Etiketler

Ermenistan, Ankara'da yaşanan terör saldırısını kınadı

Ermenistan, Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısını kınadı. Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Tigran Balayan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın 17 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilen terör saldırısını kınadığını belirtti. Balayan, Twitter sayfasında, “Ankara’daki terör saldırısını kınıyor, kurbanların yakınlarına baş sağlığı diliyoruz” ifadesine yer verdi.

Alman Meclisi'nden kritik Türkiye hamlesi

Süheyla Kaplan
Alman Federal Parlamentosu “Ermeni soykırımının tanınması” ile ilgili Yeşiller Partisi ve Sol Partinin önergelerini tartışacak. 24 Şubat’ta “Ermeni soykırımının tanınması” ile ilgili Yeşiller Partisi ve Sol Partinin önergelerini tartışacak ve oylamaya sunacak. Alman Federal Parlamentosu 24 Şubat’ta “Ermeni soykırımının tanınması” ile ilgili Yeşiller Partisi ve Sol Partinin önergelerini tartışacak ve oylamaya sunacak. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl, Alman Federal Meclisi 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti idaresinde yaşayan Ermenilerin öldürülmesini ‘soykırım‘ olarak nitelemiş, mecliste grubu bulunan siyasi parti temsilcileri adına yapılan konuşmalardan sonra iktidar ve muhalefet, ortak bir metinde anlaşmak için önergeyi Dış İlişkiler ve İnsan Hakları Komisyonu’na sevk etme kararı almıştı.

ՀԱՒԱՔԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԹԵՄԱԿԱԼ ԱՌԱՋՆՈՐԴՆԵՐՈՒ ԵՒ ԱԶԳԱՅԻՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹԵԱՆՑ


Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Ս. Աթոռի համացանցային կայքէջէն կ'իմանանք որ 9-11 Փետրուար  2016-ին, հրաւէրով ու նախագահութեամբ Արամ Ա. Կաթողիկոսի, յաջորդաբար տեղի ունեցան Ազգային Կեդրոնական Վարչութեան Կրօնական ու Քաղաքական Ժողովներու լիակատար նիստեր:

Rusya, BMGK'yı toplantıya çağırdı

Rusya Dışişleri, "Türk hükümetinin Suriye'de muhtemel kara operasyonuna dair açıklamalarını" tartışmak üzere BMGK'yı acil toplantıya çağırdığını açıkladı. Konsey, TSİ 22.00'de toplanacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Türk hükümetinin Suriye'de muhtemel kara operasyonuna dair açıklamalarını tartışmak üzere" Cuma günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırma niyetinde olduğunu açıkladı.

Batı’dan uyarı: Türkiye NATO’ya güvenip Rusya’yı kışkırtmasın


Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye'nin Rusya’yı askeri bir gerginliğe kışkırtması halinde NATO’nun desteğine güvenmemesi gerektiğini söyledi... NATO Anlaşması’nın 5. maddesine de atıf yapan Asselborn, bu maddenin ‘İttifak’a üye bir ülkenin tartışmasız şekilde saldırıya uğraması' halinde geçerli olacağının altını çizdi. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, Suriye hava sahasındaki Su-24 tipi Rus savaş uçağının sınır ihlali yaptığı iddiasıyla düşürülmesinin ardından bozulmuştu.

Kilise Pastörüne Suikast Davası Yine Ertelendi


İzmit Protestan Kilisesi’nin Pastörü Emre Karaali’ye yönelik olarak düzenlenecek olan suikast girişimi 2013 yılında polisin detaylı çalışmasıyla engellenmişti. Olay tarihinde 14 kişi gözaltına alınırken, şahıslardan 7 kişi hakkında dava açılmıştı. Pastöre suikast girişimiyle ilgili açılan davanın sekizinci duruşması bugün Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya İzmit Protestan Kilisesi Pastörü Emre Karaali ve avukatı ile müşteki sanık Kadriye Bayrak ile avukatı katıldı… Mahkeme heyeti olayla ilgileri olduğu iddiasıyla haklarında soruşturma açılan Diyarbakır’da görevli polis memuru ve Jandarma Yüzbaşı hakkındaki soruşturmanın tamamlanması ve dosyaya eklenmesi amacıyla duruşmayı 2 Haziran 2016 tarihine erteledi.

Kitap Armağan Günü ilk sürpriz Erivan Belediyesinde gerçekleşti


 Erivan’ın farklı okullarından bir grup öğrenci bugün 19 Şubat Kitap Armağan Gününde, ünlü şair Hovhannes Tumanyan (1869-1923) görünümüyle ve Tumanyan’ın eserlerindeki kahramanlar şeklinde Erivan Belediyesi çalışanlarını karşıladılar ve onlara kitap armağan ettiler.

Rusya Ermenistan'a silah satacak

Ermenistan'a 200 milyon dolar silah kredi sağlayan Rusya, bu ülkeye satabileceği silahların listesini bir rapor olarak sundu. Rusya, Azerbaycanla sınır gerginliği yaşayan Ermenistan'a silah satın alabilmesi için 200 milyon dolarlık kredi sağladığı ve bu ülkeye satabileceği silahları rapor olarak sunduğu öğrenildi.  Rus haber ajansı Interfax'ın haberine göre, Ermenistan'a 200 milyon dolarlık kredi sunan Rusya'nın, Azerbaycan'la yaşadığı gerginlikler yüzünden bu ülkeye silah satmamıştı.

