Etiketler

Kitaplardaki değişim barışın müjdecisi olacak

Sami Akbıyık/İSTANBUL
Ermenistan eğitim müfredatındaki tarih dersi kitapları, TÜBİTAK’ın desteklediği projeyle incelenerek rapor haline getirildi. Rapora göre Ermeni ders kitaplarında 1915 olayları anlatılırken Türkler için “Düşman” ve “Soykırımcı” ifadeleri kullanılıyor. TÜBİTAK’ın desteklediği projeyle Ermenistan eğitim müfredatındaki tarih dersi kitapları incelenerek rapor haline getirildi. İncelemeyi, hem akademik hem de Ermenistan’daki öğrencilere yönelik anket yaptıran Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ermeni Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yıldız Deveci Bozkuş yürüttü.

Bu hâlâ başlangıç

Çağdaş Günerbüyük / @gulenbiyik / cagdas@evrensel.net
Geçen yıl, bu toprakların sinema tarihi yüz yılı tamamladıktan sonra, Ermeni Soykırımı’nı konu alan ilk film çekilmişti. Fatih Akın’ın Kesik’i, 1915’in yüzüncü yılına yetiştirilmek istenen birkaç filmden biriydi ve sadece o yüzüncü yılda gösterime girebildi. Film dünyanın farklı kıtalarını dolaşarak kızlarını arayan bir babanın hikayesini anlatıyordu… Türklerin kötü adam olmadığı bu yeni film, Yitik Kuşlar, bu eleştirilerden kurtulur belki. Kültür Bakanlığının desteğiyle çekilen film, ailelerini parçalayan, köylerini insansız bırakan, toplumlarını yok eden felaketi iki küçük çocuğun gözünden anlatmaya çalışıyor…

''Ararat'' ve ''Akhtamar'' konyakları San Francisco'da ödüller kazandı

Yerevan Konyak Fabrikasının ''Ararat'' konyakları ''Uluslararası San Francisco  şarap ve alkollü içkiler'' yarışmasında ödüller kazandı. San Francisco'da düzenlendiği XVI şarap ve alkollü içkiler yarışmasında Yerevan Konyak Fabrikasının 10 yıllık ''Akhtamar'' konyağı altın, 5 yıldızlı ''Ararat'' konyağı ise gümüş madalya kazandı. San Francisco şarap ve alkollü içkiler yarışması dünyanın en saygın yarışmalarından biri. Bu yıl yarışmaya bütün dünyadan 1850 içki katıldı.

Archdiocese to hold its first-ever Armenian genocide commemoration

By Andy Rosen GLOBE STAFF
Boston, MA Minister of Welcome and Growth, Mark Kharas (cq) lit candles on the front steps in memory of genocide victims during the Armenian Genocide Centennial Commemoration (cq) held at Trinity Church in Boston. (Aram Boghosian for The Boston Globe)

Serj Sarkisyan, Süryanileri Hab Nisan-Yeni Yıl vesilesiyle kutladı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Süryani toplumunu  Yeni Yıl ″Hab-Nisan″ Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında şunlar kaydedildi: «Ermenistan Süryanilerini Yeni Yıl ″Hab-Nisan″ vesilesiyle yürekten kutluyorum. Doğanın yeniden doğuşunu sembolize eden bu bayramın yeni başarılar getirmesi ve kardeş Süryani halkı için yeni programların gerçekleşmesine başlangıç olmasını temenni ederim.

Rakka’daki Ermeni ve Süryani aileler IŞİD tehdidi altında

Suriye’de IŞİD çetelerinin kontrolü altında bulunan Rakka kentindeki Ermeni ve Hristiyan ailelerin kentten ayrılması yasaklandı. “Rakka sınırları dahilindeki Ermeni ve Hristiyanların şehirden ayrılmamaları” yönünde bir talimatname yayımlayan IŞİD’in bölgedeki Hristiyanlara yönelik olarak yeni bir toplu katliam girişiminde bulunacağı öne sürüldü. İngiliz Express gazetesi, konuya ilişkin olarak yayımladığı haberi, “IŞİD Rakka’da kalan tüm Hristiyanları öldürmeyi planlıyor” başlığıyla duyurdu.

