Etiketler

‘Anne Frank - Günümüz için bir Tarih’ Sergisi Açılışı ve Sunum

Tarih ve saat: 13 Mart 2016, Pazar 13.30 – 16.00
Mekân: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cad. 12, Galatasaray, Beyoğlu – İstanbul
13 Mart 2016, Pazar günü gerçekleşecek olan ‘Anne Frank - Günümüz için bir Tarih’ sergisinin açılışı ve ‘Holokost, Hatırlama/Hafızalaştırma ve Eğitim’ konulu sunuma katılımınızı rica ederiz.

‘Ermeni Patrikhanesi’nde seçim kaçınılmaz oldu’

Mert İnan İstanbul
8 yıldır yoğun bakımda bulunan Mesrob Mutafyan’a, annesinin vasi olarak atanması Ermeni cemaatinde patriklik seçimini yeniden gündeme getirdi.  (Neyse ki,  bazı kanaat önderleri de, destekleyicisi basın da, bazı yöneticiler de haberi yazan muhabir gibi Patrik Genel vekilinin 25 Haziran 2015 tarihli yaptığı resmi patrik seçimi başvurusundan habersiz. Vay kez kağak... http://www.turkiyeermenileripatrikligi.org/site/patrik-genel-vekili-patrik-secimi-icin-basvuruda-bulundu/  HYETERT)

Define Aramak Artık Çok Kolay

Geçmiş zamanlarda ülkemizde yaşayan Ermeni ve Rum vatandaşları, savaş ve göç şartları sebebiyle evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Anadolu’dan göç ederken tüm değerli eşyalarını daha kolay taşıyabilmek için altına çeviren bu insanlar, daha sonra yaşadıkları yere tekrar geri dönebilecekleri umuduyla yanlarında götürmek yerine gömmeyi tercih etmiştir. Ancak dönemin şartları gereği bir daha yurtlarına geri dönemeyen Rum ve Ermeni vatandaşlarının bu gömüleri sahipsiz olarak toprağın altında beklemektedir. Ermeni Patrikhane kayıtlarına bakan defineciler, Ermenilerin yaşadığı bölgelere giderek harita ile kayıt altına alınan bu gömüleri aramak için tüm imkânlarını seferber ederler.

Arzavat’ın İzinde...

Füsun Erdoğan
Ermeni olduklarını hiç gizlememişler. Çünkü köyde ve civar köylerde herkes birbirini tanırmış. Ama bir Ermeni gibi yaşamamışlar. Yaşatılan cehennem bilinçlerini öylesine esir almış ki! Zaman zaman anadan (Feride Çiçek) duyardım Arcoş’a dair anlatımları... Ama bir türlü akıl edip de, anayla karşılıklı oturup, uzun uzun konuşmayı, Arcoş’un öyküsüne dair tüm bilgileri almayı beceremedim.

Hacin Direnişi ve Zaruhi'nin Öyküsü

Ahmet Güven – Gerçek gazetesi
Yıl 1920, yer Hacin. Hacin, tarihte Kilikya Ermeni Krallığı olarak bilinen Kilikya bölgesinde Başkent Sis’e (Kozan) bağlıydı. Osmanlı döneminde Maraş ilinin Elbistan kazasına bağlanmış, daha sonra ise Adana iline bağlanmıştır.

Ermeni vekil:"HDP'lilere dokunulmasına asla müsaade etmeyeceğiz"

Ayşegül Doğan’ın sunduğu Gündem Müzakere’ye konuk olan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması halinde sergileyecekleri tutum hakkında konuştu.Ermeni vekil:"HDP'lilere dokunulmasına asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Rusya'da 'Ermeni soykırımını inkar yasası' teklifine hükümetten destek çıkmadı

Rusya hükümeti ve Rusya Yüksek Mahkemesi, 1915 olaylarına ilişkin 'Ermeni soykırımı' iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısına olumsuz görüş verdi. Hükümetin gerekçesinde, "Zaten etnik kimlik temelinde ve inananların duygularına karşı işlenen suçlar için ceza kanununda gerekli normların bulunması, ayrıca tasarıda talebi destekleyen somut istatistiki bilgilerin olmaması" gösterildi.

eNewsletter of the Eastern Diocese

Sunday of the Advent
Early in our journey through Great Lent we observed the Sunday of the Expulsion, which retold the story of mankind’s first disobedience, our exile from paradise, and the beginning of humanity’s long history of separation from God.