Հալէպի մէջ ռումբերու ու հրթիռներու պայթիւնները, աւերածութիւնները, տակաւին կը շարունակուին աննկարագրելի ձեւով

Հալէպ քաղաքը վերջին օրերուն կ՛անցնի պատերազմական շատ ծանր հանգրուանէ մը: Արդարեւ, անցնող շաբաթը եւ յատկապէս վերջին քանի մը օրերուն սուրիական բանակը զինուորական ծանր գործողութիւններ կը կատարէ զինեալ խմբաւորումներու վերահսկողութեան տակ գտնուող շրջաններու դէմ: 

Վուրգավանի դպրոցը «Հայրենասեր»-ի իրականացրած վերակառուցումից հետո/ Vurgavan school after reconstruction by The Hayrenaser

Մեր հովանավորներն արձագանքեցին մեր կոչին և օգնեցին «Հայրենասեր» կազմակերպությանը՝ Վուրգավանի բնակիչներին պարգևել նոր դպրոց, բուժկետ ու համայնքապետարան: «Հայրենասեր»-ն ու իր հովանավորները Վուրգավանին պարգևեցին ենթակառուցվածք՝ անհրաժեշտ ԱՎԵԼԻ ԼԱՎ ԱՊԱԳԱՅԻ համար։

Patrik Kirill, Antartika'da penguenlerle buluştu

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Antartika'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde penguenlerle bir araya geldi. Patrik Kirill, Güney Kutbu'ndaki tek kalıcı kilise olan Kutsal Üçlü'yü ziyaret etmek üzere Antartika'ya gitti. Kiril, Waterloo adasındaki kilisede düzenlediği ayinin ardından Rusya'nın Bellingshausen isimli kutup istasyonundaki bilim insanlarıyla görüştü.

Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı

12 Şubat 2016’da Ankara ve 17 Şubat 2016’da İzmir’de yapılan iki toplantı sonucunda, üç büyük ilden başlamak ve diğer il/ ilçe/ belde/ mahalle/ köy’lerdeki duyarlı herkesin katılımına açık olmak üzere Türkiye Düşünce Özgürlüğü Ağı’nın oluşturulması için ilk adımın atıldığını duyuruyoruz. Duyurumuz, tesadüfen 20 Şubat Dünya Şiddetsiz Direniş Günü’ne (World Non-Violent Resistence Day) denk düştü. Uluslararası çatı örgütü IFEX kanalından bütün dünya bu çağrıyı duymuş olacak.

Sunday of the Prodigal Son

This second Sunday of Great Lent takes its lesson from the “Parable of the Prodigal Son”—arguably the most concise, profound, and beautiful of our Lord’s statements on the nature of God’s love. In a story of fewer than 600 words (related in Luke 15:11-32), Jesus depicts the follies of our fallen nature, the shame and self-loathing that lie at the heart of human vice, the tender love that can heal a fractured world, and the price such love exacts. And these grand ideas are all conveyed through characters one might find in an ordinary domestic comedy: “There once was a man who had two sons…”

Etyen Mahçupyan’dan yeni yazı: OLAY NE?

Gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan’ın 15.2.2016 tarihli “Bizde asıl yalan beyan esastır!” başlıklı yazısı Serbestiyet’e girdiği gibi çıkarıldı. Fakat okuyan okumuştu ve bu kadarı bile sosyal medyanın kaynamasına yetmişti. Devamında yazdığı “Olay ne?” başlıklı yazı yine ilk kez Egoist Okur’da… “AKP’nin içine gömülmüş ve üstü örtülmüş siyasi hayatımız açısından son günlerde benimle bazı Cumhurbaşkanı Başdanışmanları ve onların medyadaki uzantıları arasındaki atışma epeyce ‘renkli’ görüldü. Ama bu, birbiriyle ‘geçinemeyen’ birkaç kişinin karşılıklı sataşmasının çok ötesinde bir durum… Mesele AKP içinde giderek belirginleşen, yoğunlaşan, güç kullanan, müdahil olan ama partinin hiçbir kademesi tarafından sorgulanmayan bir siyaset tarzına muhatap olmamız. Giderek bu siyaset tarzının kurumsallaşıyor olması… Dolayısıyla son yaşananlar dikkate alındığında kaçınılmaz bir soru var karşımızda: Nasıl oldu da bu denli seviyesiz bir siyaset AKP adına sergilenebilir hale geldi ve iktidarı destekleyen medyanın da önemli bir kısmını avucunun içine aldı?”

'Sur'da ibadet yapılamıyor'

Sur'dan yansıyan bilgilere göre birçok tarihi yapı gibi Ortadoğu'daki en büyük Ermeni Kilisesi olma özelliğe sahip Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin bir bölümü de tahrip edildi…Kilise Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Gafur Türkay, Ermeni, Keldani, Suryani, Kürtler, Türkler, Arapların bir arada yaşadığı Sur'u değerlendirdi… Kilisenin 2012'de büyük emekler sonucunda nasıl yeniden açıldığını anlatan Türkay, "Kiliseyi açtığımızda birçok Ermeni gelmişti. Gelen Ermeniler, baba ve dedelerinin o kilisede yaptığı vaftiz yaptıklarını söyleyip ağladıklarını gördük. Bize diyorlardı 'Annem burada vaftiz oldu. Kardeşim burada vaftiz olmuş. Dedemin cenazesi bu kilisede kalkmış' deniliyordu. Ermenilerin eskiye dayalı duygular canlanıp büyük bir özlem giderilmişti... 100 yıl önce bu ülkede Ermeni Soykırımı'nın yapıldığını ve bir halkın yok edildiğini söyleyen Türkay, bugün de onlardan kalan küçük bir yaşam alanında, yüz yıl sonra yeniden birleşen yaşamların yeniden kesintiye uğratıldığını kaydetti.

Devlette Süreklilik Gösteren Ruhu Üzerine

Sait Çetinoğlu
Topal Osman, 1. Dünya Savaşı öncesinde daha Türkiye savaşa katılmadan Rusya içlerinde karışıklık çıkartmak saldırılar, yağmalar ve soygunlar düzenlemek üzere Dr. Bahaeddin Şakir başkanlığında teşkil edilen Teşkilat-ı Mahsusa birliklerine katılan bir çete reisidir. 100 gönüllü ve Trabzon Cezaevinin kapılarını açarak topladığı 150 katil ve soyguncuyu ilave ederek oluşturduğu çetesi ile Teşkilat’a katılmıştır. Rusya içleri denilen bölgeler aslında Ermeni köyleridir. Başlangıçta köylülere karşı soygunlar, hırsızlıklar, Yağmalar ve cinayetlerde “başarı” elde ederler. Sıra cephe savaşına geldiğinde ise durum değişir. ilk cephe savaşlarının birinde kaçanların başında Osman bulunmaktadır. Osman yakalanır hapsedilir. Savaş mahkemesinde yargılanarak 50 sopa cezasına çarptırılır.

