Etiketler

Gerçek 87. Venedik’te San Lazzaro adasındaki manastır 1717’de Mıhitarist Cemaati tarafından kurulmuştu.


Son birkaç yüzyıldır Mıhitarist Cemaati’nin Ermeni toplumu ve kültürü üzerindeki derin etkisini ne kadar anlatsak abartmış olmayız. Ermenice Mıhitaristler olarak adlandırılan cemaat özellikle 19. yüzyılda ulusal bilinci geliştirme sorumluluğunu üstlenmişti. İşlettikleri matbaalar ve yetiştirdikleri eğitmenler Ermeniceyi canlandırmış, yaygınlaştırmış ve modern bir dil haline gelmesine yardımcı olmuştur. Onların çalışmaları sayesinde Ermenice bilim dallarında kullanılacak şekilde yaygınlaşmış, edebiyat ve felsefede yeni zirvelere yükselmiş, Mesrop Maştots’un bin yıldan fazla bir süre önce yarattığı gelenek yeni kuşaklara aktarılmıştır.

ABD Senatosu, Ermenistan'a maddi destek önerisini onayladı

ABD Senatosu, Ermenistan'a finansal destek sağlama önerisini onayladı. Amenrika Ermeni Konseyi'nden edinen bilgiye göre Senato, askeri ve savaş alanında harcamamak şartıyla Ermenistan Cumhuriyeti'ne 24 milyon 112.000 ABD dolar, Azerbaycan'a ise 10 milyon 936.000 ABD dolar oranında destek sağlamaya karar verdi.Bunun dışında, dış askeri finansman için her iki ülkeye birer milyon dolar, uluslararası askeri eğitim için ise 600.000'er dolar verilecektir. (Petrol zengini bir ülkeye yardım da lobinin başarısı olmalı. HYETERT)

Kevork Çavuş’un Tespihi

Pasur köyü Andok dağının karşı yamacında kurulmuş küçük bir köydür. Andok dağı (2900 rakım) yamacını ve köyü birbirinden Pasur çayı ayırmakta. Köyün kuzey doğu yamancında küçük köy ve mezralar bulunmaktadır. Pasur çayını geçtikten sonra karşı yamaçta Hesamdin dağının yamacında Nerçıg köyü, biraz daha üst kısmında Qoçıka ve  Gırındes mezrası bulunmakta. Gırındes köyü Hesamdin dağının zirvesine çok yakın. Zirvede Arqina çeşmesi bulunmakta. Zirveyi aştıktan sonra Norhana Köyü dağın öbür yamacında bulunur. Buradan sonrası Gıyank bölgesine bağlı köy ve mezralar başlamaktaydı. Bu köy ve mezralar Antok dağının zirvesine doğru büyük ve çok yüksek bir vadi içerisinde Helin köyü ve İnikan bölgesi başlar.

Birbirlerini çok seviyorlar!

Tamer Korkmaz
Graham Fuller'ın, CIA'in Türkiye masasında göreve başladığı yıl (1964); Lübnan'da oturan “Kilikya Katolikosu” Horen I, “1915'teki tehcirin ellinci senesine bir yıl kala” dünyadaki Ermenilere çağrı yapmış ve Türkiye'yi hedef göstermişti! “Eçmiyazin Katolikosu” Vazken I de sözde “soykırım” için etkinlikler ve anma törenleri düzenlenmesi için, eş zamanlı olarak benzer bir çağrıda bulunmuştu… Mister Locaefendi, 1915'in 50. Yıldönümü'nde yani 1965'te Kırklareli'nde vaizlik yaptığı dönemde, Ermeni Patriği Kalustyan'a yazdığı mektupta aynen şöyle diyordu:“1915 yılında Ermenilere yapılan büyük soykırımını lanetle yad etmeden geçemeyeceğim. Öldürülen, katledilen insanların içerisinde ne kadar büyük insanların bulunduğunu derin bir hassasiyetle okuyor onları, saygıyla anıyorum…” 1965'te tamamlanan İkinci Vatikan Konsili'nde alınan kararlar çerçevesinde; Papalık, Türkiye'de artı o dönemde Sovyetler Birliği içinde yer alan Türk cumhuriyetlerinde, ayrıca bütün Ortadoğu'da “Hıristiyanlaştırma faaliyetlerine” hız vermişti!

'Yapbozlarıyla övünülecek bir senaryo'

Musa Alcan
Çanakkale Savaşı'ndaki isimsiz kahramanları anlatan mini dizi "Yüz Yıllık Mühür", TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşacak… Dizinin son kısmında "Gayrimüslim Kahramanlar"ın anlatılacağının altını çizen Kazancı, "Bu kısmın ismini de araştırmalarımız sonucu koyduk. Gayrimüslim ve kahramanlık ifadeleri yan yana gelir mi, tartışmaları yapılıyordu. Ermeniler, Yahudiler ve Rumlar o dönemde Osmanlı halklarından. Vatanperverlikleriyle Çanakkale Savaşı'na olan müthiş faydaları var. Tarihi kayıtlarla sabitlenmiş yüzlerce gayrimüslim kahraman var. Biz, 'Yahudi Doktor' ve 'Ermeni Binbaşı' gibi beş farklı karakterin hikayesini anlattık." dedi.

