Etiketler

Serj Sarkisyan, François Hollande’a başsağlığı mesajı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 15 Temmuz’da, dün Nis kentinde meydana gelen terör olayı vesilesiyle taziyesini iletti. Mesajda şunlar ifade edildi: «Dün gece onlarca masum insanın kurban olduğu Nis’te meydana gelen korkunç terör haberinden sarsıldım. Son bir buçuk yıl esnasında Fransa artık üçüncü kez hunharca işlemlerin hedefine dönüşmektedir. Bunlar sadece Fransa’ya değil, tüm insanlığa darbedir. Bu aynı zamanda uluslararası terörizmle mücadelede daha kararlı yek vücut olma yönünde bir etmendir. Size, Fransız Hükümetine, kurban yakınlarına ülkenizin başına gelen bu trajedi vesilesiyle derin taziyelerimi ifade ediyor ve bu derin tasa anında Ermenistan ve Ermeni halkı dost Fransa halkının yanındadır».

Yurttaşlar, Erivan Fransa Büyükelçiliği önüne Nis kurbanları için çiçekler koyuyor

Yurttaşlar bugün 15 Temmuz sabah erken saatlerden itibaren, dün gece Nis’te gerçekleşen terör olayı sonucu hayatını kaybedenler anısına çiçekler koyuyor. Hatırlatalım: 14 Temmuz saat 22:30 Fransa’nın Nis kenti İngiliz sahilinde toplanmış Bastil Gününü kutlayan insanların arasına bir kamyon daldı. Kamyon şoförü, mümkün olduğunca fazla insanı ezmek için yaklaşık 2 km. zikzaklar çizerek ilerledi. Şoför daha sonra halkın üzerine ateş açtı. Şoför polisin operasyonu sonucu öldürüldü. Kamyonda büyük miktarda silah ve patlayıcı madde bulundu.

Zaven Andriasyan, Avrupa Üniversiteler Oyunları'nda yıldırım satrançta birincilik kazandı

Hırvatistan'ın Zagreb şehrinde devam eden Avrupa Üniversiteler 3. Yaz Spor Oyunları'nda Ermenistan'ın iki temsilcileri başarılı performans gösterdi. Ermenistan kaynaklı "Chessfed.am" haber sayfasına göre, Ermenistan'ı temsil eden Zaven Andriasyan, yıldırım satrançta 9 mümkünden 8 puan kazanarak birinci oldu. İkinci sırada Pavel Pankratov, üçüncüde Maksim Çigayev yer alırken, Ermenistan'ın diğer temsilcisi Hovhannes Gabuzyan ise dördüncü oldu.

Ermeni Kilisesi Nis ruhani önderi Peder Grigor: Nis’teki ölü ve yaralılar arasında Ermeniler de var

14 Temmuz gecesi Fransa’nın Nis kentinde gerçekleşen terör olayı kurbanlar arasında ilk verilere göre bir Ermeni de bulunuyor. Bilgi NEWS.am’e açıklamada bulunan Ermeni Kilisesi Nis ruhani önderi  Abegha  Grigor Haçatryan’dan geldi.

The Rise and Fall of Tigranes the Great, King of Armenia

Under King Tigranes II the Great, from 95 to 55 B.C. Armenia thrived, and became the strongest state in the Roman east for a time. In the aftermath of the defeat of Antiochus the Great by the Romans at the Battle of Magnesia in 190 B.C., the grip of the Seleucid Empire on the East was weakened. According to the Greek geographer Strabo, Armenia was at that time governed by two of Antiochus’ generals, Artaxias and Zariadris. Seizing the opportunity, the generals decided to declare their loyalty to the Roman victors, and claimed autonomy from the ailing Seleucid Empire. For much of its later history, the Kingdom of Armenia would serve as a buffer state between the Roman Empire in the West and the Parthian Empire in the East. Yet, this was not always the case, as Armenia was once a powerful Eastern kingdom during the reign of Tigranes II, also known as Tigranes the Great.

Gerçek 94. Ermeni Protestan Kilisesi Konstantinopolis’te 1846’da kuruldu.


Ermeni Kilisesi’nde reform yüzyıllar boyu zaman zaman
gündeme gelmiş, zaman zaman da gündemden çıkmıştır. Toplumdai ve siyasetteki gelişmeler bazen dinsel yaşamda da dönüşümlere yol açmış, bunlardan kimisi belirli ölçülerde başarılı olmuş, ama çoğu fazla uzun sürmemiştir. Ermeni Katolik Kilisesi ise, Ermeni Apostolik Kilisesi’nden ayrılmasına rağmen varlığını sürdürmüş, ama Ermeni geleneğini çok büyük ölçüde korumuştur.