Barok Konseri: Handel, Vibaldi, Pergolesi

27 Şubat 2016, Cumartesi, 20:00

St. Esprit Katedrali, Harbiye
Arda Ardaşes Agoşyan (orkestra şefi ve klavsen), Natali Boğosyan (soprano), Kaan Buldular (kontrtenor) ve CorISTAnbul Oda Orkestrası. Oyuncu Burcu Tokuc'un sunumuyla.

Ermeni Azınlıkları Derneği Genel Kurulu Yapıldı

Sason, Bitlis, Batman, muş, Van, İstanbul ve Diğer Tüm İller ve İlçeleri, Köyleri Ermenileri ve Sason İlçesi Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma (Ermeni Azınlıkları) Derneği genel kurulu yapıldı. Dernek binasında yapılan ve tek listeyle yapılan genel kurulda Ermeni Azınlıkları Derneği Başkanı Aziz Dağcı, yeniden başkan seçildi. Genel kurulla ilgili yazılı bir açıklama yapan Ermeni Azınlıkları Derneği Başkanı Aziz Dağcı, geçtiğimiz hafta genel kurul yaptıklarını ve kendisinin tekrar başkanlığa seçildiğini belirtti. Çalışmalarının aralıksız devam edeceğini ifade eden Aziz Dağcı, bu yıl özellikle Surp Garabet Ermeni Manastırı için çaba göstereceklerini söyledi.

Erdoğan: Saldırı sonrası gözaltı sayısı 14’le kalmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan saldırının sorumlusu olarak PKK ve PYD’yi gösterdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Ankara’da gerçekleşen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya ilişkin olarak Genelkurmay’da bir açıklama yaptı. Erdoğan “Saldırı sonrası gözaltı sayısı 14’le kalmayacak, devamı gelecektir” dedi.

Brüksel’de Ermenistan-AB müzakereleri gerçekleşti

17 Şubat’ta Brüksel’de Ermenistan ve AB arasında ilişkilerde yeni hukuki zeminin şekillendirilmesine yönelik müzakerelerin II. Etabı gerçekleşti. Ermeni Delegasyonuna Dışişleri Bakan yardımcısı Karen Nazaryan başkanlık etti. Dışişleri Bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiye göre, müzakerelerin ilk bölümünde siyasi diyalog, reformlar, adalet ve özgürlükler alanında işbirliği konuları masaya yatırıldı.

Almanya’daki Ermeni Soykırımı sergisine çirkin saldırı

“Ermeni mimarisi ve soykırım” başlığıyla düzenlenen sergiye yapılan saldırı Alman basınının da tepkisini çekti. Almanya’nın Aachen kentinde açılan “1915-2015 Ermeni mimarisi ve soykırım” başlıklı sergi, kimliği henüz belirlenemeyen kişi veya kişilerin saldırısına uğradı. 1915 Ermeni Soykırımı öncesinde Osmanlı sınırları dahilinde yer alan Ermeni kültürel hayatı ve mimari yapılarını konu edinen ve 100 yıl sonra 2015’te sergiye konu olan mimari yapıların mevcut durumu ve tarihçesine ilişkin olarak düzenlenen sergide teşhir edilen fotobloklar, bıçak veya kesici alet kullanan vandallar tarafından tahrip edildi.

18 Şubat İngiltere basın özeti

Guardian gazetesinde yer alan bir analizde, Ankara'da askeri servis araçlarını hedef saldırıda şüphelerin PKK üzerinde yoğunlaşacağını yazdı. Simon Tisdall imzalı analizde 'Saldırıyı PKK'nın yaptığı ortaya çıkarsa bu, örgütün Türk devletinin kalbine saldırmak için bölge dışında operasyon düzenlemesi sıra dışı bir durum olacak" deniyor.

Gümülcineli Ermeniler Diyarnıntaraç’ı kutladı

Gümülcine’deki (Komotini) Ermeniler ateşe tapmayla bağlantılı olan ve ilkbahar ile doğurganlığı simgeleyen çok eski bir gelenek olan Diyarnıntaraç’ı kutladı. Gümülcine Ermenileri Kültür Eğitim Kulübü tarafından Gümülcine Ermeni Kilisesi’nin avlusunda Cumartesi akşamı düzenlenen etkinlikle kutlanan Diyarnıntaraç aynı zamanda bir kilise yortusu. Ayinle başlayan ve ateş yakmayla devam eden yortu, Gümülcine Ermeni Kulübü’nde Erebuni grubunun seslendirdiği şarkılar ve danslarla son buldu.

Սուրիահայութեան Ի Նպաստ Թելեթոնի Մեկնարկային Հաւաքոյթին Հանգանակուեցաւ 95,000 Տոլար


ՍՈՆԱ ՄԱՏԱՐԵԱՆ

ԿԼԵՆՏԷՅԼ.- Սուրիահայութեան օժանդակութեան գործադիր մարմինին (ՍԱՐՖ) կազմակերպութեամբ, ՍԱՐՖի թելեթոնին մեկնարկը տեղի ունեցաւ 11 Փետրուար 2016ի երեկոյեան, Կլենտէյլի «Ֆինիշիա» ճաշարանը. ներկայ էին գաղութիս երեք համայնքներու հոգեւոր հայրեր, յարանուանութիւններու ներկայացուցիչներ, ինչպէս նաեւ մեծ թիւով բարերարներ եւ հայրենակիցներ:

Suriye'de Savaşa Hayır

Mevcut iktidar; düşünülebilecek ne kadar bölgesel ve evrensel aktör varsa, yani Esad’ı, PYD’yi, Rusya’yı, ABD’yi, İran’ı, AB’yi…düşman ilan etmiş bulunuyor. Bir yandan “angajman kuralları”nı ileri sürerek uçağını düşürdüğü Rusya’yı NATO’ya şikayet ediyor, diğer yandan Şanghay’a girmek istiyor ve Türkiye’yi S. Arabistan ile Katar’ın müttefiki ilan ediyor.

