Etiketler

Kara Cuma Başladı

ABD'de alışveriş çılgınlığı Kara Cuma başladı. ABD'de Şükran Günü'nden sonraki Cuma günü yoğun alışveriş dönemi olarak bilinen Kara Cuma indirimleri başladı. Yoğunluk nedeniyle bir akşam önceden kampanyalarını başlatan mega marketlere koşan ABD'liler, Noel ve Yılbaşı öncesi hediye alabilmek ve indirimlerden faydalanabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Yıllık alışverişin ortalama yüzde 30'unun son 2 ayda yapıldığı ülkede, ucuz ürün kapma yarışı zaman zaman izdihamlara neden olabiliyor.


Perşembe akşam saatlerinden gece yarısına kadar yapılan internet satışlarında 1,15 milyar dolar harcandı. Hem şirketlerin hem de müşterilerin giderek internet alışverişine yöneldiği bir dönemde, mega marketler yılboyu düzenlenen kampanyalarla stoklarını eritmeyi tercih etse de en yoğun ilgi ve en düşük fiyatlar bugünlerde yaşanıyor.

Mega marketler zinciri Walmart, yılbaşında 8 milyon olan internet satış envanterini Kara Cuma için 23 milyona yükseltti.

Alışveriş devi Amazon'un Cyber Monday kampanyası sürerken, Walmart ise müşterilerinin artık akıllı telefon uygulamasından ürünleri ucuza satın alıp, paketlenmiş ve hazır bir biçimde dükkanlardan teslim almaya geldiklerini aktarıyor. Bu yöntemle yapılan alışverişlerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 75 arttı.

ABD Perakendeciler Federasyonu bu yıl satışların % 3,6 artarak 655,8 milyar $'a yükselmesini bekliyor.

Kaynak: Reuters, Storyful

Primary Topic: 
ABD
Konular: ABDHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.