Etiketler

Nefret Suçu, Barbaros Leylani ve Türk Federasyonu

SerdarTemiz.Net
Adı Barbaros, Soyadı Leylani. Geçmişi hakkında muhtelif dedikodular var. Saddam dönemindeki katliamlarda payı ve hatta bizzat katılımı olduğuna dair türlü türlü iddialar mevcut, ama şimdi o konulara girmeyeceğim. Bu şahıs, İsveç’in Taksimi sayılan yerde, Sergel Torg’da, İsveç’teki  İsveç Türk  İsçi Dernekleri federasyonunu temsilen ve o federasyonun başkan yardımcısı olarak konuşuyor. Ama ne konuşma, ‘Soydaşlarım’ diyerek sanki Hitlerin ruhuna bir selam çakıyor! Sonra da adam aleni bir şekilde nefret suçu işliyor, ‘Ermeni köpeklerine ölüm’ diyor ve ‘ölüm’leri oradaki kitleye tekrarlatıyor. Biraz dini de katıyor söylemine ve sonra Türkler uyanıyor diyor, Avrupa’ya İskandinavya’ya Türkün gücünü göstermeliyiz diyor. Biz kan sevmeyiz ama kan dökmesini de biliriz diyor. (Adam İsveç'e gitmiş ama kafası değişmemiş.  HYETERT)

ABD’de Ermeni Soykırımı konulu filmin galası yapılacak

14 Nisan’da ABD Pasadena şehrinde Ermeni Soykırımı’nı konu alan “Armenia, my love” (Ermenistan, aşkım) filminin galası düzenlendi. Filmde rol alan Diana Angelson aynı zamanda filmin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı. Film, Ermeni Soykırımı’ndan kurtulup Amerika’ya kaçabilen ve ünlü bir ressam olan küçük Ermeni erkek çocuğu hayat hikayesini anlatıyor.

Լոս Անճելըսի Միացեալ Կրթաշրջանը Ապրիլ 2016ը Ցեղասպանութեան Ոգեկոչման Ամիս Հռչակեց

ԼՈՍ ԱՆՃԵԼԸՍ.- Լոս Անճելըսի միացեալ կրթաշրջանը Ապրիլ 12ին գումարած իր ժողովին ընթացքին, միաձայնութեամբ վաւերացուց Ապրիլ 2016ը Հայոց Ցեղասպանութեան ոգեկոչման ամիս հռչակող բանաձեւը, որ ներկայացուած էր վարչութեան անդամ Մոնիքա Ռեթլիֆի կողմէ, եւ որուն համահովանաւորներն էին վարչութեան նախագահ Սթիւ Զիմըր եւ անդամներ դոկտ. Ռեֆ Ռոտրիկեզ ու Սթաք Շմերըլսըն։

Connecticut Eyalet Senatosu’nda Sözde Soykırım Yasa Tasarısı

Connecticut Eyalet Senatosu’nda oyalamaya sunulacak olan yasa tasarısında Nisan ayının "soykırımı anma ayı" ilan edilmesi önerilmekte. Connecticut Eyalet Senatosu’nda oylanacak olan 438 no’lu tasarının 75. maddesi içinde her ne kadar Ermeni sözcüğünü barındırmasa da asılsız Ermeni iddiaları doğrultusunda Sözde soykırımın yıldönümü olan Nisan ayının "soykırımı anma ayı" ilan edilmesini öngörmekte. Tasarının Eyalet Senatosu’ndan geçmesi durumunda Connecticut'da Nisan ayları “soykırımı anma” ayı ilan edilecek ve ay boyunca pek çok Türkiye karşıtı etkinlik düzenlenecektir.

ABD’den Türkiye’ye İnsan Hakları Eleştirileri

Mehmet Toroğlu
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 İnsan Hakları Raporu’nda Türkiye’ye ifade ve basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve Güneydoğu’daki operasyonlarla ilgili eleştiriler yöneltildi. Raporda, Güneydoğu’da yeniden başlayan çatışmalarda hükümetin sivilleri yeteri kadar korumadığı ve bunun sonucunda hem PKK militanları hem de güvenlik güçlerinin sivilleri öldürdüğü ve yaraladığına dair haberlerin geldiği ifade edildi… Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından kamuoyuna açıklanan raporun 74 sayfalık Türkiye kısmında, 2015 yılı içerisinde Türkiye’deki en önemli insan hakları sorunları, “hükümetin ifade özgürlüğüne müdahalesi”, “yargı sistemindeki zayıflıklar” ve “askeri operasyonlarda sivillerin can güvenliğinin yeterince sağlanamaması” başlıkları altında sıralandı.

Edirne ve Ermeni toplumu kitap tanitimi davet

18 Nisan Pazartesi günü 18.30'da Sismanoglio Megaro'da gerçekleşecek olan kitap tanıtımının duyurusunu  paylaşıyoruz.

İslam İşbirliği Teşkilatı: Ermenistan’a yaptırımlar artırılmalı

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi’nin sonuç bildirisinde, Ermenistan’ın ele geçirdiği Azerbaycan topraklarında sivillere saldırdığı, buna karşılık verme amacıyla İİT içerisinde, Dışişleri Bakanlıkları düzeyinde bir Temas Grubu kurmaya karar verildiği ifade edildi. Konferansın sonuç bildirgesi maddelerinin detaylarında, Ermenistan’ın devam eden silah tedariki, işgal edilen bölgelerin demografik yapısı, kültürel mirası ve kutsal alanları dahil olmak üzere fiziki yapısını değiştirme amaçlı kanunsuz hareketleri hakkında ciddi endişelere sahip olunduğu belirtildi.

Erdoğan'dan Minsk üçlüsüne tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Yaklaşık 25 yıldır, Birleşmiş Milletler'in (BM) Azerbaycanlı kardeşlerimizin lehinde vermiş olduğu karara rağmen, kurulan Minsk üçlüsüyle, Amerika, Rusya, Fransa, 25 yıldır çözüme kavuşturulamayan Karabağ meselesini ki Karabağ'da verdikleri mücadeleyi desteklediğimizi tekraren ifade ediyorum ama bu Minsk üçlüsünün bunu sonuçlandırmamasını ben anlayamıyorum' dedi.

