Etiketler

Ermeni Katolik Kilisesi’nin Kurucularından, Mardinli Melkon Tazbazyan’ın Hayatı (1654-1716)

Vartanuş A. Çerme
Mardin, Cezire’deki komşuları arasında bir benzeri daha olmayan bir şehirdir. Buradaki düzenli yerleşimi başka bir yerde göremezsiniz. Bu yüzden de yerli yazarlar tarafından “surlar kraliçesi” diye adlandırılmıştır. Mardin, kalenin bulunduğu tepenin güney cephesinde kurulu olup, Timurlenk dağlarının yemyeşil tepeleriyle süslü manzarasına bakar. Kuzeyindeki yemyeşil ormanlar arasında yer alan köyler ise, bağları ve meraları ile Mardin evlerine şirin manzaralar sunarlar. Kalenin eteklerindeki basamaklanmış yamaçlarda yeralan evler, bu sayede biribirlerinin manzarasını ve havasını kapatmaz.

Erdoğan bu adımı niçin attı?

Etyen Mahçupyan /emahcupyan@karar.com
Hükümet dış politikada akılcı bir hamle yaptı. İsrail ve Rusya’ya yönelik yakınlaşma adımları Ortadoğu’da dengeyi kollama ve hareket alanını genişletme çabasını ifade ediyor. Uzlaşma arayışı arka planda bir süredir devam etmekte olsa da, çözüm Türkiye’nin iradesiyle geldi. ‘İrade’ denince çoğu kişi kendi pozisyonunda ısrarı anlayabilir. Ama burada tersi oldu… Her iki ülkeye karşı Türkiye ‘daha aza razı olma’ iradesi gösterdi ve çok da iyi yaptı. Bazıları Rusya’dan özür dilemedik demeyi sürdürecek. Sanki Gazze’deki ablukanın sadece bir miktar kalkmasını savunuyormuşuz da İsrail sonunda buna razı olmuş gibi yazacaklar… Bu noktada medyadaki çiğliğe çok da takılmamak lazım… Sonuçta iktidar Türkiye için olumlu bir iş yaptı.

Gerçek 80. Sose Mayrig 1890’larda kocasıyla birlikte silah kuşandı.


Ermeni Soykırımı’na doğru olayların tırmanış sürecinde hükümetçe örgütlenen katliamların yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu’nda reform için verilen mücadeleler ve silahlı direniş biçimini alan şiddet de yaşandı. 1894-96 yıllarındaki Ermenilere yönelik pogromlar, başka bir deyişle, adını Sultan II. Abdülhamit’ten alan Hamidiye Alayları katliamları, fedai hareketine, yani çoğu kez Batı Ermenistan olarak anılan Anadolu dağlarında (bugünkü Türkiye’nin orta ve doğu bölgeleri) silahlı Ermeni özgürlük savaşçılarının direnişine zemin hazırladı.

İspanya Payporta şehri Ermeni Soykırımı’nı tanıdı

30 Haziran’da İspanya’nın Payporta şehri Ermeni Soykırımını resmen tanıdı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın, Bilgi ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, Payporta Belediye Meclisinde yer alan bütün siyasi partiler Soykırımı tanıyan ve kınayan kararı oybirliği ile kabul etti. Böylece Payporta İspanya’nın, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan 20’dan fazla şehir arasında yerini aldı.

Rusya-Ermenistan ortak hava savunma sistemi onaylandı

Ermenistan Meclisi, Rusya ile ortak hava savunma sistemi kurulmasını öngören anlaşmayı kabul etti. Ermenistan Meclisi, Rusya ile ortak hava savunma sistemi kurulmasını öngören anlaşmayı kabul etti. 131 sandalyeli parlamentoda 102 milletvekili, Kafkaslarda kurulması planlanan hava savunma sistemiyle ilgili anlaşma lehinde oy kullandı. 8 milletvekili 'Hayır' oyu verdi.

Ünlü Ermeni ressam Ermenistan’da

Hiperrealist üsta ressamlardan olan Amerikalı ünlü Ermeni ressam Tigran Dzitoghtsyan Ermenistan’a geldi. Dzitoghtsyan, Facebook sayfasında, üzerinde “Köklere dönüş” yazısıyla foto paylaşarak Yerevan’da bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Ermenileri Olarak Sevgiyle Doluyuz"

