Etiketler

Putin: Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’a ‘hazır reçeteler’ dikte etmiyoruz

RF devlet başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan ve Ermenistan’ı Rusya’ya derin tarihi kökler, ilişkilerin stratejik mahiyeti, coğrafi yakınlığın bağladığını ifade eden Putin ″Bunun için de biz, artık insanlar ölmesin, sınırlar açılsın, ekonomik ilişkiler yeniden tesis edilsin diye komşu bölgelerde barış ve huzurun yeniden tesisiyle samimi şekilde ilgilenmekteyiz″ dedi. Tarafların kendilerinin, dış baskılar olmaksızın mutabakat sağlamaları, her iki taraf için kabul edilebilir çözümler bulmaları gerektiğini belirten Putin, karşılıklı tavizlerin ″toprak bütünlüğü ve milletlerin kader tayini hakkı ilkesi arasında optimal denge bulunmasını″ öngördüğünü kaydederek «Biz Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin omzunda nasıl bir sorumluluk düştüğünün tamamıyla bilincindeyiz” dedi.

Ortadoğu’nun Gizli Kardinali

Koray Kamacı
Vatikan Derin Devleti Ortadoğu'da Hahambaşıları ile cirit atmaya başladı. Yakın geçmişte Netanyahu'nun Papa ziyareti önemli... Bu ziyaretteki asıl amaç yıllar önce kaybolan Yahudi-Hıristiyan İttifakını tekrar diriltmekti. Bu sayede Ortadoğu ve Asya’da iki Devlet’in de kendi çıkarları doğrultusunda iş birliği süreci artarak devam edecekti. Nitekim Yahudiler de, Vatikan’ın Ortadoğu’da İslam’ı Protestanlaştırma projesine sıcak bakıyor. Bu bağlamda Vatikan-MOSSAD ilişkisi de gayet önemlidir. Vatikan ile MOSSAD'ın irtibatı hafife alınacak bir husus olmadığı gibi komplo teorisi de değildir. (Bu da komplo teorisi değilse komplo teorisi yok demektir. HYETERT)

KİLİSELER ARASINDAKİ FARKLILIKLAR (2) ՔՐԻՍՏՈՆԷԱԿԱՆ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐՈՒ ՏԱՐԲԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԸ(2)

Ermeni Kilisesinin Diğer Kiliselerden Farklılıkları:
1) Ermeni kilisesi sadece Nikia(325),Konstantinopolis(381) ve Efes (431) te toplanan ilk üç Ekümenik Konsey  kararlarını, Bizans (Yunan) Ortodoks Kilisesi 7 Ekümenik Konsey kararlarını, Roma Katolik (Latin) kilisesi ise 22 Ekümenik Konsey kararlarını tanırlar. ''Katolik'' kelimesi ''Evrensel'' (Ekümenik) anlamını ifade eder. Katolikler, Apostol (Havari) Petrus'un İsa Mesih'in halefi olduğuna, Papa'nın ise Apostol Petrus'un halefi olduğunu, bu nedenle Papa'nın da tüm Hristiyanların başı olduğunu iddia ederler. Ermeni kilisesi tarafından  kabul görmeyen ve reddedilen bu iddia, aynı zamanda kutsal kitaba da aykırı olduğu söylenir.

Moody's'den beklenen karar geldi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin notunu değiştirmedi., yatırım yapılabilir seviyede kaldı.

CNN ve New York Times üzerinden verilen mesaj

Obama yönetiminden Amerikan medyasına yansıtılan hava bu ülkenin Gülen'i Türkiye'ye iade etmeye yanaşmayacağını gösteriyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından CNN'in Fethullah Gülen ile röportaj yapmasından sonra New York Times gazetesi de Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçlarken Gülen'i aklayan bir başyazı yayınladı. Yazıda Türkiye'deki anti Amerikanizmin NATO için bir risk olduğu belirtilirken Gülen Amerika'da yaşayan bir 'Müslüman din adamı' olarak nitelendiriliyor.

Blake Krikorian, the founder of Slingbox, has died

Alexei Oreskovic
Blake Krikorian, the founder of home-video streaming service Slingbox, died on Wednesday from a heart attack while surfing in San Francisco, according to a report from Recode. Krikorian, who was 48, was a serial tech entrepreneur and very respected figure in the tech and media industries.

Türk Amerikan Toplumu, NBC'yi Protesto Etti

Türk Amerikan toplumu NBC kanalının New York'taki merkez binası önünde bir protesto gösterisi düzenledi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Türkiye aleyhine asılsız haberler yapan ve bu haberler nedeniyle özür talebini cevapsız bırakan Amerikan yayın kuruluşu NBC, New York'taki merkez binası önünde Türk Amerikan toplumu tarafından protesto edildi.

New York Times: ‘Türkiye’nin NATO ve ABD ile İlişkileri Büyük Risk Altında’

Can Kamiloğlu
New York Times gazetesinde bugün yayınlanan, “Türkiye’nin Yeni Anti-Amerikancılığı” başlıklı başyazısı şöyle: “Başarısız bir darbe girişimiyle sarsılan Türk hükümeti ve vatandaşlarının çoğu birilerini suçlamak konusunda çaresiz kaldı. Gerçekleri araştırmak yerine, darbe girişimi için ABD’yi suçladılar. Tüm bunlar yeni bir anti-Amerikancılığı ateşledi. Hükümet, gerçek ve hayali düşmanlara karşı kapsamlı baskı oluşturmaya başladı. Tüm bu gelişmeler hem NATO hem de Amerika ile Türkiye'nin uzun vadeli istikrarlı ilişkileri konusunda ciddi bir risk oluşturuyor.” "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk liderlerine göre 15 Temmuz darbesinin arkasındaki suçlu, 1999 yılından beri Pennsylvania’da yaşayan ve darbe girişiminin arkasında olduğunu yalanlayan Müslüman din adamı Fethullah Gülen. Ancak hükümet yanlısı basın, toplumun tüm kesimlerinden siyasi liderler ve sıradan vatandaşlar da darbe girişiminin arkasında olduğunu yalanlamasına rağmen Washington’a işaret ediyorlar.