Los Angeles’te düzenlenecek festivalde Ermeni kültürü tanıtılacak


10-19 Şubat 2017 yılında Los Angeles’te, ABD’ye Ermenistan ile Ermeni kültürünü tanıtılacak “RachFest-2017” festivali düzenlenecek. 10 gün sürecek festivalin çerçevesinde Ermeni modern ressamların eserleri sergilenecek. Ayrıca festival sırasında Ermenistan Devlet Oda korosu konser verecek.

İstihbarattan Ogün Samast ve Yasin Hayal Ermeni araştırması


Hrant Dink davasında tetikçi olarak yargılanan Ogün Samast ve azmettirici olarak yargılanan Yasin Hayal’in Ermeni olup olmadığının araştırıldığı ortaya çıktı.Hrant Dink Cinayeti dava dosyasına giren bir belge, cinayetten hemen sonra istihbarat birimlerinin Dink’i katledenlerin kökeninde “Ermenilik” olup olmadığını araştırdığını ortaya koydu. Cinayet davası klasörlerinde yer alan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait 1997 tarihli bir başka belgede ise,  Dink için ‘Ermenilik faaliyetleri çerçevesinde hedeflerimiz arasındadır’ denildiği açığa çıktı.

Konferans: Surp Krikor Naregatsi

12 Mart 2016 Cumartesi Günü saat 18:00'de, Esayan Okulundan Yetişenler Derneğinde, Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Reisi Başepiskopos Levon Zekiyan, Surp Krikor Naregatsi konulu konferans verecektir. Konferansın dili Ermenicedir. Giriş serbesttir.

Bezciyanlılar Günü

Sevgili Bezciyanlılar,
Bezciyan Okulundan Yetişenler Derneği adına düzenlenen geleneksel Bezciyanlılar günü her yıl olduğu gibi Mayıs ayının ilk pazarıdır ancak gerek görüldüğünden bu yıl 08 Mayıs 2016 tarihine karar verilmiştir. Surp Astvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesinde icra olunan Surp Badarakta ebediyete intikal eden tüm Bezciyanlılar hokehankist duaları ile anılacak, ayini takiben Harutyun Amira Bezciyan salonunda tüm Bezciyanlılar biraraya gelerek kutlama yapılacaktır. Daha önce yapılan kutlamalarımızda olduğu gibi 50. Yıl ( 1965 – 1966 ) ve 25. Yıl (1990 – 1991 ) mezunları özellikle biraraya getirileceklerdir onlar günün anlamlı davetlileridirler.

ESAYAN ALUMNI COMMITTEE’S ANNUAL “PAJAGI BAH” ԷՍԱԵԱՆ ՍԱՆՈՒՑ ՅԱՆՁՆԱԽՈՒՄԲԻ ՏԱՐԵԿԱՆ “ԲԱԺԱԿԻ ՊԱՀԸ”

  

ESAYAN ALUMNI COMMITTEE’S ANNUAL “PAJAGI BAH”
ԷՍԱԵԱՆ ՍԱՆՈՒՑ ՅԱՆՁՆԱԽՈՒՄԲԻ ՏԱՐԵԿԱՆ “ԲԱԺԱԿԻ ՊԱՀԸ”


Esayan flyer March 19

Յովհաննէս Պուլատեան Իր Ամբողջ Ունեցուածքը Ժառանգ Կը Ձգէ Հայ Մշակութային Հիմնարկութեան