Muhammed Nuri Erdoğan
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Burunkışla köyünden yıllar önce göç eden Ermeni vatandaşlar, akrabalarının mezarlarını ziyaret etmek için her yıl köye geliyor… İstanbul Kocamustafapaşa  Burunkışla Ermeni Derneği Başkanı Hovsep Arzuman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinin, ninelerinin, babalarının yaşamış olduğu toprakları 2010 yılından itibaren her yıl ziyaret ettiklerini söyledi. Arzuman, her yıl 50-70 kişilik gruplar halinde geldiklerini belirterek, "Gruptakilerden bazıları 40-45 yıl sonra ilk defa buraları gördüler." dedi. Kaymakam Yaşar Dönmez'in köydeki mezarların çevre düzenlemesini yaptırdığını aktaran Hovsep Arzuman, kendileri için bu çalışmanın çok anlamlı olduğunu ifade etti. Müslüman köyü Burunkışla'nın "sevgi köyü" olduğunu dile getiren Arzuman, "Bu sevgi her yerde olmaz ama bu topraklarda var. Yıllardır bu topraklarda biz öyle yaşamışız. Yurt dışında böyle bir sevgiyi bulamazsınız. Biz Türkiyeliyiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıyız. Türkiye Ermenileri olarak sevgiyle doluyuz. Onun için vatandaşlarımızla hiçbir sorunumuz olmadan yaşıyoruz. Geldiğimiz zaman bizlere kapılarını açıyorlar ve 'otele gitmeyin, evimizde kalın' diyorlar." şeklinde konuştu.

Feast of the Transfiguration of Our Lord Jesus Christ

On Sunday, July 3, the Armenian Church will observe one of its five major feasts: the Feast of the Transfiguration of our Lord Jesus Christ. The observance recalls Christ’s ascent up Mount Tabor, accompanied by his disciples John, James, and Peter. At the mountain’s summit, to the disciples' frightened amazement, Christ was transfigured in a blinding white light; the Old Testament figures Moses and Elijah emerged from the mists of time to confer with the Lord; and the voice of God boomed from out of the heavens to affirm Jesus as his Son.

Şamar Oğlanına Çevrilen Ermeni Kavimi ve “Ermeni Yalanı” Konusunun Ayrıntıları

Levon Panos Dabagyan
Gelelim: “Ermeni Yalanı” ve benzeri yakıştırmalara. Yakıştırma diyorum, zira, “Yalancılık ve aldatma” gibi, seviyesiz fikir yapısı, biz Ermeni’lerin karakter yapısı ile kattiyen bağdaşmaz. Binaenaleyh, bizlere “Yalancılığı” yakıştıranlar, bu iddiaları hakkında bir daha düşünseler, en azından doğruyu görebilme şansını elde ederler inancındayız!... Saygıdeğer Cumhurumuzun, Dünya milletlerine hitaben yapmış oldukları tarihi beyanatı. “Ermeni Meselesi’nin”, Ermeni’lerin meselesi olmadığını, tüm açıklığı ile göstermektedir!...  Türk’lerle, Ermeni’lerin aralarını külliyen açmaya çalışan bir sürü münafık yetmiyormuş gibi, bir de Azeri probleminin çıkması, meselenin tuzu biberi olmuştur!... “Bir Millet, İki Devlet” yakıştırmalarıyla devreye girmiş ve Ermenistan’la olan anlaşmazlığına Türkiye’yi de ortak etmeye çalışmakla, bende varım demiştir!... Görülüyor ki, doğrudan Ermenistan’a ait olmayan bu mesele, çok yönlüdür!... “Karşımıza Ermeni’leri sürmeyin, Terör Örgütlerini sürmeyin, STK görünümlü Operasyon birimlerinizi, Medya görünümlü propaganda makinelerinizi sürmeyin.” (!!!HYETERT)

Ermeni iş adamları, Rusya-Türkiye yakınlaşmasından endişeli

Rusya-Türkiye ilişkilerin normalleşme sürecine girmesinden dolayı Ermeni iş adamlarını endişelendirdiği açıklandı… Rusya'nın Türk ürünlerine ambargo uygulaması Ermenistan için avantaj sağlamıştı. Ambargo sayesinde Ermeni iş adamları Rus pazarında belli ölçüde etkili hale geldikleri ifade edildi. Haberin devamında yaptırımlar sayesinde Ermenistan'dan domates ihracatının 10 kat arttığını ve yaptırımların kaldırılmasının ardından tekrar düşüş yaşayabileceği tahmin edildi. Dolaysıyla da bu durum yaş meyve ve sebze ihracat yapan iş adamlarını tedirgin ettiğine kaydedildi.

