Etiketler

Saatler ne zaman ileri alınacak?

Yaz saati uygulaması nedeniyle saatler bu gece 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınacak. Gün ışığından yararlanma süresini arttırmak ve bu şekilde daha fazla enerji tasarrufu sağlamak için Resmi gazete'de yayınlanan 16 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararı bu gece hayata geçiyor. Kış saati uygulamasıyla geçen yıl 8 Kasım Pazar günü 04.00’te 1 saat geri alınan saatler, bu gece 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınacak.

Kristos Haryav İ Merelots / Քրիստոս Յարեաւ ի Մեռելոց Որհնեալ է Յարութիւնն Քրիստոսի


Ermeni Soykırımı’nı konu edinen filme New York’tan iki ödül

Hrant Kasparyan
Mısırlı yönetmen Mohamed Hanafi tarafından hazırlanan ve Ermeni Soykırımı’nı konu edinen belgesel film, New York’taki festivalde iki ödül aldı. Mısırlı yapımcı Myriam Zaki ve yönetmen Mohamed Hanafi tarafından hazırlanan “Ermenileri kim öldürdü?” başlıklı belgesel film, New York’ta yapılan ‘Socially Relevant’ film festivalinde iki ayrı ödül kazandı. 

eNewsletter of the Eastern Diocese

He is Risen! 
This Sunday the worldwide Armenian Church will celebrate the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ—the most important day of the year in our church calendar. On Easter Sunday, March 27, Archbishop Khajag Barsamian, Diocesan Primate, will celebrate the Divine Liturgy at St. Vartan Armenian Cathedral in New York. The Divine Liturgy will begin at 10:30 a.m. Click here to read Archbishop Barsamian’s Easter message in English and Armenian.

Ermeni Milletvekili Selina Doğan Meclis’te Paskalya kutlaması yaptı

CHP’nin Ermeni milletvekili Selina Doğan, TBMM’de Paskalya kutlaması yaptı. Selina Doğan, Paskalya kutlamasını Meclis çatısı altında yapmak istediğini belirterek “Paskalya Bu yıl 27 Mart’ta kutlanacak. Bahara denk geldiği için yumurtayı boyama kültürü baharı simgeliyor. Bende Meclis çatısı altında baharı simgeleyen paskalya coşkusunu paylaşmak istedim. Paskalyanın tüm insanlığa barış ve esenlik getirmesini diliyorum” dedi.

Paskalya yürüyüşlerinde sığınmacı krizi

Almanya'da barış ve çevre örgütlerince ülke genelinde düzenlenen geleneksel paskalya yürüyüşlerinde bu yıl sığınmacı krizi öne çıkıyor. Berlin'in icraatının Ortadoğu ve Afrika'daki sorunları artırdığı ileri sürüldü. Almanya'da 1960'lı yıllardan bu yana yapılan Paskalya yürüyüşleri kapsamında Almanya genelinde 80 civarında etkinlik düzenlenecek. Çevre ve barış örgütlerince düzenlenen etkinlikler arasında miting, yürüyüş, barış şöleni ve bisiklet turları da bulunuyor.

De Profundis: Flüt ve Kontrbas ile Oda Müziği

De Profundis; Flüt ve Kontrbas ile Oda Müziği konseri 8 Nisan'da Santa Maria Draperis Kilisesi'nde sizlerle buluşuyor. İstanbul'da bir ilk... Uzun yıllardır gerek yurtiçi gerek yurtdışı çalışmalarıyla müzik dünyasının dikkatini çeken flüt virtüözü Halit Turgay ile besteci ve orkestra şefliği kimlikleriyle de tanınan kontrbas virtüözü Arda Ardaşes Agoşyan, kendi uyarlamalarından oluşan bir programla seyirci karşısına çıkıyorlar.

Live Broadcast of Eastern Divine Liturgy on March 27

On Sunday, March 27, the Feast of the Glorious Resurrection of Our Lord Jesus Christ, the Divine Liturgy will be celebrated at St. Vartan Armenian Cathedral in New York, beginning at 10:30 a.m. A live broadcast of the service will be available online, beginning at 10:30 a.m. (Eastern Time). The broadcast will also be archived for later viewing.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’dan “Yahudilerin dünya üzerinde hâkimiyetini kurduğu” faraziyeleri

