Etiketler

1915’e Dair Müslüman/Türklerin Tanıklıkları

Derleyen: Ayşe Hür
Hepimiz için felaketin doğuş sebepleri bir!... Vatanından ayrılarak yollarda ölen veya öldürülen Ermenilerle, Cezire ve Suriye çöllerinde, Erzurum dağlarında açlıktan, hastalıktan, sıcaktan telef olan veya telef edilen Türkler ve Suriye’de açlıktan sokaklarda inleye inleye ölen Arapların ve Cemal Paşa’nın kanunuyla ipe çekilen ve sürgün yerlerinde sefalet içinde kalan uğursuz kuvvet aynı kuvvettir. Binaenaleyh, Türkler de, Araplar da, Ermeniler gibi davacıyız. Biz de adalet istiyoruz! Birbirimizi suçlamaktansa, el ele verip medeni dünyadan adalet dilemek ve asırlardan beri kardeşçe yaşamış olan Arapları, Türkleri ve Ermenileri bu hale getirenlerin cezasını istemek ve henüz vakit geçmemiş ise, bundan böyle yine kardeşçe yaşamaya çalışmak pek uygun olur.”

Sorumluların Çocukları Olarak Soykırımla Yüzleşmek

Elif Akgül
Yüzleşmek sadece yaraların sarılması, zararların telafi edilmesi için gerekli değil. Gerçek anlamda kendimizi tanımak için gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Aksi halde kimliğimiz, atalarımızın silik bir suretinden başka bir şey olmayacak...Bilhassa yüzyılın ilk soykırımının gerçekleştiği bu topraklarda, ne Ermeni, ne Süryani, ne Kürt, ne de Alevilere yönelik katliamlarla yüzleşmek şöyle dursun, bu yoldaki en ufak sesleri “hainlikle” suçlayan bu ülkede, anlaşılması çok daha zor bir sorumluluk algısı. Peki bu sorumluluk nasıl oluştu? Güneş balçıkla sıvanmaz. Nasıl ki 1,5 milyon Ermeni yeryüzünden “pof” diye silinmediyse, Auschwitz’in duvarları da kendiliğinden kararmadı.

24 Nisan New York’ta Ermeni Soykırımını Anma Günü ilan edildi

New York eyalet valisi Andrew Cuomo, 24 Nisan 2016’yı Ermeni Soykırımını Anma Günü ilan etti. New York eyalet yönetim resmi portalından yapılan açıklamada, vali Cuomo Ermeni Soykırımı kurbanları yanı sıra katliamlar sonrasında New York’a yerleşip nesilleri burada devam eden Ermenilerin de anılacağını ifade etti.

“Barışın ilk adımı tarih kitaplarındaki revizyonla atılsın"

Aynur Ekiz
Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki uyuşmazlıkların barışçıl yöntemlerle çözümlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılan inceleme sonucu, iki ülkenin tarih ders kitaplarında revizyon gerektiği değerlendirildi. Türkiye-Ermenistan ilişkilerindeki uyuşmazlıkların barışçıl yöntemlerle çözümlenmesine katkı sağlamak amacıyla iki ülkenin tarih ders kitapları ilk kez incelendi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bozkuş: ’Türk-Ermeni barışında ilk adım, karşılıklı tarih ders kitaplarının revize edilmesiyle atılmalı’ ’Her ne kadar Türk tarih ders kitaplarında kullanılan söylemler, Ermeni tarih ders kitaplarına oranla daha yumuşak ifadeler içeriyorsa da iki ülke tarih ders kitaplarının revizyonu elzem.

Old Wound, New Pathway

Armenian Church history was made last year when the martyrs of the Armenian Genocide were ceremonially recognized as holy saints. The splendid service at Holy Etchmiadzin marked the first time in centuries that new saints were designated in the Armenian Church. With their canonization, the Genocide martyrs joined other great exemplars of holiness, virtue, and sacrifice, in the “canon” of revered saints from church history.

HDP'li Paylan, 'Ermeni Mebuslar İçin İade-i İtibar' İstedi

HDP, 'Meclis-i Mebusan'da görev yapan 7 Ermeni mebusun öldürülme nedenlerinin araştırılması ve iade-i itibarlarının sağlanması için araştırma açılmasını istedi. HDP, 'Meclis-i Mebusan'da 1908-1915 yılları arasında mebusluk yapan 7 Ermeni mebusun öldürülme nedenlerinin araştırılması ve iade-i itibarlarının sağlanması için' Meclis araştırması açılmasını istedi.

Watch Live from Boston

The Catholic Archdiocese of Boston will host a commemoration of the Armenian Genocide on Saturday, April 23, beginning at 4 p.m. Cardinal Sean P. O’Malley, the Catholic Archbishop of Boston, will host a prayer service at the Cathedral of the Holy Cross. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Eastern Diocese, will participate in the service.