'Darbe girişimi' için kim ne dedi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'darbe girişimi' sonrasında 'Bedelini ağır ödeyecekler. Meydanı onlara bırakamayız' derken CHP, MHP ve HDP'den darbe karşıtı açıklamalar geldi. Erdoğan: Bedelini ödeyecekler. "Bugünkü bu gelişme gerçekten Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait, paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı inanıyorum ki milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli olan cezayı alacaklardır."

Svitalski: "Ermenistan, AB vize serbestisi projesinin gündeminde"

Ermenistan'da Avrupa Birliği (AB) heyeti olağanüstü ve tam yetkili büyükelçisi Peter Svitalski, "Açık toplum uğruna işbirliği" inisiyatifi tarafından düzenlenen "Ermenistan-AB ilişkileri hakkında sivil toplumun görüşleri" başlıklı panelde konuştu. Svitalski,  Ermenistan'ın, AB ile vize serbestisi planının gündeminde yer aldığını dile getirdi. Büyükelçi, "Bir sonraki Doğu Ortaklığı Zirvesine hazırlık çalışmalarından bahsediliyor ve vize serbestisi eylem projesi başlatılmalı. Proje, bir sonraki zirveye kadar hayata geçirilmelidir. Ermenistan da unutulmadı. Siz gündemdesiniz" şeklinde konuştu.

Havuzda Vaftiz: Silivri'de müslüman gençleri hristiyan yapıyorlar

Misyonerlik faaliyetlerinin bir türlü durmadığı Türkiye'de Müslüman gençleri Hristiyan yapmak için çaba harcayan papazların Silivri'de lüks bir otelin havuzunda tören düzenlediği ortaya çıktı. Türkiye’de faaliyetlerine hız veren misyonerler, Ramazan ayında da boş durmamış. Silivri’de bulunan lüks bir otelin havuzunda, din değiştiren çoğu genç onlarca kişi diğer müşterilerin gözü önünde vaftiz edildi. (İslamofobiyi kınayıp, nüfusun binde ikisini geçmeyen Hıristiyanlara düşmanlık yapmak da moda oldu. HYETERT)

Diyarbakır Sp. Giragos Ermeni kilisesinin kamulaştırılması ABD Kongresinde konuşuldu

ABD Kongresmen Dave Trott Türkiye’deki Ermeni kiliselerinin durumuna değindi. Türkiye’de Bakanlar kurulu tarafından alınan karar sonucunda Ermen kiliselerine el konduğunu söyleyen Trott “Başta Diyarbakır Surp Giragos Ermeni kilisesi olmak üzere Türkiye’deki Ermeni kiliselerine el koyması meselesi beni endişelendirmeye devam ediyor” ifadesini kullandı. Trott bu politikanın 100 yıl önce Ermenilere uygulanan Soykırımın sonuçlarının olduğunu da sözlerine ekledi.

Ermeni öğrenciler Hong Kong'taki Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda 5 madalya kazandı

9 Temmuz'da Çin'in Hong Kong şehrinde 2016 Ulluslar arası Bilim Olimpiyatları başladı. Ermenistan Kültür ve Bilim Bakanlığının resmi sayfasında yer alan habere göre, Ermeni öğrencilerden oluşan matematik takımı biri gümüş, dördü bronz olmak üzere toplam 5 madalya kazandı. Gümüş madalyayı, Yerevan A. Şahinyan Fizik ve Matematik Özel Okulu'nun öğrencisi Mikayel Mkrtçyan kazanırken, bronz madalyalara ise aynı okuldan Narek Khandanyan, Sergey Nersisyan, Vahan Martirosyan ile "Foton" Lisesi öğrencisi Arsen hambardzumyan layık görüldü.

Hollande 'İslâmcı terör' dedi

Son bir buçuk yıldır peş peşe saldırıların hedefi olan Fransa'da Cumhurbaşkanı Hollande ilk kez "İslâmcı terör" ifadesini kullandı. Nice'teki saldırıların ardından Fransız halkına seslenen Hollande, "Tüm Fransa İslâmcı terörün tehdidi altında" dedi.

ON “PARSKAHAYEREN”, OR THE LANGUAGE OF IRANIAN ARMENIANS

Written by Afsheen Sharifzadeh, a graduate of Tufts University focusing on Iran and the Caucasus. Part of this narrative stems from the author’s visits to Armenia and the Tehrani Armenian community between 2014-5. The goal of this article is to familiarize the reader with the Christian Armenian community of the Islamic Republic of Iran, with a focus on its culture and language in a historical and modern setting.

