Etiketler

Türkiye sınırındaki Suriye Ermenilerinin yarısı göç etti

Hediye Levent
Suriye, savaşın başladığı 2011 yılına kadar yaklaşık 80 bin Ermeni’nin yaşadığı bir ülkeydi. Ermeniler Şam, Halep, Deyr Ez Zor ve Lazkiye kentlerinde yoğunlaşsa da ülkenin her yerinde Ermeni köy ve kasabalarına rastlamak mümkündü. Ancak savaşla birlikte saldırıların hedefi olan Ermenilerin kaçışışı da başladı. Lazkiye merkezindeki Ermeni nüfusun neredeyse yarısının göç ettiği ve kentte 2 bin-2 bin 500 civarında Ermeni kaldığı belirtiliyor. Kesep saldırısının ardından kasabadan kaçanların bir süre kaldığı Ermeni Kidon Kilisesi, 6 Ocak Noel kutlamasını da az sayıda insanla ve mütevazı bir törenle yaptı.

ABD’den 'akademisyen gözaltıları' açıklaması: Rahatsız edici bir trend

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in Türkiye'de akademisyenlere yönelik gözaltıları eleştiren tweet mesajlarının ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de konuyla ilgili açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin güneydoğusundaki çatışmalar nedeniyle bir bildiri yayınlanan akademisyenlere yönelik gözaltıları ağır bir dille eleştirdi. Washington'daki günlük basın toplantısında konuşan Sözcü John Kirby, attığı tweet mesajlarının ardından hükümete yakın çevreler tarafından suçlanan ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'e destek verirken, gözaltıların "Türkiye'deki rahatsız edici bir trendin parçası" olduğunu söyledi.

CHP’li Doğan’dan “Biyometrik Veri” Uyarısı

Ankara - CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, biyometrik verilerin kimliklerde yer almasına ilişkin düzenlemenin kaygı verici olduğunu söyledi. Fişleme konusunda iktidarın “sabıkalı” olduğunu belirten Doğan, bir an önce kişisel verilerin korunmasına dair kanunun çıkarılması gerektiğini belirtti.

Onno Tunç ölümünün 20. yılında Bakırköy`de anıldı

İstanbul, (DHA) Ünlü besteci Onno Tunç ölümünün 20. yılında Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi`nde anıldı. İzzet Öz`ün sunduğu geceye Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskoposu Aram Ateşyan ve ruhani liderlerin yanı sıra salonu tıka basa dolduran Onno Tunç hayranları katıldı. Gecede sahneye çıkan Bülent Ortaçgil , Şelale Şehnaz Sam, Ahmet Selçuk İlkan, Aysun-Ali Kocatepe, Alex ve Feriköy Surp Vartanants Korosu ; Onno Tunç`un eserlerini seslendirerek anılarını paylaştılar.

Türkiye, Rusya'da KEİ toplantısına katılacak

Türkiye’nin Rusya’nın Rostov kentinde yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) uluslararası konferansına katılacağı ifade edildi. Rus basınına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rostov Bölge Valisi Vasili Golubev başkent Moskova’da bir görüşme yaptı. Toplantıda Rostov kentinde KEİ üye ülke temsilcilerinin katılacağı bir konferansın yapılması hususunda mutabakat sağlandı. Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan bir Rus yetkili, toplantının bu yılın Haziran ayına kadar yapılacağını belirtti.

St. Petersburg-Erivan uçuşlarını NordAvia gerçekleştirecek

Rusya Federal Hava Ulaştırma Ajansı,  St. Petersburg-Erivan-St. Petersburg düzenli hava seferlerini gerçekleştirmek üzere NordAvia Bölgesel Havayollarını atadı. İlgili duyuruda RF Dışişleri Bakanlığı notasıyla NordAvia’nın bundan böyle ilgili güzergahta düzenli yolcu, yük, kargo ve posta taşıma operatörü olarak atandığı ifade edilmekte.

Fransa’da yerel dilde eğitime engel


Fransa, Avrupa’da bölgesel ve azınlık dillerinin korunması, yaşatılması ve teşvik edilmesi amacıyla 1992 yılında Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan “Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı”nı 1999 yılında imzalamış olmasına rağmen, onaylamayı reddediyor. Şart’ın onayı için 27 Ekim 2015 tarihinde Fransız Senatosu’nda bir yasa tasarısı oylamaya sunulmuş, büyük ölçüde sağ partilere mensup üyelerin karşı oy vermesi nedeniyle tasarı reddedilmişti. Şart’ın onayı, şu anda Cumhurbaşkanı olan François Hollande’ın seçim vaatlerinden biriydi...Fransız Yeşiller Partisi tarafından, bölgesel ve azınlık dillerinin öğretiminin yoğunlaştırılması ve kamusal alan ve radyo ve televizyonlarda kullanılmalarının teşvik edilmesi amacıyla sunulan yasa teklifi 13’e karşı 14 oyla genel kurulda reddedildi.

Christmas Across the Eastern Diocese


A number of parishes across the Eastern Diocese responded to our invitation to submit photos of local Christmas celebrations. From Boca Raton to Baton Rouge, from uptown Manhattan to upstate New York, Armenians across the country celebrated the Feast of the Nativity and Theophany of Our Lord Jesus Christ, and proclaimed the beautiful Christmas greeting:Krisdos dzunav yev haydnetzav! Orhnyal eh haydnootiunun Krisdosee!

Christ is born and revealed! Blessed is the revelation of Christ!

