Etiketler

Trabzon’daki Sümela ayinine hükümet izin vermedi

88 yıllık yasağın ardından tarihi Rum Manastırı’nda 2010’dan bu yana her yıl yapılan ayine bu yıl izin verilmedi. Hristiyanların her yıl Ağustos ayında kutladığı Meryem Ana Bayramı vesilesiyle Trabzon’daki Panayia Sümela Rum Ortodoks Manastırı’nda her yıl yapılan ayine bu yıl hükümet tarafından izin verilmedi. Her yıl ancak hükümetten alınan izinle ve yılda sadece bir kez yapılmasına müsaade edilen ayine bu yıl izin verilmemesine gerekçe olarak tarihi manastırda yürütülen bakım ve onarım çalışmaları gösterildi. 

Mardin'deki Manastır ve Kiliseler

Mardin Manastır Ve Kiliseleri. Mardin ve çevresinde çeşitli inançlara hizmet eden manastır ve kiliseler bulunmaktadır. Bunların arasında Süryani manastır ve kiliseleri çoğunluktadır. Mardin 1932 yılına kadar Süryanilerin patriklik merkezi olmuş ve bu nedenle de Mardin başta olmak üzere yörede birçok manastır ve kilise yapılmıştır. Patrikliğin bu tarihten sonra Suriye’ye götürülmesine rağmen yöre Süryaniler açısından önemini yitirmemiştir. Aramilerin Hıristiyanlığı kabulünden sonra Suriye-Asur sözcüklerinden Süryani kavramı ortaya çıkmıştır. Süryaniler Anadolu’da ilk dini yerleşim merkezlerini Antakya ve Urfa’da kurmuşlardır. Mardin’de 493 yılında yaptırılan Deyru’z-Zaferan (Deyrüzzafaran) Manastırı ile Süryanilerin önemli bir merkezi olmuştur.

Assumption of the Holy Mother-of-God

On Sunday, August 14, the Armenian Church will observe the Feast of the Assumption of the Holy Mother-of-God, which commemorates how St. Mary was taken up in body and soul, or “assumed,” into heaven. This was performed by Christ many years after his Ascension as a loving tribute to the mother who bore and raised him. 

4 gün süren Dink davası ertelendi

Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı davada dört gün süren duruşmalar sona erdi. AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin yargılandığı davada dört gün süren duruşmalar sona erdi. Tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti duruşmayı 26-27-29-30 Eylül 2016 tarihlerine erteledi.

İspanya’nın Benalmádena kenti Ermeni Soykırımını resmen tanıdı

İspanya’nın Benalmadena kenti Ermeni Soykırımını resmen tanıdı ve kınadı. Dışişleri Basın Servsinden verilen bilgiye göre, hem  Benalmádena Kent Konseyi hem de burada temsil edilen tüm partiler bu kurumsal duyuruyu oybirliğiyle kabul etti. Böylece  Benalmádena, benzeri kararları kabul eden İspanya’nın 20’yi aşkın kentleri safına katılmış oldu.

Türkiye ve Rusya ilişkileri

Riyad Makaev / Doğruhaber / Analiz
Unutulmaması gereken şey Rusya'nın yapısı. Rusya istediği an istediği vakit kendi bildiğini okuyan bir devlet yapısına sahip. Eğer çok dostane ilişkileri olursa, çok fazla “dostum” dersen Rusya senin angajman kurallarını yine tanımaz. Sonra yine ilişkilerini bozmak zorunda kalırsın. Rusya ile olan ilişkilerde çok hassas davranmak gerekiyor. Rusya sıkıştığı an kimseyi dost olarak veya stratejik ortak olarak görmez. Sonuçta Rusya farklı bir kültüre sahip gayrimüslim bir devlet. Seninle yaptığı işbirliği ve ticaretini kendi menfaati için yapıyor. Seni tarih boyunca sevmemiştir, bundan sonra da sevmeyecektir. Rusya ile dost olunurken gerçek dostlarını üzmeden ve kaybetmeden hareket etmek lazım. Çünkü bu dünyada her şey ekonomiden ibaret değildir. “Ayıdan post Rusya'dan dost olmaz” demişler büyüklerimiz. (Buyur buradan yak!!! HYETERT)

Dink cinayetinde 3 jandarmaya daha tutuklama istemi

Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında gözaltına alınan 3 jandarma görevlisi, tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. 

