Etiketler

21 Mayıs 1864: Çerkeslerin kara günü

1862-1864 arasındaki kanlı Rus-Çerkes savaşlarından sonra Rus ordularının Mzımta nehri civarında nihai zaferi kazandığı 21 Mayıs 1864 günü bu kanlı süreci sembolize eden tarih olarak Çerkeslerin yüreğine ve beynine nakşedildi… Çerkesler egemen etnik grup olan Türklerle iyi geçiniyordu ama diğer gruplarla ilişkileri ya Türklerin çizdiği şekilde ilerliyordu ya da güçler dengesine göre şekilleniyordu. Örneğin 1880’lerde Rumların yoğun bulunduğu Ordu-Samsun hattında Gürcülerle birlikte Rumlara karşı konumlandırıldılar. Buralarda hatta Erzurum, Sivas gibi bölgelerde Gürcü kıyafetiyle eylem yapan Abazalar vardı. Maraş bölgesindeki kadim Ermeni yerleşimi Zeytun, merkezi devletin yönlendirdiği Çerkes gruplarca sarmalanmaya çalışıldı. Yine önemli bir Ermeni nüfusu barındıran Doğu Anadolu’da, Kürtlerle birlikte Ermenileri taciz ettiler. Ürdün ve Lübnan’da, merkeze boyun eğmeyen Dürziler ve Bedeviler gibi grupları ezmek için Çerkesler kullanıldı. Bu görevleri öyle iyi yerine getirdiler ki, ileriki yıllarda Ürdün’de yönetici sınıflara dahil olmayı başardılar. (Ne yazık ki resmi tarih Çerkezlerin gelmesiyle birlikte Ermenilerin neler yaşadıklarını nasıl zulümler gördüğünü görmezden gelir. HYETERT)

Dr. Kasım Ertaş: Diyarbakır Birlik ve Beraberliğin Kalesidir

Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kasım Ertaş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Diyarbakır'da yaşayan Ermenilerle yaptığı bilimsel çalışmayı kitap haline getirdi. Diyarbakır'da düzenlenen kitap fuarına katılan Ertaş, Cihan Haber Ajansı'na konuştu…19. yüzyılda Diyarbakır'da Müslümanların dışında Ortodoks Ermeni, Katolik Ermeni, Süryani Kadim, Katolik Süryani, Keldani, Ortodoks Rum, Katolik Rum, Protestan, Yahudi, Yezidi ve Kıpti olmak üzere 11 dini grup, cemaat bulunmaktaydı." şeklinde konuştu. Çalışmasında Ermenilerin, daha önce hakimiyeti altında yaşadıkları hiçbir devlette, Osmanlı'da sahip oldukları itibara sahip olamadıklarının ortaya çıktığını dile getiren Ertaş, Ermenilerin de bunu karşılıksız bırakmadığını, devletin iktisadi, idari, sosyal ve kültürel hayatında çok önemli görevler üstlendiğinin belgelerle ortaya koyduğunu vurguladı. Ertaş, tarihi belgeleri incelerken Osmanlı-Rus savaşından sonra yaraların sarılması ve askerlerin ihtiyaçlarının karşılanması için Ermeniler tarafından Osmanlı ordusuna ciddi bağışlar yapıldığına dair bilgiler elde ettiğini belirterek, "Bir diğer önemli bilimsel tespit ise II. Abdülhamid döneminde yapılan Diyarbekir Hamidiye Sanayi Mektebi'nin inşaatının sponsorluğunun Ermenilerin üstlenmesidir." ifadelerini kullandı.

Berlin-Ankara Hattında ‘Soykırım’ Gerginliği

Değer Akal, Berlin'den aktarıyor.
Türk ve Alman dışişleri bakanlarının başkanlığında yapılması öngörülen Stratejik Diyalog Toplantısı için Berlin Ankara’dan iki buçuk aydır yanıt bekliyor. Alman İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın Türkiye’ye ziyareti ise ertelendi. Türkiye’nin, AB ve Almanya ile işbirliğinden beklediklerine somut karşılık bulamaması nedeniyle duyduğu hayal kırıklığı, Almanya’nın ise Türkiye’deki iç siyasi gelişmeler, düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalleri ile Alman gazetecilere yönelik uygulamalardan duyduğu rahatsızlık, ilişkilerde ilerleme sağlanmasını engelliyor. 2 Haziran’da Federal Meclis’te oylanacak olan 1915 Ermeni tehcirinde yaşananları soykırım olarak tanıyan karar tasarısı, iki ülke arasında ipleri daha da gerecek gibi görünüyor.

Lusavoriç Çocuk Korosu Konseri

11 Haziran Cumartesi, 19:00
İstanbul'da Surp Vortvots Vorodman Kilisesi
Համերգ՝ Լուսաւորիչ Մանկանց Երգչախումբի Խմբաւար՝ Արէտ ՊՕԶԹԱՇ Lusavoriç Çocuk Korosu Konseri Şef: Aret BOZTAŞ Giriş Ücretsizdir. Ս. Որդւոց Որոտման Եկեղեցի Մեսրոպ Մութաֆեան Մշակոյթի Կեդրոն 11 ՅՈՒՆԻՍ.
            Ermeni diasporası Türkiye'nin de ortağı olduğu dev projeye engel olmaya çalıştı

Azerbaycan Demiryolları Kurumu Başkanı Cavid Gurbanov yaptığı açıklamada, Ermeni diyasporasının Türkiye'yi Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Orta Asya'ya bağlayacak Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi'ne engel olmaya çalıştığını bildirdi… Projenin Gürcistan kısmında 183 km'lik demiryolunun neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu ifade eden yetkili, Gürcistan kısmının 2016 yılında tamamlanacağını bildirdi.Cumhurbaşkanı Edoğan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılışı için tarih verdi. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, inşasına 2007 yılında Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan arasında yapılan uluslararası anlaşma ile başlandı. (Maksat çamur atmak, nasıl engel olacakmış diaspora bu açılışı belli projeye. HYETERT)

Medvedev ve Sarkisyan Yerevan’da görüştü

20 Mayıs’ta Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) hükümetler arası kuruluna katılmak üzere Ermenistan’a gelen Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’i kabul etti. Medvedev’in Nisyan ayı başında yaptığı ziyaretin Azerbaycan tarafından 1994-1995 yıllarında imzalanan ateşkes anlaşmaları ihlal ettiği bir dönemde gerçekleştirildiğini hatırlatan Sarkisyan, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkan ülkeleri Dışişleri Bakanları ile bir araya geldiği Viyana’da bu durumu atlatma yönlerini ele aldıklarını bildirdi.

'Türkiye'nin Rusya'daki boşluğunu İran, Ermenistan ve Abhazya dolduruyor'

Konstantin Chalabov
Rusya Federal Anti-Tekel Servisi Başkanı İgor Artemyev, Türk ürünlerine getirilen yasağın ardından Ermenistan, İran ve Abhazya'nın Rus pazarındaki boşluğu çok iyi şekilde doldurduğunu söyledi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Artemyev, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı'nın (Rosselhoznadzor) Türk sebze ve meyvesine yönelik yeni kısıtlamalar getirmesinin fiyat artışına yol açmayacağını belirtti.

ASİMDER’den Muş’taki Ermeni Oluşumuna Tepki

ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, Muş Belediyesinin verdiği destekle kentsel dönüşüm projesi kapsamında tarihsel yapı olduğu iddia edilen eski yapıları yıkarak modern bir şehir yapısına kavuşacak olan Muş’un gelişiminin önünün kesilmek istendiğini söyledi. Gülbey, Muş’ta kurulan Daron Muş Ermenileri Dayanışma Sosyal Turizm Derneğinin, "Eski yapıların sözde Ermeni evleri olduğu ve bir Ermeni kültürünün yok edildiğini iddia ederek, bu yapıların yıkılmasını engelleyerek Muş’un gelişiminin önüne geçtiğini" anlattı. (Bunlardan ne beklenir ki, yıkım, yok etme. HYETERT)

Şili Meclisi’nden “Karabağ” tasarısı, Bakü'ye kınama

18 Mayıs’ta Şili Meclisinin alt yapısı, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ne (Artsakh) karşı saldırısını kınayan tasarı kabul etti. Bir grup milletvekillerinin hazırladığı 4 madde içeren tasarının oy birliğiyle kabul edildiği bildirildi. Tasarıda, 1 Nisanı 2 Nisana bağlaya gece Azerbaycan Silahli Kuvvetlerince Ermeni topraklarına havan topu ile hava kuvvetlerinin açtığı ateş ile 1994 yılında imzalanan ateşkes rejiminin ihlal edilmesi eleştirildi. Şili Temsilciler meclisi barışa olan bağlılığını yenileyerek Azarbaycan’ı Dağlık Karabağ’a yönelik askeri operasyonları derhal durdurmaya çağırdı.

“Survivor izlemek milli konulardan önce geliyor”

Anadolu için Sevr’i dayatanların bölgeyi ikiye böldüğünü ifade eden Demirer, Ermeni, Kürtler ve Yunanların ülke üzerinde iddiaları bulunduğunu 97 yıl önce emellerine ulaşamayanların o amaçlarını sürdürmeye devam ettiğini kaydetti. Ülkesini terk etmek zorunda kalanların durumunu herkesin gördüğünü dile getiren Demirer, milli değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.Konferansa konuşmacı olarak katılan Yazar Selahattin Aydemir ise Ermenilerin 365 gün bu konuda çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Ermenilerin her fırsatta soykırıma uğradıklarını iddia etmeyi sürdürdüğünü söyleyen Aydemir, “Türkiye’deki satılık kalemler de sık sık soykırım cümlesini vurgulayarak konuyu anıyorlar” dedi. İki tür Ermeni bulunduğunu anlatan Selahattin Aydemir, cinayet işleyen, yağma yapan, evleri yakan, suç işleyen Ermenilerin yanında arkadaş olabilen, milletin ve devletin devamı için çaba harcayan Ermenilerin de bulunduğunu kaydetti. (Bunlar da Ulusalcı Kemalist kesim. Seç beğen al. HYETERT)

Camala: Uçak Ermenistan’a iner inmez evde olduğumu hissettim

Eurovision 2016 şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil eden Camala’nın babasının Kırım Tatarı olduğuna Türkiye medyası epeyce geniş yer verdi. Fakat Camala’nın annesinin Karabağlı Ermeni olduğu medyaya pek yansımadı… “Anne tarafım Dağlık Karabağlı. Dedem henüz 5 yaşındayken ailesi oradan Orta Asya’ya sürgün edilmiş. Dayım soyağacımızı ortaya çıkarmaya çalışırken, anneannemin benim için çok önemli Ermeni besteci Aram Khaçaturyan’la akrabalık ilişkisini öğrendi. Çocuk yaşlarımda Kırım’da ün kazanmış ve benim için çok büyük önemi olan besteci, aranjör Genadi Astsaturyan’la tanışma fırsatım oldu. Cazın temellerini bana öğreten, bana hep zor şarkılar dinleten kişi. Astsaturyan’ın ailesinin bir parçası olmuştum, Ermenilerin toplantılarına katılıyordum.”

Omurga meselesi

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
AK Parti’ye yakışan, tarzı yumuşak, fikirleri esnemeye açık, ama omurgası sert insanlarıyla yürümekti. Bugün özellikle medyaya baktığımızda tam tersini görüyoruz: Tarzı sert, fikirleri yavan ve kalıplaşmış, omurgaları ise fazlasıyla yumuşak bir yeni tür… Başkalarına karşı sert olurken bir gözleri ile lideri kollayan, beğenilme ihtiyaçlarını tatmin için kıvranan, fikirlerini liderin tek bir sözüyle yüz seksen derece değiştirmeye hazır olup bundan gocunmayan, kendi kişiliksizliklerini liderin yüceltilmiş kişiliği içinde eriterek ‘adam’ olduklarını sanan bir garip yaratık dünyası…

Küçük Prens Ermenice ve Hemşince yayınlanacak

Aras Yayıncılık, Küçük Prens’in Ermenice ve Hemşince çevirilerini yayınlıyor. Antoine de Saint-Exupéry’nin çocuk ve gençlik edebiyatının en sevilen ölümsüz eserlerinden Küçük Prens, Ermenice ve Hemşince çevirileriyle çok yakında raflardaki yerini alacak. Küçük Prens, daha önce Türkiye dışında birkaç kez Ermeniceye çevrilmiş olmasına rağmen, bu kitaplara ulaşmak mümkün değil.

Feasts of St. Hripsime, St. Gayane, and St. Gregory

Next week the Armenian Church honors three saints: St. Hripsime, St. Gayane, and St. Gregory the Illuminator. The stories of these saints are intertwined, each telling a part of the larger tale about Armenia’s conversion to Christianity. Their stories remind us of the dark­ness that lives in the unrepentant human heart, but they also show us the way God can take human tragedy and death, and transform these into victory and life.

Referandum yok, dokunulmazlıklar kalkıyor

Haklarında fezleke hazırlanmış tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarının bir kereliğine kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi TBMM Genel Kurulu'nda 376 oyla kabul edildi.Teklifin birinci maddesi 373, ikinci maddesi 374, tümü ise 376 oyla Meclis'ten geçti. Son oylamada 140 ret, 5 çekimser, 7 geçersiz, 3 boş oy çıktı. Böylece referandum eşiği de aşılmış oldu.

Yeni Anayasa İttihatçılıktan kurtarılmalı

Şenol Kaluç / skaluc@karar.com
… Bugün bu topraklarda her türlü farklılığı dostça bir arada yaşatacak yeni bir paradigmaya ihtiyacımız var… Osmanlıcılık, İslamcılık derken son kertede korkunç Balkan yenilgisinin de etkisiyle İttihatçılığın sığ milliyetçiliğine demir attık. Cumhuriyet’e de sirayet eden bu anlayış ‘sınıfsız ve imtiyazsız bir toplum’ hedefiyle çıktığı yolda toplumu tek tipleştirebilmek için her kesime bir suç atfetti: Ermeniler vb. topraklarımıza göz dikmiş, Araplar hain, Kürtler vahşi, Aleviler yoldan çıkmış, dindarlar yobaz ve Türkler dahi medenileştirilmesi gerekenler. Aslında paradigma çok basit; bölünmemek için tüm farklılıkları yok et ve bir potada erit.İstenilen tam olarak gerçekleştirilemese de sonuçta herkesin herkesten çekindiği, şüphe duyduğu; anlayışsız, duygudaşlıktan aciz ve bir o kadar da bilgisizliği ile kendine güvenen bir toplum üretildi.

Papa'nın Ermenistan ziyaretinin logosu ve sloganı belli oldu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko’nun Haziran ayında Ermenistan'a yapacağı ziyaretinin sloganı ve logosu belli oldu. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Halkla ilişkiler ve Enformasyon servisinden alınan bilgiye göre ziyaret ''İlk Hristiyan ülkeye ziyaret'' sloganını taşıyacak . Üzerinde Khor Virap manasıtırı ve Ararat dağı'nın resmi olan logonun renkleri Ermeni Apostolik Kilisesini sebole eden mor rengi ve Roma Katolik Kilisesini sembole eden sarı rengi.  Logoda iki kilisenin armalarını da dahil ediyor.

5 soruda Ermeni soykırımı karar tasarısı

1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören karar tasarısı 2 Haziran’da Alman Meclisi'nin gündemine geliyor. Tasarının içeriğini, tartışmalı noktaları ve tarafların görüşlerini beş soruda derledik.

İstanbul'a yeni kilise için onay çıktı

Yaklaşık iki yıl içerisinde tamamlanacak olan kilise için Yeşilköy'de bir yer belirlendi. Şu anda Roma'daki prosedürlerin tamamlanmasıyla birlikte inşaat faaliyetleri de başlamış olacak. Akşam'a açıklama yapan Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, "2012 yılında Kadir Topbaş ile görüşmüştük. Bize çok iyi yaklaşmıştı. Şimdi Anıtlar Kurulu'ndan da karar çıkmış oldu. Çok heyecanlıyız" diye konuştu. Yeni yapılacak olan kilise Süryaniler için çok önemli olan Mardin'den izler taşıyacak. Kilise 700 kişi oturma kapasiteli olacak.

Pontus Yunan Soykırımı kurbanları Tsitsernakaberd’de anıldı

Pontus Yunan Soykırımının 100. Yıldönümüz vesilesiyle Ermenistan ve Dağlık Karabağ Yunanlıları «Patrida» kuruluşu bugün 19 Mayıs’ta Tsitsernakaberd Anıt Kompleksi «Ebediyet Ateşi» yakınında bir matem mitingi gerçekleştirdi. https://youtu.be/BqDiaoY6j4k

Almanya ile bahar bitti kışa hazır olun

Ünal Tanık
2 Haziran'da "Ermeni Soykırımı yapıldı" iddialarını içeren tasarı Bundestag'da kabul edildikten sonra Ankara yeniden Gezi günlerine dönecek. Devletten devlete bir kriz hızla tırmanmaya başlayacak. Böhmermann'ın okuduğu kriz sonrasında iki kez Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann yeniden davet edilecek. En sert şekilde nota verilecek. Büyükelçi Erdmann'ın "persona non grata" ilan edilip ülkeden gitmesi istenmesi kimseye sürpriz gelmez. Ermeni tasarısı konusunda nerede ise bütünüyle yalnız bırakılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun süresiz bir şekilde Ankara'ya çağrılması gündeme gelebilir.

Kürtler, Siyonist kıskacında

Filistin topraklarına kurulduğu günden bu yana Ortadoğu’ya kandan başka bir şey getirmeyen Siyonist İsrail, şimdi de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’ni hedef aldı. Siyonistler; bölgedeki güçlerini her geçen gün biraz daha artırırken, Müslümanların hâkim olduğu topraklarda sinagog açmak için harekete geçtiler. Kuzey Irak’ta sinagog yapılmasına destek veren Kürt Yönetimi’ne bağlı Diyanet İşleri Bakanlığı Yahudi İşleri Müdürü Şerzad Ömer Mamesani, Siyonist İsrail bayrağı önünde poz verdi.(Sen her Hıristiyan ülkesinde cami yap ama Yahudi Kürdistan’da sinagog açmasın. Sonra da İnsan haklarından söz et. HYETERT)

Venedik Bianeli Uluslararası Mimarlık Fuarı Ermenistan standı

Venedik Bianeli 15. Uluslararası Mimarlık fuarında yer alan Ermenistan Fuarı «Bağımsız plato» başlığını taşımakta. Stand Ermeni Sokağında bulunan Mekhitarist Birliği Sp. Haç Kilisesi narteks alanında bulunmakta. Ermenistan standı ziyaretçilere Ermenistan’ın bağımsızlık sonrası platosu haritasının özgün bir laboratuvarı olarak yer almakta. Standın resmi açılışı 26 Mayıs saat 16:00’da gerçekleştirilecek.

Ermeni Soykırım İddiaları "Siyasi İstismar Yapmak Demektir"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ermeni Soykırım" iddialarına ilişkin, "Bugünlerde gündeme gelen 24 Nisan meselesini biz atlatmıştık fakat bildiğiniz gibi Ermeni Soykırım iddiaları ile ilgili konular çeşitli vesilelerle gündeme getiriliyor. Almanya Federal Meclisi'nde 2 Haziran'da bu konu ile ilgili bir oylamanın yapılacağı bildirilmekte. Henüz biz metni görmüş değiliz ne tür ifadeler yer alacak? Soykırım iddiası ciddi bir iddiadır. Bununla ilgili tarihi ve hukuki bir delil olmadan konuşmak ancak siyasi istismar yapmak demektir. 

In Islamist Turkey, Even Dead Armenians Can't Lie Peacefully

By Uzay Bulut
What Ottomans did during the 1915 genocide (and what Turkey is still doing today) is very similar to what the Islamic State is doing. While much of the world has been shaken by the atrocities committed by the Islamic State against non-Muslim communities in Syria and Iraq, a non-Muslim community in Turkey, the Armenians, has for decades been suffering – mostly forgotten and abandoned by the world.

Yeni Başbakan adayı Binali Yıldırım oldu!

AK Parti'nin genel başkan adayı Binali Yıldırım. 'AK Parti'nin yeni genel başkan adayı ve yeni Başbakan adayı kim olacak' soruları yanıtını buldu. Binali Yıldırım Genel Başkan ve Başbakan adayı oldu. Binali Yıldırım toplantı salonuna AK Partili vekillerin alkışlar arasında girdi. AK Parti sözcüsü Ömer Çelik "Milletvekilimiz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım genel başkan adayı olarak belirlenmiştir" dedi. Ömer Çelik'in konuşması sırasında Binali Yıldırım'ın duygulandığı görüldü.

Ermeni devrimci Armen Garo

Bizi tasfiye edecesiniz ama Kürtleri ne Roma, ne Bizans, ne başkaları asimile edebildi. Armen Garo kod adlı Karekin Pastırmacıyan, 1896nın sıcak bir gününde, 14 Ağustos’ta Galata’daki ünlü Osmanlı Bankası’nın ateşli silahlar ve bombalarla birlikte bastığında, bütün İstanbul hiç alışılmamış bir eylemle çalkalanacaktı. Bugünün Bankalar Caddesi, banka, bomba ve silah sesleri ile birbirine girecek, bankayı ele geçirenlerle, kuşatan güçler arasındaki çatışma gün boyu sürecek, iki taraf da kayıplar verecekti. Rus Çarlığı bu dönemde Bulgaristan’dan ağzı yandığı için, asla başına yeni bir bela almak istememektedir. Öte yandan kendi topraklarındaki Ermeni devrimcilerinin faaliyetlerinden de son derece rahatsızdır. Bu eylem, sanki radikal Avrupa solunun ya da Filistinli gerillaların 1970’li yıllardaki eylemlerini andırır.

19 mayıs Pontos Soykırımı Günüdür

Yannis Vasilis Yaylalı
Bir gün Topal Osman ile karşılaşan Dr. Rıza Nur arasında şu konuşma geçer;
– …Ben cahil bir adamım. Yalnız bir gayretim var; Türküm, Müslüman’ım. Evet, Türk’ü, dini gavurlardan kurtarmak için çalışıyorum. Başımı bu yola koydum.
–Osman Ağa’nın bu sözü bana çok te’sir etti. Pek sevdim. Hem dindar, hem Türkçü. İkisi birden bu cahil adamda, mükemmel şey. Sonra bilfiil büyük bir cesaretle harpler ediyor. Yanıma çağırıp oturttum ve kendisine; Ağa! Sen Ferid Bey’e, bilmem kime bakma! Yaptığın yanlış değil. Tamamıyla doğrudur. Haklısın, vatana büyük hizmetler etmişsin. Bildiğin yolda devam et! Dedim. –Ya bunlar sonra bir şey yaparsa?, dedi.
– Ben senin tarafındayım. Korkma! Dedim. –Ağa, Pontus’u iyi temizle, dedim.
– Temizliyorum, dedi.– Rum köylerinde taş taş üstüne bırakma, dedim.
– Öyle yapıyorum ama kiliseleri ve iyi binaları lazım olur diye saklıyorum, dedi.
– Onları da yık, hatta taşlarını uzaklara yolla, dağıt. Ne olur ne olmaz, bir daha burada kilise vardı, diyemesinler dedim.– Sahi öyle yapayım. Bu kadar akıl edemedim, dedi.
Vapur kazanlarında kömür yerine Pontos Rumu yakıldı.

AÇIKLAMA / ԼՈՒՍԱԲԱՆՈՒԹԻՒՆ

Surp Pırgiç Hastanemizin düzenlediği sevgi yemeği esnasında Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bedros  Şirinoğlu  yaptığı konuşmada, bazı cemaat sorunlarımıza değindi. Bunlardan birisi de cemaat ve vakıf seçimleri ile ilgili konuydu.  Seçimlerin yapılmasına kendisinin ve bizim engel olduğumuz konusunda bazı dedikodular dolaştığını üzüntüyle ifade etti. Biz de konuşmamızda bu dedikoduların yanı sıra bazı kişilerin ise büyük bir vicdansızlık örneği sergilediklerini söyledik. “Maalesef bu kişiler, bazı kurumlarımızın seçimi engellemek için bazı yetkili kişilere maddi yardım önerdiklerini, başkaları ise aynı kurumların başkentteki tanıdıkları aracılığıyla seçimlere engel olmaya çalıştıklarını öne sürmekteler” dedik. Kapanış konuşmamızda da vurguladığımız gibi bu gibi dedikoduların gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı gibi. seçimlere de zarar verdiğini ifade etmiştik.  Ayrıca bu durum resmi kurumlar nezdinde de soru işaretleri doğurmaktadır.

Yahudi lobisini Saray’da ağırlamak işe yaramadı

Zeynep Gürcanlı
Erdoğan'a madalya takan kuruluş, sözde Ermeni soykırımına destek verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl önce Saray’da ağırladığı, ardından da gittiği Washington’da görüştüğü Yahudi kuruluşundan beklenmedik çıkış geldi.  Başbakanlığı döneminde Erdoğan’a “cesaret madalyası” da takmış, ABD’deki Yahudi örgütlerinin en güçlülerinden olan Anti-Defamation League, ilk kez 1915 olaylarından “soykırım” olarak bahsetti. ADL tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ermeniler’e yönelik katliam, kesinlikle soykırımdır” denildi.

Azerbaycan,2 bin hektar araziyi Ermenistan işgalinden kurtardı

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında nisan ayında yaşanan çatışmalarda, Azerbaycan ordusunun 2 bin hektardan fazla araziyi Ermenistan işgalinden kurtardığı bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun nisanda yaptığı provokasyonlara yanıt olarak Azerbaycan ordusunun başlattığı operasyonlar sonucu temas hattının önemli ölçüde değiştiği belirtildi. Operasyonlarda Azerbaycan ordusunun Ağdere, Fuzuli ve Cebrayıl illerindeki stratejik öneme sahip yükseklik ve arazileri işgalden kurtardığı kaydedildi.Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Ermeni ordusunun 800 hektar araziyi kaybettiği şeklindeki ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi: (Kimin ateşkesi bozduğu, kimin saldırgan olduğu belli değil mi? HYETERT)

İtalya’nın iki kenti Ermeni Soykırımını tanıdı

16 Mayıs’ta İtalya’nın Canosa Kent Meclisi Ermeni Soykırımını oybirliğiyle kabul etti. Bu karar öncesinde 30 Nisan’da İtalya’nın bir diğer Civita Castellana Kent Meclisi de Ermeni Soykırımını oybirliğiyle kabul etmişti.

Ankara'dan Yunanistan'a 'Türk azınlık' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Yunanistan’ın azınlığın etnik kimliğine saygı göstermesi, adlarında 'Türk' kelimesi geçtiği için yasakladığı sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili sekiz yıldır uygulamadığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulaması; azınlık anaokulları ve diğer seviyelerde azınlık okulları açma taleplerini karşılaması; azınlığın seçtiği müftüleri tanıması ve dini özgürlüklerine yönelik müdahalelerde bulunmaması; azınlığın vakıf idareleri ve vakıf malları üzerinde tam söz hakkına sahip olmalarını temin etmesi; Yunan Vatandaşlık Yasası’nın ilga edilmiş olan 19. maddesi bağlamında vatandaşlıktan çıkartılan azınlık mensuplarını yeniden vatandaşlığa alması, Batı Trakya Türk azınlığının en temel beklentileri olarak ortaya çıkmaktadır.

Ermeni Soykırımı’nı anlatan “Anneannem” Fransa’da sahnelenecek

Fethiye Çetin’in Ermeni Soykırımı’nı konu alan ‘Anneannem’ adlı kitabı, Fransa’da tiyatroya uyarlanıyor. Prömiyerinin Kasım ayında, Arles şehrinde yapılması planlanan oyunun yönetmen koltuğunda José Renault var.

Գնալը Կղզիին եւ Թ ուրքիոյ Հայութիւնը

Տքթ. Սարգիս Ատամ
Իսթանպուլի Իշխանաց Կղզիները շուրջ 550  տարի առաջ եկրաշարժի մը հետեւանքով  Թուրքիոյ Ասիոյ ցամաքամասի  Քօչաէլի թերակղզիէ փրթած եօթը կղզիներ են ,որոնցմէ  միայն Պիւյիւք Ատա, Հէյպէլի, Պուրկազ, Գնալը  բնակչութիւն ունին, իսկ Սէտէֆ կղզին միայն զբօսաշրջիկային կղզի մըն է. Իշխանաց կղզիները Բիւզանդիոն  Կայսրութեան շրջանին կը գործածուէն  իշխանութեան յանցաւոր պաշտօնեաները պատժելու որպէս աքսորի վայր:

Giresun'da "Kayaya Oyma Kilise" Turizme Açıldı

Gültekin Yetgin
Giresun'da milattan sonra 4. yüzyıldan itibaren kullanıldığı tahmin edilen, kayalıklara oyulmuş Meryem Ana Kaya Kilisesi, turistlerin ziyaretine açıldı. Kent merkezinde kayalıklarda yer alan Meryem Ana Kaya Kilisesi'nin restorasyonu bir süre önce tamamlandı. Çevre düzenlemesi yapılacak kilise, haftada 2 gün ziyaret edilebiliyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hulusi Güleç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaya kilisenin, milattan sonra 4. yüzyılda kullanılmaya başlandığının tahmin edildiğini söyledi.

Ermeni Barış Gücü askerleri «Sarsılmaz Kardeşlik-2016» Ortak Tatbikat müzakerelerine katılacak

Ermenistan Savunma Bakanlığı Barış Gücü Tugayı askerleri 17-19 Mayıs’ta Belarusya Cumhuriyetinde, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) üyesi ülkeler Barış Gücü Birimleri «Sarsılmaz Kardeşlik-2016» Ortak Tatbikatı ön hazırlık ve icra işleri ikinci hafta müzakerelerine katılmaktalar.

Enough is enough – the medal will be returned

Over a decade ago the then foreign minister Abdullah Gül awarded me the “Medal of High Distinction” of the Republic of Turkey. I received the award, consisting of a diploma and a gigantic gold medal, during a festive ceremony at the Turkish embassy in The Hague. The reason I was deemed worthy of the medal was that in the preceding years I had actively tried to inform the Dutch politicians, and the public in general, about Turkey and to combat prejudices.

ADL ‘Ermeni Soykırımı’nı tanımaya hazırlanıyor

Bir Yahudi kuruluşu olan İftira ve İnkarla Mücadele Derneği ADL, 20. yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu topraklarında olan trajediyi ‘Ermeni Soykırımı’ olarak kabul etmeye hazırlanıyor. ADL Ulusal Direktörü Jonathan Greenblatt geçtiğimiz Cuma sosyal medyada  yaptığı açıklamada, 1915’te Ermeni karşıtı olayları “Şüpheye yer vermeyecek şekilde soykırım” sözleri ile tarif etti.

Dear Armenian media outlets & journalists of Armenian descent:

A documentary film about the "Khojalu Genocide" -- erroneously attributed to Armenians as the perpetrators -- will air this June 2016 in Europe.

Kiğı’daki Son Kilise Depremde Yıkıldı

Kığı ilçesinde onlarca Kilise sahipsizlikten zamanla yıkılırken ayakta kalan Açıkgüney (Sivgelik) köyü Surp Prgiç Ermeni Kilisesi de Aralık ayında meydana gelen depremde ağır hasar meydana geldi. 3 Aralık tarihinde meydana gelen 5.5 şiddetindeki depremin merkez üssü Açıkgüney köyünde 35 evin yanı sıra bölgede ayakta kalan tek kilise olma özelliğini koruyan Surp Prgiç Ermeni Kilisesi de yıkıldı... 1. Dünya Savaşı öncesinde, Ermenilerin çoğunlukta oldukları IV. Yüzyılda Arşaguniler tarafından kurulmuş kazanın 51 köye dağılmış 19.859 Ermeni (3.028 hane) yaşıyordu. Açıkgüney Köyü’nde Türkçe kaynaklara göre 117 aile, 658 Ermeni gösterilirken, Ermenice kaynakta 225 ev (2250 Ermeni) ve 35 ev (210 Kürt) olduğu belirtilmekte.

Almanya ile "Ermeni soykırımı" krizi yolda

Almanya ile Türkiye arasında yaşanan vize krizine bir yenisi daha geliyor. Alman Parlamentosu, 1915 olaylarını resmen soykırım olarak kabul etmeye hazırlanıyor. Hürriyet'ten Celal Özcan'ın haberine göre, Alman Parlamentosu, 1915 olaylarını resmen soykırım olarak kabul etmeye hazırlanıyor. Mülteci krizi nedeniyle Türkiye ile anlaşmayı tehlikeye sokmamak için ertelenen 1915 olaylarıyla ilgili tasarı 2 Haziran tarihinde Parlamento’nun 173’üncü oturumunda gündeme geliyor.