John Evans Karabağ’ın müzakere sürecine katılması için doğru zaman

ABD eski Erivan Büyükelçisi John Evans, «Ben doğrudan müzakere sürecine katılmıyorum, ancak dikkatle takip ediyorum. Sn. Warlick’e büyük saygım var. Aralarında RF Dışişleri bakanı Lavrov da olmak üzere çalışma arkadaşlarımın yürüttüğü müzakerelere ilişkin olarak, her zaman sorunun barışçı yolla çözümlenmesi gerektiğini söylüyorum. Şahsen ben Artsakh (Karabağ) Cumhuriyetinin bağımsız devlet olarak artık müzakere masasına oturması ve menfaatlerini temsil etmesi gerektiğini hep vurguluyorum. 1994 yılında imzalanan Ateşkes Anlaşması altında tam müzakereci taraf olarak Karabağ da aynı şekilde imzasını koymuştur. Karabağ’ın aynı formatla tekrar müzakere sürecine katılması ve kendi katılım payına sahip olmasının tam zamanı olduğunu sanıyorum. Sadece bu durumda ilerleme koşulları sağlanabilir» dedi.

Beglaryan: İyi yollar Ermenistan’ı İran’lı nakliyeciler için cazip hale getirir

Ermenistan daha iyi yollara sahip olduğu bir altyapıya sahip olsa, İran’lı işadamları Merkezi Avrupa ve Karadenize açılan bu transit yolu zevkle faydalanırlar. Beyan, 30 Haziran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu oturumu sonrasında basına açıklamada bulunan Ermenistan Ulaştırma ve İletişim bakanı Gagik Beglaryan’dan geldi.

Başbakan: Ermenistan ve Gürcistan ilişkileri yüksek düzeyde bulunuyor

Başbakan Hovik Abrahamyan, Gürcistan Denetimli Serbestlik ve Hukuki Yardım İşleri Bakanı Kakha Kakhishvili’yi kabul etti. Başbakan, İki ülke ilişkilerinin yüksek düzeyde bulunduğunu, bunun ikili ortak menfaate dayalı işbirliğinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi için iyi bir zemin yarattığını ifade etti.

Nalbandyan: Geçmişin sorunlarını çözmeyen Türkiye, yenilerini yaratıyor

Son yıllarda eski sorunları çözmeyen Türkiye, yenilerini yaratıyor. Beyanat 29 Haziran’da Erivan’da Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier’le ortak basın toplantısı esnasında Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi. Erdoğan’ın Putin’e hitaben yazdığı mektup etrafında oluşan durm konusundaki soruya Nalbandyan, ikili ilişkilere dair sorunun bu ülkelerin işi olduğu yanıtını verdi.Nalbandyan zor durumda kalan Türkiye’nin, bir şekilde birikmiş sorunları çözmeye çalıştığına dikkat çekti.

5 Temmuz’da İsrail Knesseti’nde Ermeni Soykırımı konulu açık tartışma düzenlenecek

Ünlü tarihçi ve soykırım araştırma uzmanı Yair Auron “Zoryan Enstitüsüne” verdiği demeçte 5 Haziran’da İsrail Knesseti’nde Ermeni Soykırımı konulu açık tartışma düzenleneceğini söyledi. Auron’a göre, Türkiye’yi önemli müttefiği sayan İsrail eskide Türkiye yönetiminin tepkilerinden kaçarak Ermeni Soykırımı hakkında halka açık tartışmalar düzenlemekten kaçınıyordu.

Tomas ÇERME: Misyonerler: Avrupa Uygarlığının Dünya Geneline Yönelen Taarruzu

Avrupa coğrafyasında yeşeren kapitalizmin başka coğrafyalara doğru genişlemesi ve başka ekonomik olmak üzere her türlü ilişkisini ihraç edilişi süresince misyonerler askerlerin ordularıyla, siyasilerin diplomasinin incelikleriyle, tüccarların ticari filolarıyla yaptıklarına benzer bir rol yüklenmişler, onlar da sivil topluma çıkarma yapmışlardır.

Gerçek 79. En ince işlenmiş “haçkar”lar 13. yüzyılda yapılmıştır.


Ermenistan hiçbir anlamda bir “ada” değildir; tersine ülke birkaç bin yıldır doğudan batıya, kuzeyden güneye uluslararası yolların kesiştiği bir coğrafyada yer almakta. Dolayısıyla, savaş ve çatışmaların zorlukları bir yana, Ermeni halkı birçok kültürle temas halinde olmuş, onlardan etkiler almış ve onları etkilemiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak bölge halkları arasında, müzik, dans, mutfak ve geleneksel giysilerde benzerlikler de dahil çok çeşitli kültürlerin yansıması hissedilir.

Ermenistan Cumhurbaşkanın'dan Erdoğan'a taziye mesajı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan İstanbul Atatürk Havalimanın'daki terör saldırısı  ile ilgili olarak Recep Tayip Erdoğan’a başsağlığı mesajı gönderdi.Cumhurbaşkanı Sarkisyan mesajında 42 kişinin ölümüne ve 200'den fazla insanın da yaralanmasına neden olan saldırıyı kınadı. Sarkisyan ayrıca patlamalarda ölenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ileterek yaralılara ise acil şifalar diledi.

Sarıyer'de kilise bahçesinde sahur düzenlendi

Sarıyer Belediyesi ve Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı işbirliğiyle kilise bahçesinde sahur programı düzenlendi. Programa, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme, CHP İlçe Başkanı Mehmet Deniz, ilçe belediyesi meclis üyeleri, kilise vakfı üyeleri ile Büyükdere Mahallesi Muhtarı Ali Yazıcı ve mahalle sakinleri katıldı. (!!! HYETERT)

Ermeni Vakfı Zeytinburnu’nda 3 Bin Kişilik Kardeşlik İftarı Verdi

Surp Pırgiç Ermeni Vakfı, Ramazan ayında ülkedeki birlik ve beraberliği pekiştirmek için 3 bin vatandaşı Zeytinburnu Meydanı’nda düzenlediği iftar sofrasında buluşturdu. Farklı ülkelerden gelerek Türkiye’ye yerleşen Müslüman vatandaşlar ve Ermeniler Surp Pırgiç Ermeni Vakfı’nın, Zeytinburnu Meydanı’nda düzenlediği iftar programında bir araya geldi. 3 bin vatandaşın katıldığı iftara, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Surp Pırgiç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı (Yardımcısı-H) Herman Baliyan katıldı. İftar, farklı dinlerden ve dillerden insanları buluştururken program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. (!!! HYETERT)

Azınlık vakıflarından ortak iftar

29 Haziran Çarşamba akşamı, yedi azınlık toplumunun (Rum, Ermeni, Yahudi, Süryani, Keldani, Bulgar, Gürcü) birlikte düzenlediği, geleneksel iftar yemeği, Surp Pırgıç Ermeni Hastanesinde gerçekleşti. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katıldığı iftarda,  AKP İstanbul milletvekilleri Markar Eseyan ve Mustafa Yeneroğlu, CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, HDP Mardin milletvekili Erol Dora, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran da hazır bulundu.Hahambaşı Rav İsak Haleva ile birlikte Ermeniler Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Süryani Patrik Genel Vekili Yusuf Sağ, İstanbul, Ankara, İzmir Süryani Kadim Cemaati ruhani lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin'i temsilen Melki Akyüz, Ekümenik Patrik Bartholomeos'u temsilen Peder Yuakim Billis de katılan dini liderler arasında yer aldı.

Rusya: Özür gerçekleşti, sıra ikinci ve üçüncü şartta

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov, ilişkilerin tamamen düzelebilmesi için Türkiye’nin düşürülen uçak için özrün yanı sıra, “suçluların cezalandırılması ve tazminat” şartının da yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

İsviçreli, İspanyalı ve Ermenistanlı müzisyenler bir sahnede buluşacak

30 Haziran’da ünlü Ermeni müzisyen, rahip Komitas adına Oda Müzik Merkezi’nde Vahan Martirosyan’ın şefliği yaptığı Ermenistan devlet oda orkestrası konser verecek. İsviçreli, İspanyalı ve Ermeni yetenekli müzisyenleri bir çatı altına toplayacak konser sırasında Mozart, Bach, Haydn eserleri çalınacak.

Dış politikada 'diken azaltma': Sırada ne var?

İsmet Berkan /iberkan@hurriyet.com.tr
2014’te kararlaştırılan ‘diken azaltma’ politikasında İsrail ve ABD ile yakınlaşma sağlanmış, arada çıkan umulmadık Rusya krizi çözüm yoluna girmiş durumda. Şimdi sırada Kıbrıs ve Ermenistan politikaları var. Hepsinde başarıya ulaşılması halinde Türkiye açısından eski ama yeni çıkar alanları doğacak ama en önemlisi yeniden “daha az düşmanı, daha çok dostu olan” bir ülke olacağız, bu da az değil. Bütün bu politikaların ardında elbette siyasi karar vericilerin, yani Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çok önemli rolü var ama bir de bu politikaları uygulayan Türk Dışişleri Bakanlığı’nın diplomatları ve uzun yıllardır bakanlığın müsteşarlık koltuğunda oturan ama sonbaharda New York’a BM Daimi Temsilcisi olarak gidecek olan Feridun Sinirlioğlu var.

Neden İsrail, Türkiye ile barışıyor?

Hüsamettin Aslan
Uluslararası İlişkiler öyle grift bir hâl aldı ki meseleleri tek bir nedene bağlamak, neredeyse imkansız. Çünkü, Türkiye-İsrail antlaşması sadece iki ülke arasında cereyan etmiyor. ABD, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, KKTC, GKRY, Suud,  ve İran'ı da ilgilendiriyordu. Türkiye, enerji talebini Azeri gazıyla çeşitlendirmek isterken, Azerbaycan'daki rafineride de sabotaj oluyor ve Ermenistan'la da tekrar çatışma yaşanıyordu. Buradaki ince detay şu: Azerbaycan'da faaliyet gösteren enerji şirketleri İsrail ve ABD ağırlıklıydı…ABD, bölgeyi yeniden dizayn edip, bir süredir İran'a geniş alanlar açmaya başlarken, Suud-Türkiye-İsrail üçlüsü bu gelişmelere kayıtsız kalamazdı. Türkiye açısından bir zafer veya hezimet durumu söz konusu da değil. Ciddi bir diplomasi başarısı, kriz yönetimi becerisi ve bir psikolojik üstünlük halidir. Tabii şunu da göz ardı etmeyelim, küresel bir iddia için ekonomi, teknoloji, eğitim, askeri ve kalkınma alanlarında daha çok yol almamız gerekiyor.

Nalbandyan: Karabağ çatışmasının çözümünün temelinde DKC halkının self determinasyon hakkı olmalı

Karabağ çatışmasının çözümünün temelinde Dağlık Karabağ halkının self determinasyon hakkı olmalıdır. Beyanat 29 Haziran’da Erivan’da Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier’le ortak basın toplantısı esnasında Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’dan geldi.Nalbandyan 1994 v 1995 Ateşkes ilişkin anlaşmalar, Viyana ve St. Petersburg’da sağlanan mutabakatlara saygı duyulması durumunda müzakerelere devamda başarılı olunabileceğini ifade etti.

Ara Nazaryan: Hava Savunma Anlaşması Karabağ’ı içermiyor

Rusya’yla beraber Birleşik Hava Savunma Sistemi Tesis Anlaşması, Karabağ’ı içermiyor. Bilgi bugün 28 Haziran’da, 23 Aralık 2015’de Moskova’da imzalanan «Ermenistan Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu arasında Kafkasya Kolektif Güvenlik Bölgesinde Birleşik Hava Savunma Sistemi Tesisine ilişkin» Anlaşma’ya dair Meclis görüşmeleri esnasında, Ermeni Ulusal Kongre Partisi’nden milletvekili Lyudmilla Sarkisyan’ın ″Karabağ-Azerbaycan temas hattında çatışmaların başlaması durumunda, Rus tarafının farklı tutumu halinde, Ermenistan, Hava Savunma Sistemini uygulama imkanına sahip olmayacağına dair endişe bulunduğu″ imasına yanıt olarak  Savunma Bakan yard. Ara Nazaryan’dan geldi.

AB, afet risklerinin azaltılması işinde Ermenistan’a desteğe devam ediyor

Erivan’da 28 Haziran’da «Güny Kafkasya Yerel Yönetimler ve Kurumların Dayanıklılığını Artırılması» Bölgesel projesi başladı. Avrupa Komisyonu  Afetlere Hazırlık DIPECHO IV Programı çerçevesinde  finanse edilen proje Ermeni Kızıl Haçı, OXFAM-Ermenistan, OxYGen Fonu’yla beraber UNİCEF, UNDP ve «Save the Children» tarafından icra edilmekte.

Diyarbakır'dan İstanbul'a gelen Portakalın Uykusu

Burak Abatay / burakabatay@aim.com / @abatayburak
Büyük acıarın yılı 1915’te, Deyru’z-zur’a gitmeyip, tehcire karşı dağa çıkan Ermeniler’in hikayesini bilenler, hikayenin ne tür çilelere sahip olduğunun farkındadır. Musa Dağı’na çıkarak Osmanlı Ordusu’na karşı direnişini sürdüren Ermeniler, bir amiralin inisiyatifiyle Fransız savaş gemisi aracılığıyla Mısır’da Port Said Limanı’na götürülmesiyle kurtulurlar. Ve o Ermeniler için Anadolu’da Vakıflı Köyü’nde bambaşka bir hikaye başlar.

Dışişleri: Ermenistan, İstanbul’daki terör olayını kınıyor

Ermenistan, İstanbul’daki terör olayını kınıyor. Açıklama Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Twitter sayfasından geldi. Dışişleri resmi Twitter sayfasında şunlar kaydedildi. «İstanbul Havalimanına yapılan korkunç terör saldırısını kınıyoruz. Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimizi sunuyoruz».