OIA Doner NightR E M I N D E R  -  OIA Doner Night (July 2016)

Flash… Flash… Türkiye'de darbe girişimi

İstanbul ve Ankara'da askerin sokağa indiği haberlerinin ardından Başbakan Binali Yıldırım, " "Asla ve asla bu gibi kalkışmalara müsaade etmeyeceğiz" dedi. Ordunun yönetime el koyduğu söyleniyor.  İstanbul'da akşam saatlerinde Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin asker tarafından kapıtılmasının ardından Ankara'da jetlerin havalandığı haberleri geldi. Askerin darbe girişiminde bulunduğunu ise Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Yıldırım, "Asla ve asla bu gibi kalkışmalara müsaade etmeyeceğiz. Darbe demek doğru olmaz.Bunu yapanlar en ağır şekilde bedelini ödeyeceklerdir" dedi.

Je suis Nice'


Nice saldırganının ismi Mohamed Lahouaiej Bouhlel

Fransız yerel gazeteleri, Nice'teki katliamı yapan kişinin adını Mohamed Lahouaiej Bouhlel olarak açıkladı. Kamyonla kalabalığın arasına dalan katilin 31 yaşındaki Mohamed Lahouaiej Bouhlel olduğu açıklandı. Nice'ten yayın yapan yerel bir gazete, polis kaynaklarına dayanarak, saldırganın saldırıyı önceden planladığını ve kamyonu çarşamba günü Nice yakınlarındaki bir yerde kiralamış olabileceğini yazdı.

Fransa’da üç günlük ulusal yas ilan edildi

Fransa Başbakanı Valls, Nice şehrinde meydana gelen saldırının ardından ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, Nice şehrinde meydana gelen saldırının ardından Cumhurbaşkanı François Hollande’ın başkanlığında Elysee Sarayı’nda düzenlenen olağanüstü güvenlik zirvesinin ardından açıklama yaptı. Valls, “Saldırı sonrası tedbir alındı ve Kriz Bakanlığı devreye sokuldu. Ordu alarma geçirildi 16-17-18 Temmuz tarihleri için üç günlük ulusal yas ilan edildi dedi."

Nice saldırısı hakkında bilinenler

Faransa polisi ve Nice saldırısında kullanılan beyaz kamyon. Kalabalıkları eze eze 2 kilometre yol alan kamyon, polis tarafından durduruldu, saldırgan çatışmada öldürüldü. Fransa'nın sahil kenti Nice'te düzenlenen ve en az 84 kişinin ölümüne yol açan olay, ülkenin 13 Kasım 2015'ten bu yana şahit olduğu en kanlı saldırı oldu.

Aram I: Orta Doğu Hıristiyanlar olmaksızın niteliğinden çok şey kaybeder

İki günlük ziyareti çerçevesinde Lübnan’da bulunan Fransa Dışişleri bakanı Jean-Marc Ayrault, 12 Temmuz’da Lübnan Hıristiyan toplumları ruhani önderleriyle buluştu, buluşmada Kilikya Katolikosu Aram I ve Lübnan Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Şahe Panosyan da hazır bulundular… Katolikos sözlerinde Orta Doğu’daki hakim duruma değinerek «Bugün bölgede Hıristiyanlık ciddi tehditlerle karşı karşıya. Ekonomik krizler, güvensiz durum, terör ve göç ciddi sonuçlar doğurmaya başladı. Bu durum sadece Hıristiyanlar için endişe kaynağı değil, bu aynı zamanda Arap Dünyası ve Avrupa’nın da endişesine dönüşmelidir. Orta Doğu Hıristiyanlar olmaksızın niteliğinden, kültürel değerlerinden ve ekonomik gücünden çok şey kaybeder ve dahası asırlar esnasında kökleşmiş Hıristiyan-İslam bir arada varoluşunun eksikliği bölgeyi fanatizmin merkezine dönüştürür; endişe verici bir durum ki sonuçlarını sadece Orta Doğu’da değil, Batılı ülkelerde de artık görmekteyiz. Sonuç olarak beklentimiz, Fransa’nın dış politikasında Arap ve Batılı sorumlulara anılan durumun sonuçlarına ilişkin daha sıklıkla hatırlatmasıdır» dedi. (Yaptıkları yanlarına kâr kaldığı sürece, nitelik kaybı kimsenin umurunda değil. HYETERT)

Altın Kayısı Film Festivali başladı

10 Temmuz’da başlayan 13. Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da 17 Temmuz'a kadar devam edecek. Ermeni sinemasının önemli ödüllerinin verildiği, 10 Temmuz’da başlayan 13. Altın Kayısı Uluslararası Film Festivali Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da 17 Temmuz'a kadar devam edecek. Ermeni sinemasının güncel ve geleneksel hareketlerinin izlendiği festival her yıl olduğu gibi, St. Zoravar Kilisesi’ndeki “Kayısı Kutsama Töreni”yle başladı.