ԼՈՍ ԱՆՃԵԼԸՍ, ՖՐԵԶՆՕ.- Երկարամեայ համայնքային գործիչ Յովհաննէս Պուլատեան իր ամբողջ ունեցուածքը ժառանգ ձգած է Հայ Մշակութային Հիմնարկութեան։ Այս մասին յայտարարութիւնը կատարուեցաւ Կիրակի, Մարտ 6ին, Հայ Մշակութային Հիմնարկութեան 40ամեակի տօնակատարութեան ընթացքին։

Suriye genel seçimlerine katılacak 3 Ermeni milletvekili adayı belli oldu


Suriye’de 13 Nisan’da yapılacak genel seçimlerde Şam’dan aday gösterilen Ermeni adayların isimleri belli oldu.  Ermeni “Arevelk” haber sitesi Şam’daki kaynaklara atfederek Vahe Mahshikyan, Erato Grigoryan ve Nora Arisyan’ın aday gösterildiği bildiriyor. 

Türkiye’ye Tevhid-i Tedrisat değil, Tefrik-i Tedrisat lâzım

Özgürlük Araştırmaları Derneği kurucularından Anayasa Profesörü Mustafa Erdoğan: “Ben çok uzun zamandır, “Türkiye’nin Tevhid-i Tedrisata değil Tefrik-i Tedrisat’a ihtiyacı var” diyorum. Çünkü şimdi biz bazı kurumlar içerisinde yaşaya geldiğimiz için bize normal gibi falan geliyor, anlamakta zorlanıyoruz: Özgürlükçü-çoğulcu bir toplumda, kültürel çeşitlilik içeren bir toplumda böyle bir şey olamaz.”… Vatandaşı bu şekilde etnik-kültürel referansla tanımlamak aslında Anayasanın kendi içinde bir çelişki de yaratıyor. Çünkü anayasa 1. maddesinde “Türkiye devleti”nden, 2. maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti”nden bahsediyor. Fakat 66. Madde devletin adını birdenbire değiştiriyor ve “Türk Devleti” olarak belirtiyor. Zaten hukuk uygulamasında da bu anlayışın yansıdığı pek çok örnek özellikle Gayri Müslim yurttaşlarla ilgili olarak söz konusudur. Yargıtay kararlarında bile Müslüman-Türk olmayan yurttaşlarımızın “yabancı” olarak nitelendiklerine rastlamak mümkün. İtiraf edelim, bu genel olarak toplumda var olan bir algı zaten. Bir de şu var: Türkiye Cumhuriyeti malûm başlangıçta “Türk Devleti” olarak kurulmadı biliyorsunuz. Devlet 1924’ten itibaren peyderpey, özellikle 1937’den itibaren Türk devleti haline dönüştü.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ


(տեղի ունեցան Գերմանիոյ Հայոց Թեմի նոր ընտրութիւնները). 5 եւ 6 Մարտ 2016 թուականներուն Գերմանիոյ Հայոց Թեմի առաջնորդանիստ Քէօլն քաղաքին մէջ տեղի ունեցաւ Թեմական-Պատգամաւորական տարեկան հերթական ժողովը, որուն ներկայ գտնուեցան Թեմի 15 համայնքներէն շուրջ 35 պատգամաւորներ, ինչպէս նաեւ Թեմին հոգեւոր դասը` նախագահութեամբ Բարձշ. Տ. Գարեգին Արքեպս. Պեքճեանի:

ABD Georgia Eyalet Senatosu Ermeni Soykırımını tanıdı


ABD Georgia Eyalet Senatosu eyalette «2016 Yılı Nisan ayını Soykırımların Önlenmesi ve Bilgilendirme Ayı» olan ilan eden SR 991 Nolu tasarıyı kabul ederek, Ermeni Soykırımını tanımış oldu.

