)


Kürkçü Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde bu anayasal hak ihlalini önlemek için ne yapıldığını sordu.

TIKLAYIN - "ÖĞRENCİLER DİN VEYA İNANCINI AÇIKLAMAK ZORUNDA OLMAMALI" https://bianet.org/bianet/egitim/159102-ogrenciler-din-veya-inancini-aciklamak-zorunda-olmamali


Dayatma

Önergede, basında çıkan haberlere ve öğrenci velilerinden gelen şikayetlere atıfla 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı kayıtları sırasında bazı okullarda öğrenime yeni başlayan ve devam eden Hıristiyan öğrencilerden din dersinden muafiyet için vaftiz belgesi istendiği dile getirildi.

İslam dininden olmayan öğrencilerin hangi dine mensup olduklarının T.C. nüfus hüviyet cüzdanlarının din hanesinde yazıldığı vurgulandı ve geçtiğimiz öğretim yılında yaşanan bir ihlal hatırlatıldı.

“İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şişli, Karagözyan Ermeni Okulu’na kayıtlı bir öğrencinin kaydını nüfus hüviyet cüzdanında dini karşılığında Hıristiyan yazmasına karşın vaftiz belgesi olmadığı için silmişti.

“Yargıya taşınan olayda mahkeme, çocuğun nüfus kayıtlarından Ermeni olduğunun tespit edilebildiğini ve okula kaydının yapılmamasının açık bir şekilde hukuka aykırı olduğunu karara bağlamıştı.”

TIKLAYIN - "EĞİTİM SİSTEMİ DİN VE İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ HAKKINA UYUMLU OLMALI" http://bianet.org/bianet/egitim/158543-egitim-sistemi-din-ve-inanc-ozgurlugu-hakkina-uyumlu-olmali

Sorular

Önergede şu sorulara yer verildi.

* Anne-babaların kendilerinin ve çocuklarının din ve inançlarına ilişkin beyanlarının, T.C. Nüfus hüviyet cüzdanları dışında bir belgeyle doğrulanması dayatmasının anayasal ve yasal mesnedi nedir?

* Okullara kayıt yaptıran Hıristiyan öğrencilerden din dersinden muafiyetleri için vaftiz belgesi istenmesi, bir bakanlık talimatına mı dayanmaktadır, dayanmaktaysa bu talimatın hukuki dayanağı nedir?

* Böyle bir talimat varsa uygulama Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki tüm okullar için geçerli midir?

* Yakınma konusu uygulama bir bakanlık talimatına dayanmıyorsa, bakanlığınız okul müdürlerine bu doğrultuda bir inisiyatif tanımış mıdır? Okul müdürleri, eğer böyle bir talimat ve yetki söz konusu değilse bu uygulamayı hangi mevzuata göre gerçekleştirmektedir?

* Yakınma konusu uygulamalar bakanlığınız talimat ve yönergelerine de aykırı olarak gerçekleşiyorsa bakanlığınız bu konuda bir inceleme başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu incelemenin içeriği nedir?

* Din dersi muafiyeti laik eğitim sisteminin önemli uygulamalarından biri ve din ve vicdan özgürlüğü  kapsamında anayasal bir hak olduğuna göre, yukarıda sözü edilen uygulamalar bakanlığınızın bilgisi dahilinde olsun olmasın bakanlığınızca bir anayasal hak ihlali olarak görülmekte midir? (YY)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.