'Pide ve lavaşın tarihi Ermenilerin tarihinden daha eski'

Ömer Kebeli  | Kahramanmaraş
Ermenistan’ın 'lavaş ekmeği'ni UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne 'Ermeni ekmeği' olarak sunmasına fırıncılardan tepki geldi. Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, "Pide ve lavaşın tarihi Ermenilerin tarihinden daha eski." diyerek Ermenistan'ın patent başvurusuna tepki gösterdi. (Arkadaşın tarihten, sayıdan pek haberdar olmadığı anlaşılıyor. Ermenilerin Anadolu tarihi en az M.Ö.2500’lerde başlar. Ayrıca Ermeniler Anadolu’da toprağa ilk yerleşen halktır. HYETERT)

Ermeni diasporasının Kars’taki büyük oyunu

Ülkemizin doğusunda bölücü faaliyetlerde bulunan örgütlerden birisinin de Ermeni diasporası olduğu ortaya çıktı. Kars'ta yerli işbirlikçilerle diaspora ve Soros Vakfı’nın müşterek çalıştığı deşifre oldu. Diaspora'nın gönderdiği hristiyan misyonerler serhat kentimiz Kars'ta cirit atıyor. Şer odaklarının, “Kars’taki Ani Harabeleri’ni restore edeceğiz” diyerek Selçuklu ve Osmanlı mirasını yok edeceği de iddia edildi. Kars'ta bu odaklara karşı en etkin mücadeleyi verenlerin başında gelen Ebu'l Hasan Harakani Vakfı Başkanı, fikir ve gönül adamı Yavuz Selim Uzgur'un Kafkas Haber Ajansı'nda yer alan diasporanın gizli oyununu kaleme aldığı bir yazıda gözler önüne serdi… (Ben, son zamanlara bunlara bir şeyler oldu, kafayı yediler diyorum.  Kimi Hıristiyanlık diye bir din, Yunanlı diye bir millet yoktur diyor. Kimi PKK Ermenidir diyor okuduğunu anlamıyor. Kimi Shakespeare'i Müslüman yapıyorBunlar da Kars’ta büyük oyun sayıklıyor, hem de iktidarı suçlama pahasına. Kars’ta oyun oynanıyorsa suçlu olsa olsa iktidar olur. İslamafobi ise tam bir paranoya. HYETERT)

Armenian kings by Italian artists Illustration of Armenian history

At the end of the 19th century the Mekhitarist fathers requested famous Venetian artists to make an illustrated chronicle of Armenian history. The names of some are known to us: Giuliano Zasso, Giovanni Fusaro and Giuseppe Canella. About 40 graphic works were for the first time displayed at the Armenian National Gallery in 2005. Some of them were published as a separate collection in 2007. PAN presents 8 noteworthy works by these artists.

Gerçek 93. Maraşlı Ermeniler kendilerine özgü bir geleneksel nakış sanatına sahiptir.


Soğuk Ermeni kışlarında gece vakit nasıl geçer? Bunun bir yolu
da, bu yüksek plotaların kadınlarının kuşaktan kuşağa aktardıkları gelenek gereği iğne ipliğe sarılıp nakış işlemektir. El işinin soylulara ait bir uğraş olduğu Avrupa’dan farklı olarak nakış işlemek, Ermeni toplumunda her sınıftan kadının yüzyıllar boyu yaptığı – ve herhalde yalnızca kış mevsimine ait olmayan – olağan bir işti.

Primate Visits St. Vartan Camp

eNewsletter of the Eastern Diocese 
St. Vartan Camp began its camp season in late June at the Ararat Center in upstate New York. Campers have been active in sports and swimming, as well as daily classes in religion, arts and crafts, culture and Armenian language. This week campers enrolled in “Session B” welcomed Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian. Visiting the camp on Tuesday, July 12, Archbishop Barsamian spoke with campers about Pope Francis’s visit to Armenia this summer. He also joined the young people for lunch and observed afternoon classes.

AK Parti’ye alternatif?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Erdoğan çok sayıda hata yaptı. Haziran seçimlerindeki oy düşüşüne neden oldu. Kasım seçimleri onun geride durması sayesinde kazanılmış olsa da tutumunu değiştirmedi… Davutoğlu’nun ‘azli’ ise birçok kişiyi manevi kopuşun eşiğine getirdi. Şimdi AK Partililerin yarısı için soru şu: Acaba partiyi yeniden ortak aklın egemen olduğu bir noktaya getirmek mümkün mü? Eğer bu mümkün değilse, acaba parti içi bir dönüşüm ya da yenilenmenin önü açık mı? Eğer bu da olamayacaksa son çare olarak acaba yeni bir partileşme ile iktidara ulaşılabilir mi? İhtimaliyetler fazla değil… Bu durumda AK Parti tabanının yarısı bir süre daha ‘izleyici’ olarak kalacak demektir. Eğer hamasete bulanmış lider kültü siyaseti sürdürülür, gerilim ve kavga stratejisinden medet umulmaya devam edilirse, başarı ihtimali pek yok. Elinizde günü kurtaracak U dönüşleri de kalmayabilir… O zaman seçmenin ‘izleyen’ kanadıyla karşı karşıya gelirsiniz ve siyaset hükmünü icra eder.