"Türkiye'de yaşananları görmezden gelemeyiz"

Kati Piri: Avrupa Birliği ve Türkiye'nin birbirlerine ihtiyacı var. Ayrıca, göç konusu da dahil işbirliği yapmak mecburiyetindeler. Bununla birlikte, aynı zamanda katılım müzakereleri yürütmekte olan bir aday ülkede yaşananları görmezden gelemeyiz. Burada, Avrupa Parlamentosu’nda geniş bir çoğunluk, medya özgürlüğü ve Güneydoğu’da yaşanmakta olanlarla ilgili kaygılarını dile getiriyor. Avrupa Parlamentosu'nun çoğunluğu bu sorunlara yanıt olarak 23 (yargı ve temel haklar) ve 24 (adalet, özgürlük ve güvenlik) numaralı müzakere başlıklarının açılmasını savunuyor. Türkiye’de işlerin iyi gittiği düşündüğümüz için değil, bu konularda diyaloğumuzu daha da arttıracağına inandığımız için istiyor.

Turkey: An Afternoon of Documentary & Short Films

Beşiktaş’ta Başkonsoloslar Zirvesi

Belediye Başkanı Murat Hazinedar, "Dünyada her yer aslında artık aynı. Dünyanın herhangi bir yerindeki soruna zamanında, yerinde, doğru çözüm üretmezsek o sorun artık dünyanın geldiği noktada bizi kolaylıkla bulabiliyor" dedi… Hazinedar, “Türkiye 400 milyar dolar ticaret hacmi olan, yüz bin dolar da gayri resmi ticari hacmi olan bir ülke. Peki nasıl bir yerde Türkiye? Suriye’de sorunlar var, Irak’la sorunlar var, İran’la hala sorunlar var. İnşallah her şey düzelecek. Ermenistan’la kapılarımız kapalı. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Karabağ sorununun da muhataplarından biri oluyoruz. İkisi de komşumuz, ikisi de yakınımız, ikisi de bizim için çok değerli. Diğer tarafta Yunanistan ile hala çözemediğimiz sorunlar var. Çevresinde bütün komşuları ile sorunlu bir ülkenin ticaret hacmi 500 milyar dolar. Bir de düşünün ki sayın Başbakanının ifade ettiği gibi, sıfır sorunlu hale gelebilsek bu ülkenin ticaret hacmi bu bölgenin zenginliği çok hızlı artacak” ifadelerine yer verdi.

Barbaros Leylani’nin Basın Açıklaması

Arkadaşlar Cumartesi 2016.04.09 tarihinde yapmış olduğum konuşma bazı yanlış anlaşılmalara yol açmış ve birtakım art niyetli insanlar tarafından yanlış yönde kullanıldığını gördüm… Konuşmam’ dan dolayı başta fedarasyonumuz’dan üyelerimiz’den ve Türk milletinden özür diler federasyonumuzun zarar görmemesi adına, İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu yönetim kurulundan istifa ettiğimi bilginize sunarım. (Köpek Ermeniler ölüm diyen tip. Özrü kabahatinden büyük. HYETERT)

Live broadcast of upcoming ecumenical service in Chicago

The Joint Committee of Armenian Churches of Greater Chicago and Wisconsin will hold an Ecumenical Prayer Service for the intercession of the Holy Martyrs of the Armenian Genocide. The event is scheduled for Saturday, April 16 at 3 p.m. at Assumption Greek Orthodox Church in Chicago.

Patrik ve Papa yarın Midilli’de buluşacak

Patrik Bartholomeos ve Papa Francesco sığınmacı sorununa çözüm bulunmasının gerekliliğini vurgulamak için yarın Midilli Adasında buluşacak. Bugün öğle saatlerinde Midilli'ye gidecek olan Atina Başepiskoposu İeronimos göçmenlere ilk günden yardım eden sembol "Papa Strati"nin mezarını ziyaret ettikten sonra Ada'nın hayır kurumlarını ziyaret edecek. Akşam saat 20.00'de Patrik Bartholomeos'un Midilli'ye gelmesi bekleniyor. İki Ortodoks din adamının akşam görüşecekleri açıklandı.

Kilikya Katliamı Üzerinden 107 Yıl Geçti

Nami Temeltaş
Hagop Babigyan’ın engellemeler nedeniyle ancak 1912 yılında yayınlanan raporunda geçen bu ifadeler 13 Nisan 1909 yılında başlayıp bir hafta süren Ermeni katliamını anlatıyordu… “Katliamlardan sonra Adana’da neredeyse Ermeni kalmamış gibiydi. Bir kısmı öldürülmüş, bir kısmı kaçmayı başarmış, kalanlar koyun sürüsü gibi birkaç jandarmanın nezaretine terk edilmişlerdi. Araştırmalar başladığında, bir yanda sevdiklerinin bedenlerine gözyaşı akıtmaktan tükenmiş zavallı insan enkazları, öte yanda kışkırtıcılar, katliam tertipçileri, yağmacılar ve katiller duruyordu. Bu şartlar altında mülki idare ne yaptı? Hükümete karşı isyan başlattıkları ve ateş açtıkları suçlamasıyla, hayatta kalanlar arasında göze çarpan herkesi hapse tıktı ve zincire vurdu. Bu tuhaf tutumla birlikte, katliamların yaratıcısı ve tertipçisinin bizzat yerel mülki idare olduğunu bilmeyenler de öğrenmiş oldu…”

Alman Meclisi'nde '1915 oylaması' için tarih belli oldu

Hırıstiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Federal Parlamento Grup Yöneticisi Michael Grosse-Brömer, 1915 olaylarına ilişkin önergenin büyük ihtimalle 2 Haziran'da oylanacağını söyledi… Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, AFP Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Ortak önergenin çok daha önce Federal Meclise gelmesini isterdik. Ama tarihten daha önemlisi, bütün partilerin aynı dili konuşacak olması" ifadelerini kullandı. Özdemir şunları söyledi: "Sonunda Federal Meclis'te net ve açık ifadeler kullanılacak. Evet, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin maruz kaldığı suçun adı soykırımdır. Ve dahası bunda Almanların da sorumluluğu vardır."