Medz Bazar Kolektifi : Ermeni kimliğine dinamik bir bakış

Vahan Kerovpyan / Medz Bazar Kolektifi’nde müzisyen. 30 yaşındaki Vahan Kerovpyan Medz Bazar Kolektifi içinde müzik yapıyor. Mayıs 2012’de kurulan grup geleneksel müzikleri yeniden yorumlayan ve kendi orijinal bestelerini icra eden farklı kökenlere mensup (Fransız, Ermeni, Türk, Kürt ve Amerikalı) sekiz müzisyenden oluşuyor. Bu söyleşide Vahan Kerovpyan Türkiye’ye ve Ermenistan’a yaptığı seyahatlerden, iki ülkede yaşayan Ermeniler ve Türkiye sivil toplumuna dair gözlemlerinden söz ediyor. Medz Bazar Kolektifi’nin şarkı sözlerini yorumluyor ve Ermenilerin diaspora ile başka yerlerdeki geleceğine dair düşüncelerini paylaşıyor. Ermeni toplumunun bir kısmında dile getirilen kimlik ve kültürün yok olmak üzere olduğuna dair karamsar söylemlerle çelişen daha olumlu bir bakış açısını aktarıyor.

Paros Ocak Sayısı ÇIktı


Ukrayna’da Ermeni Matbaacılığı 400. Yılını kutluyor

2016 yılı Ukrayna Ermeni Diasporası için önemli yıldönümleriyle dolu ve bu vesileyle birçok projemiz var. Bilgi AnalitikaUA.net’e açıklamada bulunan Ukrayna Ermenileri Birliği (UEB) Tarihi ve Kültürel Miras İşleri Komisyonu Başkanı Davit Davtyan’dan geldi. Tarihçi Davtyan, Ukrayna’nın tarihi olarak büyük ve örgütlü Ermeni toplumlarını barındıran bir yerleşke olduğunu kaydederek şunları belirtti:  "Lvov’da (Lviv veya İlbav-çev.) 1616 yılında Karamante’li Hovhannes’in Venedik, Konstantinopolis ve Roma’dan sonra Ermeni matbaacılığının 4. Merkezi olacak olan Ermeni matbaası kurması rastlantı değildir. Bu yıl Ukrayna Ermeni Matbaacılığının 400. Yılını, ilk basılan "Davit ve Süleyman(ın  Özdeyişleri)" kitabının yıldönümünü  kutluyoruz.

İnsan Hakları Açısından Yunanistan'ın Görünümü" Raporu

İzmir (AA) – Katip Çelebi Üniversitesi tarafından yürütülen "İnsan Hakları Açısından Yunanistan'ın Görünümü" konulu alan çalışmasının raporu haline getirerek kamuoyuyla paylaştı.İzmir Ticaret Borsasında düzenlenen toplantıda çalışmaya dair bilgi veren Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kayapınar, Yunanistan'ın uluslararası insan hakları kuruluşlarının raporlarında en çok yer alan Avrupa ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Kayapınar, ülke nüfusunun yüzde 10'luk kısmını oluşturan Müslüman göçmen ve mülteciler ile Batı Trakya Müslüman Türk azınlığına yönelik insan hakkı ihlallerinin yaşandığını dile getirerek, "AB üyesi olmasına rağmen en çok eleştirilen ülkelerden biridir.

Katledilen Avetisyan ailesinin akrabaları yarın Gümrü’de protesto eylemi gerçekleştirecek

12 Ocak 2015’te Gümrü 102 Nolu Rus askeri üssü askeri Valeri Permyakov tarafından katledilen 7 Avbetisyan ailesine ilişkin dava duruşmasının Rus askeri üssünde değil de Şirak eyaleti Gümrü kentinde bulunan Genel Hukuk Mahkemesinde yapılmasını talep eden Avetisyan ailesinin yakınları yarın 16 Ocak’ta kentte protesto eyleminde bulunacaklar.

Reşkotan Aşireti ve 1915 Soykırımı

Gulisor Akkum
1900’lü yılların başında Diyarbakır, Mardin ve Siirt üçgeni arasında bulunan bölgede, irili ufaklı birçok köy ve kaza bulunuyordu. Günümüzde il olan Batman, bu üçgen içinde yer alan İluh adında bir köydü. 1950’lerin başında bölgede petrol rafinelerinin kurulmasıyla, hızla gelişerek 1957’de Siirt’e bağlı bir ilçe, 1990’da ise il olarak, bu üçgen içindeki küçük kırsal yerleşim birimlerinin merkezi oldu.  1915’e kadar bu bölge, Ermeni, Süryani, Êzidi ve Müslüman Kürtlerin yaşadığı heterojen bir yapıya sahipti.

TBMM’de “soykırım” tartışması

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Ermeni soykırımı” tartışması yaşandı… CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, konunun sadece Ermenilerin ve sadece Türklerin değil Türkiye'nin bir meselesi olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Dolayısıyla, dünyanın diğer parlamentolarında değil bu Meclis çatısı altında çözümlenmesi gereken bir mesele. Yoksa biz her 24 Nisanda matbu ifadelerle, alelacele bu konuyu geçiştirip duracağız. Hiçbirimizin bunu arzu etmediği kanaatindeyim ve son olarak, zannediyorum, 2015 yılında bir Erzurum mitingindeydi, Sayın Başbakan tehcirin bir insanlık suçu olduğunu açıkça ifade etmiştir”

Etyen Mahçupyan'dan Yiğit Bulut ve Erdoğan'ı kızdıracak sözler

Yazısında "Oportünistlerin" özelliklerini yazan Mahçupyan, "bir yandan kendi gerçek niyetini gizlemeye çalışırken, çevresini ve olayları da kendi çıkarı doğrultusunda şekillendirme peşinde" olanlara "oportünist" denildiğini belirten Mahçupyan, "Oportünistlerin peşinde oldukları şey bir güçlü kişinin ardına gizlenerek dizginleri elde tutma isteği oluyor… Pek azı da bizzat birinci adam mertebesine kadar çıkabiliyorlar. Korktukları şey ise afişe olmak, gerçek niyetleriyle tanınmak…" ifadelerini kullandı. Sözlerinin devamında ise Erdoğan'a göndermede bulunan Mahçupyan, oportünistlerin ataerkil olan kurumsal yapılarda hızla yükseldiğini belirterek "Çünkü buradaki yöneticiler saygı ve övgüye daha kolay tav olabiliyorlar." dedi.