Ermenistan UNESCO’nun düzenlediği sergiye katılıyor


8 Mart’ta UNESCO’nun Paris’teki merkezinde uluslararası kadınlar günü vesilesiyle aralarında Ermenistan’ın bulunduğu 9 ülkenin katılımıyla sergi açıldı. Ermenistan, Bahreyn, Dominik Cumhuriyeti, Ukrayna, Kuba, Bangladeş, Togo. Mısır ve Türkiye bölgelere göre gruplar oluşturacak. Ermenistan Dışişleri Baknalığı Basın Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre Doğu Avrupa ülkeleri arasında yer alan Ermenistan’ı ressam Arev Petrosyan temsil ediyor.

Hollanda Ermenileri, Ermeni Soykırımı hakkında hükümetin net tutumunu bekliyor


Ermeni Soykırımı'nın 101. yıldönümü vesilesiyle 23 Nisan 2016 tarihinde Hollanda'nın Lahey şehrinde protesto eylemi ve anma töreni gerçekleştirilecek. Ermenistan kaynaklı 'ArmenPress' haber ajansına konuşan Hollanda'daki Ermeni Kuruluşlar Federasyonu Başkanı Mato Hakhverdyan, ülkenin diğer şehirlerinde de anma etkinlikler ve konserlerin düzenleneceğini aktardı. Hakhverdyan, "Hollanda parlamentosu, Ermeni Soykırımı hakkındaki tutumunu ifade etti. Fakat aynı şeyi hükümetin açıklamalarında görmüyoruz. Ermeni Soykırımı konusunda Hükümetin de görüşlerinin açıklanması bizim için önemlidir...şeklinde konuştu. 

ԳԵՐԱԳՈՅՆ ՀՈԳԵՒՈՐ ԽՈՐՀՈՒՐԴԻ ԺՈՂՈՎ ՄԱՅՐ ԱԹՈՌ Ս. ԷՋՄԻԱԾՆԻ ՄԷՋ

Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի համացանցային կայքէջէն կ'իմանանք, որ Փետրուար 16-18-ին Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ. Կաթողիկոսի նախագահութեամբ տեղի ունեցած է Գերագոյն Հոգեւոր Խորհուրդի Ժողով «ընդլայնուած կազմով»: Ասկէ առաջ մի քանի անգամ արտայայտուած ենք այս տխրահռչակ ժողովի մասին, սակայն եւ այնպէս մեզի կը թուի որ մեր մեկնութիւններն ու կոչերը հանդիպած են փակ աչքերու եւ խուլ ականջներու:

Ermeni cemaatinde 'Patrik' krizi!

Mahkeme annenin, Mutafyan’ı resmi dairelerde temsil etmesi ve maaşlarını çekmesine de karar verdi. ‘Demans’ teşhisi nedeniyle 2008’den beri görevini sürdüremeyen Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan’a, 78 yaşındaki annesi Mari Mutafyan vasi olarak atandı. (Aferin size, 78 yaşındaki Dirmayrı hakimle mahkemeyle uğraştırmayı başardınız. Şimdi görelim yeni marifetlerinizi. HYETERT)

Şirince'nin kalbine kilise!

Şirince St. John Kilisesi İnanç Turizmine Hazırlanıyor. St. John Kilisesi’nde restorasyon çalışmalarında sona geliniyor. Birçok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan ve ünü tüm dünyaya yayılmış Şirince’de bulunan St. John Kilisesi restorasyon çalışmasında sona geliniyor. İzmir Valiliği’nin desteğiyle devam eden ve kontrollüğünü İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Selçuk Belediyesi teknik ekiplerince yürütülen Selçuk’a bağlı Şirince mahallesindeki St. John Kilisesindeki restorasyon çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi.

Kim Var Orada? Dadyan Okulundan Yetişenler Derneği Sunar


XX Derneklerarası bilgi ve kültür yarışması

Yarışmanın üçüncü Etabı da tamamlandı. Kazaz Amira salonunda gerçekleştirilen bu etap yine  birçok konu başlığında sorulan sorulara yarışmacılar cevap vermek için terlerken seyirciler de hoş vakit geçirdiler. Sorulan soruların bazılarının bilinememesi üzerine sorunun bu kez seyircilere yöneltilmesiyle bilen kişiye kitap hediye edilmesi gecenin ilginç hale getirdi. Bilindiği gibi bu, seyirciye sorma, yarışmanın geleneksel bir uygulamasıdır. Yarışmaya Perşembe akşamı yine Kazaz Amira Salonunda devam edilecek.