Çifte vatandaşlar zan altında bırakılıyor

Celal Özcan
Almanya’da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partili içişleri bakanlarının terörle mücadele kapsamında çifte vatandaşlığı kaldırmak istemesi yoğun tepki çekti… Taslağa karşı çıkanlar özellikle çifte vatandaşlığın terörle mücadele kapsamına alınmasını, çok tehlikeli bir yaklaşım olarak görüyor. Bunun çifte vatandaşları genel zan altında bırakacağından korkuluyor. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Katarina Barley, Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine verdiği demeçte, iç güvenlikle uyumun birbirine karşı kullanılmasının çok tehlikeli olduğunu vurguladı ve “Uyumla iç güvenliği karşı karşıya getirmeyin. İkisine de ihtiyacımız var. Çifte vatandaşlık pazarlık konusu yapılamaz. Uyum politikasında geri adımda rol almayız” dedi...

Köyümüzde hüzün

Deniz Kavukçuoğlu / den_kav43@hotmail.com
Dünyanın dört bir yanındaki Ortodoks Yunanlar ve Rumlar yarından sonra, 15 Ağustos günü en önemli dini günlerinden biri olan Meryem Ana Yortusu’nu kutlayacaklar… Köydeki komşuluk ilişkileri örnek nitelikte, Türk - Rum, Müslüman-Hıristiyan ayrımı kesinlikle yok. İnsanlar birbirlerine akraba kadar yakın. Meryem Ana Yortusu akşam köy meydanında yemekli, danslı bir eğlenceyle kutlanıyor. Hazırlıklar sabahtan başlıyor, koyunlar kesiliyor, büyük kazanlarda pişiriliyor, yanında keşkek sunuluyor. İsteyenler ayrıca dilediklerini beraberlerinde getiriyorlar. Eğlenceye yalnızca Rumlar değil, köyde yaşayan tüm Türkler de katılıyor… Bu yıl ise durum farklı. Darbe girişimi sırasında verilen 240 şehit ve 1535 yaralı Türkiye’nin her yerini olduğu gibi adanın Rum köylerini de etkiledi. Adanın diğer iki Rum köyü olan Tepeköy/Agridya ve Zeytinliköy/Aya Teodoroi’nin Rum muhtarları ile köyümüzün muhtarı Argiris Bahcevanis bir araya gelerek bu yıl Meryem Ana Yortusu’nu toplu yemekle, eğlenceyle kutlamama kararı aldılar; kararlarını Gökçeada Kaymakamlığı’na bildirdiler... Bu yıl Meryem Ana Yortusu sade ve hüzünlü geçecek. Umarız bir yıl sonraki 15 Ağustos’a kadar Türkiye esenliğine, huzura, barışa yeniden kavuşur bizler de geleneklerimizi keyfimizce yaşar, yaşatırız.

Sabri Uzun: Cemaatten Korktukları İçin Bildiklerini Söylemiyorlar

Elif Akgül
Dink Cinayeti yeniden yargılama 4. duruşması 3. celsede eski Emniyet Müdürü Avcı'nın mektubu okundu; "Dosya üzerinde provokasyon yapılıyor". Uzun ise "Teşkilat hala cemaatten korkuyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu’nda Türkiye’ye Eleştiriler Var

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl ele aldığı dini özgürlükler raporunda Türkiye’de devletin cem evlerini ibadethane olarak tanımayı reddettiği vurgulanıyor… Her yıl olduğu gibi, Heybeliada Ruhban Okulu’nun hala açılmadığına dikkat çekilen raporda, “buna dair bir gelişme yok ifadesi” kullanılıyor. Türkiye’de Sünni din adamları yetiştirilirken, diğer dini grupların din adamı yetiştirmesine izin verilmediğinin de altının çizildiği rapor, devletin Sünnilere ait camilere kaynak aktardığını ama diğer dini grupların ibadethane alanı belirlemesine kısıtlamalar getirdiğini belirtiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın dünyada 2015 yılındaki dini özgürlükleri incelediği raporuna göre, Türkiye’de Müslüman olmayanlar fiziksel şiddete ve tehditlere maruz kalıyor ve buna dair örneklere yer veriliyor. Ermeni cemaatinden örnek veren raporda, Patrikhane’nin tüzel kişilik olarak görülmemesinden dolayı cemaate ait mülklerinin özel kurullarca tutulduğuna dikkat çekiliyor. Bu mülklerin alımı ya da satımı yönündeki kararlar konusunda Patrikhane’ye yetki verilmiyor.