Ի՞նչ կը նշանակէ Հայ ըլլալ

Երկրի մը մէջ ծնիլ, ուրիշ երկիր մը ապրիլ, տարբեր երկրի մը մէջ մեռնիլ և չորրորդ տեղ մը թաղուիլ:
Բազմաթիւ լեզուներ խօսիլ, սակայն ոեւէ մէկը կատարեալ չգիտնալ, մանաւանդ հայերէնը:
Անաստուած ըլլալու իսկ պարագային, եկեղեցի յաճախել, կրօնական արարողութեանց հետեւիլ բան մը չհասկնալով:

Ulus-Devlet Dünyaya Huzur Getirdi mi?

H. Hümeyra Şahin
Toplumlar bir yanda homojenleşerek ulus bilinci ile siyasal örgütlenmelerini gerçekleştirdiler ama aynı zamanda küresel bir hareket alanında rekabet odaklı bir diyaloğa girdiler. Bu küresel arena, zaman içinde devletlerin kendi ekonomilerini kendi kontrollerinden çıkaran, para politikalarını belirleyen bir uluslararası sistem dayattı. Bu organizasyon içinde ulus devlet ölçeğini aşan ve tek başına ulus devletlerin üstesinden gelemeyeceği ekonomik, siyasal, sosyal ve çevresel birçok yeni sorun ortaya çıktı. Tüm bu çelişkilerine rağmen dünyada henüz ulus-ötesi bir siyasal tasarım yok. Fakat ulus-devletlerin milliyetçiliği aşıp ırkçılığa yanaşan boyutları ve kapitalist rekabetin doğurduğu ahlak sorunları dünyada yeni bir siyasal, ekonomik ve toplumsal sisteme olan ihtiyacı ortaya koyuyor. Aksi halde şu an çoğu etnik ve dini sebeplerle yerlerinden edilen 50 milyon göçmenin dünyada insanca yaşayabilmesi çok zor görünüyor.

Dağlık Karabağ Görüşmeleri Yeniden Başlıyor

Amerika, Fransa ve Almanya dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları, geçen ay çatışmalara sahne olan Dağlık Karabağ’la ilgili anlaşmazlığa çözüm bulmak amacıyla Haziran ayında görüşme masasına oturma kararı aldı.

ՀՊԱՐՏԱՆԱ՞Լ ԹԷ ՈՂԲԱԼ

Երկար տարիներու ազնիւ բարեկամս,  երբեմնի դասընկերս, որ առաւել քան 45 տարիներէ ի վեր կը բնակի Ժընեւի մէջ, հեռաձայնային խօսակցութեան մը ընթացքին կը հաղորդէր, թէ  հայոց ցեղասպանութեան 101-րդ տարելիցին առիթով, 24 Ապրիլ 2016-ին, յուշահանդէս մը տեղի ունեցած է Ցիւրիխի մէջ, կազմակերպութեամբ Հայ Դպրոցական եւ Ընտանեկան Միութեան, հայ ժողովուրդի միլիոնաւոր նահատակներու անմեռ յիշատակին նուիրուած: Բարեկամիս տուած տեղեկութեան համաձայն, այս բացառիկ ձեռնարկին եւ դասախօսութեան ներկայ եղած են աւելի քան 200 հայ եւ զուիցերիացի ունկնդիրներ:

Azeri ve Ermeni Kung Fu’cular birbirine girdi

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaş Ukraynada yapılan Avrupa Kung Fu Şampiyonası'na da sıçradı. İki ülke sporcuları arasında turnuvanın yapıldığı salonda sopalı sandalyeli kavga çıktı. Turnuvadan geriye bu görüntüler kaldı.

Mariinsky Tiyatrosu sopranosu Hasmik Grigoryan «Uluslararası Opera Ödülü» kazandı

St. Petersburg Mariinsky Tiyatrosu sopranosu Hasmik Grigoryan «Uluslararası Opera Ödülü»nü  (The International Opera Award» kazandı. Ödü opera dünyasında gayrıresmi «Oscar» ödülü olarak Kabul edilmekte. Ödül töreni Londra Savoy Tiyatrosunda düzenlendi. Ünlü sanatçı 12 Mayıs’ta 35. Yaş gününü kutlamıştı.

Viyana’da, Serj Sarkisyan-İlham Aliyev buluşmasından ayrıntılar

16 Mayıs akşamı Viyana’da AGİT Minsk Grubu eşbaşkanı ülkeler Dışişleri bakanları inisiyatifi ve ABD Dışişleri bakanı John Kerry, RR Dışişleri bakanı Sergey Lavrov, Fransa Avrupa İşleri bakanı Harlem Désir katılımıyla, Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev buluşması gerçekleşti. Buluşmada Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri bakanları Edward Nalbandyan ve Elmar Mamedyarov, elçiler Igor Popov (RF), James Warlick (ABD), Pierre Andreau (Fransa) ve AGİT Dönem Başkanı Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzky hazır bulundular.

Serj Sarkisyan: “Müzakerelerin sonuçlarından memnunuz”

Viyana’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Alliyev , AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları ve  Dışişleri Bakanları ile bir araya gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Ermenistan’a dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sarkisyan “Amacımız müzakerelerin çıkmaza girip girmediğini belirlemekti. Genel olarak biz müzakerelerin sonuçlarından memnunuz.  Ayrıntıları anlatmaya gerek yok” dedi.