Suriye’de 100 bin Ermeni’den sadece 23 bini kaldı

Suriye Ermeni Evajelik kilisesi lideri Harutyun Selimyan, Suriye’de 100 bin kişilik Ermeni cemaatinden sadece 23 bin Ermeni kaldığını belitti. Selimyan’ın açıklamasına göre Halep’te 3 Ermeni kilisesi kısmen ya da tamamen yok edildi. Uluslararası camiayı Suriye’de savaşın durdurulması için gerekeni yapmaya çağıran Selimyan “Uluslararası camianın amacı Suriyelilerin ülkeden kaçışını sağlamak değil, aksine, haklı Suriye’de tutabilmek olmalı” dedi.

Türkiye Ermenilerinin bakır eserlerini sergileyen ilk müze Antep'te

Antep'li koleksiyoner Ali Atalar, 2011'de kendi imkânlarıyla açtığı ve Türkiye’de bir ilk olan Bakır Eserleri Müzesi’nde yaklaşık 1500 bakır işçiliği örneğini sergiliyor. Müzede genellikle Ermeni bakırcıların eserlerine yer verildi. Bununla birlikte Atalar’ın,müzede sergilediği eserleri anlatan "Osmanlı’dan Günümüze Bakır Sanatı" başlıklı kitabı da yayınlandı.

Atatürk milliyetçiliği Türkiye’yi bölüyor

Aç Bir Parantez’in bu haftaki konuğu Özgürlük Araştırmaları Derneği kurucularından Anayasa Profesörü Mustafa Erdoğan…. 82 Anayasasındaki ‘Atatürk Milliyetçiliği’ne yapılan vurguyu eleştiren Erdoğan, “Çoğulcu toplumlarda milliyetçilik bütünleştirici olmak şöyle dursun tam aksine bölücüdür” değerlendirmesinde bulundu…… Liberal-demokratik anayasalarda devletin “milliyetçi” olarak tanımlandığı vaki değildir. Milliyetçi anayasa, milliyetçi devlet diye bir şey olamaz yani. Birçok nedenle… Bir defa, milliyetçilik günümüzün çoğulcu, çeşitlilik içeren toplumlarına uygun bir referans çerçevesi değildir. Yani, eğer toplumsal barışı amaç ediniyorsanız, milliyetçilik tam da bundan dolayı uzak durmanız gereken bir referanstır. Çoğulcu toplumlarda milliyetçilik bütünleştirici olmak şöyle dursun tam aksine bölücüdür. İkincisi, sadece milliyetçiliğe değil herhangi bir ideolojiye atıfta bulunmak zaten anayasal devlet için uygun değildir. Çünkü toplumda farklı dünya görüşü, ideoloji ve hayat tarzlarına sahip olan muhtelif gruplar vardır ve devletin gruplardan birisine karşılık gelebilecek herhangi bir ideolojik perspektifi bütün toplum için zorunlu hale getirmesi özgürlükçü ilkeyle ters düşer.

Sarkisyan’dan Moskova’ya resmi ziyaret

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 10 Mart’ta resmi ziyaret için Rusya’ya gidecek.Ermenistan Cumhurbaşkanlığı halkla ilişkiler ve iletişim dairesinden alınan bilgilere göre ziyaret sırasında Sarkisyan Moskova’da Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

'Türkiye bizimle kedi-fare oyunu oynuyor'

Türkiye'nin AB'den mülteci kriziyle ilgili talepleri Almanya'da iktidardaki CDU ve CSU'lu milletvekillerini endişelendiriyor. Eski İçişleri Bakanı Friedrich, "Türkiye bizimle kedi-fare oyunu oynuyor" dedi. Passauer Neue Presse gazetesine konuşan Hristiyan Sosyal Demokrat (CSU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer, mülteci kriziyle ilgili olarak Türkiye'ye çok fazla taviz verilmemesini istedi.

