Etiketler

Open the Door to Palm Sunday

The Eastern Diocese has just released the latest video in our online series, "Bread and Salt: Stories from the Armenian Church." Experience the mystery and meaning of the Turen-Patzek (door-opening) service, which will be performed at Armenian churches across the world on Palm Sunday, March 20. https://www.youtube.com/watch?v=6i1y1FTIhr4&feature=youtu.be

And please forward this message to share this video with your friends and family.

Flash... Taksim Balo Sokakta Patlama

Saat 11 sularında Taksim Balo sokakta canlı bomba patlaması. İlk haberlere göre 2 ölü 7 yaralı var. Canlı bombanın hedefi tam olarak bilinmiyor. Saat 12, ölü sayısı üç yaralı sayısı 20 oldu. Saat 13:30 ölü sayısı 5, 36 yaralı arasında ikisinin durumu ağır ve aralarında turistler de var. Yayın yasağı var.

Yunan ve Ermeni Dostluğu Soykırım İddiasıyla Pekişti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Yunanistan ’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakanı Aleksis Tsipras ortak bir açıklama yapmıştı. Tsipras açıklamasında, “Halklarımızın tarihi paraleldir. Mağdur kaldıkları zorluk ve kovuşturmalar tarihi, Ermeniler ve Pontus Rumlarına yapılan soykırımların iz bıraktığı bir tarihtir” demişti; Pavlopulos ise “Biz Rumlar ve Ermeniler, Ermeni Soykırımını ve Pontus Rum Soykırımını hatırlattığımızda, bunu Türkiye ’ye yönelik intikam hisleri nedeniyle değil; insanlığa karşı suçların gelecekte de işlenmesini engellemek için yapıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye-AB Zirvesi’nden Anlaşma Çıktı

Brüksel’deki AB-Türkiye Zirvesi’nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker kameraların karşısına birlikte geçti. Tusk, “Türkiye ile anlaşmaya vardık,” dedi, bunun AB üyeleri açısından dengeli bir anlaşma olduğunu vurguladı. Donald Tusk, anlaşma gereğince 21 Mart’tan itibaren AB’ye ulaşan sığınmacıların Türkiye’ye geri gönderileceğini belirtti. Tusk, Türkiye ile Avrupa Birliği üyelik süreci çerçevesinde 33. fasılın da açılacağını kaydetti. Donald Tusk AB’nin dış sınırlarını güçlendireceğini, batı Balkan devletleri ile işbirliğini arttıracağını vurguladı.

Palm Sunday and Holy Week

On March 20, Armenian Churches worldwide will observe Palm Sunday, the feast of Christ's triumphal entry into Jerusalem. On this day the altar curtain, which remains closed in the Armenian Church during Great Lent, will be re-opened with the special Turen-Patzek (door-opening) service.

Papa Haziran Ayında Ermenistan’a Gidecek

Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, henüz tarih aralıkları belli olmamakla birlikte, Papa'nın Haziran ayının ikinci yarısında Ermenistan'ı ziyaret edeceğini duyurdu. Peder Lombardi, program üzerinde halen çalıştıklarını da ekledi. Ermenistan seyahati, Mart 2013'te bu göreve seçilen Papa'nın 13'üncü yurtdışı gezisi olacak. Son olarak Papa 2. Jean Paul, 2011 yılında Ermenistan'ı ziyaret etmişti.

Ankara’dan; Çipras, Pavlopulos ve Sarkisyan’a çok sert tepki: “Siz hastasınız!”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras'ın 1915 olayları üzerinden Türkiye'ye ve Türk kimliğine yönelik iddialarına sert yanıt verdi… Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, bu açıklamalara şu tepkiyi gösterdi: “Söz konusu açıklamalar Yunanistan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin ve dayanışmanın Türk kimliğine yönelik ortak bir husumet ve karalama üzerine inşa edildiğini gösteren hastalıklı bir anlayışın ürünüdür. Türkiye ve Türk milleti, hukuk dışı, gerçeklikten kopuk, tek yanlı ve saplantılı bir tarih dayatmasını her fırsatta gündeme getirenlere hiçbir şekilde itibar etmeyecektir.”

