Etiketler

Լոյս Տեսան «ՊՏՈՅՏ ՄԸ ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՈՒԻ ԲԱՌԱՐԱՆԻՆ ՄԷՋ» ՇԱՐՔԻ 7 ՐԴ ԵՒ 8 ՐԴ ՀԱՏՈՐՆԵՐԸ

Լոյս տեսան ու գրասէրներու տրամադրութեան տակ դրուեցան մեր Խմբագրապետ Ռ. Հատտէճեանի »Պտոյտ մը հայոց լեզուի բառարանին մէջ« շարքի 7րդ ու 8րդ հատորները։

Mardin’de Katliamlar ve tehcir

Sait Çetinoğlu
Cephe ile alakası olmayan bu bölgeden gayretli bir şekilde asker toplanır ve tekâlifi harbiye marifetiyle de Hıristiyanların ekonomik gücü kırılmaya ve tüketilmeye çalışılır. Bu sırada idari görevlerde bulunan gayrimüslimler görevlerinden azledilir­ler. Bu gelişmeler Hıristiyanları derin endişelere sevk eder. Hıristiyan ahalinin endişelerini gidermek ve olağanüstü bir duru­mun olmadığını göstermek amacıyla İttihat bir hileye başvurur. Sultandan, Ermeni Başpiskopos İğnatiyos Maloyan’ı liyakat nişanı ile onurlandırmaya karar verir. 20 Nisanda madalya teslim töreni düzenlenir. Ancak bu uygulama Hıristiyanların endişeleri­ni gidermez. Bu arada Müslümanlar arasında gizli toplantılar düzenlenmektedir. Başpiskopos Maloyan’da kendisinin alet edildiği bu liyakat madalyası hilesine aldanmaz, gelecekte olan­ları sezmektedir ve 1 Mayıs’ta vasiyetini hazırlar.

Javakheti Sorunu

Yunus Murat Güztoklusu
Ahıska Türkleri’nin bir türlü yurtlarına dönemeyişi,nüfusun çoğunluk kazanması ve  Javakheti adını verdikleri Ahıska ilinde  Karabağ benzeri bir ayrılıkçı harekete yönelmeleri bağımsızlıktan sonra  Gürcistan yönetimlerini rahatsız etmiş ,1930’lardan beri 35 bin  dolaylarındaki nüfusunun sadece %10 kadarı Ermeni kalan ezici çoğunluğu Gürcü olan  Borjomi ilçesini de  Ahıska’ya bağlayarak nüfusun etnik yapısını  Gürcüler lehine değiştirmek ve dengelemek istemişlerdir. Ermeniler Javakheti dedikleri Ahıska  bölgesinde JAVAKHETİ DEMOKRATİK BİRLİĞİ adıyla örgütlenerek özerklik mümkünse Karabağ gibi  bağımsızlı ilanı,hatta Ermenistan’a katılma gibi özlemlerini siyasal istemlere (taleplere) dönüştürmeye başlamışlardır. Batum üzerinden Karadeniz’e açılmayı düşleyen Ermenistan’ın  Karabağ kliği tarafından belirlenen, şovenist iktidarları tarafından  Rusya ile yaptıkları  stratejik ittifaka da güvenerek açık-örtük biçimlerde desteklenmesi şaşırtıcı bir durum değildir.

ՍՈՒՐԲ ՍԱՐԳԻՍ ԶՕՐԱՎԱՐԻ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՆԵՐՈՒ Եւ ՍԻՐՈՅ ՏՕՆԻ ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ՍՈՎՈՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐ /Aziz Sarkis

Հայ Ժողովուրդը Սբ. Սարգիս զօրավարի տօնը կը նշէ, ոչ միայն եկեղեցական արարողութիւններով, այլ նաեւ ժողովդրդական սովորութիւններով, որոնք աւանդութիւն դարձած են։

Mahmud Abbas: Ermeniler bu toprakların tuzudur

Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas, eski Ermeni takvimine göre 18 Ocak'ta kutlanan Noel Yortusuna katıldı. Massis Post haber sitesinin bildirdiğine göre  Bethlehem'deki kilisede yapılan törenden sonra konuşan Abbas, Ermenilerin ve diğer Hıristiyanların “bu toprakların tuzu” olduklarını ve bu toprağı asla terk etmeyeceklerini dile getirdi.

Rusya, Ermenistan'dan bazı gıdaların ithalatını yasakladı

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı Rosselhoznadzor, 20 Aralık itibarıyla Ermenistan'dan bazı gıda ürünlerinin sevkiyatına gerekli sağlık koşullarını karşılamadıkları gerekçesiyle yasak getirdi. Rosselhoznadzor'dan yapılan açıklamada, ürünlerde Rusya'ya şap hastalığı taşıma riski bulunduğu ve yasak kararının bu nedenle alındığı belirtildi. Bu bağlamda domuz, dana, manda, koyun ve keçi etinin Rusya'ya sevkiyatının geçici olarak durdurulduğu kaydedildi.