HDP'nin Ermeni vekili: Soykırıma uğradık

HDP'li Garo Paylan, nüfus cüzdanının din hanesinde Hristiyan yazdığı için mağdur olduğunu söyledi, "Geçmişte soykırıma uğradık" dedi… Din hanesinin yol açtığı ayrımcılığı anlatan Paylan, "İsteyen boş bıraksın' deniyor. O zaman da kamu görevlileri 'demek ki ateist' diye bakar karşısındakine. Teşkilat-ı Mahsusa'dan kalma başka bir uygulama daha var; Lozan'daki azaltılmışlarla ilgili soy kodu var. Ermenilerin 2, Rumların 1, Musevilerin 3, Süryanilerin 4'tür. Niye tutar devlet soy kodunu? Varlık Vergisinde uygulamıştır. Soykırımdan sonra ayağa kalkmaya çalışan dedemin mal varlığı, bir kez daha varlığının 10 misli varlık vergisi uygulanarak gasp edilmiştir. Soy kodu hala devrededir. Devletimiz vatandaşın diniyle uğraşmamalı" diye konuştu.

Başkanlık bu pespayeliği de ‘düzeltir’ mi?

Gülay Göktürk / gokturkgulay@yahoo.com
Kariyerlerini sağlama almayı başkanlık savunusunda bütün rakiplerini geride bırakarak en öne geçmeye bağladıkları için, o bazılarına en “inanmış”, en sadık ve en yılmaz savunucu olduklarını gösterebilirlerse amaç da hasıl olmuş olacak. Etyen Mahçupyan “Başkanlık ekonomiyi de düzeltir mi?” başlıklı son yazısında gittikçe azıtan bu trendi eleştirme “küstahlığını” gösterdi ya, işte onlardan biri hemen havaya zıpladı. Türkiye’nin en saygın yazarlarından birine “yüzsüz” “sızdırılmış” “küresel sermayenin beslemesi” gibi ifadelerle saldırdı. Sadece Mahçupyan’a saldırmakla kalmadı, ısrarla daha başka “sızdırılmışlar” olduğunun da altını çizerek birilerine de aba altından sopa gösterdi. (Etyen Mahçupyan ile Yiğit Bulut arasında başlayan tartışmada Etyen’den yana tavır koyan Gülay Göktürk bu yazı yüzünden Akşam’dan kovuldu. HYETERT)

Gayrimüslim din adamlarından Kerkük'te Peşmerge'ye destek ziyareti

Semir Yemencioğlu  | Kerkük
Bir grup gayrimüslim din adamı, Irak'ın kuzeyindeki Kerkük şehrinde IŞİD'e karşı mücadele eden Peşmerge'ye destek ziyaretinde bulundu. Aralarında; Hıristiyan, Yahudi,  Zerdüşt ve Yezidi din adamlarının bulunduğu grup Kerkük' ün batısında bulunan Peşmerge'nin Kara Dere'deki karargahını ziyaret etti.

Başkanlık ve düzeysizlik

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Türkiye’yi geleceğe istikrarla taşıyacak yeni bir anayasa bugün artık acil bir ihtiyaç… AKP’nin önünde birbirine bağlı iki tehlike bulunuyor. Birinci tehlike başkanlığın ‘araçsallaştırılması’. Diğer deyişle başkanlığı bizatihi kendi nitelikleri nedeniyle ve topluma yapacağı katkı üzerinden değil, başkanlığın gelmesiyle kendi kişisel konumunun güçleneceği beklentisiyle savunmak. Yani başkanlık sistemini ‘savunuyor olmanın’ bir ikbal kapısı olduğu varsayımı. Cumhurbaşkanı’nın bu değişikliği çok istediğini bilen ve başkanlığı savunarak onun ‘gözüne girmeye’ çalışan epeyce kişi var ortalıkta. Bu kişilerin kendi arasında gizli bir rekabetin olması da çok doğal… İkinci tehlike söz konusu araçsallaştırmanın uzantısı… Tartışma ve savunma tarzının irtifa kaybıyla birlikte önümüzdeki birkaç yıllık süre yeni bir ‘siyasetçi’ tipolojisini de sahneye çıkaracaktır. Tutulan yolun düzeysizleşmesi, düzeysiz kişilerin başkanlık alternatifinin ‘sözcüleri’ olmasıyla sonuçlanabilir. Giderek bu kişiler dışarıdan bakanların gözünde AKP’nin ‘düzeyini’ belirler hale gelebilirler.( Nitekim Yiğit Bulut benzeri pek çok yazar çizer düzeyi aşağılara çekiyor. HYETERT)

Ermenistan vatandaşları Suriyeli göçmen adı altında Avrupa'ya kaçıyor

Baku Network Uzmanlar Meclisi tarafından yapılan açıklamada, Cenevre’de düzenlenen Dünya Göç Örgütü etkinliğinde son göç verilerini sunulduğu bildirildi. Veriler doğrultusunda 2015 yılında Akdeniz üzerinde Avrupa’ya 1 milyondan fazla göçmen geldi. 2014 yılında ise bu rakam 219 bin düzeyindeydi. Suriyeli göçmenlerin büyük kısmı Yunanistan’a gelerek Avrupa’ya geçiyor. Suriye krizin mağdurları göçmenleri arasında 9 Ermenistan vatandaşının da bulunduğu tespit edildi.