"Doğu'nun Ayasofyası: Öşvank Kilisesi"

Yunus Hocaoğlu
Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunan yaklaşık bin yıllık Öşvank Kilisesi, dinsel açıdan taşıdığı değer ve mimari özellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Çamlıyamaç Mahallesi'nde, 963-973 yıllarında Gürcü kralının oğulları Bagrat ve Davit tarafından yaptırılan Öşvank Kilisesi, mimarisi, süslemeleri, İncil'den alıntıların yanı sıra yapının inşa sürecine ilişkin ayrıntılı bilgilerin bulunduğu kitabeleriyle dikkati çekiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı: İşgalci Ermeni yönetimini tanımıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Dağlık Karabağ ile Kırım meselesinin birbirine benzediğini belirterek, Ukrayna olarak Dağlık Karabağ’ın işgalci Ermeni yönetimini tanımadıklarını ve tanımayacaklarını söyledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, temaslarda bulunmak üzere başkent Bakü’ye gelen Poroşenko’yu resmi törenle karşıladı.

La Tribune: Erdoğan, Almanya'dan önce Soykırım'ı tanıyan Fransa'ya da tehdit yağıyordu

Fransız "La Tribune" Gazetesi, Erdoğan'ın Soykırım politikasını konu etti.  Erdoğan'ın, Ermeni Soykırımı ile ilgili yasa tasarısının onayı nedeniyle sadece Almanya'ya tehdit etmediğini yazan gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın, Ocak 2001'de de Ermeni Soykırımı'nı tanıyan Fransa'yı hedef aldığını hatırlattı. Lille Üniversitesi ekonomi uzmanı Deniz Akgün, "Bu tehditler, Erdoğan'ın tarzındadır ve aslında kendi seçmenlerine yöneliktir. Bu tehditler sadece sembolik olup Türk -Alman ekonomik ilişkilerine hiçbir etki yapmıyorlar" değerlendirmesini yaptı.

Halep'teki Ermeni Surp Astvatsatsin Kilisesi bombardımandan etkilendi

Suriye'nin Halep şehrinde bulunan Surp Astvatsatsin Ermeni kilisesi, geçtiğimiz gün ağır hasar gördü. "Arevelk" gazetesinin haberine göre, Halep'in Villaner mahalesinin bombardımanı nedeniyle zarar gören evlerin yanısıra Ermeni Kilisesi  de etkilendi. Kilisenin yakınında bulunan Ermeni "Krtasirats" Okulu da bombardıman neticesinde hasar gördü.

Amerikalı analist: Dağlık Karabağ sorununun önemi artıyor

Amerika’nın Sesi’ne (VOA) açıklamada bulunan analist Dağlık Karabağ sorununun Rus-Ukrayna ve Suriye’de devam eden savaşla beraber önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Moskova’da Dağlık Karabağ sorununun görüşülmesi inisiyatifi hususunda analist, Nisan savaşının uluslararası toplumu konuya başka bir şekilde bakmaya zorladığını ifade ederek: ″Bunun Kafkasya, Yakın Doğu ve hatta Avrupa için çok tehlikeli sonuçlar doğurarak patlayabileceği açıklığa kavuştu. Şu anda Rus-Amerikan ilişkilerinin ne kadar kötü durumda olduğunu dikkate alırsak, sorunun tırmanmasının gerçekten çok kötü sonuçlara gebe olabilir″ dedi.

İflah olmaz ırkçısınız

Orhan Kemal Cengiz
Sözcü gazetesi ve yazarlarının Suriyeli istemiyoruz kampanyası, ırkçılığın en pespaye örneklerinden birisini ortaya koyuyor. Hiç gizlemeden saklamadan, damardan giriştikleri bu ırkçılık, insanı hakikaten hayret ve dehşet duygusuyla baş başa bırakıyor. Argümanlarını akla büründürme gereği bile duymuyorlar.

