Etiketler

Fransa, Yahudi aileden alınan tabloyu torunlarına iade etti

1938 yılında Yahudi Henry ve Hertha Bromberg, Nazilerden kaçarken sahip oldukları tabloyu Fransa’da yok pahasına satmak zorunda kalmışlardı.  Fransa,  Yahudi aileden alınan tabloyu torunlarına iade etti Savaştan sonra ABD askerleri tarafından Almanya´da bulunan tablolar Fransız Kültür Bakanlığı’na göre Hollandalı ressam  Joos Van Cleve veya oğlu tarafından yapıldığı düşünülen tablo, Paris’te yapılan özel  bir törenle Henry ve Hertha Bromberg’in torunları Christopher Bromberg ve Henrietta Schubert’e iade edildi. (Esas olan inkar değil, kabul edip zararları gidermektir. HYETERT)


Brombergler Fransa’dan ABD’ye göç ettikten sonra,  siyah elbiseli kürklü bir adamı resmeden tablo, çeşitli sanat simsarlarının elinden geçmiş, 1941’de Alman Nazi Devleti’ne Hitler’in doğduğu kasabadaki müzede sergilenmek üzere satılmıştı.

Müttefik kuvvetler 1945’te Almanya’da tabloyu bulunca Fransa’ya iade etmişlerdi.  Tablo  savaşta Fransa’dan Almanya’ya kaçırılan 2000 tablodan biri idi.

Söz konusu tablolardan şimdiye kadar sadece 107’sinin gerçek sahibi belirlenebildi.1 yorum:

  1. Iste sivilize ve uygar bir millet , Bizim neler nelerimiz gitti ve hala gidiyor da ( hanlar - hamamlar - okullar - kiliseler - evler - fabrikalar - ........) kimsenin vicdani sizlamiyor . 6-7 Eylul u ve varlik vergisini ( evlerini yok pahasina sattilar da yine de tas kirmaya gonderildiler ) de unutmiyalim .

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.