ABD’de Ermeni Soykırımını anma etkinliğine tanınmış isimler katılacak

23 Nisan’da Los Angeles Montebello Ermeni Soykırımı Anıtı yakınında yapılacak Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma gecesine bir dizi etkili isim katılacak. Asbarez’in verdiği habere göre, bu yıl anma etkinliğinde Amerikan Ermeni Davası Komisyonu (ANCA) İcra Direktörü Raffi Hamparian, eski ABD Erivan Büyükelçisi John Marshall Evans,  Los Angeles Bölge İdare Kurulu üyesi Hilda Solis, ABD Kongre üyesi Adam Sciff,  Los Angeles Belediye Bşk. Eric Garcetti, Los Angeles Kent Meclisi üyesi Paul Krekorian ve Ermeni toplumunun önde gelen isimlerinden  Vahe Bozoyan, Silva Khachikian katılımcılara hitap edecekler.

1915'te Ermeni Milletvekillerini Kim, Nasıl Öldürdü, Naaşları Nerede?

HDP milletvekili Paylan, 1908-1915 yılları arasında milletvekilliği yapmış ve Nisan-Mayıs 1915’te gözaltına alınarak öldürülen yedi Ermeni milletvekiliyle ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Garo Paylan, Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nda, 1908-1915 yılları arasında milletvekilliği yapmış ve Nisan-Mayıs 1915’te gözaltına alınarak öldürülen Ermeni milletvekilleriyle ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi.

'Ermeni tehcirinden kalan izler' sergi oldu

Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında tehcirin rotasında kalan izler sergi oldu. Yarın DEPO'da başlayacak olan sergiyi Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği üstlendi… Serginin tanıtım metni: Arta kalan, artık...Kulağa ve göze pek hoş gelmese de soykırımdan 100 yıl sonra Ermeni platosunda kalan son kırıntıları anlatmak için kullanabileceğimiz en doğru kelimeler. Sergi, bir asır sonra kendi topraklarında bir hayalet kültür haline getirilen Ermenilerden geriye kalan yapılar kadar geride kalanların psikolojisini, düşüncelerini, kaygılarını ve hatıralarını aktarmak için tehcir rotasında iki yıl boyunca toplam 27 şehirde yüzlerce kişi ile yapılan görüşmeleri içeriyor.

Obama, ‘Ermeni soykırımı’nın yıldönümü öncesinde bir kez daha ‘Büyük Felaket‘ dedi

ABD Başkanı Barack Obama, ‘Ermeni soykırımı’nın 101. yıldönümü 24 Nisan öncesi göreve geldiğinden bu yana yaptığı gibi Ermenice ‘Büyük Felaket‘ anlamına gelen ‘Meds Yeghern‘ ifadesini kullandı. ABD’deki Ermeniler başkanlık kampanyası sırasında 1915’i ‘soykırım‘ olarak niteleyen Obama’dan bu yıl bu ifadeyi kullanmasını bekliyordu.

WSJ, 'Ermeni soykırımı'nı inkar eden ilan nedeniyle tepki gördü

Wall Street Journal'da "Ermeni soykırımı" iddialarını inkar eden tam sayfa bir ilan yer aldı. ABD'li gazete Wall Street Journal'da (WSJ) dün tam sayfa 1915 olayları ve Osmanlı Devleti ilişkilerini reddeden bir grup tarafından "Gerçek=Barış" ifadelerinin bulunduğu ilan yer aldı. İlanda barış işareti yapan Türk bayrağı desenli bir elin karşısında, "küs" işareti yapan Rusya ve Ermenistan bayraklı eller bulunuyordu.

Irak'taki Hristiyanların durumu

İdris Okuducu - ABD merkezli Irak İnsan Hakları Derneği Başkanı Hamid Murad, Irak'taki Hristiyanlara terör örgütü DAEŞ kadar hiçbir tarafın zarar vermediğini belirterek, "Musul ovasında Hristiyanlara ait toplu mezarlarının olmasından şüpheleniyoruz." dedi. Murad, Irak'taki şiddet ve çatışma ortamından etkilenen Hristiyanların durumuna ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Soykırımda katledilen Ermeni mebusların resimleri TBMM'de

Soykırımın 101. yılı yaklaşırken, HDP Milletvekili Garo Paylan, 1915'te tutuklanıp öldürülen Ermeni mebusların fotoğraflarını TBMM sıralarına koydu.Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, 1915 Ermeni Soykırımı sırasında tutuklanıp öldürülen Ermeni mebusların anısına TBMM'deki koltuklara vekillerin fotoğraflarını koydu.

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI VE EŞİTLİK KURUMU KANUNU

Kanun No. 6701 / Kabul Tarihi: 6/4/2016
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Amaç ve kapsam
MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı; insan onurunu temel alarak insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi ile bu ilkeler doğrultusunda faaliyet göstermek, işkence ve kötü muameleyle etkin mücadele etmek ve bu konuda ulusal önleme mekanizması görevini yerine getirmek üzere Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kurulması, teşkilat, görev ve yetkilerine ilişkin esasların düzenlenmesidir.

Hrant Dink davasındaki tahliyelere savcı itiraz etti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin 34 sanığın yargılandığı davada, sanıklardan Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit'in tahliyelerine savcılıkça itiraz edildi. Duruşma savcısı Evliya Çalışkan'ın itiraz dilekçesinde, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğünde görev yapan sanık Muhittin Zenit'in, Erhan Tuncel ile irtibatının bulunduğu ve maktul Hrant Dink'e yönelik eylemden haberdar olduğu bilgisine yer verildi.

İngiltere: 'IŞİD Soykırım Yapıyor'

Şükrü Bolat
İngiliz parlamentosu, IŞİD'in Suriye ve Irak'taki etnik ve dini azınlıklara karşı düzenlediği saldırıları ve işlediği cinayetleri ‘soykırım’ olarak tanıdı, 278 milletvekilinin desteklediği karar oy birliğiyle alındı. (Hani Parlamentolar böyle kararlar alamazdı. Şimdi sözüm ona uzmanlar, bilim adamları İngiliz demokrasisini de beğenmeyecek. HYETERT)

Patrikhane'nin 'kanun'la Hazine'den geri aldığı araziler için 'tapu iptal' davası açıldı

Patrik Bartholomeos’un, bütün yaşananlara rağmen umudunu koruduğu aktarıldı. Azınlık vakıflarının 1936’dan sonra edindikleri ve 1974’ten sonra Hazine’ye devredilen gayrimenkulleri için geri verilmesine dair kanun hükmünde kararnamenin çıkarılmasının ardından Patrikhane’nin 4 yıl önce kavuştuğu Göksu’daki 98 dönüm arazi ile Ümit Tepesi için ‘tapu iptal’ davası açıldı. Patrik Bartholomeos’un, bütün yaşananlara rağmen umudunu koruduğu aktarıldı. (Perşembenin gelişi çarşambadan belli idi. Önce Surp Pırgiç şimdi Patriklik. HYETERT)

Sedrak Pağtoyan’ın “Cennet cehenneme dönüştüğünde… yedi dehşet yılları (1915-1922)” anı kitabında Khubs’un öz savunmasının yansıması

Meline Anumyan // anu_mel@mail.ru
Ermeni Soykırımı konusuyla ilgili herhangi bir kitabı okumak, her bir Ermeni için son derece ağır olmakla birlikte, Soykırımla ilgili yazılmış sayısız ve çeşitli ciltler arasında en ağır olanı, şahitlik edenin sadece yazar olmayıp, aynı zamanda personaj olarak, okuru yaşadıklarına iştirak ettirip, tek bir kelimeyle Ermeni acısı olarak tanımlanabilecek olan, tarifi mümkün olmaya acıları yaşattığından dolayı, belki de anıların okunmasıdır… Anılarını kaydetmiş olan Sedrak Pağtoyan’ın “Cennet cehenneme dönüştüğünde… yedi dehşet yılları (1915-1922)” başlıklı kitabında, “Köyün etrafında dövüşüp, kutsal toprağına düşerek, o toprağın aziz kucağında kaybolmaktan daha güzel bir şey olabilir miydi?» diyerek ayrıntılar sunduğu Karin (Erzurum) Vilayeti’nin Kıği (Kiğı-çev. notu) Kazası’ndaki Khubs Köyü’nün öz savunma hikâyesi, az bilinip, genelde dar uzmanlık alanına girmektedir.

1915'e ad ver(eme)mek: Aghed, Medz Yeghern, Soykırım

Ayşe Hür / hurayse@hotmail.com
Bu konudaki kafa karışıklığının Batılı tarihçiler, gazeteciler, uzmanlar, siyaset adamlarında da olduğunu biliyoruz. Örneğin 24 Mayıs 1915'te Osmanlı Devleti'ne bir nota veren Fransa, Rusya ve Britanya hükümetleri "insanlık ve medeniyet aleyhine işlenen suçlar" terimini kullanmışlardı.

ԶՐՈՅՑ - Հայկական երկնային ձայն՝ Ստամբուլում


Զրոյց՝ պոլսահայ երգչուհի Սիբիլի հետ ԳՐԻԳՈՐ ՂԱԶԱՐԵԱՆ
Ստամբուլ Սիբիլը ծնւել է Ստամբուլում, ազգանունն է Թորոսեան, որ հետագայում Թուրքիայում տիրող պայմանների բերումով փոխւել ու դարձել Փեքթորոսօղլու: Իր անունը Սիբիլ վերցւած է պոլսահայ գրող եւ բանաստեղծուհի Զապէլ Ասատուրի1) գրական մականունի վրայից՝ Սիբիլ:

Friday: The Ambassador Who Said 'Genocide' and Lost His Job

In 2005, on the 90th anniversary of the Genocide, American Ambassador John Evans said 'genocide' in a public statement and lost his job. Come hear him talk about history, politics, diplomacy and present his brand new book - TRUTH HELD HOSTAGE. This is the launch of John Evans' memoir. 
April 22, 7 pm at Hilton Pasadena
 FREE ADMISSION

İtalya’da Sicilya Eyalet Meclisi Ermeni Soykırımı’nı tanıdı

20 Nisan’da Sicilya Eyalet Meclisi Ermeni Soykırımını resmen tanıyan yasa tasarısını oybirliği ile kabul ederek İtalya’nın, Soykırımı tanıyan 105'inci yerel yönetimi oldu. Kabul edilen tasarıda Sicilya Eyalet Meclisi tarihi gerçeklerin tanınmasını desteklediğini  kaydedildi. Tasarı ayrıca Sicilya Eyalet ve İtalya milli Hükümetleri Ermeni Soykırımının tanınma faaliyetlerine ortak destek vermeye ve barış, demokrasi, ile halkların kendi kaderini tayin etme hakkı uğrunda tarihi gerçeklerin kamuoyuna açıklamaya çağırıyor.

Rita Darı Winkler için ermeni kilisesinde ayin

Almanya'dan İstanbul'a geldikten bir süre sonra kaybolan ve cesedi Gölcük'te bir işyerinde varilin içinde üzerine beton dökülmüş şekilde bulunan Alman vatandaşı 39 yaşındaki Rita Darı Winkler için Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde ayin düzenlendi. Kızının tabutuna sarılarak gözyaşlarına boğulan acılı anne, güçlükle sakinleştirildi.

Ermeniler Urfa Türküsünü Sahiplendi

Urfa sıra gecelerinin vazgeçilmez türküsü “Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar”ın Ermeni ağıtı olduğu iddia edildi. Ermenilere göre 1915’li yıllarda Ermenili Anneler çocuklarına Urfa Türküsünü söylüyordu. Ermenilerin iddiasına göre Urfa Türküsü Verjine Svazliyan Fonu tarafından kayıt altına alınan Türküler arasında yer alıyor. 1985 yılında kayıt altına Ermeniler tarafından kayıt altına alındığı iddia edilen Urfa Türküsünün farklı bir versiyonu olan ağıtın sözlerini paylaşan Ermeniler bazı sözcüklerin değişik olmasına karşın Urfa Türküsünün aslen Ermeni Ağıtın olduğunu yazdılar. (Acaba kim sahipleniyor? Allah bilir. HYETERT)

Diyanet Başkanı’dan kilise müziği önerisi

Soner Yalçın
Gelelim… Itri gibi değerli müzik adamlarımızın o dönem yaptığı müziğe… Şu gerçek ki; dinciler, Osmanlı’yı idealleştirip hayallerinin istediği oranda tarih yazıyor! Klasik Türk Musikisi’ne, Bizans (Rum Ortodoks Hıristiyan) etkisini kabul edemiyorlar. Meraklanıp google’a girip dinleseler, Bizans müziği ile Klasik Türk Musikisini ayırt edilemeyeceğini anlayacaklar. Keza… Kiliseye gidip Rum Ortodoks ilahilerini dinleseler şaşırıp kalacaklar. Evet, birçok kilise müziği Osmanlı makamına benzer. Rum kiliselerinde okunan Kirie Ekekraksa Pros Se İsakuson Mu duasının bestesi bildiğiniz uşşak makamından başka bir şey değildir. Kirie Ekekraksa duası hicaz, Fos İlarion Ayas Doksis segahtır. “Cenazelerde çalınsın” diye Görmez’in önerdiği “Itri’nin Tekbir’i” segah makamındadır ve bu makam Ortodoks kilise makamıdır! Osmanlı müziği üzerine 18. yüzyılda inceleme yapan (bu nedenle yedi yıl İstanbul’da yaşayan) Fransız Charles Fonton’dan, müzik kuramcısı Charles H. Blainville’e kadar birçok yazar bu ilişkiyi ayrıntılı yazar: “Osmanlı’nın müziği eski Yunan musikisinin kalıntılarından başka bir şey değildir.”

"Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu" Tasarısı Yasalaştı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu yasa tasarısı, sivil toplumun tüm itirazlarına rağmen dün TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı…Hak örgütleri, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamayla da tasarıyla ilgili eleştirilerini özetle şöyle sıralamıştı:
* Tasarıda Türkiye’nin uluslararası taahhütlerinde yer alan birçok ayrımcılık temeli dışarıda bırakılıyor. (Toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelinde ayrımcılık, sosyal statü temelinde ayrımcılık, çoklu ayrımcılık, mültecilik ve sığınma statüsüne ilişkin ayrımcılık)
* Tasarı STÖ’lerin görüşlerine yer vermiyor.
* Uluslararası standartlar tasarının sadece gerekçesinde anılıyor. Kurum yapısı ve işlevi bu standartlara uymuyor. Örgütler, tasarıda insan hakları ve ayrımcılık konusunda Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerinin gereklerine de yer verilmediği belirtiliyor.
* Kurum insan hakları ihlalleri ile ilgili bireysel başvuru almayacak.

Առաջնորդ Մարտիրոսեան Կատարեց Ցեղասպանութեան Յիշատակման Քալիֆորնիոյ Ծերակոյտի Նիստի Բացման Աղօթքը

ՍԱՔՐԱՄԵՆԹՕ.- Առաջնորդ Մուշեղ արք. Մարտիրոսեան Երկուշաբթի, Ապրիլ 18ին մեկնեցաւ Սաքրամենթօ, ուր Ցեղասպանութեան յիշատակման Քալիֆորնիոյ Ծերակոյտի յատուկ նիստին բացումը կատարեց աղօթքով: Այս նիստը դարձած է բարի աւանդութիւն՝ շնորհիւ խորհրդարանի Հայկական խմբակին եւ Հայ Դատի յանձնախումբին միջեւ սերտ գործակցութեան: Առաջնորդին կ՛ընկերանային Տաճատ վրդ. Աշըգեան եւ Պարոյր վրդ. Շէրնէզեան: Ներկայ էին նաեւ Հայ Դատի զօրակիցներ, ազգային վարժարաններու աշակերտներ եւ հայ համայնքի բազմաթիւ ներկայացուցիչներ:

FT: Karabağ, Moskova'ya yarıyor

Financial Times Gazetesi, yakın zamanda Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaları değerlendirdi... İngiliz Financial Times Gazetesi, Kafkaslarda Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorunun getirdiği çatışmaları ele aldı. Gazete, çatışmaların bölgeyi yakından ilgilendiren Rusya'nın işine yaradığını belirtti.

“Kıbrıs ve Ermenistan’ın Ortaçağ Krallıkları” Galeri Kültür tarafınca çevrildi

William Stubbs’un “Kıbrıs ve Ermenistan’ın Ortaçağ Krallıkları” adlı eseri, Galeri Kültür tarafından Türkçeye çevrilerek yayımlandı. “Ortaçağ tarihinin en renkli, en zengin yaşanmışlıklarına tanıklık eden Doğu Akdeniz’in bu güzel adası ve onun ayrıcalıklı krallığının çevre ülkelerle ilişkileri, haçlı seferlerindeki rolü ve Kudüs için ‘son iskele’ konumunda bulunmasını” anlatan kitap, dönemin siyasi ilişkilerini ele alan William Stubbs’un iki konferansından oluşuyor.

İki yılda Azerbaycan'dan 107, Türkiye'den 212 kişi İŞİD'e katıldı

West Point Terörle Mücadele Merkezinin verilerine göre, 2013-2014 tarihlerinde İŞİD'e tüm dünyadan toplam 1500 yeni üye katıldı. Aynı kaynak, söz konusu dönemde, Azerbaycan'ın 107, Türkiye'nin 212, Gürcistan'ın ise 2 vatandaşının İŞİD'e katıldığını da açıkladı. İŞİD'e ait binlerce kayıtların ve elde edilen diğer verilerin incelenmesi, tüm dünyadan 70 millete ait kişilerin terör örgütüne katıldığını gösterdi.

CHP’li Doğan sordu: “Hükümet IŞİD roketlerine neden sessiz”

Ankara - CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Suriye’de IŞİD’in kontrol altında tuttuğu bölgelerden Türkiye’ye atılan roketlere karşı hükümetin ve AK Parti’nin neden sessiz kaldığını sordu. Doğan, TBMM Genel Kurulu’nda Uluslararası Adli İşbirliği Kanun Tasarısı üzerine yaptığı konuşmada IŞİD tarafından Türkiye’ye yapılan saldırıları gündeme getirdi. Bir süreden beri devam eden, son olarak dün Kilis’e yönelik gerçekleşen saldırıları anımsatan Doğan, ortaya çıkan tablonun savaş görüntülerini aratmadığını belirtti. Doğan, yaşananların artık “Roket mermisi düştü” ifadeleriyle açıklanamayacağını ifade ederek “Bu resmen Türkiye’ye sınırları dışından yapılan roketli bir saldırıdır. Savaş tamtamları çalmak tabii ki bizim işimiz değil ama üzülerek söylüyoruz ki bütün bu yaşananlar da sadece savaşlarda olur” dedi.

Radikal Kötülük...

Eren Keskin
Hannah Arendt, ‘Totalitarizmin Kaynakları’ kitabında RADİKAL KÖTÜLÜK’ten söz eder. Kendisi de SOYKIRIM mağduru bir halkın bireyi olan Arendt, aslında TOTALİTER ve SOYKIRIM’CI devlet yapılanmasının insanlara yaptığı kötülüğü anlatırken, ‘RADİKAL KÖTÜLÜK’ kavramını kullanıyor. Evet, 1915 SOYKIRIMI, radikal bir kötülüktü! 101 yıl önce, yaşadığımız coğrafyada, telafisi mümkün olmayan, geri dönüşsüz, bağışlanması imkansız olan büyük bir suç işlendi. Sistemli bir imha politikası ile Ermeni ulusu, yaşamları, toplumsal örgütlenmeleri, ekonomileri, sanat ve zanaatları, tarih ve kültür mirasıyla birlikte yok edildiler. Bu büyük suçun faili İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin, 1915 yılı başlarında düzenlenen gizli oturumunda, teşkilat üyesi Doktor Nazım aynen şunları söylüyordu; “...Ermeniler ölümcül bir yaraya benzer. Zamanında doktor muamelesi görmezse muhakkak öldürür. Ermeni halkını topraklarımızdan kökten temizlemeliyiz. Bir kişi bile kurtulmamalı ve Ermeni ismi unutulmalı...”

101. yılında Ermeni Soykırımı’nın kurbanlarını anıyoruz

“Basın Toplantısı
Tarih: 22 Nisan 2016, Cuma
Saat: 11.00
Yer: Cezayir Toplantı Salonu
Adres: Hayriye Cd. No:12, Galatasaray – İstanbul
» Soykırım Anma Programı
• Sevag Balıkçı Anması
Tarih: 24 Nisan 2016, Pazar
Saat: 15.30
Yer: Şişli Ermeni Mezarlığı
• Soykırım Anması
Tarih: 24 Nisan 2016, Pazar
Saat: 19.15
Yer: Tünel Meydanı, Beyoğlu – İstanbul

Konferans "Hıristiyanlığın Doğuşu ve İlk Evreleri" II-III

Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Reisi Başepiskopos Levon Zekiyan "Hıristiyanlığın Doğuşu ve İlk Evreleri"  konulu konferanslar dizisinin 2. oturumu 22.04.2016 Cuma Günü saat 19:00'da Surp Agop Hastanesi Lokal Katı'nda, 3. oturumu ise 04.05.2016 Çarşamba günü aynı yer ve saatte olacaktır. Konferans dili Türkçe olacaktır. Katılımınız bekleriz.