Prof. Dr. Yusuf Kaplan, konuşmasında şunları söyledi: “200 yıldır, İslam dünyası için projeler geliştirdiler, birincisi insanlığın nihai atası olan Osmanlının unutturulmasıdır. İkincisi Gazali ile beraber İslam düşüncesinin bilgi masalları ile yaygınlaşarak unutulması, üçüncüsü ise Hz. Peygamber (S.A.V)’in konumunun sarsılması… Çeyrek asırdır üçüncüsüne oynuyorlar” ifadelerini kullandı. Batılıların İslam dünyasını yıpratmak için projeler geliştirdiğini ancak İslam dünyasının ise yaşanan bu olaya seyirci kaldığını belirten Kaplan; Biz tarih yapan aktörden, tarihte tatil yapan figürana dönüştük“ iddiasını ortaya attı. Yahudilerin dünya üzerinde hâkimiyetini kurduğunu beliren Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ 19. yüzyılda birinci ve ikinci endüstri devrimini İngilizler yaptı. Üçüncüsünü ise Yahudiler yaptı. ABD’yı, Yahudiler ile birlikte İngilizler kurdu. 2. Dünya savaşına kadar İngilizler ABD üzerindeki haklarını korudular. 2. Dünya savaşından sonra ise Yahudiler İngilizleri ABD’dan kovdu. (Saçmalamanın hududu yok. HYETERT)

This week the world celebrates International Water Day!

By 2025, some 1.8 billion people will face absolute water scarcity, and an estimated two-thirds of the world's population could be living under water-stressed conditions. Reported in a statement released by the United Nations on March 21, 2016.  
Let’s NOT let that happen to Armenia and Artsakh!!

Amerikalı Ermeni yazar Saroyan’ın romanına dayalı film “Sonoma” festivalinde vizyona girecek

Dünyaca ünlü Amerikalı Ermeni yazar William Saroyan’ın kaleme aldığı “İnsanlık Komedisi” romanına dayalı “Ithaca” filmi uluslararası “Sonoma” film festivalinde vizyona girecek… 19. uluslararsı “Sonoma” film festivali 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 31 Mart’ta Meg Ryan’ın "Sonoma salute award" ödülünü alacağı gün filmi vizyona girecek.

Pasadena’da Ermeni Soykırımı anıldı

Pasadena’daki (ABD) Ermeni Soykırımı Kurbanları komitesi 17 Nisan’da , “Zafer” meydanındaki Ermeni Soykırımı Kurbanları anısına dikilen anıtda Soyıkırımı anmaya davet ediyor. 2015 yılında Pasadena’da 1500 kişi Ermeni Soykırımı 100. yılı anma etkinliklerine ve söz konusu anıtın açılışına katıldı.

Yerevan'da Suriye'li Ermenilere "Sen yalnız değilsin" yardım projesi

Ermenistan başkentinde, sosyal yardıma ihtiyacı olan aileler ile Suriyeli Ermenilere destek hedefiyle yapılan projeler kapsamında yeni bir girişim hayata geçirildi. Başkent Yerevan'ın Erebuni ilçesinde yaşayan ve özellikle zor durumda olan 44 Suriyeli aile, "Sen yalnız değilsin" başlıklı projesine dahil edildi.

Աւագ Ուրբաթ

Յիսուսի Չարչարանքներու ,Խաչելութեան ,Մահուան  ու Թաղման  Յիշատակութեան Օր: Աւագ ուրբաթը Յիսուս Քրիստոսի չարչարանքներու, խաչելութեան, մահուան ու թաղման յիշատակութեան օրն է: Այդ օրը եկեղեցիներու մէջ տեղի է կ'ունենայ Թաղման կարգ:

"Osmanlı'da Tiyatro ve Ermenilerin Tiyatroya Katkısı" Panel

Yer: Galatasaray, Cezayir Salonu
Tarih: 29.03.2016 Salı
Saat: 18:00
Türkiye Ermeni Katolik Başepiskoposluğu  ve Boğaziçi Güzel Sanatlar Topluluğu; Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle, "Osmanlı'da Tiyatro ve Ermenilerin Tiyatroya Katkısı" konulu bir panel düzenlemişlerdir. Katılımınızı bekleriz.

MusMA’da Türkiye’yi Arda Agoşyan temsil ediyor

Avrupa Festivaller Birliği’ne üye 10 ayrı Avrupa Festivali tarafından 2010 yılında başlatılmış olan MusMA festivalinin altıncısı bu sene Belçika’nın Mons şehrinde yapılacak. Festivalde Türkiye’yi ise genç besteci Arda Agoşyan temsil ediyor. Arda Agoşyan’ın eserini seslendirecek olan CSO Çello Quartet, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının dört başarılı viyolonselcisinden oluşuyor.

Ծիծաղի՞լ թէ ողբալ, կամ՝ դեռ կը շարունակուի Նիսի եկեղեցւոյ թերթօնը

Երկար ժամանակ համբերութեամբ սպասելէ յետոյ, որոշեցի փորձել իմ համեստ գրիչովս կրկին տեղեակ պահել Ֆրանսայի  եկեղեցասէր մեր հանրութիւնը, մեր քաղաքի տագնապներով լի գաղութին եւ մեր «որբ» եկեղեցւոյ շուրջ տեղի ունեցած վերջին իրադարձութիւններուն մասին: Քանի որ, արդէն աւելի քան հինգ տարիէ ի վեր տեւող մեր գաղութային եւ եկեղեցական այս ճգնաժամին եւ վերջին շրջանին մեր մօտ պատահած իրադարձութիւններուն մասին ոչ մէկ տեղ կար նոյնիսկ  փոքր  տեղեկութիւն մը: Ո՛չ հայկական մամուլին, եւ ո՛չ նոյնիսկ Առաջնորդարանի ողջունելի թերթիկին մէջ:

Աւագ Հինգշաբթի Վերջին ընթրիք,Ոտնլուայ եւ Խաւարման Գիշեր(Լացի Գիշեր)

Աւագ հինգշաբթին   նուիրված է Յիսուս Քրիստոսի վերջին ընթրիքին, իբրև Հաղորդութեան խորհրդի հաստատում: Քրիստոս վերջին ընթրիքէն հետոյ, ցուցաբերելով ճշմարիտ հեզութեան ու խոնարհութեան օրինակ, կը լուայ իր աշակերտներու ոտքերը:Աւագ հինգշաբթի երեկոյան կը կատարուի "Խաւարման կարգ", ի յիշատակ մեր Տիրօջ Յիսուս Քրիստոսի մատնութեան ,խաւարման կարգ ի արարողութիւնը կը վերաբերուի նաեւ Աւագ Ուրբաթին՝ խորհրդանշելով Տիրօջ խաչելութեունն ու թաղումը:

Müslümanların sayısı Hristiyan nüfusunu aşacak

Pew Research Center'ın araştırmasına göre; Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin ağırlığı Müslüman olmasına rağmen, bu ülkeler dünyadaki Müslüman nüfusun sadece yüzde 20'sine ev sahipliği yaptığı kaydediliyor. Dünyada en fazla Müslüman nüfusu da Asya-Pasifik bölgesinde yaşadığı kaydediliyor. Öte yandan, 2050 yılına gelindiğinde Avrupa'nın yüzde 10'unun Müslüman olacağı tahmin ediliyor.

Ateist oranının en yüksek olduğu ülke Çin; Türkiye oranın en düşük olduğu ülkelerden

Win/Gallup tarafından yapılan bir araştırmaya göre ateist oranının en yüksek olduğu ülke sanılanın aksine Norveç değil, Çin. Türkiye’deki oran yüzde 4’ün altında. Başka bir araştırma bu oranı yüzde 2 olarak saptamıştı. The Independent’ın haberine göre Çin nüfusunda kendilerini ‘adanmış ateist’ diye niteleyenlerin oranı yüzde 40 ile yüzde 49.9 arasında değişiyor.

İHD: Eren Keskin’in saygın adına dokunamayacaksınız

İnsan Hakları Derneği (İHD) merkez yönetim kurulu üyesi ve Özgür Gündem gazetesinin eş genel yayın yönetmeni avukat Eren Keskin’in İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “yurtdışına çıkmamak suretiyle” adli kontrol altına alınmasına İHD tepki gösterdi. İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon konuya ilişkin olarak yayımladığı açıklamada, Özgür Gündem aleyhinde başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınmak üzere son dönemde sık sık adliyeye çağrılan avukat Eren Keskin’e uygulanan baskı ve yıldırma politikalarına dikkat çekti.

The 1909 massacres of Armenians in Adana

William Armstrong - 
In the spring of 1909, Zabel Yessayan journeyed from Istanbul to Adana, after the massacre of up to 30,000 Armenians around the Mediterranean city. She was part of a group sent by the Armenian Patriarchate, assigned to survey conditions after the killings and provide assistance to orphans and refugees. Born in Istanbul, the 31-year-old Yessayan had also lived in Paris, where she published articles, stories and translations. But her experiences around Adana far exceeded anything she had seen before.

Osmanlı’ya ilk bombalı suikast Belçikalı Edvard’dan

İstanbul’da ilk bombalı suikast girişimi, bombalı bir faytonla 21 Temmuz 1905 tarihinde, Ermeni komitacılar tarafından Sultan 2. Abdülhamid Han’a karşı gerçekleştirildi. İstanbul’daki ilk saldırı, Rusya, Almanya, Fransa, Belçika, İsviçre gibi ülkelerden teröristlerin bir araya geldiği terör konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilmişti. Tıpkı günümüzde devam eden saldırılarda olduğu gibi. Bu da, ne Türkiye’ye karşı sinsi planlarını gerçekleştirmek için terör kartını kullananların, ne de yöntemlerinin 100 yıldır hiç değişmediğini gösteriyor.

350‚000 տոլար ի նպաստ Հայաստանի մէջ սուրիահայերու բնակեցման ծրագիրին համար

Armenian Redwood Project-ը (ARP) Երեւանի մէջ նուիրատուներու խորհրդաժողովի մը ընթացքին յայտարարեց‚ որ սփիւռքահայ բարերարներու եւ մարդասիրական կազմակերպութիւններու մեծ խումբ մը $350‚000 խոստացած են՝ Հայաստանի մէջ սուրիահայ տեղահանուածներու բնակեցման ծրագիրին դրամագլուխը նկատառելի կերպով բարձրացնելու համար։ ՄԱԿ-ի գաղթականներու հարցով բարձրագոյն յանձնակատարին կողմէ նախաձեռնուած ծրագիրը 2016-ին շարունակելու համար՝ այդ գումարը անհրաժեշտ է ։

The school of Vurgavan: memories of the past versus the bright reality

In the summer of 2015, the Hayrenaser Organization completely reconstructed the school of Vurgavan village in the Kashatagh region of Artsakh; and built a new community administration center along with a health clinic. This project transmitted a new hope to the villagers for a better future in their own town, who up until then were thinking about leaving it. Today, their children are able to study in a modern and comfortable school where their health is not endangered. The town affairs are discussed in the administration building, instead of the streets. Today, the people of Vurgavan believe in the future of their town.

Ortadoğu’da Entrika, Kurnazlık ve Yönetim

Nurettin Değirmenci
Osmanlı İmparatorluğu millet sistemi ile yönetilir. Her milletin dini başkanları Osmanlı Sarayına karşı sorumlu olur ve haraçlarını öderler. Osmanlı yöneticileri, değişik milletlerin yöneticilerinin atanmasını onaylar. Kuşkusuz, onaylama bedava olmaz. Haraçlarını ödedikleri sürece; millet yöneticileri, Osmanlı yöneticileri ile değil, kendi toplumları ile uğraşırlar. Milletlerin, özellikle Rumların başlarını seçmede komplo, entrika, iftira ve dış etkiler belirleyici olur. Bunun sonucu bilgili, erdemli, becerikli toplumuna hizmet edecek ve onların gelişmesine destek olacak millet başları ortaya çıkmaz. Neden? Bizans gelenekleri olduğu gibi sürdürülür. Ara sıra yeni entrikalar yaratılır. Osmanlı İmparatorluğunda, vezirler arasında sayısız entrika, komplo, iftira ve arkadan hançerleme eksik olmaz. 

Patrikhane'den Paskalya açıklaması

Bakırköy Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde düzenlenen ayin için kiliseye giden Ateşyan Agos’a şu açıklamayı yaptı: “Patrikhane’mize böyle bir tehdit mesajı veya ihbar kesinlikle gelmemiştir. Burada kilisenin din görevlisiyle de konuştum. Kendisi iddia edilenlerin aksine Pazar günkü vaazında tüm yaşanan gelişmelere rağmen, kiliselerin dolduğunu belirtmiş ve bunu övmüş. Böyle bir söylenti nereden çıktı kendisi de bilmiyor ancak kendisi de çok sayıda telefon almış. Dolayısıyla cemaat üyelerimizin müsterih olmalarını, asılsız söylentilere itibar etmemelerini ve kutsal haftamızda ve Paskalya’da kiliselere huzur içinde gitmeleri ve ayinleri takip etmelerini tavsiye ediyorum.”

“Azınlıkların sırtlarındaki yüklerden kurtulmaları gerek”

Yaşar Bildirici
Doç. Dr. Toros Alcan bu dönem Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Azınlık (Cemaat) Vakıfları Temsilciliği ve Vakıflar Meclisi Üyeliği görevini yürütüyor. Kendisiyle 2015 yılında başladığı görevini ve Türkiye’de azınlıklara bakışı konuştuk... AK Parti hükümetinin pozitif icraatlarından biri oldu bu; Ermeni yurttaşımıza en üst seviyede Türkiye’yi temsil etme payesi verdi. Ancak sokakta bunu yaşayamıyoruz. Devletin üst kademesinden pozitif bir bakış var ama sokağa baktığınız zaman da halen eski hastalıklar devam ediyor, eski algıyı bir türlü kıramıyoruz. Bu çift taraflı bir algı aslında. Azınlık toplumlarında da var, biz buralı mıyız, neden biz buralı değiliz düşüncesi… Erzurum Pasinler Belediye Başkanı’nın anma töreninde yaptığı konuşmayı biliyorsunuz; “hain Ermeniler”. Gerçi sonra açıklama yaptı, özür diledi, “Elime verdikleri metni okudum sadece” dedi. Tabi bu kabul edilebilir bir gerekçe değil. Daha önce de dediğim gibi, bagajlarımız var, kendi sırtlarımızda yükler var.

Ermeni Soykırımı'nın inkarını yasaklayan tasarı Nisan'da yine Fransa gündeminde

Fransa Ermenileri Örgütleri Koordinasyon Konseyi (CCAF) Başkanı Murad Papazyan, önümüzdeki Nisan ayında Fransa'da Ermeni Soykırımı'nın inkarını yasaklayan yeni bir tasarının gündeme getirileceğini bildirdi. Papazyan, yeni yasa tasarısının da başarısız kalmaması hedefiyle tasarının sadece çok ciddi çalışmalar ve kapsamlı araştırmalardan sonra Senato'ya sunulması gerektiğini vurguladı. Fransa Ermenileri Örgütleri Koordinasyon Konseyi'nin yıllık geleneksel yemeğinde hazır bulunan  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, bu hedef için AİHM eski başkanı Jean-Paul Costa'yı görevlendirdiğini dile getirerek, “Güçlü ve reddedilmeyecek bir yasa çalışması için Costa’yı görevlendirdim” dedi.

Brüksel'de Terör Kurbanları İçin Saygı Duruşu

Belçikalı ve Avrupalı liderler AB Komisyonu binasında gerçekleştirilen 1 dakikalık saygı duruşunun ardından saldırı noktalarından biri olan Maelbeek metro istasyonuna gelerek saldırılarda hayatını kaybedenler anısına metro istasyonuna çelenk bıraktı. Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün gerçekleştirilen saldırıların ardından bugün tüm ülkede 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. TSİ 13.00'te ülkenin farklı yerlerinde sessizlik hakim oldu. Belçikalılar, gözyaşları içinde dün gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybedenler için dua etti.

Selina Doğan’dan Sosyal medya araştırma önergesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na
Tüm dünyada düşünce ve ifade hürriyeti için büyük fırsatlar sunan sosyal medya Türkiye’de giderek bunun tersi bir amaca hizmet eder hale gelmiştir. ‘Trol’ olarak adlandırılan sahte hesaplar üzerinden nefret söylemi yaratılıp, muhalif kesimlere yönelik “sosyal ve siyasal linç” gerçekleştirilmektedir. İktidarın istediği gibi şekillendirdiği sosyal medya alanının ifade ve düşünce hürriyeti bağlamında yeniden düzenlenmesi, sahte hesapların ortaya çıkarılması, nefret söyleminin önüne geçebilecek düzenlemelerin belirlenebilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ederiz.

Çanakkale savaşının bilinmeyen yüzü Yahudi askerler

500. Yıl Vakfı Müzesince, ‘Çanakkale Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve Osmanlı Yahudileri’ sergisi açıldı. Ankara, TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde gerçekleşen açılış törenine henüz taze olan Ankara terör saldırısı damgasını vurdu. Açılış konuşmasını gerçekleştiren TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Sergi Küratörü Metin Delevi sözlerine Ankara’nın kalbinde yaşanan terör saldırılarını kınayarak ve hayatını kaybedenlere rahmet, ülkemize başsağlığı dileyerek başladılar.

Ne de olsa

Mustafa K. Erdemol kemalerdemol@yahoo.co.uk
Bir gaf gibi ele alındı belki ama Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun İstiklal saldırısında yaşamını yitirenler için ettiği “yabancı da olsa onlar da insan” cümleleri tabii ki bir gaf değil. Türk/İslam Sentezi’nin yarattığı “insan tipi”nde mevcut bulunan, “kendinden olmayan”a o malum dışlayıcı bakışın bir yansıması bu sözler. Müezzinoğlu, kültürel farklılıkları son derece yanlış yorumlayan o zihniyetin mensubu elbette. Üzerine ne kadar dini, kültürel gerekçe giydirilirse giydirilsin bu cümleler sonuçta, büyük bir insanlık hastalığı olan Zenofobi’den, yani Yabancı Korkusu’ndan kaynaklanıyor.

Taner Akçam'ın "Ermeni Meselesi Hallolunmuştur" kitabı 7. defa yayınlandı

Ünlü Türk Soykırım Bilimcisi, profesör Taner Akçam'ın "Ermeni Meselesi Hallolunmuştur: Osmanlı Belgelerine Göre Savaş Yıllarında Ermenilere Yönelik Politikalar" başlıklı kitabı 2016 Şubat ayında 7. defa "İletişim Yayınları" tarafından bastırıldı. 339 sayfalık kitabın ilk baskısı ise Ocak 2008'de çıkmıştı.  "İletişim Yayınlar"nın resmi internet sayfasında yer alan haberde, kitap hakkında şu bilgiler paylaşıldı. "İttihat ve Terakki, Balkan Savaşları ertesinde içine düşülen ve adım adım bütün ülkeye yayılan köşeye sıkışmış olma duygusuna, Anadolu topraklarının, gayrimüslim unsurlardan arındırılarak Türkleştirilmesi ile cevap verdi.

CCAF Eş başkanı: Fransa Ermenileri 24 Nisan için hazırlamaya başladı

Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Konseyi (CCAF) Eş Başkanı Murat Papaszyan, Fransa Ermenileri’nin 24 Nisan için hazırlamaya başladığını bildirdi. Gazetecilerle bir araya gelen Papazyan, Fransa’nın bir çok şehrinde protesto eylemler düzenleneceğini bildirdi. 24 Nisan’da Paris’te Ermenilerin hükümet ile beraber protesto eyeleminin düzenleyeceğini dile getiren Papazyan “Temel amaçımız, Ermeni halkının mücadelesinin Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümündan sonra da bitmediğini, devam ettiğini ve bazı sorunların var olduğunu göstermektir” dedi.

Azerbaycan'lı klasik yazara "Ermeni sevdalısı" suçlaması

Azerbaycan'lı klassik halk yazarı Samed Vurğun'u Ermeni yanlısı olmakla suçlayan merhum yazar Rafıq Tağı'nın, 02.06-15.06.2004 tarihlerinde “Sǝnət qəzeti”nde yayınlanan eleştiri makalesi, Azerbaycan kaynaklı "Moderator.az" sayfasında tekrar yayınlandı.Makalede özellikle şu ifadelere yer verildi:"Samed Vurğun, Rusya İmparatorluğu'nun "parçala ve hükmet" politikası için oy verenlerdendi. Söylü Atalı diyor ki, "Şair Samed için Türkiye, Türk halkı, yabancıdır.  "26'lar" destanında şair, Stepan Şahumyan hakkında "Göğsünde çelik yüreği atıyor" diyor. Günlerden bir gün eğer bir Ermeni bizim "en klasik" evladımızın bu saf satırlarını gözümüze sokarsa, ne yapmalıyız? Rasulzade'yi "hain" diye adlandıran S. Vurğun, "Kafkasya'nın kartalı Şahumyan" ifadesini kullanyor."

Laodikya Kilisesi’nin restorasyonuna büyük ödül

AB Kültürel Mirası, Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’ndeki İncil’de adı geçen 7 kiliseden biri olan kilise restorasyonuna jüri özel ödülü verdi. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti’nde süren kazı ve restorasyon çalışmaları dünyanın en prestijli ödüllerinden birini aldı. Tarihi ve kültürel mirasların korunması doğrultusunda dünyadaki başarılı çalışmaları ödüllendiren Avrupa Birliği Kültürel Mirası (Europa Nostra), Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ’Dünya Mirası Laodikya Uyanıyor Projesi’ kapsamındaki Laodikya Kilisesi’nin restorasyonuna jüri özel ödülü verdi.

Ermeni Dili ve Edebiyatı Taban Puanları

Teknolog Adam ekibi olarak geleceğimizin teminatı olan siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından osym.gov.tr'de yayınlanan 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYM) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na göre Ermeni Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve kontenjanları sizler için derledik!

Unutmanın Değil Hatırlamanın Zamanı

Türkler ve Ermeniler... İki yakın halkın 800 yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı amaçlayan bir sergi, 6 Nisan’da İstanbul’da açılacak. İstanbul, Nisan’ın ilk haftasından itibaren Türkler ve Ermeniler’in sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültüründen izleri gözler önüne serecek bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türklerle Ermenilerin sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutacak olan sergi, 6 Nisan’da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılıyor.

Belçika terör saldırılarını İŞİD üstlendi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bu sabah meydana gelen dizi patlamaların sorumluluğunu IŞİD üstlendi. Üstlenme açıklaması IŞİD bağlantılı "Amak" Haber Ajansı tarafından yapıldı. 22 Mart'ta Brüksel'in "Zaventem" Uluslararası Havalimanı'nda 2, "Maalbeek" metro istasyonunda ise 1 patlama gerçekleşti. Elde edilen son haberlere göre olay nedeniyle 34 kişi hayatını kaybetti, yaralıların sayısı ise 130'u geçiyor. Brüksel Savcısı'nın bürosu, Zaventem Havalimanı'ndaki saldırının canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

“Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve iki yakın halkın sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı amaçlayan NAR NİYETİYLE “Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı” sergisi 6 Nisan’da açılıyor. Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sesli ve çok kültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların, zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer alacağı sergi, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 7-29 Nisan 2016 tarihleri arasında İstanbullularla buluşacak.

Türk dernekleri Ermeni iddialarına karşı birleşti

ABD'de faaliyet gösteren 155 Türk derneğinin, Ermenilerin 1915 olaylarına dair iddialarına karşı bir araya gelerek oluşturduğu Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (Turkish American National Steering Committee - TASC) resmen kuruldu. ABD'de her nisan ayında artışa geçen Ermenilerin 1915 yılı iddialarıyla mücadele için daha önce fiili faaliyet gösteren TASC, Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart'ta resmi hüviyetini kazandı.

Ermenistan Devlet Dans Topluluğu (Bari Bedagan Ansambl) İstanbul'da!

28 Nisan'da İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek etkinlikte, Maral Müzik ve Dans Topluluğu Bari Bedagan'la aynı sahneyi paylaşıyor! Bu coşkuya ortak olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Ankara'nın Ermenistan çıkışına Yunanistan'dan cevap

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, 14-15 Mart tarihli Yunanistan ziyaretini takip eden Ankara açıklamalarına resmi Atina'dan cevap geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Konstantinos Koutros, Ankara'ya karşı "koordine edilmiş düşmanlık davranışı" suçlamasına yanıt olarak, şunları kaydetti. "Türkiye, kendi iddialarını reddettiği için tarihi de suçluyor. Fakat şuan ucuz ve sahte konuşmalar için çok tehlikeli bir zamandır. Türkiye'nin, kendi tarihiyle barışması gerektiği açıktır. Bu  zor konuda Yunanistan, Türkiye'nin yanında olacak."

Patrik Seçimi 2016-1

Murat Bebiroğlu
Bilindiği gibi Patrik Mesrob II’nin hastalığı uzayınca Ruhani Meclis eş patrik seçimine karar verdi[i]. Resmi başvurular yapıldı, başbakana bilgi verildi[ii]. Ruhani Meclis başkanı ile Patrik vekili eş patrik seçimine izin verilmesi için resmi başvuru yaptı[iii]. Aday olma hakkı olan üç başepiskopos eş patrikliğe aday oldu ve seçim çalışmalarına başladı. Hiçbir din adamımız da aday olan başepiskoposlar da eş patrik seçimine karşı çıkmadı. Kısacası seçimin yapılmaması için hiçbir neden yoktu. Ancak sonrası gerçek anlamda bir yanlışlıklar komedyası.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Brüksel'e gidecek Türk vatandaşlarına uyarı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: "Brüksel'de bugün meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan terör saldırıları nedeniyle kentte olağanüstü bir durum yaşanmaktadır. Brüksel Havalimanı bütün uçuşlara kapatılmıştır ve Brüksel’e doğru gelen seferler, Belçika’nın diğer kentlerine ve Almanya veya Hollanda’ya yönlendirilmiştir. Tren seferlerinin de durdurulduğu öğrenilmiştir. Şehirde toplu ulaşım hizmeti verilememektedir. Cep telefonu şebekesinde aksaklıklar yaşanmaktadır. Yetkililer Brüksel'de yaşayanlara, bulundukları yerden ayrılmama ve sokağa çıkmama çağrısı yapmaktadır. Bu çerçevede yeni bir bilgi alınana kadar vatandaşlarımızın Brüksel'e seyahat etmemeleri tavsiye olunur. Belçika’da yaşayan vatandaşlarımızın 1771 numaralı acil telefon hattından Kriz Merkezi ile temas etmeleri ve güncel duruma ilişkin bilgi almaları mümkündür.

Sarkisyan'dan İran liderlerine Nevruz tebriği

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, İran liderlerine Nevruz bayramı dolayısıyla tebrik gönderdi.Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın resmi internet sayfasında konuyla ilgili şu haber yer aldı: "Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile İslam devrimci önder Ayetulahiluzma Seyyid Ali Hamenei'ye, İran yılbaşı olan Nevruz münasebetiyle tebrik mesajı gönderdi.

Ermeni Davası Konseyi, ABD hükümetine maddi destek taleplerini sundu

ABD Ermeni Davası Konseyi'nin (ANCA), hukuki konulardan sorumlu Başkanı Raffi Karakaşyan, 2017 yılında Ermenilere ayrılacak maddi imkanlar ile ilgili önerilerini ABD Kongresi Temsilciler Meclisi ile Senato'ya sundu. Karakaşyan'ın gündeme getirdiği öncelikli konular şöyle:
1. Artsakh'a (Dağlık Karabağ) ve özellikle Stepanakert'teki "Baroness Caroline Cox" Tedavi Merkezine verilen yardım miktarının arttırılması.
2. Azerbaycan'ın, …Karabağ çatışmasını barış yoluyla çözmeyi kabul etmediği sürece, Bakü'ye verilen askeri yardımının tamamen durdurulması.
3. Suriye'den kaçan mültecilere destek vermek hedefiyle Ermenistan'a 10 milyon dolar maddi desteğin sağlanması.

Konferans: Savaşa, Irkçılığa ve Nükleer Silahlanmaya Hayır! Yürüyüş: Irkçılığa Karşı Mültecilerle Dayanışma Yürüyüşü

Tarih: 9 Nisan 2016, Cumartesi
Konferans saati: 13.00 – 18.00
Yürüyüş saati: 19.00
Konferans yeri: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Santral Kampüsü – Kuluçka Merkezi
Yürüyüş yeri: Tünel’den Galatasaray’a

AB’den ortak açıklama

AB devlet ve hükümet başkanlarının ortak açıklamasında dayanışma ve terörle mücadelede kararlılık mesajı verildi. AB devlet ve hükümet başkanları yaptıkları ortak açıklamada Brüksel'de düzenlenen bombalı saldırıları kınayarak, dayanışma ve terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi. Açıklamada, Belçika ile tam dayanışma içinde olunduğu vurgulanarak, terör tehditlerine karşı birlikte ve ‘gerekli tüm araçlarla' mücadele edileceği kaydedildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından yayımlanan bildiride, “Bu, açık, demokratik toplumumuza yapılmış bir saldırıdır… Saldırılar hoşgörüsüzlerin saldırılarına karşı Avrupa değerleri ve hoşgörüsünü savunmadaki kararlılığımızı güçlendirmektedir” ifadelerine yer verildi.

Belçika Saldırıları Sonrası Avrupa Alarmda

Belçika’da onlarca kişinin yaşamını yitirdiği saldırılar sonrasında Avrupa genelinde  havaalanlarında, tren istasyonlarında ve devlet binalarında güvenlik önlemleri artırıldı. Belçika’daki saldırılar ve Fransa Başbakanı’nın “Avrupa savaşta” açıklamasının ardından Avrupalı liderler acil güvenlik toplantıları yapıyor. Sokaklara, havaalanlarına, metro istasyonlarına, devlet binalarına daha fazla polis, bomba uzmanı, arama köpekleri konuşlandırıldı.

Dünya Su Günü'nde Kaygılar Artıyor

Faiza Almasry
BM, 22 Mart gününü Dünya Su Günü olarak kutluyor ve bu günde temiz içme suyuna erişimle ilgili sorunlara dikkat çekiliyor. Temiz içme suyu, hastalıkları önlemek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için hayati önem taşıyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında 663 milyon insan, yani bir başka deyişle her on kişiden biri, temiz içme suyuna erişimden yoksun.

Kilikya Ermeni Katolikosluğu'ndan Anayasa Mahkemesine yeni başvuru

Beyrut Ermeni Katalikosluğu, Adana Kozan’da bulunan Kilikya Azize Sofya Manastırı ve arazi mülkiyetinin iadesi talebiyle ikinci defa Anayasa Mahkemesi’ne başvurda bulundu. Ermeni Soykırımı'ndan tam 100 yıl sonra, 27 Nisan 2015'te Adana'daki Kilikya Azize Sofya Manastırının iadesi için Mahkemeye başvuran Beyrut Ermeni Katalikosluğu, davayla ilgili yeni bir adım olarakiki hafta önce avukat Cem Sofuoğlu araçlığıyla mahkemeye öne alma dilekçesi sundu.

Forbes 2016’da en zengin Ermeniler: Karapetyan, Eurnekian, Khachaturov

Forbes verilerine göre, 2016’da dünya milyarderleri arasındaki Ermeni işadamlarından en zengini «Tashir Group» Holding CEO’su Samvel Karapetyan. Dünya sıralamasında 549. olan Karapetyan’ın Servetinin 3.1 milyar Dolar olduğu hesaplanmakta... 810. sırada yer alan Eduardo Eurnekian’ın servtinin 2.2 milyar Dolar olduğu hesaplanmakta... Listede 1275. sırada yer alan Daniil Khachaturov’a  ait Rusya’nın en büyük sigorta şirketi «Rosgosstrakh»ın yıllık cirosu ise  2.4 milyar Dolar.

Beyoğlu İslamikaze Vahşetinden Sonra Sosyal Medyada Yahudilere Kin ve Nefret Kanalizasyonu

İstanbul Beyoğlu’nda DAEŞ’in İslamikaze saldırısı sonucu hayatını kaybeden ve yaralananların arasında İsrail vatandaşlarının da bulunduğunun teyit edilmesinin ardından Twitter’da ağır hakaretler ve küfürler eşliğinde antisemit Tweet’ler yağdı. İstiklal Caddesi’ndeki saldırıda yaralanan İsrailliler için “Beter olsun, İsrail vatandaşları keşke yaralanmayıp hepsi ölseydi” diye tweet attığı öne sürülen AKP Eyüp Tanıtım ve Medya Birim Başkanı İrem Aktaş’ın partiden ihraç edileceği belirtiliyor.

24 Nisan'da İran'da Ermeni Soykırımı'nın anısına protesto ve yürüyüş düzenlenecek

Ermeni Soykırımı'nın anma günü olan 24 Nisan'da İran'ın başkenti Tahran'da Ermeni Topluluğu protesto eylemi düzenleyecek. Ermenistan kaynaklı" ArmenPress" haber ajansına konuşan Tahran Ermeni Diyakosluğu meclisi halkla iletişim dairesi başkanı Gaspar Amirkhanyan, "Ermeni Soykırımı'nın kurbanlarının anısını ebedileştiren anıtın bulunduğu Ulusal Piskoposluk karşısından bir yürüyüş başlatılacak.