Suriye’de dengeleri değiştirecek uzlaşma

Devrim Karadağ
Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Güvenlik ve Enerji Merkezi eski Başkanı Hasan Selim Özertem, “ABD’nin Rusya çizgisine geçtiğini söylemek çok zor. ABD’den gelen bu adımın Rusya’yla politik uyumlaşma değil, kanalları açma çabası olarak görebiliriz. Suriye meselesinde Rusya’nın önemli aktörlerden biri olması ve Suriye meselesinde geçiş sürecine girilmesiyle, Rusya’yla ABD’nin diyaloglarını sürdürme zorunluluğu ortaya çıkıyor. ABD, Azeri ve Ermeni adımlarını da yakından takip ediyor. Bu konuda ortak bir çaba içinde olma eylemi gerçekleşebilir. Önümüzdeki günlerde Suriye’de dengeler önemli şekilde değişecek.” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı'ndan Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin AB üyelik müzakereleriyle ilgili açıklamalarda bulundu… Juncker, Avusturya Başbakanı Christian Kern tarafından gündeme getirilen "Türkiye ile müzakerelerin durdurulması" gibi bir talebin ancak tüm üyelerin onayıyla karara bağlanabileceğini hatırlattı ve böyle bir durumun şu an için söz konusu olmadığını söyledi. Juncker, "Benim şahsi görüşüm, şu an Ankara'ya AB'nin her halükarda Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğu sinyalinin verilmesi çok büyük bir dış politik hata olur" diye konuştu. Ancak Komisyon Başkanı, "Şu anki durumu itibarıyla Türkiye, AB'ye üye olamaz" dedi. Juncker, "Özellikle bazılarının ifade ettiği gibi idam cezasını yeniden yürürlüğe koyarsa" ifadesini kullandı. Juncker, Ankara'ya "Şayet bu gerçekleşirse, o zaman müzakereler hemen durdurulur" uyarısında da bulundu.

Olimpiyat Oyunları Başlıyor

Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da düzenlenecek yaz olimpiyat oyunları bu gece TSİ 02.00’de başlayacak. Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da düzenlenecek olimpiyat oyunları bugün TSİ 02.00’de Maracana Stadı’nda düzenlenecek törenle başlayacak. 5-21 Ağustos arasında düzenlenecek olimpiyat oyunları 206 ülkeden 10 bin 500 sporcu mücadele edecek.

eNewsletter of the Eastern Diocese- Theological Throw-Down

It was the most rancorous matchup of the early 5th century. In one corner: Patriarch Nestorius of Constantinople, who preached a doctrine of separation between Christ’s human and divine natures. In the other corner: Bishop Cyril of Alexandria, known as the “Doctor of the Incarnation,” who affirmed the indivisible nature of the Word of God made flesh. The two intellectual heavyweights met in the city of Ephesus, where the Roman Emperor Theodosius II convened the Third Ecumenical Council in A.D. 431. At stake was the future shape of orthodox Christian belief.

Doğu Karadeniz’deki Tehlikeli Gelişme: “Pontus Soykırımı” ve “Pontus Devleti”

M. Kemal Sallı / mksalli@yahoo.com.tr
OHAL ilan edildi. Devletin kurumlarına sızmış olan paralel yapı elemanlarına karşı büyük bir temizlik uygulanıyor. Bütün bu kargaşa arasında, Türkiye’nin Doğu Karadeniz sahillerinde sinsice gelişen tehlike gözden kaçıyordu. Türkiye, güneyden bir ABD/İsrail Koridoru ile kuşatılırken, kuzeyden de, Pontus Soykırımı hikayesine bağlı olarak hortlatılmak istenen bir Pontus Devleti ile sarmalanmak isteniyordu. Yazarlarımızdan Oğuz Çetinoğlu, 6 Ağustos 2016 târihinde yayınlanmak üzere 31 Temmuz 2016 Pazar günü yaptığı röportajda Kıbrıslı akademisyen Emete Gözügüzelli; PKK’nın Karadeniz bölgesindeki terör eylemlerine dikkat çekmiş ve hedefin, ‘Pontuşçu gizli militanları aktifleştirmek’ olduğunu söylemişti. (Buna paranoya demek bile az gelir. Karadenizde ben Rumum, Pontusluyum diyen yok. Demek ki Karadenizlilerin büyük bir bölümü yazara göre gizli militanmış. Allah akıl fikir versin ve de aklımızı korusun. HYETERT)

KİLİSELER ARASINDAKİ FARKLILIKLAR(1) / ՔՐԻՍՏՈՆԷԱԿԱՆ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐՈՒ ՏԱՐԲԵՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԸ :(1)

Ermeni kilisesi Havari Tateos ve Barteleomos tarafından kurulmuştur ve ''Ermeni Apostolik Ortodoks Kilisesi'' olarak adlandırılır. 301 yılında, Aziz Kirkor Lusavoriç (Aydınlatıcı) sayesinde Hristiyanlık, Ermenistan'da resmi devlet dini olarak ilan edilmiştir. Tüm kiliseler, ilke ve esas bakımından aynıdırlar, ancak aralarındaki farklılıklar Hristiyanlık inancından değil,Hristiyanlığın öğreti ve ilkelerini farklı  algılamak ve yorumlamaktan kaynaklanmaktadır.

Soykırım yıldönümünde Êzidî kadınlar için beyaza büründüler

Êzidî halkına yönelik Şengal Soykırımı'nın yıldönümü olması dolayısıyla, kadınlar birçok kentte beyazlar içerisinde alanlara çıktı. Êzidî Kadın Meclisi'nin 3 Ağustos'un "Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü" ilan edilmesi yönünde yaptığı çağrıya karşılık, İstanbul'da da kadınlar beyazlar giyerek Beyoğlu Mis Sokak'ta bir araya geldi.

Ermenistan Cumhurbaşkanları’ndan Ermeni sporculara Olimpiyat mesajı

Cumhurbaşkanının mesajında şunları kaydedildi: “Sevgili Olimpiyat heyet üyelerimiz 5 Ağustos’ta Rio de Janeiro’da başlayacak 31. Olimpiyat Oyunları’da ülkemizin spor onurunu korumak için iyi fırsatınız var. Büyük sporda sürekli çalışma, disiplin ve kendi güçlerine inanç gerekir. Olimpiyat Oyunları, güçlü ve cesur insanları bir araya getiriyor. Bu yetenekleriyle en önemli uluslararası spor arenasında ülkemizi temsil etme hakkını artık kazanmışsınız. Bu artık büyük bir şereftir.  Geri kalan ise Olimpiyat oyunlarında başarılı olmanız ve Ermenistan'ı onurlu bir şekilde temsil etmeniz. 33 sporcunun dahil olan Ermenistan’ın bağımsızlığından bu yana en büyük heyetimize inanıyoruz. Başarılar ve zaferle vatanınıza dönmenizi diliyorum.”

Analist: Dağlık Karabağ sorununun çözüm ihtimali yükseldi

 “American Enterprise Institute” kurumunun analisti Micheal Rubin, Atlantic Council kurumu analisti, eski büyükelçi John Herbst Michael Rubin Dağlık Karabağ sorunun mevcut durumunu değerlendirdi. Michael Rubin Güney Kafkasya’daki mevcut durumunda Dağlık Karabağ sorununun çözüm ihtimalinin yükseldiğini düşünüyor. Analist, bölgede önemli oyunculardan Rusya’nın sorundaki tutumunu değiştiğine vurgu yaparak şöyle devam etti “Rusya, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki  ihtilaf yerinde kendi çıkarları açısından barışın  daha önemli olduğu kanaatına vardı. Bu durum Moskova’nın Yerevan’a olan hesaplarını değiştiriyor.”

Ermenistan’da Yezidi Soykırımı’nın kurbanları anılıyor

3 Ağustos’ta dünya Yezidileri, Yezidi soykırımı’nın kurbanlarını anıyor. 2 yıl önce 3 Ağustos 2014 yılında IŞİD, Irak'ın Şangal şehrini işgal edip 10 bin Yezidi’yi katletti. Dünya ve Ermenistan Yezidileri Birliği Başkanı Aziz Tamoyan, gazeteceilerle görüşürken uluslararası toplumun masum insanları katleden teröristlerle mücadele etmesi gerektiğini bildirdi. Tamoyan, sadece Ermenistan’da değil tüm dünya kapsamında Yezidiler Şangal’da yaşanan katliamın kurbanlarını anıyorlar ve protesto eylemleriyle dünyaya IŞİD’in dehşetlerini hatırlıyorlar.

Raffi Hovhannisyan: Ülkede «Sasna Tsrer» gibi yeni silahlı gruplar belirir

Miras partisi Genel. Başkanı Raffi Hovhannisyan, Ermenistan’daki  her yurttaşın «Sasna Tsrer» Grubu üyesi olabileceğini,  ″Ancak bunlar, ülkemizi işgal etmiş olan kravatlı teröristlere karşı mücadele eden anti-teröristler olurlar. Var olan durumda değişikliğe ulaşamazsak, dış sınırlardaki kayıplarımıza kimse şaşırmasın. Az zamanımız var ve yeni Ermenistan’a ulaştıracak birçok şey toplumun tutumu, iktidar ve toplum arasındaki diyaloğa bağlı″ dedi. Hovhannisyan Ağustos ayında, Miras Partisi üyelerinin ülkenin farklı kentlerinde ve farklı platformlarda olacaklarını kaydetti.

Sari Tagh mahallesine servis veren toplu taşıma araçları normal düzeninde çalışmaya başladı

Erivan Khorenatsi Sokağında trafik toplumsal olaylar sonrasında normal düzenine geri döndü.Erivan Belediyesinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, özellikle Sari Tagh mahallesine servis veren N.9 ve N.21 otobüsleri yanısıra anılan sokaktan geçen N.14 minibüsü eski düzeninde tekrar çalışmaya başladı.

Serj Sarkisyan, Moskova’ya çalışma ziyaretinde bulunacak

Cumhurbaşkanı Serj sarkisyan 10 Ağustos’ta Rusya’ya çalışma ziyaretinde bulunacak. Cumhurbaşkanlığı Basın sekreterliğinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, başkan Sarkisyan ziyareti çerçevesinde Moskova’da başkan Putin’le buluşacak. Yüksek düzeyli müzakerelerde, startejik ortak iki ülke arasında aralarında siyasi, ticari-ekonomik, insani, ikil işbirliği gündemi ana eksenindeki meseleler yanısıra Avrasya bölgesinde entegrasyon süreçlerinin gelişimi de olmak üzere bir dizi alandaki işbirliği konuları değerlendirilecek.