Ermeni Bakan Yardımcısı: Patrik Kirill’in açıklamaları talihsiz

Patrik Kirill “Evet Osmanlı’da Hristiyan azınlıklar vardı. Ama kimse onları katletmedi” diyerek Osmanlı İmparatorluğu'nun azınlıklara yönelik politikalarını övmüştü… Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan, Erivan’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Evet, hemen ardından basın sekreterliği bu sözlerin Ermeni Soykırımı’na gönderme olmadığını açıkladı. Ama ne olursa olsun, bu açıklamanın bir talihsizlik olduğunu düşünüyorum.” dedi. (Türkiye bile 1915'i katliam olarak kabul ederken Patrik Hazretlerinin sözleri talihsizlikten öte büyük bir yanlış. HYETERT)

WD Newsletter, January 13, 2016

Western Diocese  of the Armenian Church of North America 
New Year’s Day Divine Liturgy and Reception. An established tradition at the Western Diocese, the New Year’s Day celebration of the Divine Liturgy attracted a large number of faithful to St. Leon Armenian Cathedral. Shortly after the clock stuck midnight on January 1, at 12:30 a.m., more than 100 people participated in the Thanksgiving Prayer Service at St. Leon Armenian Cathedral.

CHP'li Tanrıkulu'nun Kanun Teklifine Tepki

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun tehcir ya da zorunlu göçe tabi tutulanların yakınlarına Türk vatandaşlığı verilmesine ilişkin kanun teklifini eleştirerek, "Tanrıkulu, Ermeni milletvekili Selina Doğan'ı da yanına alarak Ermeni lobisinin hayata geçirmek istediği projelerini, TBMM çatısı altında uygulama peşindedir" görüşünü savundu. (Faşist ve Irkçı zihniyet değişmez. HYETERT)

Canlı bombanın annesi Ermeni çıktı

1988 doğumlu ve Suudi Arabistan doğumlu Nabil Fadli’nin babasının adının Abdüllatif, annesinin adının Brijit olduğu, Fadli’nin annesinin Suriyeli bir Ermeni olduğu ve Ermeni köyünde doğduğu öğrenildi… Yeni Şafak'a konuşan Nabil Fadıl'ın yakın akrabaları Sultanahmet'te çocuklarının ismi açıklandığında büyük şok yaşadıklarını söyledi. Oğullarının 26 Aralık'ta öldüğü haberini aldıklarını anlatan aile şunları söyledi: “IŞİD'in Mumbuç sorumlusunun evlerine gelerek, Nabil Fadlı'nın Set Tişrin bölgesinde PYD ile girilen çatışmada öldüğünü ve cesedinin PYD bölgesinde kaldığını söyledi. Biz de bunun Mumbuç'ta taziye çadırı kurup taziyeleri kabul ettik. Günlerce oğullumuz için Kur'an okuyup dua ettik." (Deli kıza az gerek. ASİMDER yakında teröristin Ermeni olduğunu söylerse şaşmamak gerekir. Onlar yüzlerce canlı bombanın Müslüman olduğunu dikkate almazlar. HYETERT)

İstanbul’lu Ermeni kuyumcu Ermenistan’da çalışma ve AEB piyasasından faydalanma

İstanbul’lu Ermeni kuyumcu Efrim Bağ Ermenistan’daki kardeş kuruluşunu geliştirme ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) olanaklarından istifade etme arzusunda. NEWS.am’e açıklamada bulunan müteşebbisin gözlemlerine göre Ermenistan’dan Rusya’ya ihracatta bulunmak Türkiye’ye kıyasla daha kolay.Bağ açıklamasında "Mal ihracat ve ithalatı belge düzeninde kimi sorunlarla karşılaştık, ancak burada çalışmaya yeni başladık, önce mevzuatı öğreneceğiz" dedi.

Yirminci yüzyılın survivor hikâyesi

Murat Erdin | Üçüncü Göz
Bir Osmanlı vatandaşı Apraham Kasapyan’ın yıllardır bir çekmecede kilitli tutulan anıları geçen günlerde yayımlandı. 124 sayfalık bir kitaba sığan yaşamöyküsü, hayata tutunmaya çalışmanın, hayatta kalışın üzücü bir özeti…Birinci Dünya Savaşı başında (1914) Tekirdağ’ın 30 bin kişilik nüfusunun yarısını Ermeni vatandaşlarımız oluşturuyordu. 63 bin dönüm tarım arazisinin 49 bin dönümü Ermenilere aitti. Şehirdeki yedi un fabrikasının hepsini Ermeni vatandaşlarımız işletiyordu. Ermeniler, tıpkı diğer gayrimüslim vatandaşlarımız gibi Osmanlı Devleti’nin en önemli halklarındandı. İmparatorluğun en uzun yüzyılında, 1915 yılının başında hükümet tüm Ermenilerin sürgün edilmesini emredince Türkiye’nin her yerindeki Ermeniler gibi Tekirdağ’daki Ermeniler de yanlarına sadece bir yorgan almalarına izin verilerek yollara düşmek zorunda kaldı.

Azınlık mutfağı ve müziği ile dolu bir gece

Eti Varon
Mutfak Dostları Derneği geçtiğimiz hafta Moda Deniz Kulübünde, İstanbul Azınlık Mutfağından örneklerin tadıldığı ve müziklerden örnekler dinlendiği bir gece düzenledi. Geceye yemek kültüründe doğu-batı sentezinin en özgün örneği olan İstanbul mutfağının sevilen lezzetleri damgasını vurdu. Gecenin Rum yemeklerini Meri Simyonidis, Ermeni yemeklerini Ayda ve Selin Tokatlıoğlu, Yahudi yemeklerini ise Ceni Franko hazırladılar.