Fransa, Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasa tasarısı metnini Meclis’e sundu

Fransa Hükümeti, Soykırımlar ve insanlığa karşı suçların inkarını cezalandıran yasa tasarısı metnini Temsilciler Meclisine sundu. Nouvelles d’Armenie’nin verdiği habere göre, Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Konseyi (CCAF) inisiyatifi memnuniyetle karşıladı, Meclis’teki tüm güçlere mutabakatlı metnin kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Gerçek 78. Ermeniler ilk matbaayı 1630’larda İran’da kurdular.Matbaa teknolojisini ilk kullanan dillerden biri Ermenicedir. Buna rağmen ilk Ermenice kitabın ancak 250 yıl sonra 1512’de Venedik’te, daha sonra da Ermenistan’da Eçmiyadzin’de 1771’de basılmış olması şaşırtıcı gelecektir. Bu, Ermeni halkının anayurdunda politik ve ekonomik istikrarsızlıkların hüküm sürdüğü, Osmanlı sultanı ile İran Şahı tarafından getirilen kısıtlamaların yürürlükte olduğu 16. – 18. yüzyılların gerçeğidir.

Hristiyan vatandaşlar teröre tepki gösterdi

Hatay'da bulunan Hristiyan vatandaşlar 'St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı' kapsamında gerçekleştirilen ayinle 'hacı' oldu. Ayinde konuşan Türkiye Ermeni Katolik Baş Episkopos'u Levan Zekiyan, "Vahim, dehşet verici ve vahşi olay sevincimizi kırdı, hepimizin kalbini büyük hüzünle sardı, kurbanlara Allah'tan rahmet dileriz, hastanelerde tedavi görmekte olan yaralılara da acil şifalar dileriz." dedi.

HDP'li Kadri Yıldırım: 3-4 sembolik ismin dışında Müslüman Kürt halkının beklentileri karşılanmıyor

Yıldırım, HDP'ye oy verenlerin yaklaşık yüzde 95'inin Müslüman Kürt halkı olduğuna vurgu yaparak, "Her şeyden önce bir parti, kendisine oy ve destek veren büyük halk kitlesini toplumsal karşılıkları çok düşük olan bazı bileşenlerinin ideolojilerine uyarlamak yerine, kendini maddi ve manevi olarak o geniş halk kitlesine uyarlamalı, ona göre kendini dizayn etmeli, tavandan tabana yetkili organlarını ve teşkilatlanmasını adil bir temsil oranıyla ortaya koymalıdır." diye konuştu. Parti görevlendirmelerindeki 3-4 sembolik ismin dışında Müslüman Kürt halkının beklentilerinin karşılanmadığına dikkati çeken Yıldırım, gerek milletvekili adayları, gerekse partinin karar organları belirlenirken inançlı seçmenin hassasiyetlerinin dikkate alınması gerektiğini anlattı..."

PKK'lı teröristlerin Hıristiyanlık aşkı!

Eli kanlı bölücü terör örgütü PKK ve uzantılarının Müslümanlara ve camilere neden sonsuz bir kin ve nefretle saldırdığının cevabı Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ortaya çıktı. Militanlarını bir yandan Zerdüştlük dinine yönelmeye zorlayan bölücü terör örgütü, diğer yandan özellikle gençlik yapılanması YDGH üzerinden Hıristiyanlığa yöneliyor. Sur'dan üç gün önce çekilen fotoğraflarda, PKK'nın tarihî Kurşunlu Camii'yi tam bir harabeye çevirdiği görülürken, caminin 50 metre yakınında bir kiliseye, PKK'nın gençlik yapılanması YDGH'nın adının haçla birlikte yazıldığı ortaya çıktı. Kilisenin duvarına yazılan, “YDGH Sur Havarileri” yazısının hemen yanına özellikle haç işareti konulmuş.(Allah’tan korkmaz kuldan utanmaz olunca her şey söylenebilir.Kimlerin yazdığını tahmin etmek zor değil. HYETERT)

‘Neden zengin Müslüman ülkeler değil de Hıristiyan Avrupa!’

‘Umuda Yolculuk’ konulu 9’uncu Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alanlar belli oldu… Yarışmayı düzenleyen e mizah dergisi Don Quichotte’un Genel Yayın Yönetmeni karikatürst Erdoğan Karayel, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ortadoğu’da yıllardan bu yana kanlı bir savaş devam ediyor ve ne zaman sona ereceği de bilinmiyor. Yaklaşık dört yıldan bu yana Suriye’den dünyaya milyonlarca mülteci akın etti ve etmeye de devam ediyor. Mültecilerin çoğunluğu Türkiye-Yunanistan üzerinden Balkan ülkeleri ve İtalya’ya, oradan da Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyorlar. Avrupa’da halkın verdiği tepkiler nedeniyle göç durdurulmaya, en azından yavaşlatılmaya çalışılıyor. Bu göç dalgasının Avrupa’da dengeleri bozması şu anda en büyük endişeyi oluşturuyor. Suriyeli mültecilerin çoğunun Müslüman olması ve zengin Müslüman ülkeler yerine Hıristiyan Avrupa ülkelerine sığınmaları da üzerinde durulması önemli bir ayrıntı.”