Azeriler dost, Ermeniler düşman mı?

Kısacası, Ermeniler Azerilerle ortak yaşadıkları, Sovyet Azerbaycan’ına bağlı bir coğrafyada işgalci durumundalar. Yani hatalı taraf Ermenistan. Ancak... Durumu bu şekilde izah etmek başka, Ermeniler ve Azerilere yönelik apayrı iki dil kullanmak başka! Bakıyorum bizim medyaya, ama yalnızca tek bir tarafa değil, bütün medyaya.. Hepsinde Azeriler kardeşimiz, Ermeniler düşman! 5 Azeri şehit verildi, bunun karşılığında 100 Ermeni asker öldürüldü vs vs... E hani Türk milliyetçiliği bu topraklara ait her etnisiteyi kapsayan bir şemsiye idi? Ermenistan açılımı vardı? Türkiye taraflar arasında objektif arabuluculuk yapabilirdi? 1915’le ilgili cumhuriyet tarihinde ilk kez iki tarafın acılarını paylaşan, Ermenilere taziyelerini sunan bir siyasi irade varken bu dil çok arkaik değil mi?

1915-ին ՀԱՅՈՑ ԿՈՏՈՐԱԾԻ ՆԱՀԱՏԱԿ ՀԱՅ ԲԺԻՇԿ,ԱՏԱՄՆԱԲՈՒԺ,ԴԵՂԱԳՈՐԾԵՐՈՒ ՅԻՇԱՏԱԿԻՆ

Տոքթ.Սարգիս Ատամ
Հայ ժողովուրդը ու~ր որ,ապրած է,ապրած այդ հողին վրայ տուած է նուիրեալ ու առաքինի  ծառայութիւններ եւ իր ծոցէն հանած է համայն մարդկութեան օգտակար հազարաւոր հայ  որդիներ, գիտնականներ, մտաւորականներ, արհեստաւորներ, ազգային ու մշակութային գործիչներ եւ նաեւ բժիշկներ որոնք, հաւատարիմ մնալավ Հիբոկրատական երդումի նուիրումով ծառայած են, ոչ միայն իրենց ժողովուրդին այլ համայն մարդկութեան:

Cumhuriyet dönemi insan hakları sorunlarının nedeni ve gelişimi

Ömer Faruk Gergerlioğlu  drgergerlioglu@gmail.com
Türkiye'de insan hakları sorunlarının ortaya çıkış nedenleri ve gelişim çizgisini bilmek, kalıcı çözümü açısından son derece önemlidir. Türkiye'nin insan hakları karnesi, rejimin oluşturmak istediği insan tipi anlayışından dolayı kaçınılmaz olarak ilerleyen yıllarda kötü notlara düşecekti. Beklenildiği gibi Türkiye'nin insan hakları düzeyine günümüzde iyi demek mümkün değildir. Zira 100 yıla yaklaşan cumhuriyet tarihinde başta bastırılmaya çalışılan pek çok sorun, artık temel yapısal sorunlar olarak hepimizin önündedir.

Barok Konser: "Kahvenin Hatrı"

27 Nisan 2016 Çarşamba günü Moda'da bir kilisede Bach'in Kahve Kantati'ni seslendiriyoruz. Kevork Tavityan da uzun sureden beri ilk kez opera dışında bir konserde bizimle olacak. Konserimize hepinizi bekleriz.
Soprano: Natali Boğosyan
Bas: Kevork Tavityan
Tenor: Ahmet Baykara
Orkestra sefi: Arda Ardaşes Agoşyan
CorISTAnbul Oda Orkestrası
27 Nisan 2016 Çarşamba 20.00
All Saints Moda Kilisesi

Ermeni halterci Andranik Karapetyan Avrupa Şampiyonu oldu

Ermeni Milli Takımı Norveç’in Forde kentinde düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda toplamda ilk madalyaları kazandı. Andranik Karapetyan 77 kiloda Avrupa Şampiyonu olurken Tigran Martirosyan Avrupa’da ikinci oldu. Andranik Karapetyan koparmada 170, silkmede ise 197 kiloluk kaldırışlarıyla toplamda 367 kiloya ulaştı ve 3 kategoride de altın madalya kazandı. Tigran Martirosyan ise koparmada 160, siklemde 192 toplamda 352 kiloluk kaldırışıyla ikincilik kazandı. Önceki Avrupa Halter Şampiyonası’nda Şampiyonluk kazandığı 2 tane de küçük gümüş madalya aldı.

Moskova’da Soykırımın 101. Yılı çerçevesinde bir anma etkinliği düzenlendi

Moskova Edebiyatçılar Merkez Evinde, Ermeni Soykırımının 101.Yılını anmaya yönelik «Hatırlıyor ve Talep Ediyorum» başlıklı bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik «Ermeni-Rus İşbirliği» ve «Barış Adına Müzik»  uluskararası projesi tarafından tertiplendi.

5 Ermeni boksör, Boks Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemelerinin yarım finaline geçti

Türkiye'nin Samsun şehrinde Boks Avrupa Kıtası Olimpiyat Elemeleri devam ediyor. 13 Nisan'da yarışan Ermeni boksörler, yarı finala geçmek için mücadele etti. Ermenistan temsilcisi Artur Hovannisyan, 49 kg sıklette Almanya temsilcisi Cherakis Kristos'u yenerken, Narek Abgaryan (52 kg sıklette) italyan Vicenzo Picardi'yi, Vladimir Margaryan (69 kg) Birleşik Krallık temsilcisi Cyrus Pattinson'u, Aram Avagyan (56 kg)  ise Türk İbrahim Gökçek'i yendi.

