Etiketler

Azeri ve Ermeni Dışişleri Bakanları Rusya'da Tokalaştı

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen toplantıda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ermeni mevkidaşı Edward Nalbandyan da katıldı. İkilinin tokalaşması dikkat çekti. Ermenistan işgalindeki Dağlık Karabağ'da Azeri ve Ermeni güçleri arasındaki yoğun çatışmaların başlamasından yaklaşık bir hafta sonra, barış için ümit verici bir adım atıldı. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Konseyi'nin toplantısına Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Ermeni mevkidaşı Edward Nalbandyan da katıldı. İki bakanın tokalaştığı anın görüntüleri, bölgede barış sağlanmasına yönelik umutları artırdı.

Haksızlık ‘Zirve’si

Malatya’da 18 Nisan 2007’de Zirve Yayınevi’ni basarak 4 kişiyi öldüren sanıkların yargılandığı davada savcılık mütalaasıyla bir skandala imza atıldı. Savcılık, mütalaasında katliamı ‘terör’, yapanları da ‘terörist’ saymadı. Mahkeme kabul ederse sanıklara 36 yıldan sonra tahliye umudu doğacak. Zirve Yayınevi katliamı davası ile ilgili savcılık mütalaasında 3 Hıristiyan’ı misyonerlik yaptıkları gerekçesiyle “canavarca hisle” keserek öldürdükleri belirtilen sanıkların eylemlerinin “terör eylemi” olarak görülmediği anlaşıldı. (İnsanları boğazlamak, vahşet de terör değilse terör ne acaba?  Bu canilerin ev hapsinde rahat ederken, sineği bile incitmeyen Sevan Nışanyan hala hapiste. Bu adalet mi şimdi? HYETERT)

Azeri-Ermeni çatışmasında Erdoğan'la Putin'in gölgesi

Hakan Aksay / @AksayHakan  / aksayhakan@gmail.com
Son yıllarda Türkiye’nin başına gelenlerin önemli bölümü, onun yapabileceğinden çok daha fazla göreve talip olmasındandı.Karabağ ve genel olarak Kafkasya konusunda da Türkiye’nin gücü, Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin sandığından çok daha az. Zaten diplomasi alanına şimdiden Moskova ağırlığını koydu. Başbakan Medvedev ve Dışişleri Bakanı Lavrov çatışan taraflarla hızlı bir mekik diplomasisi başlattı. Türk dış politikasının entelektüel birikimi, deneyimi ve diplomatik ustalığı ABD’nin, İran’ın, Rusya’nın yanında epeyce cılız ve bir de her şeyin en tepesindeki öngörülmez keyfiyetin gelgitlerine bağımlı. Böyle bir ortamda Kafkasya konusunda hamasi demeçlerden ve provokasyona açılan girişimlerde bulunmadan önce iyice düşünmek gerek. Acaba Karabağ çatışmaları, Erdoğan için bir tuzak mıydı? Ya da bir tuzağa dönüşebilir mi?

Turkey/Armenia: An Afternoon of Documentary and Short Films

Each year as April 24 approaches, the Institute of Armenian Studies offers a platform to filmmakers -- from Armenia, from Turkey, and from the Diaspora, to present their work on the Genocide and Armenian-Turkish relations as they have developed since 1915.  This year, there is an afternoon of great short films on April 17, at the Laemmle Theater in Pasadena. Admission is free. Come when you can!

Hollandada yapılan Türk çeşmesine Ermeni itirazı

Hollanda'nın Hengelo ilinde yapılan Türk çeşmesine, Ermeni asıllı siyasilerden itiraz geldi. Hollanda'nın Hengelo şehriyle Yozgat Megakent Belediyesinin kardeş şehir ilan edilmesine lider olan ve faaliyetlerini bu doğrultuda sürdüren Hengelo-Yozgat Vakfı, bu kez Hollanda Yozgatlılar Federasyonu ile ortak bir proje geliştirerek Türklerin Hollanda'ya Gelişinin 50. Yılı hatırasına şehir merkezine bir Türk çeşmesi yaptırdı.  Hollanda'nın halka açık ilk Türk çeşmesi olarak tarihe geçmeye yapılan projeye ilk itiraz, çeşmenin açılışına bir kaç hafta kala Ermeni asıllı (CDA Almelo) Encümen Üyesi Robin Gelici tarafından geldi,

Hıncal'ın Yeri- Bölünen bölünene..

