Etiketler

Surdaki yıkımın yeni fotoğrafları

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin halen yasaklı olan mahallelerinde çekilen son fotoğraflar, yıkımı bir kez daha gözler önüne serdi. İnanç, kültür ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır Sur ilçesinde yıkım sürüyor. Sur ilçesinin halen yasaklı olan mahallelerinde çekilen son fotoğraflar, yıkımı bir kez daha gözler önüne serdi. Dün çekilen fotoğraflarda tarihi bir çok mekanla birlikte, kilise, cami ve  ev ile iş yerlerinin yıkıldığı görülüyor. Çekilen son fotoğraflarda, binlerce ev ve iş yerinin yanı sıra Surp Gıragos Kilisesi, Ermeni Kilisesi, Hacı Hamit Cami ve birçok tarihi yapı geri dönüşü olmayan zarar görmüş.



Ortadoğu’nun en büyük Ermeni Kilisesi Surp Gıragos Kilisesi’nin içinde çekildiği anlaşılan bir fotoğrafta ise duvarda yeşil boya ile yazılan ırkçı yazılama dikkat çekiyor. Binlerce merminin ve bombanın isabet ettiği duvarda “Kahpe düzenin yiğitleri” ile “Soner İlker ... Oğulları” yazılmış.


Yine çekilen fotoğraflarda Ermeni Kilisesi’nin duvarına Türkiye Cumhuriyeti (TC) yazılmış. Aynı fotoğrafta kilisenin duvarları, çatıları ve bahçesinde daha önce bulunan tarihi yapıların yıkıldığı görülmekte. Bazı fotoğraflarda ise, işçi oldukları anlaşılan bazı kişilerin tarihi yerlerin içerisine inşaat iskelesi kurdukları ve tadilat çalışması yaptıkları görülmekte. (Diyarbakır/DİHA)











1 yorum:

  1. "Kör istedi bir göz,Allah verdi iki göz"Ermeniyi düsman gören irkcilarin eline bundan daha iyi bir firsat gececegine kendileri bile inanamadilar,bir baska irkcilik delili ise devletin polisinin ermeniler hakkinda sarfettigi irkci sözler.
    Kilise belki PKK nin silahlari tarafindan da hasar görmüs olabilir,ancak güvenlik kuvvetleri tarafindan ermeniye yapilan hakaretler,kilisenin irkcilar tarafinda kasten bombalandigi inancini uyandiriyor.Yine de olayla iliskisi ve irkci olmiyan kisileri sucladimsa özür dilerim.

    YanıtlaSil