Ermenistan turistler için en iyi ülkeler arasında

Ermenistan, Rusya merkezli Life dergisinin hazırladığı “tatil için vizesiz en iyi ülkeler” listesine dahil edildi. Derginin bildirdiğine göre Rusya vatandaşları vizesiz rejimiyle 70’e kadar ülkede tatillerini geçirebilir. Listede Karadağ, Makedonya Vietnam, Tailand’ın yanı sıra Ermenistan da yer aldı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı: Kimse benden Türkiye halkına yönelik olumsuz bir söz duymamıştır

Hrant Kasparyan
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan tasarıyı onaylayan Almanya Federal Meclisi Bundestag’ın kararı ve Ermenistan seyahatinde bir kez daha Ermeni Soykırımı ifadesini kullanan Papa Francis’e ilişkin olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu… Şu an Türkler, ‘Türkiye halkı soykırım yapmaz’ diyor. Biz Türkiye halkını suçlamıyoruz. Tüm devlet aygıtını Ermenileri imha etmek için görevlendiren dönemin yetkililerini suçluyoruz. Şu anda da Türkiye halkını suçlamıyoruz. İnkârcılığı suçluyoruz. Kimse benden Türkiye halkına yönelik olarak olumsuz bir söz duymamıştır.”

Gerçek 92. Türk Milli Mücadele hareketinin Erzurum Kongresi 1919’da Sanasaryan Koleji’nde toplandı.

 

1915’e gelindiğinde Osmanlı İmparatorluğu’nda, Konstantinopolis dışında yaklaşık 700-800 Ermeni okulunda, toplam 80.000 civarında öğrenci okuyordu. Bunların yarısı bugünkü Türkiye’nin orta ve doğu bölgelerindeydi. Konstantinopolis’tekiler, Katolik ve Protestan Ermeni okullarını da dahil edersek, bir tahmine göre okul sayısı 2.000’e yaklaşıyordu. Dönemin en önlü Ermeni okullarından biri, doğu Anadolu’da, Erzurum’daki (Ermenice Garin ya da Karin) Sanasaryan Koleji’ydi. Mustafa Kemal’in önderliğindeki yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atacak olan devrim sürecinde, Temmuz -Ağustos 1919’da Erzurum Kongresi Sanasaryan Kolejinde toplandı. Richard Hovannisian, bu binanın “1. Dünya Savaşı öncesindeki on yıllar boyunca doğu vilayetlerinde Ermeni kültür ve eğitiminin önde gelen kuruluşu”na ait olması nedeniyle, bunun “ironik” bir durum olduğunu yazar.

1915 Ermeni tehciri; 2016 Kürt tehciri ve Suriyeli mülteciler

1915 Ermeni soykırımı dendiğinde hop oturup hop kalkanlar, atalarımız suç işlemez diye bangır bangır bağıranlar, Ermeni tehciri dendi mi rahatsız olmazlar, gururla kabullenir, olayı gerekçelendirir, devletin gücünün yansıması olarak savunurlar. Oysa her tehcir -doğrudan veya dolaylı, küçük veya büyük çapta-  ölümdür, kırımdır, yıkımdır… Bırakalım Osmanlı’yı bir yana, Türk ulus devletinin son yüz yılında da: 1914-23 Pontus Rumlarının tehciri, 1915 Ermeni tehciri, Süryanî-Asurî tehciri, 1934 Trakya Yahudi tehciri, 1937-38 Dersim tehciri, 1964 Rum tehciri, Kürt isyanlarından sonra bir sürü irili ufaklı tehcir, ayrıca 1923-24 mübadelesi… Hepsi belgeli ispatlı, çoğu anılara, romanlara konu olmuş, milyonlarca insanı kırıp geçirmiş insanlık suçu niteliğinde olaylar…

KİLİSEMİZİN BUGÜNÜ / ՄԵՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԵԱՅՑ ՍՈՒՐԲ ԵԿԵՂԵՑԻՆ' ԱՅՍՕՐ:

Ortodoks Ermeni Apostolik kilisesinin kalbi ve merkezi kutsal mekan Ecdmiadzin ve onun başı ise Cihan Ermenileri Katolikosluğudur (Başpatriklik): Cihan Ermenileri Katolikosun (Başpatrik) manevi rehberliğindeki Kilikya Ermeni Katolikosluğu, Küdüs Ermeni Patrikliği,Türkiye Ermeni Patrikliği, Ermeni Cemaatlerinin Tüm Dini Önderlikleri (Aracnortaran), Cemaat Birimleri, Manastırlar, Ruhban Okulları, Ermeni Ruhaniler Ekibi ve Halk hepsinin, birlik, beraberlik ve bütünlük içindeki teşkilatı Ermeni kilisesinin dününü,bugününü ve yarınlarını inşa ederler  ve edeceklerdir: Bu güçlü bağ Ermenistan, Karabağ ve Ermeni Diyasporası arasında evrensel güçlü bir bağa dönüşmüştür:

ARMENIAN HISTORY TIMELINE: Key Dates

1. Formative Era and the Kingdom of Ararat
5000 BC Armenian language becomes a separate Indo-European language
2700 BC First mention of Haya in Akkadian inscriptions
2260 BC First mention of Armenia in Sumerian inscriptions
1300 BC Founding of Kingdom of Ararat (Urartu)
782 BC Founding of Erebuni/Erevan
585 BC Yervandian Dynasty (570-200) established when Kingdom of Ararat falls to Persians (Medes)
520 BC Armenia translated as Urartu in Behistun Inscription commemorating Darius' Persian Empire
336 BC Alexander the Great, Armenia incorporated into Seleucid Kingdom

