Etiketler

Musul'da Hristiyanlara ait özerk bölge projesi planlanıyor

Musul Ovası'nda Hristiyanların yaşadığı altı bölgenin özerk bir yapıya kavuşturulmasının planlandığı açıklandı. Musul'da Hristiyanlara ait özerk bölge projesi planlanıyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) parlamentosu Süryani, Asuri ve Keldani Fraksiyonu Başkanı Vehide Yaqo Hurmiz,Musul Ovası'nda yaşayan Hristiyanlar için bir proje üzerinde çalışıldığını açıkladı.IKBY'YE BAĞLI ÖZERK HRİSTİYAN BÖLGESİ

Hurmiz, IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin Musul Ovası'nda yaşayan Hristiyanlar için özerklik projesi üzerinde çalıştığını belirterek "Siyasi taraflar olarak ortak bir proje üzerinde çalışıyoruz. Musul Ovası'nda yaşayan Ezidi ve Şabek Kürtleri, Türkmen ve Hristiyan halkların yaşadığı bölgelerin Kürdistan Bölgesi idaresine bağlanması konusunda hemfikiriz. Hala tam uzlaşı sağlayamadık ancak tarafların ağırlıklı görüşü; Hristiyanların yaşadığı yerlerin özerk bir yapıya kavuşması" dedi.

BARZANİ ULUSLARARASI DESTEK ARAYIŞINDA

Musul Ovası'ndaki 6 Hristiyan bölgesinin özerk bir yapılanmaya kavuşması için çalıştıklarını belirten Hurmiz "Hemdaniye, Til Eskef, Tilkêf, Elguş, Şeyhan ve Başika bölgelerinin" özerk bir yapıya kavuşmasını istediklerini ve bu özerk bölgenin de IKBY'ye bağlanmasını planladıkları söyledi.

Hurmiz ayrıca Başkan Barzani'nin planlanan bu özerk Hristiyan bölgesine uluslararası destek almak için diplomatik çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Peşmerge Güçleri'nin tüm Hristiyan bölgelerinde kontrolü sağladığını dile getiren Hurmiz,‘‘Peşmerge Güçleri, Hristiyan topraklarını koruyor. Biz bunun devam etmesinden yanayız'' dedi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.