“Geçmişin Yorgun Tanıkları Ani Harabeleri”

Krikor Z.V.Balakyan’ın “Geçmişin Yorgun Tanıkları Ani Harabeleri” kitabı Satenik Usta ve Anahid Hazaryan’ın çevrisi ile Paros Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın tanıtımı Aralık ayında yapıldı.
Azınlıklar Türkiye'yi doğru okudu

Herkül Millas
Son yıllarda Türkiye’de dile getirilen hukuk ve haklar alanındaki şikâyetleri göz önüne alınca, babam yaşındaki bütün azınlık insanlarını bilge kimseler olarak düşünürüm. Azınlık üyeleri Türkiye’yi çok iyi anlamıştı; sosyolog ve siyaset bilimci gözlemciler gibi. Çocukluk yıllarımda ama sonraki on yıllarda da içinde büyüdüğüm evde bazı durumları “biz” çok doğal sayardık. Bugün aynı durumları bazı insanların ilk kez yaşanıyormuş gibi şaşmalarına şaşıyorum. Özet olarak söylersem azınlıklar, devletin propagandalı süslü söylemine hiçbir zaman inanmadı. İnanması da imkânsızdı zaten, çünkü devletin yaptıkları gerçek durumu hep hatırlatırdı. Örneğin anayasada sözü edilen vatandaşlar arasında eşitlik sözünün geçersiz olduğunu azınlığın on yaşındaki çocukları bile bilirdi.

Azınlıklar doğuştan fişleniyor

Burcu Cansu
İçişleri Bakanı Efkan Ala, “soy kodu”nun tüm vatandaşlar için uygulandığını ifade etti. “Soy kodu” uygulamasının Bakan Ala tarafından doğrulanmasının ardından BirGün’e konuşan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, “Her ne kadar kağıt üzerinde eşit vatandaş olduğumuz iddia edilse de şimdi kağıt üzerinde de eşit olmadığımız en yetkili ağız tarafından tescillendi” dedi. “Madem böyle bir uygulama var, faydalanalım” diyen Doğan, Bilgi Edinme Kanunu’na başvurarak Türkiye’de kaç Ermeni olduğunu soracağını söyledi. Birçok konuda sağlıklı bir nüfus sayımı sonuçlarına gereksinim duyduklarını belirten Doğan, “Biz bunu sağlıklı şekilde yapabilecek donanıma sahip değiliz. Göç edenler var, ölenler var dolayısıyla belki bu uygulama bir işe yarar’’ diye konuştu. (Doğrusu cemaat olarak gerçek nüfusumuzu bilmeyi çok isteriz. HYETERT)

"Az önce harika bir şey oldu."

Bir süredir Amerika'da bulunan Mehmet Efe adlı vatandaşın başından geçenlere kulak kesiliyoruz:Nevada Çölü'nü 160 Km hızla geçerken nereden çıktığını anlamadığım bir polis aracı bitti arkamda, cayır cayır, kenara çektirdi.S….k dedim. Hız sınırını 25 mil aşanın aracını bağlıyorlar, kamu hayatını tehlikeye atmaktan tutukluyorlar. Ben 30 mil sınırı aşmışım. Ayetel Kürsi okumaya başladım. İzbandut gibi bir polis. "Ne kadar hızlı gittiğinizin farkında mısınız efendim?" "Hayır değildim, ıssız bir çöldeyim, çok etkileyici bir şarkı dinliyordum" dedim. Aksanımdan olacak, sordu "Nerelisin?" "Türkiye." "Türk müsün?" "Evet." "Ben de Ermeniyim." Eyvah, tam s.ç..k!

Ankara patlama Ankara'da bomba yüklü araçla saldırı: 28 ölü, 61 yaralı

Ankara'da akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, asker ve sivil 28 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin yaralandığı saldırının bombalı araçla düzenlendiğini söyledi. Başkentin en merkezi yeri olan, askeri kurumların ve lojmanların bulunduğu Devlet Mahallesi'ndeki saldırı, saat 18.30'da, bomba yüklü araçla gerçekleştirildi.

Asıl sahipleri göç ettirilen azınlıklar olan Beyoğlu binaları neden çöküyor?


Öncelikle bu eski binalar asıl sahipleri olan azınlıklar buradan göç ettirildikleri için ya metruk kalmış ya da işgal edilmiş. Yaptığımız araştırmada tarihi yığma yapıların yüzde yetmişinde alt katlarda taşıyıcıların kaldırıldığını gördük. Üst katta yapsan neyse ama ya bahçeyi genişletmek ya da işte yer kazanmak için en alt katta asıl binayı taşıyan duvarlar kaldırılmış. Pencere genişletme çok yaygın, manzara yaratmak için pencere büyütüp yine taşıyıcı duvar kaldırılıyor.

Azez Türkiye için neden bu kadar önemli?


Selin Girit  / İstanbul, BBC Türkçe
Önce ABD ve Rusya 'ateşi kesin' dedi, ardından Fransa... Bunu Avrupa Birliği’nin Dış Politika Temsilcisi izledi. Son olarak da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Türkiye’yi uluslararası hukuka uymaya çağırdı. Türkiye üzerinde artan baskının nedeni Suriye’nin kuzeyindeki Azez kasabasına yaklaşan YPG hedeflerinin üç gün boyunca topçu ateşine tutulması. Türkiye, ilk saldırının YPG mevzilerinden yapıldığını, kendilerinin angajman kuralları gereği yanıt vermekle yetindiklerini söylüyor. Ancak uluslararası kamuoyu ikna olmuş değil.

Tarık Toros: Kodlanıyoruz ey halkım

Yakında dağıtılacak olan yeni çipli kimliklerin gündeme gelmesiyle birlikte ‘fişleme' tartışmaları yeniden alevlendi. Özgür Düşünce Yazarı Tarık Toros da konuyu köşesine taşıdı. 
Tarık Toros, 2008 yılında başlayan projenin 2011 yılında rafa kalktığını, 2013'te ise “Paralel Yapı” kılıflı operasyonlar başlayınca tekrar tedavüle sokulduğunu hatırlattı. Kimliklerle ilgili geçtiğimiz günlerde önemli bir ayrıntının ifşa olduğunu belirten Toros, “İçişleri Bakanı Efkan Ala, Plan Bütçe Komisyonu'na bilgi verirken HDP'li Milletvekili Garo Paylan'ın sorusuyla nüfusta vatandaşlara soy kodu verildiği, Ermenilerin kodunun 2 olduğu ortaya çıktı.” dedi.

