Etiketler

Papa, Ermenistan ziyaretinde “soykırım” dedi

Övgü Pınar
Ermenistan ziyaretine bugün başlayan Papa Francesco, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yaptığı konuşmada 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımladı. Papa’nın geçen yıl, 1915’in 100. yıldönümü sebebiyle Vatikan’daki San Pietro Bazilikası’nda düzenlediği ayinde "soykırım" sözcüğünü kullanması üzerine Türkiye-Vatikan ilişkilerinde kriz yaşanmıştı. Türkiye, Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı’yı geri çağırmış, diplomatik çabalar sonucunda Paçacı görevine 10 ay sonra, geçen Şubat ayında dönebilmişti.

Emperyalist diplomasinin geri dönüşü ve Rusya ile ilişkiler

Nihat Karademir / n.karademir@zaman.com.tr
Ermeni meselesinde inisiyatif artık İngiltere'nin eline geçmişti. Rusya'nın asıl korkusu ise İngilizler tarafından desteklenen Osmanlı Ermenilerinin bağımsızlık veya özerklik yolundaki kazanımlarının kendi Ermenileri arasında yaratacağı etkidir. Bu yüzden, her ne kadar Ermeni meselesinin ortaya çıkışındaki rolü yadsınamazsa bile, Rusya, Osmanlı'nın doğu topraklarında özerk veya bağımsız bir Ermenistan'ın kurulmasının engellenmesi için en az Osmanlı hükümeti kadar gayret gösterecektir. Çarlığın Ermeni politikasındaki bu değişimi erken dönemlerde fark eden Sultan Abdülhamid de İngilizlere karşı Ruslara yakınlaşacak ve iki ülke arasında Ermeni komitacılığına karşı ortak güvenlik tedbirleri üretilecektir… Türk diplomasisinin en büyük başarısı, tıpkı 1890'lı yıllarda olduğu gibi, Rusya'nın da özünde emperyalist bir devlet olduğunu unutmadan, Rusya'yı Batı'dan kaynaklanan emperyalist tehdit hakkında ikna etmek ve Batı'nın İslam dünyasına karşı birleşmesini engellemek olacaktır. Çünkü 1907 yılındaki Reval Görüşmeleri'nde olduğu gibi, kuşatılmış olan Rusya'nın emperyalist bloka eklemlenmesi sadece Türkiye ve İslam dünyası için değil, tüm insanlık için büyük bir felaket olacaktır. Devletimizin bunu yapabilecek vizyonu ve tecrübesi vardır. Yüzlerce yıl sürdürülen geleneksel denge siyaseti bile, tek başına, bugünkü Türk diplomasisine de yol gösterecek devasa bir tarihsel tecrübe içermektedir.

Alman tarihçi, Vatikan arşıvlerinde Ermeni Soykırımı gerçeğini kanıtlayan belgeler bulup yayınladı

Roma Kutsal Makamı arşivlerinde, Ermeni Soykırımı gerçeğini kanıtlayan belgeler var ve bu belgeler, araştırmak isteyenlere açıktır.  Ermenistan kaynaklı "Tert.am" internet gazetesine konuşan Alman tarihçi Michael Hessemann, Vatikan arşivlerinde araştırmalar yaptığını ve  Osmanlı Devleti'nde Ermenilerin kıyımını anlatan yeni belgeler bulduğunu dile getirdi. Günümüzdeki Türkiye hükümetinin, Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermenileri tehcir ettikleri ve savaş tehlikesinden korumak istedikleri  yönündeki  iddialarını tamamen çürüten bu belgeler, Türklerin, Ermenileri kasten yok edilmeyi hedefledikleri konusunda hiçbir şüphe bırakmıyor.

Patrik Seçimi Ve Cemaat Yönetimi 2016 (IV)

Murat Bebiroğlu
Nisan ayında yazdığım Patrik Seçimi ve Cemaat Yönetimi 2016- (I-II-III) başlıklı[i] yazımda patrik seçimi ile ilgili yanlışları yazmaya çalışmıştım. Maalesef yanlışlıklar devam ediyor.

MHP Genel Başkan adayına Ermeni lobisi engeli!

Kamil Elibol
MHP Genel Başkan adayı Ümit Özdağ ile tarih profesörü Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu’nun Almanya parlamentosunun aldığı sözde soykırım kararını Berlin’de proteste etme girişimi engellendi. Özdağ ve Halaçoğlu bugün soykırım iddiaları ile ilgili olarak Berlin'de önceden rezervasyonu yaptıkları otelde düzenleyecekleri toplantıda yeni belgeler açıklayacaktı. Ancak, otel yönetimi MHP'li Özdağ ve Halaçoğlu'nun toplantısını, “güvenlik” gerekçesiyle iptal etti. İki milletvekilinin otelde konaklamasına da izin verilmedi. (Ermenilerin karşısında bunlar gibi neler var. Bunlarla neden uğraşsınlar. HYETERT)

Papa Francesco Etchmiatsin’de karşılandı


Papa Franchesco, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II refakatinde Etchmiatsin’e geldi. Papa’yı, Ermeni Apostolik Kilisesi ruhbanları karşıladılar. Havalimanından Etchmiatsin’a uzanan yol üzerinde toplanan kalabalıklar Papa’yı «Viva Papa» nidalarıyla selamlamaktalar. Papa müminleri kutsamakta. Papa’yı Ana Taht Kutsal Etchiatin önünde ve alandaki yoğun bir mümin seli karşıladı. Papa müminleri selamladı.

Tarih, dil, din ve (biraz) siyasete dair yazılar.

Sevan Nişanyan
Sevgili Aydın Engin geçen günkü yazısında bir lise sınavında sorulan felsefe sorularını aktarmış. Sınav cevaplamaya kendimi bildim bileli bayılırım. Hemen aldım kalemi elime.

Տեսանք լսեցինք ՍԵՒ ԾԱՂԿԵՊՍԱ՞Կ - ԻՆՉՈ՞Ւ

Նախընթաց օր իրենք զիրենք «Մտքի բեմահարթակ» անուանող խմբակի անդամներ, եւ անոնց հրաւէրին ընթացք տուող քանի մը յայտնի ազգայիններ անսովոր ցոյց մը ըրին մեր Ազգային Պատրիարքարանին դիմաց ու Պատրիարքարանի դրան առջեւ թողուցին սեւ ծաղկեպսակ մը, որուն վրայ գրուած էր. «Մեր Պատրիարքը մե՛նք ընտրել կ'ուզենք»։

Kars’ta Uçucu Madde Bağımlıları Kiliseyi Mesken Tuttu

Kars Kalesi altında bulunan kilise, uçucu madde bağımlılarının mekanı oldu. Kaleiçi Mahallesi’nde Tarihi Taş Köprü ile Muradiye Hamamı karşısında bulunan kilise, adeta uçucu madde kullanıcılarına ev sahipliği yapıyor. Madde kutularının ve poşetlerin bulunduğu kilise özellikle bölgeyi gezen yerli ve yabancı misafirleri de rahatsız ediyor.

Bir ‘Furtuna’ vurdu bizi, dört bir yana savurdu

M. Ender Öndeş
1933 sonlarında Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) ile birlikte yaptığı Çanakkale gezisinin izlenimlerini böyle yazıyordu Nihal Atsız… Daha o günlerde, “Türklük bir imtiyazdır; her kula, bilhassa Yahudi gibi kullara nasip olmaz. Hadlerini bilsinler” diyordu ırkçılığın bu azgın kalemi. Bu konuda yalnız değildi elbette. Türkiye’deki Nazi sempatizanlarının en bilinen dergisi Der Stürmer Gazetesi yazarı Turancı Cevat Rıfat Atilhan da İstanbul’da çıkardığı Millî İnkılâp Dergisi’nde aynı kirli düşünceleri yayıyor, özellikle Trakya Yahudilerini hedef gösteriyordu.

Papa’nın Ermenistan ziyaret programı-trafik düzeni-Erivan/Gümrü/Etchmiatsin

Papa Francesco Hazretlerinin Ermenistan ziyareti vesilesiyle düzenlenen protokol etkinlikleri çerçevesinde toplum ve trafik düzeninin korunması amacıyla Erivan, Gümrü ve Etchmiatsin kentlerinde kimi yollar geçici olarak trafiğe kapatılacaktır.

#Brexit: AB'den ayrılan İngiltere bölünür mü?

SNP lideri Nicola Sturgeon: "Halkımız geleceğini AB'de görüyor." Birleşik Krallık'ta dün yapılan tarihi referandumda AB'den ayrılma kararı çıkmış olsa da, aslında ülkeyi oluşturan dört bölgeden ikisi AB'ye 'evet' ikisi 'hayır' dedi. İngiltere ve Galler'de AB'den ayrılma, İskoçya ve Kuzey İrlanda'da birlik yanlıları ağır bastı. Referandumdan önce İskoç ve Kuzey İrlandalı siyasi liderler, İngiltere ile yollarını ayırıp, AB'de kalmayı tercih edeceklerini söylemişlerdi.

Gerçek 73. Türkiyeli Ermeni gazeteci Hrant Dink 19 Ocak 2007’de suikast sonucu öldürüldü.Ermeni Soykırımı’nın hemen ardından gelen on yıllar, Ermeni Diyasporası için travmadan çıkmaya ve yeni bir ortamda ayakları üzerinde durmaya çalışma, Ermenistan ve Sovyetler Birliği’nin diğer yerlerindeki Ermeniler için de, aynı şekilde travmayı iyileştirmeye ve SSCB atmosferine uyum sağlamaya çabalama dönemiydi. Peki, Türkiye’deki Ermeniler için nasıl bir dönemdi bu? Ülkenin iç kesimlerinde soykırımdan hayatta kalanlar vardı ve kimliklerinin farkında olan birçoğu – belki de kimliklerinin gayet iyi farkında olduklarından – Müslüman, Türk ya da Kürt kimliğine geçtiler. Ama, sonradan resmi olarak İstanbul adını alacak olan Konstantinopolis’te de bir Ermeni toplumu vardı.

Ermenistan cumhurbaşkanı ve eşi Zvartnots’ta Papa Franchesco’yu karşıladılar

Ermenistan cumhurbaşkanı  Serj Sarkisyan ve eşi, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, Zvartnots Havalimanında Papa Franchesco’yu törenle karşıladılar. Karşılama töreninde resmi erkan yanı sıra yabancı misyon temsilcileri, Ermeni Apostolik Kilisesi ruhbanları da hazır bulundu. Maestro Tigran Hekekyan yönetimindeki  «Ermenistan’ın Küçük Şarkıcıları» Korosu,  Ermeni ortaçağ ilahilerinden örnekler sundular.

Ermeni meselesi: 1915-2016 (3)

Ümit Kardaş
1913’te Osmanlı İmparatorluğu ile Alman Askeri Yardım Heyeti arasında yapılan hizmet sözleşmesi çerçevesinde, Osmanlı topraklarında yaklaşık 800 Alman subayı bulunuyordu. Bunlar geçmiş dönemlerde olduğu gibi Türk subaylarını eğitmekle kalmıyor, aynı zamanda ordunun da belli bir parçasını oluşturuyordu. Alman subaylar her yerde kilit noktadaydılar. Tehcir sırasında meydana gelen insanlık dışı eylemlere karşı açıkça tavır alan çok az Alman subayı söz konusuydu. Erzurum’daki tehcire karşı çıkan üç Alman subayına ise tutumlarının diyeti ödetildi. Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan gayrimüslim unsurlar Almanya’nın Doğu’daki ekonomik ve ideolojik hâkimiyetine engel oluşturuyordu. Böylece Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan gayrimüslimlere uygulanacak insanlık dışı fiiller bakımından Almanya militarizmi-İttihat Terakki suç ortaklığı başlamış oluyordu.

Ermeni kenti Ani UNESCO listesine aday

Özlem Ertan- Hayalhane
Geçmişte Ermeni Pakraduni Hanedanlığı’na başkentlik yapan ve Kars’ta bulunan Ani antik kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday oldu. Ani’nin tarihi MÖ 4000’li yıllara kadar uzanıyor. İnsanlığın ortak mirası kabul edilen kültürel ve doğal alanları korumayı ve dünyaya tanıtmayı amaçlayan UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne bu yıl Kars’ta ve Ermenistan sınırında bulunan Ani antik kenti de aday. İstanbul, 10-20 Temmuz tarihleri arasında UNESCO Dünya Miras Komitesi’ni ağırlayacak.

Almanya’nın amacı ne?

Prof. Dr. Çağrı Erhan
Türk milletinin kendilerine olan güvenini sarsacağı ve iki ülke arasında soğukluk yaşanmasına yol açacağı belli olan böyle bir kararın alınmasının başlıca iki sebebi var. Birincisi, Afrika’nın doğusundaki Namibya’da 20. Yüzyılın başında gerçekleştirdiği soykırımdan sonra İkinci Dünya Savaşı’nda da 6 milyon insanı yok eden Almanlar, bu vahşetlerini gölgeleyecek başka “soykırımları” öne çıkarma gayretini uzun süredir sergiliyorlar. Şayet Almanya Parlamentosu’ndaki kararın siyasi partilerin bir teşebbüsü olduğunu zanneder ve ona göre tavır alırsak yanılırız. Almanya’da ne siyasi partilerin oy devşireceği bir Ermeni lobisi var ne de Almanya’nın Ermenistan’da devasa ekonomik çıkarları. “Soykırım” kararı, Almanya’daki siyasi partilerin değil, Alman devletinin stratejik bir hamlesidir. Son 20 yıldır Alman devleti –ki buna bazıları “Alman derin devleti” demeyi tercih ediyor- iktidarda kim olursa olsun, 1915’in “soykırım” olarak tanınması için çok yönlü bir stratejiyi başarıyla uyguluyor. (Nedense Almanya'nın inkar yerine suçunu kabul etmesinin dürüstlüğün, özsaygının gereği olduğu görülemiyor. HYETERT)

Almanya Dışişleri Bakanı, Ermeni Soykırımı Anıt Kompleksini ziyaret etti

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan'ın davetiyle Ermenistan'da bulunan Almanyan Dışişleri Bakanı ve AGİT dönem başkanı Frank - Walter Steinmeier, 30 Haziran sabahı Tsitsernakaberd Anıt Kompleksini ziyaret ederek Ermeni Soykırımı'nın kurbanlarının anısına saygı duruşunda bulundu.

Hatay Musevi Cemaat Başkanı: “Buradan gidenlere hak veriyorum”

Hatay’da Musevi Mezarlığı’na yapılan son saldırının ardından açıklama yapan Hatay Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, “Eskiden gidenlere kızıyordum ama şimdi hak veriyorum” şeklinde konuştu. Hatay’da Musevilerin sayısı halihazırda 20 kişiye düşmüş durumda.  Hatay Belediye Başkanı Lütfi Savaş’a gönderdiği sitemkar mesajı basınla paylaşan Cenudioğlu, bir süredir kentte Yahudi aleyhtarı bir havanın estiğini belirtti. 

Şşşşt... Unut yaşananları, bu da geçer, neler geçmedi ki...

Karel Valansi / karelvalansi@gmail.com
Milliyetçiliğin ırkçılığa kadar evrildiği bu dönemde, eşitlikçi Cumhuriyet hayali kimilerinin elinde kendi menfaatleri veya çarpık dünya görüşleri nedeniyle harcandı. “Türklük” şemsiyesi altında tüm vatandaşlarını kapsayacak model, “öz Türk” ve “Türk kültürüne yabancı olanlar” tanımlamaları ile, “içimizdeki farklılıkları neden yok farz edelim” anlayışıyla hayata geçirilemeden yok edildi. Okullarda her gün tekrarlanan “Ne Mutlu Türküm Diyene” söylemi bile oluşturulan bu uçurumu kapatamadı. Cumhuriyete inanan, kendilerini bununla özdeşleştiren kişilerin bile farklılıklarının yüzlerine vurulmasından hiç bir zaman vazgeçilmedi. Cumhuriyetin ilk yıllarında İslam dinine mensup kişilerin arasındaki farklılıklar silinirken, yasalardan kampanyalara tüm baskı yeterince Türk kabul edilmeyen ama aynı zamanda Türk olması, mükemmel Türkçe konuşması için zorlanan Gayrimüslim toplulukların üzerinde birleşti. Ayrımcı yasalarla işten kovulmalarla başlayan süreç, “Vatandaş Türkçe Konuş!” kampanyaları ile devam etti. Kontrolsüz bir şekilde artan ve cezasız kalan Yahudi karşıtı yayınlara ekonomik boykotlar ve tehditler eklendi.

Türkiye, 1915 Ermeni Soykırımı’ndan sonra kültürel soykırım uygulamaya başladı

Strazburg'da çalışmalarına devam eden Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) kültür ve demokrasiye ilişkin rapor ele alındı. Muhalif “Muharref Ermenistan” Partisinin Parlamento grubu milletvekili, Ermenistan’nın AKPM’deki temsilcisi Naira Zorhrabyan bugünkü Türkiye’deki Ermeni kültür mirasının  sistematik olarak imha edilmesine değindi.

Türkiyeli Ermeniler Kayseri’deki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nde ayin yaptı

Ayine, Türkiye Ermenileri Patrikliği ruhanilerinden başrahip Zakeos Ohanyan ile İstanbul, Yozgat ve Sivas'tan gelen yaklaşık 50 Türkiyeli Ermeni katıldı.

Papa Francesco: Ermenistan ziyareti esnasında bana dualarınızla eşlik edin

Papa Francesco, Ermenistan ziyareti esnasında kendisine dualarla eşlik edilmesi çağrısında bulundu. Beyan, Papa Francisco’nun resmi mikroblogunda yer aldı. Papa Francesco 24-26 Haziran tarihlerinde Ermenistan’da olacak. Ülke dini ve siyasi üst düzey çevreleriyle temaslarda bulunacak. Papa, açıkhava ayini düzenleyeceği Gümrü kentini de ziyaret edecek.

Türkiye: Ermenistan ve Suriye’de Rus varlığının artması NATO’yu tehdit eder boyutta

Sığınmacı krizi nedeniyle NATO’nun Ege Denizi’nde devriye görevine başlamasının ardından Türkiye ile İttifak arasındaki ilişkilerde yaşananları değerlendiren diplomatik bir kaynak, “Ermenistan’da ve Suriye’de Rusya varlığının artması NATO’yu tehdit eder boyutta değil mi?” ifadelerini kullandı.

Hrant Dink davası: Ercan Demir tahliye edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin görülen davada tutuklu sanık Ercan Demir’in tahliyesine karar verildi… Duruşma 8-9-11-12 Ağustos 2016 tarihine ertelendi.
***

Armenia Greets Pope Francis: Live Broadcasts

His Holiness Pope Francis will make a visit to Armenia from June 24 to 26. The Pope will be officially welcomed to Holy Etchmiadzin by His Holiness Karekin II, the Supreme Patrirach and Catholicos of All Armenians.

AKPM, Türkiye’yi eleştiren raporu kabul etti

Türkiye’ye insan hakları, terörle mücadele yöntemleri ve ifade hürriyeti gibi konularda eleştiriler yönelten Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi İzleme Komitesi'nin Türkiye raporu, 24'e karşı 96 oyla kabul edildi. Türkiye’nin siyasi denetime alınması için verilen bir önerge ise son anda reddedildi. Strasbourg’da devam eden AKPM Yaz Dönemi Oturumu'nda, İzleme Komitesi raportörleri Avrupalı Muhafazakarlar (EC) Grubu üyesi Norveçli parlamenter Ingebjorg Godskesen ve Sosyalist Grup’tan Sırbistanlı Natasa Vuckovic’in kaleme aldığı“Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” başlıklı rapor ve karar tasarısı tartışıldı.

Gerçek 72. Manoogian malikanesi Detroit Belediye Başkanı’nın resmi konutudur.


Ermenistan Cumhuriyeti’ni bir yana bırakalım, gerek Montréal, Buenos Aires, Tahran ya da Sidney’de çeşitli okullara adını veren olsun, gerekse buralardaki ve diğer birçok yerdeki kiliseler ya da diğer toplum kuruluşlarının bağışçıları olarak anılanlar olsun, Ermeni Diyasporası’nın çeşitli Ermeni toplumlarında ismine sayısız kez rastlanan herhalde bir avuç kişi vardır. Bu listenin belki de ilk sırasında yer alan Alex Manoogian’dır.

Suriye/ Kamışlı- Wusta’da Patrik Efrem Kerim şahsında, Süryani Halkına Yapılan İntihar Saldırısı

Zeynep Tozduman
19 Haziran 2016'da Suriye/ Kamışlı'da, Süryanilerin yoğun yaşadığı Wusta'da yapılan intihar saldırısında,  Süryani SUTORO polis gücünden Hanna Ado Gewriye ve bir de Ali Ahmed (Zuheyr) isimli Kürt gencinin, bombayı farketmesi sonucu daha büyük bir katliam önledi. Büyük bir katliamı önlediler, önlemesine de İŞİD'in düzenlediği bu bombalı saldırıda hayatlarını kaybettiler. Riad habsuno, Marios Malki ve ona yakın süryani ağır yaralanmış, iş yerleri tahrip olmuştur. Bu hain saldırı da, asıl hedef barış sever ve soykırım (Seyfo) konusunda bu güne değin gelmiş geçmiş en duyarlı Dünya Süryani ortodoks lideri Efrem Kerim'di. Katliamdan kıl payı kurtulan Sayın Efrem Kerim, patrik seçildiğinden bu yana Suriye'de patrikhanede yaşıyordu.

Azerbaycan ve Ermenistan, Karabağ için prensipte anlaştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış İlişkiler Şube Müdürü ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Memmedov, "Aşamalı çözüm ise şöyledir. İlk önce işgal altındaki 5 ilin tahliye edilmesi (Ermenistan ordusunca), daha sonra iki ilin tahliye edilmesi ve (Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasındaki) koridorun belirlenmesi. Daha sonra ise Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi. Taraflar bu yönde prensip anlaşmasına vardı." dedi. Putin, Aliyev ve Sarkisyan görüşmesinin ardından ortak bildiri kabul edilmiş, taraflar, temas hattında istikrarın sağlanması ve Dağlık Karabağ'da barış sürecinin tamamlanmasını sağlayacak atmosferin oluşturulması yönünde kararlı olduklarını teyit etmişti.

Flash... Flash... Ermeni Patrikhanesi Önünde "Seçim" Protestosu

Kumkapı'daki Ermeni Patrikhanesi önünde toplanan grup, 8 yıldır patriklik seçimlerinin yapılmaması nedeniyle protesto eylemi düzenledi. Patrikhane önüne gelen grup, "Patriğimizi biz seçmek istiyoruz" dedi. Grup, 2008 yılında hastalanan Patrik Mersob 2'nin ardından, Aram Ateşyan'ın vekillik görevine getirilmesi ve 8 yıldır patriklik seçimlerinin yapılmaması nedeniyle Ermeni Patrikhanesi'ni protesto etti. (Güzel yapmışlar da adres biraz karışmış galiba. Patrik genel vekilinin Patrik seçimi için 25 Haziran 2015'de yetkili mercilere başvurduğu biliniyor. HYETERT)

Papa Francisco’nun Ermenistan ziyareti öncesi mesajı: Hacı olarak geliyorum

Papa Francisco, Ermenistan ziyareti öncesinde görüntülü mesaj yayımladı. «Sevgili kardeşler ve hemşireler, birkaç gün sonra büyük bir sevinçle Ermenistan’da sizlerle beraber olacağım. Şu andan itibaren bu apostolik seyahat için sizi duaya davet ediyorum. Allah’ın inayetiyle, sizin yanınıza, seyahatin sloganının dediği gibi ‘ilk Hıristiyan ülkeyi ziyareti’ gerçekleştirmeye geliyorum. Bu jübile yılında halkınızın kadim bilgeliğinde yoğrulmaya ve sizin ünlü kayalara kazınmış haçkarlarınızdaki inanç membaından içmeye geliyorum.

Gerçek 71. Lord Byron Ermenice ders almıştı.


19. Yüzyıl Avrupası’nın en ünlü – aynı zamanda adı en tartışmalı – şahsiyetlerinden biri de Lord Byron’du. 1788 yılında İngiltere’de doğmuş, maceracı ruhuna son derece uygun bir şekilde, Osmanlı İmparatorluğu’na karşı bağımsızlık savaşı veren Yunanlıların safında çarpışırken 1824 yılında ölmüştü. Çok genç yaşında şiirleriyle, edebiyattaki Romantik akımın önde gelen temsilcilerinden biri olarak tanınan Lord Byron, aynı zamanda, o kadar da genç yaşında çok sayıda skandallar ve aşk hikayeleriyle zamanının anlayışını sarsan bir kamusal figür olarak ön plana çıktı.

Fransa, Ermeni Soykırımı’nın inkarını cezalandıran tasarıyı yeniden meclise getirecek

Fransa Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran tasarıyı yeniden meclis gündemine getirmeye hazırlanıyor. Fransa’nın Ermenistan Büyükelçisi Jean-Francois Charpentier, Yerevan’da düzenlediği basın toplantısında “Yasa metni hazır. Yakında bu konudaki gelişmeleri duyacağımızı düşünüyorum.” dedi. Fransa, Ermeni Soykırım 2005 yılında resmen tanımıştı. 2012’de çıkarılan ve soykırımın inkarını suç sayan yasa Anayasa Komisyonu tarafından iptal edilmişti.

Pan Ortodoks Konseyi Girit’te başladı

Hazırlığı 55 yıl süren Büyük Pan Ortodoks Konseyi Yunanistan’ın Girit Adası’nda başladı.Fener Rum Patrikhanesi tarafından düzenlenen ve 27 Haziran’a kadar sürecek Konsey’e başta Rusya olmak üzere bazı kiliseler katılmayacağını açıkladı. Fener Rum Patriği Bartholomeos’un başkanlığında düzenlenecek toplantıda, Ortodoks dünyasının sorunları, oruç, evlilik, diğer kiliselerle olan ilişkiler, teknoloji ve bilimin Ortodoks dünyasına etkileri gibi konular tartışılacak ve ortak bir bildiri yayınlanacak.

Papa Fransuva'nın Ermenistan Resmi Ziyareti

Mehmet Oğuzhan Tulun
Roma Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Fransuva, 24-26 Haziran tarihleri arasında Ermenistan’a bir ziyaret gerçekleştirecektir… Ermeniler, 1915 olaylarıyla ilgili soykırım söylemlerini tanıtmak ve kabul ettirtebilmek için bu zamana kadar dört ayaklı (siyasi, tarihi, hukuki ve dini) bir strateji izlemişlerdir. Siyasi alanda (hukuken bağlayıcılığı olmayan) çeşitli parlamento kararları aldırmışlar ve onlara yakın duran (ve 1915 olayları hakkında bilgi sahibi olmayan) siyasetçilere beyanat yaptırmışlardır. Tarihi alanda 1915 olaylarını soykırım olarak yansıtan, akademik niteliği kuşkulu pek çok yayın çıkarmışlardır. Hukuki alanda ise kendi görüşlerine karşı gelenlere veya Türkiye’yi ilgilendiren konularda davalar açmışlardır.

Kilikya Katolikosluğu, Papa Francesco’nun ziyaret programına özel bir heyetle katılacak.

NEWS.am’in Kilikya Katolikosluğu Facebook sitesinden edindiği bilgiye göre, Heyete Beriye Ermeni Diyakozluğu ruhani önderi Başepiskopos Şahan Sarkisyan riyaset edecek.Heyette Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar Diyakozluğu Katolikosluk naibi Üst gözetmen rahip Mesrop Sarkisyan ve Ruhani Okul (Tıbrevank) gözetmeni  üst Gözetmen rahip Torgom Tonoyan da yer almaktalar.

Aram Ateşyan Ermenistan’a gelmeyecek

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan Ermenistan’a gelmeyecek. Kutsal Eçmiadzin Ana Makamı Haberleşme dairesi müdürü papaz Vahram Melikyan “Bu günlerde başpiskopos Aram Ateşyan Ermenistan’a gelmeyecek” açıklamasında bulundu. Daha önce Ateşyan’ın Ermeni kilisesinin ruhani meclisine katılmak üzere 22 Haziran’da Ermenistan’ı ziyaret edeceği açıklanmıştı.