AP'den AKP Hükümeti'ne "en sert" Rapor

AP'den AKP Hükümeti'ne 'en sert' rapor: Kürt sorunu şiddetle çözülmez; Erdoğan'ı kınıyoruz... Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Hollandalı üyelerinden Kati Piri tarafından hazırlanan "Türkiye raporu" AP Genel Kurulu'nda oylanıp, oy çokluğuyla kabul edildi. Bugüne kadar hazırlanan Türkiye raporlarının en serti olarak anılan raporda, Kürt sorunu ve basın özgürlüğüne dair eleştirilerin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "kınama" yer alıyor. Raporda Türkiye'deki reformlarla ilgili ise "Reformlar sadece yavaşlamadı geriye gitti" tespitinde bulunuluyor… AP Komisyonu'nun, geçen yılki 2015 İlerleme Raporu'nun Türkiye'deki seçimlerden sonraya ertelemesinin de eleştirildiği raporda, Türkiye'de "yargı, temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik alanlarında acil reformlara ihtiyaç olduğu" belirtildi…"Ermeni soykırımını tanıyın" denmesi nedeniyle Roporu iade edeceklerini söyleyen Bozkır şöyle konuştu: "AP'nin geçen yıl kabul ettiği rapor için de 1915 olaylarına soykırım şeklinde atıf yapılması durumunda iade edecekleri uyarısını yaptıklarını ve bunun da bu şekilde gerçekleştiğini" belirterek, "Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik.

AINA News: Kurdish Forces Blockade Assyrian Villages in Iraq

(AINA) -- Kurdish security forces (Asayish) imposed a blockade on four Assyrian villages in the Nahla district in North Iraq to prevent Assyrians from going to Arbel to participate in a demonstration. Cars belonging to Kurdish security were parked across the roads leading out of Nahla, blocking more than 100 Assyrians from leaving the villages of Upper and Lower Hezani, Zoly and Khalilane.

Tomas Çerme: Surp Asdvadzadzin (Meryem Ana) Beyoğlu Ermeni-Süryani Kilisesi

Karnavula Mahallesi (Çukur Mahallesi), Ermeniler kadar Süryanilerle de meskundur. Süryanilerin Meryem Ana Kilisesi bu mahallede bulunmaktadır. Beyoğlu’ndaki Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde Badganyan ailesinden görevli papazlar bulunmakta idiler. Surp Asdvadzadzin Kilisesi 1870’de çıkan bir yangında büyük hasar görmüştür. Süryaniler Ermenilerin “yamağı”* olduğu için Kudüs’te onların haklarından istifade ettikleri gibi, Süryanilere Diyarbakır ve Mardin’de de, Ermenilere ait kiliselerde ayin yapmak hakkı verilmiştir.

Batı'nın 'uyduruk terörle' işgaller dönemini bitirecek yapı: İslam ordusu

Selim Efe Erdem
Türkiye'nin de katılımıyla kurulan İslam Ordusu, öncelikle Hristiyan Batı'nın Orta Doğu'ya musallat ettiği terör belasıyla mücadele edecek. İslam beldelerinin 'uyduruk' terör örgütleri bahanesiyle işgal dönemi de geride kalacak. Batı'nın DAEŞ gibi uyduruk terör örgütleriyle Müslüman ülkeleri on yıllarca işgal ettiğini belirten Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, İslam Ordusu projesinin bu düzeni bozduğunu söyledi. Müslüman nüfusun yaşadığı bölgelerde türeyen terör örgütlerine artık NATO değil İslam Ordusu'nun müdahale edeceğini belirten Prof. Sofuoğlu "Bu sadece Ortadoğu değil dünyadaki dengeleri değiştirecek. Hatta BM Güvenlik Konseyi'ndeki Hıristiyan nüfuslu 5+1 daimi temsilciliği bile değişebilir. Uyduruk örgütlerle işgal dönemi sona erdi" diye konuştu. (??? HYETERT)

Ayşe Hür, Radikal'in kapatılmasıyla ilgili Aydın Doğan'ı eleştirdi.

Bilgehan Uçak / Haberdar (Özel) - Kapatılan Radikal yazarı ve tarihçi Ayşe Hür, Radikal'in kapatılma sürecini, Türkiye'de gittikçe yaygınlaşan 'linç kültürü'nü ve siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Radikal'in kapatılmasıyla ilgili Aydın Doğan'ı eleştiren Hür, "Keşke Aydın Doğan Ömer Seyfettin'in Diyet hikayesindeki gibi -mecazi anlamda elbette- kolunu kesip koysaydı iktidarın önüne de başı dik şekilde devam etseydi hayatına" dedi.

Ermeni Soykırımı’nı Anma Forumu

Tarih: 16 Nisan 2016 Cumartesi
Saat: 13.00 - 19.00
Yer: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cd. No:12, Galatasaray - İstanbul

Garo Paylan Beşiktaş Maçında Polis Şiddetini Meclis’e Taşıdı

Garo Paylan, İçişleri Bakanı Ala’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde Vodafone Arena’nın açılışında oynanan Beşiktaş-Bursapor maçı öncesi polisin taraftarlara uyguladığı şiddeti sordu.

Ermenistan'dan Türkiye'ye suçlama

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şavarş Koçaryan Türkiye’nin "İslami dayanışmayı" manipüle ederek Güney Kafkasya bölgesinde istikrarsızlık yaratmaya çalıştığını iddia etti… Koçaryan’ın şu ifadelerine yer verdi: "Türkiye Dışişleri Bakanı İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında yaptığı konuşmada İslamî dayanışmayı manipüle ederek Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ'daki savaşına dini motif vermeye çalıştı. Türk yetkililerin mevcut politikası bölgede ve bu ülkenin içinde istikrarsızlık, terör ve kan dalgası yayılmasını neden oluyor. Bu kışkırtıcı açıklamasıyla Türk Bakan bu istikrarsızlığı Güney Kafkasya'ya bölgesine yaymak istiyor” dedi. “Ankara’nın her ne pahasına olursa olsun Karabağ sorununda Azerbaycan'ı desteklemeye çalışması çözüm sürecine sadece zarar verecektir. Bakü hükümeti tarafından 02-05 Nisan’da Karabağ-Azerbaycan temas hattında başlatılan silahlı eylemler ve bu bağlamda Türk tarafının yaptığı kışkırtıcı ifadeler bunun açık kanıtıdır"