ՎԵՐԱՓՈԽՈՒՄՆ Ս.ԱՍՏՈՒԱԾԱԾՆԻ (Խաղօղօրհնենք) / MERYEM ANA YORTUSU (Astvatsadzin)

Տօքթ, Սարգիս Ատամ
ՍՈՒՐԲ ԱՍՏԱՈՒԱԾԱԾՆԻ  ՏՕՆԻ  ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ՍՈՎՈՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐԸ
Երբ որ,Հայ ժողովուրդը Քրիստոնեայ դարձաւ,յաջողութիւնով իր կեանքին հարմարցուծ , նախաքրիստոնէական շրջանէն մնացած հեթանոսական սովորութիւնները , որոնք իւրացուցած էր իր կեանքի ընթացքի մէջ: Հայ Ժողովուրդի Սուրբ եկեղեցիի կողմէ ալ այս սովորութիւններէն շատերը   ընդունուեցան որպէս եկեղեցական տօն. Այդ տօներէ մին է նաեւ Սուրբ Աստուածածնի-Վերփոխման Տօն-Խաղող Օրհնենքը:

Ermenistan 11 Ağustos’ta Navasard’ı kutluyor

Ermenistan, 11 Ağustos’ta 2009 yılında Parlamento tarafından onaylanan Ulusal Kimlik Günü NAVASARD’ı kutluyor. Pagan dönemi Ermenistan’ında yeni yıl yazın Navasard ayında kutlanmaktaydı. Nava (yeni) ve sard (yıl) köklerinden oluşmakta. Yeni yılda Ermeni topraklarının hasadı toplanmaktaydı ve bunun yeni yıl olarak seçilmesi rastlantı değildi.

Batılılar Erdoğan’dan niçin memnun?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Başlık akla mizah yazısı getirebilir, ama öyle değil… Batılılar Erdoğan’dan gerçekten de memnun... Batı için asıl şaşırtıcı olan Türkiye’nin aksi yöne, yani nitelikli bir demokrasiye yönelmesi olurdu. O nedenle AK Parti’nin 2011’e kadarki dönemine inanamayan gözlerle baktılar ve şimdi ‘meğer otokrasiye gidiliyormuş’ diyerek rahatladılar… Ne var ki bütün Batılılar böyle değil ve ülke politikalarını saptayan zümre içinde aksi yönde düşünen çok sayıda insan var. Bunlar Erdoğan’dan ve AK Parti’den memnun. Beğendikleri veya sevdikleri için değil. Ama Türkiye’nin beğendikleri yönleri de var ve o özellikler Erdoğan’ın ‘kişiliğine’ veya niyetine atfedilen olumsuzluklardan çok daha önemli. Bu özellikler sürdürülebilir bir istikrarın sağlanmış olması ve Ortadoğu’dan gelen göçmenler önünde sahici bir tampon olabilme yeteneği… Göçmenleri içine almak istemeyen bir Türkiye’nin de doğrudan Batı’nın yönetilebilirliğini zorlayacağı açık…. Ayrıca söz konusu Batılılar göçmenleri massedebilen istikrarlı bir Türkiye’nin ancak AK Parti ile ve bir biçimde Erdoğan’la mümkün olabileceğinin de farkındalar… Ne var ki aynı zamanda çok da tedirginler. Çünkü Erdoğan’ın psikolojisinin yapacağı tercihleri aklıselimden uzaklaştıracağından ürküyor ve bunun Türkiye’yi öngörülemez kıldığını düşünüyorlar. Sonuçta karşılarında her an istikrarsızlığa düşebilecek, ürettiği istikrarı kalıcı kılamayan bir ülke görüyorlar ama sürdüğü sürece o istikrardan da gayet memnunlar.

Putin: Karabağ'da kazanan ve kaybeden olmamalı

Putin, basın toplantısında, Sarkisyan ile görüşmesinde ikili ilişkileri, ticaret ve yatırım konuları ile bazı önemli bölgesel sorunları ele aldıklarını söyledi… Rusya'nın, Dağlık Karabağ sorununa da oldukça önem verdiğini dile getiren Putin, iki komşu ülke arasındaki gerginliği azaltmak istediklerini ifade etti. Putin, "Erivan ve Bakü ile doğrudan iletişim içerisinde, Karabağ'daki sorunun çözümüne yardım etmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ermenistan ve Azerbaycan'ın anlaşmazlıklarını kazanan ve kaybeden olmadan uzlaşarak çözeceğini umuyoruz." diye konuştu.

Avcı'dan Dink davasına mektup

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, sanığı, tanığı veya müştekisi olmadığı Dink davasına bir mektup gönderdi. Duruşma sırasında mektup üzerinden Ali Fuat Yılmazer ile Sabri Uzun arasında tartışma çıktı. Yılmazer, Uzun'un, kendisine ‘Gülen lehine’ raporlar yazdırmak istediğini söyledi.