Metrobüs taşıma sistemini CHP Milletvekili Selina Doğan Meclis gündemine taşıdı

1-Bugüne kadar metrobüs hattında kaç trafik kazası olmuştur.
2-Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir, kaç kişi yaralanmıştır.
3-Bu kazaların sebepleri nelerdir?
4-Kazaların önlenmesi için ne tür önlemler alınmaktadır.

Vatikan Sözcüsü: “Soykırım kelimesi üzerinden politik-sosyolojik bir tuzağa düşmek istemiyoruz”

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’nun 24-26 Haziran’da Ermenistan'a yapacağı ziyareti sırasında “soykırım” ifadesini kullanıp kullanmayacağı merak konusu olurken, Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi’den ilginç bir çıkış geldi. Basın toplantısında neden “soykırım” kelimesini kullanmadığına ilişkin bir soruya Lombardi, “Korkunç bir katliam yaşandığını kimse inkâr etmiyor. Zaten bunun için de Tsitsernakaberd Anıtı’nı (Ermeni Soykırımı Anıtı) ziyaret etmeye gideceğiz, ancak politik-sosyolojik bir tartışma tuzağına düşmek istemiyoruz” diye karşılık verdi.

Norat Ter-Grigoryants: Aliyev, uluslararası mahkemede hesap vermeli

Yazar: Tatevik Ghazaryan
Korgeneral Norat Ter-Grigoryants, ″Eşkıya İlham Aliyev’le genel olarak buluşma hiç de arzu edilir değil. Seni yok edeceğini söyleyen düşmana el uzatmaya kesinlikle değmez. Ne müzakeresi?  Ne hakkında? Karabağ, ne zaman Azerbaycan’a ait oldu ki?″ dedi. Ter-Grigoryants, Türkiye’nin baskısı ve Silahlı Kuvvetlerinin desteğiyle, Bolşevik yönetiminin  tesis olduğu yerde, Azerbaycan devletinin yaratıldığını kaydederek: ″Ve bu yönetim 5 Temmuz 1921’de Karabağ’ı Ermenistan’dan alıp Azerbaycan’a verdi. Azerbaycan, Karabağ’ın hiç de Azerbaycan bünyesinde olmadığı Musavatçı I. Cumhuriyetin hukuki mirasçısıdır. Bu durumda onlar ne istiyorlar? Kendi toprakları olduğunu söylüyorlar. Ne zamandan beri?″ dedi.

AKPM’deki Ermeni heyeti temsilcisi: Türkiye mültecileri şantaj aleti olarak kullanıyor

AKPM’deki Ermenistan heyeti üyesi, Ermenistan Parlamentosu Milletvekili Naira Karapetyan AKPM oturumunda yaptığı konuşmada Türkiye’nin mültecileri şantaj aleti olarak kullandığına dikkat çekti. Dün dünya mültecileri gününün olduğunu kaydeden Karapetyan “Mülteci ve sığınmacıların meselesi tüm Avrupa’ya ilgilendiriyor bizim en önemli problemimiz ise mültecilere “evde olmaması” duygusundan kurtarmasıdır.

Ermenice tabela, 'tepki' nedeniyle belediye ekiplerince söküldü

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinin giriş ve çıkışına belediye tarafından yerleştirilen, üzerinde Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Ermenice dillerinde ‘Hoşgeldiniz' ile ‘Güle güle' yazılı tabeladaki Ermenice ifadeler ‘tepki' nedeniyle belediye ekiplerince söküldü. Alınan bilgiye göre, Türkiye'nin Ermenistan sınırında yer alan ve geçen yıl eylül ayında belediye tarafından ilçenin giriş ve çıkışına üzerinde Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Ermenice dillerinde ‘Hoşgeldiniz' ve ‘Güle güle' yazılı tak şeklindeki tabelada, ‘yöre halkından gördüğü tepki' üzerine değişikliğe gidildi. Tabeladaki Ermenice ifadeler, Tuzluca Belediyesi itfaiye ekiplerince söküldü.

Papa’nın gerçekleştireceği ayine Rusya’dan da katolikler katılacak

Rusyalı katolikler Papa’nın düzenleyeceği ayine katılmak üzere Ermenistan’a gelecekler. Onlar, Ermenistan’ın Gümri şehrinde 26 Haziran’da yapılacak ve 25 bin Ermeninin katılacağı törende hazır bulunacak. Moskova Ermeni Katolik cemaatinin lideri Petros papaz Yesayan törene, Moskovalılar dışında Bryansk, Krasnodar, Soçi, Adler ve diğer kentlerin Ermeni cemaatlerinden de katoliklerin katılacağını belirtti. Yesayan’a göre Rusya’daki Ermeni Katolik kilisesinin 3 din adamı var.

MHP'li Özdağ ve Halaçoğlu, Almanya'da 'Ermeni' Konferansı Verecek

MHP Genel Başkan adaylarından ve aynı zamanda Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ile partinin Kayseri Milletvekili tarihçi Yusuf Halaçoğlu, Alman Parlamentosu'nun aldığı Ermeni soykırımı kararına karşı 24-25 Haziran tarihlerinde, '1915 Olaylarından Bugüne" adlı konferans vermek üzere Berlin'e gidecek. (Bunlara inana olursa şaşarız. HYETERT)

Rus şirket Ermenistan'dan gıda ürünleri ithal edecek

Rus ''X5 Retail Group'' mağazalar ağı Ermenistan’dan doğrudan üreticiden gıda ithal edecek. Sankt Petersburg’da düzenlenen ekonomik kongreste , şirketin genel müdürü İgor Shekhterman, şimdilik 25 ülkeden gıda ürünleri ithal ettiklerini açıkladı. Çin ve Sırbistan'dan doğrudan üreticiden gıda ürünleri alan şirket, şu an Ermenistan, Özbeskistan, Ortadoğu ve Latin Amerika ülkeleri ile müzakereler yapıyor.   

Geçmiş gündem: 1915

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Yıllar içinde gelinen nokta inkardan uzaklaşma ve acıları paylaşma ile sınırlı kaldı. Ama henüz yaşananlara nesnel bir bakışın, kendini ‘kenara koyan’ bir toplumsal irdelemenin çok uzağındayız. Bunun için önce zihinsel bir ayıklama sürecinden geçmek gerekiyor. Şu anki Birleşmiş Milletler soykırım tanımını hukukun dışında, insani bir durumun adı olarak düşündüğünüzde, 1915’e bu adı uygun bulmamak güç. Bu tanımın içerdiği 3 koşul üzerinde tartışma yok. Eylem belirli bir kimlik grubuna yönelikti, kişi farklılığını önemsemeyen şekilde yığınları hedef almıştı ve merkezi bir yönlendirme ile yürütülmüştü. Ancak 4. koşul olan ‘niyet’ meselesi tartışma konusu ve birçok insan devletin tüm Ermenileri öldürme niyetinin olmadığını, mallarını kayıt altına aldığını, gittikleri yerde yaşamalarını öngördüğünü öne sürerek 1915’e soykırım denemeyeceğini söylüyor. Maalesef bu pek güçlü bir tez değil… Tehcir birçok kafilenin Suriye çöllerine sürülmesini ifade ediyor. İlk kafile sağ salim gidemiyor, ama ikinci de gönderiliyor. O da sağ salim gidemiyor ama devlet üçüncüyü gönderiyor… Yani insanları sonucunu bildiği bir yolculuğa çıkarıyor. ‘Niyetin’ ölçütü bu…

PKK/ KCK'nın açmazı ve Nurettin Demirtaş'ın yaveleri

Garbis Altınoğlu |
“Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.” Atasözü
DTP (=Demokratik Toplum Partisi) eski genel başkanlarından ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ağabeyi Nurettin Demirtaş'ın 9 Haziran'da Yeni Özgür Politika 'da yayımlanan “Ermeni milliyetçiliğinin Kürt düşmanlığı” başlıklı yazısı, konuya duyarlı çevrelerde haklı bir tepkiye yol açtı. Oysa N. Demirtaş'ın tek kusuru, PKK/ KCK-HDP çevrelerinde yıllardır egemen olan güçlü bir eğilimi, belki biraz daha çarpıcı bir biçimde dile getirmekten ibaretti. Evet o bu yazısında diğer şeylerin yanısıra, bir Ermeni yetkilinin Ermenistan'da bir süre cezaevinde tutulan Kürtlere, “Hakkari taraflarında en küçük çocukları dahil birçok Kürt aileyi imha ettik, daha da öldürmeye devam edeceğiz” dediğini aktarıyor ve ardından -hangi Ermeniler ise onlar- Ermenileri kastederek, “Hakkari’de ne zaman nasıl katliam yapmışlar bilemiyoruz, fakat boşuna bu sözü sarf etmedikleri son 30 yıl içinde yaşanan katliamlardan bellidir: Gerek PKK gerillası kılığına girerek, gerekse bizzat Türk komandoları adıyla yüzlerce cinayet işlendiği kayıtlıdır” (“Ermeni milliyetçiliğinin Kürt düşmanlığı”, Yeni Özgür Politika, 9 Haziran 2016) diyordu.

Halep Halep

Ragıp ZARAKOLU / 1@1.com
2011 martında Halep’teydim. Halep’ten uzaklarda olaylar yeni yeni başlamıştı. Ama Halep olağan günlük yaşantısını sürdürüyordu. Toplumlar barış içinde yan yana yaşamlarına devam ediyor ve kimse kentlerinin birkaç yıl içinde bir yıkıntıya dönüşeceğini düşünmüyordu. Envai çeşit kilise, camilerle yan yana toplumlarına hizmet ediyordu. Katolik, Ortodoks, Protestan ve bunların her etnik gruba ait farklı kiliseleri… Çünkü Suriye demokratik olmasa bile laik bir ülkeydi. Bana Suriye, Osmanlı toplumunun bir minyatürü gibi gelirdi. Osmanlının mükemmel olmasa da pluralist yanı orada yaşıyordu.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Din Dersi İçin “Eylem Planı”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan'ın yazılı soru önergesi üzerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin AİHM kararları doğrultusunda yeniden düzenlenmesine yönelik bir Eylem Planı hazırladıklarını açıkladı. AİHM zorunlu olarak okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden dolayı Türkiye'yi mahkum etmiş ancak Türkiye bu kararın gereğini yerine getirmemişti. Konuyla ilgili haberi aşağıda, soru önergesini ve önergeye gelen yanıtı da ekli dosyalarda bulabilirsiniz.

Zenit "Rapora 'Dink Öldürülecek' Yazdım, Değiştirildi" Dedi, Ercan Demir Reddetti

Elif Akgül
Dink cinayeti davasında kamu görevlilerinin savunmaları alınmaya devam ediyor. Duruşmada polis Zenit'in çapraz sorgusu yapıldı, eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü amiri Demir'in savunmasına başlandı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin birleştirilen davada kamu görevlilerinin ifadeleri alınmaya devam etti.