Ermeni futbolcunun hedef gösterilmesine çArşı'dan tepki: ‘Herkes kendine gelsin’

Bianet’in haberine göre aynı zamanda Ermenistan Milli Takımı forması da giyen Aras Özbiliz’in önceki yıllarda Türkiye’de futbol oynamayı reddettiğini, kendisini ‘Türk değil, Ermeni’ olarak gördüğünü öne süren pek çok kişi sosyal medya üzerinden Özbiliz’i hedef gösterdi. Beşiktaş’ın çArşı taraftar grubu tarafından Twitter üzerinden paylaşılan mesajda, “Tribünlerde ırkçılığa yer yok” görseliyle birlikte “Beşiktaşımıza hoş geldin Aras Özbiliz” denildi.

Bakırköy’de doğdu Ermenistan'ın Messi'si oldu

Koray Durkal
Ailesinin Hollanda’ya göç etmesi nedeniyle Türkiye’de doğmasına karşın futbol hayatına Avrupa’da başlayan 25 yaşındaki oyuncu, 2011’de Portakalları değil Ermenistan Milli Takımı’nı tercih etti. ARA transfer dönemini sadece bir güne sıkıştıran Beşiktaş’ta, en fazla Aras Özbiliz’in kadroya katılması şaşkınlık yarattı. 

Avrupa Konseyi'nden İspanya'ya azınlık dilleri eleştirisi

Avrupa Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, Konsey'in Bakanlar Komitesi'nin, Bölgesel ve Azınlık Dilleri Avrupa Şartı'nın İspanya'da uygulanması konusunda rapor yayımladığı belirtildi. Rapora göre, İspanya'da bölgesel diller, bazı kamu kurumlarında ve kamu hizmetlerinde, özellikle sağlık hizmetlerinden yararlanırken, bu hizmetlerin alındığı yerlerde bu dilleri bilen personel olmadığı için kullanılamıyor. Özerk toplulukların çoğunda, yazılı ve görsel medyada bu dillerin yer alması konusunda daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği ifade edilen raporda, özerk topluluklar arasında da eğitim ve görsel medya konularında daha fazla işbirliği yapılması çağrısında bulunuldu.

Antep'in Varoluş Mücadelesi

A. Gesar / Belge Yayınları / Anlatı Dizisi
Şimdiye kadar Antep Harbi'ne ilişkin anlatılanlar ve aktarılanlar oldukça milliyetçi bir skalada kalmış, olaylar milliyetçi ve hamasi bir dil üzerinden 'kurgulanmış' ve epik bir 'Antepli Türklerin onurlu ve haklı mücadelesi' söyleminden öteye gidememiştir. Gesar Antep'in Varoluş Mücadelesi başlıklı kitabında Antep Harbi'nin bütün veçhelerini ele almış, 1 Nisan 1920 ve Aralık 1921 itibariyle vuku bulan bütün olayları etraflıca kaydetmiştir. Zira, Gesar bu harpte aktif olarak yer almış ve Ermenilerin savunma hattında önemli görevler üstlenmiştir. A. Gesar'ın bu tercüme eseri bize 'farklı' ve 'alternatif' bir perspektif sunmaktadır. Daha da önemlisi 'mağdur'un dilinden ve sesinden Antep harbini aksettirmektedir.

Արցախի Անկախութեան Ճանաչումը Ապահովելու Իրաւական Առաքելութիւն

Հայ իրաւաբանական միութիւնը հաղորդագրութեամբ մը կը տեղեկացնէ, թէ նախաձեռնած է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան (Արցախի Հանրապետութեան) անկախութեան ճանաչումը ապահովելու առաքելութեան մը՝ նպատակ ունենալով միջազգային օրէնքներու հիման վրայ երաշխաւորել Արցախի ժողովուրդին ինքնակառավարման իրաւունքը։

eNewsletter of the Eastern Diocese

Faith of a Soldier. He became a figure of enduring spiritual stature in the Armenian Church. But he began his sojourn among our people as a stranger. This Saturday we will honor his memory once more—some 17 centuries after his death—during the Feast of St. Sarkis the Warrior.

Hoş Geldin Aras Özbiliz

Selina Doğan
Ermeni futbolcu Aras Özbiliz’in Beşiktaş’a transfer olmasından büyük mutluluk duydum. Spor ve sportif rekabetin toplumların birbirini tanıması, anlaması ve kardeşlik bağlarını güçlendirmesi bakımından önemli bir rol oynadığı kuşkusuzdur. Aras Özbiliz’in bundan sonra Türkiye’de futbol oynayacak olmasını Türk ve Ermeni toplumları arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmesi bakımından önemli buluyorum ve bunu bir fırsat olarak görüyorum.

Celâli fetretine önemli bir katkı

Asım Öz | Dünya Bülteni/ Kültür Servisi
Toplumsal Tarih Ocak 2016 sayısında Henry Shapiro’nun “17. Yüzyıl Osmanlı-Ermeni Sosyal ve Entelektüel Tarihine Aralanan Yeni Bir Pencere: Ermenice Elyazması Kolofonlar” başlıklı yazısını kapağa taşıdı. Henry Shapiro, Ermeni rahiplerin yazdığı ve Türkçe tarih yazımında neredeyse hiç yararlanılmamış olan elyazması kolofonlardan örnekler sunuyor.