HDP, Hrant Dink cinayeti için Meclis Araştırması istedi

HDP Grup Başkanvekili Baluken ile İstanbul Milletvekili Paylan, Hrant Dink cinayeti için Meclis Araştırması istedi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Hrant Dink cinayeti hakkında Meclis Araştırması istedi. Araştırma önergesinde, Hrant Dink cinayeti soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmediği ve cinayetin 9 yıldır aydınlatılamadığı belirtildi.

Bak(a)madığımız fotoğraflarda 6-7 Eylül

Stefo Benlisoy
Rumların ya da sair “azınlık” toplulukların “nostaljikleştirilmesine”, Türkiye’nin siyasal ve toplumsal güncelliğinden bağımsız sevimli bir folklorik unsur haline getirilmesine karşı çıkmanın peşine düşmek gerekiyor. 6-7 Eylül 1955 pogromu esnasında İstanbul’da tam yetmiş üç kilise ateşe verilir ya da yağmalanır. Din adamları aşağılanır, dövülür, öldürülür. Rum mezarlıkları da saldırılardan payını alır. 6-7 Eylül Beykoz’dan Samatya’ya İstanbul’da Rumların yaşadığı neredeyse tüm semtlerde evlere, iş yerlerine, kiliselere, okullara hatta mezarlıklara karşı bir saldırıdır. İstanbul’un büyük bir bölümünde yüz bine yakın insanın seferber olduğu bu saldırılarda yaklaşık 15 kişi öldürülür. 

Kiro Manoyan: Change.org portal, AKPM’nde anti-Ermeni raporlara karşı imza kampanyası başladı

Taşnaksutyun Ermeni Davası Avrupa Ofisi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Komisyonlarının kabul ettiği anti-Ermeni raporlara karşı imza kampanyası başlattı. Beyanat 13 Ocak’ta gerçekleşen basın toplantısında Taşnaksutyun Ermeni Davası ve Siyasi İşler Ofisi Direktörü Kiro Manoyan’dan geldi.

Ermenistan'da domuz gribi nedeniyle 10 kişi öldü

Ermenistan’da son 20 günde domuz gribi nedeniyle 10  kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, ülkede son 20 günde, halk arasında "domuz gribi" olarak bilinen H1N1 virüsü taşıdıkları tespit edilen 10 kişi yaşamını yitirdi.  

Papa'dan Sultanahmet'teki terör kurbanları için dua

Papa Francesco, İstanbul'daki saldırının kurbanların ruhlarına huzur vermesi ve şiddet yanlılarının kalplerini dönüştürmesi için Tanrı'ya dua etti.Vatikan'da binlerce inananla bir araya geldiği geleneksel Çarşamba Genel Kabul Günü'nde konuşan Papa Francesco, İstanbul'daki saldırının kurbanları için salondakileri dua etmeye davet ederken, merhumların ruhlarına huzur vermesi ve şiddet yanlılarının kalplerini dönüştürmesi için Tanrı'ya dua etti.

Üç mesele üzerinden köklere işaret

Ömer Yalçınova
İ. Arda Odabaşı, Türkiye basınında kökleri II. Meşrutiyet’e kadar dayanan halkçılık, köycülük ve sosyalizmin kılcal damalarına haftalık veya aylık çıkarılan dergiler üzerinden ulaşıyor… Osmanlı toprak kaybetmekte, ordusu zayıflamakta, milliyetçi ayaklanmalar büyük savaşların habercisi olmaktadır. O yüzden özellikle Balkan, Rumeli ve Anadolu köylerine dönük bir hareket başlatılması gerektiği kararlaştırılır. Köylülerin gönlü alınmalı, desteği sağlanmalıdır. Bu, ilk akla gelen fikirdir. Önce Osmanlılık savunulur, müslim veya gayrimüslim bütün insanlar Osmanlıdır, bizdendir, “toprak kardeşliği”miz bozulmasın çeşidinden yönlendirmelerde bulunulur. Sonra bunun geçer akçe olmadığı anlaşıldığında ağırlıklı olarak Türkçülük ön plana sürülür. Arda Odabaşı'nın basın diye kısıtladığı şeyin II. Meşrutiyet'in bütünü olduğunu düşünebiliriz.

Ermenistan’ın Washington Büyükelçiliğine yeni elçi

Selef başbakanı ve Ermenistan’ın Washington büyükelçisi Tigran Sarkisyan bu görevinden alındı. Cumhurbaşaknlığı Genel Sekreterliğinden verilen bilgiye göre, Washington Büyükelçiliği görevine Ermenistan’ın Meksika, Küba, Kosta Rika, Guatemela ve Panama nezdindeki büyükelçisi Grigor Hovhannisyan atandı.

Ermeni- Yahudiler “Pakraduniler” Kim? (3)

Selçuk Silsüpür
Araştırmacı-yazar Dr. Gad Nassi, yazdığı eserinde; Pakradunilerin 20. yüzyılın ilk yarısına kadar özel gelenekleriyle Sivas/Divriği ile Erzincan/Eğin (Yeni adı Kemaliye) arasındaki bölgede varlıklarını sürdürdüklerini belirtiyor. Nassi’ye göre cemaatin yayılımı, Arapkir, Kapadokya ve Kilikya/Çukurova’ya kadar uzanıyor. Nassi, Pakraduni soyundan gelenlerin fiziki görünüşlerinin Ermenilerden farklı olduğunu, kafa yapısı olarak Yahudiler gibi Dolikosefal olduklarını kaydediyor. Bir Yahudi-Ermeni’si öldüğünde 7 gün iş yapmayıp Yahudilerde olduğu gibi yas tuttuklarını da kaydediyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AİHM'nin kararı tarihin istismarına verilmiş bir cevaptır

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin geçtiğimiz sene bu konuda verdiği karar, asılsız iddiaları mutlak gerçek olarak kabul ettirme gayretlerine karşı demokrasi ve hukuk adına yapılmış bir uyarıdır. Tarihin ve hukukun siyasi amaçlarla istismarına verilmiş bir cevaptır. AHİM kararı, yıllarca sabır ve azimle yürüttüğümüz çalışmalardaki haklılığımızı da teyit etmiştir." dedi.