1915'den Kurtulanların Anıları Vşdabadum (kedername) -Ցեղասպանութիւնէն Փրկուածներու Յուշերը

Dr.med.Sarkis Adam
1915  ''Medz Yeğern' inden  Kurtulan Ermenilerin Anıları ''VŞDABADUM'' (Kedername). Ermenistan Devlet Arşivi 1915'in 100.yıldönümü nedeniyle 'VŞDABADUM'' (Kedername) başlığıyla 3 ciltlik bir kitap yayınladı, kitabın birinci cildi 2005 yılında yayınlanmıştı. Vşdabadum (Kedername) deki veriler 1916 yılında toplanan binlerce belgelere ve Medz Yeğern'den kurtulup 1916 yılında Ermenistan'a sığınan Ermenilerin anlatımlarına ve tanıklıklarına dayanmaktadır: 1916 yılında yazılmaya başlanan ve ilk cildi 2005 yılında yayınlan kitap sayısız belgeleri, arşiv araştırmaları,mağdurların hatıratlarını,raporları ve yaşanmış acı anıları içermektedir. 

Suriye Parlamento seçimlerinde iki Ermeni aday, milletvekili olarak seçildi

13 Nisan'da Suriye'de yapılan parlamento seçimlerinde Halep Ermeni cemaatinin iki temsilcisi milletvekili olarak seçildi. Parlamentoya giren milletvekilleri Halep Ermeni Apostolik Kilisesi basın sorumlusu Jirayr Reisyan ve tarihçi Dr. Nora Arisyan oldu.

Jamanak: Karabağ meselesi Rusya’nın kaynaklarını tüketmede Batının aletine dönüşüyor

Batı’nın belli bir itidal gösterdiği fark edilmekte ki bu muhtemelen taktik mahiyet taşımaktadır. Batı’nın Rusya’nın diplomatik başarısızlığa uğramasını bekliyor olması ihtimal dışı değil, tabii kendisi de oldukça ustaca buna katkıda bulunmakta. Batı, Rusya’nın programlarını ileriye taşıyacak kaynakları olmadığına ikna olduğu ihtimal dahilinde, sonuç olarak kaynaklarını gayesiz israf etmesi için bırakmak gerek. Yani Karabağ meselesi, özünde Rusya’nın kaynaklarını tüketmeye yönelik Batı’nın zaten 2 yıldır uygulanan taktik halklarından biri. Tabii ki herşeyden evvel Rusya’nın kendi iradesiyle, çünkü Azerbaycan’ın taaruzu sonrasında Rusya diplomatik taaruza atılmış durumda.

Ermenistan-Rusya İlişkisine ABD'de İlanlarla Dikkat Çekildi

ABD'nin önde gelen gazete ve dergilerine verilen ilanlarla Ermenistan ile Rusya arasındaki ilişkiye dikkat çekildi ve iki ülkenin ittifakının Türkiye ile NATO'nun istikrarını tehlikeye soktuğu belirtildi. ABD'de faaliyet gösteren "Turkish Institute for Progress" adlı kuruluş tarafından verilen ilanlar, Wall Street Journal, Washington Post, The Hill, Weekly Standard gibi gazete ve dergiler ile New York Times ve Politico gibi medya kuruluşlarının internet sitelerinde yayımlandı.

Serj Sarkisyan Ezidi toplumunu Yeni Yıl «Melek-i Tavuz» bayramı vesilesiyle kutladı

«Ermenistan Ezidi toplumunu Yeni Yıl «Melek-i Tavus» bayramı vesilesiyle muhabbetle kutlarım. Ermenistan Ezidi toplumu yanısıra tüm halkımız için bu yılki aydınlık Yeni Yıl bayramı muharebe operasyonları ve kayıplarla karardı. Ermenistan halkı hem mutluluğu hem tasa ve kayıpların acısını Ezidi kardeşleriyle her zaman paylaşmaktadır. Ermeni ve Ezidi halklarının kardeşliği asırların badirelerini aşmış ve daha da pekişmiştir. Size Yeni Yılın sadece hayırlar ve mutluluk getirmesini diliyorum, ülkemiz sınırlarında en nihayetinde barış hakim olsun.  Herkesin onur ve esenlik içinde yaşayıp çalıştığı bu müreffeh ve güvenli ülkeyi birlikte inşa edeceğimize eminim.

Peter Balakian, Soykırıma ilişkin seçkisiyle Pulitzer ödülü kazandı

Amerikalı Ermeni şair Peter Balakian, Ermeni Soykırımına ilişkin Ozone Günlüğü Şiirleri (Poetry for Ozone Journal) eseriyle 2016 yılı Pulitzer ödülü kazandı. Bilgi, New York Columbia Üniv.’nde yaptığı  konuşmayla Ödül direktörü Mike Pride’dan geldi.