Süryanilerin Akitu Bayramı Kutlu Olsun

Dünyanın en eski bayramı olarak bilinen Akitu bayramı yeni yılı, yeni hayatı, bereketi ve dirilişi sembolize eder. Anadolu ve Mezopotamya’nın kadim halklar binlerce yıl öncesinden sahip oldukları değerleri bugünlere taşımak için bedel ödediler. Çünkü birçok farklı etnik, dini ve kültürel grubun bir arada yaşadığı tarihi coğrafyalar, özünden koparılarak tekleştirilmeye çalışıldı. Bunun sonucunda birçok medeniyet, kültür, inanç vb. değerler yok edildi, geriletildi.

Gerçeküstü liderler dönemi mi?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Cumhuriyetin diğer rejimlere yeğlenmesinin temel nedeni halkın bir değer olarak görülmesi. Bu onu hem daha az kırılgan, hem de daha meşru kılıyor. Teoriye göre halk kamusal alanın gerçek sahibi olarak, kendisini her konuda ve bütün farklılıklarıyla özneleştirecek, nasıl yönetileceği meselesine damgasını vuracaktır. Bunun yolu da siyasetten geçiyor… Siyasetin önü ne kadar açık olur, sürekliliğine ne kadar güvenebilirseniz cumhuriyeti de o denli pekiştirirsiniz. Teori budur ama örneğin bizdeki Cumhuriyet rejimi siyasete tahammül göstermekte çok zorlanan bir ideolojiye dayanır… Bunca yaşananlardan sonra artık Kemalizm analizi yapmanın fazla bir cazibesi yok.

Cenk Uygur, The Young Turks, and The Denial of The Armenian Genocide

Cenk Uygur, host of the online show The Young Turks, has a dark history of both denying the genocide of the Armenian people, and subsequently naming his show after its Turkish perpetrators. The Armenian Genocide In 1908, under the Ottoman Empire, a political group named the Young Turks waged a rebellion against Sultan Abdul Hamid II forcing him out of political office. By 1915, this political party would become the perpetrators of what has come to be known as the Armenian Genocide, in which up to 1.5 million were estimated to have been systematically dislocated, tortured, and massacred. This event culminated on 24 April 1915 , when Young Turk members arrested, and later killed, 250 various Armenian intellectuals and community leaders in the Ottoman capital of Constantinople. The evidence confirming the Armenian Genocide is not only abundant, but also dishearteningly tragic.

Erdoğan’ın Amanpour söyleşisinin detayları: Basınla savaş içinde değilim

ABD gezisi kapsamında CNN ekranlarında ünlü haberci Christiane Amanpour’la özel bir söyleşi gerçekleştiren Erdoğan, basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili soruları savuşturdu ve ‘basınla savaş içinde olmadığını’ iddia etti.Dün akşam 19 sularında yayınlanan söyleşi sırasında Erdoğan’ın rahat ve kendine güvenli tavrı dikkat çekti. Amanpour, yayın sırasında Erdoğan’ın soruları manüple ederek konuyu değiştirmesine zorlukla engel olabildi.

Hawaii'den Azerbaycan'a "Yukarı Karabağ" özrü

ABD'nin Hawaii eyaleti Temsilciler Meclisi Başkanı Joseph Souki, Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'la ilgili bir karar nedeniyle Azerbaycan'dan özür diledi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan'ın Los Angeles Başkonsolosluğuna mektup gönderen Souki, Hawaii Temsilciler Meclisinde Yukarı Karabağ'ın bağımsızlığıyla ilgili kabul edilen karar nedeniyle üzüntüsünü iletti. Souki, bahsi geçen kararın ilgili komitelerde görüşülmeden önce, mevzuata aykırı olarak gündeme alındığını, müzakere edilmeden kabul edildiğini ve kararın içeriğine dikkat edilmediğini belirtti.

Erdoğan'ın kaldığı otelin mimarı, ailesi 1915'te sürgüne gönderilen bir Ermeni

Misrobian Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale, Suriye ve Filistin cephelerinde savaştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın NATO 4. Güvenlik Zirvesi’ne katılmak için gittiği ABD’de kaldığı St. Regis Oteli, ailesi 1915'te Tehcir Kanunu’yla sürgüne gönderilen Ermeniler arasında yer alan Afyonlu mimar Mihran Mesrobian'ın eseri olduğu ortaya çıktı.

eNewsletter of the Eastern Diocese

Easter at St. Vartan Cathedral. As many as 2,000 people participated in Easter services at St. Vartan Armenian Cathedral in New York on Sunday, March 27. Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian celebrated the Divine Liturgy and delivered the Easter homily.

U P D A T E - CONCERT – Hrant Dink Oratorio

Final FLYER OF HD CONCERT (1)

Event details

  •  April 16, 2016
  •  7:30 pm
  •  Ambassador Auditorium 131 S. Saint John Ave. Pasadena, Ca 91105

AK Partili Ensarioğlu'ndan 'Sur'da kamulaştırma' açıklaması

Ensarioğlu, Sur'daki kiliselere de el konulacağı haberlerinin doğru olmadığını belirterek, iddiaların büyük bir kara propaganda ürünü olduğunu öne sürdü. Sur'daki durumun ABD'nin diplomatik temsilciliğini tarafından da merak edildiğini aktaran Ensarioğlu şöyle devam etti: "Öyle büyük bir kara propaganda yapılıyor ki, ABD elçiliğinden arandım. Kiliseye el koyma meselesini sordular. Kiliseye el konulacak mı? Orada 7 tane kilise var. Tahrip edilmişse bunlar onarılacak. Onlar cemaatin malı mülküdür. Oradaki tarihi evlerin hiçbirine el konmayacak. Onların sahipleri orada yaşayacaklar. Orada tarihi dokuya uygun olmayan ve insan yaşamını tehdit eden kaçak yapılar ayıklanacak ve tarihi yapıya uygun imar planında olduğu gibi evler inşa edilecek. Yani belediyenin imza attığı şeyi biz yapacağız, onlar itiraz ediyor."

Sur’da kamulaştırma tedirginliği

Çatışmalar bitti, Sur esnafı dükkânlarını açmaya başladı ama müşteri az. Buna bir de kamulaştırma kararının getirdiği belirsizlik eklendi. Al Jazeera Türkçe servisinden Abdulkadir Konuksever'in haberine göre, Bugün üç bakan, yarın da Başbakan Davutoğlu Sur'da olacak. Ziyaretler öncesi Surlularla konuştuk, beklentilerini sorduk.

Rusya'dan, Ermenistan'da siber tatbikat

Rusya, Ermenistan'da başlatacağı askeri tatbikatta son model dijital silahlarını test edecek. Rusya, Ermenistan'da son model dijital askeri ekipmanlarını test edecek. Vestnik Kavkaza ajansının haberine göre, Ermenistan’ın Kamhud dağlarında konuşlanan Güney Askeri Bölge Rus askeri bölüğü son model dijital savaş silahlarını test etmeye başlayacak.

Dağlık Karabağ'da nüfüs sayımı ön sonuçları açıklandı

Böylece, ön verilere göre 1 Aralık 2015 (saat 00:00) itibariyle Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin nüfusu 150.932'dir. Bu rakamdan bugün ülkede bulunmayanların sayısı çıkarıldığında, mevcut nüfus sayısının 146.260 olduğu ortaya çıktı. Karabağ'da daimi nüfus sayısı ile kesin sonuçlar, Kasım 2016'da hazır olacak.

Sarkisyan: “Türkiye’de yetişen entelektüel kesim kendi iktidarına gerçeği söylemeye zorlayacak”

Çalışma ziyareti için ABD’de bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Harward’ın Kennedy Okulu'nda konuşma yaptı.... Bugün Türkiye iktidarının agresif tutumuna rağmen Türkiye halkı Ermeni Soykırımı hakkında daha çok konuşuyor. Türkiye’de yetişen şu entelektüel kesim bir gün kendi iktidarına gerçeği söylemeye zorlayacak.Eminim ki o gün gelecek” dedi.

İran, Ermenistan'daki gaz dağıtım projesine 2 milyon dolarlık destek sağlayacak

İran'lı "Sanergy" şirketi, 2016 yılının sonuna kadar Ermenistan'ın İran sınıra yakın şehirlerine gaz yetiştirecek. 25 Aralık 2011 tarihinde Ermenistan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile İran'lı şirket arasında imzalanan memorandum çeçevesinde Ermenistan'ın sınır bölgelerinde gaz dağıtım ağının inşaat projesinin tek müteahhiti, "Sinergy" olacak.

Surp Giragos’un Ahı Vardır

Bedros Dağlıyan
Lise son sınıftayım. Birkaç dersten de ikmale kalmışım. Tembellikten değil  hem çalışıp hem okumaktan dolayı çalışmaya fırsat bulamamaktan… “Çalışır geçerim be “ dedim anneme… Annem bu “aman oğlum çalış” Sonra da devam etti “çalış ki bizi rüsva etmeyesin.” O yaz bütün sayılı günler gibi çabucak gelip geçti işte… Ben, her daim olduğu üzere ancak son bir hafta kala kitapları açtım; sıkı da çalışıyorum. Kendi kendimi de telkin ediyorum bir taraftan… Geçersin sen geçersin diyorum seslice… Annemse bir taraftan beni gözlüyor diğer taraftan da dualar ediyor. Surp  Giragos Kilisesine gidip mumlar yakıyor…

Erdoğan’nın Başdanışmanı Şeref Malkoç’un Beyanları Antisemitizm mi Kokuyor?

Dinci/İslamcı İktidar yörüngesindeki Sabah gazetesi, Cumhurbaşkanlık Başdanışmanı Şeref Malkoç’un İstanbul’da düzenlenen “Necmettin Erbakan Anma Programında” çarpıcı açıklamalarda bulunduğunu vurguladı. Malkoç Erbakan’ın, çocuklarını Fethullahçı okullarına gönderen insanları; “Göndermeyin Yahudi’ye asker yetiştirirsiniz, göndermeyin“ şeklinde uyardığını aktardı…

19 Örgütten "İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu" Değerlendirmesi: Bu Kanunla Olmaz!

19 sivil toplum örgütü, bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun Tasarısı'na itirazlarını bir kere daha dile getirdi; tasarının iade edilip katılımcı bir süreçle baştan ele alınmasını istedi. Sivil toplum örgütleri, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun (TİHEK) Tasarısı ile Türkiye’de yaşanan eşitsizlik, ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinin çözülemeyeceğini söyledi.

Ermenistan’ın Devlet Halk Dansları Topluluğu İstanbul’da konser verecek

Ermenistan’ın en köklü ve tanınmış topluluklarından biri olan Devlet Halk Dansları Topluluğu (Bari Bedagan) İstanbul’da konser verecek. “Agos” gazetesinin bildirdiğine göre 28 Nisan’da tek bir gösteriyle seyirciyle buluşacak olan topluluk, İstanbul Kongre Merkezi’nde sahne alacak. Maral Müzik ve Dans Topluluğu’nun davetiyle İstanbul’a gelecek olan Bari Bedagan, birkaç eserde sahneyi Maral dansçılarıyla paylaşacak.

HDP’li Paylan: Sur’daki azınlık vakıflarına ait kiliselerin kamulaştırma kararı Lozan'a uygun mu?

Bakanlar Kurulu'nca Sur'da 6 bin 300 parsel için 'acele kamulaştırma' kararı alınmıştı. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, hükümetin Diyarbakır’ın Sur ilçesi için aldığı ‘acele kamulaştırma’ kararını TBMM gündemine taşıdı. Kamulaştırma kararı alınan yerler arasında "Ermeni ve Süryani vakıflarına ait ve manevi değeri ölçülemeyecek kadar büyük olan Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Surp Sarkis Ermeni Kilisesi, Mar Petyun Keldani Kilisesi, Süryani Meryem Ana Kilisesi ve Protestan Kilisesi’nin de bulunduğuna" dikkat çekti.

Romanya Ermenilerini ziyaret

Bükreş - CHP İstanbul Milletvekili, Romanya’da Ermeni cemaatini ziyaret etti. Romanya Ermenileri, Doğan’a Türkiye ve Türkiye’deki cemaatle daha yakın ilişki kurmak istediklerini söylediler. TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu üyeleriyle birlikte Romanya’da bulunan Doğan, buradaki Ermeni cemaatinin temsilcileriyle de bir araya geldi. Doğan ilk olarak araçnortaranı ziyaret ederek burada Datev Sırpazan ve senatör Varujan Vosganian ile görüştü.

ABD Hawaii eyaleti Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanıdı

ABD Hawaii eyaleti Temsilciler meclisi Dağlik Karabağ Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıdı. Ermenistan’ın Washington büyükelçiliğinin bildirdiğine göre tasarı oy biriliğiyle kabul edildi. Dağlık Karabağ halkına dayanışmasını ileten yasa tasarısında, uluslararası topluma Dağlık Karabağ Cumhuryeti'ni özgür, bağımsız ve egemen bir devlet olarak tanıma çağrısı yapıldı.