Çek Cumhuriyeti: Müslüman sığınmacı istemiyoruz

Zeman'ın sığınmacı kabul edilmesi fikrine kesinlikle karşı çıktığını belirten Ovcacek, “Fransa ya da Almanya'dakine benzer şekilde terör olaylarının ülkemizde de olmasına izin veremeyiz. Sığınmacıların kabul edilmesi Çek Cumhuriyeti'nde barbar saldırıların düzenlenmesine zemin hazırlar” diye konuştu… Zeman'ın sığınmacı kabul edilmesi fikrine kesinlikle karşı çıktığını belirten Ovcacek, “Fransa ya da Almanya'dakine benzer şekilde terör olaylarının ülkemizde de olmasına izin veremeyiz. Sığınmacıların kabul edilmesi Çek Cumhuriyeti'nde barbar saldırıların düzenlenmesine zemin hazırlar” diye konuştu.

“Sasna tsrer” bütün üyeleri tutuklandı

17 Temmuz’da Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan “Erebuni” polis karakolunu basan ve 31 Temmuz’da polise temsil olan “Sasna tsrer” silahlı grubunun üyeleri tutuklandı. Mahkeme “Sasna tsrer”in bütün 31 üyesi hakkında tutukalama kararı verdi. 

15 Temmuz ve Papa Francis’in derin sessizliği

Prof. Dr. Şinasi Gündüz
Türkiye’de halkın güçlü tepkisiyle karşılaşıp akamete uğrayan darbe, bu nedenle Batı merkezlerinde suratları asmış, derin düşüncelere dalmalarına yol açmış ve onları sessizliğe sevk etmiştir. Her fırsatta dünya halklarına insan hak ve özgürlüklerinden, sivilleşmenin erdeminden, askeri diktanın kötülüğünden bahseden Batılı güçler için mesele İslam dünyası ve Türkiye karşıtlığı olduğunda gerisinin teferruat olduğu bir daha ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla derin sessizlik içinde olan Papa’nın bu tutumu da esas itibarıyla bu zihniyetin bir dışa vurumu olarak değerlendirilmelidir. (Tekrarlayalım bunu yazan bir profesör. Hakaret etmek amaçlı karikatür ise sanırız gazetenin marifeti. Kimse demiyor ki Batı Müslüman ve Türk düşmanı ise o zaman neden Nato’dan çıkmayı, AB ile ABD ile ilişkilerin kesilmesini ya da asgariye indirilmesini önermiyorsunuz? HYETERT)

Nalbandyan: Barışçı çözüm iktidarın doğru kararları sayesinde mümkün oldu

Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan 1 Ağustos’ta silahlı grup tarafından Polis Dvriye ve Nöbet Servisi Alayı (PDNSA) binasını işgale yönelik durum ve gelişen olaylar konusunda ″Barışçı çözüm Ermeistan iktidarının aklıselim, sabırlı, dengeli yaklaşımlar, kabul edilen doğru kararlar sayesinde mümkün oldu″ dedi. Dışişlerinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, bakan Nalbandyan’ın ilgili açıklaması dün Gürcistan başbakanı Georgi Kvirikashvili’yle buluşması esnasında geldi.

Türkiye Ermenileri Darbe Girişimini Kınadı

DEMOKRASİMİZE,  ÜLKEMİZE VE MİLLETİMİZE GELECEĞİMİZE SONSUZA KADAR İNANIYORUZ.

Devletimize ve demokrasimize karşı gerçekleştirilen, birlik ve bütünlüğümüzü hedef alan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

Bu hain saldırı karşısında dimdik duran başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi olmak üzere, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Meclis Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’a, Sayın Bakanlarımıza, Siyasi Parti
Başkanlarımıza, Milletvekillerimize, Güvenlik Güçlerimize, Medyamıza ve en önemlisi demokrasi bekçisi Halkımıza sonsuz teşekkür ederiz.
Cumhuriyetimizin vazgeçilmez değeri olan demokrasi için mücadele eden ve olaylar sırasında şehit olan vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dileriz.
Toplumumuzun bütün unsurlarıyla birlik, beraberlik, barış ve huzur içinde bu süreci atlatacağımıza yürekten inanmaktayız.
Gün birbirimize sahip çıkma ve Birlik olma günüdür.

TÜRKİYE ERMENİLERİ  PATRİKLİĞİ  VE ERMENİ TOPLUMU
               
                         VAKIFLARARASI DAYANIŞMA VE İLETİŞİM PLATFORMU  VADİP

Asker Nasıl Düzeltilir?

Sevan Nişanyan
(Taraf Gazetesi Her Taraf sayfası 28 Haziran 2009). Birkaç ay önce “Türkiye’ye Ordu Sahiden Lazım mı?” başlıklı bir yazı yazdım, kurumun varlık nedenlerini sorguladım (HerTaraf 3 Mart 2009). Gelen tepkilerden anlıyorum ki memleket henüz bu soruyu sormaya hazır değildir. Ordu gerçekten gerekebilir, gerekmeyebilir de. Ama toplum henüz eski alışkanlıklarını atıp bu konuda düzgün fikir üretebilecek durumda değildir. Bir yerlerine el atmışız gibi haykıranları bir yana bırakın, “aferin doğru yazmışsın” diyenler de aslında neyi savunduklarını pek bilmiyorlar. (Not: 2009 tarihli bu yazıyı gündemle ilgisinden dolayı yayımlamayı uygun bulduk. HYETERT)

CHP’Lİ DOĞAN’DAN TBMM’YE “AZINLIK” ÇAĞRISI

(Ankara) - CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, TBMM’nin Türkiye’deki tüm azınlıkların sorunlarını masaya yatırmasının zamanın geldiğini ve hatta geçtiğini belirterek darbe girişimi sonrasında oluşan siyasi iklimin devam edebilmesi için farklı toplumsal kesimlerin kendilerini güvende hissetmesi gerektiğini söyledi.

