Etiketler

Patrikhane'den Akşam Gazetesi'ne: Bu iftiranın sonuçları çok acı olabilir

Akşam gazetesinin, Ekümenik Patrikhane’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğunu iddia eden ve hedef gösteren habere Patrikhane'den cevap geldi. Açıklamada "Akşam Gazetesi sorumlularının, Patrik Hazretleri’ne karşı kamuoyunda kin ve nefret doğurma amacı ile yayımlanan bu asılsız haberin çok acı sonuçlar doğurabileceğini bilmesi gerekirdi" dendi. Akşam gazetesinin 30 Ağustos tarihli sayısında, Ekümenik Patrik Bartholomeos’u darbe girişimi ile ilişkilendiren ve Patrikhane’nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğunu iddia eden bir haber yayımlandı. Manşetten verilen ve ABD’nin Yemen eski büyükelçisi Arthur Hughes tarafından dile getirildiği öne sürülen iddiaları barındıran Akşam’ın haberi, kısa sürede birçok site tarafından da alıntılandı. (Haberin uydurma olduğu anlaşıldı. Ne yazık ki utanan arlanan yok troller çalışıyor. HYETERT)

Alman bilim adamı: Karabağ, 21. Asrın Musa Dağıdır, ancak bu kez müdafileri ilelebet sağ kalmalılar

Yazar: Tatevik Ghazaryan
Alman bilim adamı ve tarihçi Michael Hesemann, Hesemann, Karabağ yurttaşlarını, onların husumet ortamında , komşuların şiddetine direnerek 1700 yılı aşkın Ermeni Hıristiyanlık kültürü ve mirasını korumalarından ötürü kutlayarak: «Onlar egemenliklerini korumak için tüm haklara sahipler. Ermeniler olarak bu toprakların ilk sahiplerinin ardıllarılar ve onların çabaları meşrudur. Onları katledenlerin ardılları, ″20. Asrın ilk soykırımı″ kurbanlarına (Papa Franchesco’nun sözlerine atıfta bulunmakta) olarak onlara tazminat ödemeliler. Özgür dünya artık onlara yönelik ayrımcılık, baskı ve şiddete asla izin vermemelidir. Karabağ 21. Asrın Musa Dağıdır, ancak bu kez müdafileri ilelebet sağ kalmalılar. Tanrı, Dağlık Karabağ kahramanlarını kutsasın!» dedi.

Almanya'dan 'Ermeni soykırımı' açıklaması

Cüneyt Karadağ
Der Spiegel dergisi, Alman hükümetinin Federal Meclis'in 1915 olaylarının 'Ermeni soykırımı' olarak tanıyan kararla arasına mesafe koyacağını iddia etmişti… Dergi, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in bu açıklamayı yapmak istemediğini; Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ise böyle bir açıklama yapmasının söz konusu olmadığını belirtmişti. Alman basınına yansıyan iddiaların ardından bugün kameralar karşısına geçen Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, haberdeki iddiaları kesin bir dille yalanladı. "Alman hükmeti Federal Meclis'in Ermeni soykırımı kararından geri adım atmıyor" diyen Seibert, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier'in 'Ermeni soykırımı'nın tanınmasına ilişkin kararı desteklediğinin altını çizdi.

Halep: Geceleyin uyduların göremediği kent

23 Ağustos 1516’da Yavuz Sultan Selim Halep’in elli kilometre kadar kuzeyindeki Mercidabık’ta Memlük ordusunu yenerek şehri ele geçirdi. Halep, iniş çıkışlarla, dört yüz küsur yıl Osmanlı’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri oldu...İstanbul hakkında geçen yüzyılda yayımlanmış belki de en iyi kitap olan Konstantiniyye - Dünyanın Arzuladığı Şehir 1453-1924 eserin de yazarı olan Mansel’in kitabında Osmanlı idaresi ve ondan sonraki feci yıllar değişik renk ve sesleriyle hayata dönüyor. Yukarıdaki bilgilerin tümü İngiliz tarihçi Philip Mansel’in Aleppo (Halep) adlı çarpıcı yeni kitabındandır.Yakında Türkiye’de de yayımlanacak olan kitapta Mansel şöyle diyor: “Halep, bir zamanlar, değişik ırk ve dinlere mensup insanların aynı şehirde birlikte var olabileceklerine dair bir mesajdı. Şehir, neredeyse bir gecede, hoşgörüden teröre yöneldi ve mesajını değiştirdi. Şimdi mesajı yirmi birinci yüzyılın bir önceki yüzyıl kadar yıkıcı olabileceğidir.” Mansel’e göre eğer devletler değişik milletlerden meydana gelen şehirleri desteklerse o şehirler zenginleşir. Kanıtı 1914 öncesi Osmanlı idaresindeki Halep ve bugün Londra ve Dubai gibi şehirlerdir. İç savaş Halep’i yıkık bir kent haline getirdi. Şehrin nüfusu iki milyondan 500 binin altına düştü. “Devletler ve milletler Halep’i öldürüyorlar,” diye yazıyor Mansel. “İnsanlar ve anıtlar yok oluyor. Uzaydan çekilen fotoğraflar geceleri şehirde neredeyse hiç ışık olmadığını gösteriyor. Yirmi birinci yüzyılda Halep karanlık çağlara girdi.“Halep’in geçmişi ve halen yaşamakta olduğu felaket diğer kentlere bir uyarı niteliğindedir. En huzurlu şehirler bile kırılgandırlar.”

Bağımsız Artsakh 25 yaşında!

2 Eylül’de Artsakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyeti'nin Bağımsızlığı'nın 25. yıl dönümü kutlanıyor. 2 Eylül 1991 yılında halk milletvekilerinin Dağlık Karabağ bölge kurulu, Shahumyan bölgesi kurulu ve diğer alt kurullar ile birlikte Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin ilan edilmesi ve geçici bir hükümetin oluşturulmasına karar verdi. 10 Aralık 1991'de, Sovyet Birliğinin çökmesine birkaç gün kala Dağlık Karabağ’da düzenlendiği halkoylaması sonucuna göre bağımsızlık kararı alındı ve 6 Ocak 1992'de de bağımsızlık resmen ilan edildi.Halkoylamasına katılanların yüzde 99.89 Karabağ’ın bağımsızlığına “Evet” dedi.

Ülkemiz Nasreddin Hoca’nın türbesine benzedi

Burhan Bozgeyik / burhanbozgeyik@milligazete.com.tr
Sözün burasında yine bir parantez açacağım: (Yaklaşık 20 sene önce Suriye’de Ermenilerin yanında çalışan Müslümanlardan işittim. Ermeni patronları onlara şöyle diyormuş: “Biz çocuklarımıza mükemmel Türkçe öğretiyoruz. Onlar yakında Türkiye’ye dönecek, belediye başkanı, idareci olacak” Suriye hâdiselerinden sonra bu sözler de bir mânâ kazandı. Filistin bölgesine göç etmeyi reddeden Yahudileri göçe mecbur etmek için İkinci Dünya savaşının çıkartılması gibi, Ermenileri sınırın beri yanına geçirmek için de Suriye savaşı çıkartılmış olabilir. Fîhi nazar…) Vatandaşlık için ileri sürülen “kriterlerin” tamamının, Suriye’den gelen Ermenilere uyması dikkat çekiciydi (Yok ev alacak, şu kadar devlet tahvili alacak, şu kadar sermaye koyacak, vs…). Ülkemiz, Nasreddin Hoca’nın türbesine döndü, derken söylemek istediğimiz bir husus da buydu. Yabancılar ülkemizden “korkunç” miktarlarda toprak ve gayr-ı menkul satın aldı. Son iktidar da son 12 senede bunu alabildiğine kolaylaştırdı. “Ne var bunda” diyenlere, İsrail’in nasıl kurulduğunu araştırmalarını salık veririm.  (İşte Türkiye’nin hakim zihniyeti bu, bu kafa Müslüman olmayana yaşama hakkı tanıyabilir mi? Troller her yerde. HYETERT)

Alman hükümeti, 'Ermeni soykırımı' kararına mesafe koyuyor

Celal Özcan / Berlin
Alman hükümeti çok tartışılan 'Ermeni soykırımı' kararının ardından bugün kritik bir duyuru yapacak. Hükümet bugün meclisin kararının siyasi olduğunu ve hukuki bir önemi olmadığını açıklayacak.ALMANYA, Türkiye’nin talebini yerine getirecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier anlaştı. Alman hükümeti, Ermeni tasarısında Türkiye’nin istediği açıklamayı bugün yapacak. Spiegel Online’ın haberine göre, hükümet sözcüsü Steffen Seibert bugün basının önünde Alman hükümetinin açıklamasını duyuracak. Alman Hükümeti, Federal Meclis’in, Osmanlı Devleti’nde yaşanan 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanımasını siyasi bir karar olarak niteleyecek ve kararın hukuki bağlayıcılığı olmadığını vurgulayacak. Alman hükümeti bu açıklamayla parlamenterlerin İncirlik Üssü’nde konuşlu askerlerini ziyaret etmesini tekrar sağlamak istiyor.

eNewsletter of the Eastern Diocese -Getting to "We Believe"

It was the great religious “confab” of the 4th century: a gathering of Christian bishops from throughout the world, convened by no less an authority than the Roman Emperor Constantine I. In A.D. 325, a town in the Black-Sea province of Bithynia played host to 318 scholars of the church who met to deliberate on the burning theological questions of the day.

Batı bizi bölmek mi istiyor?

Merve Şebnem Oruç
Son yılların 100 puan değerindeki en kritik sorusu bu: Batı bizi bölmeye mi çalışıyor, bizi bölmek mi istiyor? Yaşadığımız iç gerilimlerden, Orta Doğu'daki iç savaşlardan ve bölgesel çatışmalardan yola çıkıp sorduğumuz bu soruya verilen 'Evet' cevabı, sıklıkla 'komplo teorisi' ithamlarıyla karşı karşıya kalıyor… Batı bizi gerçekten bölmek istiyor ve bunu söylemekten çekinmiyor. Üstelik bunu Orta Doğu'ya barış gelecek iddiasıyla yapıyor, ama aslında bizi ve dünyanın geri kalanını çok daha korkunç bir girdabın içine sürüklüyor. Esas çözüm Avrupa'nın hatalarından da anlaşılabileceği üzere birlikte ve beraberlikte, ama zaten istenmeyen yegane şey ve tüm bunların oluş sebebi, Orta Doğu ve İslam dünyasında birlik ve beraberlik; bu gerçek artık çıplak gözle görülebiliyor.

Türkiye’nin G gücü…

Osmanlı’nın önce askeri, sonra idari yapıyı Batı’ya uyarlayan reformlar da bu paradoksal etkiyi yaptı. Öncelikle, reçete bizim değildi. Bu başı başına bir sorundur çünkü reçetenin yabancı olması, halkı dışlayacağınız, elitler yaratacağınız anlamına gelir. Sonra bu reformlar için gerekli para yoktu. Yetişmiş insan gücü de yoktu. Ülkeyi teknisyen/uzman adı altında ajanlarla doldurduk. Zihniyetimiz Batı paradigması ile fethedildi ve kendimize yabancılaştık. Devletin entelektüelleri, “İslamcılık, Türkçülük ve Osmanlıcılık” arasında bölünmüş, mucizevi reçeteler peşinde koşuyordu. Bence Sultanları, Tanzimatçıları, İttihatçıları, Kemalistleri vd. biraz boşuna tenkit ediyoruz. Kaos başladığında herkesin hataya zorlanacağı kesindir. Acilcilik herkesi esir almıştır… O yüzden bence zaruri olan Çözüm Süreci, tüm bedeline rağmen aleyhimize değil, lehimize işledi. Güçlüydük. Bilmiyorlardı. Ama güçlü ve değişmiş olduğumuzu 15 Temmuz’da gösterdik. Güçlü Türkiye’nin G gücü, herkesi merkeze doğru çekti. 19 yy tekrarlanmadı. Yeni bir şey oldu.

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü 2 Eylül 1991

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (Ermenice: Lernayin Ğarabaği Hanrabedutyun; Artsah (Artsakh) Cumhuriyeti / Eski Ermenice adı ile Artsah olarak bilinir. Kısaltılmış ise; DKC), de facto bağımsız cumhuriyettir. Artsah adı ve insanları ile yüzyıllarca Ermeni toprağı olmuştur, Sovyetler Birliği döneminde Azerbeycan “himayesinde olarak hediye” edildi, nasıl ki Tatarlar (eski Azerbeycanlılar) 1918’den sonra halk ve toprak olarak Azerbeycan ve Azeri isimlerle adlandırıldı, onlar da Artsah’ın adını Karabağ (Kara-bağ, Azerice: Qarabağ) verdiler; bol bağları olduğu sebebiyle.

Bugün Ermenistan’da 40 bin birinci sınıf öğrencinin okula gitti

Bugün,1 Eylül’de Ermenistan Cumhuriyeti 1430 okulunda ilk ders zili çaldı. Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı okul eğitim bölümü başkanı Narine Hovhannisyan 1 Eylül’de ülkede 40 bin birinci sınıf öğrencinin okula gittiğini açıkladı.

Kanada’dan Mektup Var

Ali Eyüboğlu / aeyuboglu@milliyet.com.tr
Bugün Türkiye’de Ermeni kelimesi maalesef; nefret, küfür, aşağılama ve buna benzer birçok anlamda kullanılırken, etnik kökenleri ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan gayrimüslimlerin de Türk ulusuyla birlikte Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlıklarını hiç olmazsa bu dizide anlatmaları, bu muhterem şahısların ne kadar münevver ve aydın bir şahsiyete salip olduklarının ispatıdır.

Mısır'da "yeni kilise yapımı ve restorasyonu" yasası

Mısır'da yürürlükteki kanuna göre ülkede kilise yapım ve restorasyonu için yerel idarelerin izni için Hristiyan nüfus yoğunlu şartı aranıyor, ayrıca güvenlik güçlerinin de onayı gerekiyor. Parlamento tarafından onaylanan yeni yasada güvenlik onayı şartı kaldırıldı. Nüfus yoğunluğu şartı da daha esnek hale getirildi. Son yıllarda Mısır'daki Hristiyanların nüfusu hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak 2 Kasım 2012'de Ortodoks Kilisesi Patrikliğine seçilen II. Tawadros, çeşitli vesilelerle Mısır'da 15 milyon Hristiyan olduğunu ifade etmişti.

'Meryem Ana' Kilisesi, kütüphane oluyor

Kayseri, (DHA)- Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılacak tarihi Surp Astvadzadzin (Meryem Ana) Kilisesi, 24 saat açık 'Kent Kütüphanesi' olarak düzenlenecek. Tarihi yapıda oluşturulacak kütüphanede 50 bin kitap bulunacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayseri'ye kazandırılacak olan 24 saat açık kent kütüphanesi için Başkan Mustafa Çelik'e bir sunum yapıldı. Sunumda projenin detaylarıyla ilgili bilgiler verildi.

Sahakyan: AK PM Oturumunda Ermenistan Belçika Delegasyonunun büyük desteğini gördü

Ermenistan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AK PM) kış oturum döneminde Azerbaycan yanlısı lobiciler tarafından Karabağ’a ilişkin tek taraflı ve gerçekliği çarpıtan tasarıların görüşülmesi esnasında Belçika Delegasyonunun büyük desteğini gördü. Beyan bugün 1 Eylül’de Belçika Temsilciler Meclisi üyesi, Belçika-Ermenistan Parlamento Dostluk Grubu Bşk. Els Van Hoof  ve beraberindeki heyetle buluşması esnasında Ermenistan Millet Meclisi Bşk. Galust Sahakyan’dan geldi.

Sarkisyan: Ermeni halkı Belçika tarafından Ermeni Soykırımının tanınmasını çok takdir ediyor

Başkan Sarkisyan, Belçika yönetimi ve halkına Ermeni Soykırımının kabul edilmesinden ötürü teşekkürünü ifade etti, Ermeni halkının bu adımı çok takdir ettiğini ve Soykırımın kınanması ve önlenmesi işinde Belçika’nın kararlı yükümlülüğü olarak kabul ettiğini belirtti. Buluşmada her iki taraf ta aktif parlamenter temaslar ve özellikle Ermenistan ve Belçika’daki parlamento dostluk grupları arasındaki ilişkilerin daha da pekişmesi ve derinleşmesi işindeki önemine  dikkat çektiler.

Aram Safaryan: Ermenistan, yeni ekonomik bölgede Rusya ve İran’ı cezbetmeli

Ermenistan, İran’la olan sınırdaki Meghri yeni ekonomik bölgede, hem İran hem de Rusya’yı cezbetmeli. Görüş, 31 ağustosta düzenlenen basın toplantısında politolog, Avrasya Ekspertiz Grubu üyesi Aram Safaryan’dan geldi. Projesi görüşme aşamasında olan Serbest Ticaret Bölgesi, Emenistan’a ülkenin güneyinde yeni sanayi projelerinin geliştirilmesi ve hazır ürünün ihracatına yardımcı olacak.Safaryan, bu meselede Rus kapitalinin katılımının, Ermeni  hazır sanayi ürünü esas alıcısının Rusya ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri olması bağlamında önemli olduğunu belirtti.

Torosyan: Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığı halkının fiziki varlığının teminatıdır

Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığı halkının fiziki varlığının teminatıdır. Beyan 31 ağustosta düzenlenen basın  toplantısında iktidardaki Ermenistan Cumhuriyetçi Parti milletvekili Şirak Torosyan’dan geldi. Torosyan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının, salt bağımsızlık adına bağımsızlık olmadığını kaydederek ″Bu halkı fizki imhadan kurtarma aracıdır. Biz Nisan savaşı günlerinde bunun, Azerbaycan’lı askerlerin yaşlı insanları, onları işkenceye maruz ederek katlettiğinde bunun tanığı olduk″ hatırlatmasında bulundu ve Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının diğer kazanımının Ermenilerin vatanlarının bir kesitinde ikinci Ermeni devletinin tesis olduğunu sözlerine ekledi.

Avrupa’daki Müslümanlar: Tunus’un Hristiyan Sultanı Mevlay Hasan

Ayça Yapar  13 Ağustos 2016 Kültür Sanat, Sayı: 131, Tarih
Tarihte çokça ittifaklar mevcuttur. Tunus’ta bulunan Hafsi Sultanı olan Mevlay Hasan, tahta geçtikten sonra erkek kardeşlerini öldürerek ve kör ettirerek tahtını sağlamlaştırır. Kardeşi, ünlü korsan Barbaros Hayreddin’in yardımıyla tahtı ele geçirir ve böylece Tunus Babıali’ye bağlanmış olur. İşte böylece sabık Sultan Mevlay Hasan’ın Avrupa serüveni başlar.Osmanlıların gayrimüslümlere hoşgörüsü Osmanlının, kendi toprakları içerisinde yaşayan gayrimüslimlere karşı hoşgörüsü bilindik bir mevzudur. (Hoşgörü, bu topraklarda hiçbir zaman vârolmadı: http://arsiv.sabah.com.tr/2007/04/26/haber,A3F33FFA84B64D89A6E0E79D3ADC1EB9.html HYETERT)

Uruguay'da Karabağ konulu panel düzenlenecek

Artsakh (Dağlık  Karabağ) Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının 25. Yıldönümü vesilesiyle 2 Eylül'de Uruguay'ın başkenti Montevideo'da Artsakh konulu bir panel yapılacak. Etkinlik,  Uruguay Ermeni Ulusal Konseyi tarafından düzenlenecek. Komteden yapılan yazılı açıklamada, "Uruguay'da Dağlık Karabağ için düzenlenen forum, tüm Güney Kafkasya bölgesinin güvenliği için tehdit teşkil eden Dağlık Karabağ - Azerbaycan ihtilafının barış yoluyla çözümüne katkıda bulunmayı hedefleyen  kamu faaliyetçilerini, akademisyenleri ile hukuk adamlarını birleştirecek." denildi.

Aşot Tavadyan: Petrolün 40-50 Dolar arasındaki varil fiyatı Rusya ve Ermenistan için elverişli

Ekonomist Doç. Dr. Aşot Tavadyan, Fiyatlarda bu düzey Rusya hane halkının satın alım düzeyini, Ermenistan’dan meyve-sebze yanı sıra konserve ihracatına katkı sağlayacak düzeyde muhafaza etmekte. Büyük bir ihtimalle fiyatların bu düzeyi aşması durumunda kaya gazı üretim hacmi artmakta. 2015’in ilk yarısında  Ermenistan’dan Rusya’ya ihracat 89.9 milyon AD Doları olurken, 2016 yılını ilk yarısında hemen hemen 1.9 kat artarak 171.1 milyon Dolar oldu.