Ayvalık Aya Triada Kilisesi Onarılmayı Bekliyor

Ayvalık’ta  1800’lü yıllarda yapıldığı bilinen ve uzun süre tütün deposu olarak kullanılan ‘Aya (Agia) Triada’ isimli Rum Ortodoks Kilisesi, bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere. İlçenin Kazımpaşa Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 200 yıllık geçmişe sahip olan, zamanın önemli Rum Ortodoks kiliselerinden Aya Triada Kilisesi, geçtiğimiz yıllarda Kültür Bakanlığı’ndan Ayvalık Belediyesi’ne devredildi.

Erdoğan, Musevi heyetle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında Washington'da Musevi kuruluşların temsilcileriyle görüştü. Yahudi lobi kuruluşları, görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin ikinci gününde, Washington'da kaldığı St. Regis Hotel'de Musevi kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Yitik Kuşlar' 1 Nisan'da Vizyona Giriyor

Yönetmeliğini ve senaristliğini Aren Perdeci ve Ela Alyamaç'ın yaptığı 'Yitik Kuşlar' filmi 1 Nisan Cuma günü vizyona giriyor. Cinemaximum Kanyon AVM'de gerçekleşen basın gösteriminde konuşan filmin senarist ve yönetmeni Ela Alyamaç, 'Yitik Kuşlar, 1915'te eve döndüklerinde köyü bomboş bulan iki yetim kardeşin hikayesini anlatıyor. Bu film, sevgi ve aile filmi. Hem hüzün hem sevinç hem de tatlılık içeriyor. İzleyicilere hayattan bir parça sunuyor' ifadelerini kullandı.

YİTİK KUŞLAR SALON VE SEANS BİLGİLERİ

VİZYON TARİHİ: 1 NİSAN 2016 CUMA
DAĞITIM: PİNEMART 0216 537 77 70

Hawaii Recognizes Nagorno Karabakh Republic's Independence

Honolulu, Hawaii - Unanimous Vote and Resounding Support for Artsakh Freedom on Eve of Azerbaijani President Aliyev's trip to the U.S.   Hawaii became the seventh state to rally in support of the democratic development and right to self-determination for the people of Artsakh today, voting unanimously to recognize the Nagorno Karabakh Republic, reported the Armenian National Committee of America - Western Region (ANCA-WR).

Diyarbakır'da paskalya ayinine terör engeli

Diyarbakır'daki Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde bu yıl paskalya ayini terör saldırıları nedeniyle gerçekleştirilemedi. Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki, Ermenilerin Ortadoğu'daki en büyük kilisesi olan "Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü" Surp Gragos Ermeni Kilisesi'nde ayin yapılamadı.

ՍՈԴՈՄ ԵՒ ԳՈՄՈՐ

Յիսուս իր աշակերտներուն ըսաւ.
 «Գայթակղութիւններ անպայման որ պիտի պատահին,
բայց վա՜յ այն մարդուն, որուն ձեռքով ուրիշներ
գայթակղութեան մէջ կ'իյնան:  Նախընտրելի պիտի ըլլար,
որ իր վիզին ջաղացքի քար անցընէին եւ զինք ծովը նետէին,
քան թէ այս փոքրիկներէն մէկը գայթակղեցնէր»:
(ՂՈՒԿԱՍ, ԺԷ 1)

Innovate Armenia: Intersecting Arts, Culture & Tech

 Where Heritage Meets Innovation
April 2, 10 am - 6 pm at USC 
Join the festival of music, fast-paced talks and exhibitions of innovative technological work that preserves and promotes the best of Armenian culture.

Patrik Seçimi ve Cemaat Yönetimi 2016 – III

Murat Bebiroğlu
1960 yılında İstanbul Vilayeti hukuk işlerinin vilayete gönderdiği yazıda 1862 (1863 olmalı) Nizamnamesinin yürürlükten kaldırıldığı ve 5404[i] sayılı kanunun emredici hükümleri nedeniyle merkez mütevelli heyeti seçiminin kanuna aykırı olacağı bu faaliyette bulunanlar hakkında işlem yapılması gerektiği belirtiliyordu.[ii]  İhtilal hükümetinin İstanbul Valisi tümgeneral Refik Tulga imzalı emirle Lozan Antlaşmasına ve mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle merkezi mütevelli kaldırılıyordu[iii].

”Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar, Ermeni yanıyor gözleri ağlar”

Heja İbrahim Tekpınar yazdı
Urfa sıra gecelerinin vazgeçilmezlerinden ve Urfa müziği denince akla gelen ilk türkülerden biridir “Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar” Türkü’nün aslı hepimizin bilip, dillendirmekten korktuğu hikayelerden.1915’i yaşamış bir Ermeni annenin aslında ağıdıdır bu türkü. Asıl ağıt şöyledir: “Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar, Ermeni yanıyor, gözleri ağlar, Urfa’nın etrafına ekin ekenler, ekini ekenler, güzeli seçerler, çıkma, ceylan, şu dağlara, […]

Serj Sarkisyan’ın ABD ziyareti başladı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın ABD’ye çalışma ziyareti başladı. Sarkisyan Massachusetts eyaletinde Ermeni yoğun Watertown kentini ziyaret etti, Ermeniler bu kentte geçen 2 asır esnasında ciddi toplumsal kuruluşlar oluşturdular. Cumhurbaşkanı burada 1971 yılında kurulan Amerikan Ermeni Kütüphane-Müzesinin konuğu oldu.

Yeni ruhani atamaları-Hindistan Ermenileri ruhani önderi değişti

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, ruhani atamalarında bulundu. Bu çerçevede Abegha Zaven Yazichyan Hindistan Ermenileri ruhani önderliği ve Kalküta Ermeni Humaniter Koleji gözetmenliği görevinden alınarak, Miyanmar, Singapur ve Dakka ruhani önderliğine atandı.

HJ: Edward Nalbandyan, Ermenistan cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir

Haykakan Jamanak gazetesi şunları yazmakta: Diplomasi çevrelerinde 2018 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ermenistan cumhurbaşkanlığı koltuğuna Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’ın oturabileceğine ilişkin fısıltılar dolaşmakta. Bunların nereden geldiği ise şimdilik belli değil.

Fisk: Ermeni Soykırımı’nı tanımasının zamanı geldi

IŞİD’in kontrolü altındaki azınlıklara karşı korkunç suçlar işlediğini, bu suçların da bizzat IŞİD tarafından açıklandığını hatırlatan Fisk, şöyle devam ediyor: “Fakat bir sorun var: Bu korkunç mezalimler aynı topraklarda, aynı çöllerde, çok daha korkunç bir soykırım olarak tam da 100 yıl önce Türkler tarafından işlendi. Ve şimdi, -Tanrı’ya şükürler olsun- Türkiye bizim iyi dostumuz, NATO müttefiki ve bu aydan itibaren Avrupa’daki ‘Müslüman mülteci işgalini’ engelleyecek bir kale. 1915’te İngiltere ve ABD suçluyu tanımlamakta sıkıntı çekmiyordu; ve bu suçlu Türklerin yanı sıra bugünün IŞİD’e karşı cesur müttefiki Kürtlerdi.”

Ermeni asıllı Alman kuaför Rita, İstanbul’da sır oldu

Ali Dağlar / alidaglar@gmail.com
Almanya’da kuaförlük yapan Ermeni asıllı Rita Darı Winkler, dört yıl önce Hannover’de tanıştığı A.K.S. ile buluşmaya geldiği İstanbul’da sır oldu. A.K.S.’nin eşinin peşine dedektif takıp tehdit ettiği iddia edilen Winkler’in Antalya Manavgat’ta kuaför dükkanı kiralayıp geri devrettiği, aldığı parayla Almanya’ya dönmek üzereyken İstanbul’da kayıplara karıştığı öne sürülüyor.

Ermeniler, Kocaeli'de huzur içinde yaşadı

Ermeniler, Kocaeli'de huzur içinde yaşadıKocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi, Ermeni kayıtlarını gün ışığına çıkardı.
16. yüzyılda Maraş’tan göç ederek bugünkü Akmeşe’ye (Armaş) yerleşen Ermenilerin, kendi tarihi belgelerinde görüldüğü gibi, yüzyıllarca Kocaeli’nde din özgürlükleri de dahil olmak üzere huzur içinde yaşadığı ortaya çıktı.

Hani Şu Bildiğimiz Komplo…

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Türkiye bugünün dünyasında ne ‘biricik’ konumda, ne Batı bize külliyen karşı, ne de Batı’da bizden hazzetmeyenler Türkiye’nin zayıflamasının ima edeceği maliyeti ödemeye hazırlar. Bunun anlamı önümüzde geniş bir manevra alanı, yani siyaset imkanının bulunduğudur. AK Parti’nin bu alanı doğru kullanıp ülkeyi ‘sakin sulara’ yöneltmesi gerekiyor ve bu mümkün. Yapılacak iş, özgürlüklere sahip çıkarak ve hukukun üstünlüğünü zedelemeden ülkeyi yönetilebilir duruma getirmek ve istikrara taşımaktır. Bunun iç ve dış iki yolu bulunuyor ve bu yolların birbirine koşut tutulması gerekiyor. İçerde ‘birlikte yaşamayı’ önemseyen bir tutumun yeni anayasa sürecine damgasını vurması… Dışarıda ise dünya ile ‘birlikte yaşama’ tercihinin açık bir biçimde politik dile, üsluba ve işbirliği süreçlerine yansıması.

Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi kamulaştırıldı

Sur’da bulunan Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi Surp Giragos Kilisesi için kamulaştırma kararı alındı. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer alıyor.Diyarbakır’da çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları devam ederken, Bakanlar Kurulu Sur ilçesi için acele kamulaştırma kararı aldı. Kamulaştırma kararı alınan yerler arasında Ortadoğu’nun en büyük Ermeni kilisesi olan Surp Giragos Kilisesi de var. Uzun yıllar kaderine terk edilen kilise, uzun uğraşların ardından restore edilerek ibadete açılmıştı. Aynı kararla Süryani, Keldani ve Protestan Kiliseleri de kamulaştırıldı.

Թուրքիոյ Կառավարութիւնը Կը Պետականացնէ Տիգրանակերտի Սուրբ Կիրակոս Եկեղեցին

ՊՈԼԻՍ, «Ակօս».- Ույկար Կիւլթեքին կը հաղորդէ, որ Թուրքիոյ կառավարութիւնը, Մարտ 25ին տուած մէկ որոշումով, պետականացուցած է Տիգրանակերտի Սուր թաղամասին մէջ գտնուող 6300 կառոյցներ եւ տարածքներ, որոնց շարքին նաեւ՝ Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին: ետականացուած կալուածներու շարքին են նաեւ ասորական, քաղդէական եւ բողոքական եկեղեցիներ:

Keşiş’in torunlarının hikayesi

Şerif Karataş
Ermeni Soykırımının yıl dönüme az bir zaman kaldı. Soykırımın coğrafyamızda nasıl bir tahribat yarattığını, mağdurların torunları üzerinden görmek mümkün. Yapımcı, Araştırmacı ve Yazar Kazım Gündoğan, Keşiş’in Torunları -Dersimli Ermeniler adlı kitabıyla bize bu tahribatı gösteriyor. Yazar, yakın tarihimizde katliamların ve baskıların eksik olmadığı Dersim’in resmi tarih yazımının gizlemek istediği gerçekleri okura sunuyor.

Gelecek Program: Yitik Kuşlar

Yitik Kuşlar filmi seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. 11915 yılında yaşanan Ermeni tehciri, yaşanan acılardan bir asır sonra iki küçük çocuğun gözünde yeniden hayat buluyor. Yitik Kuşlar, Anadolu’da bir Ermeni köyünde, varlıklı bir ailenin çocuğu olan Bedo ve Maryam adlı iki kardeşin bir gecede kaybettikleri ailelerini arayışlarını anlatıyor. Ormanda buldukları ‘Baçik’ isimli mavi kuşa bakmak için gizlice çıktıkları evlerine döndüklerinde hayalet bir kasabayla karşılaşan ve dağılmış hayatlarında zorluklarla mücadele etmek zorunda kalan kardeşler, hayatlarını sıfırdan kurmak zorunda kalacak.

DERGİ - Türkiye’de unutulan imparatorluk şehri: Ani

Yüzyıllar boyunca birçok krallık ve imparatorluk tarafından yönetilen ve bir zamanlar bölgede önemli bir merkez olan Ani, bugün harabe bir hayalet şehir.


Patrik Seçimi Ve cemaat yönetimi 2016 - II

Murat Bebiroğlu
Doğa boşluk kabul etmez. Başta seçilmiş patrik olmayınca bazı kendisini kanaat önderi olarak görenler, vakıf yöneticileri, hayırseverler, yazarçizerler -çoğu iyi niyetle- boşluğu doldurmaya çalışıyor. Arkasına basın desteğini alanlar -ezici çoğunluğun nötrleşmesi yüzünden- patrik seçimi de dahil her konuda daha etkili olabiliyor, ayrıca meşhur oluyor. Yöneticilerin, kanaat önderi ilan edilenlerin, hayırseverlerin, yazarçizerlerin kendileri ya da kurumları için daha fazla yetki ve güç istemeleri doğal ve insani. Şaka yollu da olsa çağdaş amiralardan söz edenler bile var.

Ծանօթագրութիւն՝ յաջորդ սերունդներուն

Այս գիրքը փիւնիկի նման կը վերածնի իր մոխիրներէն: Տարիներ շարունակող մեծ պայքարի որպէս արդիւնք բառերը ազատութիւն ձեռք կը բերեն ինձմէ:
Այս գիրքը անտեսուեցաւ միայն հայերէն ըլլալուն պատճառաւ, տպագրելու փափաք չյայտնուեցաւ, աւելին՝ չեղեալ նկատուեցանք թէ' ես  եւ  թէ' իմ երկերը:

Türkiye'den Paskalya Manzaraları

Hıristiyanlıkta İsa Peygamberin ölümünün ardından dirildiğine inanılan Paskalya Bayramı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlandı. CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, partisinin Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ile TBMM Basın Koridorunda gazetecilere, Paskalya Bayramı dolayısıyla yumurta ve paskalya çöreği dağıttı. Doğan ve Tüm, paskalya yumurtası tokuşturdu.

Binbir Kilise 19. yüzyıldaki depremle yıkılmış

Abdullah Doğan
Tarih Bölümü Erken Hristiyan Ve Bizans Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. İlker Mete Mimiroğlu, Dönemin piskoposluk merkezi olan Binbir Kilise yapılarının günümüzde yıkıntı halinde olduğunu vurgulayan Mimiroğlu,"Binbir Kilise hakkında her geçen gün yeni bilgilere ulaşılmaktadır. En eski bilgiler 19. yüzyıl ortasında Laborde'nin çizdiği gravürleriydi. Bunlarda birçok yapının sağlam olduğu görülüyor. Bilim insanlarınca, neden bu kadar tahribat olduğu yönünde tartışmalar yürütülüyordu. Binbir Kilise'nin 1880'de çekilmiş fotoğrafları elimize geçti. İngiltere'deki bu fotoğraflara göre yapılar, sağlam. Fakat 1905 tarihli fotoğraflarda birçok yapının yıkılmış olduğu belirleniyor'' diye konuştu.

Ordu’da Hiristiyanlar’ın kilise talebine ret

Agape Kilisesi Derneği’nin ibadet amacıyla tarihi kiliseyi kullanmak için yaptığı başvuru, reddedildi. Ordu’da bir yıl önce kurulan Agape Kilisesi Derneği’nin ibadet amacıyla tarihi kiliseyi kullanmak için yaptığı başvuru, Ordu Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından reddedildi. Agape Kilisesi Derneği’nin Taşbaşı Mahallesi’nde 1853 yılında yörede yerleşik Hiristiyan vatandaşların ibadetlerini yerine getirmesi amacıyla inşa edilen ve bugün kültür merkezi olarak kullanılan tarihi kilise için yaptığı başvuru, kilise binasının başka bir amaçla kullanılacak olması sebebiyle reddedildi.

Titanik Faciasını Yaşayan 5 Bingöllü Ermeni'nin Bilinmeyen Hikayesi

Dünyanın ilk lüks transatlantik yolcu gemisi Titanik'te Bingöl'ün Kığı ilçesinden Amerika'ya gitmek isteyen 5 Osmanlı vatandaşının da olduğu ortaya çıktı. Dünyanın ilk lüks transatlantik yolcu gemisi Titanik faciasını yaşayan Bingöllü yolcular Neshan Krekorian, Orsen Sirayanian, Ortin Zakarian, David Vartunian ve Mapriededer Zakarian'ın bilinmeyen hikayesi ortaya çıktı. Bingöllü 5 isimden David ve Neshan, 1. sınıf yolcuların filikasına sızarak mucizevi bir şekilde kurtuldu. Yeni Şafak yazarı Muhammed Berdibek, Bingöllü yolcuların hikayesini kaleme aldı.