Siverek'te 111 Yılık Tarihi Bina Restore Ediliyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 1905 yılında ermeni asıllı ustalar tarafından yapılan tarihi binanın restorasyonuna başlandı. Hasançelebi Mahallesi'nde 1905 yılında Ermeni taş ustası Polo Nişanyan tarafından yapılan 200 metrekare alanı bulunan bazalt taştan iki katlı binanın, Siverek Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğiyle restore edilmeye başlandığı bildirildi. (Nedense Ermeni diyemiyor Ermeni asıllı diyorlar. HYETERT)

ՀՅԴ Աւստրալիոյ Երիտասարդական Միութեան Միջ Մասնաճիւղային Բանակումը Մելպուրնի մէջ

Երերքշաբթի 18 Յունուար 2015-ին ՀՅԴ Աւստրալիոյ Երիտասարդական Միութեան Սիտնիի <<Գալէ>> եւ <<Խանասոր>> մասնաճիւղերու պատանիները ու <<Նիկոլ Դուման>> Մասնաճիւղի Երիտասարդները, կազմած էին 80 հոգինոց խումբ մը որ պիտի մէկնէր Մելպուրն:Նպատակը խորհրդանշանական էր,անոնք պիտի միանային Մելպուրնի <<Գարեգին Նժդեհ>> պատանիներուն հետ եւ  բացումը կատարէին ՀՅԴ Աւստրալիոյ Երիտասարդական Միութեան միջ-մասնաճիւղային <<Արցախ>> բանակումին:

Patrik Kirill: Ateist baskılar saldırı boyutuna ulaştı

Patrik Kirill: Papa'yla görüşme terörün olmadığı medeniyetin inşasına yardım edecek. Geçen hafta, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Küba'da yaptığı tarihi buluşmanın ardından RT'ye konuşan Patrik Kirill, toplumun Hristiyanlıktan kopmasını engellemek için birlikte çalışma çağrısı yaptı. "Artan ateist baskılar bazı ülkelerde saldırı boyutuna ulaştı" diyen Patrik Krill, "Hristiyanlar toplumsal yaşamın dışına itiliyor. Yani, Hristiyanlar birçok gelişmiş ülkede kendilerini rahat hissetmiyorlar ve baskı altındalar diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Patrik Kirill: Rusya Ve Amerika Birleşik Devletleri İkili İlişkileri Geliştirmeli

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, dünya güçleri arasında yeni bir çatışma çıkmasının ne pahasına olursa olsun engellenmesi gerektiğini söyledi. RT'nin sorularını yanıtlayan Kirill, iki büyük kuvvet arasındaki çatışmanın ani ve büyük bir yıkıcı güce dönüşeceği uyarısı yaptı ve "Bu vaziyet, bütün dünyayı yok edebilir. Bu nedenle de bu iki büyük kuvvet Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri ABD, ikili ilişkileri bir an evvel geliştirmeli" dedi.

Patriklik cehaleti

Arslan Tekin / arslantekin53@yahoo.com
İnsanlarımız çok mu cahil, yoksa çok mu unutkan? Bazı gazetelere bakıyoruz, Vatikan'ın papası ile Moskova'nın patriğinin Küba'da bir araya gelmesini Batı ile Doğu kiliselerinin ilk buluşması diye veriyorlar. Önce şuna açıklık getirmek gerek: Ekümenik Ortodoks Kilisesi hangisi? Fener mi; Moskova mı? Ekümeniklik cihanşümûllük manasında kullanılan bir kelimedir. Dünyadaki bütün Ortodoksların ruhanî liderliğini ve Ortodoks kiliseleri arasında birinciliğini ifade eder. Ankara, Fener'in ekümenikliğini tanımamakla beraber, Fener fiilen Ortodoksların ekümenikliğidir. İstanbul alınana kadar ekümenik patrikliğin merkezi İstanbul'du. Ruslar zaten Bizanslılar yüzünden Ortodoks olmuşlardı ve Rus kiliseleri de Fener'e bağlıydı. (En bozuk saat bile günde iki defa doğru zamanı gösterir. HYETERT)

Elçi: Ermenistan-AB yeni anlaşmasında Serbet Ticaret Bölgesinin tesisine yakın maddeler olur

Yazar: Tatevik Ghazaryan
Polonya’nın Erivan büyükelçisi Jerzy Marek Nowakowsky, “Ortaklık Anlaşmasından farklı olarak bu belgede Ermenistan’ın farklı kurumlara üye olduğu ve belgenin Ermenistan’ın üstlendiği yükümlülüklerle tezat olmayacak şekilde hazırlandığına ilişkin net hükümler var. Diğer yandan, Ermeni dostlarımızın güvenlik meselelerinin öneminin altını daha fazla çizmeye çalıştıklarını biliyorum. Müzakereleri yürüten Avrupa Komisyonunda oturuyor değilim, ancak bunun görüşülecek konulardan biri olduğunu sanıyorum ˮ dedi.

Flash... Flash Ankara’da Bombalı Saldırı

Ankara’da bu akşam meydana gelen patlamadan ‘bombalı saldırı’ olarak söz ediliyor. Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, şiddetli patlamada beş kişinin öldüğünü doğruladı. Patlamada 10 kişinin de yaralanarak tedavi altına alındığı bildiriliyor.

Şişli Satrançcılarından Bir Başarı Daha

13-14 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Küçükler Takım Satranç Turnuvası Şişli İlçesi Birinciliği'nde Şişli Spor Kulübü Küçükler Satranç Takımı 6 maçın tamamını kazanarak şampiyon oldu. Bu sonuçla 2-3 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacak olan Küçükler İstanbul Birinciliği'ne katılma hakkı elde etti. Takım oyuncuları Demir Demirkır, Masis Kara, Adar Tarhan, Sıla Kaya, Daron Siraganyan, Alen Nişan, Nicol Lara Karakuş, Lidya Polat. Antrenörler Sayat Tuğlacı ve Sarven Çakmak.