George Clooney eşi Amal Clooney ile Yerevan’da “Aurora” ödülünü sahibine verecek

Ünlü Amerikalı sinema oyuncusu George Clooney ve Lübnanlı avukat eşi Amal Alamuddin Clooney 22-24 Nisan tarihleri arasında Ermenistan'ın başkenti Yerevan’da düzenlenecek törenle "Aurora Ödülleri"ni sahiplerine verecek. Ermeni Soykırımı anma etkinlikleri ile aynı tarihlere denk gelen "100 Hayat Girişimi"ni simgeleyen "Aurora Ödülleri" dağıtılacak.

22 Nissan’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ermenistan’ı ziyaret edecek

Rusya Federasyonu Dışilşleri bakanı Sergey Lavrov 22 Nisan’da resmi ziyaret için Ermenistan’a gelecek.Haberi aktaran Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Lavrov’un Ermenistan’da birçok ikili görüşmeler yapacağını söyledi.Zakharova “Ziyaretin gündeminin ana konusu Karabağ sorunu olacak. İki taraflı işbirliğine dair konular da mutlaka gündemde olacak” diye konuştu.

Armenian Genocide Commemoration Events announced for Sydney and Melbourne

COMMUNITY ANNOUNCEMENT - ARMENIAN GENOCIDE COMMEMORATIVE COMMITTEE
SYDNEY AND MELBOURNE: The Armenian Genocide Commemorative Committee has released the schedule of events to commemorate the 101st Anniversary of the Armenian Genocide in Sydney and Melbourne. This year, the NATIONAL ARMENIAN GENOCIDE COMMEMORATION EVENING will be held will be held on Sunday 24th April from 7pm at the Willoughby Concourse Concert Hall, Victoria Avenue, Chatswood. The keynote speaker will be Professor Peter Stanley.

Kılıçdaroğlu’yla Bahçeli’den doğan muhalefet boşluğu...

Hasan Cemal / hsncml@t24.com.tr      
Evet öyle, işler Erdoğan’ın istediği gibi gidiyor. Ve böyle gitmeye devam ederse, baskın bir erken seçim ile bayrağı zirveye dikebilir. Ya da anayasayı tek başına değiştirecek mutlak çoğunluğu sandıktan çıkarabilir. Erdoğan, MHP ile CHP’nin içini karıştırmış durumda. Devlet Bahçeli kendisine çalışıyor. Bahçeli’yle seçime gidecek bir MHP’nin yüzde 10 barajına takılması yakın ihtimaldir. Erdoğan, CHP’nin içini de dokunulmazlık meselesiyle çalkalamaya başladı.

Concert Evènement 23 Avril 2016 à Nice - Complexe BARSAMIAN


AUA Digital Library of Armenian Literature Presents: Writers Who Perished in the Genocide

LIVE! AUA Digital Library of Armenian Literature Presents:Writers Who Perished in the Genocide
 April 20, 2016 at 12:30 PM
 AUA Digital Library of Armenian Literature presents its new project: Writers Who Perished in the Genocide - digitization of over 60 volumes of literature in Western Armenian. The project was made possible thanks to generous support from Calouste Gulbenkian Foundation and San Francisco-Bay Area Armenian Genocide Centennial Committee. Digilib will also present the launch of its new and updated website www.digilib.am with newly-added tools.

Kilikya’daki Ermenilerin kıyımı, ‘Türk popu’na nasıl malzeme oldu?

Sait Çetinoğlu
Adana’da 1909’da Ermenilere yönelik gerçekleştirilen katliamın ardından, öldürülenlerin anısına yakılan, Ermeni halkının duyduğu acıların bir feryadı olan Adana Ağıdı, bir Türk pop şarkıcısının elinde neye dönüştü? … Adana’da vahşice öldürülen 30 bine yakın kişinin anısına yakılan, Ermeni halkının duyduğu acıların bir feryadı olan bu ağıt, Seden Gürel adlı bir pop şarkıcısı tarafından melodisine kendi kafasından bir söz yazılıp Sebebim Aşk adlı bir aşk şarkısına dönüştürülmüştür.

Dünya’ya Ticareti Öğreten Okul Kayseri

“Kayseri 17. yüzyıldan itibaren Amsterdam ve Venedik gibi pazarlarda dahi söz sahibi olan Ermeni Tüccarlarıyla tanınmıştı. Ancak Kayserili Ermeniler ticaret kadar üretimde de ileriydiler. 1856 gibi erken bir tarihte Hasırcıyan Kardeşlerin kurduğu tekstil fabrikasında 300 dokuma tezgahı vardı. Dericilik, halıcılık, kuyumculuk, tekstil gibi işlerde ileri giden Kayserili Ermenilerin dokuduğu halı ve kumaşlar dış pazarlarda da alıcı buluyordu. Yaz aylarını şehirden daha yüksekte olan bağlarda geçiren Ermeniler burada yetiştirdikleri meyveler ve ürettikleri şaraplarla da ünlüydü. Kayseri`de pastırma işini başlatanlar da Ermenilerdi. Hayvancılığa dayalı besin sanayisinin doğması Kayseri`nin pastırmacılık ve sucukçulukta ün kazanması, büyük ölçüde Ermenilerin çabalarıyla olmuştur. Kısacası Kayseri kentinin ticari yaşamının gelişmesinde ve ileri düzeydeki zanaatçılıkta Ermenilerin büyük payı vardır. 1700`lü yıllarda Ermeniler askerlik yapmaz buna mukabil devlete haraç ve cizye vergileri öderlerdi.