IŞİD’den kurtarılan Hristiyan köyleri‘IŞİD dini ve etnik azınlıklara yönelik soykırımı sürdürüyor’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu’na göre, IŞİD Suriye ve Irak’ta dini ve etnik gruplara yönelik katliamları sürdürüyor. BM: Ezidiler hâlâ köle olarak tutuluyor. Özellikle Ezidilere, Hristiyanlara, Şiilere ve diğer gruplara karşı soykırım, işkence ve tecavüz olaylarının sürdüğü kaydedilen raporda, IŞİD’in geçen yıl 60’tan fazla Hristiyan’ı ve diğer dini azınlıklardan kişileri çarmıha germe ve kafa kesme gibi vahşi yöntemlerle katlettiği vurgulandı.

Olimpiyat Oyunları’nda şanssız sakatlık

Rio'da devam eden Olimpiyat Oyunları'nda şanssız bir sakatlık yaşandı. 20 yaşındaki Ermeni halterci Andranik Karapetyan ağırlık kaldırırken sol kolu ters döndü. Avrupa şampiyonu Karapetyan 77 kilo ağırlığında favorilerden biriydi. Genç halterci tek kollu silkmede 195 kiloyu rahatlıkla omzuna aldı. Ancak ağırlığı başının üzerine alırken sol kolu arakaya doğru döndü. Çığlık atan genç halterci acı içinde olimpiyatlara veda etti.

Erdoğan'dan ABD'ye: Ya Türkiye ya FETÖ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması, Taksim Meydanı'na kurulan dev ekranlardan da canlı yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen'in iade edilmesi çağrısını yineledi ve "Er veya geç ABD de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ. Ya darbeci terörist FETÖ ya da demokrasi ülkesi Türkiye" dedi. Erdoğan sözlerine, "Böyle bir darbe yanlısını yaklaşık 17 yıldır ülkesinde barınan bu zalimi bu alçağı herhalde ABD daha fazla saklamayacak, gönderecektir" diyerek devam etti.

Kadınlar artistik cimnastikte altın madalya ABD'nin

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda artistik cimnastik kadınlar takımda, ABD Milli Takımı altın madalyanın sahibi oldu… Angelina Melnikova, Aliya Mustafina, Maria Paseka, Daria Spiridonova ve Seda Tutkhalian'ın mücadele ettiği Rusya, 176,688 puanla gümüş madalyaya uzandı. (Seda Gurgenovna Tutkhalyan  (born 15 July 1999) is an Armenian-Russian artistic gymnast. Wikipedia -HYETERT)

Sarkisyan: Erivan, Moskova’nın bölgedeki rolünün canlanmasından sadece kazanır

Erivan, Moskova’nın bölgedeki rolünün canlanmasından sadece kazanır. Beyan bugün 10 Ağustos’ta Rus mevkidaşıyla buluşması esnasında Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. Sarkisyan, Ermenistan’ın son hafta esnasında Rusya’nın dış politik temaslarını dikkatle takip ettiğini kaydederek ″Bir kez daha Rusya devlet başkanına, AGİT Minsk Grubu üyesi olarak Rusya’nın  gayretleri ve barış sürecine bireysel büyük katkıları için teşekkür ederim″ dedi.

Putin: Ermenistan, Transkafkasya’da Rusya’nın stratejik müttefiğidir

Ermenistan, Transkafkasya’da Rusya’nın stratejik müttefiğidir. Beyan 10 Ağustos’ta Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan’la buluşması esnasında RF devlet başkanı Vladimir Putin’den geldi. Rus lider dar kapsamlı müzakereler esnasında  Serj Sarkisyan’a  Avrasya Ekonomik Birliğinin (AEB) Ermenistan’ın entegrasyonu sayesinde büyük ekonomik sonuca ilişkin olarak ″Biz ısrarlı şekilde, bu çerçevede en hassas yönler yanısıra uluslararası alanda ilk elde BDT sathında olmak üzere müttefiklik ilişkileri inşa ediyoruz″ dedi.

KONDA Demokrasi Nöbetlerine Katılanların Profilini Araştırdı

Buna göre, demokrasi nöbetine katılanların ezici çoğunluğu Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) destekliyor. Katılımcıların yüzde 81’i kendilerini dindar muhafazakar ve geleneksel muhafazakar olarak tanımlarken, yüzde 67 kendisini dindar, yüzde 16 inançlı, yüzde 17 sofu, yüzde 1 inançsız olarak tanımlıyor. Demokrasi nöbetine katılanların yüzde 39’unu kadınlar yüzde 61’ini erkekler oluştururken, eğitim ortalaması 9,7 yıl. Bu ortalama Türkiye genelinde 8.4 yıl, İstanbul için 9.1 yıl.