Nagehan Alçı, Selin Sayek Böke meselesini yazdı

Muhafazakâr kesimin bir bölümü maalesef bu haberde de izlerini gördüğümüz ayrımcılıkla Hıristiyanlığa gizlenmesi gereken bir ayıpmış gibi bakıyor… "Maalesef Selin Sayek Böke üzerinden yaşanan tartışmanın kaynağı tek bir kesime ya da tek bir yayına indirgenemeyecek kadar derin. Bu döneme kadar, 92 yıllık cumhuriyet tarihinde topu topu 24 gayrimüslim milletvekilimiz oldu. 27 Mayıs 1960’tan 1996’ya kadar Meclis’e giren tek bir gayrimüslim yok! Tayyip Erdoğan ve Ak Parti cumhuriyet tarihinde Hıristiyan vatandaşlara yönelik en geniş kapsamlı açılımları yaptı. Yeterli mi? Elbette değil (…) ancak yılların ayıbı ve kökleşmiş bir önyargıyla karşı karşıyayız maalesef."

Dink cinayeti davalarının ilk duruşması 19 Nisan’da yapılacak

Hrant Dink cinayetine ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşması 19 Nisan’da yapılacak. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 5. Ceza Dairesinin kararı üzerine Hrant Dink cinayetine ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşmasının 19 Nisan’da yapılmasına karar verdi.

‘İsrail dostumuz’ diyen AKP Sözcüsü Çelik: Tazminat konusunda imza aşamasındayız

İsrail ile Türkiye arasında müzakerelerin başladığı dönemde “Kuşkusuz İsrail devleti ve halkı Türkiye’nin dostudur” diyen AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail ile görüşmelerde tazminat konusunda imza atılabilecek noktaya gelindiğini, Türkiye‘nin tüm şartlarının karşılandığı anda iki ülke ilişkilerinin normalleşebileceğini açıkladı.

Dış politika uzmanı Soli Özel: Türkiye kamikazeleşebilir

Tunca Öğreten / @tuncaogreten | tuncao@gmail.com
Diken’in sorularını yanıtlayan Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Soli Özel, bir süredir Yemen’de Husi milislere karşı operasyonlar gerçekleştiren Suudi Arabistan için “Yemen’de başarıdan başarıya koşan Suudi Arabistan silahlı kuvvetlerinin Suriye’de de aynı başarıyı göstermemeleri için bir neden yok!” dedi. Suudi Arabistan ile birlikte Suriye’ye ortaklaşa bir operasyon gerçekleştirmesi durumunda, Türkiye dış politikasının nasıl etkileneceğini sorduğumuz Özel, şu yanıtı verdi: “Eğer bu ihtimal gerçekleşirse Türkiye dış politikasının, tükenmişliğin ötesinde iflası veya ‘kamikazeleşmesinden’ bahsetmek gerekir kanısındayım.”

Eski Savunma bakanı: Azerbaycan, Ermenistan’da korku ortamı yaratma arzusunda

Eski Savunma bakanı, görünür gelecekte Azerbaycan’ın büyük ölçekli  savaşı düşünmeye başlamasını beklememek gerektiğini kaydederek ″Tabii ki jeopolitik durum öyle ki çatışmalar tansiyonda yükselme eğilimi göstermekteler, ancak Azerbaycan’ın ekonomik sorunları ve Azerbaycan askerinin moral durumu da hesaba katılmalıdır. Bu, iyi durumda değil. Bu sebeple de Bakü, Ermenistan’da da aynı durumun hakim olmasına çabalıyor″ dedi.

Utanç ve Onur 1915 - 2015 Ermeni Soykırımı'nın 100. Yılı

Ermeni Soykırımı gerçeği, yüz yıl sonra, sorumluların çaresiz siyasal ve ideolojik saldırılarla bir kez daha kapatmak istedikleri yalan mahzenini parçalayarak hayatımızdaki yerini alıyor. Bu kitap, Ermeni halkının maruz bırakıldığı kapsamlı ve çok boyutlu yok etme politikasının asla başaramadığı bir sonucu sergilemek istiyor. Bu coğrafyanın sosyal ve kültürel tarihine derin kökleriyle etkide bulunmuş olan Ermeni halkının kaybedilmiş olması, onların yarattığı eserleri, arkada kalanlara emanet ettikleri büyük sanatsal, edebi ve siyasal zenginliği yok edememiştir.

Abdülhamit'in Kürtlerle uzlaşması...

Oral Çalışlar
Böyle bir ortamda, "Kürtlerle yeni bir bölge siyaseti üzerinde anlaşmak", mümkün olabilir mi? Ünlü tarihçi Francois Georgeon'un "Sultan Abdülhamid"(İletişim Yayınları, İstanbul, 2012) kitabına göre; Osmanlı Sultanı, Kürtlerle Ermeniler arasında bir tercih yapmak ihtiyacı hissetmiş ve Kürtleri seçmişti: "Abdülhamid, Hamidiye alaylarını kurarak, Doğu Anadolu'nun denetimi sorununda Ermenilere karşı Kürtleri tuttuğunu açıkça göstermiştir. Bunun tam tersinin geçerli olacağı, İstanbul'un Kürtlere karşı Ermenilerin üzerine oynayacağı da düşünülebilirdi; herşeyin ötesinde Kürtler, 19.yüzyıl boyunca biri bitmeden diğeri başlayan isyanlarıyla imparatorluk için Doğu Anadolu'nun Ermeni köylülerinden çok daha büyük bir tehlike oluşturmuşlardı. Ama Abdülhamid hilafet siyasetini hayata geçirmekle, imparatorluktan geride kalanları, özellikle de Anadolu'nun Arap vilayetlerini elde tutabilmek için İslam'ı bir ittihat(birleşme) ilkesi haline getirmekle meşguldür. Zaten mantıki olarak  Anadolu'nun doğu vilayetlerine 'Kürdistan' denmesi gerektiğini, çünkü orada yaşayan Kürtlerin Ermenilerden daha kalabalık olduğunu söyler." (s.373)

Marmaris’ten Dünya’ya Müzikle Barış Köprüsü

Marmaris filarmoni derneği müzikle dünyaya barış köprüsü kuracak. Marmaris Filarmoni Derneğinin hazırladığı Müzikle Barış köprüsü” projesi Başbakanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenerek uygulanmaya başlıyor. Projenin ana teması olan Türk - Ermeni Kültürel İşbirliği (TEKİ) Konserleri projesi İstanbul, Galatasaray Cezayir Restaurant toplantı salonunda basına ve kamu oyuna tanıtıldı. Toplantının açılışını yapan Marmaris Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Altınöz yaptı. Altınöz, “Dünya barışına örnek olacak bir proje” olarak nitelendirilen Türk - Ermeni Kültürel İşbirliği (TEKİ) Konserleri ile Anadolu’da binlerce yıl birlikte yaşayan 100’den fazla etnik veya inanış kimlikleri olan insanların, bir arada barış içinde yaşadıklarını ,Avrupa ve ABD’de verilecek konserler ile anlatacak olan bu projeyle, dış ülkelerin bize olan bakış açılarını ve niyetlerini değiştirmek dileğindeyiz” dedi.