Hıncal Uluç
Yahu 15 milyonluk İstanbul'da topu topu 70 bin Ermeni kalmış.. Onlar da hızla azalıyor. Daha geçenlerde okumuştum. Kilise yöneticilerinden biri "Cenaze törenleri vaftiz törenlerinden fazla oluyor" demişti. Niye?. Göçüyorlar da ondan.. Kalanlar da birbirlerine sımsıkı kenetleneceklerine, "Ötekiler"i sahtekarlıkla itham edecek kadar parçalanmışlar. Ben hayatımda kimseyi etnik kökeni, dini inancına göre değerlendirmedim, ayırmadan yazdım. Hep "Bir, Beraber ve Barış içinde" olmayı istedim. Hep "Biz"i savundum!..Ben size üzüntülerimi bildiriyorum Bay Kalpakciyan!.26 Nisan'da beni beklemeyin, sakın!. (Ne diyelim? Acıklı bir durum. HYETERT)

Yorum: Avrupa'nın sınırlarında

2014 yılında Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, ‘Akdeniz'in mezarlığa dönüşmesine göz yumulamayacağını' söylemişti. "Her gün derme çatma teknelerle Avrupa sahillerine vuranlar, kabul ve yardım bekleyen insanlardır. Avrupa'da yardımlaşma olmaması, probleme herkesin, göçmenlerin insanlık onurunu dikkate almadan, kendine göre çözüm arama tehlikesine yol açar”, şeklindeki sözleri ayakta alkışlanmıştı.
Papa'nın sözleri güncelliğinden bir şey kaybetmedi. Françesko sadece eleştirmedi ama şu sözlerle bir vizyon da sunmuştu: "Avrupa kültürel kimliğini bütün açıklığıyla ortaya koyup, hem Avrupalıların haklarını koruyan, hem de göçmenlerin kabul edilmesini teminat altına alan yasalarını uygularsa, göçün doğurduğu problemlerin üstesinden gelebilir.” Papa aynı zamanda göçmenlerin geldiği ülkelere yerinde yardım etmenin ve anlaşmazlıkları ortadan kaldırmanın önemine de işaret etmişti.

Azerbaycan Ermenistan hattında yüksek gerilim

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu
Minsk grubu içindeki ülkelerin büyük kısmı ikilem içinde kalıyor. Önce 2006’da Sırbistan’dan ayrılan Karadağ, ardından 2008’de Kosova’da ayrılma referandumları yapıp bağımsızlıklarını ilan etmişler ve batı tarafından tanınıp NATO’ya davet edilmişlerdi. Rusya, bu gelişmenin rövanşını 2014’de Kırım referandumu ile yapmış; bağımsız Kırım’ı ise kendisine katılmaya davet etmişti. Minsk Grubu’nun batılı üyeleri doğrudan Karabağ’ın bağımsızlığını talep edemiyorlar; ortada Kırım örneği var; Kosova yüzünden de tersini savunamıyorlar. İşin bir yanı bu. Öte yandan Rusya’nın Kafkasya’da kendi dışındaki oyunculara göz açtırmayacağı da açık.

Bugünün Fıtrat

Etyen Mahçupyan  / emahcupyan@karar.com
Siyasetçilerle iş adamları arasında ilginç bir paralellik var. Kendisini başarılı bulanlar, başarıyı kendi kişiliklerine atfederek gelecekte de her koşulda başarılı olacaklarını sanıyorlarRekabetçi olmayan piyasalara alışmış iş adamları, rekabetçi dünyada bocalarlar. Şirketlerinde gerçek karlar düşerken yönetim sorunlarıyla karşılaşırlar. Ama aynı anda hayat onlara kendi kişiliklerinin özelliklerini de hatırlatır. Bazısı açık yüreklilikle öz eleştiri yapar veya kendisini değiştirir, ya da işi yeni koşullarda daha iyi yürütecek olan birine devreder. Bazıları ise yeteneklerine fazla güvenerek her koşula uygun bir kişiliğe ve zihniyete sahip olduklarına vehmeder, kendi tarzlarında daha da zorlayıcı hale gelir ve şirketlerini başarısızlığa sürüklerler… Siyasetçiler de büyük çapta bu davranış kalıplarına yatkınlık gösterir... AK Parti şunu görmeli: Dünün başarısı yarını başarılı kılmakta yeterli olmuyor… Eskinin ideallerinden bugünün hikayesi çıkmıyor... Bugünün gerçekliğinden, bugünün fıtratına hitap eden bir hikaye çıkarmak gerekiyor…  

Kafkaslar’da donmayan çatışma

Soli Özel / sozel@htgazete.com.tr
Geçen haftaki Azerbaycan-Ermenistan krizi “hafif atlatıldı” sayılabilir. Ne var ki konuyla ilgilenen hemen herkes, çatışmaların bir vadede tekrar başlayacağından emin. Son yaşanan krizin arkasında, daha öncekilerde olduğu gibi Moskova’nın parmağı olduğuna inananlar var. Ateşkesin ilan edilmesi, Ermenistan ve Azerbaycan genelkurmay başkanlarının Moskova’da konuk edilmelerinden sonra ancak mümkün oldu. Yani söz konusu Kafkaslar olduğunda, sözlerin çoğunu söyleyen, tarafların her ikisine de silah satan, Rusya Federasyonu oluyor.

eNewsletter of the Eastern Diocese

Annunciation to the Virgin Mary
Today, April 7, the Armenian Church celebrates the Annunciation to the Virgin Mary. This feast day is one of five devoted to the blessed mother of Jesus Christ, and the first such feast to arise in a given year. It concerns the defining event of Mary’s life: her realization that she had been chosen by God to be the mother of His Son.