Suudi Arabistan: Şeriat kanunlarına göre ölüm

Suudi Arabistan'da İslam dininden başka bir dine geçmek ve ateistlik de suç olarak kabul ediliyor. ‘Dini içerikli suçların’ en ağır suç kategorisinde yer aldığı ülkede, Kasım 2015'te Filistinli şair Eşref Fayad, kitaplarından birinde ateizm propagandası yaptığı ve İslam'dan çıktığı gerekçesiyle idam cezasına çarptırılmıştı. Ülkede nüfusunun yüzde 7'den fazlası gayrimüslim olmasına rağmen İncil, haç ve ikona gibi İslamiyet dışındaki dini semboller de yasaklı. Hristiyanlar ve Yahudiler başta olmak üzere başka inançlara mensup kişiler sadece evlerinde ibadet etme hakkına sahip.

Aras Özbiliz Kimdir?

Aras Özbiliz (d. 9 Mart 1990; Bakırköy, İstanbul), Hollanda ve Ermenistan uyruklu Türkiye doğumlu futbolcu. Sağ açık veForvet pozisyonunda oynamaktadır. Şu anda Rusya Premier Ligi takımlarından FK Spartak Moskova takımının formasını giymektedir.

İran-Ermenistan İlişkileri

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, "Tahran'ın, Erivan'la ilişkileri geliştirmek için bir sınırlaması yoktur" dedi… Cihangiri, "Yaptırımların kaldırılması ve bankacılık sorununun çözülmesiyle, iki ülke arasındaki bankacılık faaliyetlerinin geliştirilmesinin önü açılmıştır. Bu aşamadan sonra aramızdaki ticaret hacmini yükseltebiliriz. Ayrıca İranlı müteahhit ve mühendislik şirketleri ülkenizde her türlü projeyi gerçekleştirmek için hazırdır" yorumunu yaptı.

BM'den ölen dil uyarısı

BM her iki haftada bir, yerel bir dilin yok olduğunu açıkladı. Yerel dillerin, gelenek, görenek, kültür ve tarihin gelecek kuşaklara aktarılması ve süreklilik için çok hem gerekli hem de önemli olduğu belirtilen BM açıklamasında, günümüzde 6-7 bin dil olduğu, ancak bu dillerden çoğunluğunun çok az insan tarafından bilindiği ve kullanıldığı belirtildi.

Yemeğin milliyeti olur mu?

Maria Beylunioğlu yazdı...
Kültürel kimlik ve yemek arasında kurulan ilişkide milliyetçiliğin etkisi altında kalıyor muyuz? Yemeği ulus devletin sınırları arasına sıkıştırmak ne kadar anlamlı? Geçtiğimiz aralık ayında Hrant Dink Vakfı’nda ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ konferansının ‘Kültürel Miras ve Yemek’ panelini bir cümle ile özetleyin derseniz, konuşmacılardan Silva Özyerli’nin şu ifadesini kopyalamak yeterli olacaktır sanırım: Yemeğin milliyeti yok; coğrafyası var!

Gelişmiş Ülkeler ve Dâhiler

Nurettin Değirmenci
Halk kendi haline terk edilirse bir adım ileri atamaz... İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın raporuna göre dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesiminin serveti, geri kalan yüzde 99'luk kesimin servetinin toplamına eşit.

Dört fotoğraf

Ümit Kıvanç
Beyaz duvara gelince. Oraya şunu yazmışlar: “Ermeni piçleri”. Sonunda ünlem yok. Çünkü Türkçe’deki en büyük ve geniş anlamlı ünlem, Ermeni kelimesidir; ünleme şuna buna ihtiyaç bırakmaz. Tekrar edeyim: 60 bin küsur Ermeni yurttaşı bulunan bir devletin güvenlik kuvvetleri, Kürtlere yönelik ezme-bastırma harekâtı esnasında, “düşman”a hakaret olsun diye duvara “Ermeni piçleri” yazmış. Kısaltayım: devletin güvenlik kuvvetleri duvara “Ermeni piçleri” yazmış. Daha da: duvara “Ermeni piçleri” yazmışlar. Üç hilalle ay-yıldızın yanına. (Ne diyelim Allah ıslah etsin. HYETERT)

Hrant Dink, Frankfurt’ta saygıyla, sevgiyle, barış, dostluk ve özgürlük umutlarıyla anıldı

Soykırım Karşıtları Derneği (SKD)nin çağrısı üzerine Hrant’ın jenosit karşıtı, barış sever Dostları, dün (19 Ocak 2016) saat 19.00 da  Frankfurt’un kalbi sayılan Hauptwache meydanında ellerinde pankartları, mumları ve karanfilleri ile barışın, dostluğun, umudun sembolü haline gelen Hrant’ı yad etmek ve ADALET taleplerini kamu oyuna duyurmak için bir araya geldiler.

Ermeniler ve Yunanlılar Türk inkarcılığına karşı mücadelede birleşmeliler.

Beyanat bugün 20 Ocak’ta Atina’da Yunan Millet Meclisi Başkanı Nikos Voutsis’le buluşması esnasında çalışma ziyareti çerçevesinde Yunanistan’da bulunan Ermenistan Millet Meclisi Başkan yardımcısı ve Ermeni-Yunan Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Eduard Şarmazanov’dan geldi.