Atalay, Rum, Ermeni, Maronit ve Latin dini liderlerin tebriklerini kabul etti

Ramazan Bayramı dolayısıyla Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nde düzenlenen bayram namazını yöneten Din İşleri Başkanı Talip Atalay; Rum, Ermeni, Maronit ve Latin dini liderlerin Bayram tebriklerini de kabul etti.Atalay, Rum, Ermeni, Maronit ve Latin dini liderlerin tebriklerini kabul etti. Ramazan Bayramı dolayısıyla Larnaka’daki  Hala Sultan Tekkesi’nde düzenlenen bayram namazını yöneten Din İşleri Başkanı Talip Atalay; Rum, Ermeni, Maronit ve Latin dini liderlerin Bayram tebriklerini de kabul etti.

NATO, Karabağ sorununun barışçı çözümünü destekliyor

Karabağ sorunu Varşova NATO Zirvesi kapanış bildirisinde yer alacak. Beyan, Zirve öncesinde basına açıklamada bulunan İttifak Gn. Sekreteri Jens Stoltenberg’den geldi. «Söyleyeceğimiz, taraflara tansiyonu düşürme ve şiddetten uzak durma yanısıra çatışmaya barışçı çözüm yolu arayışını müzakereler aracılığıyla sürdürmedir» diyen Stoltenberg, NATO’nun müzakereler yoluyla çatışmanın barışçı çözümünün teminine yönelik çabalara destek olduğunu da sözlerine ekledi.

CNN TV: "Dünyanın en güçlü adamı Ermenidir"

Ünlü Amerikan televizyon kanalı CNN TV, Ermeni kökenli Alman body builder (vücüt geliştirmeci) Patrik Babumyan'ı anıattı. Patrik Babumyan, vejeteryanlar hakkında mevcut olan tüm steretipleri kırıyor. Çok güçlü olan bu sporcu, yıllar boyunca sadece bitkisel gıdayla besleniyor. CNN TV, "2011 tarihinde Baburyan, Paris'te "Almanya'nın en güçlü insanı" unvanını kazandı. O sırada artık vejeteryan olan Baburyan, etten ve tüm hayvansal gıdalardan vazgeçerek daha da güçlendi ve hep yeni rekorlar kırabiliyor", yorumunu yaptı.

Ermenistan 2016-Uluslararası Ordu Oyunları’na katılacak

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Uluslararası Ordu Oyunları müsabakalarına 21 ülkenin katılması bekleniyor. Şu an itibariyle Ermenistan’dan başka 19 ülke de katılmasını onayladı. Katılacak ülkeler bunlardır: Azerbaycan,  Angola, Beyaz Rusya, Venezuela, Yunanistan, Mısır, Zimbabve, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Kuveyt, Moğolistan, Nikaragua, Pakistan, Sırbistan ve Tacikistan. Arjantin, Brezilya, Büyük Britanya ve Fransa gibi 17 ülke de katılmayacaklarını açıkladı.

Ermeni kararının ardından Varşova'da yüz yüze

Uğur Ergan
Alman Parlamentosu’nun 1915 olaylarını sözde Ermeni soykırımı olarak tanıması ve Alman milletvekillerine İncirlik Üssü’nde Alman askerlerini ziyaret izni verilmemesiyle Ankara-Berlin hattında oluşan gerilimin Varşova’daki NATO Zirvesi’nde yumuşaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ya ikili ya da ayaküstü görüşme yapması için temaslar sürüyor.

Ermeni Kilisesi’nde ‘zikir’! Bu gösteriş niye?

Çanakkale’deki Ermeni Kilisesi, geçtiğimiz günlerde ‘Allah Allah’ sesleri yankılandı(!) Dışarıdan duyulduğu kadar içlerinde çocukların da olduğu bir grup, Ermeni Kilisesi’nde zikir yaptı…. Gazetelerin maillerine düşen ihbarda “Gazetecilik mezunu” olduğunu ifade eden bir vatandaş, “Ermeni Kilisesi, tarihi boyunca görmediği olaylara tanık olmaya devam ediyor. Daha önce kilisede Prof. Dr. Sedat Laçiner rektörlüğündeki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi`nin Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü`nün defilesine sahne olan kilise, ramazan boyunca iftarlara ev sahipliği yapmanın yanı sıra, 2 Temmuz 2016 gece 02.10`da da ne olduğu, kimler tarafından yapıldığı belirsiz kişilerce zikir alanı olarak kullanıldı. Şimdi Gazetecilik mezunu biri olarak soruyorum; Bu programın izni kimlerden alındı? Yapılan ibadet (!) kentte yaşayan Ermenilere bir hakaret değil midir? İçeride yer alanlar kimlerdir?

Fransa'da Final Sevinci

Euro 2016 yarı final karşılaşmalarında 1958'den bu yana yenemediği Alman milli takımını 2-0 yenen Fransa'da tam bir bayram coşkusu yaşanıyor. Ülkede aylardır greve yapan ve ‘gece ayakta’ eylemleri ile çalışanların doldurduğu sokakları dün gece, Fransa'nın Almanya zaferini kutlayan coşkulu taraftarlar doldurdu. Fransız milli takımı, AB'de ve ekonomide liderliği kaptırdığı Almanya'yı yeşil sahada kupadan eledi.

