Etiketler

Kocaeli Santa Barbara Ayinle Anıldı

Hristiyanlık dinini seçtiği için babası tarafından başı kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa Barbara ölümünün 1781. Yılında ayinle anıldı. Kocaeli Santa Barbara Ayinle Anıldı
Hristiyanlık dinini seçtiği için babası tarafından başı kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa Barbara ölümünün 1781. Yılında ayinle anıldı. HİRİSTİYANLIK dinini seçtiği için 4 Aralık 235 yılında babası Dioskuros tarafından başı kılıçla kesilerek öldürüldüğü rivayet edilen Santa (Azize) Barbara bugün düzenlenen ayinle ölümünün 1781. yılında anıldı.

 Video : Kocaeli Santa Barbara Ayinle Anıldı
İzmit Bağçeşme'de bulunan ve burada hapsededildiğine inanılan tarihi kulede düzenlenen töreni İstanbul Fener Rum Patrikhanesi Metropoliti Athenagoras Kidonion ve papaz Dimitri Mayoğlu yönetti. Tören için çevre illerden 3 otobüsle yaklaşık yüz Hritiyan Kocaeli'ye geldi. Hristiyan vatandaşlar Santa Barbara anısına dualar okudu.

Ayini yöneten İstanbul Fener Rum Patrikhanesi Metropoliti Athenagoras Kidonion Azize Barbara bizim için çok önemli bir aziz. Hristiyanlığın ilk yıllarında ve Hristiyanlığın yasaklı olduğu dönemde yaşamış ve Hristiyanlık uğruna şehit edilmiş bir azize. Ben şahsım ve temsil ettiğim kurum Fener Rum Patrikhanesi adına bu organizasyonla bu duayı geçekleştirmemizde emeği geçen herkese çok teşekkür etmek istiyorum. Bizim için gerçekten geçmişte atalarımızın da yaşadığı topraklara geri dönüp bu duayı gerçekleştirebilmek gerçekten çok önemli, diye konuştu.

Ayin sonrasında konuşan Çevre ve Kültür Derneği'ni Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kocaeli İl Temsilci Numan Gülşah, 1781 yıl önce burada hazin ama inancın kararlılığını gösteren çok önemli bir olay yaşandı. Hristiyan inancını kabul eden, tek bir Allah vardır diyen Barbara, Roma Valisi olan Marthanous'un, Roma Mahkemesi kararını uygulaması için babasını zorlamasıyla, babası Dioskurus tarafından burada başı kesilerek bir infaz yapıldı. Tek bir Allah inancının 1781 yıldır dünya üzerinde hüküm sürmesini yankılanmasını sağlayan, bu kadar önemli bir inancın yaşandığı bir yerde bulunuyoruz şu anda. dedi.

Santa Barbara'nın hayatını anlatan 'Santa Barbara Nikomedya' isimli bir kitap yazan Türkçe öğretmeni ve roman yazarı İlhan Akın ise '17. romanım Santa Barbara. Romanımı İzmit'in tarihi coğrafyası ve dokusuyla birlikte işledim. Dolayısıyla hem İzmit için hem Hristiyan dünyası için Santa Barbara'nın çok önemli bir karakter olması sebebiyle en severek yazmış olduğum kitaptı. şeklinde konuştu.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder