Etiketler

Fransa'da Anayasa Konseyi'nden "soykırım" kararı

Fransa'da Anayasa Konseyi "Ermeni soykırım iddialarının tanındığı 2001 tarihli yasanın iptali" için yapılan başvuruyu reddetti.Yasanın iptali için sunulan görüşleri reddeden Fransa Anayasa Konseyi, bununla birlikte gerekçeli kararında Ermeni iddialarıyla Yahudi soykırımı arasındaki farklılıklara dikkat çekti. Yahudi soykırımı ile insanlığa karşı işlenmiş olduğu söylenen diğer suçlar arasında fark olduğuna vurguda bulunuldu.

“Keşiş’in Torunları-Dersimli Ermeniler-1” Kitabı Çıktı!

Bu kitapta, gerek 1895 kırımı gerekse de 1915 Ermeni Tertelesi’nde, Dersim'de Ermeni halkının hem mülkiyetinin el değiştirmesi hem de dilini, dinini ve kültürel bütünlüğünü yitirmesi, yaşadıkları topraklardan sürülmesi gerçeğinin peşine düşülüyor. Dersimli Ermenilerin önemli bir kısmı yaşamlarını kurtarıyorlar belki ama mülkiyetlerini, inançlarını ve sosyal statülerini kaybediyorlar. Terteleden kurtulan Ermeniler Dersim'de değişik aşiretlerin yanında var olma mücadelesi veriyorlar ve bir tanığın ifadesiyle, sahibi oldukları topraklarda "maraba" oluyorlar...

İHD: Levon Ekmekçiyan yasalara aykırı olarak idam edildi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Ankara’da 1983’te toprağa verilen Levon Ekmekçiyan’ın naaşının nakli için Ekmekçiyan ailesinin yaklaşık olarak iki yıl önce Komisyon’a başvuruda bulunduğunu kaydetti. Konuya ilişkin olarak detayları basın ve kamuoyuyla paylaşan  Komisyon üyesi avukat Eren Keskin, cenaze nakil işleminin normalden uzun sürdüğünü ve yaklaşık olarak iki yıl devam eden süreçte Adalet Bakanlığı’ndan, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarına dek yapılan yazışma ve görüşmelerin ardından gereken izinlerin alındığını ve Levon Ekmekçiyan’ın naaşının Fransa’daki ailesine ulaştığını açıkladı. Levon Ekmekçiyan’ın 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1983 yılında cunta koşullarında idam edildiğini hatırlatan avukat Eren Keskin, 1982’de Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki silahlı çatışmanın sanığı olarak yargılanan Ekmekçiyan’ın yargılanma sürecindeki eksik ve hak ihlali bulunan sorunlu noktalara dikkat çekti.

"Blessing of Water" at St. Vartan Cathedral

eNewsletter of the Eastern Diocese
On Wednesday, January 6, more than 700 worshipers visited New York’s St. Vartan Armenian Cathedral for the observance of the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. Additionally, for the first time, the Diocese did a livestream broadcast of the service, with a narration, which was watched by some 2,000 viewers.Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, celebrated the Divine Liturgy, and delivered a sermon in which he reflected on the conclusion of the centennial year of the Armenian Genocide.

Mustafa Kemal'in imzası bir Ermeni'ye mi ait?

Yeni Söz Gazetesi yazarı Hasret Yıldırım Mustafa Kemal ve kullandığı imza hakkında çok çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı. İşte o yazı: Telefondaki ses: “Biliyorsunuz, Mustafa Kemal bugün Atatürk soyadını aldı. Kendisine bundan sonra kullanabileceği bir imza takdim etmek istiyoruz. Bunu olsa olsa sizin gerçekleştirebileceğinize inanıyoruz. Bu gece hazırlayacağınız bir tek imza taşıyan kartvizit, yarın sabah sizden alınacaktır.” İşte Amerikan Kız ve Erkek Kolejlerinin yazı ve matematik öğretmeni Vahram Çerçiyan, Soyadı Kanununun Meclis'te kabul edildiği günün akşamı böyle bir mesaj almıştı. Telefon, Ankara'daki bir mebustan, eski bir talebesinden geliyordu. Ankara'da bir kaç mebus arkadaş bir araya gelerek, o günün şerefine Ata'ya bir armağan sunmak istemişlerdi.

Bozcaada’da Tarihi Kilise

Bozcaada da gezilecek yerlerinin yanı sıra aynı zamanda da tarihi yerleri ve dini objeleri ile de dikkat çekmektedir. Sadece Müslüman öğelerini barındırmayan Bozcaada’da Hıristiyanlık dinine ait olan ibadet yerlerini de görebilir ve diğer dinler hakkında da bilgi edinerek son derece bilgi artışı yaşayabilirsiniz. Bozcaada’da gezebileceğiniz dini yerler arasında Bozcaada Meryem Ana Kilisesi de bulunuyor.

Ermeni ve Rum Devrimcileri Görmeyen Sosyalizm Anlayışı

Tamer Çilingir
Öncelikle belirtmeliyim ki; hiç bir halk diğerinden ne üstün ne de aşağıdadır, yeryüzünün bütün halkları sınıflı toplumlarla birlikte egemen sınıfların sömürü ve baskısı altında nice acıları çeşitli biçimlerde yaşamışlar ve yaşamaya devam ediyorlar. Ancak bu yazıya konu olan Zohrab ve Levon’dan ötürü Ermeni halkına iltimas geçeceğimi de baştan belirteyim, Pontoslu Rum bir ailenin çocuğu olarak.

1915 olayları için Fransa’da kritik gün

Güven Özalp
Fransa Anayasa Konseyi, Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği’nin 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıyan 2001 tarihli yasanın iptali istemiyle müdahil taraf olarak katıldığı dava hakkındaki kararını bugün açıklıyor. 
Özünde Yahudi soykırımını inkâr eden bir Fransız vatandaşının açtığı, Basın Yasası’nın Holokost’un inkârının cezalandırılmasını öngören maddesinin anayasaya uygun olup olmadığına ilişkin davayla ilgili verilecek karar, ‘Ermeni soykırımı’ iddialarının Fransa’daki geleceğini etkileme potansiyeli taşıyor. 

"Doretta'nin Altın Rüyası" Dünya Prömiyeri

10 Ocak Pazar akşamı Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi'nde, kurgu ve rejisini yaptığım, var olan müzikleri kolaj yaparak oluşturduğum operayı alanında usta isimlerle sahneliyoruz. Dünyada ilk kez böyle bir çalışma yapılıyor, bekleriz... "Natali Bogosyan'in, müzikli teatral projeleri kapsamında kurgusunu kaleme aldığı "Doretta'nin Altın Rüyası" adlı pastis operasının dünya prömiyeri Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde sahneleniyor. Opera, Puccini'nin "La Rondine" (Kırlangıç) adli operasında bahsi gecen Doretta'nin öyküsünün bittiği yerde başlayan masalsı bir aşk hikâyesidir.

Hodorçur Vatanını Arayan Bir Gezginin Seyahati

Hodorçur, Raffaele Gianighian’ın 1915 Ermeni Soykırımı sırasında yaşadıklarının birinci ağızdan aktarımı. Gianighian, henüz 9 yaşında bir çocukken, ailesinin, sevdiklerinin katledilmesine bizzat şahit olan, iyi kalpli komşularının ve şansının da yardımıyla, ismini, dinini değiştirme pahasına da olsa hayatta kalmayı başarabilmiş, trajediden 60 yıl sonra büyük acıların yaşandığı köyüne geri dönüyor, anılarının peşine düşüyor. Gördükleriyse aslında bu acının, bu kadar zaman sonra bile ne kadar büyük izler bırakabildiğinin kanıtı niteliğinde...
Gianighian’ın yaşadığı acılar zihninde öyle yer etmiş ki, o günlerden bahsederken hiçbir ismi, yer adını atlamıyor. Hepsini adeta bir tarihçi gözüyle kayda geçiriyor.

Bir Okul Kurmak


9 Ocak Cumartesi Saat 11.30 Şişli Mezarlığın Ziyaret ve Okul Anma Programı

Sevan Nişanyan'in hapsedilmesine dair dayanılmaz suskunluk

Sait Çetinoğlu cezaevindeki Türkiyeli Ermeni yazar Sevan Nişanyan’ın Türkiye’de devletin hedef tahtasına oturtulmasını ele alıyor. Nişanyan’ın cumhuriyetin kuruluş temellerini eleştirdiği Yanlış Cumhuriyet kitabıyla başlayan süreç Türkiye’de ondan başka kimsenin hapis cezası almadığı “kaçak inşaat suçu”ndan cezaevine konulmasına kadar uzanıyor.  Çetinoğlu’na göre Sevan Nişanyan'ın 100 yıl önce belirsizliğe yollanan Ermeni entelektüellerinden bir farkı yoktur. Nişanyan'ın durumuna dair Türkiye'de, yurtdışında, Ermenistan’da ve diasporadaki suskunluğun sebebi ise cezalandırılmasının temelinde olduğu gibi, aykırı ve alışılmışın dışında bir Ermeni oluşudur.

Sisi, Kıptilerin Noeli'ni kutladı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, başkent Kahire'deki Aziz Mark's Katedrali'ni ziyaret ederek, Hristiyanların Noel Bayramı'nı kutladı ve yakılan kiliseler için özür diledi.07 Ocak Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği 2. Tavadros'un yönettiği Noel ayininin ardından konuşma yapan Sisi, son yıllarda kundaklamaya maruz kalan kiliselerin tamir edileceği sözünü vererek, bu durumdan dolayı özür dilediğini belirtti. "Evleriniz ve kiliselerinizin tamamı tamir edilecek. Bu bir iyilik değil sizin en doğal hakkınızdır" diyen Sisi, Patrik 2. Tavadros'a da göstermiş olduğu "vatani tutumdan" dolayı teşekkür etti.

Soros'tan Destek Alan Dernek ve Vakıfların Listesi

Amerikalı ünlü para spekülatörü Siyonist George Soros'un Türkiye'de kimlere maddi yardımda bulunduğu tek tek sıralandı. İşte Soros'un Türkiye'de destek verdiği sözde vakıf ve derneklerin listesi:

Tarihçi Yazar Kütük; “Ermeniler manastırın iadesi yolunda yanlış yolu seçtiler”

2015 yılı Nisan ayı içerisinde Sözde Ermeni Soykırımı adı altında Kozan Kalesi eteklerinde bulunan eski adı Sis Kilikya Ayasofya Manastırı ve arazi mülkiyetinin Kilikya Katolikosluğu’na iadesi talebiyle Ermeniler tarafından Anayasa Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Bu dava devam ederken Tarihi Kozan Kalesi Kilikya Manastırı’nda değerlendirmede bulunan Tarihçi Yazar Abdurrahman Kütük Ermenilerin manastırın iadesi noktasında niyetlerinin iyi olmadığını söyledi. Tarihçi Yazar Abdurraman Kütük; “Burası gördüğünüz Ermenilerin kutsal mekanı olan ermeni Kilikya kateglosluğudur. Ermeniler Kafkasya’dan buraya 1080’li yıllarda gelmişler ve burada bölgesel bir ermeni krallığı kurmuşlar ve Ermenilerin ruhani merkezi olarak ta bu bölge yaklaşık 750 yıl Adana’nın Kozan İlçesi’nde varlıklarını sürdürmüşler.

Charlie Hebdo'nun yıldönümünde Fransa'da bombalı saldırgan paniği

Fransa, başkent Paris'te üzerinde bomba düzeneği olduğundan şüphelenilen bir kişinin polis merkezine girmeye çalışırken, öldürüldüğünü açıkladı. Fransa'nın başkenti Paris'te polis bir kişiyi üzerinde bomba düzeneği olduğu şüphesiyle vurdu. Yetkililer, bir polis merkezine girmeye çalıştığı belirtilen şahısın elinde bıçak olduğunu, üzerinden tellerin sarktığını ve yanında bomba düzeneği bulunduğunu duyurdu.

"Devlet eliyle yapılmak istenen, Alevileri 'terbiye etme' adına bir 'fetva' makamı oluşturmak"

Hacı Bektaş Veli Dergahı Başkanı Veliyettin Ulusoy, Alevi dedelerine maaşın kabul edilemez olduğunu savundu. Hacı Bektaş Veli Dergahı Başkanı Veliyettin Ulusoy, devletin doğrudan Aleviliğin inançsal yapısı ve dedelik kurumuna müdahalesinin son derece tehlikeli ve özellikle kaçınılması gereken bir tutum olduğunu söyledi. Ulusoy, "Devlet eli ile yapılmak istenenin Alevileri ‘terbiye etme’ adına bir ‘fetva’ makamı oluşturmak olduğunu iddia etti.

Hrant Dink Anısına Konferans


“Ermeni ve Kürt sorununun temelinde toplumsal adaletsizlik yatıyor”

Özgür Duygu Durgun
Prof. Dr. Nadir Özbek’le kitabını konuştuk… Osmanlı devletinin temel gelir kalemleri söz konusu tarım ekonomisinin vergilendirilmesine dayalı. Osmanlı devleti bir yandan da artan kamu harcamalarını karşılayabilmek için vergi gelirlerini artırmaya yöneliyor. 1840’lardan başlayıp 1910’lara uzanan evrede vergi gelirleri beş kat artıyor. Bu artış, Rumeli’de, Anadolu’da ve Doğu vilayetlerinde yaşayan Osmanlı köylüsünün sırtına ağır bir yük bindiriyor. Bu vergi yükünün altında ezilen Osmanlı köylüsü son çare olarak direnişlere yöneliyor. Tanzimat sonrası süreçte birçok bölgede vergi isyanları çıkıyor. Osmanlı taşrasında neredeyse gündelik hayatın bir paçası haline gelen bu isyanlara 1850’li yılların Bulgar ve Sırp isyanları, 1890’lı yılların Ermeni ve Kürt isyanları örnek olarak gösterilebilir… Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde yönetim kademesindeki kesimler söz konusu adaletsizliklerin temellerini ortadan kaldırmak yerine, sorunları şiddet ve askeri yöntemlerle çözmeyi yeğliyor ve neticede vatandaş ile devlet arasındaki ilişki barışa değil çatışmaya dayalı bir nitelik kazanıyor. Vergi adaletsizliği, gelir bölüşümündeki dengesizlikler ve yoksulluk gibi sosyal sorunlar hızla sosyal patlamalara dönüşerek siyasal nitelikler kazanabiliyor…

Ermeni Apostolik Kilisesi Kutsal Doğum Yortusunu kutluyor

Ermeni Apostolik Kilisesi (EAK) 6 Ocak’ta İsa Mesih’in Kutsal Doğum ve Zuhur yortsunu kutluyor. Ermeni Kilisesinin, Mesih’in doğumunu 6 Ocak’ta kutlayan tek kilise olduğunu kaydedelim. 6 Ocak sabahı Ermeni kiliselerinde Patarak ayini ve ardından su kutsama ritüeli gerçekleştirilmekte.

6 Ocak Ermeni Noel'i

Türkiye'de yaşayan Ermeniler 6 Ocak Noel Bayramı'nı kutladı. İstanbul'da Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen noel ayinini Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan yönetti. Ortodoks Ermeniler, Noel'i, yani Doğuş Yortusu'nu, diğer Hıristiyan mezheplerden farklı olarak, Vaftiz Yortusu ile birlikte 6 Ocak tarihinde kutluyor. Her yıl 6 Ocak'ta gerçekleştirilen kutsal törenlerden biri de İstanbul'da Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'ndeydi.

Rumlar İzmir'de de Denizden Haç Çıkarttı

Rumların İsa peygamberin doğumu ve vaftiz edilişini denizden haç çıkarma merasimiyle İstanbul, İzmir ve Atina’da kutladı. Rumların İsa peygamberin doğumu ve vaftiz edilişini andıkları Teofania ya da diğer adıyla Ta Fota Yortusu, denizden haç çıkarma merasimiyle İstanbul, İzmir ve Atina’da kutlandı. Haç çıkarma töreninde bir din insanı, tahta bir haçı suların kutsanmasının simgesi olarak suya atar. Gençler suya atlayarak bu hacı çıkarmak için birbirleriyle yarışırlar. Hacı suda bulup çıkaran genç, bir altın zincir ve bir haçla ödüllendirilir.

Antakya'da Ermeniler Noel kutlaması yaptı

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan Ermeniler Noel ayini düzenledi. Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde yapılan ayine Hatay ve diğer illerden gelen birçok Ermeni vatandaş katıldı. Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan Ermeniler, Noel ayini düzenledi. Karasun Manuk Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen ayinde dualar edildi, mumlar yakıldı.

Haliç kıyısında geleneksel haç çıkarma töreni

Hz. İsa'nın vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'nde ve Yeniköy'deki Panayia Rum Ortodoks Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Haliç kıyısında denizden haç çıkarma töreni yapıldı. Patrikhanesi'neki ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane'nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayinde mum yakarak, dua etti.
Ayinin ardından Bartholomeos, Haliç kıyısındaki haç atma törenine katıldı. Tören için Haliç'te Deniz Polisi'nin ve dalgıçların hazır bekletildiği görüldü. Bartholomeos'un haçı denize atmasıyla, teknede bekleyen gençler, Haliç'in buz gibi sularına atladı. Bu yıl haçı çıkaran kişi Yunanistan'dan gelen Nikos Solis oldu.

Londra ve Pekin bu bahar Kars üzerinden bağlanacak


Mahmut Gürer / Ankara
Test sürüşleri devam eden Bakü-Tiflis-Kars Tren Hattı ilkbaharda kullanıma açılacak. Böylece tarihi İpek Yolu yeniden canlanarak Pekin ve Londra'yı birbirine bağlayacak. Asya ve Uzakdoğu ülkelerinin, Avrupa ile demiryolu bağlantısında tek seçenek olan Rusya rotasını sonlandıracak "İpek Yolu" projesi, tamamlanma aşamasına geldi. Çin'in başkenti Pekin'den İngiltere'nin başkenti Londra'ya kadar kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlayacak olan "İpek Yolu" projesinin, en önemli ayağını oluşturan Bakü-Tiflis-Kars Tren Hattı, İlkbahar'da hizmete giriyor.

Ermeni devrimci Levon Ekmekçiyan’ın cenazesi Fransa’ya nakledildi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
İnsan Hakları Derneği, Levon Ekmekçiyan’ın cenazesinin nakline ilişkin basın toplantısı düzenliyor. 7 Ağustos 1982’de Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki silahlı çatışmada yaralı olarak yakalanan ve 28 Ocak 1983’te idam edilen ASALA üyesi Levon Ekmekçiyan’ın cenazesi, Fransa’da yaşayan ailesinin talebi üzerine Paris’e nakledildi.


Two Books Presentation For Late Patriarch Shnork Kaloustian

When:January 12, 2016 @ 7:00 PM
Where:Western Diocese Center 
Categories:Community Events

MYP Lideri Yılmaz: ‘Amerika, İsrail, Azerbaycan ve Türkiye arasında savunma işbirliği güçlendirilmeli’


Muhafazakar Yükseliş Partisi (MYP) Lideri Ahmet Reyiz Yılmaz, "Derhal ve acil olarak Amerika, İsrail, Azerbaycan ve Türkiye arasında savunma işbirliği anlaşması sağlanıp bu yapı güçlendirilmelidir. Azerbaycan’ı bu işbirliğine dahil edip Azerbaycan'da Türk askeri konuşlandırılmalıdır" dedi.

‘HDP, Rusya’dan füze istedi’nin aslı: Haber değil yazı, Rus değil Ermeni gazetesiAKP’ye yakın gazetelerin, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya ziyaretinde silah ve mühimmat istediği yönündeki ‘haberler’in aslı ortaya çıktı. Bugün gazetesinin 3 Ocak tarihli sürmanşetinde yer alan Şenol Kantürk imzalı ‘özel haber‘de HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya ziyaretinde PKK için ağır silahlar talep ettiği iddia edilmişti. Akşam ve Star gibi AKP’ye yakın gazeteler de bu ‘haberi‘ olduğu gibi kullanmıştı. HDP ise söz konusu haber için “Bütünüyle akıl dışıdır, gerçek dışıdır, yalandır” demişti.

Rusya, Ermenistan’daki Erebuni üssüne MiG-29 jetleri gönderiyor


Rusya, Ermenistan’da Erebuni’de bulunan askeri üssüne, Ermenistan hava sahasını korumak üzere dördüncü nesil MiG-29 jetleri ve bir adet Mil Mi-8 nakliye helikopteri gönderiyor. Rusya Güney Askeri Bölgesi’nden yapılan açıklamada yeni jetlerin, 2016 yılının ikinci yarısında askeri üsse gelmiş olacağı belirtildi.

Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ Merry Christmas Noeliniz Kutlu Olsun


Noel'i Üç Defa Kutlayan Millet: Ermeniler
Apsostolik Kiliseye bağlı Ermenilerin Dzununt'unu (Noel'ini), diğer kiliseler bağlı kardeşlerimizin Epifania yortusunu kutluyoruz.

Kamu Denetçileri Kurumunun Azınlık din adamlarının maaşları ile ilgili Kararı

Yukarıda açıklanan gerekçeler ve dosya kapsamına göre ŞİKAYETİN KABULÜNE, Şikayet konusu talepten hareketle, azınlık cemaat vakıflarına; cemaat mevcudu, talebin mahiyeti gözetilerek ihtiyaçlarının yeterli bir şekilde karşılanması hususunda ülkemizde yaşayan gayrimüslim azınlıklara mensup vatandaşlarımızın düşünce, vicdan ve din özgürlüğü çerçevesinde sosyal ihtiyaçlarını karşılanmasına yönelik olarak; mümkün olması halinde meri mevzuatın işlerliğinin sağlanması, bunun mümkün bulunmaması halinde ise makul sürede karşılanması için mevzuat değişikliğine gidilerek mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda gereğinin takdir ve ifası için T.C. BAŞBAKANLIĞINA, TAVSİYEDE BULUNULMASINA
6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu'nun 20 nci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca, Başbakanlık Makamınca bu karar üzerine tesis edilecek işlem ya da tavsiye edilen çözümün uygulanabilir nitelikte görülmediği takdirde gerekçesinin 30 gün içinde Kurumumuza bildirilmesinin zorunlu olduğuna,
Bu kararın, ŞİKÂYETÇİYE, T.C. BAŞBAKANLIĞA ve T.C. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NA TEBLİĞİNE
Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi’nce karar verildi.

Christ is Born and Revealed!

We convey our blessings to you on the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ. May the blessings and joys of Christmas be with you and your loved ones. Krisdos dzunav yev haydnetzav! Orhnyal eh haydnootiunun Krisdosee!Christ is born and revealed! Blessed is the revelation of Christ! With prayers, Archbishop Khajag Barsamian Primate

Բացուող Նոր Տարուան Դիմաց՝ Համահայկական Չորս Առաջնահերթութիւններ

ԱՐԱՄ Ա. ԿԱԹՈՂԻԿՈՍ
Նոր տարին նկատուած է հաշուետուութեան ու միաժամանակ՝ մեր կեանքի յառաջիկայ հանգրուանը ծրագրելու եւ առաջնահերթութիւնները ճշդելու առիթ: Այսօր, երբ 2015 թուականը այլեւս կը դառնայ անցեալ եւ կը դիմաւորենք 2016 թուականը, անհրաժեշտ է, որ ճշդենք բացուող նոր տարուան ընթացքին մեր ազգի առաջնահերթութիւնները, որոնք մեր հայեցողութեամբ մեր հաւաքական կեանքին մէջ պէտք է առանցքային տեղ գրաւեն: Այս հայեցակէտով, մենք կ՛ուզենք հակիրճ կերպով մատնանշել չորս բնագաւառներ.

CHP’li Doğan Başbakan’a Sordu: “Görmez Hakkında Soruşturma Başlattınız mı?”

Ankara - CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Cemevleri kırmızı çizgimizdir” sözlerini Meclis’e taşıyarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Görmez hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Dink’e ‘had bildirilen’ görüşmeyi MİT’ten isteyen Genelkurmay’mış


Öldürülen gazeteci Hrant Dink’in, “Haddimi bilmeliydim… Dikkatli olmalıydım… Yoksa iyi olmazdı!” diye anlattığı İstanbul valiliğinde yaptığı görüşmeyi Genelkurmay’ın istediği öne sürüldü.Söz konusu görüşmede hazır bulunan dönemin İstanbul vali yardımcısı ve MİT bölge başkan yardımcısının tam tersi ifadeleri dikkat çekti.

ADAA ANNOUNCES OPENING OF 2016 $10,000 SAROYAN/PAUL HUMAN RIGHTS PLAYWRITING PRIZE

 The Armenian Dramatic Arts Alliance (ADAA) is proud to announce that its biennial $10,000 prize for playwriting is now named the Saroyan/Paul Playwriting Prize for Human Rights/Social Justice, and will begin accepting submissions in January 2016. The inaugural sponsor and longtime supporter of the prize, The William Saroyan Foundation, has been joined by the Lillian and Varnum Paul Fund, longtime supporter of ADAA’s Paul Screenwriting Award, to complete the funding of the biennial playwriting prize, which has become known as one of the world’s most reputable playwriting awards.

Ermeni-Yahudiler “Pakraduniler” Kim (1-2)

Selçuk Silsüpür
Pakradunilerin 2500 yıllık tarihi ve macerası hakkında yabancı dillerde yazılmış birkaç araştırma kitabı var. Doğu Anadolu’da bağımsız devletler bile kurmuşlar. Sonra izleri silinmiş... Dıştan Ermeni görünürken bir kısmı Kürt ve Müslüman kimliğine bürünmüş. Kürtlükleri, Müslümanlıkları samimi midir? Pakradunilerin, asıl Ermenilere çok işler ettiklerini duydum. Aynı işleri şimdi Kürtlere, Müslümanlara etmesinler. üç kimlikli, sır içinde sır, gizli mi gizli, görünmez bir grup. Pakraduniler ise üçlü oynuyor. Dıştan Müslüman görünüyorlar... Bir alttaki ikinci kimlikleri Kripto Ermenilik... En alttaki Yahudilik…”  diye yazmaktadır. (1100 yıl gizlenen üç katlı tarikat masalına inanmak için farklı bir kafa yapısı gerekir. HYETERT)

Herkes Kendi Mesleğini Yapsın!

Necati Aydın / aydintarihci@hotmail.com
Her meslek erbabı kendi mesleği ile ahkâm keser çalışma yapar ise bilin ki; doğru ve kaliteli üretim o zaman yapılmış olur. Bir tarihçi olarak tarihçi-lik- mesleğinin dışında kalkıp herkesin tarih konularda tarihçi gibi ahkâm kesmesine şaşıyorum ve de kınıyorum… Osmanlı ile ilgili bazı kitaplara ve filmlere rast geldiğimde 1600 yılları anlatılırken yemek masası, çalışma masası hatta boy resmi olarak kadın resimlerinin olduğu anlatılmaktadır. Bütün bunlar yanlış hem de külliyen yanlış!.. Örneğin 16. Yüzyılda Osmanlı başkentini ziyaret eden Moryson’a göre Osmanlı toplumunda sofrada yemek yeme şekli farklı sınıflar arasında dahi aynıydı. En zengin olanlar bile gösterişsiz bir sofrada yer sofrasında veya sini de yemek yiyordu. Ne çatal ne de bıçak kullanmayan Osmanlılar’ın aslında zaten bu araçlara ihtiyacı yoktu; çünkü et gibi sert gıdalar öyle çok pişirilirdi ki yerken bir dokunuşta parçalanır ve kolayca tüketilirdi. 

'Yol verilen' Dink cinayeti 'jandarma nezâretinde mi' işlendi?

Selahattin Günday / Muhabir
Hrant Dink'in öldürüldüğü saatte olay yerinde jandarma istihbarata ait telefonlardan sinyal geldiği daha önce tespit edilmişti. Başsavcılık şimdi bu telefonları kullananlardan üçü üzerinde yoğunlaşıyor. Eğer, yüzlerini kapatarak görüntülerini yayınladığımız bu üç kişinin istihbaratçı olduğu kesinleşirse, Dink'in "jandarma gözetiminde öldürüldüğü" ortaya çıkacak.

Սբ.ԾՆՆԴԵԱՆ ՃՐԱԳԱԼՈՅՑ-Խթում եւ ՍՈՒՐԲ ԾՆՈՒՆԴ Kutsal Doğuş Arefesi ve Kutsal Doğuş Yortusu (Surp Dznunt)

Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ  Քրիստոս Ծնաւ եւ Յայտնեցաւ Ձեզի,Մեզի Մեծ Աւետիս.
Հայաստանեայց Առաքելական Ս. Եկեղեցին, Տէրունական երկու մեծագոյն տօներէն, Ս. Ծննդեան եւ Ս. Յարութեան տօներու նախորդող օրերուն կը կատարէ արարողութիւններ, որոնք կը կոչուին ճրագալոյց:

Patrik Genel Vekili’nin Noel Yortusu Mesajı

Kendine özgü yücelikten soyundu insan benzeyişinde doğarak kul özdeşliğini aldı. İnsan biçimine bürünerek kendini alçalttı (Filipililer, 2.7-8). KRİSTOS DZINAV YEV HAYDNETSAV! MESİH DOĞDU VE BELİRDİ!
Yeni Yıl’ın bizleri mutlu kılan atmosferi İsa Mesih’in Doğuş ve Beliriş Yortusu’nun coşkusuyla farklı bir renklilik ve zenginlik kazanır. Gerek Yeni Yıl, gerekse kutladığımız yortu vesilesiyle kalplerimizin derinlerinde katlanarak büyüyen ruhsal bir mutluluğu hissederiz.

Restore Edilen Akdamar Kilisesi Her Yıl Binlerce Turisti Ağırlıyor


Van'da her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Akdamar Adası ve üzerindeki kilise, bembeyaz kar örtüsüyle ziyaretçileri adeta büyülüyor. Akdamar Adasındaki Surp Haç kilisesi, Kudüs'ten İran'a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç'ın bir parçasını barındırmak maksadıyla Kral I. Gagik'in emriyle 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa edilmiştir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır. (Ne yazık ki hala adanın isminin Ahtamar ya da Ağtamar olduğunu öğretemedik. HYETERT)

'Suudi Arabistan ateşle oynuyor'

“Suudi Arabistan'ın kendi Şii azınlığına karşı kanlı bir güç gösterisi amacıyla Şeyh Nimr el Nimr'i idam etmesi, Sünnilerle Şiiler arasında tamir edilemez bir yıkımla sonuçlanabilir. Brüksel, Paris, Berlin ve Washington'da alarm zillerinin çalmasında şaşılacak bir şey yok. Geçen yıl, Ortadoğu'daki çöküşün Batı dünyasını da bir girdaba sürüklediğini herkese gösterdi. Sünni Vahhabi Krallığı ile Şii İslam Cumhuriyeti İran arasında tırmanan gerilim, iki inatçı din devletinin uzaklarda didişmesi olarak algılanamaz. Bu, Avrupa'yı da etkileyen ve zihniyet değişikliğine zorlayan bir dram.”…  “Washington'un iktidar oyunları Irak ve Suriye'yi kaosa sürükledi ve IŞİD'i yarattı.

Live Broadcast of Armenian Christmas Service on Jan. 6


On Wednesday, January 6, the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ, the Divine Liturgy will be celebrated at St. Vartan Armenian Cathedral in New York, beginning at 10:30 a.m.

Apolitik Çoğunluğa Dair

Etyen Mahçupyan
Siyasi düzlemde ve medyada yaşanan kutuplaşma kaçınılmaz olarak seçmenin zihin dünyası ve davranışları üzerinde de etkili oluyor. Belirli ‘hassasiyete’ sahip haber kaynaklarınız, aynı ‘hassasiyete’ sahip bir sosyokültürel çevreniz varsa, o ‘hassasiyeti’ yansıtan bir gerçeklik algısı da üretiyor ve bunu sorgulama gereği duymayabiliyorsunuz. Böylece bir süre sonra siyasete cemaatçi tepkiler verirken, konumunuzu da kimliksel ve ideolojik olarak oluşturmaya başlıyorsunuz. Bunun sonucu ‘siyasi’ karar ve tercih yapmaktan uzaklaşılmasıdır.

Hrant Dink davasında çelişkili ifadeler

İsmail Saymaz
MİT’çi: Genelkurmay evrak almaya gönderdi, tesadüfen karşılaştık... Valilik: Hrant Dink’le görüşmeyi MİT istedi biz ev sahipliği yaptık... HRANT Dink’in 2004 yılında İstanbul Valiliği’ne çağrılıp, ‘uyarılmasıyla’ ilgili eski MİT Bölge Başkan Yardımcısı Özel Yılmaz ve dönemin Vali Yardımcısı Ergun Güngör’ün birbiriyle çelişen ifadeler verdiği ortaya çıktı. Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin soruşturma kapsamında 26 kişiye dava açılırken, Yılmaz ve Güngör’ün de aralarında olduğu kimi şüphelilere de takipsizlik kararı verilmişti.

Շնորհաւոր Սուրբ Ծնունդ Merry Christmas Noeliniz Kutlu Olsun


KRİSTOS DZINAV YEV HAYDNETSAV! MESİH DOĞDU VE BELİRDİ!

Kendine özgü yücelikten soyundu, insan benzeyişinde doğarak kul özdeşliğini aldı. İnsan biçimine bürünerek kendini alçalttı (Filipililer, 2.7-8). Yeni Yıl’ın bizleri mutlu kılan atmosferi İsa Mesih’in Doğuş ve Beliriş Yortusu’nun coşkusuyla farklı bir renklilik ve zenginlik kazanır. Gerek Yeni Yıl, gerekse kutladığımız yortu vesilesiyle kalplerimizin derinlerinde katlanarak büyüyen ruhsal bir mutluluğu hissederiz.

İslamcıların ve sağ muhafazakarların Hitler sevdası

Ayşe Hür
Nihal Atsız'dan Nurettin Topçu'ya Necip Fazıl'dan Said-i Nursi'ye kadar pek çok isim Yahudi ve komünist düşmanlığı nedeniyle Hitler hakkında olumlu yargılara sahipti. 3 Nisan 2012 yaptığı AKP grup toplantısında dönemin Başbakanı Erdoğan, ‘bayram değil seyran değil’ iken, bir gazete küpürü eşliğinde Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben “Bize Hitler benzetmesini defalarca yaptı. (…) O dönemden iki gazete gösteriyorum. Başlık 'Milli şefimizle Führer arasında samimi tebrikler' Bundan daha önemli delil olur mu?

Saray’ın Ermeni fotoğrafçıları

Soner Yalçın
Ara Gü­ler, Cum­hur­baş­ka­nı Er­do­ğa­n’­ın fo­toğ­raf­la­rı­nı çe­kin­ce “nur to­pu­” gi­bi bir po­le­mi­ği­miz doğ­du. Ko­nu hâ­lâ tar­tı­şı­lı­yor. Er­do­ğa­n’­ın fo­toğ­ra­fı­nı çek­tir­me is­te­ği­nin ne­den­le­ri­ni bir ke­na­ra bı­ra­ka­lım… Fo­toğ­raf Os­man­lı Sa­ra­yı­’na ne za­man, na­sıl gir­di? Ör­ne­ğin… II. Ab­dül­ha­mit için fo­toğ­raf tut­kuy­du. 35 bin ka­re fo­toğ­ra­fı var­dı. Öy­le ki, sal­ta­na­tı­nın 25. yı­lın­da çı­kar­dı­ğı af ön­ce­si mah­kum­la­rın por­tre fo­toğ­raf­la­rı­nı çek­ti­rip yüz­le­ri­ne ba­ka­rak af için ka­rar ver­di! İş­te… “Ab­dul­lah Bi­ra­der­le­r”­den “Fe­büs Efen­di­”ye Sa­ra­y’­ın Er­me­ni fo­toğ­raf­çı­la­rı…

Ermeni iddialarına Org. Akar’dan tezle yanıt

Dr. Cüneyt Akalın
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 2005 yılında kabul edilen doktora tezinde General Harbord başkanlığındaki askeri heyetin Ermeni soykırımı yalanını ortaya çıkaracak nitelikteki raporunu ele aldı. Akar’a göre raporun önemi, Türk-Amerikan ilişkilerinin gelişimini sağlaması... Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde yaptığı doktora tezi “Harbord Askeri Heyeti Ermenistan’da, Gerçekleri Araştırma Komisyonu ve Bunun Türk-Amerikan İlişkilerine Yansıması” (Harbord Military Mission to Armenia; The story of an American Fact Finding Mission and its effects on Turkish-American relations) başlığını taşıyor. (Ortada binlerce belge varken 1919'da bir ABD heyetinin raporuna dayanarak soykırımı inkar kolaycılık gibi görünüyor. HYETERT)

Going home again Visiting the land where his Armenian great-grandfather was a troubadour

By Chris Bohjalian
Kayseri, Turkey — My wife and I are holding small candles, the yellow flames as thin as the tapers, above a wrought iron sand table at the Church of Saint Gregory the Illuminator in Kayseri. Kayseri is a Turkish city 200 miles southeast of Ankara with a population nearing a million. It’s not a part of Turkey where most American tourists venture. Usually when we think Turkey and tourism, we envision the mosques of Istanbul or the beaches of Bodrum. We imagine the Roman ruins in Ephesus. I’ve never been to either Bodrum or Ephesus; the last time I was in Istanbul, it was for a friend’s wedding. Instead I journey to places like Kayseri. Why? Because I am Armenian and that’s where my family once lived.

Haftanın Gölgeleri

Nicomedia Kültür Platformu ve Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri salı ve çarşamba söyleşileri 2016’da da devam ediyor… Geçen hafta, kaptan Yavuz Ulugün’ün bir sunumu vardı. Sunum başlığı “1890 yıllarda İzmit’te Ticari Hayat” idi... İzmit’te 1890’lı yıllarda neredeyse (özel) ticari üretim ve satışın neredeyse % 90’ını Ermeniler yapıyor. Kalan %10’unu Türkler, Yahudiler, Rumlar ve Levantenler gerçekleştiriyor. İdari görevlerde de; belediye başkanlığında, defterdarlıkta ya da başkaca görevlerde de Ermeniler’in hatırı sayılır bir yeri var... Doğal olarak bunlar, şehrin tüm endüstriyel, ticari, yerleşim ve inanç binalarının da mimari açıdan hem çeşitlenmesine hem de Ermeni ve diğer gayri-Müslim tebaanın beğenilerine göre şekillenmesine yol açıyor. Ne yazık ki bu çeşitlilik ve beğeniler, henüz 100 yıl geçmiş olmasına rağmen, ecdadına düşkün kadim Türk halkı ve/veya idarecileri tarafından değerlendirilememiş görünüyor. O bahis “şimdilik” bizim konumuz değil, devlet büyüklerimizin deyimiyle bu garabeti tarihçilere bırakalım!.. ya da zaten TOKİ ne yapacağını bilir, o bilmezse öbürleri gelir “mutfak mermeri ile” ve “betonla” çılgınca restore eder!..