Patrik Şınorhk Los Angeles’ta Anılacak

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Amerika Batı Bölgesi dini önderi Başepiskopos Hovnan Derderyan’ın davetiyle, 21 Ocak 2016, Perşembe, hava yolu ile A.B.D.’e gidiyor. Türkiye Ermenileri Patrikliği’nin Müteveffa patriklerinden Başepiskopos Şınorhk’u ölümünün 25. yıl dönümünde anmak için, Başepiskopos Hovnan’ın öncülüğünde A.B.D.’de çeşitli törenler organize edildi.

Aras Özbiliz Beşiktaş'ta

Beşiktaş, Spartak Moskova'dan Aras Özbiliz'i kadrosuna kattı…Transferde hız kesmeyen Beşiktaş, Denys Boyko ve Alexis Delgado'nun ardından Spartak Moskova'da forma giyen kanat oyuncusu Aras Özbiliz'i de kadrosuna kattı. Transfer görüşmelerinde sona gelen siyah beyazlıların, 25 yaşındaki futbolcuyla her konuda anlaştığı belirtildi. Beşiktaş, Rusya'da Spartak Moskova forması giyen Aras Özbiliz ile 4.5 yıllık sözleşme imzalayacak.

Hrant’la Ermeni Elçi ile Kürt’üz!

Zeynep Kuray- zeynokuray@hotmail.com
Hrant Dink anmasında Türkan Elçi, katledilen eşi Tahir Elçi’nin dilinden Dink’e yazdığı mektubu okudu: Parmakları tetikte olanların vicdanları yoktur, ölülerin yüreği kurur sanmayın. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Hrant Dink, katledilişinin 9’uncu yılında binler tarafından anıldı. Ellerinde Hrant Dink ve Tahir Elçi’nin resimleriyle Agos Gazetesi’ne akın eden binler, Roboski'den Gezi'ye, Sur'dan Cizre'ye faşizme karşı mücadele sözü verdi.

AKPM kulisleri Karabağ tasarısına ilişkin rüşvet iddialarıyla çalkalanıyor

Deniz Güneş / Demokrat Haber
AKPM’nin Bosnalı parlamenteri Militsa Markovic ve İngiliz Muhafazakâr Parti Milletvekili Robert Walter’ın Dağlık Karabağ’a ilişkin olarak sunduğu tasarılar, 26 Ocak 2016’da AKPM’de yapılacak olan oylama ile ele alınacak…Strazburg’daki AKPM’de ele alınacak olan tasarıların oylanmasına günler kala, Azerbaycan’ın başkenti Bakü merkezli kaynaklardan bağımsız olarak durumu değerlendiren uluslararası analistler, tasarıyı gündeme getiren İngiliz Muhafazakâr Parti Milletvekili Robert Walter ile AKPM’nin yeni dönem başkanı Pedro Agramunt’e yöneltilen tarafgirlik eleştirilerine dikkat çekiyor. İngiliz Milletvekili Walter’ın sadece Bakü yönetiminin görüşlerine yer verdiği bir raporla önergeyi hazırlayarak AKPM’ye sunduğu vurgulanırken, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan yönetimini destekleyen Ankara’nın ise Walter’a geçen Mayıs ayında Türkiye vatandaşlığı vermesinin bir tesadüf olamayacağına dikkat çekiliyor.

ԴԱՆԻԷԼ ՎԱՐՈՒԺԱՆ- TANİEL VARUJAN 1884-1915

 Ի՜նչ փոյթ կեանքը մեռնող,
Երբոր երազը կ'ապրի,
Երբոր երազը անմահ է:
Ոգեկոչման Հանդիսութիւն
Անմահ բանաստեղծ, ուսուցիչ, մտաւորական...
ԴԱՆԻԷԼ ՎԱՐՈՒԺԱՆի
Սեբաստիա-Բրգնիկցի
22 Յունուար 2016, Ուրբաթ 20.30
Տատեան Վարժարանի Սրահ, Պաքըրգիւղ
Տնօրէնութիւն՝
Ազգային Կեդրոնական Վարժարանի
 Սէրվիս՝ ժամը19.00-ին Գուրթուլուշ Ագպանքի  առջևէն
Tarih:22 Ocak 2016; Saat: 20:30
Bakırköy Dadyan Okulu -Yeni Bina Dikran Gülmezgil Salonu
Giriş Serbestir.

Ո՞ՒՐ Է ԵՊԻՍԿՈՊՈՍԱԿԱՆ ԺՈՂՈՎԸ

Ո՞վ պատասխան պիտի տայ Ռուս Օրթոտոքս Եկեղեցւոյ պատրիարք Կիրիլի յայտարարութեան եթէ ոչ  Եպիկոպոսկան Ժողովի համանախագահ՝ երկու կաթողիկոսները: Բոլորիս ծանօթ է հայկական մամուլէն  որ  անցեալ շաբաթ Հայաստանի մէջ ժողովրդական մեծ վրդովմունք յառաջացուց համայն Ռուսաստանի Պատրիարք Կիրիլի ա՛յն յայտարարութիւնը, թէ Օսմանեան Կայսրութեան մէջ քրիստոնեաներու հանդէպ ո'չ մէկ հալածանք կատարուած է:

Serj Sarkisyan, Ermenistan Cumhuriyeti 2015 yılı devlet ödüllerini takdim etti

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 20 Ocak’ta bir dizi alanda devlet ödülleri kazananlara ödüllerini takdim etti. Ödül töreni cumhurbaşkanlığı konutunda gerçekleştirildi.  Edebiyat ve sanat alanında:Hakob Movses- "Yedinci avcılık" şiir seçkisi; Vardan Acemyan-"Ses Tiyatrosu" yapıtıiçin; "Armena: Denizden denize" belgesel gilmi çekim ekibi Vahe Kevorkyan (rejisör), Hayk Badalyan, Anna Dertsakyan ve Artur Parsyan.