1915-22 yılları arasında New York Times gazetesinde yayınlanan haberlerin derlemesi.


Çeviren Ayşe Günaysu

Panama Belgeleri’nde Aliyev dosyası

Azerbaycan Vergi Bakanı Fazıl Mammadov 2003 yılında Ata Holding’i kurdu. Ata Holding’e kısa bir süre içerisinde Aliyev Ailesi de hissedar olarak katıldı. Ata Holding, petrolden, iletişime kadar pek çok alanda Azerbaycan’da işler yaptı. 2014 yılına gelindiğinde şirketin varlıkları 490 milyon dolar seviyesinde. Belgelerde Mammadov’un adı sıklıkla geçiyor. 2003 yılında Ata Holding’i kurduktan sonra Mammadov Panama’da FM Management isimli bir şirket kurdu. Mammadov kısa bir süre sonra yine aynı ülkede UF Universe adlı bir dernek kurdu. Bu dernekte hisseler şöyle dağıtıldı: Aliyev’in 6 yaşındaki oğluna miras bırakılmak üzere yüzde 20 hisse, Aliyev’in kızları Leyla ve Arzu’ya yüzde 15’er hisse ve Mammadov’un oğluna yüzde 30’luk hisse.

Panel 1. Dünya Savaşı ve Sonrası Trabzon Vilayeti ve Pontos Sorunu

Tarih: 9 Nisan 2016
Saat: 13.00 - 19.00
Yer: Necatibey Cad. No:82/8. kat  13.00-13.30 
AÇILIŞ KONUŞMALARI
Fikret BAŞKAYA
Sinan ÇİFTYÜREK
I. OTURUM
MODERATÖR: Pınar ÖMEROĞLU
13.30- 13.50
İsmail BEŞİKÇİ, Yakındoğu'nun İmhası ve Pontos Sorunu

Medvedev, Ermenistan Başbakanı Abrahamyan ile bir araya geldi

Rusya Başbakanı Medvedev, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ermenistan'ın başkenti Erivan'da, mevkidaşı Abrahamyan ile görüştü. Abrahamyan, ''Görüşmede, özellikle ekonomi, enerji, ulaştırma, tarım, turizm, kültür, eğitim ve insani alanlarda işbirliği konularını değerlendirdik. Ermenistan-Rusya Parlamentoları Arası Ekonomik İşbirliği Komisyonunun faaliyetlerinin önemine de vurgu yaptık'' diye konuştu... Abrahamyan, "Rusya'dan Ermenistan'a satılan doğalgazın metreküp fiyatı 165'ten 150 dolara indirilecek'' dedi.

‘Laikliğin kıymetini anladınız mı’ diye soranlara…

Levent Gültekin / acikcenk@gmail.com/@acikcenk
Görününüşe bakılırsa Atatürkçüler, haklı çıkmış olmanın gururunu yaşıyor. Peki gerçekten haklı mı çıktılar? Onlar bu ülke için çok önemli şeyler söylediler, yaptılar da biz mi anlamadık? Geçmişte uygulanan laiklik çok kıymetliydi de biz mi fark edemedik? Söyler misiniz Allah aşkına, Atatürkçüler bu ülkede laikliği gerçek anlamıyla ne zaman uyguladılar? Tek bir gün itiraz ettiniz mi? Toplumun bir kesimini dövmek için adeta sopa olarak kullandılar laikliği. Halkı aşağılamanın, dışlamanın, hakaret etmenin, yok saymanın, onlara yaşam tarzı dayatmanın, baskı kurmanın adı laiklik olmuştu. “Laikliğe, Atatürkçülüğe aykırı” diyerek başörtülüleri okullara almadılar. Başörtülü anneleri evlatlarının askerlik yemin törenlerine almadılar. Yıllarca askerî tesislerin kapısından içeri tek bir başörtülü kadını sokmadılar.Bu akıl almaz, onur kırıcı vicdansızlığa itiraz ettiniz mi? (Devletin dini kontrol altında tutması esasına dayanan Fransız tipi laikliğin yerini Alman tipi sekülerizm almadıkça bu sancı bitmez. HYETERT

Երկու Վեհափառ Հայրապետները Արցախ Պիտի Մեկնին

Երկու վեհափառ հայրապետները՝ Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց կաթողիկոս եւ  Արամ Ա. Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոս, յառաջիկայ օրերուն պիտի մեկնին Արցախ, իրենց զօրակցութիւնը արտայայտելու հայոց քաջ բանակին եւ Լեռնային Ղարաբաղի մեր ժողովուրդին:

Nahçıvan’da çatışma haberlerine Ermenistan’dan yalanlama geldi

Nahçıvan’daki Azeri mevzilerine ateş açıldığına yönelik haberlere Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yalanlama geldi. Nahçıvan’daki Azeri mevzilerine Ermenistan tarafından ateş açıldığına ilişkin Azerbaycan ve Türkiye medyasında yer alan haberler, Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından yalanlandı. (Anlaşılan yalan ustası Goebbels'i örnek alıyorlar. HYETERT) 