XX. Dernekler arası Bilgi Yarışması - V

2016 Yılında geleneksel Dernekler arası Bilgi Yarışmasının Yirminci yılı geride kaldı ve 14 Mart akşamı yapılan 5. Tur ile de XX. Yarışma da sona erdi. Son gece gerçek bir çekişmeye sahne oldu. Yarışma keyifli akşamlara sebep oldu özellikle her gün karşı karşıya olunduğu halde hiç araştırılmamış konular hakkında sorulan sorular ve akabinde verilen açıklamalar herkesin beğenisini kazandı. Yarışma bu yıl hem yeni şekliyle hem de yarışmacıların başarısıyla gerçek bir şölen oldu.

Bezciyanlılar Günü

Bezciyan Okulundan Yetişenler Derneği adına düzenlenen geleneksel Bezciyanlılar günü Mayıs ayının ilk pazarıdır. Ancak bu yıl bazı nedenlerle kutlamanın 08 Mayıs Pazar günü yapılmasına karar verilmiştir. Surp Astvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesinde icra olunan Surp Badarakta ebediyete intikal eden tüm Bezciyanlılar hokehankist duaları ile anılacak, ayini takiben Harutyun Amira Bezciyan salonunda tüm Bezciyanlılar bir araya gelerek kutlama yapacaktır. Daha önce yapılan kutlamalarımızda olduğu gibi özellikle 50. Yıl (1965 – 1966) ve 25. Yıl (1990 – 1991) mezunları  bir araya gelecektir. Onlar günün anlamlı davetlileridir.

Dink Cinayetinden Önce Emniyete "Koruyun" Yazısı Gönderildiği Ortaya Çıktı

Dink cinayetinde kamu görevlileriyle ilgili açılan davada, Dink’in öldürülmesinden üç ay önce korunması için İstanbul’daki bütün emniyet birimlerine yazı gönderildiği ortaya çıktı. Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlileriyle ilgili açılan davanın ek klasörlerinde, Hrant Dink’in öldürülmesinden sadece üç ay önce korunması için İstanbul’daki bütün emniyet birimlerine yazı gönderildiği ortaya çıktı.

Kürtçe dergiye ‘Ermeni soykırımı’ cezası

Ankara’da Kürtçe yayımlanan Roza dergisi, “Ermeni Soykırımı” kapağı nedeniyle toplatıldı. Ankara’da Kürtçe ve Türkçe olarak yayımlanan “Roza” adlı edebiyat dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Salih Erşari, derginin bir yıl önceki sayısı hakkında “örgüt propagandası” suçundan toplatma kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. (Acaba hangi örgütün propagandasını yapmak oluyor Ermeni soykırımı kapağı. HYETERT)

Blessing of the Armenian lawn at Frenchs Forest Bushland cemetery

SYDNEY: On Saturday, 5th March, the Frenchs Forest Bushland Cemetery’s new Armenian Section was officially opened after a Blessing Ceremony led by Bishop Haigazoun Najarian - Primate of the Armenian Apostolic Church of Australia and New Zealand. Approximately 70 people from the community were in attendance, as well as representatives of leading Armenian-Australian organisations.

Azerbaycan'dan Belçika'ya protesto

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev yaptığı açıklamada, Belçika milletvekillerinin Ermenistan tarafından işgal edilmiş Azerbaycan topraklarına yasadışı ziyareti nedeni ile, Azerbaycan’ın Belçika yasama ve yürütme kurumlarına protesto göndereceğini bildirdi.

Enerji savaşının gölge oyuncusu: PKK

Author Ufuk Şanlı Posted
Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü Demokratik Birlik Partisi (PYD) Rusya’nın başkenti Moskova’da ilk yurtdışı temsilciliğini açarken, Uluslararası Kürt Kurumları Birliği Başkanı Mihrab Şamoyev şunları söylüyordu: “Bu Kürt halkı için tarihi bir an. Rusya büyük bir güç ve Orta Doğu’da önemli bir aktördür. Aslında sadece bir aktör değildir, senaryoyu da yazmaktadır.” Duvarlarında Abdullah Öcalan’ın resimleri bulunan bu ofis, Türkiye’nin tezinin pek de haksız olmadığını göstermesine karşın Rusların bu konuda Türklerle aynı görüşte olmadığı açıktı.