Siyaset zamanı

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Sistemin iflas ettiği bir momentte iktidara gelmişseniz siyasetin ne olacağına, yani ‘neye’ siyaset deneceğine ve siyasetin ‘nasıl’ yapılacağına da siz karar verirsiniz. Çoğunlukla bu karar bilerek alınmaz… Önümüzdeki süreçte yeni anayasa, yönetim sistemi ve Kürt meselesi yanında bürokraside ve ekonomide yapısal reformlara ihtiyaç var. Ne kadar oyu veya sandalyesi olursa olsun, hiçbir parti ya da iktidarın bunları tek başına hayata geçirmesi mümkün değil. Siyaset, yeterince güçlü olmayan, tek başına meşruiyet üretmekte zorlanan aktörlerin çeşitli kısıtlar altında başkalarıyla işbirliği yaparak amaçlarına ulaşmak üzere stratejik ve bütünlükçü bir performans sergilemesi demek… Hedeflerin değişmesi gerekmiyor, ama ‘yaptım oldu’ mantığına prim vermeyen bir toplumsal algı ile karşı karşıya olunduğunu bilmekte yarar var. AKP yıllardır birinci parti ve muhtemelen daha epeyce süre bu konumunu sürdürecek. Ama şimdi bazı alışkanlıklardan kurtulma ve siyaset yapma zamanı… Türkiye kasım seçimiyle AKP’ye ‘yeniden bakmayı’ tercih etti. Beklenti AKP’nin de hem kendisine hem topluma yeniden bakması.

Türkiye Holokos ve Antisemitzm

Panel – Gösterim 
Türkiye, Holokost ve Antisemitizm
Tarih: 23 Ocak 2016, 
​Cumartesi​
Saat: 16.30
Mekân: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cad. 12, Galatasaray, Beyoğlu – İstanbul
Düzenleyen: SEHAK ve Anne Frank House

Ortodoks Hıristiyanlar Eksi 30 Derecede Vaftiz Oldular

 Kazakistan'ın başkenti Astana'da Hıristiyanlar, eksi 30 derecede buzlu suya girerek vaftiz oldu. 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece yarısı Astana’da Krişeniya ayini başladı. Törene gelenler getirdikleri kaplara vaftiz edilen sudan doldurdu. Daha sonra Yesil Nehri üzerinde kurulan özel havuzlarda suya girerek vaftiz oldu.

Dr. Arif Keskin: “İran’ın Siyasi Politikası Fars Milliyetçiliğine Dayanır”

Türkiye’de İran’ın net bir şekilde anlaşılmadığını söyleyen Keskin; sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’deki tartışmaların genelinde İran’da yönetimde bir değişiklik olduğu zaman Radikal değişmelerin olabileceği beklentileridir. Halbuki İran’da iktidara kim gelirse gelsin takip ettiği iç ve dış siyasette, ekonomide ve sosyal hayatta hiç bir değişiklik olmaz. İran’ın siyasi politikası Fars milliyetçiliğine dayanır ve bütün yetkiler dini liderlerin elindedir. Siyasi karar, ekonomik karar, iç ve dış ilişkiler dini liderin izniyle gerçekleşir.”

Lavrov: Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü politize edilmemeli

Fuad Safarov
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü(KEİ) ülkelerine, kurumun faaliyetlerini politize etmeme çağrısında bulundu. KEİ Genel Sekreteri Michael B. Christides ile Moskova'da bir araya gelen Lavrov "Özellikle de Rusya'nın KEİ'ye başkanlık ettiği bu dönemde sizinle birlikte çalışmaya hazırız. Rusya olarak, KEİ dönem başkanlığımız çerçevesinde 40 faaliyetten oluşan bir çalışma programı hazırladık. Bütün bunları gerçekleştirebileceğimize inanıyorum" dedi.

100 Tablets for 100 Teens

It has been one year since we began our Teach Through Technology campaign and set the goal to get 100 teens at Orran 100 tablets made at the ArmTab factory. The idea was to invest in Armenia’s future through technology. We wanted to purchase the first Android tablets to be made in Armenia and support the country’s booming tech field but we also wanted to create the opportunity for kids (between the ages of 5 and 17) in Armenia to have access to this technology.