Guardian yazarı: Türkler ve Suudiler, Batı'dan uzaklaşıyor

Guardian'ın önemli yazarlarından Simon Tisdall, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in Türkiye ziyaretini inceleyen makalesinde, ziyaretin iki ülke ilişkilerinde dönüm noktası olduğunu yazıyor… "Türkiye'nin modern sultanı olarak da anılan Erdoğan ile Suudi Kralı arasında birçok benzerlik bulunuyor. İkisi de Suriye lideri Beşar Esad'ı devirmek istiyor. Ayrıca ikisi de Suriye ve Irak'taki terörü bitirmek istediklerini söylüyor... Erdoğan, bölgesel güç mücadelesinde rakip olan Şii İran'a karşı Suudilere sempati duyuyor. İdamlar nedeniyle Tahran'ı eleştirdi, ancak Suudi Arabistan Ocak ayında Şii din adamı Nimr al Nimr ve 46 kişiyi daha idam ettiğinde hiçbir eleştiride bulunmadı. Kral Selman gibi Erdoğan da otoriter hareketleri ve hak ihlalleri nedeniyle Avrupalı ve ABD'li siyasetçi ve kuruluşların eleştirilerini alıyor. [...] Sonuç olarak ikisi de geleneksel müttefikleri olan Batı'dan uzaklaşıyor."

Tüm inançlar bir araya geliyor!

Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun çabalarıyla Türkiye’de ilk kez tüm dini inançların liderleri bir araya gelerek ORGAN BAĞIŞINA bakış açılarını anlatacaklar.

Dr. Vaughan Turekian, Science and Technology Adviser to the U.S. Secretary of State at AUA


ABD Ermeni Davası Konseyi, Azerbaycan'ın saldırılarına sessiz kalan Kerry'yi eleştirdi

Amerika Ermeni Davası Konseyi'nin (ANCA) Batı  Kolu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Karabağ'da Azerbaycan'ın işlediği savaş suçlarıyla ilgili sessizliğini eleştirdi. ANCA, Uluslararası Siyaset konularının ele alındığı Pasifik Konseyinde Salı günü konuşma yapan Kerry ile bir araya geldi. ANCA temsilcileri, Karabağ'da meydana gelen çatışmalardan sadece günler önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmüş olan John Kerry'nin, Azerbaycan'ın gittikçe artan saldırganlığını net bir şekilde kınamadığından dolayı duydukları endişeyi Pasifik  Konseyine katılanlar ile hazır bulunan gazetecilerle paylaştı.

Şarmazanov: Bir numaralı sorun Dağlık Karabağ’ın statüsünün belirlenmesidir

Millet Meclisi Başkan yardımcısı Eduard Şarmazanov, ″Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Karabağ cephe hattına Barış Gücü askerleri konuşlandırılmasına mutabakatını verir mi?″ hususuna değinen Şarmazanov, bu meseleye yönelik Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın net duruşunu ifade ettiğini belirterek ″Bu mesele kapsamlı çözümün bir parçasıdır. Bir numaralı sorun Dağlık Karabağ’ın statüsünün belirlenmesidir. Barış Gücü askerleri sebepleri değil sonuçları ortadan kaldırmakta″ dedi ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti bağımsızlığının alternatifi olmadığını sözlerine ekledi.

Müslümanların Birliği Ütopya mı?

H. Hümeyra Şahin
Dünya gündemini meşgul eden mevzuların en başında terör ve mülteciler meselesi geliyor. Ve bu iki konu direkt olarak İslam ülkelerini ilgilendiriyor. Dünya nüfusunun %23’ünü, 1.6 milyar ile Müslümanlar oluşturuyor. İslam’ın yayılış hızı bu şekilde devam ederse, 2070’de Müslüman nüfusun, şu anda 2.2 milyar olan Hıristiyan nüfusu dahi geride bırakacağı öngörülüyor. Böylesine geniş potansiyele sahip bir dünyadan söz ediyoruz. Fakat ne yazık ki, Müslümanların adının dünya genelinde yan yana geldiği konu terör. Bir avuç radikal ve şiddet yanlısı grup, 1.6 milyar Müslüman’ın dünyadaki algısını belirliyor. Terör ve İslamofobi dışında İslam ya da Müslüman kelimesinin bu derece sıhrıyet kurduğu başka bir kavram yok. İslam ülkelerinin çoğu, geri kalmışlıklar, antidemokratik uygulamalar ve baskıcı rejimlerle kuşatılmış durumda.

Avrupa Parlamentosu üyesi: Azerbaycan’ın tek amacı Ermenilerin bölgeden yok olması

Azerbaycan uzun süredir ateşkes rejimini ihlal ederek agresör olarak kalmaya devam etmekte. Beyan, 12 Nisan’da Avrupa Parlamentosunda yapılan görüşmeler esnasında Lüksemburg’lu parlamenter Frank Engel’den geldi. Engel, Azerbaycan’ın tek amacının Ermenilerin bölgeden yok olması olduğunu belirterek: ″AGİT Minsk Grubunun önerdiği her şey karşılıklı tavizdir, ancak Ramil Safarov’un ülkesiyle tavize gitmek imkansız″ dedi. Engel tek olanağın Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının kabulü olduğunu da beyan etti.

Çanakkale’de ölen Yahudi ve Hıristiyan askerler Bakanlık listesinde hala yok

Milli Savunma Bakanlığı’nın “Şehit Listeleri” bölümünde Yahudi ve Hristiyan Osmanlı askerlerinin isimlerine ulaşılamıyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın “Şehit Listeleri” bölümü, Bakanlığın resmi internet sitesi olan www.msb.gov.tr’de Arşiv Müdürlüğü’nün altında yer alıyor. Ancak listelerde geçen seneki gibi Yahudi ve Hristiyan Osmanlı askerlerinin isimlerine ulaşılamıyor. Müslüman olanlarınsa kimlikleri ayrıntıları ile duyuruluyor.