Türkiye tepki gösterince Papa ifade değiştirdi

Ermenistan ziyareti sırasında 1915 olayları için geçen yılki gibi küstahlık sergileyerek yine 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullanan Papa Francesco Türkiye'nin tepkisiyle karşılaşınca ifade değiştirdi. Ermenistan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa Francesco, konuşma metninde olmamasına rağmen neden tekrar "soykırım" ifadesini kullandığını açıkladı. Gücendirmek için bu ifadeyi kullanmadığını söyleyen Papa, "Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın (Serj Sarkisyan) konuşmasındaki vurguyu duydum. Bunun üzerine geçen yıl söylediğimi şimdi söylemesem tuhaf kaçardı" dedi.

29 Haziran: Ermenistan’da «Yurt için Şehit Düşenler ve Akıbeti Meçhulleri Anma Günü»

29 Haziran Ermenistan’da Şehitler ve Akıbeti Meçhulleri Anma Günü’dür. Gelenek gereği Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan ve beraberindeki heyet Yerablur Askeri Şehitliğini ziyaret etti, saygı duruşunda bulundu. 29 Haziran 1992’de «Arabo» Tugayı Askeran yakınında şehit düştü. Bu kahraman Tugayın hatırasına gün Ermenistan’da  «Yurt için Şehit Düşenler ve Akıbeti Meçhuller Günü» olarak anılmakta. Ermenistan’da akıbeti meçhuller Uluslararası Akıbeti Meçhuller Günü olan 30 Ağustos’ta da anılmakta.

Dink Davası Savcısı, Ercan Demir'in Tahliyesine İtiraz Etti

Dink cinayeti davasında savcı Çalışkan, son duruşmada serbest bırakılan Ercan Demir'in tahliyesine itiraz etti. Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği, Dink cinayeti davasında Ercan Demir’in tahliye edilmesi kararına itiraz etti. Agos’tan Gözde Kazaz’ın haberine göre Savcı Çalışkan, Demir’in tahliye kararının kaldırılmasını ve Demir hakkında yakalama kararı çıkartılmasını talep etti.

Papa Franciscus İstanbul’daki saldırıda hayatını kaybedenler için dua etti

Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet  Başkanı Papa Franciscus, İstanbul’da dün düzenlenen terör saldırısında hayatını  kaybedenler ve Türk halkı için dua etti. Roma’da Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı olması sebebiyle Angelus Duası  yapan Papa, konuşmasında dün akşam İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 41 kişinin  yaşamını yitirmesine yol açan terör saldırısına da değindi.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi Kamuoyunun dikkatine

Hani üniversite "her türlü düşüncenin özgürce tartışılabildiği yerlerdi"... Barış için Akademisyenler tarafından hazırlanan, " Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan, Mersin Üniversitesi öğretim üyeleri, Hakan Mertcan, Mustafa Şener, Selim Çakmaklı, Esin Gülsen ve Attila Güney hakkında. "Cumhurbaşkanına hakaret", "terör örgütünün propagandasını yapmak", "halkı düşmanlığa teşvik etmek", "devletin kurum ve organlarını aşağılamak"... gibi uyduruk gerekçelerle, çeşitli davalar açılmış ve soruşturmalar da devam etmektedir. Ve ilk duruşma 12-13 Temmuz 2016 tarihinde, Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacaktır.

BTK uyardı: Sosyal medyadaki 'infial yaratacak' paylaşımların yasal sorumluluğu var

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu, 28 Haziran 2016'da İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen patlamalarla ilgili sosyal medya kullanılıcılarını uyardı. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), Atatürk Havalimanı'nda 40'a yakın insanın ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısına ilişkin kamuoyuna duyuruda bulundu. Sosyal medyada infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumluluklarının bulunduğu bildirildi.

Hataylı Hristiyanlar hacı oldu

Hatay'da yaşayan Hıristiyan vatandaşlar 'St. Pierre Aziz Petrus ve Pavlus Bayramı' kapsamında gerçekleştirilen ayinle 'hacı' oldu. St. Pierre Kilisesi içindeki kutsal sudan alıp içen vatandaşlar, daha sonra kilise duvarlarına mum yakarak dileklerde bulundu. Kilise bahçesinde düzenlenen ayine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Paul Fitzpatrick Russell, Türkiye Ermeni Katolik Baş Episkoposu Levan Zekiyan, Anadolu Havarisel Episkoposu Monsenyör Paolo Bizzeti ile çok sayıda Hıristiyan din adamı katıldı.

Atatürk Havalimanı'nda patlama!