Kayseri’de gizli dil: Sadece onlar biliyor

Yalnızca Kayseri’nin Erkilet Mahallesi'nde yaşayan, özellikle 50 yaşın üzerindeki vatandaşların bildiği ‘Vartanca’ adındaki en fazla 150 kelimelik gizli dil, var olma savaşı veriyor. Kayseri'nin Erkilet Mahallesi'nde yaşayan özellikle 50 yaş üzerindeki vatandaşlar, sadece kendileri tarafından bilinen, ‘Vartanca’ adında gizli bir dil kullandıklarını ifade etti. Atalarının geçmişte çercilik yaparak geçindiklerini belirten Erkiletli 76 yaşındaki Ömer Birdal, “Onlar müşteri ne dediklerini anlamasın diye ve kendi aralarında anlaşmak için bu dili kullanırmış. O yüzden buna ‘gizli dil’ deniliyor” dedi. Ömer Birdal, daha önce bölgedeki yaşantıdan dolayı, dilin kökeninin Ermenice'ye ve Rumca'ya dayandığını ifade etti. (Vartanca dendiğine göre bu da Hemşince gibi Ermenicedir. Umarız kaybolmaz.HYETERT)

BBC, Ermenistan'ın tarihi başkenti Ani'yi anlattı

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Ermenistan'ın tarihi başkenti Ani şehrini konu alan bir makale yayınladı. "Dünyanın unuttuğu imparatorluk" başlığı altında Ani hakkında şu satırlara yer verildi: "Zamanında nüfusü binlerle sayılan ve Bagratuni Hanedanı'nın hükümetinde kültürel ve bölgesel güçlü bir merkeze dönüşen Ani, bugün unutulmuş bir hayalet şehri haline gelmiştir. Ören yerinde gezerken duyabileceğiniz tek ses, Ermenistan ile Türkiye sınırı olan kanyondan gelen rüzgarın sesidir."

Zorunlu din dersinde emsal olabilecek karar: Mahkeme iptalini istedi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Mimar Sinan İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi E.Z.S.’nin annesi Aliye Uğur Sazcı ve babası Tongut Sonay Sazcı, ateist oldukları için çocuklarının zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için  açtığı davada emsal olabilecek bir karar çıktı. Mahkeme zorunlu din dersinin iptal edilmesine hükmetti.

Kürtlerin ve CHP’nin milliyetçilik tuzağına düşmemesi gerekiyor

Selim Hakan- temet nosce
Milliyetçilik hiç şüphesiz insanlığın en amansız hastalığı. Adına ister milliyetçilik deyin, ister ulusalcılık, ister faşizm, ister Nazizm. Kendi ırkından olmayanı, kendi dilini konuşmayanı ikinci sınıf gören, ona boyun eğdirmek isteyen, hatta onu insan yerine koymayan tüm ideolojiler, yaklaşımlar ve düşünceler insanlığın baş düşmanıdır. Bunların olduğu yerde barış ve güvenlikten söz edilemeyeceği gibi, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü de barınamaz. Milliyetçiliğin yol açtığı en çarpıcı yıkım, iki dünya savaşını da kapsayan faşizm çağında yaşandı… Tarihin en utanç verici olayları yaşandı. Osmanlı'da İttihatçılar Ermenileri, Almanya'da Naziler Yahudileri toplu şekilde katletti.

Glendale'de Ermeni Soykırımı'nın anısına 24 Nisan'da okullar kapalı olacak

ABD'nin California eyaletindeki Glendale şehrinin tüm okulları, Ermeni Soykırıı'nın masum kurbanları anısına  24 Nisan’da kapalı olacak. "Demokrathaber" yazarı Hrant Kasparyan'ın haberine göre, Glendale Bölgesel Okullar Birliği, 24 Nisan’ı “Ermeni Soykırımı anma günü”olarak kabul eden ve kentteki bütün okulların 24 Nisan'da eğitime bir gün ara vermelerine dair karar tasarısını oybirliğiyle onayladı.

Paskalya ertesindeki Pazartesi günü iş tatili günü kabul edildi

Paskalya ertesindeki Pazartesi günü iş tatili günü kabul edildi. Karar 17 Mart’ta gerçekleşen bakanlar Kurulu oturumunda alındı. Böylece 28 Mart çalışma günü 2 Nisan Cumartesi gününe nakledildi.Kararın gerekçesi olarak yurttaşların kilise takvimince Ölüleri Anma Günü olan ilgili gün  mütevefa yakınlarının mezarlarını ziyaret etmelerine olanak sağlamak.

Serj Sarkisyan, Kıbrıs Başepiskoposu ve Kıbrıs Ermeni toplumuyla buluştu

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Kıbrıs’a resmi ziyareti çerçevesinde 16 Mart’ta Kıbrıs Başepiskoposu II. Hrisostomos’la buluştu. Cumhurbaşkanı buluşmada dinler arası barış ve karşılıklı inançlara saygının oldukça önemli olduğunu, ki bu cumhurbaşkanına göre Ermenistan-Kıbrıs sarsılmaz dostluğunu temel taşlarından biri ve bugün de her iki tarafça gereken dikkat ve alakaya nail olmakta.