Altın madalya Rus eskrimci Yana Egorian'ın

2016 Rio Olimpiyat Oyunları eskrim branşında Rus sporcu Yana Egorian, kadınlar kılıçta altın madalyaya ulaştı. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları eskrim branşında Rus sporcu   Yana Egorian, kadınlar kılıçta altın madalyaya ulaştı. Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena'da yapılan eskrim müsabakaları sonucunda, kadınlar kılıçta madalyalar sahiplerini buldu. (Yana,1993'te Erivan'da doğan bir Ermeni kızı. 6 yaşında ailesiyle birlikte Rusya'ya göçmüş. 2015 yılında dalında Avrupa şampiyonu olmuş. HYETERT).

Dünya Gençlik Orkestrası Ermenistan'da konser verecek

Dünya Gençlik Orkestrası ve Tahran Senfoni Orkestrası sanatçıları, çıkacakları dünya turu kapsamında Ermenistan'da da konser verecekler. Dünya Gençlik Orkestrası Şefi İtalyan Damiano Giuranna, Tahran Senfoni Orkestrası Şefi Ermeni Loris Tjeknavorian ve Avusturya'nın Graz Üniversitesi'nde öğretim üyesi Nasir Heidarian üç gün sürecek konserin orkestra şefleri olarak sahnedeki yerlerini alacaklar.

İstiklal Caddesi’nde Topyekün Değişim

İstanbul’un tarihi ilçelerinden Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi, 100 yıldan fazla süredir pek çok değişimden geçti. İstiklal Caddesi son dönemde AVM’ler nedeniyle alışveriş eğilimlerinin değişmesi, bölgedeki oteller ve turistik işletmelerle yerli ziyaretçilerin uğrak noktası olma özelliğini kaybetmesi, sair sebepler nedeniyle kapanan kültür-sanat kurumları sonrası “entelektüel merkez” özelliğini yitirmesi, caddedeki karakteristik işletmelerin Afet Yasası ya da Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle kiracısı oldukları binalardan tahliyeleri ile gündemdeydi. Caddenin yaşadığı bu itibar kaybının yanı sıra işletmeler, 20 Temmuz 2015'te Suruç, 10 Ekim 2015 ile 17 Şubat ve 13 Mart 2016'da Ankara, 19 Mart 2016'da İstanbul İstiklal Caddesi, 8 Haziran ve 28 Haziran 2016 Vezneciler ve Atatürk Havalimanı canlı bomba saldırılarından ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimi nedeniyle oluşan ortamdan büyük ölçüde etkilendi. İrili ufaklı birçok kurum ve kuruluş, cadde üzerindeki şubelerini kapattı veya taşınma yoluna gitti.

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında jandarma istihbarattan 5 tutuklama daha

Son Dakika: Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında hakimliğe sevk edilen dönemin jandarma istihbarat görevlisi 8 şüpheliden 5'i tutuklandı, 3'ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ermenistan cumhurbaşkanı Karabağ’a ilişkin mutabakatların icrasının önemini belirtti

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’le buluşmasında, Karabağ sorununun diplomatik çözümüne katılım için Rus tarafına şükranını ifade etti. TASS’ın verdiği habere göre, tarafların soruna ilişkin daha önce sağlanan mutabakatların icrasının önemini belirten Sarkisyan ″Rusya’nın Dağlık Karabağ meselesinin diplomatik çözümü için kararlarından ötürü  Rus tarafına şükranımı ifade etmek isterim. Burada tabii ki, sağlanan mutabakatların icrası çok önemli, biz buna hazırız″ dedi.

Almanya'da yeni 'terör' önlemleri: Çifte vatandaşlık kaldırılacak, çarşaf yasaklanacak

Almanya'da terörle mücadele kapsamında yeni önlemler alınıyor. Almanya'da terörle mücadele kapsamında başvurulacak yeni önlemler kapsamında çarşaf yasağı getirilmesi ve çifte vatandaşlık hakkının kaldırılması düşünülüyor. Deutsche Welle Türkçe'nin RedaktionsNetzwerk'e dayandırdığı habere göre, Almanya'da iş başındaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Birlik (CDU/CSU), son haftalarda peş peşe meydana gelen saldırılar üzerine harekete geçti ve Hristiyan Birlik mensubu içişleri bakanları bir dizi yasanın sertleştirilmesini öngören bir paket hazırladı.