Serj Sarkisyan, Vladimir Putin ile İlham Aliyev, ortak bir açıklama yayınladı

"20 Haziran 2016 tarihinde Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ile Azerbaycan Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanları, Rusya Federasyonu Devlet Başkanının davetiyle Sankt Petersburg şehrinde bir araya gelerek Dağlık Karabağ çatışmasının normalleştirilmesiyle ilgili konular ele aldı. Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları, çatışma hattında durumun istikrarlaştırılmasına ve barış sürecinin ilerlemesine yol açan ortamın oluşturulmasına yönelik bu yıl 16 Mayıs'ta Viyana'daki Ermeni -Azeri  zirvesinde elde edilen anlaşmaları bir kez daha teyit etti. Bu hedefle özellikle çatışma hattında uluslararası gözlemcilerin sayısının çoğalması konusunda mutabakata varıldı. Cumhurbaşkanları, son dönemde temas hattında ateşkes rejiminin korunmasından memnuniyetlerini ifade etti… Cumhurbaşkanları, düzenli görüşmelerinin önemini vurgulayarak, görüşmenin sonuna davet edilen AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının çalışmalarına ek olarak benzeri formatta görüşmelere devam etmek konusunda mutabakata vardılar.

Avrupalı milletvekili: “Görüşme masasına Karabağ katılmadan hiç bir müzakerenin anlamı olmayacak”

Avrupa Parlamentosu milletvekili Frank Engel, Sarkisyan-Putin-Aliyev buluşmasını değerlendirerek ''Azerbaycan ateşkes rejimine saygı duymalı, aksi takdirde Dağlık Karabağ konusunda herhangi bir müzakere sahnelenmiş bir törene dönüşüyor'' şeklinde konuştu…Müzakerelere Dağlık Karabağ'ın da katılması gerektiğini dile getiren Avrupalı milletvekili ''Görüşme masasına Dağlık Karabağ katılmadan hiç bir müzakerenin anlamı olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanlarının ortak bildirisi: Müzakereler devam edecek

St. Petersburg’da Ermenistan, Rusya, Azerbaycan devlet başkanları üçlü buluşması gerçekleşti, bunun ardından başkanlar Serj Sarkisyan,Vladimir Putin ve İlham Aliyev ortak bir Bildiri kabul ettiler. Bildiride özellikle şunlar kaydedilmekte: «Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti devlet başkanları RF cumhurbaşkanı davetiyle 20 Haziran 2016’da St.. Petersburg’da buluştular ve Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin konuları değerlendirdiler. Ermenistan Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanları  bu yıl 16 Mayıs’ta Viyana’da cephe hattındaki durumun stabilizasyonu ve barışçı süreçte ilerlemeye katkıda  bulunan ortamın yaratılmasına yönelik  Ermeni-Azeri zirvesindeki mutabakatları yeniden teyid ettiler.

Պոլսոյ Պատրիարքարանին դիմաց վաղը բողոքի ցոյց պիտի կատարուի

Պոլսոյ   Պատրիարքարանին  գլխաաւոր մուտքին դիմաց վաղը բողոքի հաւաք պիտի իրականացուի: Այս  մասին տեղեկութիւնը կը փոխանցէ Պոլսոյ  մեր պաշտօնակից «Ժամանակ» օրաթերթը: Աղբիւրը նաեւ կը հաղորդէ,  որ բողոքի հաւաքը   կազմակերպուած է  «Միտք»   խմբաւորման կողմէ: 

150 civarında aktivist, akademisyen, gazeteci, sanatçı, yazardan oluşan entelektüellerin açıklaması

Yetti Artık - Erdoğan Rejimi'ne İhtar
Rejimi ülkeyi korkunç bir sona götürüyor. Durdurulamayan bir felakete. Yaşanamaz bir Türkiye’ye. Arttıkça artan rezaletler bu ülkede hâlâ kim ve ne kalmışsa süpürüp götürecek. Erdoğan Rejimi kendini bunun dışında tutabileceğini sakın sanmasın.

Ermeni satranç büyük ustası “Grand Chess Tour”da 3. oldu

Belçika’da düzenlenen “Grand Chess tour” satranç turnuvasının 2. aşaması sona erdi. Satranç Dünya Şampiyonu Norveç Magnus Carlsen Hızlı ve Yıldırım Satranç dünya şampiyonu  ünvanını da kazandı. Turnuvanın ikincisi Wales Son oldu. Ermenistan takımının lideri FİDE listesinde 4. olan Levon Aronyan 36 puandan 20 puan toplayarak turnuvayı 3. sırada tamamladı.

Şok eden liste: Türkiye huzur sıralamasında 145. ülke oldu

Her yıl ülkelerdeki güven ve barış durumunu ele alarak hazırlanan Küresel Barış Endeksi raporuna göre bu yıl Türkiye 145. sırada yer aldı. Rapora göre en huzurlu ülke İzlanda olurken Suriye sıralamanın sonuncusu oldu. Amerikan "Institute for Economics and Peace" kuruluşu dünyadaki 163 ülkeyi güvenlik ve huzur açısından ele aldı.  Toplumda emniyet ve güvenlik düzeyi, dahili ve harici çatışma boyutu ve askerileşme derecesine göre yapılan değerlendirmede, her ülkenin barış düzeyi 23 göstergeye göre değerlendirildi.

BM yetkilisinden, Karabağ'dan göç eden insanlara yardım çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserinin Ermenistan ofisi temsilcisi Christoph Bierwirth, Nisan 2016'da Dağlık Karabağ çatışmasının şiddetlenmesi, yeni zulümlere, insanların acı çekmesine  ve yerlerinden edilmesine yol açtığını kaydetti. Göç eden insanların büyük bir kısmını kadın, çocuk ve yaşlıların oluşturduğunu dile getiren temsilci, göç edenlerin çoğunun temas hattının yakınında bulunan Martakert'in Taliş ve Matağis köylerinin sakinleri olduğunu vurguladı.