"Dink cinayeti FETÖ'nün ilk kurşunu"

Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve savcılığın tutuklama istediği iki jandarma görevlisinden Uzman Çavuş Abdullah Dinç tutuklandı. Şüphelilerin cinayet anında olay yerinde olduğunu tespit eden savcılık, Dink cinayetini "FETÖ'nün ilk kurşunu" olarak tanımladı. Ölümünün 9. yılında bazı gelişmeler Dink'in devlette örgütlenmiş kolektif bir cinayete kurban gittiği kuşkusunu yargının ciddiye aldığını gösteriyor.

Line-up of 2016 Armenian Olympics Team Released

YEREVAN (armnoc.am)—Athletics team Boxing team Freestyle Wrestling team Greco-Roman Wrestling Team Swimming team Weightlifting team Shooting team Judo team Gymnastics team. A few days remain till the 31st Rio Summer Olympic Games. For the first time in the history of independent Armenia, 33 athletes in eight sports will represent Armenia at the Olympics. The line-up of the Armenian Rio 2016 Olympic team reads below.

Kavga değil diyalog

Ahmet Külahçı
Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde daha önceki yıllarda da zaman zaman ‘sancılar’ yaşandı. Ama son dönemlerde bu sancılar arttı. Hem de tedirgin edici düzeyde. Evet, Almanya’da Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oluşturduğu büyük kolisyon hükümeti ve Yeşiller’in ortaklaşa sunduğu ve 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan tasarının Federal Meclis’te 2 Haziran 2016 tarihinde kabul edilmesi, Berlin ile Ankara arasında ipleri kopardı.

Paros Ağustos Sayısı Çıktı


Ermenistan'da silah satışı yasaklandı

''Sasna tsrer'' adlı silahlı grup tarafından Yerevan’daki ''Erebuni'' polis karakoluna düzenlendiği saldırının ardından Ermenistan'da silahların satışı yasaklandı. ''Haykakan Jamanak'' gazetesinin muhabiri ziyaret ettiği silah mağazalarından Polis karakolunun basıldığından sonra sadece pnömatik silahların satıldığı, diğer silahların satışının ise polis tarafından  yasakladığını öğrendi.

Dink Soruşturmasında Fox TV Haber Müdürü Gözaltına Alındı

Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alındı. 42 gazeteciye yönelik gözaltı listesinde bulunan Gün, daha önce gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere bırakılmıştı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözaltına alınan ve yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılan Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün, Dink soruşturması kapsamında gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Fransa'daki kilise saldırısında ölen rahip son yolculuğuna uğurlandı

Fransa’nın St Etienne du Rouvray kasabasında geçtiğimiz hafta iki teröristin boğazını keserek öldürdüğü Rahip Jacques Hamel için cenaze töreni düzenlendi. Hamel, Rouen kentindeki tarihi katedralde 2 bine yakın kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı. 85 yaşında ölen rahibin cenazesinde yakınları, siyasetçiler ve Katolik Hristiyanların yanı sıra ülkedeki Müslüman ve Yahudi toplumundan temsilciler ile terör karşısında birleşen farklı kesimlerden insanlar hazır bulundu: “Ben Katolik değilim, inançsızım. Teröre karşı bu başkaldırı eylemine destek için buradayım.” “Müslüman bir vatandaş olarak burada bulunmak benim için önemli. Bu dindar insanların, vatandaşlarımızın yanında olmak birlikte olmak burada olmak önemli.”

Cumhuriyet, TBMM Ve Din

Mustafa Elveren*
29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet’in temelleri Türk-İslam sentezi felsefesi üzerinden atılmıştır. Yani tek devlet, tek millet, tek din mantığı esas alınmıştır. Padişahlık rejimi kaldırılmış, ülke Cumhuriyete geçmiştir. Ancak, cumhuriyetin birçok kuralı işletilmemiştir. Sadece göreceli bir meclis oluşturuldu ve adına da demokrasi denildi. Ne yazık ki bugüne kadar bizi hep böyle oyaladılar. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin son 50 yıllık tarihinde meydana gelen birkaç olayı göz önüne aldığımızda nasıl bir demokrasiye sahip olduğumuz ortaya çıkıyor.

Ekonomist: Ermenistan yönetimi, oligarkların hiç olmazsa bir kısmını halk için ‘feda etmeli’

Ermenistan yönetimi oligarkların hiç olmazsa bir kısmını halk için ‘feda etmeli’. Beyan 2 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Ermenistan İşverenler Birliği direktörü Gagik Makaryan’dan geldi. Makaryan, son Erivan olayları sonrasında toplumsal  infialin sönmesi için oligarşik sistemin bir kısmını ortadan kaldırmak gerekiyor.

Başbakan: Üretim ve ihracata dayalı ekonomik büyüme modeline geçiyoruz

İç tüketime dayalı büyüme modelinden, üretim ve ihracata dayalı ekonomik büyüme modeline geçiyoruz. Beyan, bugün Kakanlar Kurunun yaptığı istişare toplantısı esnasında başbakan hovik Abrahamyan’dan geldi.  Toplatıda 2016 yılı ilk yarısı esnasında kaydedilen ekonomik sonuçlar ve önümüzdeki süreçte yapılacaklar belirtildi.