Հայ Դատը «Լիհիի Օրէնք»ին Հիման Վրայ՝ Ատրպէյճանի Դէմ Հետախուզութիւն Կը Պահանջէ

ՈՒԱՇԻՆԿԹԸՆ.- Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը Ապրիլ 11ին կոչ ըրաւ Միացեալ Նահանգներու գործադիր իշխանութիւններուն, որ Ատրպէյճանի դէմ հետախուզութեան սկսին՝ հիմնուելով ամերիկեան ռազմական օժանդակութիւններուն առնչուող «Լիհիի օրէնք»ին վրայ, նկատի ունենալով այն իրողութիւնը, որ վստահելի աղբիւրներ հաստատած են, թէ Ատրպէյճանի բանակը մարդկային իրաւանց միջազգային օրէնքներու խախտումներ կատարած է։

Revival Through Art " Friday, April 15, 2016

Hollywood, CA.- Join the ANCA-Hollywood for their 4'th annual art show commemorating the 101st anniversary of the Armenian Genocide through visual and performing art by Armenian artists and youth.
Friday, April 15, 2016
Gallery viewing at 7:00PM
Program begins at 7:30PM

Vatandaşlık … Nereden nereye?

Tarhan Erdem / tarhanerdem33@gmail.com
Sayın Erdoğan, terörle ilişkili kişilerin vatandaşlıktan çıkarılabileceğini söyledi! Görüyorsunuz, nereden başlamıştı, nereye geldi? Vatandaşlık bağı nedir hatırlayalım: Vatandaş (yurttaş) aynı vatanda yaşayan insanlara verilen addır. Devletin hükmü altında yaşayan vatandaşları devlete bağlayan hukuki ve siyasi bağa, “tabiiyet” denilir. İlk çağlardan beri devletler tebaasıyla ilişkilerini bazı kurallarla düzenlemişlerdir. İki yüz yıl öncesine kadar bu kurallar dünya genelinde, yönetimin dinine veya kan bağına bağlılıkla tanımlanmış; sonraları ticari ilişkiler bu tanımları değiştirmiştir.

Suriye'nin kaybedenleri Karabağ'da buluştu...

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Türkiye’nin pozisyon alışına işaret ederek ateşi körüklemenin endişe verici olduğunu kaydetti...Erivan’da (Yerevan) bulunan gazeteci ve uzmanlar, çatışmaları DİHA’ya değerlendirdi. Gazeteci Aykan Sever, sadece Türkiye değil, Suriye’de savaşı kaybeden İsrail ve Suudi Arabistan’ın da çatışmaları teşvik ettiğini söyledi: “Suriye’deki savaşın bir devamı olarak değerlendirilebilir bu süreç. Sadece Türkiye değil, Suriye’deki savaşın diğer kaybedenleri yani İsrail ve Suudi Arabistan’ın da bu savaşın teşvikinde rolü olduğu varsayılabilir. Azerbaycan bu savaşta başlatıcı taraftır. Toprak almak için bu harekatı düzenledi. Gerekçeler arasında ‘Her şey bizden yana; tam zamanı, Türkiye de bizi destekliyor’ gibi düşünceleri kendi pozisyonlarını tarif ederken sıraladılar.”

Assyrian Organizations Send Open Letter to U.S. Presidential Candidates

Assyrian International News Agency. An open letter by ten European and American Assyrian organizations has been sent to the crop of U.S. presidential candidates. The letter asks the candidates what steps they would take to stop the genocide of Assyrians, Yazidis and other groups by ISIS... The letter also asks if the candidates would recognize the Turkish genocide of Assyrians, Armenians and Greeks in World War One and support reparations for the victims.
The Turkish genocide claimed the lives of 750,000 Assyrians (75%), 500,000 Greeks and 1.5 million Assyrians.

The Nagorno-Karabakh Story the US Does Not Want You to Know

By Joachim Hagopian / Global Research
In the early morning hours of April 1-2 Azerbaijan launched a major military offensive into the disputed region Nagorno-Karabakh (NK) that’s been controlled and defended by NK Armenian forces since the Russian brokered truce ended a bloody three year war in 1994. While Azeri President Ilham Aliyev was flying back to Baku after meeting 24 hours earlier with John Kerry in Washington who claimed “an ultimate resolution” had been reached, Azerbaijan was already once again at war with the NK Armenians.

Suriye: 'IŞİD Karyatin'de 21 Hristiyan öldürdü'

IŞİD'in, Suriye hükümet güçleri tarafından püskürtüldüğü Karyatin kentinde 21 Hristiyanı öldürdüğü ortaya çıktı. Kent Rusya'nın desteğini alan Suriye ordusu tarafından bu hafta başında geri alınmıştı.Suriye Ortodoks Kilisesi'nin lideri, geçen Ağustos ayında IŞİD'in eline geçtiği sırada kentte 300 Hristiyan kaldığını, bunlardan 21'inin öldürüldüğünü kalanların aileleri tarafından yürütülen pazarlıklar ve ödenen fidyeler sayesinde kurtarıldıklarını anlattı.Patrik 2. İgnatius Aphrem öldürülenlerden üçünün de kadın olduğunu söylüyor.

Awaiting Your Response

Dear Friends, Below please find an invitation to the 11th Anniversary Gala celebrating the Institute’s work, and presenting the Institute’s vision for a new century of scholarship and innovation.You’ve been receiving announcements about the Institute’s work, and invitations to some of the innovative programming we have undertaken in this last year and a half.  Now is the time to come to you and ask for your support to continue those activities and to embark on new research programs. 

Karabağ konusu AKPM gündemine alındı

Dağlık Karabağ sorunu 18-22 Nisan'da gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) bahar oturumunun gündemine alındı. Strasbourg’dan verilen bilgilere göre son günler Karabağ-Azerbaycan cephe hattında meydana gelen çatışmalara dair toplantı “Dağlık Karabağ ihtilafının son ve trajik tırmanması” başlığını taşıyor.