İşadamı: Ermeni nane ve kekik çayı Rusya’da tanınıp seviliyor

Ermeni nane ve kekik çayı Rusya’da tanınıp seviliyor. NEWS.am muhabirine bilgi "Voske Khmor" firması kurucu başkanı Andranik Tonyan’dan geldi. Tonyan "Ürünü düzenli olarak Moskova’ya ihraç ediyoruz, ayrıca menekşe rengi reyhan da ihraç ediyoruz (bu genelde yeşil reyhanın revaç gördüğü Avrupa için alışılagelmişin dışında). Büyük talep gören bir Baharat. 5 yıl önce bunu Kanada’ya bile ihraç ettim" dedi.

Gümrülüler "Yedi Yara" Kilisesi avlusunda Avetisyan ailesi anısına mumalar yaktılar

Bir yıl önce 12 Ocak’ta Gümrü Rus Askeri üssü askeri Valeri Permyakov tarafından katledilen Avetisyan ailesi üyeleri olayın birinci yılında "Yedi Yara" Kilisesi avlusunda Gümrülüler tarafından anıldılar. Kilisede Avetisyan’ların ruhlarının huzuri için Patarak ayini düzenlendi. Ayinde Miras Partisi üyeleri milletvekilleri Zaruhi Bostancıyan ve Armen Martirosyan da hazır bulundular.

YPG Kamışlı'da Hıristiyan milislere saldırdı: 1 Süryani hayatını kaybetti

Al-Masdar'ın haberine göre, YPG gece saatlerinde Kamışlı'daki Hıristiyan milis güçlerine saldırı düzenledi. Saldırıda 1 Süryani hayatını kaybederken, civarda bulunan 3 kişi de yaralandı. YPG'nin saldırı sırasında 3 kayıp verdiği belirtilirken ölen Süryani'nin adı Gabi Henry Davud olarak açıklandı.

Sharmazanov: Türkiye tarafından Ermenistan’a uygulanan abluka kabul edilemez

Çalışma ziyareti için Esonya’da bulunan Ermenistan Parlamentosu Başkan yardımcısı, Ermenistan-Estonya dostluk grubu başkanı Eduard Sharmazanov, Türkiye tarafından Ermenistan’a uygulanan ablukanın kabul edilemez olduğunu açıkladı.Estonya-Ermenistan Dostluk Grubu başkanı Mati Raydma ile buluşmada Sharmazanov, Raydma’ya Ermeni Soykırımı 100. yılı anma etkinliklere katıldığı için teşekkür etti.

“Türkiye yeni terör saldırılarına açık”

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan (TEPAV) Güvenlik uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan,  DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı… Sultanahmet’in hedef alınması saldırının rastgele bir eylem olmadığını, belirli bir plan doğrultusunda hareket edildiğini gösteriyor. Sembolik bir eylem ve mesaj yüklü bir saldırının olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle yabancılara mesaj veriliyor ve deniyor ki- Müslüman bir ülkeye turist gitmek ne kadar doğru, ne kadar güvenli. Türkiye’de güvenlik yok. Turizm konusunda hükümete de bir mesaj var ve bu mesajın da –Türkiye’de turizm güvenliğini sağlayamıyorsunuz- olduğunu söyleyebiliriz…. Türkiye’de ciddi bir güvenlik sorunu olduğuna ilişkin mesajın en güçlü bir şekilde turizm kanalıyla verilebileceği düşüncesi de uygulamaya konulmuş görünüyor. Sadece Türkiye turizmine değil, Türkiye’nin Hıristiyan dünya ile olan ilişkisine de büyük darbe vurulmuş olunuyor.

Sessiz tarih: Kalenderhâne Camii

© Fatih Sınar
Asırlar önce Valens su kemerinin yanı başında bir hamam vardı. Konstantin’in şehri daha gençti o zamanlar. Yeni kurulmuştu. Zamanla önemini yitirdi bu hamam, gelen gideni olmaz oldu. Sonra, 600’lü yıllarda küçük bir bazilika inşa edildi aynı yere. Birkaç asır din adamlarının uğrak yerlerinden biri oldu burası. 1100’lere gelindiğindeyse, bin yıl sonra dahi ayakta kalacak olan mâbedin yapımına karar verildi. 12. asrın sonlarına tarihlenir bu mâbet. Latin istilasının hemen öncesi yani, tahtta Kommenos ailesi var.

İran - Suudi Arabistan – Türkiye

Prof. Dr. Alaeddin Yalçınkaya / alakaya@yahoo.com
Suudi Arabistan – İran krizinin bir anda bölgesel felaket senaryolarına dönüşmesinin arkasında derin jeopolitik gerçekler bulunmaktadır. Bu gerçeklerin Şiilik, Vehhabilik yanında Osmanlı karşıtlığı boyutu da vardır… Azerbaycan-Ermenistan savaşında İran, kendisi gibi Şii olan Azerbaycan’ı desteklememiştir. Çünkü güçlenen Azerbaycan’ın Güney Azerbaycan (Kuzey İran) ile birleşme ideali (Vahit Azerbaycan) vardı. İran’ın Suriye iç savaşında Şam yönetimini desteklemesi Şiilik hassasiyetinden öteye tıpkı Azerbaycan-Ermenistan savaşında olduğu gibi reel politik gerçeklerden kaynaklanmaktadır. Zaten İran Şiiliğinin Şam yönetiminin inandığı Nusayrilik’e (Furat-ı Şia) mesafesi Sünni mezheplerden daha fazladır.