Erivan’da Mısır Büyük Devriminin 64. Yılı kutlandı

Mısır Arap Cumhuriyeti ulusal bayramı Mısır Büyük Devriminin 64. Yılı Erivan’da törenle kutlandı. Bu vesileyle düzenlenen resepsiyonda Ermenistan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, Erivan’a akredite diplomatlar, siyaset ve toplum dünyasından isimler katıldılar. Mısır’ın Erivan Bükelçisi Tarek Maati konuşmasında ″Devrim, Mısır halkının mücadele ve hayat ve özgürlüğe yönelik gayretlerinin sonucu oldu. Bu bağımsızlığın kazanılması işinde Mısırlıların inancının pratik yansımasıydı″ dedi.

‘Sınırları Aşan Armoniler’...

Evrim Altuğ
ABD’de burslu eğitimini sürdüren 20 yaşındaki besteci ve piyanist Melodi Var Öngel, Türkiye ve Ermenistanlı genç meslektaşlarıyla ‘Sınırları Aşan Armoniler’ için sahneye çıkıyor. İlki Ermenistan’da yapılan konserin Türkiye ayağı, yarın akşam Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde ücretsiz izlenecek. Türkiye ve Ermenistan’dan, yaşları 18 ile 25 arasında değişen sekiz genç müzisyen, ABD’de eğitimine burslu devam eden 20 yaşındaki besteci ve vokalist Melodi Var Öngel imzasıyla, yarın akşam saat 20.00’de, Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde verilecek ücretsiz konserde, seslerini barış ve kardeşlik için bir araya taşıyor olacak.

Hyetert okurlarına,

Değerli Hyetert okurları, uzun zamandan beri size yazamadık. Bu gün hem dertleşmek, hem de yeni okurlara ve sizlere Hyetert konusunda bilgi vermek istiyoruz. Değerli Dostlar, ülkenin darbe girişimi ve olağanüstü hal ilanı sonrası politik ve ekonomik durumu konusunda yazmak için çok erken. İki üç ay içinde durumun normale döneceğini tahmin ediyoruz. Her şeyin hayırlısı olsun. Yeni okurları da bilgilendirmek adına Hyetert’den söz edelim. Hyetert kardeş kuruluşu Hyelist yahoo group gibi Türkiye Ermenileri patriği Mesrob II’nin teşvik ve desteği ile kurulmuş ve daima Patriklik tarafından desteklenmiştir. Hyetert de özellikle Müslüman ülkelerde, Müslüman olmayan azınlıkların en önemli bazen de tek varlık nedeni olan dinin, kilisenin ve patrikliğin bilincinde olarak daima kiliseden ve patriklikten yana olmuştur. 

Human Rights Watch : “Ermenistan polisi orantısız güç kullandı”

 “Human Rights Watch” İnsan Hakları İzleme Örgütü Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da son günler meydana gelen protesto eylemleri sırasında polisin orantısız güç kullandığını açıkladı. HRW’ın Ermenistan raporunda 29 Temmuz’da düzenlendiği mitingi dağıtırken polisin ses bombaları kullandığı sonucunda onlarca kişinin yaralandığı, ayrıca gazeteciler ile eylemcilerin polis tarafından dövüldüğü denildi.

Ermenistan'da 'ulusal hükümet' vaadi

Ermenistan Cumhurbaşkanı ülkede derin krizlere sebep olan 'rehine hadisesi' sonrası ulusal mutabakat vaadinde bulundu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan iki hafta süren 'rehine krizi' sonrası ulusal mutabakat vaadinde bulundu. Foxnews'in haberine göre, Sarkisyan söz konusu hükümetin birkaç ay içerisinde oluşuma gidebileceğini belirtti. Öte yandan, parlamento içerisinde söz konusu 'teröristlere' destek verenlerin buna dahil edilemeyeceğini açıkladı.

AK Parti’nin basireti sınanıyor

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
İktidar temsilcilerinin, yereldeki AK Parti teşkilatlarına kadar, kullandıkları söyleme dikkat etmeleri ve kimliksel ayrışmaları hatırlatacak beyanlardan uzak durmaları gerekiyor. Ancak daha zor ve kritik mesele yandaş medyanın ve trollerin denetim altına alınmasıdır. Çünkü o alemde liderliğe ‘yaranma’ kaygısı o denli izansız bir noktaya sürüklenmiş durumda ve bu kişilerin dünyası o denli dar ki, AK Parti’ye zarar verdiklerini anlayacak zihni melekeyi bile kaybetmiş görünüyorlar. Yaranma kültürü giderek bir yaranma kültü haline geldi. Bazıları düşman yaratmanın aslında AK Parti’yi yalnızlaştırma ve kırılganlaştırma anlamına geldiğini anlayacak kapasiteye sahip olmayabilirler… Ama herhalde partinin bu basiretsizliğe teslim olmayacak, aksine bu fırsatı kişilikli bir medya ve aydın zümresinin ortaya çıkması için kullanacak aklı olmalıdır.

Fransalı Ermeni Türkçe konuştuğu için sınır dışı edildi

Atatürk Havalimanı’ndaki kimlik kontrolü sırasında Fransalı Ermeni Richard Demirci’yle kimlik kontrolü yapan polisler arasında yaşanan diyalog sonucu Demirci sınır dışı edildi.Atatürk Havalimanı girişinde sivil polisler tarafından kimlik kontrolü sırasında polislere Fransalı Ermeni olduğunu söyleyen Richard Demirci, sınır dışı edildi. Polislerin, ‘Türkçe konuşuyorsun, nasıl Türk değilsin?’ diye sordukları Demirci’ye Türkiye’ye giriş yasağı kondu.

Hrant Dink cinayetinin arkasından da FETÖ çıktı!

Devrim Karadağ
15 Temmuz darbe girişimin ardından gözaltındaki FETÖ'cülerden alınan ifadeler ve elde edilen deliller ile Dink davasında süreci değiştirebilecek yeni gelişmeler yaşanıyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'nin ayaklarına bir zincir gibi dolanan tüm gizli kalmış karanlık noktalar bir bir aydınlatılmaya başladı. Uludere'den Muhisn Yazcıoğlu'nun ölümüne kadar tüm karanlık cinayetlerin arkasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) parmağı olduğu ifade edilirken son olarak Hrant Dink cinayetinde de FETÖ'nün payı olduğu ortaya çıktı.

Sevsinler böyle demokratları

Ahmet Külahçı
Türkiye’deki darbe girişimini protesto etmek için Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları ve Türk kökenli Alman vatandaşları bu pazar günü Köln’de bir gösteri düzenlemek için izin aldı. Başta sağ popülist Pro NRW (Kuzey Ren Vestfalya İçin) olmak üzere Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD), Yeşiller’in, Hür Demokrat Parti’nin (FDP) ve Sol Parti’nin gençlik örgütleri de karşı bir gösteri düzenlemek için harekete geçti. Aslında bundan daha doğal bir şey olamaz. Ama ne yazık ki, bazı Alman politikacılar demokrasi, özgürlük ve demokratlıkla bağdaşmayan bir tutum sergiledi. “Erdoğan yanlılarının” Köln’de darbe girişimini protesto gösterisi düzenlenmelerinin Türkiye’nin iç politikasını Almanya’ya taşımak anlamına geleceğini ileri sürerek, buna karşı çıktılar. Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CDU) Genel Sekreteri Andreas Scheuer, “Kim Türkiye’nin içpolitikasında angajman göstermek istiyorsa, ülkemizi memnuniyetle terk edip, Türkiye’ye geri dönebilir” diye bir açıklamada bulundu. Tıpkı Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz gibi.

On Voice and Violence in Armenia

By Anna Ohanyan
Violence as a tool is a failure of imagination. This week saw such a failure in a suburb of the Armenian capital of Yerevan, where a small group opposed to the government faced off against security forces in a dramatic set of hostage crises. Both the government and the oppositionists have failed in imagining a non-violent approach to addressing what at their roots are very real social, political, and economic grievances. The recourse to violence by both the government and the oppositionists is emblematic of a broader failure by the West to engender liberal change in the post-Soviet space.

FETÖ ABD'nin neredeyse tüm eyaletlerine yayılmış

FETÖ, ABD’nin neredeyse bütün eyaletlerinde siyaset, kültür, ticaret ve eğitim alanında yüzlerce vakıf ve kuruluşu yönetiyor. Türkiye'de 15 Temmuz'daki darbe girişimini organize eden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ), ABD’nin neredeyse bütün eyaletlerinde siyaset, kültür, ticaret ve eğitim alanında yüzlerce vakıf ve kuruluşu yönetiyor. Türkiye’deki kanlı darbe girişiminin arkasındaki FETÖ'ye bağlı vakıf ve kurumların, California, Florida, Georgia, Illinois, Maryland, Massachusetts, Michigan, New Jersey, New York, Pennsylvania, Texas ve Virginia gibi eyaletler ile başkent Washington'da yoğunlaştığı dikkati çekiyor.

Kuleli Askeri Lisesi hafıza müzesi olsun

Makale: Hrant Kasparyan
Kentte Ermeni mimarların inşa ettiği estetik yapılar arasında Kuleli Askeri Lisesi de bulunuyor. Fakat bu tarihi okulun yetimler ve yetimhaneler ile kesişen pek de bilinmeyen tarihçesi hakkında birkaç kelam ettiğimde, Türkiyeliler de dahil olmak üzere etrafımdaki herkes şaşkına dönmüştü. Evet, bugünkü görünümüyle yüksek kuleli kâgir binası, Sultan Abdülaziz’in talimatıyla Osmanlı’nın Ermeni saray mimarlarından Garabed Amira Balyan tarafından 1863’te inşa edilen Kuleli Askeri Lisesi, Ermeni Soykırımı sürecinde ebeveynleri öldürülen Ermeni yetimlere 1915’ten sonra bir dönem ev sahipliği yapmıştı. Kuleli Askeri Lisesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir dönem Büyükada’da devlet tarafından el konulan Rum Yetimhanesi’ne taşındı...

Knesset Eğitim ve Kültür Komisyonu Ermeni Soykırımını tanıdı

İsrail parlamentosu Knesset Eğitim, Kültür ve Spor Komisyonu Ermeni Soykırımını tanıdı. Parlamento resmi portalının verdiği habere göre, duyuru Komisyon Bşk. Yakov Margi’den («Shas») geldi. ″Ermeni Soykırımının tanınması manevi borcumuzdur″ diyen Margi, İsrail’in bu güne dek sayıları 500 binden 1.5 milyona kadar Ermeni sakinlerin katliamını soykırım olarak tanımamış olmasından ötürü esefini ifade etti, Knesset başkanı Edelstein’e yanlışını düzeltme çağrısında bulundu.

Sari tagh mahallesindeki olaylar sonucu 3’ü polis, 2’si gazeteci hala 17 kişi tedavi görmekte

Erivan’da Khorenatsi Sokak ve Sari tagh mahallesinde 29 Temmuz’da meydana gelen olaylar sonucu yaralananlardan 5 kişi daha farklı hastahanelerden taburcu edildi.  Sağlık Bakanlığının konuya ilişkin verdiği bilgiye göre, şu anda 3’ü polis, 2’si gazeteci olmak üzere hala 17 kişinin tedavisi devam etmekte.

