Etiketler

Papa prenslerini kenar mahallelerden seçti

Papa’nın 4 kıtadan atadığı 17 kardinal göreve başladı. Katoliklerin ‘prensleri’ olarak adlandırılan kardinalleri Papa bu kez dünyanın kenar mahalleleri olarak adlandırılan Afika, Asya, Okyanusya ve Latin Amerika ülkelerinden seçti. Vatikan’da Papa Francesco tarafından seçilen 17 yeni kardinal göreve başladı. “Katolik Kilisesi’nin prensleri” olarak anılan kardinallerin arasına katılan bu isimlerin ‘dünyanın kenar mahalleleri’ sayılan ülkelerden geliyor ve yeniliklere açık kanatta bulunuyorlar. 17 yeni kardinal arasında, 80 yaşın altında olan ve bu sebeple yeni Papa seçimine katılma hakkına sahip 13 ‘seçici kardinal’ yer alıyor. 

Bir sonraki Papa’nın seçimine katılabilecek 120 seçici kardinalden 43’ü, 2013’te göreve gelmesinden bu yana 3 kez kardinal ataması yapan Francesco tarafından seçildi. Papa Francesco’nun yeni kardinalleri seçerken, bugüne kadar Katolik Kilisesi’nin yönetim merkezi olarak görülen Avrupa’nın dışındaki kıtalara ağırlık vermesi dikkat çekiyor.

SİYAH PAPA ARTIK MUHTEMEL
Papa’nın son olarak göreve getirdiği 13 seçici kardinalden 3’ü Avrupalı, 3’ü Latin Amerikalı, 3’ü ABD’li, 2’si Afrikalı, biri Asyalı biri de Okyanusyalı. Bu yeni kardinallerle, aralarında Orta Afrika, Bangladeş, Malezya ve Arnavutluk’un da yer aldığı 7 ülke ilk kez kardinal sahibi oldu. Papa, halen Vatikan’ın Suriye temsilciliğini yapan İtalyan din adamı Mario Zenari’yi de kardinalliğe getirdi. Papa’nın kardinal seçimleri, Katolik Kilisesi’nde İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin ve muhafazakarların ağırlığını hafifleterek Kilisesi’yi “küreselleştirme” çabasının bir devamı olarak görülüyor. Papa’nın kardinal seçimleri, Katolik yayın organı Famiglia Cristiana dergisinde “Papa, dünyanın kenar mahallelerini kilisenin kalbine taşıdı” ifadelerine yer verirken Il Giornale gazetesi ise “Bir zamanlar dalga geçilen Siyah Papa teorisi artık daha muhtemel görünüyor” denildi.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.