Güncelleme: 29 Haziran 2016 Çarşamba, 00:09:51
İstanbul Valisi, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde düzenlenen bombalı saldırıda, 28 kişinin öldüğünü açıkladı. Atatürk Havalimanı'nda Dış Hatlar Terminali'nde dış hatla gidiş, dış hatlar geliş ve havalimanının otoparkı olmak üzere 3 ayrı noktada patlama meydana geldi. İlk bilgilere göre, iki terör örgütü üyesi, Emniyet güçlerinin kendilerinden şüphelenmesinin ardından önce kalaşnikofla etrafı tarayıp, daha sonra kendisini patlattı.

Felaket kapımızı bir daha mı çalıyor?

Dr. Yektan Türkyılmaz
1915 örneği bize, başta soykırımlar olmak üzere toplumsal felaketler ile ilgili çok önemli bir noktayı anlatıyor: Bu tür derin demografik, sosyal ve kültürel kırılmalara yol açan trajedilerin öngörülemez olduğunu! 1915 Soykırımı, o denli ani ve o denli dehşetengizdi ki, 1914 Temmuz’unda en kötümser Osmanlı Ermeni’sinin tahayyül edebildiği en korkunç senaryoyu bile gölgede bıraktı. Bir halk doğduğu topraklarda haritadan silindi, sosyal ağları çöktü ve kültürel ölüm yaşadı. Yine Temmuz 1914 itibariyle Osmanlı ülkesinde bir araştırma yapma olanağımız olsa ve de rassal seçilmiş bir gruba hangi cemaatin 1915’te böylesi bir trajediye maruz kalabileceği sorusunu yöneltebilseydik, benim kişisel tahminin, çok büyük ağırlıkla ‘Rumlar’ cevabının alınacağı yönündedir. Dahası Ermeniler muhtemelen ancak Kürtler ve Süryanilerden sonra akla gelecekti.

Gerçek 77. Yüzüklerin Efendisi filminde en az üç Ermeni’nin katkısı var .Ermeni müzik ve sahne sanatları yalnızca kilise müziği ya da halk danslarıyla sınırlı değil, hem de hiç! Ermenistan’daki son derece canlı pop kültür hayatına ilaveten, Diyaspora eğlence dünyasına, gelecek vaad eden sanatçılar bir yana, çok sayıda büyük isimler kazandırmıştır. Hiç kuşkusuz Amerikalı Ermeniler arasında Cher, sanatının yanı sıra 1988 Ermenistan depreminin ardından yardım çalışmalarına yaptığı katkılarla da Ermeni toplumunun ünlüler listesinin başlarında gelir.

Maklube. org

Engin Sezen
Genç arkadaşlarım Chris Barnjas ve Jessica Reesor Rempel Kanadalı iki genç girişimci. Waterloo Üniversitesi bünyesinde kar amacı gütmeyen bir vakıf açtılar. Vakıf iki yaşında ve gün be gün büyüyor. Bu iki genç tarafından kurulan mütevazı vakfın ismi: PIE. Pastors in Exile. Türkçesi şu: Sürgündeki Papazlar. Vakfın amacı, dindar ama kiliseyle münasebetlerini kesmiş öncelikle gençlere, genelde de her yaştan Hristiyan’a ulaşabilmek. Kilise dışında, onların ihtiyaçlarına hitap eden bireysel bir dini servis sunarak, gençleri tekrar ‘community’ ile, toplumla, buluşturmak…(Darısı başımıza. HYETERT)

Dışişleri: Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine iki husus engel oluyor

Dışişleri Bakan yardımcısı Şavarş Koçaryan, «Ermenistan ve Türkiye ilişkilerinin normalleşmesine iki husus engel oluyor. İlki 1915’te Osmanlı İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilen Ermeni Soykırımına ilişkin Türkiye’nin inkarcı politikası, ikincisi ise Türkiye’nin Azerbaycan’a destek adına Ermenistan’ı tecrit altında tutma politikası, Ermenistan’la sınırını tek taraflı kapatmıştır. Bununla, Ermeni-Türk sınırı, Avrupa’nın tek kapalı sınırını teşkil etmektedir».

Beyaz Rusya'da Ermenilere özel "Altın Kayısı" başlıklı festival düzenlendi

26 Haziran'da Beyaz Rusya Ermeni toplumu, "Altın Kayısı" ("Voske Tsiran") başlığı altında yerel azınlıklara özel gerçekleştirilen milli festivala katıldı. Minsk belediye meclisinin yönetim kurulu başkanı Andrey Şorets'in önerisiyle düzenlenen Milli Kültürel Festival çerçevesnde Ermeni müzik ve şarkılar seslendirildi, milli yemekler hazırlanıp ikram edildi, milli oyunlar oynandı.