Tarihten bugüne Büyükada

Sara Kohen  
Büyükada tarihte Megale, Prinkipos, Demonissia, Prinkepo, Kızılada, Prens Adası olarak birçok isimle anılmıştır. Büyükada’nın trajedilerle dolu hikayesi 4. yüzyılda Konstantinopolis yani İstanbul’un Doğu Roma’nın başkenti ilan edilmesi ile Adalarda kalıcı yerleşimle başlamıştır. Büyükada Splendid Oteli 1911 yılında Osmanlı Müşiri Sakızlı Kazım Paşa tarafından yaptırılmış, mimarılığını Kaludi Laskaris Kalfa yapmıştı.

S&P, Türkiye'yi 'yüksek risk' düzeyine çekti

Darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu bir kademe indiren kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ülke riskini de 'yüksek risk' olarak revize etti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's darbe girişiminin ardından siyasi kutuplaşmanın arttığı ve kurumsal denetim mekanizmalarının zayıfladığı şeklinde kanaat belirterek Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürmüştü. Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye indirilirken, kredi notunun durağan olan görünümü ise "durağan"dan "negatif"e çevrilmişti.

Özgürlük Meydanındaki miting Erivan sokaklarında yürüyüşe geçti

Sasna Tsrer Grubuna desteka amaçlı Özgüürlük Meydanında toplanan miting katılımcıları Erivan sokaklarında yürüyüşe geçtiler. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre konuşmacılar, Pavlik ve Aram Manukyanlar’ın sivil hastahaneye nakledilmeleri  talebiyle  «Hükümlüler Hastahanesi»  veya Ulusal Güvenlik Servisi yönünde yürüyüş yapımasını önerdiler. Aktris Tamar Hovhannisyan Avukatlar Odası yönünde yürüyüş yapılmasını önerdi. En nihayetinde, Sayat-Nova, Nalbandyan sokakları üzerinden Cumhuriyet Meydanına yürünmesi ve Özgürlük Meydanına geri dönülmesi kararlaştırıldı.

"Jandarma Soruşturmasındaki Yeni Gözaltılar, Dink Davasını Yeni Aşamaya Getirebilir"

Elif Akgül
Yeniden görülen Dink cinayeti davasına 8 Ağustos'ta devam edilecek. Dava avukatlarından Bakırcıoğlu, jandarma görevlileri hakkında devam eden soruşturma kapsamında 25 kişinin gözaltına alınmasını değerlendirdi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmenli Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen dava 8-9-11-12 Ağustos'ta devam edecek. 10 yılın ardından ilk defa kamu görevlilerinin cinayetteki sorumluluğunun yargılandığı davada savunmalar devam edecek.

'Demokrasi nöbeti'nde bayrak tutmadı diye dövüp, videosunu çektiler!

Büyük tepki çeken videodaki saldırganların kim olduğu henüz bilinmiyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 'demokrasi nöbeti' için Ankara'da sokağa çıkan bir grup, Fransız olduğunu söyledikleri bir turisti Türk bayrağını tutmadığı gerekçesiyle önce dövdü sonrada videosunu sosyal medyaya yükledi. abcgazetesi’nin yayınladığı görüntülerden, ellerinde bayraklarla dolaşan bir grubun, bir kişiye saldırıp, hakaretler yağdırdığı, ardından da görüntüleri sosyal medyaya yükledikleri anlaşılıyor. https://youtu.be/p-O5XYxBMsw (Demokrasiye pek yakışmış(!) )

UGS: «Sasna Tsrer» vakasına ilişkin tutuklu veya gözaltındaki 47 kişiye ilişkin belgeler ÖTS’ye nakledilecek

Ulusal Güvenlik Servisinin (UGS) yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi: «Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, Ermenistan Polis Devriye ve Nöbet Servisi Alayı (PDNSA) binasının işgali vesilesiyle 17 Temmuz 2016 UGS Teftiş Dairesi, Ermenistan Ceza kanunu m.2019 (bina, yapı, ulaştırma, iletişim ve telekomünikasyon araçlarının işgali) ve m.235 (yasadışı silah, mühimmat, patlayıcı madde bulundurma veya temin etme, kullanma, muhafaza, nakletme, taşıma) maddeleri çerçevesinde açılan ceza davasıyla 47 kişi tutuklanmış ve gözaltında bulunmaktadır. Olaylarla ilgili 24 kişiye Ermenistan Ceza Yasasının m.218 (rehin alma) m.219 ve m.235. maddeleri çerçevesinde suç isnat edilmiştir.

Dünya Şampiyonu Kentikian unvanını korudu

Bayanlar Hafif Sıklet boks WBO Dünya şampiyonu Ermeni asıllı Susi Kentikian Hırvatistan’lı Nevena Mikulich ile karşılaşmada şampiyonluk unvanını koruyabildi.

2016'nın ilk 6 ayında Ermenistan’a gelen turistlerin sayısı yüzde 2.4 oranla arttı

2016 Ocak-Haziran aylarında Ermenistan’ı yaklaşık 501 bin turist ziyaret etti. Ermenistan ulusal istatistik servisinin sunduğu verilere göre 2016 yılının ilk 6 ayında Ermeistan’a gelen turistlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.4 oranla arttı.  Aynı dönemde 471 bin Ermenistan vatandaşı tatilini ülke dışında geçirdi. Bu rakamın yüzde 1.2 oranla arttığı bildirildi.