Yüzyılın Dramı Sığınmacılar" Fotoğraf Sergisi

Süryani Kilisesi ev sahipliğinde açılan sergi, üç dinin temsilcilerini bir araya getirdi… İstiklal Caddesi üzerinde bulunan St. Antuan Katolik Kilisesi bahçesindeki serginin açılışına ev sahibi Süryani Patriği Yusuf Sağ'ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Musevileri Hahambaşı Rav İsak Haleva, Ermeni Patriği Genel Vekili Aram Ateşyan, Latin Katolik ruhani lideri Rubentyar Ablağa ile bazı ülkelerin İstanbul'daki başkonsolosları ile misyon temsilcileri katıldı… Ermeni Patrik Vekili Ateşyan da göçmenlerin ne kadar yakın ilgi görürlerse görsünler, sığınmacıların bir gün mutlaka doğdukları topraklara dönmeyi arzuladıklarını belirtti.Göçmenleri, mültecileri sevindirmek, onların acılarını hafifletmenin Allah katında değerli olduğunu dile getiren Ateşyan, "İnsanı sevmek Tanrı'yı sevmenin bir göstergesidir. Göçmen ve sığınmacılara gösterilen sevgi ve ilgi Tanrı'ya gösterilmiş sevgi ve ilginin bir biçimidir" dedi.

Fransa Güvenlik Nedeniyle Türkiye’deki Diplomatik Temsilciliklerini Kapattı

Fransa, güvenlik gerekçesiyle Türkiye’de Ankara’daki büyükelçilik ve İstanbul’daki konsolosluk dahil tüm diplomatik temsilciliklerinin geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Twitter’da yaptığı açıklamada “Güvenlik nedeniyle, İstanbul’daki 14 Temmuz resepsiyonu iptal edildi, tıpkı İzmir ve Ankara’daki gibi. Türk yetkililerle irtibat halindeyiz. Konsolosluğumuz ve Fransız Kültür Merkezi, yeni bir bildirime dek kapalı olacaktır,” dedi.

Talat Paşa Komitesi’nden Papa’ya çağrı: “Sivrihisar’da sarı gelin’i birlikte söyleyelim”

Talat Paşa Komitesi adına basın açıklaması yapan Ragıp Ferda Aydınalp, "Türkler katliam yapmış olsaydı, ne arkamızda gördüğünüz Ermeni Kilisesi kalırdı, ne de Anadolu'da Ermeni yurttaşlarımız kalırdı. Anadolu insanı yüz yıllarca kardeşçe yaşamıştır. Emperyalistler siyasi emelleri doğrultusunda bizi birbirimize düşürmek istemektedir. Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" şeklinde konuştu… "Sayın Papa, gelin Sivrihisar'da Ermeni kardeşlerimizle Sarı Gelin türküsünü söyleyelim… Şimdi ise sizlere tarihi, hukuki, bilimsel bir gerçek gönderiyoruz. Soykırım yapmadık, vatan savunduk". (Papanın da, bizlerin de sizinle işi olmaz. Hayatta kalan Alman Yahudilerinin varlığı ve yok edilmeyen sinagoglar Holokostun yalan olduğunun kanıtı olur mu? 2000 civarında Ermeni kilisesinden kalan yüzü geçmez. 2 milyon Ermeni’den de kalan kırk, elli bin. HYETERT)

Turkey Makes Overtures to Minorities, but Old Enmities Linger

By Celestine Bohlen
Kars, Turkey — The history of this city, about 30 miles from the border with Armenia, may best be told through its former Armenian cathedral, the Church of the Holy Apostles, poised at the base of an imposing fortress. Built in the 10th century by an Armenian king, it was turned into a mosque three times and once into a Russian Orthodox church. It was briefly resurrected as an Armenian church in 1919 before the modern secular Turkish state expropriated it in 1921, eventually turning it into a petroleum depot, then into a museum, then again into a mosque.

Sarkisyan: KGAÖ’nün NATO’yu dengelediğini sanmıyorum

Sarkisyan şunları kaydetti: «Evet KGAÖ de, biz üye ülkelerin güvenliğini sağlamaya yönelik askeri-siyasi bir ittifaktır. KGAÖ kurucu üyesi olarak, daima KGAÖ’nün NATO’yla işbirliğinde bulunma arzusunda olduğuna kaniyiz. Bu anlamda, belki de NATO’nun kendinin daha organize olduğu,  daha algılanır, kabul edilir kurum olduğundan hareketle,  bizim henüz büyük başarılarımız yok. Belki de teşkilatın henüz çok geniş olmaması sebebiyledir, ancak  bizim menfaatlerimizi diğerleriyle karşıtlık bağlamında gözlemlemediğimizi söyleyeceğim. Biz her zaman Rusya ve ABD’nin menfaatlerinin birbiriyle uyumlu, onlar arasında çatışma olmaması arzusundayız ve bu durumda bizim için en iyi zamanlar yaratılmaktadır» dedi.