Markar Esayan: Hrant Dink'i FETÖ öldürdü

Hrant Dink cinayeti ile ilgili süreci en yakından takip eden AK
Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan, Bugün gazetesine dikkat çeken açıklamalar yaptı… Esayan “17-25 Aralık’ın savcısı Muammer Akkaş aynı zamanda Hrant Dink savcısıydı. Yargı darbesi başarılı olamayınca adliyede çıkıp bildiri dağıtan şahıs bizzat Hrant Dink davasını elinde 5 yıl boyunca sündürdü. Şimdi yeni açılan soruşturmada pek çok bilgi, tanıklık, telefon kayıtları, HTS kayıtları ve kamera kayıtlarının karartıldığı, bunu yapanların da paralelin savcıları ve polis müdürleri olduğu çok aleni bir şekilde gözüküyor” dedi. Dink cinayetinin arkasında da FETÖ’nün olduğu kanaatine vardığını vurgulayan Esayan,“Açıkçası bu toplu cinayetler, paralel terör örgütünün devleti ele geçirmek için kamuflaj olarak kullandığı popülist olaylardı.

Bir Ermeni olarak Hrant Dink

Rasim Ozan Kütahyalı
Dokuz yıl evvel bugün alçakça ve kalleşçe katledildi Hrant Dink. Ermeni olduğu için Hrant Dink aleyhine kara propaganda mahiyetinde binlerce haber yaptı faşist medya güçleri. Dink'in bir Ermeni olduğu için öldürülmesini mümkün kılan ortam bu faşizan medya aracılığıyla yaratılmıştı...

İçinden "Ermeni" geçen türküler

Cemal Dindar yazdı
İki gün önce haber sitelerindeki katliam haberini okuyunca bir coğrafya acıya niye böyle yapışır ve aynı yerde aynı gerekçelerle yeni kurbanları bunca iştahla niye arar, diye düşündüm. IŞİD, Suriye’nin Deyrizor şehrinde çocuk, kadın, yaşlı üç yüz kişiyi katletmişti. Ortadoğu'nun en trajik yerlerinden  Deyrizor Çölleri... Sarkis Çerkezyan’dan dinledik biz o acı ağıtı. Ki kaydın başında “Şimdi size muhacirlik türküleri söyleyeceğim” diyen ses o kadar tanıdık, o kadar buralı ki!..

Ermeni okuluna ırkçı yazılama: Azap Ermeni'ye

Hrant Dink'in katledilmesinin 9. yılına denk getirildi. Hrant Dink'in katledilmesinin 9. yılında Üsküdar'da bir Ermeni okulunun duvarına ırkçı yazılama yapıldığı görüldü. Birgün'ün haberine göre, Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu'nun duvarına "Azap Ermeni'ye" yazıldı.

Bakü katliamları 26. Yılında Batum’da anıldı

17 Ocak 1990’da Baküde meyadana gelen Ermenilerin katledildiği olaylar 26. yılında Batum Surp Pırkiç Kilisesinde Peder Ararat Gumbalyan riyasetinde icra edilen dini ayinle anıldı. Ermenistan’ın Batum Başkonsolosu Aram Grigoryan anma etkinliğinde yaptığı konuşmada; Bakü, Kirovabad, Şamkhor, Maragha olaylarının, 20. asırda meydana gelen mezalimler yanı sıra 1988 Sumgait katliamlarının unutturulması ve müsebbiplerinin cezalandırılmamasının doğrudan sonucu olduğunu vurguladı.

Galip başlangıç: Ermeni öğrenciler Almata’da 16 madalya kazandılar

Almatı’da devam eden 2016 Jautikov Uluslararası Olimpiyatlarında Ermenistan Milli Takımı Matematik, Fizik ve Enformatika alanlarında 3 altın, 6 gümüş ve 7 bronz olmak üzere 16 madalya kazandılar. 

Hrant Dink'i anma töreninden kareler!

Aramızdaki Ermeniler

Alparslan Cansu / alparslancansu@yahoo.de
Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden dokuz sene geçti. Milletimiz, kendisini ölen kişinin bir vasfı veya sıfatıyla özdeşleştirerek ona sahip çıkar hep. O günlerde de hatırlarsınız ‘Hepimiz Ermeniyiz, hepimiz Hrant’ız’ pankartları açılmıştı. Aradan geçen dokuz senede çoğu kimse gazeteci Hrant’ı unuttu ve suikast davası da bilinçli olarak sulandırıldı. Onu unuttuğumuz gibi onunla birlikte bu topraklarda yüzyıllardır birlikte yaşadığımız Ermenileri de pek hatırımıza getirmedik yıllarca.

Ermeni- Yahudiler “Pakraduniler” Kim? (4)

Selçuk Silsüpür
Yazar Levon Panos Dabağyan, Ermeni meselesinin can damarını teşkil eden “1. Zeytun İsyanı’nın” arkasında, Fransa ve Vatikan’ın bulunduğunu, isyanın düzenleyicilerinin Pakraduniler olduğunu ileri sürüyor. Dabağyan, Zeytunluların kökeniyle ilgili olarak şöyle diyor: “Ani Beldesi’nin Bizanslılara geçmesinden ve Bizanslıların katliamından sonra, Anadolu’nun muhtelif bölgelerine dağılan ‘Pakraduni Hanedanı’ mensupları Haçin ve Zeytun havalisine yerleşmişlerdi. (Debbağyan'nın kaynaklığı çok su götürür. HYETERT)

TİKA’dan tarihi kilise restorasyonuna destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in Beytüllahim kentinde, Hristiyanlarca Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan Doğuş Kilisesi'nin restorasyonu amacıyla kurulan fona destek sağladı. TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, en son Osmanlı Devleti idaresinde restore edilen Doğuş Kilisesi'nin bakım ve onarımın gerçekleştirilmesi için Kudüs’teki Yunan Ortodoks Patrikhanesi, Terra Santa Katolik Kilisesi ve Ermeni Ortodoks Patrikhanesiyle birlikte çalışacak bir uluslararası restorasyon komitesi kuruldu.