Dink davasında iki tahliye

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesi olayında ihmâli olduğu iddiasıyla kamu görevlileri hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Tutuklu sanıklardan polis memuru Muhittin Zenit ile o dönem komiser yardımcısı olan Özkan Mumcu'nun tahliyesine karar verildi… Tutuklu sanıklardan Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit'in, dosyaya tensip aşamasından sonra giren bilgi ve belgelere göre, tutuklu kaldıkları süre ve ileride suç vasfının değişmesi ihtimaline binaen tahliyelerine hükmeden heyet, bu sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasını da kararlaştırdı.
Diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmeden heyet, duruşmanın 24, 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde yapılmasına karar verdi.

Türkler Rus-Ermeni işbirliğini ifşa etti

Ragıp Soylu
Washington merkezli İlerleme için Türk Enstitüsü (TIP), Ermeni soykırımı iddialarının yoğunlukla tartışıldığı 24 Nisan öncesinde ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarına tam sayfa ilan vererek Rus-Ermeni işbirliğini bir kez daha ortaya koydu. Wall Street Journal, Washington Post, The Weekly Standard ve The Examiner gibi Washington'un önde gelen yayın organlarında yer alan ilanda Ermenistan'ın Putin'in Rusya'sı ile yakın işbirliği içerisinde olduğu belirtiliyor.

Türkiye ve Müttefikleri

Nurettin Değirmenci
Bütün İslam ülkelerinin ürettikleri hayvansal ürün miktarı, Hollanda, Danimarka ve Belçika ülkelerinin ürettikleri kadar değildir. Bu üç ülkenin toplam nüfusu 34 milyondan biraz fazladır. İslam ülkeleri toplam nüfusu 1,7 milyar civarındadır. Türkiye, uyguladığı dış politika sonucu, komşuları, Batılı müttefikleri ve gelişmiş ülkelerle oldukça cılız ilişkiler içindedir. Hatta bazı ülkelerle ilişkileri tümden kesiktir.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 25 Nisan'da Ermenistan'da olacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, resmi ziyaret çerçevesinde Ermenistan'a gelecek. BM Halkı Bilgilendirme Daire Başkanı Armine Halajyan, 25 Nisan'da Ermenistan'a gelecek olan Ban Ki Moon'un, bölgede Gürcistan ile Azerbaycan'ı da ziyaret edeceğini bildirdi.

Kiyev’de Soykırımın 101. Yıldönümünü anma etkinliği gerçekleştirildi

Ukrayna’da Ermeni Soykırımını anma etkinlikleri devam ediyor. Alalitika.ua’nın verdiği bilgiye göre, Ukrayna Org ve Oda Müziği Evinde 18 Nisan’da Soykırımın 101. Yılı anma etkinlikleri çerçevesinde «Gönül Belleği» başlıklı anma etkinliği yapıldı.

Erivan’da Ezidi Soykırımını anmaya yönelik ilk anıt açılacak

Erivan’da Ağustos 2014’te Irak’ın Şangal vilayetinde Ezidilere yönelik gerçekleştirilen soykırımı anmaya yöneşlik ilk anıtın açılışı gerçekleştririlecek. Beyan bugün 19 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında «Media Şangal» Ezidi Ulusal Birliği Bşk. Amo Şaroyan’dan geldi. Anıtın açılış töreni 21 Nisan saat 14:00’te Erivan «Oghakadzev» Parkında gerçekleştirilecek.

ABD'deki Türkler Ermeni gösterilerine karşı nöbette

ABD'nin başkenti Washington ve farklı eyaletlerde yaşayan Türkler, 1915 olaylarını bahane ederek ABD'nin Washington Büyükelçiliği önünde Ermenilerin gösteri yapma ihtimaline karşı nöbet tutmaya başladı. Büyükelçiliğin önündeki kaldırıma yerleşen Türkler, çevreye Türk bayrakları astı.

Another April: Truth Held Hostage by Ambassador John Evans

The USC Institute of Armenian Studies is proud to host the launch of Truth Held Hostage by Ambassador John Evans
Friday, April 22, 7 pm at Hilton Pasadena
 FREE ADMISSION

Հայկական Եւ Յունական Կազմակերպութիւններ Համաձայնագիր Կնքեցին

ՆԻՒ ԵՈՐՔ.- Պատմական երկարամեայ կապերը ամրագրելու նպատակով, հայկական ու յունական շարք մը կազմակերպութիւններ Ապրիլ 9ին համագործակցութիւնը սերտացնելու նպատակով համաձայնագիր մը կնքեցին։

#MARCHFORJUSTICE in Sydney City this Sunday, April 24th

SYDNEY: The Armenian community of Sydney will #MARCHFORJUSTICE in Sydney's CBD (Central Business District) this Sunday, April 24th in remembrance of the 101st Anniversary of the Armenian Genocide. Participating in the March for Justice will be clergy from all Armenian churches, Armenian political, youth, relief and cultural organisations, as well as schools, dance groups and the entire Armenian community. The March will be led by the Homenetmen Scouts Band.

We have computation by turks get ready for showdown