Avrupa Yezidileri, Azerbaycan'a karşı mahkemeye başvurabilir

Artsakh'ta (Dağlık Karabağ) yaşanan çatışmalarda şehit olan Yezidi asker Kyaram Sloyan'ın Cenazesi 6 Nisan'da memleketi olan Artaşavan köyünde toprağa verildi. Oğlunun gaddarca öldürülmesinden sonra yine de kendini ayakta tutabilen babası Kalaş Sloyan, oğlunu defnettikten sonra intikamını almak için hemen Artsakh'a gönüllü olarak gitmeye karar verdi. Hasım, Kyaram'ı özellikle vahşi bir şekilde öldürdükten sonra kafasını kesmişti. Ermenistan kaynaklı "İravunk" gazetesine konuşan Yezidi cemaatinin üyesi Roman Avdoyan, Avrupa'da faaliyet gösteren birçok Yezidi kurumların, bu cinayetle ilgili Lahey Uluslararası Mahkemesine başvurmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Boris Muraziç: Kyaram Aloyan’ın başını keserek Azerbaycan terörist gibi hareket ettiğini gösterdi

«Ezidiler Ulusal Birliği Sinjar» toplumsal kuruluşu başkanı Boriz Muraziç, ″Onun katli, başının kesilmesiyle uluslararası topluma, terörist gruplardan hiçbir farkı olmayan Azerbaycan’ın gerçek yüzünü gösterebiliriz. Hiçbir medeni ülke savaş esnasında ölen yurttaşlara, askerlerin bedenlerine işkence yapmaz. Azerbaycan’sa gerçek bir terörist grup gibi hareket etti. Uluslararası ezidipress.com aracılığıyla başı kesilen Aloyan’ın fotoğrafını teşhir ettiler. Bunun ardından BM, Kyaram Aloyan’ın başının kesilmesi, Taliş’teki yaşlı sakinlerin bedenlerine işkence uygulanması konusuna değindi. Uluslararası kuruluşlara tabii ki umut bağlamıyorum, ancak bu fotoğraflar yayımlayıp Azerbayancan’ın gerçek yüzünü göstermek gerek″ dedi.

En dindar ülkeler sıralaması açıklandı

Araştırmanın geneline bakıldığında din, gelişmekte olan ülkelerdeki insanları hayatında önemli bir yer teşkil ederken, büyük ekonomilere sahip ülkelerin halklarında oranların çok düşük olduğu gözlemlendi. ABD ise bu genellemenin dışında kaldı. 

Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve İran Enerji bakanları Erivan’da buluşacak

Ermenistan-Gürcistan-Rusya ve İran Enerji bakanları 13 Nisan’da Erivan’da buluşacaklar. Buluşma geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlayan Dörtlü müzakerelerin devamı niteliğini taşımakta. Geçtiğimiz yıl 3 ülke Enerji bakanları ve (RF Elektrik Ağları Operatörü) «Rosset» Genel Direktörü bir araya gelmişlerdi.

Konferans "Hıristiyanlığın Doğuşu ve İlk Evreleri"

13.04.2016 Çarşamba Günü Saat 19:00'da Surp Agop Hastanesi Lokal Katında Levon Kerabaydzar Zekiyan , "Hıristiyanlığın Doğuşu ve İlk Evreleri" konulu konferanslar dizisinin ilk konuşmasını yapacaktır. Konferans dili Türkçe olup, herkese açıktır.

Yakındoğu’nun İmhası ve Pontus Sorunu*

İsmail Beşikçi
İttihat ve Terakki’nin, Osmanlı İmparatorluğu’nu, Türk, Türklük üzerinde organize etmek gibi bir düşüncesi, tasarımı vardı. Adriyatik Denizi’nden Orta Asya içlerine kadar bir imparatorluk olacak, ama bu imparatorluk sınırları içinde sadece Türkler yaşayacaktı… İttihatçılar, uzun, yoğun çalışmalardan sonra, planlarını şu şekilde düzenlediler. Egedeki, Kapadokya’daki Rumlar, Ege adalarına, Yunanistan’a sürgün edilecek. Karadeniz havalisindeki Rum-Pontuslar yine aynı şekilde Yunanistan’a sürgün edilecek. Ermenilerin nüfusu tehcirle çürütülecek. Süryaniler, Ezidi Kürdler vs. aynı yaptırımlarla karşılaşacak. Kürdler Türklüğe asimile edilecek, Aleviler (Kızılbaşlar) Müslümanlığa asimile edilecek. Laz, Çerkes gibi gruplar da Kürdler gibi Türklüğe asimile edilecek. Böylece, tasarlanan Türk imparatorluğunda yaşayacak herkes Türk olmuş olacak. Türklüğün en önemli dayanağının  Müslümanlık olduğu da besbellidir. Çeşitli yöntemlerle Küçük Asya’yı terke zorlanan Rumların  Ermenilerin, Süryanilerin… taşınmaz mallarına , zenginliklerine el konulması, bu devlet ve toplum projesinin çok önemli bir boyutuydu. Bu el koymalarla Osmanlı ekonomisi millileştirilmiş, Müslüman Türk tüccar, Türk burjuvazisi doğmuş olacaktı.

Azerbaycan muhalefet partisinden hükümete "Karabağ" kınaması

Azerbaycan Halk Cephesi" Partisi lideri Ali Kerimli, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin can ve maddi kayıpları için iktidarını sert dilde kınadı. Kerimli’ye göre askeri alana milyarlarca dolar yatırdıktan sonra Azerbaycan ordusu 100’den fazla asker ölmemeliydi… Kerimli “Azerbaycan iktidardaki “Yeni Azerbaycan Partisinin” tavrı, iktidarın amacı Dağlık Karabağ değil, iktidarların korunması olduğunu ispatlıyor” dedi

Paros Nisan Sayısı Çıktı


Why the Turkish government seized this Armenian church

Author Pinar Tremblay
Turkey has been making drastic decisions in different towns of the majority Kurdish southeast in the past few weeks. On March 21, Turkey's Justice and Development Party (AKP) government hastily passed legislation referred to as “urgent expropriation of the Sur district” of Diyarbakir province. On March 26, the government's Official Gazette announced all the addresses of the properties to be expropriated.