Çinli işadamı: Ermeni tacirler daha 12. yy.’da Çin’de ticaret yapmaktaydılar

Ermeni tacirler daha 12. yy.’da Çin’de ticaret yapmaktaydılar. Beyan 6 Temmuz’da Erivan Bryusov Devlet Dilbilim Üniversitesi (EBDDÜ) bünyesinde Çin Araştırmaları Merkezi açılışında, Global Group International Holdings Limited temsilcisi Sn. Son’dan geldi. Çinli iş adamı Ermeni tacirlerin daha 12. yy.’da Çin’de yaşayıp ülke tarihinde fark edilir bir iz bıraktıklarını belirtti.

Armenians in Palestine face uncertain future

Alex Shams
The community is under threat, residents say, amid problems with Israeli policy and economic malaise. Church officials say the number of Armenians in Palestine has dropped from about 15,000 in 1948 to 4,500 today [Emily Mulder/Al Jazeera]Church officials say the number of Armenians in Palestine has dropped from about 15,000 in 1948 to 4,500 today [Emily Mulder/Al Jazeera]. As Armenians in Palestine mark 100 years since their ancestors fled Anatolia during the 1915 massacre in the twilight years of the Ottoman Empire, the community faces more threats to its survival than ever before.

2016 Թուակիր Տարուայ Անձերու Անուանակոչութեան Օրացոյց

2016 Թուակիր Տարուայ  Անձերու Անուանակոչութեան Օրացոյց  (1):
Յունաար:
06-Մելքոն,Գասպար,Պաղտասար,Էմմանուէլ,Մանուէլ,
Նազարէթ,Նազար,Աւետիս
13-Քրիստոփոր,Քրիստ,Քրիստին,Քրիստինա
15-Յովհաննէս,Մկրտիչ,Կարապետ,Կարպիս,Կարօ,Մարգարէ
 Մարգար,Ժան,Ժանէթ,Ժաննա
23-Սարգիս,Մարտիրոս,Մարտիկ,Սերգէյ,Սերոժ
25-Ռազմիկ,Զօրիկ,Ատովմ
26-Սուքիաս
28-Ոսկի,Ոսկան,Ոսկուհի,Օսկիան
30-Սահակ,Իսահակ,Սահականուշ,Պարթեւ

Almanya, Ermenilerle tam yüzleşmeli

Nevzat Onaran / nevzatonaran@gmail.com
Almanya Federal Meclisi kararı, her hangi bir ülke Meclis kararı değildir. Almanya, Ermeni Soykırımı’nda doğrudan dahli olan bir ülkedir. Almanya devleti, savaş sonrasında Hitler faşizminin Yahudi Soykırımı’yla yüzleşti ve hesaplaştı. Almanya, Yahudi Soykırımı fiilinden devlet olarak sorumluydu. Almanya özür diledi ve sadece özürle yani lafta kalmadı, devamını da getirdi. Almanya’nın Hitler faşizmiyle hesaplaşması ve böyle bir tavır alması, iki emperyalist dünya savaşının merkezi Avrupa’da barış için önemli bir adımdı. Ebette hiçbir kimsenin ve toplumun ‘can ve mal kaybının’ karşılığı rakamlaştırılamaz ve karşılanamaz, fakat hayatın devamlılığı zorunlu kılıyor. Almanya devleti, ‘can ve mal kaybının’ telafisi amacıyla, maddi ve manevi tazminat da ödedi ve Hitler faşizmin kanun ve kararlarıyla gasbedilen Yahudi malı ve mülkünü iade etti. Almanya, özür, maddi ve manevi tazmin ve mülkün iadesinin devamı olarak toplumsal bilinci geliştirme faaliyetini sürekli hale getiriliyor. Yüzleşmenin ve hesaplaşmanın sözde kalmaması için Yahudi Soykırımı eğitimde ve toplumsal hayatta bilinçlenmenin bir faaliyeti olarak işlendi ve işlenmeye de devam ediliyor.

A Rich History of Armenians in The Low Countries

Bust of Saint Servatius in Maastricht Basilica (the Netherlands)
Armenian traces in the Netherlands and Belgium go way back. Perhaps the first notable contact was in the 4th century when Armenia became the world’s first Christian nation and monks spread to all corners of the world professing Christianity. One such missionary was Servatius who in the 4th century became one of the first to preach the Gospel in western Europe. He is believed to be the first to Christianize the Netherlands and became the bishop of Tongeren (Belgium). According to various accounts Servatius came from Armenia to western Europe preaching Christianity. He is considered a Saint and has been credited with many miracles, some of which continued to manifest after his death in 384 AD, contributing to popularity of pilgrimages to his remains at one of Europe’s oldest Basilica (Basilica of Saint Servatius) in Maastrich. Servatius (Servaas in Dutch) is a patron saint of the city of Maastricht (in Holland), and the towns of Schijndel (in Holland) and Grimbergen (in Belgium).

Gerçek 86. Hampartsum Limonciyan 1813’te Türk (ve Ermeni) klasik sanat müziği için özel bir nota sistemi geliştirmişti.


Matematiğin gerçek bir evrensel dil olduğu söylenir. Bazıları da bunu müzik için söyler. Daha 
başkaları  – her iki alanda, ya da birinden birinde çalışanlar –ikisinin de evrensel olduğunun altını çizer. Ve konuştuğumuz doğal dillerde olduğu gibi, gerek müziğin, gerekse matematiğin tek tip, tutarlı ve sistemli bir yazım şekli vardır. Her ne kadar ikiterimli denklemin sesini duymak pek o kadar kolay olmasa da, müzik notalarının sayılarla belirlendiğini söylersek abartmış olmayız.

Duyarsız ve riyakar mıyız?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Pazar günü konu ettiğimiz İPM-Denge Denetleme-Konda işbirliği ile yürütülen saha çalışması toplumun ruh halini anlamak üzere ilginç ipuçlarına sahip… Çalışma ‘uyarıcı’ veriler sunmakta. “Devlete karşı sorumluluklarımız haklarımızdan önce gelir” önermesine net olarak katılmayanlar yüzde 27 iken katılanlar 52. Toplumun hala edilgen ve devletin manevi hiyerarşisi altında yaşanan bir vatandaşlık anlayışına sahip olduğu anlaşılıyor. Buradaki 1’e 2 oranının örneğin laik/dindar ya da modern/muhafazakar ayrımına tekabül etiğini ve laik veya modernlerin külliyen daha ‘hak’ temelli bir vatandaşlığı savunduklarını söylemek doğru olmaz. Ancak sonraki yazılarda göreceğimiz üzere bunun ‘bir miktar’ doğru olduğunu ima eden veriler var…

Türkiye'nin ilk heykel müzesi

Eskişehir'e bağlı Sivrihisar ilçesinde bulunan eski Ermeni kilisesini ziyarete gidenler, Türkiye'nin dört bir yanında meşhur olmuş kişilerin heykelleriyle karşılaşıyor. Sivrihisar'lı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından 4 yıl önce başlatılan çalışmalar, son yıllarda hız kazandı. 2011 yılında dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından, Türkiye'nin ilk heykel müzesi yapılacağının açıklanmasından sonra, Sivrihisar'ın yalçın kayalıklara yaslanmış Ermeni Surp Yerortutyun Kilisesi'nin bahçesinde (Kızıl taşlardan yapıldığı için diğer ismi ile Kızıl Kilise), onlarca heykel tüm ihtişamları ile sergilenmeye başlandı.

Şarmazanov: Taliş sakinlerinin katli Sumgait ve Bakü Ermenileri katliamlarının izini taşımakta

Ermenistan Millet Meclisi Başkan yardımcısı Eduard Şarmazanov,  konukların Meclis ziyaretinin önemini vurguladı, mültecilerin sorunlarının bölgede Azerbaycan’ın soykırımcı ve Ermeni düşmanı politikaları sonucu oluştuğunu ifade etti. Bölgedeki kanlı olayları ‘insanlığa karşı suç’ olarak nitelendiren Şarmazanov, hatta on yıllar sonra bile Azerbaycan’ın el yazısının değişmediğini belirten Şarmazanov ″Taliş sakinlerinin katli, Sumgait ve Bakü Ermenileri katliamlarının izini taşımaktadır″ dedi.

Fransa'daki tasarı ifade özgürlüğünü sınırlayabilir

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yasa değişikliği tasarısı mevcut haliyle yasalaştığı takdirde, tasarı başta AİHM ve Fransa Anayasa Konseyi içtihatları olmak üzere hukuka aykırı şekilde ifade özgürlüğünün sınırlanması riskini doğurabilecektir" değerlendirmesinde bulunan Bilgiç, bu tasarıyla ilgili önümüzdeki dönemde Fransız Senatosu nezdinde işleyecek sürecin de tabiatıyla yakından takip edileceğini vurguladı. Bilgiç, "Beklentimiz, Fransız Senatosu'nun tasarıyı, ifade özgürlüğünü sınırlama riski taşıyan unsurlarından arındırmasıdır." dedi. (Nerede boykotçular, nerede bayrak yakanlar. Hani olsun demiyoruz da, akla geliyor. HYETERT)

AB Temsilcisi: Karabağ-Azerbaycan cephe hattında yeni tansiyon dalgası reel tehlikesi var

AB Güney Kafkasya ve Gürcistan işleri Özel Temsilcisi Herbert Salber, ″Benzeri öngörüler benim yetkilerim dışında. Ancak reel tehlike mevcut. Bu çatışma çözümlenmezse, tansiyonda yeni bir alevlenme olur. Ayrıca Nisan’daki tansiyona dek sınırda düşük yoğunluklu savaş hali hakimdi. Temas hattında birkaç günde bir bir insan ölmekteydi. Temas hattında daima askeri işlemler gerçekleşmekte ve bunlar kuşkusuz tekrar alevlenebilir. Ve bu tam da görmeyi arzu etmediğimiz şeydir″ dedi.

Obama ve Putin Dağlık Karabağ, Suriye ve Ukrayna’yı Konuştu

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin’in 20 Haziran’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile Yukarı Karabağ sorununa çözüm çabaları hakkında yaptığı görüşmeyi gündeme getirdi. Obama’nın Putin’e, Yukarı Karabağ sorununa kapsamlı çözüm bulunması için AGİT Minsk Grubu’nun eşbaşkanları olarak Rusya ve Fransa ile birlikte çabaları yoğunlaştırmaya hazır olduğunu ilettiği belirtildi.