İnsel: Suriyelilere vatandaşlık için referandum çağrısı utanç verici

Akademisyen ve yazar Ahmet İnsel, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi tartışmasına dair değerlendirmelerde bulundu. imc tv Ana Haber’de Gülseren Yıldırım’a konuşan Ahmet İnsel,  “Vatandaşlık konusunun gündeme gelmesi yanlış değil, 4 yıldan fazla süredir Türkiye’de oturan Suriyeli mülteciler var. Ama sorun, bu kişilerin mülteci statüsünde bile olmamaları” dedi. Mülteci haklarının teslim edilmesi gerektiğine vurgu yapan İnsel, vatandaşlık verilmesine ise karşı çıkılmaması gerektiğini söyledi. CHP ve HDP’nin vatandaşlık tartışması için yaptığı referandum çağrılarına dair de konuşan İnsel, “Temel haklar referanduma götürülemez, bu utanç verici bir çağrıdır” dedi.

Türkiye, AP'de PKK ve PYD için açılan sergiyi kınadı

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) terör örgütü PKK'nın elebaşının ve söz konusu örgütün Suriye uzantısı PYD üyesi teröristlerin sergisi nedeniyle hemen her gün masum insanların canını alan bir terör örgütünün propagandasına ve terörizmin teşvikine alet olduğunu belirterek kınadı.

Litvanya'dan Azerbaycan ve Ermenistan'a çağrı

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili Azerbaycan ve Ermenistan'ın barışçıl çözüm araması gerektiğini söyledi. Linkevicius, Başkent Vilnius’ta Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Oganyan ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Linkevicius, "Litvanya, her iki tarafı kuvvet kullanımından kaçınmaya, ateşkesi gözeterek barışçıl bir çözüm aramaya çağırıyor" ifadelerini kullandı.

Talat Paşa komitesi üyeleri: Ermeni soykırımı emperyalist bir yalan

Talat Paşa Komitesi Eskişehir Temsilciliği, Papa Fransiskus'un Ermeni Soykırımı iddiasına Sivrihisar'da bulunan Ermeni Kilisesi önünden yanıt verdi. "Soykırım yapmadık vatan savunduk" diyen Talat Paşa komitesi üyeleri, Papa'yı Sivrihisar'a davet etti. https://youtu.be/FUDTo4Ujpq8 (İster Sivirhisar'da ister Akhisar'da  olsun Irkçılar, faşistler yalandan korkmaz: HYETERT)

27 ülkenin Parlamenterleri Karabağ-Azerbaycan çatışmalarına dair bildiri imzaladı

Yunanistan’ın Selanik kentinde 4-8 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 23. Ortodoks Parlamenterler Meclisi oturumunda Nisan’da Karabağ ile Azerbaycan arasında yaşanan 4 günlük çatışmalar ile ilgili bildirge imzalandı. Ermenistan’dan oturuma katılan Milletvekilleri Mkrtiç Minasyan ile Aragats Akhoyan Azerbaycan’ın saldırganlıklarını kınayan bildiri altında bütün 27 ülkelerden gelen parlamenterlerin de imza koyduklarını aktardı.

Evvel Temmuz'da, Lübnan’a götürülen Ermeniler anlatıldı

Halil İmrek /Hatay
Musa Dağı'ndan Lübnan'a götürülen 4 bin Ermeni'nin hikayesi, Evvel Temmuz Festivalinde anlatıldı. Yüz binlerce Ermeni’nin kafileler halinde yola çıkartılıp, gidecekleri yere varamadan vahşi bir şekilde topluca öldürülmelerinin üzerinden 101 yıl geçti.
1915’in nisan ayında başlayan ve eylül ayında tamamlanan soykırım, Osmanlı Hükümetini oluşturan İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından önceden planlanmış ve hayata geçirilmişti. O dönemde Antakya’da bulunan altı Ermeni köyü, Musa Dağı’na çıkarak kırk gün direndi. Musa Dağı kuşatması altında direndikten sonra bir Fransız savaş gemisinin Mısır’daki Port Said Limanı’na götürmesiyle kurtulan dört bin Ermeni’nin hikayesi, Evvel Temmuz Festivalinde  “Musa Dağı’ndan Lübnan’a Ermeniler” başlıklı söyleşide yeniden anlatıldı.