Trabzon’dan gelip Dink’i takip edenlere tutuklama talebi

Selahattin Günday
Dink cinayeti soruşturmasında jandarma ayağında 8 jandarma istihbaratçısına tutuklama istendi. Bu jandarma istihbaratçılarından 3’ü Trabzon’dan İstanbul’a gelerek Hrant Dink’i izleyen isimler. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında sekiz jandarma istihbarat görevlisi tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Hatay’da yakalanan Ermeni asıllı Fransız vatandaşı Arthium Aloyan, ’silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı.

Hatay'da Ermeni asıllı Fransız vatandaşı yakalandı. 2012’de Müslüman olduğunu belirten Fransız vatandaşı Aloyan, Ermenistan'da Ezidilerden olduğunu, Suriye’de El Nusra adına savaştığını ve Ermenice, Fransızca, Arapça, Rusça, İngilizce ve Kürtçe dillerini bildiğini ve konuştuğunu söyledi.

Ermenistan Dışişleri: Türkiye’nin Karabağ sorunu çözüm sürecinde yapacağı bir şey yok

Türkiye’nin Karabağ sorunu çözüm sürecinde yapacağı bir şey yok. Beyan, NEW.am muhabirine, Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sözlerini yorumlayan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın sözcüsü Tigran Balayan’dan geldi. Balayan şunları kaydetti: ″Biz Türkiye’nin Karabağ sorunu çözüm sürecinde yapacağı bir şey olmadığı yönündeki kanaatimizi sürdürüyoruz. Tamamıyla Azerbaycan yanlısı tutuma sahip Türkiye’nin vereceği tek fayda regülasyon sürecinden mümkün olduğunca uzak durmaktır. Çavuşoğlu’nun selefi de sürece katılım yönünde gayretlerde bulundu, bunun nasıl sonuçlandığını hepimiz biliyoruz″.

Başbakan: Ermenistan, ABD’yle ortak yeni proje olanaklarını değerlendirmeye hazır

Başbakan Hovik Abrahamyan, ABD Erivan Büyükelçisi Richard Mills ve yeni atanan USAID –Ermenistan Ofisi Bşk. Deborah Grieser’i kabul etti. Başbakan, Bn. Grieser’i atanması vesilesiyle kutladı, USAID Ermenistan Ofisi çalışmalarının tertiplenmesinde deneyimini en iyi şekilde ortaya koyacağı umudunu belirtti. Başbakan, ABD tarafından Ermenistan’a ve Ermeni halkına gösterilen desteğin öneminin altını çizdi, hükümetin ABD’yle yeni projelerin gerçekleştirilmesi olanaklarını değerlendirmeye hazır olduğunu belirtti, bir dizi projenin hali hazırda başarıyla sürdürüldüğünü kaydetti.

"Ey AKP elebaşıları, cemaatin ılımlı İslam dümenine yatanları, Hrant öldürüldüğünde hepiniz oradaydınız!"

Aydın Engin*
Hrant Dink davası da Cemaat’in, yani FETÖ’nün üstüne yıkıldı. Darbe girişimi bize, Cemaat’in bunu yapabileceğini kanıtladı. Yani yazının başından beri saya geldiklerimin hiçbirine şaşırmam... Ama inanmam. İnanmam için salak olmam lazım. Hrant Dink cinayetini (de) Cemaat’in üstüne yıkıp kendilerinin ve yeni“müttefiklerinin” ellerini yıkama dümenini yutmamızı bekliyorlar. Eğer Dink cinayeti tümüyle ve yalnızca Cemaat’in marifeti ise, yıllar boyu polis şefleri ve İstanbul ve Trabzon valileri için yargılama izni vermeyenlerin de FETÖ tayfası olmaları gerek. Bu böyleyse 2007’den bu yana İçişleri Bakanlığı koltuğundan oturan bütün AKP’liler de FETÖ üyesi demektir. Dahası... Eğer Hrant Dink cinayetinin tüm suçu sadece Cemaat’in sırtına yıkılacaksa, Hrant Dink’in yargılandığı davalarda mahkeme salonunda yer tutan, adliye binasını kuşatanların safında yer alan Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, Bedri Baykam gibi yiğitler de FETÖ üyesi olsalar gerek.

Türkiye, Avrupa’yı ikiye böldü

Celal Özcan  
Avrupa, Türkiye’de başarısız darbe girişimi sonucu yaşanan gelişmeler üzerine görüş ayrılığına düştü. Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye’ye yönelik nasıl bir politika izleyeceğini tartışıyor. Bazı AB üyesi ülkeler, Türkiye’deki gelişmeleri bir fırsat bilerek, hem mülteci sözleşmesini hem de üyelik müzakerelerini bitirmek istiyor. Bu ülkelerin başını Avusturya çekiyor….  Almanya başta olmak üzere AB üyesi ülkelerin ezici çoğunluğu Türkiye’yle müzakerelerin sonlandırılmasına karşı. Almanya’da muhafazakar Hıristiyan Birlik ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki büyük koalisyon hükümeti müzakerelerin devamından yana. Ancak yeni bir fasıl açılmasına Alman hükümeti de sıcak bakmıyor.  