Osmanlı'da Ermeni ve Rum Mallarının Türkleştirilmesi (1914-1919) (Emval-i Metrukenin Tasfiyesi - 1-2)

Nevzat Onaran / Tarih - İnceleme - Araştırma
 Türk burjuvazi yağmasının asırlık hikâyesi... Evrensel Basım Yayım, iki cilt olarak yayımladığı yeni kitabıyla Türk milliyetçiliğinin ekonomi politiğine mercek tuttu... Kitapta, İttihat ve Terakki hükümetinin, Birinci Paylaşım Savaşı'nda 'öteki'nin mülkinin tasfiyesi temelinde inşa ettiği ekonomi politiğinin 1915'ten bugüne geçmişi inceleniyor.

Tiyatro tarihimizle ciddi bir yüzleşme

Zeynep Kılıç
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu da (BGST) tarihi salonun yeniden açılışını, merkezine Muhsin Ertuğrul'u alan ‘Kim Var Orada-Muhsin Bey'in Son Hamlet'i adlı oyunla yaptı. Oyun, Ertuğrul'u merkeze alsa da aslında Türk tiyatrosunun konuşmaktan, yüzleşmekten çekindiği bir konuya odaklanıyor: Unutulan ya da çok büyük ihtimalle unutturulan Ermeni oyuncu, yönetmen, oyun yazarı kısacası sahne emekçilerine. Tiyatromuzun kurumsallaşmasına büyük katkıları olduğu halde Cumhuriyet'in ilanının ardından görmezden gelinen Ermeni sanatçılar, oyunda, Muhsin Ertuğrul'un ‘ilk hocam ve dostum' dediği Vahram Papazyan ile temsil ediliyor.

Ermeni klasikleri bir albümde toplandı

Benim Tatlı Kanunum, Bahardaki Kırmızı Çiçek, Dağlı Nazlı Sevgili, İyi Kalpli Leylek, Bulutlardan Kayboldu Ay, Bukle Büklüm gibi Ermeni müziğinin klasikleri arasında yer alan eserler bir albümde toplandı. Güvercin Müzik tarafından yayınlanan Camport (Yolcu) Albümünün düzenlemeleri Ari Aliciyan'a ait. Biri enstrümantal 11 parçanın yer aldığı albümdeki şarkıları, Ari Barutoğlu, Bartev Garyan, Baruyr Kuyumciyan, Esra Denizhan Telli, İstek Demir, Lerna Baloğlu Akbulut, Lida Köseoğlu, Maral Çapan Ataman, Maral Çağlı Çubukçu, Onur Aydemir, Tatyana Bostan seslendiriyor.

Ermenilerin Nazım Hikmet’i Çarentz ve Mustafa Suphi...

Ragıp Zarakolu   szarakolu@yahoo.com         
Hey gidi Kars! TC’nin asla benimseyemediği şüpheyle baktığı “üvey” kentlerinden biri. Kars kenti, Orhan Pamuk’un 28 Şubat darbesini tiye alan harika romanı ile yeniden hatırlanır gibi oldu, Sonra yeniden unutuldu. Kars’a hiç gitmedim. Gitsem, Ermenistan’ın Nazım Hikmet’i Yeğişe (Soğomonyan) Çarentz’in doğduğu evi ziyaret etmek isterim. Hey gidi Kars! Bir zamanlar edebiyat dergileri çıkardı bu kentte. Bunlardan birini çıkaranlardan biri de Çarentz’di. Çarentz daha sonra Sovyet Edebiyatı’nın Ermenistan’da parlayan yıldızı oldu. Ve ne yazık ki, 1936 sonrası “temizlikler”den, Osip Mandelstam, Zabel Yeseyan gibi o da nasibini aldı.

Ordu Ermeni Okulu Müdürlüğünden Ermenistan Kuruculuğuna: Aram Manukyan

27 Ocak 2013 Pazar günü yayınlanan “Ermeni Kaynaklarına Göre Ordu’da Ermeniler” başlıklı yazımda, 1915 yılına kadar Ordu’da yoğun bir şekilde yaşayan Ermenileri incelemiştim.[1] Tarihsel kayıtlar Ermenilerin Ordu topraklarına 18. yüzyılın sonlarında yerleşmeye başladığını göstermektedir. Sivas, Şark-i Karahisar ve Suşehri bölgelerinden gelen Ermeniler Bayramlı kasabası (Eskipazar) civarındaki bazı köylere yerleşmişlerdi. Bayramlı denilen Eskipazar bölgesinde ileri gelen Şeyhoğulları ve Kadıoğlu aileleri arasında çıkan olayları bastıran Trabzon Valisi Osman Paşa, bu bölgede oturan Rum ve Ermenileri Boztepe eteklerine yerleştirdi. Osman Paşa’nın verdiği topraklar sayesinde bu günkü Taşbaşı ve Zaferi Milli mahallelerine yoğun bir Ermeniler nüfus oluşmuştu.

