Etiketler

Raffi Hovhannisyan’ın İstanbul konuşması Türkler ve Azerbaycanlıları sinirlendirdi

Partisi Gn. Bşk. Raffi Hovhannisyan 6 Kasım’da Uluslararası Asya Siyasal Partileri Kongresnini (ICAAP) Göç ve Mülteciler temalı özel forumuna katıldı… Azerbaycanlı ve Türk delegelerin müdahalelerine sonrasında Raffi Hovhannisyan bölgedeki tarihi ve süregiden gelişmelere ilişkin Ermeni görüşünü sunmak üzere söz istedi. Hovhanisyan konuşmasında Türkiye’de muhalif parti milletvekillerinin son tutuklamalarının, siyasi özgürlüklerinin sınırlandırılmasının kabul edilemez olduğu, bunların 1915’te Ermeni Soykırımına çok benzediği, bunun yurtsuzlaştırma ve mülteci sorununun oluşumu yanısıra Ankara resmi çevrelerinin inkarcı politikası ve Ermenilerin hayatını kurtaran binlerce hakkaniyetli Türkün unutulmaya yüz tutan hikayelerinin yol ayrımına dönüştüğünü kaydetti.


***

Miras Partisi Gn. Bşk. Raffi Hovhannisyan 6 Kasım’da Uluslararası Asya Siyasal Partileri Kongresnini (ICAAP) Göç ve Mülteciler temalı özel forumuna katıldı.

Miras Partisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre 25 ülkeden 40 partiyi çatısı altında toplayan ICAAP etkinliği Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından düzenlendi.

Azerbaycanlı ve Türk delegelerin müdahalelerine sonrasında Raffi Hovhannisyan bölgedeki tarihi ve süregiden gelişmelere ilişkin Ermeni görüşünü sunmak üzere söz istedi. Hovhanisyan konuşmasında Türkiye’de muhalif parti milletvekillerinin son tutuklamalarının, siyasi özgürlüklerinin sınırlandırılmasının kabul edilemez olduğu, bunların 1915’te Ermeni Soykırımına çok benzediği, bunun yurtsuzlaştırma ve mülteci sorununun oluşumu yanısıra Ankara resmi çevrelerinin inkarcı politikası ve Ermenilerin hayatını kurtaran binlerce hakkaniyetli Türkün unutulmaya yüz tutan hikayelerinin yol ayrımına dönüştüğünü kaydetti.

Türkiye ve Azerbaycan benzeri devletlerin komşu ülkerde askeri işlemler gerçekleştirme eğiliminin altını çizdi, ardından oluşan mülteci krizinde uluslararası destek arama zorunluluğuna değindi. Suriyeli Ermeni mülteciler sorununda Ermenistan’ın deneyimine de değinen Hovhanisyan Dağlık Karabağ’a karşı Azerbaycan’ın sebebiyet verdiği başarısız savaşa ve Karabağ Savaşı sonrasındaki 500 000 insanın mülteci haline gelmesi konularını işledi.

Raffi Hovhannisyan’ın konuşması sonrasında AKP Gn. Bşk. Yard. Türkiye’nin inkarcı çizgisini tekarladı ve kayıtlardan ‘Soykırım’ kelimesinin çıkarılmasını istedi. Hovhannisyan bunu resmi sansür kabul ederek, kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ermenistandan haberler - NEWS.am


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder