Etiketler

Ermeni Harut Usta

Coşkun Özbucak / cozbucak52@hotmail.com
7­8 yıl oldu, Harut Ağabey’le Hayat Televizyonu için çekim yaparak 40 dakikalık program yapmıştım. Neler anlatmamıştı ki, bir de kendine ait ‘mini müze’sini gördüğüm için kendimi ayrıcalıklardan hissetmiştim. İbrahim Dizman’ın ‘Adı Başka Acı Başka’ adlı Harut Artun Ağabey aracılığıyla Ordu’daki Ermenilerin yaşam öyküsünü anlatan kitabını okuyunca anılar yeniden gözümün önünde canlandı. Kitapta yer alan bilgiler kimilerin ‘hoşuna’gitmeyebilir ama yaşanmışlıkları inkar etmenin de anlamı yok! Adına ne derseniz deyin Ordu’da Ermeniler yok edildi…

Dink Davası hakimi gözaltına alındı

Dink davası hakimi Rüstem Eryılmaz, Gülen Grubu'na yönelik soruşturma kapsamında Manisa'da gözaltına alındı. Gülen Grubu'na yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan hakim Rüstem Eryılmaz Manisa'da gözaltına alındı. Bir dönem Hrant Dink davası dosyasına bakan ve halen Urfa'da görev yapan Hâkim Rüstem Eryılmaz, 'FETÖ' operasyonu kapsamında Manisa'da gözaltına alındı.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin 'BBB-' ile 'yatırım yapılabilir' seviyede bulunan kredi notunu teyit etti, not görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e çevirdi. Fitch değerlendirmesinde, görünümün politik dengede yükselen riskleri yansıttığını söyleyerek, darbe konsepti dışında güvenlik durumlarının kötüleştiğini, politik belirsizliğin ekonomik performansta etkisinin olacağının beklendiğini ve ekonomik politikaya risk teşkil ettiğini söyledi.

Paylan: Özgür Gündem’i Kapatmanın Yasal Dayanağı Nedir?

HDP’den Paylan soru önergesinde, Özgür Gündem’i kapatmak için gerekçe gösterilen Anayasa maddesinde mahkumiyet şartı olduğunu, gazetenin böyle bir mahkumiyet kararı olmadığını hatırlattı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Özgür Gündem’in kapatılmasının, Anayasa’daki gerekçe gösterilen kanun maddesine uymadığını belirtti, gazetenin neden kapatıldığını sordu.

Bartholomeos için köyünde kutlama

FENER Rum Patriği Bartholomeos, doğduğu Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi'ne bağlı Zeytinli Köyü'nde, patrikliğe seçilişinin 25'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlamalara katıldı. Rum Vakıfları Destekleme Derneği ile Gökçeada İmroz Koruma, Yardımlaşma, Geliştirme ve Yaşatma Derneği tarafından Patrik Bartholomeos'un doğduğu Zeytinli Köyü'nde, Özel Gökçeada Rum İlkokulu önündeki meydanda gerçekleştirilen etkinliğe; İlçe Belediye Başkanı MHP'li Ünal Çetin, Yunanistan Milletvekilleri Katerina Marku, Manolis Thrapsaniotis, Valia Vayionaki, Eleni Stamataki, Yunanistan'ın İstanbul Konsolosu Evangelos Sekeris, Gökçeada Metropoliti Dragonis Krilyos, İmroz Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Laki Vingas ile yaklaşık bin kişi katıldı.

Yerevan, yaşam ve iş için dünyanın en uygun 10 ülke listesinde yer aldı

Dünyanın önde gelen medya kaynaklarından bir olan Fastcompany.com, yurtdışında yaşamak  ve çalışmak için en uygun 10 şehrin listesini hazırladı. Ermenistan kaynaklı "ArmenPress" haber ajansına göre, bu listede Ermenistan başkenti Yerevan da yerini buldu.

Economist: Türkiye'de darbe girişimi sonrası 'Batı karşıtlığı'

Economist dergisi bu haftaki sayısında Türkiye'de darbe girişimi sonrası Batı ile Türkiye arasındaki ilişkiyi irdeledi… Derginin Batı'nın darbe girişimine tepkisini ele aldığı makalesinin bir kısmı şöyle: "Batı karşıtlığında artış var. Bir ankete göre Türklerin %84'ü darbe girişimcilerinin ülke dışından yardım aldığına inanıyor, %70'ten fazlası Amerika'nın parmağı olduğundan şüpheleniyor. Erdoğan ve bakanları Batı'yı çifte standart uygulamakla suçladı ve Fethullah Gülen'in iade edilmemesi durumunda ABD ile ilişkilerin ciddi şekilde bozulacağı uyarısını yapıyor."

Savaşta ve Barışta Atatürk: Küllerinden Doğan Türkiye Konferansı"

ABD'deki Louisville Üniversitesi öğretim üyesi tarihçi yazar Prof. Dr. Justin McCarthy, Ermeniler hakkında daha önce araştırmalar yapılmadığını, ancak son yıllarda Türkiye ve İngiltere'nin arşivlerine ve o döneme ilişkin istatistiki verilere ulaşabildiğini de aktaran Prof. McCarthy, Ermeni iddiaları karşısında Türkleri sevdiği için yazı yazmadığını, sadece gerçekleri söylediğini ifade etti. (Duy da inanma. HYETERT). Türklere inancının da büyük olduğunu vurgulayan McCarthy, "Türkiye'nin iyi bir istikbali olacağına inanıyorum. Ermeni problemi konusunda şu anda Batı'da insanların inandığı şey, bir yalan. Türklerin bir sürü problemleri var, Ermeniler de bundan yararlanmak istiyor. Birçok parlamento bu Ermeni soykırımını geçirmek istiyor." şeklinde konuştu. (Ermenilerin lobilere, paralı askerlere verecek milyar dolarları mı var? Yalandan kim ölmüş? HYETERT)

Uluslararası Af Örgütü Basın Açıklaması

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 13 Ağustos 2016 tarihinde Alman RTL kanalına yaptığı açıklamada ve 16 Ağustos'ta Barolar Başkanlarına yaptığı konuşmada Uluslararası Af Örgütü hakkında bazı görüşlerini açıklamıştır. Dile getirilen bu görüşler konusunda bazı gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Feast of Sts. Joachim and Anna

eNewsletter of the Eastern Diocese
The Armenian Church styles her Sourp Asdvadzadzin: the “Holy Mother-of-God”: an almost cosmic title which has elicited reverent love from generations of Armenian Christians, and is honored as the name of many of our churches. In more common parlance she is St. Mary: the girl of humble piety who carried the Hope of the world within her body, and delivered Him as a baby in Bethlehem.

Amulsar project Groundbreaking Event
On August 19, a Ground-breaking ceremony for Lydian Armenia’s Amulsar project took place in the future area of the heap leach facility, at Vayots Dzor Marz of Armenia. 

«Schneider Electric» üretimi Ermenistan’a kaydıracak

Başbakan Hovik Abrahamyan enerji alanında faaliyet gösteren  Fransız «Schneider Electric» firması Rusya ve BDT ülkeleri Direktörü Johan Vanderplaetse ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başbakan, Fransız firmasının Ermenistan’da faaliyetlerini yoğunlaştırma ve yatırım projesi gerçekleştirme inisiyatifini  ve bu yöndeki pratik adımları memnuniyetle karşıladı. Abrahamyan, Ermenistan’da enerji alanında faaliyet gösterme yönünde geniş olanaklar olduğunu kaydetti.

Trabzon’un ayarları ve 2004 seçimleri

Ali Öztürk
Trabzon’un ayarlarıyla oynandı… Bu tespit, Trabzon’u en üst düzeyde yöneten eski Vali Hüseyin Yavuzdemir’e ait… Trabzon’un ayarlarıyla oynandığını ve bu kent üzerinden Avrupa’ya mesajlar verildiğini yıllardır yazıyoruz. Kah Diyarbakır’ın karşısına çıkardılar, kah Avrupa’ya Trabzon üzerinden mesaj yolladılar. Ama her şeyden önemlisi, kentin ayarlarını bozup, yeni ayar çektiler. Daha önce de defalarca yazmıştık. Kilise ve papaz bu ülkede yalnız Trabzon’da yoktu...  Ama papazı Trabzon’da vurdurdular. Hrant’ı bu ülkede katledecek binlerce tetikçi varken, Trabzon’dan seçtiler.
Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, “Beni cemaat harcadı” diyor ve art arda üzerinde yürütülen operasyonları sıralıyor.

21 Nefes Kesici Festival

1. Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, ABD

Albuquerque Uluslararası Balon Festivali, ABD
Yaklaşık 750 sıcak hava balonunun gökyüzünde yerini aldığı Albuquerque Uluslar Arası Balon Festivali, her yıl Ekim ayında, ABD’nin New Mexico eyaletine gidenlere büyüleyici bir manzara sunuyor.

Yeryüzü Doktorları, 'Dünya İnsani Yardım Günü'nü kutluyor

2009 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla Dünya İnsani Yardım Günü olarak anılmaya başlayan 19 Ağustos, tüm dünyada insani yardım alanında çalışan kişilerin kutsal vazifelerine dikkat çekerken, bu uğurda yaşamını yitirenlerin de hatırasına sahip çıkıyor. 2000 yılından bu yana insani yardım alanında faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları, 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü'nü(*) 14 bin gönüllü ve 169 çalışanı ile kutluyor.

Suriye Ermenilerine destek amaçlı fotoğraf sergisi: «Dünyayı daha insancıl hale dönüştürelim»

19 Ağustos’ta Erivan «Madde 3» Kulübünde Suriye Ermenilerine destek amaçlı «Dünyayı daha insancıl hale dönüştürelim» başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Her yıl 19 Ağustos’ta «Dünya Hümanizm Günü» kutlanmakta. Bu yıl etkinlik «Ortak insanlık» sloganıyla bugün insani yardıma ihtiyaç duyan 130 milyon insan adına birleşme çağrısıyla başladı.

Gaziantep’te Uzakdoğulu turistlere ‘tepki’: Müslümanları Hristiyan yapıyorsunuz, gavurlar!

Uzakdoğulu bir turist kafilesi “Müslümanları Hristiyan yapıyorsunuz, defolun gidin buradan” denerek Gaziantep il merkezinden kovuldu… Facebook’ta yayınlanan ve dün çekildiği belirtilen video görüntüsünde yaşlı, uzun sakallı ve şalvarlı bir kişinin, Uzakdoğulu olduğu anlaşılan bir turist grubunun kente gelmesine sözlü saldırıda bulunduğu görülüyor… Bağıran kişi yanındakilerle birlikte turistlerin peşinden giderken “Defolun gidin buradan. Yallah. Ahlaksız adamlar. Siz Müslümanları Hristiyan yapıyorsunuz ya! İmansızlar!” diyor. Saldırgan gruptan birinin de “Gavur oğlu gavurlar sizi” dediği duyuluyor. (Bu memlekete Turist yağsa yeridir (!) HYETERT)

Müziğin Tarihsel Yolculuğunda Gerçekleşen 18 Dönüm Noktası

Doğu Cem Gürcan /Onedio Editörü
Tarih boyunca yapılan pek çok icat, insanlığın hayatını değiştirirken, ruhumuzun gıdası olan müzik de bu gelişmelerden payına düşeni aldı. İşte müziğin doğuşundan bugüne kadar başından geçenler...
1. Müzik yazısının kullanılmaya başlanması.
İnsanlık, yaklaşık 5000 yıl önce nasıl bedensel ve sözsel anlatımlarını yazısal sembollere dönüştürüp kalıcılaştırdıysa, müzik eseri üretenler de antik Yunan’dan başlayarak, eserlerini belirledikleri semboller aracılığı ile yazıya dökmeye çalışmışlardır.  Yaklaşık 2500 yıllık müzik yazısı tarihinde bilinen ilk somut çalışmayı Romalı filozof Boethius yapmıştır. “La”dan başlayarak seslerin her birini harflerle sembolize etmiştir. Daha sonra 9.yüzyıla kadar bu yazıya, eserlerin okunuşunda her okuyanın farklı anlamlar çıkarmaması için çeşitli eklemeler (porteye yazmak, sembollerin yanına iniş çıkışları gösteren işaretler koymak v.s.) yapıldı.

Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Ermeni güreşçi için adalet kampanyası başlatıldı

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde devam eden 31. Olimpiyat Oyunları’nda önyargılı hakimliği yüzünden Grekoromen güreş finalinde 1:1 skorla yenilen Ermeni güreşçi Mihran Harutyunyan için Change.org’da imza kampanyası başlatıldı.Mihran Harutyunyan için adalet isteyen dilekçede “16 Ağustos’ta 31. Olimpiyat Oyunları’nda greko-romen finalinde Sırp güreşçi Davor Shtefanek ile yarışan Mihran Harutyunyan önyargılı hakimlik yüzünden altın madalyaya ulaşamadı. Grekoromen güreş için bu bir rezilliktir. Tüm dünya asıl kimin şampiyon olduğunu gördü” ifadeleri kullanıldı.

Emeni-Rus ortak askeri birlik kurulacak

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 4. kolordusu ve Ermenistan’da konuşlu Rus 102 Nolu Askeri üssü yeni kurulacak Ermeni-Rus ortak birliğini oluşturacak. Haberi aktaran Rusya Hükümetinin resmi yayın organı “Rosiyskaya gazeta” yeni kurulacak askeri oluşumu hakkında başka ayrıntılar paylaşmadı. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 4. askeri kolordusu Ermenistan-Azerbaycan sınır hattının Nahçıvan kısmını koruyor. Ortak askeri oluşumun komutanı Ermeni Tuğgeneral Andranik Makaryan olacak.

Analiz - Fransa "Hristiyan Köklerine" Dönüyor

Bilal Müftüoğlu
Fransa'da siyasetçiler, ülkenin kuzeyindeki Rouen şehri yakınlarında bir papazın terör saldırısında öldürülmesinden sonra Katolik dünyasını kucaklayıcı bir politika izlerken, Fransa'nın "Hristiyan köklerine" atıfta bulunmakta gün geçtikçe daha ısrarcı davranıyor. Laikliğin dünya çapında en katı savunucusu olan Fransa'da İslam'a yönelik yaptırımlar "reform" çağrıları ve tesettür mayo yasağı üzerinden devam ederken Hristiyanlık, siyasiler ve kamuoyu nezdinde giderek daha fazla vurgulanıyor. Fransa'nın 1905'te resmen devlet idaresinden uzaklaştırdığı Katolik kilisesiyle "barışmasının" en önemli işaretleri arasında, siyasetçilerin Vatikan'la sıkı temas kurmaya başlaması yer alıyor. (Darısı başımıza. HYETERT)

Dışişleri:-Ermeni taraflarının amacı nettir: Karabağ, Azerbaycan bünyesinde olamaz

Dışişleri bakan yard. Şavarş Koçaryan şunları belirtti: ″İşte bu iki mesele net ortaya konmuştur. Buna nasıl ulaşılması gerektiği hususundaki ayrıntılara ilişkin, bu artık müzakereleri yürüten karşı tarafının tutumuna bağlı olarak, farklı bir meseledir. Yani bu hasmın tutumuna bağlı, onun tutumuysa oldukça rijit. Bu durumda detaylara ilişkin konuşmak doğrudan anlamsızdır″.

Dokunulmazlara dokunuluyor

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğraması Hrant Dink soruşturmasının da önünü açtı. Daha önce dokunulamayan isimler şu anda ya gözaltında ya tutuklu durumda. Cinayetteki ‘Jandarma ve Cemaat bağlantısı’ darbe girişimi sonrası daha da görünür hale gelmeye başladı.

Barış misyonlarına Ermeni tarafının katılımı değerlendirildi

Ermenistan Savunma bakanı I. yard. Davit Tonoyan 17 Ağustos’ta ABD «Global Barış İşlemleri İnisiyatifi» (GPOI) Programı ABD Avrupa Kuvvetler Komutanlığı koordinatörü Ann Stieglitz ve ABD Savunma Bakanlığı Askeri-Sivil İşbirliği Merkezi Barış Koruma Programları sorumlusu Timothy Byrne’yi kabul etti. Buluşmada BM şemsiyesi altında gerçekleştirilen barış misyonlarına Ermeni tarafının katılımı, bunun  için gerekli seminerlerin düzenlenmesi ve Barış Koruma Araştırma Merkezinin yeniden inşası, el yapımı patlayıcı cihazların ortaya çıkarılması ve etkisizleştirme araçlarının temini vb. olmak üzere «Global Barış İşlemleri İnisiyatifi» Programı çerçevesinde gerçekleştirilecek inisiyatiflere ilişkin meseleler değerlendirildi.

Ermenistan ve Belçika hava taşımacılığı alanında eşit koşullarda işbirliğinde bulunacak

Ermenistan ve Belçika açık sema rejimi çerçevesinde hava taşımacılığı alanında işbirliğinde bulunacak. Yeni hükümetler arası anlaşma taslağı 18 ağustos’ta yapılan Ermenistan Bakanlar Kurulu oturumunda onaylandı.

Amerika’ya heyet yollamayın

Ege Cansen
Kürt meselesinden dolayı ABD ve AB gibi iki büyük stratejik ortağımızla başımız fena halde derttedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın içeride çok oy getiren “meydan okumaları” dışarıdakilerin asabını bozuyor. O kadar ki, İslamafobi'ye (İslam korkusuna) kapılmış Batılılar, Türkiye'deki “İslamcı Darbe” girişimini bile kınamakta isteksiz davranmıştır. İçlerinde, bunun İslamcı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otokratik yönetimini güçlendirmek için tertiplediği, düzmece bir darbe olduğuna inananlar bile çıkmıştır. Putin ile barışması ve Yenikapı mitingi de bu şüphenin haklılığına kanıt kabul edildi. Kısacası Türkiye'nin Batı'daki imajı dibe vurmuş vaziyette. Haberlere göre AKP, bozulan bu imajı onarmak için ABD'ye heyet yollamış. Heyet, bazı temaslar yapmış ve bir lobi firmasıyla anlaşmış.

BM: Ermenistan Güney Kafkasya’nın en inovatif ülkesi

Birleşmiş Milletlerin (BM) Global inovasyon raporunda Ermenistan bir basamak ilerleyerek 60. sırada yer aldı. Ermenistan'ın komşularından Gürcistan 64. sırada yer alırken, Türkiye 42., Azerbaycan 85., İran ise 78. sırada yer aldı.

Putin, Ermenistan’ın başarılarına ilişkin anarak Azerbaycan’a mesaj iletti

Moskova’da Putin-Sarkisyan buluşması esnasında enteresan ″diplomatik melodiler″ duyuldu. Görüş, 17 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Ermenistan İşverenler Birliği Bşk. Gagişk Makaryan’dan geldi. Makaryan ″Putin, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) çerçevesinde Ermenistan’ın başarılarına ilişkin konuşurken, söylemek istediği ilk şey bunun faydalı olduğuydu, bu Azerbaycan’a yönelik mesajdı. Moskova şimdi Bakü’ylü ‘uzatmalı bir aşk’ etabında″ dedi. İkincisi Makaryan’a göre Putin, AEB’nin gerekli bir yapı olduğunu gösterme arzusunda.

Cemaat, Tarikat ve Siyaset

Mustafa Elveren*
Bir ülkede; Hukukun üstünlüğü ilkesi işlemiyorsa, İnsanlar hak ve özgürlüklerini evrensel çerçevede kullanamıyorsa, İnançlar arasında eşitlik sağlanamıyorsa, Düşünceyi ifade etme özgürlüğü yoksa, Gerçek laiklik olmazsa, Dört yılda bir yapılan yerel ve milletvekilliği seçimleri göstermelik bir hal almışsa, O ülkeye karanlık güçlerin hâkim olması kaçınılmaz olur. Ne yazık ki, bugün ülkemiz böylesi bir duruma düşmek üzeredir.

Her şey bir gecede tersine döndü

Celal Özcan
Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini kınayan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya’da yoğun baskı altında. DİTİB, Türk hükümetinin Almanya’daki uzantısı olmakla suçlanıyor. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Almanya’da 1984 yılında kuruldu. Bugün 900 cami derneği bulunan DİTİB, Almanya’daki en büyük İslami kuruluş. Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi öncesine kadar, Müslümanların tek temsilcisi, diyalog partneri görülüyordu. Ama bu bakış DİTİB’e bakış bir gecede değişti. DİTİB’e yönelik eleştiriler, önce 1915 olaylarını soykırım olarak tanımaması için Alman Meclisi’ne yazdığı mektupla başladı. Asıl eleştiri bombardımanı ise Türkiye’deki darbe girişiminin ardından patladı.

Talat Paşa: Ermeni Çocuklarını Yok Ediniz Ve Rapor Veriniz

İsmail Taylan Kaya
”Halep Valiliğine
Hükümetin, Cemiyetin(ittihat Terakki Cemiyeti) emriyle Türkiye’de yaşayan Ermenilerin hepsini tamamen ortadan kaldırmaya karar verdiği size ilk başta iletilmişti. Bu emre ve karara karşı çıkanlar, imparatorluğun resmi memuriyetinde kalamazlar. Alınan önlemler ne kadar özgün olursa olsun, Ermenilerin varlığına son verilmelidir ve ne yasa ya da cinsiyete, ne de vicdanı kaygılara itibar edilmemelidir.“
Dâhiliye Nazırı Talât
15 Eylül 1915

CHP'nin 'gayrimüslim mülteciler' raporundan: Kimliklerini saklıyor; IŞİD korkusu yaşıyorlar

Hülya Karabağlı
Yozgat’ta bulunan Ermeniler, evde ve kendi aralarında Ermenice dışarıda Arapça konuşuyor. CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu’nun hazırladığı ‘Sınırlar Arasında’ başlıklı mülteci raporunda, Türkiye’nin değişik bölgelerine dağılan Müslüman olmayan 45 bin sığınmacının yaşam savaşı verdiği belirtildi. Raporda, "Kendilerine yönelik somut bir saldırı ve tehdit olmasa bile dini kimliklerini ve hangi millete ait olduklarını saklamak zorunda kalmaktadırlar" ifadeleri yer aldı. CHP'nin raporunda, IŞİD başta olmak üzere diğer radikal İslamcı örgütlerden kaçıp gelen Müslüman olmayan sığınmacıların, Türkiye’de de aynı korkuyu taşıdıkları ve tehdidin devam ettiğini düşündükleri belirtildi.

Artur Aleksanyan Wins First Gold For Armenia in Rio

RIO DE JANEIRO—Artur Aleksanyan became the first athlete to win a gold medal for the Armenia team on Tuesday when he beat Cuba’s Yasmany Daniel Lugo Cabrera in the final round of wrestling competition at the Rio Olympics. While receiving his gold medal Aleksanyan wore a shirt with the image of Robert Abajyan who was killed in Artsakh during the April War.

'Aynı Bahçede' dünya prömiyerini Saraybosna'da yaptı

Türk Ermeni ilişkilerine 9 yönetmenin gözünden bakan "Aynı Bahçede" (In the Same Garden) filmi, 22. Saraybosna Film Festivali'nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin yapımcılarından biri olan Enes Erbay, yaptığı açıklamada, dokuz kısa filmden oluşan uzun metrajlı bir film yaptıklarını söyledi.Erbay, Türk Ermeni ilişkileri üzerine, dünyanın çeşitli ülkelerinden dokuz yönetmenin proje kapsamında film çektiğini belirterek, "Bu yönetmenler arasında Türk ya da Ermeni yönetmen yok. Bu bizim meselemiz ama dışarıdaki insanlar bunu nasıl görüyorlar ve bu meseleye ait olan evrensel değerlere nasıl bakıyorlar? Çünkü aslında birçok şey evrensel. Dünyanın birçok yerinde, farklı sınırlarda benzer şeyler yaşanıyor. Örneğin bu dokuz filmden biri olan, Hintli yönetmenin çektiği film, Hindistan-Pakistan sınırında geçen bir hikayeyi anlatıyor. Bir diğeri ise boşanmış Ermeni ve Türk çiftin yeniden bir araya gelmesini anlatıyor." dedi.

Ermenistan 16 Ağustos’ta 2 gümüş 1 altın madalya kazandı

Brezilya'nin Rio De Janeiro şehrinde devam eden Olimpiyat Oyunları’nın 12. gününde Ermenistan 1’i altın, 2’si gümüş 3 madalya kazandı. Geceye damgasını vuran Arthur Aleksanyan sayesinde Ermenistan 1996 Olimpiyatı’ndan bu yana ilk kez altın madalya kazandı. Bu, bağısmız Ermenistan’ın tarhinde 2. Olimpiyat altın madalyası oldu.

Küresel politika ve uluslararası ilişkiler

Prof. Dr. Ata Atun /ataatun@milligazete.com.tr
Ermenistan’ın can düşmanı olan Azerbaycan’a da silah satmaya devam edeceğini belirtmesi Sarkisyan’ı düş kırıklığına uğrattı... Putin ve Rus yetkililer, Ermenilerin bu suçlamalarını kabul etmeyip, büyük bir pişkinlikle Ermenistan ile daha evvel üzerinde mutabakata varılan program çerçevesinde işbirliği yapmaya devam ettiklerini, uluslararası silah pazarının kurallarına göre davrandıklarını, Ermenistan’ı desteklemekten hiçbir zaman vazgeçmediklerini ve asla da bu bağları zayıflatmak niyetinde olmadıklarını belirterek konunun ciddiyet düzeyini aşağıya çekmeye çalıştılar. Ermenistan ile yapılmış olan anlaşmaya körü körüne sadık kalacağını belirten Putin, Azerbaycan’ın petrol ihraç eden bir ülke olduğunu, hazinesinde büyük miktarlarda altın rezervi ile nakit olarak ABD Doları bulunduğunu, Azerbaycan hükümetinin nereden isterse oradan silah alabileceğini belirterek, Ermenistan ile olan dostluklarının, stratejik ortaklığın ve güvenilir müttefikliğin, ticaret ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulayarak Serkisyan’ı yatıştırmaya, Ermenistan halkının da gönlünü almaya çalıştı.

Halklar SSCB'yi özlüyor: En yüksek oran Azerbaycan ve Ermenistan'da

Rusya’da ankete katılan ve SSCB döneminde yaşayanların yüzde 64’ü SSCB’de yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu görüşünü dile getirirken, bu oran Ukrayna’da yüzde 60 seviyesinde. SSCB’de yaşam kalitesinin daha iyi olduğu görüşünü savunanların oranının en yüksek çıktığı iki ülke ise Ermenistan ve Azerbaycan. Ermenistan halkının yüzde 71’i, Azerbaycan halkının ise yüzde 69’u SSCB dönemini daha iyi buluyor.

Ermenistan’da 14-18 Eylül’de Rus Filmleri Haftası gerçekleştirilecek

Ermenistan’da Rus Kültür Günleri çerçevesinde 14-18 Eylül’de Erivan, Gümrü ve Abovyan’da Rus Filmleri Haftası etkinlikleri gerçekleştirilecek. Bilgi 17 Ağustos’ta düzenlenen basın toplantısında Rusya Kültür Bakan yardımcısı Anna Manilova’dan geldi. Manilova  6 Eylül’de Erivan Devlet Tiyatro ve Sinema Enstitüsünde Sinema Günü düzenleneceğini belirterek ″Rus klasik ve son yılların en enteresan filmlerini seçtik. Rus Film Haftası «Ekip» filminin gösterimiyle başlayacak″ dedi.

Rusya, Ermenistan ile ortak askeri birlik kuracağını duyurdu

Rusya Savunma Bakanı, Ermeni mevkidaşı ile Erivan'da bir araya geldi. İki ülke, ortak askeri birlik kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladı. Öte yandan Rusya-Ermenistan arasında askeri konularda 50 anlaşmanın daha imzalandığı bildirildi. 

Dünya Ermenileri Katolikosu, Hindistan’a hareket etti

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II,  Hindistan’a hareket etti. Katolikos Garegin II, Kalküta Ermeni Hümaniter Kolejini ziyaret edecek.

Dink'in vurulduğu yerde 9 jandarma

Selahattin Günday
Hrant Dink soruşturması yeni tespitlerle gün be gün aydınlanıyor. Dink’in vurulduğu gün olay yerinde dokuz jandarmanın olduğu tespit edildi. Cinayetin ardından İstanbul Jandarma İstihbaratta görevli Tim komutanı yüzbaşı Muharrem Demirkale’nin ‘paralel soruşturmalarından tutuklu ve firari isimleri aradığı’ belirlendi.

Belgrad'ın 122 yıldır tamamlanamayan mabedi: Aziz Sava

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da inşa edilen ve Balkanlar'ın en büyük Ortodoks mabedi olacak Aziz Sava Kilisesi'nin inşası 122 yıldır devam ediyor. Sırp Ortodoks Kilisesi'nin (SPC) kurucusu Aziz Sava'nın adını taşıyan kilisenin tamamlanabilmesi için mabedin içindeki mozaik işlerinin tamamlanması bekleniyor.

Rumlardan özür dilenmeli

Adem Özgür / 21.04.2016
Farklı Rum ve Yunan kaynaklarına göre 1914-1923 arasında Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye’de baskı ve katliamlara maruz kalan 65 ila 300 bin arasında Pontuslu Rum hayatını kaybetti.

Nefret Söylemi ve Adalet Bakanına Mektup

Sayın basın mensubu,
15 Temmuz darbe girişiminin ardından azınlıklara yönelik nefret söyleminde büyük bir artış görülmeye başlamıştır. Fethullah Gülen'in "Ermeni" olduğu iddiasıyla başlayan bu söylemler giderek tüm Hıristiyanları ve Yahudileri hedef almaya başlamıştır. CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a bir mektup yollayarak bu söylemin sona erdirilmesi için "hassasiyet" çağrısı yaptı.

Dink cinayeti soruşturmasında Albay Ali Öz dahil 4 kişi tutuklandı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 7 kişiden dördü sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Dink cinayetine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Veysel Şahin, Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Polis Memuru Tefik Cantürk, Trabzon Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Önder Araz, İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Uzman Jandarma Osman Kırçalı, İstanbul Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Astsubay Ecevit Emir ve Adem Sarıgöl mahkemeye sevk edilmişti.

Ermeniler Beykoz’daki araziyi paylaşamıyor

Beykoz Surp Nigoğos Ermeni Kilisesi’ne ait olan mezarlık arazisi, Vakıflar Genel Meclisi (VGM) kararıyla hayrattan akara çevrildi...El konulmuş olduğu için uzun yıllar vakfın uhdesinde olmayan mezarlık arazisi, 2012’de VGM kararıyla vakfa iade edilmişti. Tapusu Surp Nigoğos Ermeni Kilisesi Vakfı adına 34 bin 470 metrekare olarak tescil edilmiş olan arazinin üzerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2011’de yaptırdığı tören alanı, bir cami, bir okul ve üzerinden yol geçirilen bir bölümün yanı sıra çok sayıda işgal bulunuyor. Cami dışındaki devlet kurumlarına ait yapılar için vakıf tarafından açılan davalar devam ediyor.

Cenk İldem yarı finalde Ermeni Akeksanyan'ın rakibi oldu

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda erkekler grekoromen stil 98 kiloda milli güreşçi Cenk İldem, çeyrek fi̇nalde Rus Islam Magomedov'u 3-1 mağlup ederek yarı finale çıktı. Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena'da düzenlenen erkekler grekoromen stil 98 kilo güreş müsabakalarında, milli güreşçi Cenk İldem ile Rusya'dan Islam Magomedov çeyrek finalde karşılaştı. İldem, rakibini 3-1 yenerek olimpiyatlarda yarı finale yükseldi. Türk güreşçi, bu turda Ermeni Artur Aleksanyan ile gün içinde karşılaşacak.

Ermenistan'da da darbe girişimi olmuş

Jirar Sefilyan adlı şahsın daha önce Karabağ'da savaştığını kaydeden Oktay, şunları kaydetti: "Karabağ klanına mensup ve “kurucu meclis” adı altında bir örgütün de lideridir. Birbiri ile bağlantılı “Yeni Ermenistan hareketi” de bu baskına destek verdiğini açıkladı. Eylem sürdüğü sürece Ermenistan muhalefetini oluşturan küçük grupların bu eyleme destek verdiler. Türkiye'deki başarısız isyan girişimi ile birlikte organize edilen Ermenistan karakol baskını ve peşinden gelişen olayların asıl amacı Türkiye Rusya ilişkilerini baltalamak, Ukrayna'da Rusya'ya karşı başarı elde edemeyen Batı bloğunun Türkiye Ermenistan hattından Rusya'ya karşı yeni bir cephe açma girişimi olarak yansıdı… Karakol baskını adeta darbeye dönüşmesi hükümetin istifasını isteyen kalabalıkların sokaklarda eylemler yapmasına dönüştü. Türkiye'deki askeri isyan bastırılınca zaten Ermenistan'daki karakol baskını dünya kamuoyunda beklenen desteği alamamış, Türkiye gündemi Ermenistan gündemini bastırdığı için Ermenistan'daki karakol baskını ve peşinden devam eden kriz çok dikkat çekmemişti. 2 başarısız darbeyi destekleyen batılı güçler olayların kendiliğinden gündem dışına çıkması için adeta görmemezlikten gelerek örtbas etmeye çalıştılar.

Anatoliy Antonov 'Rusya ve Ermenistan 'ortak askeri birlik' anlaşmasını imzalamak üzere'

Rusya ve Ermenistan'ın, ülkeler arasında oluşturulacak ortak askeri birliğe ilişkin anlaşmayı imzalamaya yakın olduğu belirtildi.Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, Rusya ve Ermenistan ordularının katılımıyla ortak bir askeri birlik kurulmasını öngören anlaşmayla ilgili hazırlıkların son aşamasına gelindiğini söyledi.

Gülen’in dış güce ihtiyacı hiç olmadı

Etyen Mahçupyan /emahcupyan@karar.com
Gülen cemaatinin zaman içinde ‘Gülen örgütüne’ dönüşüp her türlü aracı kullanarak devlet kurumlarını içeriden fethetme girişiminde ulaştığı başarı birçoğumuzun idrakini zorluyor. Üzerlerine gelen tehdidi anladıkları noktada ‘Gülen terör örgütüne’ geçiş yapmaları ise genelde bir dış güce bağlanıyor. Bu açıklama biçimi aslında utancımızı gizlemek için ürettiğimiz psikolojik bir korunma. Bu tür eylemlerde doğrudan veya dolaylı dış güçler tabii ki olabilir. Ama konu Gülen örgütü olduğunda, darbe girişimi için bir dış gücün varlığı ne gerekli ne de yeterli… Muhtemelen daha gerçekçi tahmin Gülencilerin bunu kendilerinin tasarladığı ve dış ülkelerdeki belirli politik gruplara ‘satmak’ üzere ilk temasları da yapmış olduğudur.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yunanistan Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu

Raporda, Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu’na göre Trakya’da yaklaşık 100-120 bin nüfuslu, Yunan devletince resmi olarak tanınan “Müslüman azınlığın” yaşadığı, azınlığın statüsünün 1923 Lozan Barış Antlaşması ile tanımlandığı not ediliyor. Lozan Barış Antlaşması’nın Trakya’daki Müslüman azınlığa cami ve vakıflarını kurma ve yönetme ile iki dilli eğitim hakkı verdiği belirtilirken Yunan hükümetince atanan tayinli müftülerin aile hukuku alanında yargıçlık yetkisini kullanmalarını mümkün kıldığı ileri sürülüyor. Yunan hükümetinin Trakya’da üç müftüyü on yıl süreli olarak atadığı ve bu sürenin uzatılabileceği kaydedilen raporda, tayinli müftülerin azınlığa ait camilerde görev yapmak üzere imamlar görevlendirdiği ifade ediliyor… Yunan hükümetinin Trakya dışında yaşayan Müslümanların Lozan Barış Antlaşması ile resmen tanınan Müslüman azınlığın parçası olmaması nedeniyle bu antlaşma ile sağlanan haklardan yararlanamayacakları görüşünü muhafaza ettiğinin belirtildiği raporda, Rodos, İstanköy ve Onikiadalar’da yaşayan Türklerin din ve ibadet özgürlüğü alanında yaşadığı sorunlara yer verilmiyor.

Darbe girişiminin üzerinden bir ay geçti; kaç kişi tutuklandı, hangi kurumlar kapatıldı?

Gazetelerin genel yayın yönetmenlerini kabul eden Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarının ilgili bölümü şöyle: “Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hâkim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi.” İçişleri Bakanlığı verilerine göre 18 bin 756 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 10 bin 192 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında 853’ü rütbeli, 898’i rütbesiz toplam bin 751 polis, 157’si general, 2 bin 71’i subay, bin 100’ü Jandarma, 18’i Sahil Güvenlik personeli toplam 6 bin 153 asker, 2 bin 131 hâkim ve savcı, 64 mülki idare amiri ve 93 sivil bulunuyor. 4 bin 314 vatandaşın ise gözaltında işlemleri devam ediyor. Toplam 59 bin 467 kamu personeli ise açığa alındı. Verilere göre toplam 55 bin 978 pasaport iptal edildi.

Turkey deploys lobbyist army to shut down Gulen

Turkish demonstrators rally against the coup attempt in Turkey at the White House in Washington, D.C.,.. Recep Tayyip Erdogan has long accused Washington of siding with his country's enemies in Syria and harboring them inside the United States. Heady after the failure of a coup he has called a "gift from God," the Turkish president now seems convinced he can force the United States to rethink its support for the Syrian Kurds and turn over his Pennsylvania-based nemesis, Fethullah Gulen. Erdogan demanded the cleric's extradition at an Istanbul rally on July 16, less than 24 hours after the coup attempt.

Geoteam changes name to Lydian Armenia


Nurudinov, altın madalyaya uzandı

Özbek halterci Nurudinov, toplamda 431 kilo kaldırarak altın madalyanın sahibi oldu. Ermeni Simon Martirosyan, toplamda 417 kiloluk kaldırışıyla gümüş, Kazak Alexandr Zaichikov ise 416 kiloyla bronz madalyaya ulaştı.

Fransa’da Meryem Ana Kutlamalarına Güvenlik Kıskacı

Fransa’da Meryem Ana’nın göğe yükselişi günü kutlamaları nedeniyle her yıl binlerce Hristiyan’ın akınına uğrayan kutsal hac bölgesi Lourdes’da bu sene alınan güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Yetkililer, özellikle Nice saldırısını ardından bölgede güvenliğin sağlanması için 500’den fazla polis ve askerin görevlendirildiğini duyurdu.

MEB’den talimat: Ermenistan'ın davet ettiği konferansa katılmayın


Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Ermenistan'ın davet ettiği konferansa katılınmaması yönünde talimat verildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, 15-18 Eylül 2016 tarihleri arasında Ermenistan Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin 25. Yıldönümü” konulu uluslararası konferansa Türkiye’den herhangi bir katılımın olmaması konusunda Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Müdürlüğü’ne bir yazı ulaştırdı.

Azerbaycan yönetimi Ermeni yurttaşın tutuklanmasına ilişkin Kızıl Haç Komitesini haberdar etti

Azerbaycan yönetimi Ermeni-Azeri sınırını geçen Ermeni yurttaşa ilişkin durum konusunda  Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Bakü ofisini haberdar etti. NEWS.am’in UKHK Erivan Delegasyonundan edindiği bilgiye göre ″Misyonumuz çerçevesinde eşdeğer adımlara teşebbüs edeceğiz″ dendi. NEWS.am daha önceki haberinde Ararat eyaleti  Aygepat köyü sakini, 61 yaşındaki Henrik Aghekyan sınırı aşıp Azerbaycan tarafında olduğu ortaya çıktığı bilgisini verdi.

Almanya’da «Ermenistan Kültür Günleri»: 19 Ağustos-6 Kasım 2016

1988 yılından bu yana Ermenistan Kültür Bakanlığı, Eğitim ve Bilim bakanlığıyla Almanya’nın Saksonya-Anhalt Bölgesi Kültür-Eğitim Bakanlığı arasında Bilim-Eğitim ve Kültür alanlarında Üçlü Ortak Anlayış Memorandumu çerçevesinde aktif işbirliği gerçekleştirilmekte. Bu çerçevede Ermenistan’da 2005, 2007, 2009 ve 2015 yıllarınmda Alman Kültürü Günleri; Almanya’da ise 2004 ve 2014’te Ermenistan Kültür Günleri düzenlendi. 2014’te yapılan etkinlikte bir sonraki etkinliğin Berlin Avrupa Kültürleri Müzesinde yapılması kararlaştırıldı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı: Türkiye, Pontus Soykırımı için özür dilemeli

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Türkiye’nin Pontus Soykırımı için içtenlikle özür dilemesi gerektiğini söyledi. Hristiyanların her yıl Ağustos ayında kutladığı Meryem Ana Bayramı vesilesiyle Yunanistan’da düzenlenen dini törenlere katılan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, bu yıl Trabzon’daki Panayia Sümela Rum Ortodoks Manastırı’nda yapılması öngörülen ayine Ankara’nın izin vermemesi üzerine Türkiye’ye ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ın kuzeyindeki Veria kentinde bulunan Panayia Sümela Manastırı’nı bayram vesilesiyle bugün ziyaret eden Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Türkiye’nin Pontus Soykırımı için içtenlikle özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Dink Soruşturmasında Albay Öz ve Altı Kişiye Tutuklama Talebi

Dink cinayeti soruşturması kapsamında aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de bulunduğu altı asker ve bir sivil tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen aralarında dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de bulunduğu altı asker ve bir sivil şüpheli tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.