Dink Davasında Sanıkların İstihbarat Daire Başkanlığı Tartışması

Elif Akgül
Dink cinayetine ilişkin davada dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde amiri Ercan Demir'in çapraz sorgusuna devam edildi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın dördüncü duruşmasının ikinci faslı bugün görüldü.

Komersant :''Putin Ermeni-Türk uzlaşması için zemin hazırlıyor''

''Yerevan'da Temmuz ayı ikinci yarısında meydana gelen kriz Serj Sarkisyan'ın rolünün zayıfladığını ve radikal eğilimlerin ise arttığını gösterdi. Bu durumda Serj Sarkisyan’ın iktidarının korunması için dış oyuncularının desteği gerekiyor. Rusya dışında Ermenistan için öyle bir oyuncu Türkiye olabilir. Türk basına göre Erdoğan Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesini planlıyor. Tahminlere göre Ermenistan ile Türkiye arasında normalleşme süreci Temmuz ayında başlamalıydı, ancak darbe girişimi süreci engelledi. Putinin temaslarının sonuçlarından biri Ermenistan ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesi için zemin hazırlanması olabilir. Şu ise uzmanlara göre Güney Kafkasya’daki gerginliğini azaltacak.

Bolsahay Nareg Guregian (in USA Team) at Rio 2016

Bolsahay Nareg Guregian (in USA Team) at Rio 2016


IMG_1228On behalf of Organization of Istanbul Armenians Board of Trustees,
Executive Committee and all committees we congratulate

NAREG GUREGIAN 
wishing him  success in all his future plans

2016 Rio Olimpiyatları'nda Ara Gevorgyan'ın ''Artsakh''ı seslendirildi

2016 Rio Olimpiyatları'nda artistik jimnastikte yarışan Ermeni sporcu Seda Tutkhalyan performansında Ara Gevorgyan'ın ''Artsakh'' şarkısını seslendirdi. 

Üçlü ittifak

Yılmaz Bilgen
Esed ailesi ile sıkı bağları bulunan ve terör örgütü lideri Mihraç Ural'ın da yakın arkadaşları arasında yer alan Nişan isimli Ermeni ABD'deki Ermeni lobisi tarafından destekleniyor. Türkmenlerden boşalan yerlerin Ermenilere tahsis edilmesi için ABD-Esed-Rusya üçgeninde görüşmeler yapıldığını belirten El Muhaberat ajanı, 2 ayı aşkın süredir ABD'ye ait İHA'ların bölgede olan biten hareketliliği kendilerine aktardığını söylüyor. (İster gül ister ağla. Rusya hala düşman demek ki HYETERT)

Dink Soruşturmasında Eski Jandarma İstihbaratçı Emre Cingöz Tutuklandı

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk ettiği istihbarat görevlisinden eski astsubay Emre Cingöz tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada, gözaltına alınan dönemin İstanbul Jandarma İstihbarat görevlileri eski astsubay Emre Cingöz, astsubaylar Mustafa Küçük, Mikdat Özbek, eski uzman çavuşlar Rahmi Özer ile Musa Yıldırım, tutuklanma talebiyle dün akşam nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Ohanyan: Ermenistan’a yönelik agresya durumunda Rusya, sözleşme kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirir

Ohanyan,″Aralarında daha önceden sağlanan mutabakatlar çerçevesinde de olmak üzere Ermenistan’a silah ithalatı artık gerçekleştirilmektedir. Biz aynı zamanda modern teknoloji alanı temsilcileriyle de işbirliğinde bulunmaktayız. Stratejik müttefikle işbirliği çerçevesinde varolan sözleşmeleri ayrıntılı inceleyip analiz ettiğimizi sanıyorum. Bu zarfta oldukça ciddi çalışma gerçekleştirildi″ dedi. Ermenistan askeri-siyasi yönetiminin sözleşmelerde Ermeni tarafının menfaatinin dikkate alınmasını hesaba kattığını kaydeden bakan Ohanyan ″Bütün bunları hesaba katarak , Ermenistan’a yönelik agresyaya teşebbüs edilmesi durumunda stratejik müttefiğin sözleşme kaynaklı yükümlülüklerini yerine getireceğini sanıyorum″ dedi.