Ermeni siyaset bilimci: Rus-Türk ilişkilerin normalleşmesi beklenilen bir gelişmeydi

Kafkasya Enstitüsü Müdürü, Siyaset bilimci Aleksandr İskandaryan Rusya-Türkiye ilişkilerinin iyileşmesinin beklenilen bir gelişme olduğunu söyledi... İskandaryan “Uçağın düşürülmesinden sonra oluşan kriz ne Rusya, ne de Türkiye için elverişliydi. Batı’dan ve dünyadan izole edilmiş Ankara ve Moskova Batı’yı ve Washington’u sinirlendiriyor. Dolayısıyla zaten var olan sayısız mesele arasında bir de Rusya-Türkiye krizi sonucunda oluşan bu baş ağrısı iki tarafı için de istenmeyen bir durumdu.

AK Partili Turan: Rum okulunun açılmasından dolayı gurur duyuyoruz

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde 49 yıl sonra yeniden eğitime başlayan Rum okulunun önünde yaptığı açıklamada "Biz büyük bir milletin evlatları olarak bundan gurur duyuyoruz" dedi.

Herbert Salber: Dağlık Karabağ sorununun barışçı çözümünün alternatifi yok

Dağlık Karabağ sorununun barışçı çözümünün alternatifi yok. Beyan bugün 6 Temmuz’da Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan’la buluşması esnasında Güney Kafkasya ve Gürcistan Krizi meselesinde AB Özel Temsilcisi Herbert Salber’den geldi.

Knesset Başkanı: Ermeni Soykırımını görmezden gelmemeli veya inkar etmemeliyiz

İsrail parlamentosu Knesset Başkanı Yuli-Yoel Edelstein, 5 Temmuz’da parlamentoda Ermeni Soykırımına ilişkin Genel Kurul görüşmesi esnasında Ermeni Soykırımını görmezden gelmeme, hakir görmeme veya inkar etmeme çağrısında bulunarak ″Cari menfaatlerimiz ve tarihin bu karanlık bölümünün parçası olduğu zorlu geçmiş arasında fark gözetmeliyiz″ dedi. Edelstein, sahip olduğu değerler ve her bir insana yönelik dayanışmanın öncelikli önemi olduğu İsrail halkının milletler ve halklar ailesinin bir parçası olduğundan Ermeni Soykırımının tanınması gerektiğini ifade ederek: ″Şimdi biraz geç olmasına karşın, gelin Ermenilerin çektiği eziyetlere yönelik kayıtsız olmayalım ″ dedi ve Knesset’in Erivan’daki anma etkinliklerini temsilcisini yollamaya devam edeceği sözü verdi.

Armenians and Armenian Photographers in the Ottoman Empire

CURATOR’S CHOICE #16: JULIA GRIMES FROM THE GETTY RESEARCH INSTITUTE
Julia Grimes, research assistant at the Getty Research Institute, introduces a fascinating selection of images from the Pierre de Gigord Collection detailing Armenian life in the 19th-century Ottoman Empire, many from the studio of Armenian photographers Pascal Sebah and the Abdullah Frères.
Benefiting from the continued generosity of French photograph collector Pierre de Gigord, the Getty Research Institute (GRI) has assembled an extensive collection of images documenting the 19th-century Ottoman Empire, specifically the area which we know now as Turkey. A growing number of these photographs depict the Armenian community within the empire, representing religious leaders, families, and individuals in full ethnic dress. Besides those living in Constantinople (present-day Istanbul), the Ottoman capital and location of the major photographic studios, certain images also record details of life in other cities, including valuable views of their Armenian quarters.

Ermeni yönetmenin "Tevanik" filminin, Hollywood performansı

Ermeni film yönetmeni Jivan Avetisyan'ın "Tevanik" başlıklı filmi, Hollywood International Moving Pictures Film Festivali'nde (Haziran 2016) "Yabancı Dilde En İyi Film" unvanına layık görüldü.  "Tevanik", Rusya'da VOICES (Vologda Independent Cinema from European Screens) yarışma projesinde yer alıyor. 7 Temmuz'da film, "Salüt" sinema salonunda gösterilecek.

Gerçek 85. Ermenistan’da insandan çok cep telefonu var.
Bugün Ermenistan için bir karşıtlıklar ülkesi diyebiliriz. Bazı karşıtlıklar her yerde vardır: Zengin ile yoksul, yenilenen ve eskiyen, büyüyüp gelişen ile zayıflayan gibi. Ama bazı rakamlar,
ülkenin 1991’deki bağımsızlığından bu yana yaşadığı iniş ve çıkışların ne kadar çok olduğunu gösteriyor.
Ermenistan, denize çıkışı olmayan bir kara ülkesidir. Ama yine de ülkenin %5’i sudur ve bu miktarın büyük bir bölümünü Sevan gölünün tatlı suyu oluşturur.

Ermeni siyaset bilimci: Rus-Türk ilişkilerin normalleşmesi beklenilen bir gelişmeydi

Gezetecilere konuşan Kafkasya Enstitüsü Müdürü, Siyaset bilimci Aleksandr İskandaryan Rusya-Türkiye ilişkilerinin iyileşmesinin beklenilen bir gelişme olduğunu söyledi. İskandaryan “Uçağın düşürülmesinden sonra oluşan kriz ne Rusya, ne de Türkiye için elverişliymiş. Batı’dan ve dünyadan izole edilmiş Ankara ve Moskova Batı’yı ve Vashington’u sinirlerlendiriyor. Dolayısıyla zaten var olan sayısız mesele arasında bir de Rusya-Türkiye krizi sonucunda oluşan bu baş ağrısı iki tarafı için de istenmeyen bir durumdu.