"ABD'deki Türk Lobisi Son Zamanlarda Önemli Bir Mesafe Aldı"

Prof. Dr. Kamer Kasım: Ermeni tarafı soykırım iddialarını nihai hedef olarak BM’ye taşımak istiyor. Konuyu Türkiye’den tazminat boyutuna getirme amacındalar. Bir kısım çevreler Ermenistan’ın komşuları aleyhine irredantist bir politika izleyip sınırlarını genişletmesi taraftarıdırlar. Bunun tipik örneğini bugün Ermeni kuvvetlerin Dağlık-Karabağ ve onu çevreleyen Azerbaycan topraklarını işgalinde görmekteyiz… Ermeni lobisi ABD’deki varlığının eskilere dayanması, nüfus ve ekonomik güç avantajlarını bu zamana kadar kullandı. Ancak Türk lobisi de son zamanlarda yaptığı atılımlarla önemli bir mesafe aldı. ABD’ndeki Türk toplumumun eğitimli kitleden oluşması, sayıca az olması ve ABD’ndeki varlığının göreceli olarak daha yakın tarihlerde yer almasına rağmen etkili olmaya başlamasında öneli bir faktördür.

Davutoğlu: Ermenistan'a verdiği destek dolayısıyla Azerbaycan toprak bütünlüğü Rusya'nın tehdidi altında

Türkiye ile Halep arasındaki insani yardım koridoru kapatıldı. Münih'te varılan anlaşmaya rağmen Rusya'nın niyetinin daha çok katliam yaparak Suriye rejimini yaşatmak olduğu anlaşılmaktadır. Rusya'nın bu açıklamasına uluslararası toplumun vereceği tepkiyi takip edeceğiz. Münih ve Cenevre'de diplomatik tiyatro oynanıyor ve Suriye halkı katledilmeye devam edecekse bu uluslararası topluma büyük bir vebal getirir. Biz Türkiye olarak Suriye ve Halep'teki kardeşlerimizin yanında olacağız…Bugün aslında üç ülke toprak bütünlüğü konusunda Rusya'nın tehdidi altındadır, Gürcistan, Ukrayna ve Suriye. Ermenistan'a verdiği destek dolayısıyla Azerbaycan'ın da toprak bütünlüğü de fiilen Rusya'nın tehdidi altında.

Şişli'deki cinayette 3 Ermeni tutuklandı

İstanbul Harbiye'deki domuz bağı cinayetiyle ilgili mahkemeye sevk edilen 15 kişiden 3'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. 12 şüpheli ise adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

Sakız’da Bayram namazına doğru!

Fener Rum Patriği Bartholomeos Aziz Haralambos isim günü nedeniyle geldiği Çeşme'deki tarihi Aya Haralambos Kilisesi'nde ayin yönetti…. Patrik Bartholomeos, Çeşmeli bir gazetecinin, kilise çıkışında "SayınBartholomeos, konuşmanızda yetkili makamlar izin verdiği takdirde önümüzdeki yıl yine 10 Şubat'ta bu kilisede ayin yapmak istediğini belirttiniz. Ramazan ve Kurban bayramlarında daSakızAdası'na yaklaşık 2 bin-2 bin 500 Türk gidiyor.Adada kale içinde Hamidiye Camii var.Orası restore edilip bayram namazı kılınsa nasıl olur?" sorusuna, "Bayramda bu kadar Türk gidiyorsa iyi yapıyorsunuz. Cami için Sakız Metropoliti'yle memnuniyetle konuşacağım" sözünü verdi

Kafkasya İran'ın dönüşüne hazır

Kafkasya'da şimdiye kadar özellikle ABD baskılarından dolayı istediği etkin konuma ulaşamayan İran, önümüzdeki süreçte daha rahat hareket edecektir. Bölgede Türkiye'nin faal olmasından duyduğu endişe ve Rusya'nın baskın pozisyonuna karşı oynayabileceği yeni kartları mevcut. İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların kalkmasıyla Tahran hızlı bir şekilde Batı'yla ekonomik ilişkilerini artırmaya başladı. Buna paralel olarak bölgedeki etkinliğini de güçlendirmeyi hedefleyen İran'ın Güney Kafkasya'daki yeni siyaseti merak ediliyor.

Hem Necip Fazıl’a “Murat(!)”, Hem Yahudi’ye Muhtaç

Gökhan  Yamangül
Türk fikir hayatına “Yahudi” meselesi Necip Fazıl’la girmiş, entelektüel plânda ilk ve gerçek muhasebe zeminini Büyük Doğu sayfalarında bulmuştur. Üstad, Yahudiliği aktüel bir mevzu olmanın ötesinde, felsefî ve tarihî bir hesaplaşma sürecinin ana unsurlarından başlıcası olarak ele alır. Necip Fazıl’dan önce hiçbir muharrir yoktur ki, Yahudi’yi teşhir masasına yatırsın ve mânâsını en ince çizgilerine kadar sergilesin… Büyük Doğu’dan evvel Türk yazı hayatına bakarsanız, Yahudi’ye dair neredeyse hiçbir ciddi iz ve işaret yoktur.

28 yıldır kullanılmıyordu! Son teknoloji ile korunuyor

Iğdır'ın Ermenistan sınırında bulunan, 28 yıldır kullanılmayan Alican Hudut Kapısı, "Hudut Kartalları" tarafından son teknoloji cihazlarla 7 gün 24 saat korunuyor. Karakoyunlu ilçesi ile Ermenistan'ın Margara köyü arasındaki kapı, Iğdır 5. Hudut Alay Komutanlığına bağlı Alican Hudut Karakol Komutanlığı unsurları tarafından üst düzey güvenlik gözetiminde tutuluyor."Hudut Kartalları", gece gündüz demeden üst düzey teknolojik cihazların yardımıyla sınır hattını gözetliyor ve termal kameralarla çevredeki hareketliliği 24 saat takip ediyor.

Domuz bağı cinayetinde çalınan altınlar bulundu

Ali Aksoyer
Harbiye’de Hagop Yakup Demirci’yi domuz bağı ile bağlayarak ölümüne neden olan, eşi Şeta Demirci’yi de yaraladıktan sonra İstanbul ve Trabzon’da düzenlenen operasyonla yakalanan 12’si kadın 15 kişi adliyeye sevk edildi. Polis film gibi bir takiple şüphelilerin ilk ifadelerinde yurt dışına çıkardıklarını söyledikleri yaklaşık 1 milyon lira değerinde ziynet eşyasının izini İstinye’de lüks bir sitede buldu.

❤ Our Valentine of Gratitude❤


Danation page