Do you have a few minutes?

Parev ,
If you have a few minutes today for the Armenian Cause, please hear me out. If you'd like to help, but you're in a rush, just visit: www.anca.org/action Here's the story.

Հակահայ Բանաձեւ Մը Կը Տապալի Նաեւ Քընթաքիի Մէջ

ՖՐԵՆՔՖՈՐԹ, Քընթաքի.- Արեւելեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը հաղորդէ, թէ Երկուշաբթի, Մարտ 7ին, Քընթաքիի նահանգային Ծերակոյտին մէջ կարելի եղած է ձախողութեան մատնել թիւ 168 բանաձեւը, որ կը փորձէր Արցախ-Ատրպէյճան հակամարտութիւնը աղաւաղուած կերպով ներկայացնել։

Birleşmiş Milletler'den Avrupa Birliği'ne Türkiye tepkisi

BM'den, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında mülteci takasını öngören görüşmeler hakkında açıklama geldi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcülerinden William Spinder, “Sığınmacıların toplu bir şekilde Türkiye'ye gönderilmesini öngören bir düzenlemeden endişe duyuyoruz. Türkiye halihazırda 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Daha fazla sığınmacının Türkiye'ye geri gönderilmesinin çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüyoruz. Bunun yerine Avrupa'da bulunan mültecilerin Avrupa Birliği ülkelerine, Arap ülkelerine, Avusturya ve ABD'de ile diğer ülkelere yeniden yerleştirilmelerini istiyoruz" dedi.

Tanınmış Polonyalı aydınlar Ukrayna Ermenileri Birliği nişanlarıyla ödüllendirildiler

Tanınmış Polonyalı aydınlar Lukash Abgarovic ve Wojciech Lubawski Ukrayna Ermenileri Birliği (UEB) nişanlarıyla ödüllendirildiler. 5-8 Mart tarihlerinde UEB Bşk. Vilen Şatvoryan, uluslararası bağların pekişmesi amacıyla Polonya’da bir dizi temaslarda bulundu. Analitikaua’nın verdiği haberde, Vinnitsya Ermeni toplumu lideri Samvel Yegoyan ve UEB Odesa bölgesi temsilcisi Artem Karajyan da heyette yer aldı.

Armen Daneghyan Art Exhibition Opens Tonight at the Zorayan Museum

Armen Daneghyan Exhibition Opens Tonight at the Zorayan Museum
Western Diocese
 of the Armenian Church

Vivaldi, Büyük Tigran’ın operasını yazmıştı

Özlem Ertan | Hayalhane
Tarihle ilgilenen herkes Ermenistan Kralı Büyük Tigran’ın ismini bilir. Ne de olsa onun döneminde Ermenistan, Doğu Roma dünyasının en büyük, güçlü devleti hâline gelmişti. Milattan Önce 95-55 yılları arasında hüküm süren Tigran, Kapadokya’dan İran’a kadar uzanan geniş bir coğrafyayı egemenliği altına almış ve kendi adını taşıyan Tigranocerta kentini kurmuştu. Her ne kadar bu şehrin konumu kesin olarak bilinmese de Antik Ermenistan ile Mezopotamya sınırında bir yerlerde bulunduğu kesin. Bu büyük Eski Çağ hükümdarının ünü zamanını aştı ve birçoğu Rönesans döneminde olmak üzere onu anlatan yirmi dört opera bestelendi.

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Kadınlara sorduk; "Kadın dayanışması hayatınıza ne kattı?" Aksu Bora, Ayşe Gül Altınay, Esmeray, Filiz Karakuş, Melda Onur, Müge İplikçi, Sedef Çakmak, Sebahat Tuncel, Sema Moris, Yasemin Mori cevapladı.