Ermeniler ABD'de ilk “soykırım” yenilgisini Batı Virginia’da aldı

Ragıp Soylu
ABD’de 1915 olaylarının yıl dönümü olan  Nisan ayı yaklaşırken Türkiye aleyhine ülke çapında karar tasarıları çıkarmaya çalışan Ermeni lobisi ilk yenilgisini Batı Virginia’da aldı. Batı Virginia Yasama Meclisi 24 Nisan’ı 1915 Ermeni Soykırım’ı Anma Günü ilan eden H.R. 14 isimli tasarıyı geçen pazartesi günü reddetti. Söz konusu karar 1915 olaylarının 101. yıl dönümünde ABD'deki tüm eyaletlerde karar tasarıları çıkarmaya çalışan Ermeni lobisinin zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kalacağını gösteriyor.

Tarih öğretmeninin araştırması kitap oldu

Seydişehir’de tarih öğretmenliği yapan Arslan, ilçede 1876-1930 yılları arasındaki ilköğretim kurumlarını konu alan araştırmasını kitaplaştırdı…. O dönemde gayri Müslimler Rum ve Ermeni aileler Seydişehir’e kadar gelerek aynı okullarda Türk ailelerin çocuklarıyla eşit şartlarda eğitim görmüşler. Sadece Kur'an ve din derslerinden muaf tutulmuşlar. Bu araştırmalarım İstanbul'da Osmanlı arşiv belgelerine dayanıyor" şeklinde konuştu.

Ermeni Soykırımının 101. Yıldönümüne yönelik uluslararası program

20 Mart’ta Ermeni Soykırımının 101. Yıldönümüne ithaf edilen «Aleksandr Spentiaryan» Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosunda «MY WAY» konser-inisiyatifi gerçekleşecek… Erivan’daki konsere Rusya’dan emektar sanatçı Aleksandr Gindin (piyano), diplomat ve kompozitör Davit Mnatsakanyan (Moskova), Nikita Andoyats (Moskova), Sona Arşakyan (Moskova), Aleksandr Spentiaryan» Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu Orkestrası, maestrolar Christopher Wallander (İsveç) ve Ermenistan sanat emektarı Ruben Asatryan. Ünlü İsveç’li piyanist Robert Wells etkinliği görüntülü mesajıyla selamlayacak.

Ihlara Vadisi'nde 105 kilise ve 10 bin mağara bulunuyor

Binlerce yerli ve yabancı turistin her yıl ziyaret ettiği Ihlara Vadisinde 105 kilise ve 10 bin mağara bulunuyor. Kapadokya’nın girişi Aksaray’da bulunan Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara beldesi sınırlarındaki Ihlara Vadisi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. İçerisinde yüzlerce kilise ve binlerce mağaranın bulunduğu Ihlara Vadisi hakkında bilgi veren Ihlara Belde Belediye Başkanı İsmail Yılmaz, vadinin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğunu söyledi.

1915'ten 2007'ye Ermeni yetimleri

Ayşe Hür
Talat Paşa’nın defteri. Halide Hanım ve Cemal Paşa’nın Suriye ve Lübnan’daki görevleri 1917’de bitti ama Ermeni yetimlerinin çilesi bitmedi. Ermeni Soykırımı’nın mimarı Talât Paşa’nın kara kaplı defterinde Ermeni yetimlerinin sayısının 10 bin 269 olduğu; bunların 6.768’inin yetimhanelere, 3.501’inin ise Müslüman ailelere dağıtıldığı yazılıydı. Başbakanlık Arşivi ise kız ve erkek çocukların ailelerinden alınmaları, Ermenilerin bulunmadığı Müslüman köylerine dağıtılmaları ve Müslümanlarla evlendirilmeleri veya yetimhanelere konulmaları ve özellikle Müslüman âdetlerine göre yetiştirilmeleri konusunda onlarca belge ile dolu.

Zengin Otokton Kent Dokusuna Sahip Mardin Şehri

Tomas ÇERME *
Mardin, Güneydoğu Anadolu’da ve ünlü Yukarı Mezopotamya Ovası’nın başlangıç noktasında yer alan, tarihi eskilere uzanan bir kenttir. Geçmişin ünlü İpekyolu ile bağlantısı olan kent; topoğrafyasından kaynaklanarak, fiziki konumuna yansıyan karakteristik çizgileriyle adeta kartal yuvası görünümünü almıştır (1,2).