Ardahandaki Ermeni katliamı 18 kitabeyle anlatılacak

Rus işgalinde kaldığı 40 yıllık süre içinde nüfusunun yüzde 80'i Ermeniler tarafından göç, sürgün ve katliam yoluyla uzaklaştırılan Ardahan'da, katliam yerleri olarak bilinen 18 noktada araştırma yapılacak, bu noktalara birer kitabe ile anıt dikilecek. Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yar. Doç. Levent Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ardahan ve Kars'da 1877-1917 yılları arasında 40 yıllık Rus esareti yaşandığını, bu esarette nüfusun yüzde 80'i Ermeniler tarafından göç, sürgün ve katliam yoluyla bölgeden uzaklaştırıldığını hatırlattı. (Yalandan kim ölmüş? HYETERT) 

Tarihin Tarifi

Masis Perk
" Tarih, geçmiş insan cemiyetlerinin, zaman ve yer göstererek, doğru olarak, hayatlarını, kulturlerini araştıran ve anlatan bir bilimdir "... " Bunu ezbere bilmeyen, benden geçer not beklemesin " derdi hep 60'li yıllardaki Tarih hocamız Hikmet Hanim (nur içinde yatsın). Gelin bakin ki sınavda 5 üzerinden 4 almışım ve 0 puan aldığım soru da " Tarihin Tarifi " çıktı. Olamaz. " Yanlış değil eksik " dedi Hikmet Hanim, çünkü " doğru olarak "i unutmuşsun. Bu en önemlisi... bir daha unutmazsın. Peki Hocam.

Ermeni aktivistler kendi davalarına zarar veriyorlar

Yaşar Yakış  / y.yakis@zaman.com.tr
8 Ocak 2016 günü Fransa Anayasa Konseyi (Mahkemesi), Ermeni aktivistlerini hayal kırıklığına uğratan bir karar daha verdi. Konsey, ‘Ermeni soykırımı' ile Yahudi soykırımının birbirlerinden farklı şeyler olduğuna hükmetti. Olay şöyle gelişti: Vincent Reynouard adında Yahudi soykırımı redcisi bir Fransız vatandaşı, 1990 tarihli bir Fransız yasası (Gayssot yasası)'nın hükümlerini ihlal ettiği için mahkûm olmuştu. Söz konusu yasa, soykırım gibi insanlığa karşı işlenmiş suçları inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngörüyordu.

Paregentan 2016

Paregentan 2016

When: February 6, 2016 @ 8:00 PM
Where:OIA Center
Categories:
Ladies Auxiliary Committee
.

Ölümünün 9. yılında Hrant Dink anılacak

Hrant Dink anılacak: Buradayız, inatla!
Hrant Dink, öldürülmesinin dokuzuncu yılında aralarında İstanbul, Ankara ve Ermenistan’ın başkenti Yerevan’ın da olduğu birçok şehirde anılacak. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün Gazetesi yazarı Hrant Dink, katledilişinin 9. yıldönümünde Türkiye’de ve yurtdışında anılacak. Agos Gazetesi’nin Şişli’deki binası önündeOgün Samast adlı tetikçi tarafından öldürülen Dink, yarın İstanbul’da 14.30’dan itibaren, öldürüldüğü yerde, Agos gazetesinin eski merkezinin önünde anılacak.

Hükümetten eleştiriler üzerine acil "azınlık planı"

Hükümetten eleştiriler üzerine acil "azınlık planı"
Hükümet, temel hak ve hürriyetlerle ilgili adımların askıya alındığı eleştirileri üzerine acil olarak bazı kararlar alacak. Bunların arasında Akdamar Kilisesi'ndeki ayinlerin yılda bir kez yerine istenildiği zaman yapılması, azınlıkların mallarının iadesinin hızlandırılması, uçaklarda Kürtçe anons yapılması, yerleşim yerlerinin isimlerinin değiştirilmesi ve cemevlerine statü çalışmalarının hızlandırılması yer alıyor. (Eş Patrik seçemiyoruz,vakıflarımız iki üç yıldır seçim yapamıyor, cemaatin tüzel kişiliği tanınmıyor ama Ahtamar’da istediğimiz zaman ayin yapacakmışız. Sevinelim mi? HYETERT)

Süryaniler ilk kez anadilde eğitim alacak

Süryaniler anadillerinde eğitim alacakları bir okula kavuşuyor. İlkokul önümüzdeki eğitim yılında açılıyor. İleride talep olursa ortaokul da gündeme gelebilir. Lozan Antlaşması ile birlikte Yahudi, Ermeni ve Rum toplumlarına azınlık statüsü hakkı verildi. Fakat Süryaniler Lozan’dan muaf tutuldular. Bu yüzden de Türkiye’de yaşayan 17 bin Süryani, diğer azınlık toplumları gibi anadilde eğitim verecek okullar açamadı. Süryanilerin önde gelen isimlerinden Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi-Vakfı Başkanı Sait Susin, “Lozan yanlış yorumlandı dedi. (Evet, Lozan kesin olarak yanlış yorumlanmıştır, Lozan bütün Müslüman olmayan azınlıkları kapsar. HYETERT)

“Keşiş’in Torunları-Dersimli Ermeniler-1” Kitabı Çıktı!