Papa: Devletler laik olmalı

Övgü Pınar / Vatikan
Papa, dinin kamusal alandaki yeri ve laiklikle ilgili bir soruya, "Devletler laik olmalı. Dini devletlerin sonu kötü oluyor. Tarihe aykırı bu" diye cevap verdi. Papa öte yandan, "İnanç özgürlüğünü garanti altına alan bir yasayla desteklenen laiklik şeklini" desteklediğini de söyledi. Fransa'yı da "laikliği abarttığı için" eleştiren Papa, "Müslüman bir kadın başörtüsü takmak istiyorsa bunu yapabilmeli. Aynı şekilde haç takmak isteyen bir Katolik de" diye konuştu… Papa Francesco, Avrupa toplumlarındaki İslam korkusuyla ilgili bir soruya ise şöyle yanıt verdi: "Bugün İslam'ın kendisinden değil, DAEŞ'ten ve onun kısmen İslam'dan gelen fetih savaşından korkulduğunu düşünüyorum. Fetih fikrinin İslam'ın ruhunda olduğu doğru. Ancak Matta İncili'nin son kısmında da bu fetih fikrini okumak mümkün.

"Ermenistan ve Azerbaycan tam kapsamlı ateşkeste anlaştı"

Ermenistan ve Azercaycan Dağlık Karabağ’daki gerginliğin sonra erdirilmesi konusunda uzlaştı. Viyana’da Ermenistan Cumhurbaşkanı ve Azerbaycan Devlet Başkanı ile bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülkenin da tam kapsamlı ateşkesin gerekliliği konusunda uzlaştığını söyledi. (Korkarız mürekkep kurumadan ihlaller başlar. HYETERT)

Alman Meclisi ‘Soykırım’ mı Diyecek?

Cem Dalaman
1915 Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelemeyi planlayan ve mecliste grubu bulunan beş partiden dördünün imzasını taşıyan taslak 2 Haziran’da Federal Meclis Bundestag’a geliyor. Bugün Alman basınında konuyla ilgili yer alan yeni bilgi ve açıklamalara göre meclisin yapılacak görüşmede ‘1915 yılında Osmanlı Devleti'nde Ermenilerin tehciri ve öldürülmesi soykırımdır’ şeklinde görüş belirteceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Dadyan İçin Sevindirici Haber

İstanbul - “Kiralık ilanı” asılan Dadyan Okulu’nun tarihi binası için CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan devreye girerek binanın kiralanmasından 15 Haziran’a kadar vazgeçildi. Doğan, bu tarihe kadar kendisine iletilen projelerle birlikte Vakıf yönetimiyle görüşecek. Tarihi Dadyan Okulu binası için sevindirici haber dün, Dadyanlılar Günü’nde geldi. Dadyanlılar Günü Dadyan Okulu’nun yeni binasında yapıldı.

Beşiktaş Şampiyon

Süper Lig’in 33. Haftasında Vodafone Arena’da Osmanlıspor’u 3-1 mağlup eden Beşiktaş, ligin bitimine 1 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. En yakın rakibi Fenerbahçe’ye 6 puan fark atan Karakartal, tarihindeki 14. Lig şampiyonluğuna ulaştı.

Kulak verdim taşlara

Şebnem Şenyener  / -@t24.com.tr
Long İsland City’de açık bir Japon bahçesi olarak düzenlediği müzesinde İsamu  Noguchi’nin taşlarına kulak verdim yeniden. O taşlarda, Noguchi’nin çocukluğu, annesiyle Japonya’da bir bahçeden bir bahçeye taşınıp durduğu zamanların yanısıra, Village’de Macdougal Alley’de 33 numaradaki stüdyosunun kapısına sabaha karşı bir saatte dikilip “İsamuuu! İsamuuu!” diye bağıran Van doğumlu Ermeni sanatçı dostu Aşil Gorky’nin sesini duydum. Vostanik Manuk Adoyan, gerçeküstü resim akımının babası Andre Breton’un deyimiyle “Amerikanın en önemli gerçeküstü ressamı” Gorky. 1915’te sürgünü takiben Erivan’da anasının açlıktan ölümünden sonra 16 yaşında babasının peşinden Amerika’ya gelerek kurtuldu Ermeni katliamından. Ama iyi geçinemedi babasıyla. Noguchi’nin onu derinden etkileyen Gorky ile dostluğu 1941 yılı baharında yeşerdi. Aynı kızı sevmeleri bir yana aralarında koca bir okyanus insanlık paylaştıklarından. 

Viyana’da Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev buluşması başladı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da biraz önce, AGİT Minsk Grubueşbaşkanı ülkeler Dışişleri bakanları ve Minsk Grubu eşbaşkanları katılımıyla Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve İlham Aliyev buluşması başladı.

2022 yılından itibaren Ermenistan’da kadın milletvekillerin sayısı artacak

Hükümet Personelden Sorumlu Bakanı Davit Harutyun, ″Daha önce %20 oranına ilişkin talep işlemekteydi, daha sonra biz %25 önerisinde bulunduk, şimdi bu oranı, 1 Ocak 2022’den itibaren %30’a ulaştırmak istiyoruz. Yani anılan zaman diliminde kadın oranı %30’un altında olmayacak″.

Karabağ’ın bağımsızlığının tanıyacak yasa tasarısı parlamentonun gündemine alınmadı

Ermenistan Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınmasını öngören yasa tasarısının milli meclisin gündemine alınmasını reddetti. Milltvekiller Zaruhi Postanjyan ve Hrant Bagratyan tarafından sunulan yasa tasarısı parlamentonun gündemine alınmayacak.

2016 Eurovision’da Ermenistan 7. oldu

İsveç'in başkenti Stockholm'de bu yıl 61'incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı "1944" adlı şarkısıyla Ukrayna'yı temsil eden Jamala kazandı. Ermenistan’ı temsil eden Iveta Mukuchyan ise 7. oldu.

Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları Viyana'da bir araya gelecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Viyana'da görüşecek. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenecek Dağlık Karabağ konulu AGİT toplantısına katılacak.