Satrançta Paren Mezadur 3.Oldu

Bu pazar günü İstanbul Satranç Derneği'nin (İSD) kendi lokalinde düzenlediği  "Jirayr Ohanyan Çakır 12 yaş altı hızlı rapid elo satranç turnuvası" başarı ile gerçekleştirildi. 2004-2009 arası doğumlu 26 çocuğun katıldığı turnuva, 6 tur İsviçre sistemi ve 15 dk+10 sn.ekleme şeklinde oynandı. Daha önce de lokalinde birçok turnuvalar gibi büyükler bireysel "J.O.Çakır Turnuvası" yapan İSD yönetimi bu turnuvayı da Türkiye Satranç Federasyonu takvimine soktu.

Selina Doğan Zorunlu Açıklama

Ankara’da yaşanan kanlı katliamın ardından bir daha böylesine bir olayın yaşanmaması için siyasetçiler olarak elimizden geleni yapmak durumundayız. Eylemin nedenlerinin araştırılmasına ilişkin olarak yazdığım bir twet üzerinden kirli bir kampanya başlatılmış durumdadır. Konuyla ilgili bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Pek Bilinmeyen Bir Kimsesizler Hikayesi: Kazım Karabekir'in Gürbüz Çocuklar Ordusu

Kostas Papadopoulos / Onedio Editörü
Kurtuluş Savaşı sırasında Doğu Cephesi'nde oldukça önemli işlere imza atan ve savaşın kazanılmasında önemli rol oynayan Kazım Karabekir'in tek önemli özelliği komutanlığı değildi. Aynı zamanda büyük savaşlardan çıkarak neredeyse tamamı yıkılmış olan bir ülkenin yetim kalan çocuklarıyla da özel olarak ilgilenip çalışmalar yapıyordu. (Bu çocukların çoğunun Ermeni olduğu ve zorla Müslümanlaştırldığı tarihi bir gerçektir. HYETERT)

Sarkisyan, Nikosya’da Ermenistan-Kıbrıs dostluğunu temsil eden haçkarın açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Kıbrıs’a resmi ziyareti çerçevesinde bugün Kıbrıs’lı mevkidaşı Nikos Anastasiadis’le beraber  Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Açıkhava Müzesinde, Ermenistan-Kıbrıs dostluğunu temsil eden haçkarın açılış törenine katıldı. 1598 yılına tarihlenen Çulfa’da imha edilen haçkarlardan biri örneğinde hazırlanan haçkarı cumhurbaşkanı Sarkisyan, Ermeni halkı adına resmi ziyareti vesilesiyle Kıbrıs’a armağan etti.

Ermeni Profesör Agop Kotoğyan'ın evi soyuldu

Türkiye Ermenisi, 77 yaşındaki Prof. Dr. Agop Kotoğyan'ın evi soyuldu. 15 Mart’t'a saat 15:00 sularında profesörün İstanbul  Emirgan’daki villasına giren kar maskeli 3 kişi, evde sadece 63 yaşındaki eşi Suzan Kotoğyan’ı buldu. Kadının elleri ve ayaklarını bağlayarak darp eden soyguncular, çelik kasanın şifresini öğrenip oradaki 1.5 milyon lirayı alıp kaçtılar. Bağlardan zorla kurtulan Suzan Kotoğyan, polisten yardım istedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan'dan Anastasiadis'e destek

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan’ın Kıbrıs sorununun BM kararları temelinde adil bir çözülmesine yönelik destek belirttiği haber verildi. Fileleftheros gazetesine göre, Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden Sargsyan, dün, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasaidis’le gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in Kıbrıs sorunu konusunda gösterdiği çabaların başarıyla sonuçlanması yönündeki umudunu dile getirdi.

Yunanistan ile Ermenistan arasında 3 anlaşma imzalandı

Başbakan Aleksis Tsipras Yunanistan’a resmi ziyaret düzenleyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile dün Atina’da Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi. Ermenistan Cumhurbaşkanını kabulü sırasında konuşan Aleksis Tsipras “Kendisini aşan bir sorunla mücadele etmek için Yunanistan insanlığın en ön safında yer alıyor” ifadelerini kullandı. Tsipras-Sarkisyan görüşmesi iki ülke Sağlık Bakanlıkları arasında işbirliğini, tıp eğitimini, kültür alanında işbirliğini, bilimsel araştırma ve eğitimi kapsayan üç ikili anlaşmanın imzalanmasıyla noktalandı.