Üç Akademisyen Neden "Suça Ortak" Olmadıklarını Anlatıyor

Beyza Kural
Türkiye’den ve dünyadan 1400’ü aşkın akademisyen ve araştırmacı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiri ile devleti Kürt illerindeki şiddete son vermeye ve bir an evvel müzakereleri başlatmaya çağırdı. Medyada bildiriyi imzalayan akademisyenleri “ihanet”le suçlayan haberler çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Aydın müsveddeleri” diye seslenerek tepki gösterdi. YÖK, "teröre destek verdikleri" gerekçesiyle akademisyenler hakkında gereğinin yapılacağını söyledi. İmzacılardan, Doç. Dr. Zeynep Kıvılcım (İstanbul Üniversitesi), Ar. Gör. Aysun Gezen (Ankara Üniversitesi),  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener (Mersin Üniversitesi) ile kampanyanın anlamını, tepkileri konuştuk.

Erdoğan: Sözde akademisyenlerin haddini bilmesi lazım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış için Akademisyenler inisiyatifinin, devletin Güneydoğu'daki uygulamalarını eleştiren imza kampanyasını eleştirdi. İnisiyatifin "Bu suça ortak olmayacağız" başlığıyla hazırladığı ve 1128 akademisyen tarafından imzalanan metinde "devletin vatandaşlarına şiddet uyguladığı" belirtilmişti…8. Büyükelçiler Konferansı'nın açılışında konuşan Erdoğan, "Türkiye'deki sorunun Kürt sorunu olmadığını, terör sorunu olduğunu" söyledi. "Ama bu aydın müsveddeleri, ne yazık ki kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor" diye konuşan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:"Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz.

1100 akademisyenden Güneydoğu’daki ablukanın kalkması için imza

Güneydoğu illerindeki ‘abluka’nın bir an önce son bulmasını talep eden 1100’ün üzerindeki akademisyen, “Bu suça ortak olmayacağız” denilen bir bildiri yayınladı. ‘Barış için akademisyenler‘ oluşumu eş zamanlı olarak, İstanbul’da Taksim Gönen Otel’de ve Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’ndeki çağrılarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. ‘Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!’ başlıklı metinde Türkiye’nin kendi hukukunu ve taraf olduğu uluslararası anlaşmaların kurallarını ihlal ettiği belirtildi.

(Yunanistan'da) Azınlık için ‘devlet memuru olmada binde 5’lik kontenjan istedi!!

Hükümet, Azınlık mensupları için düzenlenen ‘devlet memuru olmada binde 5’lik kontenjan hakkı’nı uygulamayı düşünüyor mu? POTAMİ Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Azınlık mensuplarının kamu personeli seçme sınavı (ΑΣΕΠ) ile kamusal alanda sözleşmeli yahut kadrolu memur olarak istihdam edilmesinde pozitif ayrımcılık getiren ve Azınlık kamuoyunda ‘devlet memuru olmada binde 5’lik kontenjan hakkı’ olarak bilinen  3647/2008 sayılı yasanın 23. maddesi ile 2190/1994 sayılı yasanın 14. maddesinde yapılan düzenlemelerin uygulanıp uygulanmadığını sordu.

Sultanahmet Bombacısı: Suudi Arabistanlı Nabil Fadlı

İstanbul Emniyeti, Sultanahmet'teki intihar bombacısının 1988 doğumlu Suudi Arabistanlı Nabil Fadlı olduğunu söyledi. Sultanahmet'teki 10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı canlı bomba saldırısını Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan uyruklu bombacının, saldırıdan sonra vücudu parçalanan bir bacak parçasından, yüz ve çene kemiklerinden yola çıkılarak, cinsiyetinin erkek olduğu belirlenmişti.

Sultanahmet'te Patlama: En Az 10 Ölü

Hilmi Hacaloğlu
İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nın yakınlarında meydana gelen patlamada en az 10 kişi öldüğü, 15 kişinin yaralandığı bildiriliyor.  Patlama yerel saatle 10.20 sularında İslam Eserleri Müzesi’nin hemen karşısındaki Dikilitaş’a yakın bir noktada meydana geldi. Görgü tanıkları, patlamanın bir turist kafilesinin bölgede gezdiği sırada meydana geldiğini belirtiyor. Gorgü tanığı: 'intihar saldırısı'

Balıklı Rum'da kayyum tehlikesi

Umur Yedikardeş
Karardan tüm azınlık vakıfları etkilenebilir. İstanbul Balıklı Rum Hastanesi Vakfı 75 yıl sonra yeniden kayyum tehlikesi ile karşı karşıya. İstanbul Balıklı Rum Hastanesi Vakfı’nda 23 yıldır seçim yapılmadığından dolayı kayyum tayin edilmesi talebiyle dava açıldı. Davanın olumlu sonuçlanması halinde seçim yapamayan diğer azınlık vakıflarına da kayyum yolu açılabilecek. (Seçimin tek engeli iptal edilen Vakıflar yönetmeliğinin seçimle ilgili maddeleri.Yönetmelik çıkmadığından seçim yapılamaktadır, bu nedenle kayyum atanması haksızlıktır. HYETERT)

Rum ve Ermeni müzisyenleri aynı sahnede

Rum ve Ermeni müzisyenleri aynı sahnede İstanbul’da buluşuyor. Ermenice müzik yapan Vomank ve Rumca müzik yapan Tatavla Keyfi Çarşamba günü Şişli'de aynı sahnede buluşuyor…İstanbul’da Rumca müzik yapan Tatavla Keyfi ve Ermenice müzik yapan Vomank grubu 13 Ocak Çarşamba günü saat 20.30’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sahne alacak. İki grup arka arkaya, farklı dillerden şarkılar söyleyecek.