ABTürkiye Anlaşması’na ‘İnsan Hakları’ Tepkisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü ile Sınır Tanımayan Doktorlar, Türkiye ile AB arasında varılan mülteci anlaşmasına tepki gösterdiler. İki örgüt de anlaşmanın insan hakları ile bağdaşmadığı görüşünde. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında varılan mülteci anlaşması taraflarca önemli bir başarı olarak kaydedilse de, savaştan kaçan sığınmacıların durumundan kaygı duyan insan hakları örgütleri, anlaşmayı insani bulmuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile vardığı anlaşmanın AB'nin sığınmacı hakkını garanti altına alma ve toplu sınır dışına karşı olan ilkeleri ile çeliştiğini bildirdi. Örgüt Türkiye'de insan hakları ihlallerine de dikkati çekti.

Zvartnots Havalimanında bayanlar çiçeklerle karşılandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Zvartnots Havalimanına iniş yapan bayanlar çiçeklerle karşılandılar. Erivan Belediyesinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, gençler çiçekler ve Belediye Başkanı Taron Margaryan imzalı tebrik kartlarıyla gün esnasında havalimanına iniş yapan bayanları karşılayacak ve günlerini kutlayacaklar.

Tanrım CHP’yi baştan yarat!

Metin Münir / metinmunirt24@gmail.com
Bir zamanlar, bu gibi işler mümkün iken, orduyu hükümeti devirmeyi bırakıp muhalefeti devirmeye ve bu işe CHP’den başlamaya davet etmiştim. Geçen gün, CHP Yüksek Disiplin Kurulu’nun Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'yı partiden ihraç ettiğini duyunca bu fikrimin hâlâ fena olmadığını düşündüm… Nazlıaka olayı büyük bir abesle iştigaldir. Ama şaşırtıcı değildir. Gün geçtikçe abesleşen bir partinin abesle iştigal etmesinden daha normal bir şey yoktur... CHP varlığı ile yokluğu eşit olan bir parti oldu ve bu hâliyle AKP iktidarının en büyük müttefikidir. Çünkü böyle devam ettiği sürece -ki başka türlü devam edeceğine dair bir emare yoktur- seçmen CHP’yi iktidara getirmez, AKP’yi tercih eder. CHP olduğu müddetçe AKP’nin iktidarı son bulmaz.

Armenian animosity rekindled through PKK terror

Author Pinar Tremblay
Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu gave a searing speech Feb. 27 on the pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP) in the eastern province of Bingol. In his speech he accused the Kurds of taking advantage of the situation in the southeastern border towns of Sur and Silopi. "They are collaborating with Russia like the Armenian gangs used to do. They are opening a diplomatic mission in Moscow," he said.

Kilise Kapısını Tekmeleyenler Serbest

Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri kilisenin güvenlik kamerası kayıtlarından yola çıkarak olayı gerçekleştiren 4 kişinin kimliğini tespit etti. Olayla ilgili A.A.Y.(26), S.T.(26), Y.B.(26) ve Y.S.(22) Cinayet Bürosu ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişi bugün sevk edildikleri Samsun Adliyesi'nde serbest bırakıldı. (Malatya'da üç Hıristiyanı vahşice boğazlayanlar dokuz yıldır hala cezalandırılamamışsa kapıya tekme atanların serbest kalmasına hiç şaşılmaz. HYETERT)

Türkiye’de kadının istihdamda adı yok

Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı yüzde 30 civarında. Bu oran, AB’deki kadın istihdamı ortalamasının yarısından bile az. Kadın örgütleri kadın istihdamını artırmak için yasal adımlar atılmasını istiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de erkeklerin istihdam oranı yüzde 70 civarındayken, kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 30. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile kıyaslandığında bu oran, Avrupa ortalamasının yarısından da daha az. AB istatistik dairesi Eurostat’ın 2015 verileri, Avrupa ülkelerinde çalışan kadın ortalamasının yüzde 62,3 olduğunu gösteriyor.