AKP'nin yazarı Engin Ardıç: Ermeni'yi kestiniz, Kürt'ü niye sırtlandınız?

AKP'nin kadrolu yazarlarından Engin Ardıç, Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiği köşesinde, "kurucu iradeye" seslenerek "Ermeni'yi kestiniz, Kürt'ü niye sırtlandınız" dedi. Sabah yazarı Engin Ardıç, "Saçma Kemal" başlıklı köşe yazısında, "kurucu ayarlar"a seslendi. Kemal Kılıçdaroğlu'na "Kemal Bey, idrak etmeye senin bilgin yetmez ama, bugün başımıza gelenlerin ve ödediğimiz faturanın tohumları o "kurucu ayarlarda" saklıdır!" diyen Ardıç, "Niçin aldınız sırtınıza Kürt kamburunu muhterem İttihatçılar? Ermeni'yi kestiniz, Rum'u gönderdiniz, Arap'ı tanımadınız, Kürt'ü niçin sırtladınız? Bu ne biçim kurucu ayardır?" ifadelerini kullandı.

Türkiye’den Bulgaristan’a bu kez de soykırım yaptırımı

Hrant Kasparyan
Dışişleri Bakanlığı, Ermeni Soykırımı konusunda yerel ölçekte alınan tanıma kararlarını gerekçe göstererek Bulgaristan’ın üç belediyesiyle işbirliği programını feshetti. Son dönemde yaşanan gerilimlerle gündeme gelen Türkiye-Bulgaristan ilişkileri, 24 Nisan öncesi yeni bir sarsıntıyla bir kez daha gündemde. 1915 Ermeni Soykırımı konusunda yerel ölçekte alınan tanıma kararlarını gerekçe gösteren Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’ın Haskovo, Burgaz, Svilengrad kent belediyeleriyle olan işbirliği programını feshetti.

Sarkisyan: 200'den fazla askerimiz Yunanistan'da eğitim aldı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, son 20 yılda 200'den fazla Ermeni askerinin Yunanistan'da eğitim aldığını açıkladı. Ziyaret ettiği Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşmesinin ardından basın toplantısında konuşan Sarkisyan, "Yunan ve Ermeni halklarının güvenliğinin birbirine bağlı olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız" dedi.

Australian MP Remembers And Condemns Sumgait Massacre of Armenians By Azerbaijan


CANBERRA: On Wednesday, 16 March 2016, the Federal Member for Bennelong, Mr. John Alexander, spoke in the Federation Chamber of Australia's Parliament to commemorate the 28th anniversary of the Sumgait Pogroms that took place in February 1988. During his address, Alexander spoke of the oppressive history of the region towards Armenians, stemming from the Armenian Genocide of 1915-1923 by the former Ottoman Empire, to the anti-Armenian Sumgait Pogroms, and how Azerbaijan’s poor human rights record has continued today.

INNOVATE ARMENIA – Where Heritage Meets Innovation

                 

Where Heritage Meets Innovation

April 2, 10 am - 6 pm at USC 


A signature program of the University of Southern California
Institute of Armenian Studies

Bringing together those who know and those who care, to drive
a new kind of conversation about the Armenian world

Prof. Dr. Agop Kotoğyan'ın karısını darp edip 1 milyon TL’lik ziynetini çaldılar

‘Kolsuz Agop’ lakabıyla bilinen ünlü cildiyeci Prof. Dr. Agop Kotoğyan'ın evine giren hırsızlar önce Kotoğyan’ın eşini darp etti ardından 1 milyon TL’lik ziynet eşyasıyla kayıplara karıştı.

İstanbul’da “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi”nin galası yapıldı

Ermeni usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in gözünden İstanbul’u anlatan “Ara Güler-Bir İstanbul Efsanesi” belgeselinin galası, 13 Mart'ta gerçekleşti. Fransız Kültür Sarayı’nda düzenlenen galaya Güler, acil servisten çıkıp da gitti. Gecede Türk sinemasının usta isimleri Şener Şen ve Uğur Yücel, salonda sohbet ettikleri kişilere Ara Güler için, “Fotoğrafın ustasını selamlamak lazım. O İstanbul’un gözü” ifadesini kullandı. 

Yunanistan cumhurbaşkanı: Biz, 1915 Ermeni Soykırımını unutmayız

Yunan Cumhurbaşkanlığı konutunda cumhurbaşkanı Sarkisyan’ı resmi  karşılama töreni sonrasında iki ülke cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve  Prokopis Pavlopulos özel görüşmesi gerçekleşti.... Ermeni Soykırımının uluslararası tanınması ve kınanması süreci, Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik müzakere sürecine dair meseleleri değerlendirdiler. Cumhurbaşkanları uluslar arası gündemdeki  bir dizi güncel soruna değindiler, Ermenistan-AB ilişkileri ve bunların gelişimi işinde dost Yunanistan’ın rolü, Yakın Doğu’da  özellikle Suriye’de oluşan kriz, bugün tüm Avrupa’da soruna dönüşen, Yunanistan Hükmet içinse gündelik ciddi tehdide dönüşen ve bunun sonucunda oluşan insani afet, mülteci krizi sonuçlarına ilişkin ülkelerinin yaklaşımlarını ortaya koydular.

Lokmagözyan: Türkiye Ermeni Topluluğu tehlikede

Türkolog Tiran Lokmagözyan, Kürtlere karşı operasyonlar yapılırken "Kürt" ifadesinden daha çok Ermenilerin isminin anıldığını gördük. Ermenilerle mücadele ediliyormuş gibi. Polis memurları, hoparlörle konuşurken hakaret niyetinde Kürtlere "hepiniz Ermeni’siniz" diyordu. Ya da Kürtleri Ermenilere karşı çıkarmak, PKK'yı güçsüzleştirmek için, bu örgütün, Ermeniler tarafından idare edildiği, militanlarının çoğunluğunun Ermeni olduğu ileri sürülüyordu" ifadelerini kullandı.

«Թուրքիոյ Համար Որեւէ Ելք Չեմ Տեսներ՝ Բացի Քաղաքացիական Պատերազմէն». Կարօ Փայլան

ՓԱՐԻԶ, «Նոր Յառաջ».- Ֆրանսական «Telerama» շաբաթաթերթին իր տուած հարցազրոյցին մէջ, Թուրքիոյ խորհրդարանի քրտամէտ (HDP) կուսակցութեան երեսփոխան Կարօ Փայլան զգայացունց հաստատումներ կատարած է:

23 Nisan’da Erivan’da «Soykırım Suçuyla Mücadele» Global Forumu gerçekleştirilecek

Beyanat bugün 15 Mart’ta Millet Meclisinde basına açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Vigen Sarkisyan’dan geldi. Sarkisyan açıklamasında ″Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Meclis Grubunda bugün «Soykırım Suçuyla Mücadele» Global Forumuna yönelik konuları değerlendirdik″ dedi.

Ankara saldırısı: AKP, CHP ve MHP'den ortak deklarasyon

Meclis'te grubu bulunan partilerden AKP, CHP ve MHP, Ankara saldırısının ardından yayınladıkları ortak deklarasyonda, "Terör saldırılarının arkasında Türk milletinin birliğine ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne yönelik tarihi emeller vardır" dendi. "Milletimizin terör karşısında... kararlılıkla davranarak terörün amacını boşa çıkarttığını görmek bu derin acımız karşısında en önemli teselli kaynağımızdır" denen bildiride Meclis'in üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olduğu vurgusu da yapılıyor.

Atina’da «Ermenistan: Ararat’ın ruhu» başlıklı sergi açıldı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Yunanistan’a resmi ziyareti çerçevesinde, Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos’la beraber Atina Bizans ve Hıristiyanlık Müzesinde «Ermenistan: Ararat’ın ruhu» başlıklı serginin açılış törenine katıldı. Müze merkez binası iki katında sergilenen yüzü aşkın gösterim malzemesinde Bronz Çağından 20. Yy.a’a uzanan bir zaman diliminde Ermenistan sathındaki kazılarda ortaya çıkarılan mimari, dini öneme sahip eserler sergilenmekte.

15 Mart İngiltere basın özeti

Independent'ın iç sayfalarındaki haberin başlığı, "Türkiye içindeki düşmanla yüzleşiyor" Laura Pitel imzalı haberde, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun saldırıdan kadın bir PKK'lıyı sorumlu tuttuğu, Türkiye'nin ise önemli bir sorunla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.… Times gazetesinde ise PKK lideri ve KCK Eş Başkanı Cemil Bayık ile Kuzey Irak'aki Kandil Dağları'nda yapılmış bir mülakat var. Gazetenin muhabiri Anthony Loyd'a konuşan Bayık, artık temel hedeflerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) çöküşü olduğunu söylemiş… Daily Telegraph'ın iç sayfalarındaki haberin başlığı, "Türkiye, otobüs durağındaki terör saldırısı sonrası Irak'ta Kürtleri bombalıyor". Guardian'daki haberin başlığı da benzer: "Türk jetleri, Ankara'daki saldırıya misilleme olarak Kürtlerin Irak'taki depolarını hedef alıyor."

Putin neden Suriye'den çekilme kararı aldı?

Suat Taşpınar
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı destekleyenler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Esad'ı yan yana betimleyen posterler kullanıyor. Rusya, sürpriz bir kararla beş buçuk ay önce başlattığı Suriye’deki askeri operasyonuna, yine sürpriz bir kararla kısmen son veriyor ve birliklerini ülkeden çekmeye başlıyor. Dün gece ABD Başkanı Barack Obama’yı telefonla arayıp konuşan Putin, “görüşmeler yoluyla tarafların kalıcı barışı sağlama çabalarına destek verilmesi gerektiğini” vurguladı. Rusya lideri, Savunma Bakanlığı’nın Suriye’de koyduğu hedefe ulaştığını, Tartus deniz üssü ve Hmeynim hava üssü korunmak kaydıyla, bugünden itibaren geri çekilmenin başlayacağını duyurdu.

Three-day research & development forum of Assembly of Armenians of Europe completes

The three-day research and development (R&D) forum organized by the Assembly of Armenians of Europe (AAE) on “ARMENIANS AT THE END OF THE ARMENIAN GENOCIDE CENTENNIAL” concluded its works. The forum was held in Duisburg, Germany, from March 4 to 6.

U.S. House unanimously condemns Genocide of Middle East Christians and minorities

Pressure Builds on White House to Properly Characterize ISIL / Da’esh Killings Following Adoption of the Fortenberry-Eshoo Measure (H.Con.Res.75). With a vote of 393 to 0, the U.S. House of Representatives unanimously condemned as genocide the ongoing ISIL/Da’esh crimes against Christians – including Armenians and Assyrians – as well as Yezidis and other religious minorities in the Middle East by adopting H.Con. Res. 75, reported the Armenian National Committee of America.

AB'nin 72 maddelik listesinde bu ayrıntıya dikkat

Altı sene önce Tayyip Erdoğan bir gaf'a imza atmış ve “Diaspora’dan kurtulmazsanız Türkiye’de yaşayan 100 bin kaçak Ermeni’yi sınır dışı ederim” imasında bulunduğu sözlerini kürsüde dile getirince sadece Türkiye ile kısıtlı kalmayan bir tepki ile karşılaşmıştı… Anlaşılan 6 senede çok şey değişti, o gün Erdoğan'a sözleri nedeni ile tepki gösteren AB ülkeleri bugün kendi maçalarını kurtarmak için Türkiye'de kaçak şekilde yaşamak zorunda kalan Ermenileri satmış görünüyorlar. Türkiye'nin 72 maddelik ev ödevinin 33. maddesi son derece ilgi çekici. Aynen şöyle yazıyor...33- Türkiye topraklarında yasadışı olarak ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının düzenli bir şekilde sınır dışı edilmesi. O halde diyebiliriz ki ''Hayaldi, gerçek oldu.'' O günlerde AB ülkelerinin tepkisini çekerek başına dert olan Ermeniler ile ilgili sözlerini bugün AB sayesinde gerçekleştirme şansı elde eden Erdoğan ve AKP, 72 maddenin hayata geçirilmesi neticesinde Türk halkının AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmelerinin önünü bu sene içerisinde açacaklarını iddia ediyorlar, peki bu uğurda ülkemizde kaçak şekilde yaşayan Ermeniler Haziran ayına kadar sınır dışı mı edilecekler? İşte yanıt bekleyen önemli bir soru…

Ermeni soykırımı filmine +18 sansürü uygulandı

Türk Yönetmen Fatih Akın'ın Ermeni soykırımını anlatan filmine +18 sansürü uygulandı. Filmin bu şekilde sansür uygulanarak yayınlanmasına yönetmen Fatih Akın büyük tepki gösterdi. Kesik’in Sinema Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu’ndan +18 ibaresi alması, “dolaylı sansür” yorumlarına neden oldu.