Merkel'den flaş 'Soykırım' açıklaması

Sarkisyan ile bir araya gelen Merkel, 1915 Olayları’na ilişkin bir tasarının yakında Alman Parlamentosu'na geleceğini söyledi...Merkel, “Türkiye ile ilişkileri de görüştük. Yıllar önce başlayan ilişkiler yeniden canlandırılmalı” dedi. Merkel ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan'ı Dağlık Karabağ sorununu barışçıl yolla çözmeye çağırdı. Başbakan Merkel, bir gazetecinin “Gelecek haftalarda 1915 Olayları’nı ‘soykırım’ olarak niteleyen bir tasarının Alman Parlamentosu’na gelecek ve onaylanacak. Bu konuda Türkiye'nin tepkilerini hesap ediyor musunuz” sorusuna şöyle yanıt verdi: Taslağın bir kez daha Parlamento’ya geleceği ve tartışılıp oylamaya sunulacağı doğru. Türkiye tarafı da bunu yakından takip ediyor. Bu konuda şimdi bir şey söylemem gerekmez.”

İstanbul Başakşehir'de Ermenistan protestosu

İstanbul Başakşehir’de bir grup, Ermenistan ile Azerbaycan arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Ermenistan bayrağını yaktı. Basın açıklaması yaparak Ermenistan’a tepki gösteren grup sloganlar atarak ara sokaklarda yürüyüş yaptı. İstanbul Başakşehir’de bir grup, Ermenistan ile Azerbaycan arasında çıkan çatışmalar nedeniyle Ermenistan bayrağını yaktı. Basın açıklaması yaparak Ermenistan’a tepki gösteren grup sloganlar atarak ara sokaklarda yürüyüş yaptı. (Ön teker nereye giderse arka teker de oraya gider. HYETERT)

ABD Kongre üyesi: Erdoğan ibadethane açılışına katılmak istiyorsa Heybeliada Ruhban Okulu’na gitsin

Demokrat milletvekili John Sarbanes: İbadet özgürlüğü evde başlar, Bay Erdoğan. ABD Kongresi’nde Marlyand’i temsil eden Demokrat milletvekili John Sarbanes, ABD ziyaretinde Maryland’de cami açılışına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, “Bir ibadet yerinin açılışını kutlamak istiyorsa, Marlyand’e gelmesine gerek yoktu. Heybeliada’ya gidip Ruhban Okulu’nu açabilirdi” dedi.

Patrik Bartholomeos ve Papa Francis mülteciler için Midilli'de buluşacak

Katoliklerin Ruhani lideri Papa Francis, binlerce mülteciye ev sahipliği yapan Midilli adasını ziyaret edecek. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da davet edildiği ziyaretin gelecek hafta yapılması bekleniyor. Sputnik'in haberine göre, Yunan Ortodoks Kilisesi’nden yapılan açıklamada, Papa Francis’in mülteci krizinin en fazla hissedildiği yerlerin başında gelen Midilli adasını ziyaret etmek istediği ve Vatikan’ın bu başvurusunun onaylandığı belirtildi

Mahmut Dayday

Tilda Levi Ayrıntı  / tilda@salom.com.tr
Seneler önce Beyoğlu’nda bir sinemada, ‘Salkım Hanımın Taneleri’ filmini izlediğimde içimde isyanlar kopmuştu. Evlerimizde hiç konuşulmayan, büyüklerimizin, ‘hiç yaşanmamış’ gibi davrandıkları bir konuydu Varlık Vergisi.
Ve tabii ki Aşkale…

DurDe Ermeni Soykırımı’nı Anma Forumu

Tarih: 16 Nisan 2016, Cumartesi
Saat: 13.00 – 19.00
Yer: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cd. No:12, Galatasaray – İstanbul


PROTEST TO #STOPALIYEV AND KEEP #ARTSAKHSTRONG IN CANBERRA

Donate NowJoin UsANC AustraliaFacebookTwitterGoogle PlusHomeDonateNewsProfessional NetworkLinksContact Us
MEDIA AND COMMUNITY ANNOUNCEMENT

PROTEST TO #STOPALIYEV AND KEEP #ARTSAKHSTRONG IN CANBERRA TOMORROW
protest-2016-revised.jpg

7 ԱՊՐԻԼ ԱՒԵՏՈՒՄՆ ՍԲ.ԱՍՏՈՒԱԾԱԾՆՒ եւ ՄԱՅՐՈՒԹԵԱՆ ՈՒ ԳԵՂԵՑԿՈՒԹԵԱՆ ՕՐ:

Հայ Կեանքի Մէջ Մայրերու եւ Գեղեցկութեան Օր: Քրիստոնէութենէն առաջ , բազմաստուածային կեանքի ժամանակաշրջաններուն,հայ ժողովուրդը ունեցած է իգական սեռի բազմաթիւ աստուածուհիներ-դիցուհիներ, այնպէս ինչպէս այլ ազգեր ունեցած են:Դիցուհիներ Անահիտ,Արտեմիս,Տիանա, եւայյն մարմնաւորած են յատկանիշներ ու առաքինութիւններ,որոնք մասամբ այսօր եւս կը գնահատուին ընդհանրապէս մայրերուն մէջ:

Kızıl Kürdistan Oluşum ve lağv edilişinin jeopolitik yönleri

David Babayan
Güney Kafkasya'nın en tuhaf ve henüz yeterince araştırılmamış bölgesel-idari oluşumlarından biri Kızıl Kürdistan'dır. Oysa onun oluşum ve tasfiyesinin sebeplerinin araştırılması, Karabağ sorununun çözümüyle doğrudan ilgili olduğu için, sadece tarihsel değil, üstelik siyasi açıdan da çok önemlidir. Bu makalede Kızıl Kürdistan’ın kuruluş tarihi, etno-politik durumunun yanı sıra onun kuruluşuyla tasfiye edilişinin jeopolitik yönleri de sunulmaktadır.

Demirtaş şimdi de Ermenistan'ı savundu!

Türkiye'ye karşı hep karşı tarafı savunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu kez de sivilleri bombalayan Ermenistan'a sahip çıkarak Azerbaycan Karabağ'dan vazgeçmesi gerektiğini söyledi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Azeri toprağı olan Dağlık Karabağ’ın özerk bölge olduğunu ve Azerbaycan’ın haklarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Ardında da konuyu Türkiye'ye getirdi. Demirtaş, "Türkiye şimdi de Azerbaycan'ı gaza getiyor: Bu sorunu Ermenistan ve Azerbaycan savaşla değil, masada diyalogla çözmeli. Bir anda Kafkaslar'da ülkeden ülkeye bir katliamın önü açılabilir" diye konuştu.

Merkel: Ermenistan-Türkiye ilişkileri canlandırılmalı

Almanya Başbakanı Merkel, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesini istedi. Resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı Berlin’de ağırlayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ermenistan ile Türkiye arasında komşuluk ilişkilerinin yeniden canlandırılmasını istedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile yaptığı ikili görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Merkel, “Türkiye ile ilişkileri de görüştük. Yıllar önce başlayan ilişkiler yeniden canlandırılmalı” dedi.

İspanya yerel yönetimlerinden Ermeni Soykırımı kararı

Hrant Kasparyan
İspanya’da son dönemde Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan yerel yönetim sayısı yediye yükseldi. İspanya’nın Puente Genil ve La Roda de Andalucia kent meclisleri, 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan karar tasarılarını oybirliğiyle kabul etti. Kent konseylerinde yer alan tüm siyasi temsilcilerin hemfikir olduğu belirtilen karar tasarıları, kent meclisleri gündemine de getirilerek 5 Nisan 2016’da kabul edildi.

Sarkisyan Dağlık Karabağ için destek istedi

Berlin'i ziyaret eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınması için uluslararası toplumdan destek istedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Berlin'de Başbakan Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Dağlık Karabağ ihtilafı konusunda açıklamalar yapan Sarkisyan, bölgedeki insanların kendi kaderlerini kendilerinin tayin etmek ve geleceklerini özgürce şekillendirmek istediklerini belirterek, bunun uluslararası toplum tarafından tanınması gerektiğini ifade etti. Sarkisyan, Azerbaycan'ı ise Dağlık Karabağ'a "silahlı saldırı" düzenlemekle suçladı.

Müslüman Köylüler, Köylerindeki Kilise İçin Tarihi Eser Statüsü İstiyor

Mezra sakinlerinden Mahmut Çelik, Ermeniler'in eski yerleşim yerlerinden biri olan Topluca (Mıtteng) Mezrası'nda bulunan kilisenin yıkılmaması için yıllardır kendi imkanlarıyla bakım ve onarım yaptıklarını belirtti... Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve Diğer Tüm İller, İlçeleri, Köyleri Ermenilerin Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz Dağcı da,şunları kaydetti:"Kilise ve yanındaki mezarlığın tescili için 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun 6. ve 7. Maddesine göre dernek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına müracaat ettik. Bakanlığın Kilise ve çevresini sit alanı ilan ederek tescil ettirmesini ve akabinde de kiliseye onarım yapılıp korunmaya alınmasını bekliyoruz."

Azerbaycan, 2015'te Ermenistan'ın 6 Katından Daha Fazla Askeri Harcama Yaptı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2015 yılı askeri harcamalar raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre, geçen sene Azerbaycan 3 milyar dolar, Ermenistan ise 447 milyon dolar askeri harcama yaptı. (Kim ve neden saldırgan anlaşılıyor mu? HYETERT)

Ermenistan'dan Almanya'ya ziyaret

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan resmi temaslarda bulunmak üzere Almanya’ya gidiyor. Dağlık Karabağ’daki gerilim ve soykırım iddialarının gündemde öne çıkması bekleniyor.