Kilikya Katolikosu Aram I, Erivan’da

Kilikya Katolikosu Aram I bu gün 11 Nisan’da Erivan’an geldi. NEWS.am’in Kiliya Katolikosluğu resmi portalından edindiği bilgiye göre, Katolikos Aram I ve Dünya Ermenileri Katoolikosu Garegin II önümüzdeki günlerde Ermemistan ve Karabağ’da buluşmalar gerçekleştirecek, Karabağ’ın savunusu adına Ermeni Ordusuna dayanışmalarını ifade edecekler.

Boston'da yerleştirilen Ermeni Soykırımı inkar afişi kaldırıldı

İstanbul Türki Platformu tarafından ABD'nin Boston şehrinin North End bölgesinde yerleştirilen Ermeni Soykırım'ı inkar eden reklam panosu kaldırıldı. Pano, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın geçen haftada ABD'ye yaptığı ziyaret sonrasında yerleştirilmişti.

Yerevan’da “Nobel günleri” başlıyor

12 Nisan’da Ermenistan başkenti Yerevan’da 5 Nobel ödüllü bilim adamının katılacağı “Nobel günleri” kursleri başlayacak. “Nobel günleri” inisiyatif grubu lideri, Yerevan Devlet Tıp Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kostantin Yenkoyan gazetecilerle görüşürken, biyokimya, fizik ve tıp konuları üzerine konuşmalarda bulunacak  profesörlerin bir kısmının artık Yerevan’da bulunduğunu, diğer kısmının 12 Nisan sabah saatinde geleceğini bildirdi.

Selina Doğan Sığınmacılar ve göçmenlerle ilgili iki soru önergesi verdi

İlk Soru Önergesi
1-Avrupa’dan iade edilecek kişiler için kaç geri gönderme merkezi kurulmuştur? Bu merkezler nerededir ve kaç kişiye hizmet verecektir?
2- Merkezlerin barınma, sağlık gibi konularda insan haklarına uygun olup olmadığı denetlenip gerekli düzenlemeler yapılmakta mıdır? Bunu hangi kurum yapmaktadır?
3- Merkezler sivil toplum kuruluşlarının denetimine açık mıdır?
4- Avrupa’dan Türkiye’ye kadar kaç göçmen iade edilmiştir?
5- İade edilen bu kişilerin akıbeti ne olacaktır?
6- Bu kişilere hukuki yardım verilmekte midir?
İkinci Soru Önergesi
1-Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye ne kadar ödeme yapılmıştır?
2-Ödeme hangi kuruma yapılmıştır?
3-AB'nin ödeme yapılması için şart koyduğu "somut projeler" nelerdir? Bu projeler hangi kurumlar tarafından hazırlanmaktadır?
4-Paranın harcanmasını hangi kurum denetleyecektir?

Azerbaycan'ın "Fuzuli'yi geri aldık" iddiası ve sahte ispatlar

Fuzuli'yi "geri aldıklarına" inandırmaya çalışan Azerbaycanlı askerler, "Fuzuli" diye yazan tabelanın demir iskeletine çıkarak "çektikleri" resmi paylaştı. Fakat resimde Azerbaycan'lı askerlerin ayakları havada kalmışken, askerlerden birisinin de birden 'iki sağ eli" olduğu göze çarpıyor. Üstelik, Azerbaycanlıların üzerinde resim çektikleri tabela, 1996 tarihinde kaldırılmıştır.

ABD Köpeklerine...! Kuş Konduğu Dalın Kırılmasından Korkmaz…Güvendiği Dal Değil,

Kanatlarıdır 
Mustafa Fevzi Evren/ haber@canakkalehaber.com  
ABD yetkilileri beyanatlarını verirken sirk maymunları gibi sürekli kucaktan kucağa sıçrayıp, buldukları kazıkların üzerine oturmaya devam ediyorlar. Dünyanın %56 civarında petrol ve doğal gazının bu coğrafyadan çıktığını düşünürsek, birazcık da olsa işin farkına varmış oluruz. Ülkemizi kısmen sarsan bir takım olayların devamı için ellerinden gelen kötülükleri yapmaya devam edecekleri de kaçınılmaz bir gerçektir… ABD’nin bütün oyunlarını geçmişte bozduk, şimdi de bozarız. ABD yetkilileri şunu hiçbir zaman unutmasın, İslamiyet hızla büyüyor ve bu büyümenin merkezi de ABD’dir. Dünya en sonunda kıyamet denen o günü yaşarken, başta bir din mevcudiyeti zaten olmayacaktır. Biz Müslümanlar, yazımın başlığında belirttiğim; Kuş konduğu dalın kırılmasından korkmaz… Güvendiği dal değil, kanatlarıdır…! Vecizesiyle…Diğer İslam ülkelerinin zaaflarından yararlanabilirsiniz. Bütün gayrimüslim ülkelere sesleniyorum; güvendiğimiz dal, ALLAH’ın bizlere verdiği inanç gücüdür…! ABD gibi ülkelerin, zulümleri bir gün sona erecektir. Çünkü onları konduğu daldan uçuracak KANATLARI hiçbir zaman olmadı, OLMAYACAKTIR… (Kim tutar bu aslanları bundan sonra, Müslüman olmayan bütün devletler, milletler korksun. Besle kargayı...HYETERT)

10. Düşünce Özgürlüğü İçin İstanbul Buluşması

Nadire Mater
Norveç, Makedonya, Körfez ve Türkiye'den Bakınca "Mülteciler." PEN 2. Başkanı Schougin'in kolaylaştırıcılığında hYd'den Kurma, Makedonya Metamorfosis Vakfı'ndan Jasari, Norveç PEN Başkanı Nygaard, Körfez Bölgesi'nden İbrahim "Suriyeli mülteciler" başlığında konuştular. “Bu iki günde ruhum yoruldu, beynim yoruldu, fiziken yorulmadım da. Dünyanın her bir yerinde bu kadar sorun, bu kadar ihlal”. Kolaylaştırıcı Eugene Schougin, Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması’nın  “Savaşlar, Mülteciler ve İfade Özgürlüğüne Yansıması” başlıklı son oturumunu bu sözlerle açtı.