Ermenistan Sosyal Gelişim’de 67. sırada

Uluslararası “The Social Progress Imperative” projesinin araştırıcı analist grubu 2016 yılının Sosyal Gelişim Endeksi’ni (Social Progress Index-SPI) yayınladı. Ermenistan listedeki 160 ülke arasında 67. sırada yer aldı.Sosyal Gelişim Endeksi  bir ülkenin vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılama, onların hayat kalitelerini sürdürüp iyileştirebilecekleri ortamı oluşturma ve bireylerin potansiyellerini tam olarak değerlendirebilecekleri koşulları sağlama kapasitesini ölçüyor.

Kutsal Günlerin Farklı Tarihlerde Müslüman Toplumlara Ulaşması

Nurettin Değirmenci      
Aralarında Türkiye, Suudi Arabistan, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Fas, Mısır ve Ürdün'ün de bulunduğu 50'ye yakın ülkeden ilim adamları, astronomlar ve karar merciinde bulunan yetkililer, 28 - 30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da toplanıp, üç gün boyunca takvim birliği konusunda tartıştı. Kapanış oturumunda yapılan oylamadan, 60 yıllık ihtilaf son bulup, tekli takvimin uygulanması yönünde karar çıktı. Türkiye 5-7-2016 Salı;  Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, BAE, Ürdün ve çoğunluk Arap ülkeleri Hilali görmediği için bayramı Çarşamba ilan etti. 6-7-2016

Galust Sahakyan: Ermenistan ve Yunanistan arasında hala kullanılmamış potansiyel var

Ermenistan Millet Meclisi Başkanı Galust Sahakyan, Ermeni Soykırımının tanınması ve kınanması işine değindi, bu konuda Yunan Parlamentosunun  Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasanın kabulünü yüksek takdir etti. Bu bağlamda 24 Mart 2015’de Ermenistan Millet Meclisinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından Pontus Yunanlıları ve Süryanilere yönelik Soykırımı kınayan Deklarasyonun kabulünün önemine dikkat çekildi.

İsrail Parlamentosundan Ermeni Soykırımı konusunda "arşivler araştırılsın" teklifi

İsrail Parlamentosu (Knesset), Ermeni Soykırımı tasarısını artık üçüncü kes Eğitim, Bilim ve Kültür Daimi Komisyonuna gönderdi. 5 Temmuz'da yapılması öngörülen genel kurul toplantısı yapılmazken, sadece önceki yıllarda da olduğu gibi konu görüşüldü. «Meretz» Parti Başkanı, milletvekili Zehava Gal-On'un hazırladığı Ermeni Soykırımı'nı tanıma tasarısı, gündeme getirildi ve 120 milletvekilinden sadece 24'ü konunun görüşülmesine katıldı. (Konuyu tarihçilere havale etmek yerine arşivlere bırakmak topu taca atmanın İsrail versiyonu olmalı. HYETERT)

Sevan Nişanyan: I got Convicted of Provoking Hatred and Animosity Against "the Nation I Belong to"

"They say, I got convicted of provoking hatred and animosity against "the nation I belong to,"  Once said Sevan Nişanyan. When asked, what kind of country Turkey is, he gave the following answer: "A country in which a judge can write the following decision:

Ortadoğu ve İslam Dünyasında Katliam Geleneği

Sait Çetinoğlu // Mail: cetinoglus@gmail.com
Yapısal etmenin en önemli aktörü, bu coğrafyanın ezici çoğunluğunun inancı olan İslam’dır. Her din gibi İslam’ın da bir ideoloji olmasına karşın, bir toplum projesi olmayan İslam, revizyonu ve dönüştürülmesine olanak olmayan arkaik bir ideolojidir. Günümüze 1400 yıl öncesinden referans verilemez. Son tahlilde din de bir ideoloji olduğuna göre, bu kadar katı bir yargıdan kaçınmak gerektiği söylenebilir. Ancak   İslam’da bu güne kadar zamana/çağa uygun bir yorumun zemin bulamaması ve gerçekleşmemesi, İslam’da bir reformasyon dönemi yaşanmamış olması, bu gün böyle katı bir yargıyı gerçekliğe dönüştürmektedir… Nitekim 1960’lı 1970’li yıllarda, Sudan’lı Mahmut Muhammed Taha o yönde bir hamle yapılmış, İslamın İkinci Mesajı başlığını taşıyan bir kitap da yazılmıştı ve Taha orada, Cihad’ın bir islâmi ilke olmadığını iddia ediyordu… Ama Müslüman Kardeşlerin de dahliyle 1986 da idam edildi…

George Soros: Azerbaycan birçok şeyden ötürü sorumlu

Soros kendisinin birkaç kez bu ülke devlet başkanıyla doğrudan tartışmak durumunda kaldığını ifade ederek ″Sıklıkla  Azerbaycan’daki baskılardan ötürü sorumluluk taşımadığı rolüne bürünmekte. Ancak benimle konuşurken, cezaevlerinde  kalan bu veya şu hükümlüye  ilişkin bunların hangi suçlamayla tutuklandıkları vb. ilişkin öylesine ayrıntılı bilgiler ortaya koymakta ki...Öyle ki bu sadece şeklen böyle. O (İlham Aliyev) çok şey için sorumlu . Yeni potansiyel petrol havzaları göstererek Batı’yı memnun etmeye çalışıyor. Ben, Batı’nın onu savunarak büyük bir hataya müsaade ettiğini sanıyorum.