'AB'de bir çatlak açıldı'

Brüksel’de düzenlenen sığınmacı krizi konusundaki Avrupa Birliği Zirvesi Alman basınında geniş yankı buldu. Berlin'de yayımlanan Der Tagesspiegel gazetesi Ankara'nın politikalarının uzun vadede kendi başına dert olacağı görüşüne yer veriyor… Neue Osnabrücker Zeitung Merkel'in tutumunda direterek AB'de bir çatlak açtığını ve tek başına kaldığını savunuyor… Nürnberger Zeitung ise yorumunda gelecek mültecileri kabul etmenin, Suriye ve komşu ülkelerdeki mültecilerin durumunu düzeltmek için harcanacak paradan daha ucuza geleceği savına yer veriyor… Freiburg'da yayımlanan Badische Zeitung ise Türkiye'nin AB üyeliği konusunda direteceğine dikkat çekiyor… Eğer Hristiyan Birlik Ankara'nın tam desteğini istiyorsa bunun bedeli açık ve net bir üyelik perspektifi olacaktır. Merkel’ın bunu yerine propagandasını yaptığı 'imtiyazlı ortaklık" ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kandırmaya yetmeyecektir."

Başbakan ve Aşkale Belediye Başkanı’nın açıklamalarına suç duyurusu

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Davutoğlu ve  Aşkale Belediye Başkanı Başaran hakkında “Ermeni soykırımını övdükleri ve Kürtleri soykırımla tehdit ettikleri için” suç duyurunda bulunulacağı açıklandı.

Geçmişten günümüze Rusya ve dünyada Kadınlar Günü

Rusya'da 50 yıldır resmi bayram olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından da tanınıyor. Kadınların hem sorunları hem de başarılarına dikkat çekilen bu günün uzun bir geçmişi var... Dünya Kadınlar Günü, Rusya ve eski Sovyetler Birliği cumhuriyetleri Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Tacikistan (2009'dan beri anneler günü olarak), Ukrayna, Abhazya, Güney Osetya Belarus, Türkmenistan (2008'den beri) ve Letonya'da da resmi bayram olarak kutlanıyor. Dünya Kadınlar Günü, Angola, Gine-Bissau, Zambiya, Kenya, Kamboçya, Kuzey Kore, Madagaskar, Mongolya, Uganda, Eritrea'da resmi bayram durumunda.

9 Mart Günü Gözler Gökyüzünde Olacak

 Her sene en az iki kere görülen güneş tutulmalarının ilki, Türkiye saati ile 9 Mart sabahı 04:00 sıralarında doruk noktasına ulaşacak ve Endonezya’nın ve Hint ve Pasifik Okyanuslarının bazı bölgelerinde tam tutulma olarak gözlemlenebilecek. Her sene en az iki kere görülen güneş tutulmaları, Ay’ın Dünya yörüngesinde ilerlerken, Dünya ile Güneş arasına girmesi sonucu gerçekleşiyor ve Ay’ın gölgesi Dünya üzerine düşüyor.

Türk hackerlar Ermenistan Merkez Bankası'nı hackledi

"Aslan Neferler Tim" adlı Türk hacker grubu, Ermenistan Merkez Bankası'nın resmi internet sitesini erişime kapattı. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en ünlü hacker grubu Anonymous’un internet sitesini hacklemesiyle tanınan Türk hacker grubu "Aslan Neferler Tim" bu defa da Ermenistan Merkez Bankası'nın resmi sitesini erişime kapattı. (Aferin onlara Türkiye bilgisayar korsanlığı ile anılacak. HYETERT)

Aram I: Suriye Hıristiyanları Suriye’de krizin çözümüne katılmalılar

Suriye’de barış sürecin aralarında Hıristiyanlar da olmak üzere bu ülkenin tüm toplulukları katılmalılar. Beyanat 5 Mart’ta Cenevre’de BM Genel Sekreteri yardımcısı Nicolas Michel ve BM Suriye özel temsilcisi Steffan de Mistura’yla bulunması esnasında Kilikya Katolikosu Aram I’den geldi.