Help Artsakh

Armenia Fund deeply appreciates your generous support! Without friends like you, we could not serve those in Armenia and Artsakh in need! It was in the darkest hour of the Artsakh War of Independence, when Azeri tanks were only 10 miles away from capturing Stepanakert that Armenia Fund made an appeal to every Armenian around the world to donate one gram of gold each to save the homeland from another Genocide.

Konferans Savaşa, Irkçılığa ve Nükleer Silahlanmaya Hayır!

9 Nisan günü saat 13.00’te hepinizi İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü Kuluçka Merkezi’ne bekliyoruz.
13.00-15.00
Birinci oturum: Küresel Kapitalizmin Hegemonya Krizi, Savaş Politikaları ve Yeni Nükleer Silahlanma Yarışı.
15.30-18.00
İkinci oturum: En Büyük Küresel Tehdit: Irkçılık

Haliç'teki dünyanın tek "demir kilisesi" restore ediliyor

Ezgi Çapa
Haliç'in kıyısında bulunan ve 'Demir Kilise' olarak bilinen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi yeniden hayat buluyor. Tahta iskelelerle çevrelenen kilisenin dış cephe restorasyonu devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kilisenin içinin yenilenmesi için de ihaleye çıktı. Tarihi kilisenin iç ve dış restorasyonu için yaklaşık 10 milyon lira harcanacak. Tonlarca ağırlıktaki  demir parçalar, gemilere yüklenerek Avusturya'nın başkenti Viyana'dan Tuna nehri ve Boğazlar yoluyla İstanbul'a doğru yola çıktı. İstanbul'un Altınboynuz'u Haliç'in kıyısında adeta bir yap-boz gibi birleştirilen demir yığınları, 1898'de ibadete açılarak Bulgarların önemli dini sembollerinden biri oldu.

Ali Nesin: Korkunç zamanlar yaşıyoruz

Cezaevinde olan Sevan Nişanyan’a destek kampanyası düzenleyen Ali Nesin hakkında, Nişanyan’la aynı suçtan dava açıldı. Ali Nesin, “Korkunç zamanlar yaşıyoruz. Hani ‘her şeyin başı eğitimdir’ derler ya. Yanlışmış. Meğer her şeyin başı hukukmuş, adaletmiş” ifadesini kullandı. Nesin Vakfı’na ait olan ve 2007’de kurulan Matematik Köyü hakkında dava açıldı.

Medeniyetler Korosu BM'de konser verecek

İmamdan, rahibe, ev hanımından öğrenciye kadar üç semavi din ile 6 mezhebin üyelerinin yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosunun, BM Genel Kurulunda konser vermeye hazırlanıyor. İmamdan, rahibe, ev hanımından öğretmen ve öğrenciye kadar üç semavi din ile 6 mezhebin üyelerinin yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosu, 15 Nisan'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda vereceği konser için hazırlıklarına devam ediyor.

Karabağ’da çatışmalar durdu, Minsk grubu bölgeye gidiyor

Dağlık Karabağ ve Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmaların durdurulmasının ardından, AGİT Minsk grubu uzlaşma sağlamak için bölgeye gidiyorDağlık Karabağ ve Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmaların bugün öğlen saatlerinde karşılıklı olarak durdurulduğunun açıklanmasının ardından, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubu eş başkanlarının bölgeye gideceği açıklandı.

Keşiş’in Torunları Dersimli Ermeniler’

İsmail Beşikçi
‘Keşiş’in Torunları Dersimli Ermeniler,  Kazım Gündoğan’ın bir çalışması. (Ayrıntı Yayınları, İstanbul, Şubat 2016 2. Bs.) İki cilt olarak hazırlanan çalışmanın birinci kitabı. Genel olarak Dersimliler, 1937-1938 kırımını ‘Tertele’olarak adlandırırlar.  Dersimli Ermeniler, hem 1915 Tertele’sini, hem de 1937-1938 Tertele’sini yoğun olarak yaşamışlardır. Dersimli Ermeniler, 1915 Tertele’sini İlk Tertele, (Tertele Veren) 1937-1938 Tertele’sini İkinci Tertele (Tertele Peyen) olarak  dile getiriyorlar. Dersimli Ermeniler, 1915 soykırımından sonra  Dersim’e sığınan Ermeniler değildir. Bin yıllardır zaten orada yaşayan Ermenilerdir.  Mazgirt’de, Çemişgezek’de, Hozat, Peri, Ovacık ve Nazımiye’de  Zaza Kürdlerle birlikte yoğun Ermeni nüfusun yaşadığı vurgulanmaktadır. Erzincan, Kemah, Divriği, Eğin taraflarında da durum aynıdır. 16. Asra ait tahrir defterlerinden Dersim’de nüfusun yarıya yakın bir kısmının gayrımüslimlerden oluştuğu vurgulanmaktadır. (s. 14) 1894-1895 yıllarında, Ermeniler, Sason’dan başlayarak büyük kırımlara uğramışlardır. Bu yıllarda  Ermenilerin bir kısmı, canını kurtarmak için Müslümanlığa dönüş yapmıştır. Bu, mülkiyetle birlikte, kimliğin de kaybı anlamına gelmektedir. Bu yıllardan sonra, Dersim’deki Ermenilerin bir kısmı da  Alevileşmiştir.