Akhoyan: Rusya Ermenistan’ı da Azerbaycan’ı da darıltmamaya çalışıyor

Ermenistan Millet Meclisi üyesi, milletvekili Aragats Akhoyan, Rusya’nın bölge politikasının anlaşılır olduğunu kaydederek ″Rus tarafı, bölgedeki en güven verici ortak olarak Ermenistan’ın duruşunu çok iyi biliyor″ dedi. Hatırlatalım: RF devlet başkanı Vladimir Putin 8 Ağustos’ta Azerbaycan lideri İlham Aliyev’le buluşmasında, Rusya’nın Karabağ meselesinde hem Azerbaycan hem de Ermenistan için karşılıklı tavizlere dayalı ve taraflar için kabul edilebilir çözüm bulmaları gayretinde olacağını belirtti.

YAZ AYLARINDA EN SIK GÖRÜLEN ACİL DURUMLAR VE İLK YARDIM

Dr.med.Sarkis Adam
Suda Boğulma
Yaz  aylarında sık görülen acil durumların başında denizde veya havuzda, gölde boğulmalar gelir: Boğulmada en önemli belirti kişinin  nefes almada  güçlüğü ve nefes alamamasıdır.
Genellikle boğulanın ağzında köpük , dudaklarında,parmak uçlarında ve tırnaklarında morluk görülür. İlk olarak boğulan kişiyi,boğulma nedeni olan ortamından (deniz, havuz, göl, nehir) derhal kurtarılmalı, kişi  sırt üstü yatırılmalı ,öncelikle dolaşım sistem ve solunum sistemi kontrol edilmelidir. Duruma göre tıbbi yardım istenmelidir.

Bozdağ: Tutuklama 16 bin civarında

HSYK'nın Savcı Sarıkaya hakkında soruşturma başlattığını belirten Adalet Bakanı Bozdağ, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan adli bilançoyu açıkladı: 16 bin civarında tutuklama, gözaltı işlemi devam eden 6 bin civarında, 7 bin 668 civarında adli kontrol kararı verilen var.

Türkiye 10-20 yıldan önce AB’ye giremez

Celal Özcan / Berlin
SPD’li Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, ARD TV kanalına verdiği röportajda; “Ben bu konuda Türkiye’nin yakın bir zamanda, 10 ila 20 yıldan bahsediyorum - AB’ye üye olma şansı görmüyorum. Bunu tüm şartları yerine getirse bile görmüyorum. AB şimdi küçük bir ülkeyi bile üyeliğe kabul edebilecek durumda değil. Türkiye’yle konuşmak için bizim her türlü kanalı açık tutmamız lazım. Bu nedenle ‘Türkiye’yle müzakereleri durduralım’ tartışmasını akıl almaz görüyorum. Kaldı ki, zaten müzakereler yürümüyor. İdam cezasının gelmesi durumunda müzakerelerin anlamı kalmaz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev: Azerbaycan Rusya'nın Dağlık Karabağ sorunu çözümündeki rolünü önemsiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Siz Karabağ konusunu hatırlattınız, bu sorun gerçekten de daha Sovyetler döneminden bize kaldı. Bu sorunun Ermenistan ve Azerbaycan için ne kadar ciddi konu olduğunu biliyoruz. Biz, Ermenistan ve Azerbaycan’ın öyle çözüm bulmasına gayet ediyoruz ki, tavizli ama her iki taraf için kabuledilebilir olsun, her iki ülkenin halkları zafer kazansın, her iki devlet sorunu bugünün ve gelecek nesillerin çıkarlarına uygun çözdüğünü hissetsin.” diye konuştu.

Putin'den 3 günde 3 zirve

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile salı günü yapacağı tarihi zirve beklenirken, Rus liderin dün başlayarak üç güne sığacak yoğun “Avrasya odaklı” zirve trafiği ile yeni bir stratejik hamleye hazırlandığı yorumları da artıyor. Moskova’daki genel kanı, Putin’in “Avrasya entegrasyonu” yolunda adımlar attığı şeklinde. Bu arada Türkiye’nin Rusya ve İsrail ile başladığı “dış politikada barış atağı”nı Rusya’nı da katkısıyla, Ermenistan ile sürdürebileceği vurgulanıyor.

OIA RAVISHED PARADISE – FORCED MARCH TO NOTHINGNESS By Mardig Madenjian 35 KB 04:19 RAVISHED PARADISE – FORCED MARCH TO NOTHINGNESS By Mardig Madenjian -  ԲՌՆԱԳՐԱՒՈՒԱԾ ԴՐԱԽՏԸ ԲՌՆԱԳԱՂԹ ԴԷՊԻ ՈՉՆՉՈՒԹԻՒՆ