Bu kitapta, gerek 1895 kırımı gerekse de 1915 Ermeni Tertelesi’nde, Dersim'de Ermeni halkının hem mülkiyetinin el değiştirmesi hem de dilini, dinini ve kültürel bütünlüğünü yitirmesi, yaşadıkları topraklardan sürülmesi gerçeğinin peşine düşülüyor… Bu kitap, 1937-38 Dersim Tertelesi’nden sağ çıkan Vanklı ve Zımekli Hıristiyan Ermenilerin öykülerinden oluşuyor. 1915 Tertelesi’nden sonra Dersim’de kurumsal varlığı korunabilen tek ibadet yeri olan Halvori Surp Garabed manastırı bombalanarak yıkılıyor. Köydeki Aleviler ve Keşişin sülalesi katlediliyor ve tesadüfen kurtulan az sayıdaki aile fertleri de Türkiye'nin değişik yerlerine sürgüne gönderiliyor.

Diyarbakır'ın en yaşlı Ermenilerinden Sarkis Eken'i kaybettik

Eken, 86 yaşında hayata veda etti.Diyarbakır’ın en yaşlı Ermenilerinden Sarkis Eken, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur ilçesindeki Meryem Ana Kilisesi’ndeki evinde fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Dicle Üniversitesi yoğun bakımında 25 gündür yaşam mücadelesi veren Sarkis Eken dün gece hayatını kaybetti.

Appeal from Seda Aznavour to Serzh Sargsyan for the release of Vardan Petrosyan

Seda, the eldest daughter of Charles Aznavour calls the President of Armenia Serzh Sargsyan, to release the comedian Vardan Petrosyan, currently imprisoned. The French artist was sentenced to five years of prison January 29, 2015 after fourteen months of proceedings following a traffic accident.

Kardan adam hakkında bilmediğiniz 5 gerçek

18 Ocak Dünya Kardan Adam Günü...  İşte kardan adam hakkında bilmediğiniz 5 gerçek… Dünyanın bilinen en eski kardan adam tasviri 1380 yılından kalma bir Hıristiyan dua kitabına dayanıyor. Ancak tasvirdeki kardan adam erimeye başladığı için biraz yamuk ve oldukça ıslak görünümlü… Kardan Adamla ilgili bir fetva bile bulunuyor. Suudi bir din adamı geçen yıl fetva vererek kardan adam yapılmasının İslam'a uygun olmadığını belirtmişti. Fetvaya göre kardan deve yapmak da caiz değil.

Voeux de Nouvel An


Oxfam'dan çarpıcı servet raporu: 85 kişinin varlığı 3,5 milyar kişinin varlığından fazla

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın son raporu çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Rapora göre dünyanın en zengin yüzde 1'lik kesimindeki servet, tüm dünyanın geri kalanındaki serveti aşmak üzere. İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın Davos'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu öncesi açıkladığı rapor çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu. Oxfam'ın raporuna göre, 2016'da dünya nüfusunun yüzde 1'lik en zengin kesiminin sahip olduğu malvarlığı, dünyadaki tüm servetin yüzde 50'sini aşacak.

Olağanlığın siyaseti

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Her seçimde rakiplerini yenen, tek başına iktidar olmasına rağmen yıpranmayan ve zaman içinde oyunu otuzlardan elliye çıkaran bir partinin siyasetten anlamadığını iddia edecek halimiz yok… Ne var ki AKP’nin siyasi tecrübesi ‘olağandışı’ bir dönemin çalkantılarıyla cebelleşerek ayakta kalma ve kendisine asgari bir meşruiyet zemini yaratma sürecinde oluştu. AKP bunda başarılı olurken, kurumsal kültürünü de söz konusu çatışma ortamının gereklerine uygun olarak şekillendirdi. Dolayısıyla kavgaya alışık, rakipten çekinmeyerek üstüne giden bir siyaset tarzı partiye hakim oldu. Ancak bu eğilim ‘yönetilemediği’ ölçüde bir süre sonra kavga arayan, birilerini düşman bellemeden enerji üretemeyen bir yapıyı da ima etmeye başladı. Bu yaklaşımın artık miadını doldurmakta olduğunu görmekte yarar var…

Rusya'dan İran'a ikinci uyarı:Türkiye ile transit iş yapmayın!

Rusya, Türkiye’ye karşı uygulanan yaptırımlar konusunda İran’ı uyardı. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Servisi Rosselhozhadzor’un, kendi topraklarının Türk gıda ürünlerinin geçişinde transit yapılmaması konusunda Tahran’a uyarıda bulunduğunu duyurdu. Bu konuda ilk uyarının aralık ayında yaptırım kararı alındıktan sonra yapıldığı, ancak salı günü Moskova’da İran tarım bakanlığı heyetiyle yapılacak olan resmi görüşmelerde bir kez daha gündeme getirilmesi kararı alındığı bildirildi.