Gerçek 84. Avarayr savaşı İ.S. 26 Mayıs’da gerçekleşti.
İ.S. 428 yılına gelindiğinde Büyük
Ermenistan Krallığı’nın artık bağımsız bir hükümdarı yoktu; komşu İran’daki (Part ülkesi) Sasani hanedanının boyunduruğu altındaydı ama, Ermeni soylular kendi topraklarını yönetmeye ve ülkede önemli bir rol oynamaya devam ediyorlardı. Bu ailelerden biri de, uzun zamandır komutan anlamına gelen “sparapet” (“sbarabed”) ünvanını taşıyan Mamikonian’lardı (Mamigonian).

Kudüs Ermeni Patrikliği: Knesset bu şekilde meseleyi ‘uyutuyor’

Kudüs Ermeni Patrikhanesi Divan sekreteri Peder Koryun, ″İsrail şimdi Türkiye’yle ilişkilerini iyileştirmeye çalışıyor, Knesset’in meseleyi görüşmemesinin sebebi bu. Knesset, geçen yıl Komisyon başkanı İsrail Hükümetine Ermeni Soykırımının tanınması ve Eğitim Bakanlığına soykırım konusunun eğitim tedrisatına alınması somut önerilerinde olduğu gibi sanıyorum meseleyi uyutmaya çalışıyor. Ancak Knesset bugün görüştü, ancak oylamaya koymadı″. 5 Temmuz’da İsrail Parlamentosu Knesset’in Ermeni Soykırımının Tanınması konusunu oylamaya koyması beklenmekteydi.

Gavur Hamamı’nı ve Kiliseyi Kurtaracak Yok Mu?

Tarihi Kilise ve Gavur Hamamı tarih olmaya mahkum edildi. Akşehir’de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan iki önemli değerimiz yıllardır görmezden geliniyor. Tarihi Ermeni Kilisesi ve Gavur Hamamı yıllardır turizme kazandırılacağı günü bekliyor. Gavur Hamamı bakımsızlık nedeniyle artık çevredeki çocuklar için tehlike oluştururken, tarihi kilisenin de duvarlarındaki çatlaklar durumun önemin ortaya koyuyor. Özellikle Gavur Hamamının her an yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyleyen çevre sakinleri oyun için gavur hamamına girip çıkan çocuklar için artık büyük tehlike arz ettiğini söylediler.

KGAÖ Dışişleri Bakanlar Konseyinin «Dağlık Karabağ» sorununa ilişkin Duyurusu

 «Cephe hattında tırmanmanın önlenmesi, durumda stabilizasyon ve barışçı müzakere sürecinin ileri taşınması için koşullar yaratılmasına yönelik 16 Mayıs’ta Viyana’da ve 20 Haziran’da St. Petersburg’da Dağlık Karabağ sorununa ilişkin yapılan zirvelerde sağlanan mutabakatlara desteğimizi ifade ediyoruz. Dağlık Karabağ sorununun kesinlikle barışçı çözümünün gerekliliğini teyid ederek, çatışmanın uluslararası hukuk nomları, BM Tüzüğü, özellikle kuvvet ve kuvvet tehdidi uygulamama, devletlerin toprak bütünlüğü, hukuki eşitlik ve halkların kader tayini hakkı olmak üzere Helsinki Nihai Belgesi hükümleri  çerçevesinde çözümüne yönelik AGİT Minsk Grubunun çabalarına desteğimizi ifade ediyoruz».

Türkiye’de Ermeni fotoğrafçı Ara Güler’in sanatını sergileyecek uluslararası fotoğraf müzesi kurulacak

Türkiye’de ünlü Ermeni fotoğrafçı Ara Güler’in sanatını, sanatçı kimliğini ve sanat hayatını yansıtan tüm eserleri ve birikimleri sergilenecek  ilk uluslararası niteliğe sahip fotoğraf müzesi kurulacak. Türkiye’de kültür ve sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, fotoğraf sanatının ustalarından Ara Güler ile önemli bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında Ara Güler’in sanatını, sanatçı kimliğini ve hayatını yansıtan tüm eser ve birikimlerin sergileneceği uluslararası nitelikte bir fotoğraf müzesi açılması planlanıyor.