Pontos’un Kalbi Nebyan’ın Partizanları

Leyla Poyraz
Birinci Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Osmanlı’nın seferberlik emrine ilk karşı çıkış Samsun’un Bafra ilçesinden gelir. Savaşmayacakladır Osmanlı için… Osmanlı’nın kendi devletleri olmadığını düşünmektedirler… Savaşlardan yılmıştır Karadeniz insanı, üstelik bu savaşlar saltanatın ya da Osmanlı’nın işbirliği içinde olduğu emperyalist devletlerin çıkarları için sürdürülmekte ancak bu savaşlarda ölenler yoksul halk çocukları olmakta ve savaşların ekonomik bedeli de yine yoksul halk kitlelerine ödetilmektedir.

Gürcistan, Ermenistan Transit gaz boru hattı için geçiş bedeli istedi

Tiflis Gazprom’la daha önce var olan anlaşmalar ve Rus doğal gazını Ermenistan’a ulaştıran transit boru hattı için gazın %10’nu değil bedel istiyor. Vzglyad’ın verdiği habere göre Gürcistan Başbakan yardımcısı ve Enerji bakanı Kakha Kaladze konuya ilişkin olarak "Gürcistan için bu müzakereler çok önemli " dedi ve muhalefetin Gürcistan’ın müzakerelerde Gazprom’a taviz verdiğine ilişkin iddiaları ‘marazm’ olarak nitelendirdi.

Rusya, Ermenistan'daki Askeri Üssüne İnsansız Hava Araçları Gönderdi

Yeni araçlar bir aylık bir eğitimin ardından operasyonel duruma geçirilecek. Rusya, Ermenistan'daki Askeri Üssüne İnsansız Hava Araçları Gönderdi. Rusya Güney Bölge Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada Rus yapımı yeni nesil insansız hava araçlarının askeri üsse gönderildiği belirtildi.

Saray'a 'Ermeni Uzmanı' Danışman Atandı

AKP eski milletvekillerinden, tarihçi Seyit Sertçelik, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görevlendirildi. Akademik kariyerden gelen Sertçelik’in en önemli uzmanlık alanı Ermeni sorunu. Sertçelik’in Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na başdanışman olarak atanması, Rusya’nın uçak krizinden sonra Ermenistan ile zaten “stratejik ortaklık” seviyesinde olan ilişkilerini daha da sağlamlaştırma yönünde attığı adımlardan sonraya denk gelmesi dikkat çekti.

Hrant Dink savcısı soruşturmadan alındı

Kamu görevlileri hakkındaki davayı açan savcı Gökalp Kökçü’nün görev yeri değiştirildi. Agos Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili kamu görevlileri hakkındaki davayı açan savcı Gökalp Kökçü’nün görev yeri değiştirilerek elindeki dosyalar alındı. Selahattin Günday’ın Aljazeera Türk’teki haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, 2016 yılı iş bölümü ve çalışma talimatını yayımladı.

Ahparik Vartan....

Ali Adıgüzel
Köyümden zanatkar bir ermeni geçti....... soykırımdan geriye kalan yetim ve öksüzler acıklı hikayelerine yürek dayanmaz... Kimisi yetimdi kimisi öksüz  aha bunlar ermeni ula dediler üçü bizim köye sığındı Nazlı hala göğce bacımın anası Biri de de abbaslara sığındı ve sen de vardın Vartan Ahparik..! Sen bizim köyde, demirciydin. Kürt daşöğ ve çillöğ komşundu, Süleyman ağanın ara sokakta Alçak tavan bir gonağın alt girişte körüklü bir ocağın vardı.

Works of Great Armenian Modern and Contemporary Artists on Display at LA ART SHOW 2016- at Los Angeles Convention Center.

Save the Dates
January 27 - 31, 2016
AT LA Art Show 2016 - LA Convention Center


STEPHANIE'S
ART GALLERY & CUSTOM FRAMING
wishes you a New Year
filled with Happiness and Peace!


Correction the blog about the "Verjine Gulbenkian Maternity Hospital

Verjine Gulbenkian Maternity Hospital to Reopen in Aleppo
NEW YORK – With over 80 years of service dedicated to the Armenian nation, the Verjine Gulbenkian Maternity Hospital has been a blessing to Syrian Armenians, and, in particular, to Aleppo Armenians. This was especially true for the scattered remnants of the Armenian deportees, who, after experiencing the bitter fate of the Genocide, were able to form new families on the hospitable soil of the Syrian homeland.

Heybeliada Ruhban Okulu...

Hıncal Uluç
"Heybeliada Ruhban Okulu konusunu incelediğimde gerçekten biraz şaşkınlığa uğradım. Sorunun 44 yıldır çözülememiş olması bana çok garip geldi… "Bu gün gelinen noktada konunun muhatapları ve tarafları ilke olarak okulun açılması mutabık kalmakla birlikte, hangi statüde açılacağı tartışma konusu olmaya devam etmektedir." Son 44 yıl içinde dünya ve Türkiye hızla değişmiş ve gelişmiştir. 44 yıl öncesinin anlayışı ile bugün yaşamak mümkün değildir. Bazı korkularımızı ve saplantılarımızı artık geride bırakmamız lazım.  Bu yönetim, azınlık mallarını iadeye karar vermek gibi cesur bir adım atmış ve uygulama başlamıştır.  Muhtemelen basit bir hukuki yorum ve bunun sonunda yapılacak yasal düzenleme ile Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılışı sağlanabilir.  Unutmayalım ki, Osmanlı, sınırları içinde yaşayan toplumların dinlerine hep saygı göstermiş ve dini eğitimlerine hiç karışmamıştır.