Yoksa asıl komplo bu mu?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Son dönemde Türkiye, AK Parti ve ‘işin esası’ Erdoğan karşıtı uluslar arası bir komplo varsayımına tutunan yeni bir aydın kesimi ile karşı karşıyayız. Bu yaklaşımın her şeyden önce analitik açıdan sorunu var. Çünkü gerçekliği kendi bütünlüğüyle ele almaktansa, içinden kendi işine gelenleri seçiyor. Böylece parçası olduğumuz gerçekliği tahrif ederken, onu anlamamızı ve doğru stratejiler geliştirmemizi de engelliyor. Ayrıca entelektüel ahlak açısından da sorunlu… Bizim neyi nasıl yaptığımızla, öne sürdüğümüz ilkelerle ne denli tutarlı davrandığımızla ilgisiz bir bakış bu... Ötekilerin bize tutum ve davranışını veri alıyor ve bunları önceden kabul edilmiş olan ideolojik bir bağlam içinde anlamlandırıyor.

Günler Su gibi Akmaz Benim Ülkemde

Zeynep Tozduman
Son beş yıldır güneyde sınır komşularımız olan Suriye ve Irak'ta oluk, oluk insan kanı dökülüyor. Sınırımızın doğusunda ise Azerbaycan’ın Ermeni halkına bitmez, tükenmez kini yüzünden İŞİD ile ortaklaşarak ateşkesi ihlal edip Dağlık Karabağ’a saldırmasıyla ayrı bir acı yayılıyor şimdilerde yüreğimize. Yaşadığımız yüzyılda öyle bir vahşete tanık oluyoruz ki hep birlikte. Kafa kesmeler, kafeslerde insan yakmalar, kadın ve çocukların köle pazarlarında satılması, kilise ve manastırların ve de insanlık mirası olan binlerce yıllık tarihi yerlerin acımasızca tahrip edilmesi ve tüm bu vahşetin ahlaksızca basına servis edilmesini izliyoruz.

Panel 1. Dünya Savaşı ve Sonrası Trabzon Vilayeti ve Pontos Sorunu

Tarih: 9 Nisan 2016
Saat: 13.00 - 19.00
Yer: Necatibey Cad. No:82/8. kat
13.00-13.30 Açılış Konuşmaları 
Fikret Başkaya
Sinan Çiftyürek

Bi Soralım Bakalım

Can Ataklı
Asala da nereden çıktı? Obama ile görüşme başarısı gösteren Amerika Fatihimiz Türkiye’ye döndü. Döner dönmez yaptığı ilk açıklamada “Brookings Enstitüsü’nde Küresel Sınamalar ve Türkiye’nin 2023 Hedefleri konulu bir konferansım oldu. Tabii bu konferansın öncesinde yaşadığım tablo gerçekten çok çok manidardı. Ülkemde bazı şeyleri boşuna anlatmıyoruz, boşuna konuşmuyoruz. Orada gördüğüm şuydu: PKK terör örgütünün temsilcileriyle, YPG’nin temsilcileriyle Asala’yı ve onun yanında da ülkemizden kaçıp şu anda Amerika’da yaşayan Paralel Devlet Yapılanması temsilcilerinin hepsinin iç içe yan yana olduklarını gördüm. Bu bir ispattı. Bu bir delildi” dedi.YPG’yi, PKK’yı, paralel yapıyı anladık da artık tarihe karışmış Asala nereden çıktı? Neyse ki Cumhurbaşkanı “manidar” gördüğü kişiler arasında CHP’lileri, Atatürkçüleri, yurtseverleri katmamış.

TBMM'den Ermenistan’a kınama

Dışişleri Komisyonu’nun AK Parti, CHP ve MHP’li üyelerin ortak olarak yayınladıkları bildiride şu ifadelere yer verildi: “Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, 1 Nisan’ı 2 Nisan’a bağlayan gece Ermenistan tarafından başlatılan topçu atışları sonrası, iki ülke arasında çatışmalar ciddi bir boyuta ulaşmıştır. Ermenistan’ın yaklaşık çeyrek asırdır Azerbaycan topraklarının beşte birini işgal altında tutan gayri meşru ve saldırgan tavrı, son saldırılarla birlikte yeniden ortaya konmuştur. Bu bağlamda, Ermenistan’ın bölgedeki sivil halkı da etkileyen son saldırılarını ve Azerbaycan topraklarında yıllardan beri süregelen ve 1 milyon Azerbaycanlı kardeşimizi yurtlarından ayrılmak zorunda bırakan işgalini şiddetle kınıyoruz... 

Azeri askerlerin barbarlıkları: Ermeni yaşlılar öldürdüler, kulakları kestiler

Azerbaycanlı askerlerin barbarlığını geçici olarak girdiği Dağlık Karabağ’ın Martakert bölgesine bağlı Taliş köyünde gözler önüne serdi. Ermenistan merkezli Hetq.am haber sitesinin foto muhabiri Ermeni güçlerin geri aldığı Taliş köyünde çektiği fotoğrafları paylaştı.  

ԱՅՈՑ ԲԱՆԱՍՏԵՂԾՆԵՐՈԻ ԻՇԽԱՆ ՎԱՀԱՆ ԹԷՔԹԵԱՆԻ / ÖLÜMÜNÜN 71.YILI ANISINA ERMENİ ŞİİRİNİN PRENSİ VAHAN TEKEYAN

Տօքթ.Սարգիս Ատամ
 (21 Յունուար1878- 4 Ապրիլ 1945) ՄԱՀՈՒԱՆ 71-րդ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԱՌԹԻՒ: Վահան Թէքէեան, 21 Յունուար 1878  թուականին ծնած է Պոլիսի Օրթագիւղ թաղի մէջ , կեսարացի ընտանիքէ։ Յաճախած է  Ներսէսեան , Պէրպէրեան ու Կեդրոնական վարժարանները։ 1896 ին ջարդերէն խուսափելով կ’անցնի նախ Անգլիա, իսկ տարի մը ետք` ՚ֆրանսայի Մարսէյլ քաղաք  ուր կը մնայ  երկար տարիներ, ապա, կը փոխադրուի Եգիպտոս 1904 ին։ 1905 թուականին հոն  ժամանակի հայ գրողներու   համագործակցութեամբ  կ'սկսի հրատարակել «Շիրակ» պարբերաթերթը։

Lavrov: Türkiye Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında tek yanlı davranıyor

Rusya'dan, Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında Azerbaycan'ı destekleyen Ankara'nın, tek taraflı davrandığı açıklaması geldi. Moskova'da Moldova Dışişleri Bakanı ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ sınırında meydana gelen çatışmalarda Ankara'nın Azerbaycan'ı destekleyerek tek yanlı davrandığını söyledi. Lavrov ayrıca, Türkiye'yi Suriye ve Irak'ın iç işlerine karışmakla suçlayarak, "Genel itibarıyla Türk komşularımızın Irak veya Suriye gibi diğer ülkelerin iç işlerine karışmaya derhal son vermesi önemlidir. Türkiye'nin iç işlerine müdahaleye ve terörizmi desteklemeye devam ettiğine dair yeterince kanıt var" diye konuştu.

Karabağ Savunma Bakanlığından Azerbaycan'ın başarısız propagandasına cevap

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, Azerbaycan basınında yayınlanan ve Levon Mnatsakanyan adlı kişi tarafından yazıldığı iddia edilen Ermenice mektubu hakkında açıklama yaptı. 

Kerry ve Lavrov Ermenistan-Azerbaycan gerginliğini görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Rus mevkidaşı Lavrov ile Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan gerginliğe ilişkin telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında son günlerde yaşanan gerginliğe ilişkin konuştuğu duyuruldu.

Western Diocese of the Armenian Church of North America

Western Diocese Establishes Humanitarian Fund For Artsakh. The Western Diocese of the Armenian Church of North America under the leadership of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Diocesan Primate, has established a humanitarian fund benefitting the families of the fallen soldiers who bravely protect the borders of Artsakh and those families who have suffered losses in the past few days as a result of the military aggression perpetrated by the Azerbaijani Armed Forces.

Cephe hattında Azerbaycan'a Türkiye'den gönderilen askeri eğitmenler ve kiralık askerler yardım ediyor

Cephe hattında Azerbaycan güçlerine Türkiye'den gönderilen komutan ve kiralı askerler yardım ediyor. Sınırdaki gerginlik ile ağır silahların kullanılmasıyla devam eden şiddetli çatışmalar, Türk internet gazetelerinin dikkat merkezinde kalıyor. Birçok gazetelerin resmi sayfaları (Hurriyet, Milliyet, Sabah, HaberTurk),Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görüştüğünü yazıyor.

Yok Hükmünde

Sayın Laki Vingas’ın bu çok önemli çalışması kitapçılarda. Hyetert.
Türkiye’de yaşayan Müslüman olmayan cemaatlerin birbirinden yakıcı sorunları ve bunların yarattığı çok boyutlu tahribat sıklıkla görmezden gelinmiştir. Yok Hükmünde, merceğini bu meselelerin en yakıcı olanlarından ikisine, gayrimüslim cemaatlerin tüzel kişiliklerinin tanınmamasına ve temsilde yaşadıkları sorunlara doğrultuyor. Kitapta altı çizilen sorunlar soğuk birer hukuk meselesi değil, aksine Türkiye’nin en kırılgan durumdaki yurttaş gruplarının varlıklarını sürdürebilme mücadelesinde ekmek ve su kadar önem taşıyorlar.

Talin Suciyan to present The Armenians in Modern Turkey at Abril Bookstore

The Armenians In Modern Turkey
Post-Genocide Society, Politics and History
Meet The Author: Talin Suciyan
Introduced by Manuk Avedikyan
Wednesday, April 13, 2016
7:30pm
Abril Bookstore
415 e. Broadway, Glendale, Ca 91205