Kültürel Miras ve Tarihsel Belleğe Karşı İşlenen Suç: Terk Edilmiş Mülk Sorunu

Dickran Kouymjian
Ermeni soykırımının başlangıcından yaklaşık bir asır sonra, hayatta kalanlar ve onların torunları, hâlâ, olayın failleri tarafından bu olayın tanınmasını bekliyorlar. Ermeni anavatanı şu an başka bir isimle anılıyor ve burada, Ermenilerin bu topraklardaki tarihsel varlığını inkar edenler ikamet ediyor. Türkiye Cumhuriyeti ‘Ermenistan’ ve ‘Ermeni’ sözcüklerini okul ve tarih kitaplarından, coğrafyadan silerek Ermenileri geçmişinden mahrum bıraktı. Zaman içerisinde Ermeniler, atalarının doğmuş olduğu yerleri, isimleri değişmiş köy ve kasabalarla ilişkilendirmek için daha fazla uğraşacaklardır. Ülkelerinin geçmişi konusunda bilinçli olarak cahil bırakılan yeni kuşak Türkler, Cumhuriyetlerinin kurulmasından önceki on yıldan daha az bir süre içerisinde cereyan eden bu olaylara karşı kayıtsız kaldılar.

Kazakistan, Karabağ sorununun çözüm sürecine yeni aracılar katılmasına karşı

Karabağ sorununun çözüm sürecinde yeni aracılar aranmasına gerek yok. Beyan, Kazakistan Dışişleri bakanı Erlan İdrissov’un Astana’da gerçekleşen basın toplantısıyla geldi. Bakan, Karabağ sorununun çözümü için yeni müzakereciler katmaya gerek olmadığını, Minsk Grubu mutabakatlarının icrasının yeterli olduğunu kaydederek ″Eşbaşkanlarının Rusya, ABD ve Fransa’nın olduğu özel bir Minsk Grubu tesis olmuş durumda.Çatışmanın çözümü için yeni aracılar aranmasına ihtiyaç olmadığını sanıyorum″ dedi.

UNICEF: 250 milyon çocuk çatışmada büyüyor

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez dünya genelinde bu kadar fazla insan kaçmak zorunda. Her sığınmacıdan biri ise çocuk. UNICEF savaş ve çatışma ortamlarında büyüyen çocuklar için yardım çağrısı yapıyor. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, kriz bölgelerinde yaşayan çocukların sayısının en yüksek sayılara ulaştığına dikkat çekti. Örgütün Salı günü yayınladığı raporda, dünya genelinde 250 milyon çocuğun savaş, silahlı çatışma ve kriz bölgelerinde yaşadığı belirtildi.

Ramazan Bayramı düşünceleri...

Rasim Ozan Kütahyalı
Eski Türkiye rejimi 2008'in Ramazan Bayramı ortamında aynen sürüyordu ve halen Türk devlet sistemi zenci olarak gördüğü toplumsal kesimleri dışlamaya devam ediyordu... Gayrimüslim yurttaşlarımızın hakları ve özgürlükleri noktasında -hâlâ sıkıntılar ve eksikler olmakla birlikte- eskisine oranla büyük ilerlemeler var. 1915 meselesi konusunda 2014'te Recep Tayyip Erdoğan mükemmel bir taziye metni yayınladı. Her satırı çok doğruydu o metnin. O çizginin devam etmesi gerekiyor...

Kazakistan cumhurbaşkanı Ermenistan’ı ziyaret edecek

Kazakistan, farklı yönlerde Ermenistan’la ilişkilerini geliştirme arzusunda. Beyan bugün 4 Temmuz’da Ermeni mevkidaşı Edward Nalbandyan’la buluşma esnasında Kazakistan Dışişleri bakanı Erlan İdrissov’dan geldi. Konuk bakan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Dışişleri Bakanlar Konseyi oturumuna katılım amacıyla Erivan’da bulunmakta.

“Devletinin toplumu” nasıl muhalefet üretecek

Cengiz Aktar
Merkezin işleri ele almasının sonuçları farklıdır. Ulusal hareketler çoğunlukla bağımsızlık yani kopuşla sonlanırlar. Ayan yok edilir. Ağırlıklı olarak Gayrimüslim olan burjuvazi de Ermeni Soykırımı ve Rumların kovulmasıyla vatanlarından silinip atılır. (Hıristiyan burjuvazinin yok edilmesi ile vuk’u bulan medeniyet kaybı, bugünkü çölleşmeyi “Hıristiyanlık-Demokrasi ilişkisi” bağlamında önümüze koyar; ancak bu konuda Türkiye’de derinlemesine bir çalışma duymadım.) Devlet veya merkez böylece, kendi dışında hiçbir mihrakın maddî ve manevî gücüne cevaz vermeyeceğini, iktidarı paylaşmayacağını, yönetime çeperi dâhil etmeyeceğini, merkez-çeper ilişkisinin daima tek yönlü olacağını ve toplumun ancak devlet eliyle ve devletin çizdiği sınırlar dâhilinde var olabileceğini demir yumruğuyla hatırlatır. Hatırlayalım: Yok edilen ayanın ve Gayrimüslimlerin mal varlıklarına ağırlıklı olarak devlet el koyar. Yok edilen burjuvazinin yerine de “kapıkulu” ve tamamen devlet sayesinde var olan millî ve yerli burjuvazi ikame edilir… Türkiye bugün itirazdan ziyade biat üreten kavruk iç dinamiği ve canının malının sahibi olan “sevgili” devletiyle başbaşa. Öyle görünüyor ki önce faşizmini şöyle dibine kadar yaşayacak, sonra belki bir gün, başına çok büyük bir felâket gelmezse, kendisiyle yüzleşip, nedamet getirip rüştünü ispat edecek. Daha çok var…