Ermeni Soykırımı Hollywood'da

Ermeni soykırımını anlatan The Promise (Söz) filminin aralık ayında gösterime gireceği açıklandı. Filmde başrolleri Oscar Isaac ile Christian Bale paylaşıyor. Gazete Duvar'ın ArmanPress'ten aktardığı habere göre, Kirk Kerkorian‘ın sahibi olduğu Survival Pictures tarafından yapımcılığı üstlenilen The Promise (Söz) filminin çekimleri tamamlandı. Yapımcı firmadan yapılan açıklamaya göre filmde Christian Bale, Birinci Dünya Savaşı sırasında cephede savaşan Chris isimli bir adamı canlandırıyor. Oscar Isaac ise Bale’le aynı kadına aşık olan, geleneklerine bağlı Michael isimli bir adamı canlandırıyor.

Barış Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir. Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir. Türkiye hala Dünya Barış Gününü 1 Eylülde kutlayan nadir ülkelerdendir. (Doğrusunu söylemek gerekirse bu sene kutlamayı atlamak yerinde olur. HYETERT)

Türkiye Ermenilerinin 82. Patriği rahmetli Şınorhk Kalustyan İstanbul'da anıldı

Türkiye Ermenilerinin 82. patriği rahmetli Şınorhk Kalustyan'ın 25. ölüm yıldönümü etkinliklerine devam ediliyor. Kuruluşunun 50. yılını kutlayan Gazturman Gayan’da, kampın kurucularından olan Şınorhk Badriark’ın hayatı hakkında bir tiyatro gösterisi yapıldı.  En uzun süre (29 yıl) tahtta kalan İstanbul Ermeni patriği Kalustyan, görevi boyunca Ermeni toplumunun en sevdiği liderlerden biri. 22 Ağustos'ta düzenlenen etkinliğe Başepiskopos Aram Ateşyan, Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Din Görevlisi Rahip Harutyun Damatyan, Kıdemli Peder Krikor Damatyan, Gazturman Gayan Yönetim Kurulu üyeleri ve ada sakinleri katıldı.

Dünya Edebiyatının Ünlü Öykü Yazarı William Saroyan'nın 108 . Yaş Günü Nedeniyle / ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹԵԱՆ ԱԿԱՆԱՒՈՐ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՒՉ ՎԻԼԵԱՄ ՍԱՐՕԵԱՆԻ ԾՆՆԴԵԱՆ 108-րդ ՏԱՐԵԴԱՐՁԻ ԱՌԹԻՒ

Wılliam Saroyan 31 Ağustos 1908 tarihinde Amerikan'nın Kaliforniya eyaletinin Frezno kentinde doğdu ,Bitlis'ten Amerika'ya göç etmiş Ermeni bir ailenin  oğludur: Babası, William  üç yaşındayken ölünce, annesi Saroyan'ı ve üç kardeşini yetimhaneye vermek zorunda kaldı. Yetimhanede geçirilen beş yıldan sonra çocuklar annelerine kavuşarak Fresnoda 'da bir araya geldiler. Resmi eğitimle bir türlü yıldızı barışmayan Saroyan on beş yaşında okulu terk etti. Çeşitli işlerde çalıştı. Asıl hedefi  yazar olmaktı. Bunun için bir yandan da öyküler yazmayı sürdürüyordu. İlk öyküsü  1933 yılında yayınlandı. 

Paros Eylül Sayısı Çıktı


PEN 1 Eylül Bildirisi Ergülen'den: "Ben Gelmedim Dava İçin/Benim İşim Sevi İçin"

PEN Türkiye merkezi adına, 1 Eylül Dünya Barış Günü bildirisini kaleme alan Ergülen "Tüm yurttaşları Yunus Emre’nin “Ben gelmedim dava için / benim işim sevi için” anlayışı doğrultusunda yaşamaya, davranmaya davet ediyoruz" diye yazdı. PEN-Türkiye merkezi adına, bu sene 1 Eylül Dünya Barış Günü bildirisini, şair ve PEN-Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Ergülen kaleme aldı. Metinde, Özgür Gündem’in Yayın Danışma Kurulu’nda yer alan yazar Aslı Erdoğan’ın tutuklanmasına değinen Ergülen, çok sayıda yazar ve gazetecinin hapsedildiğini hatırlattı.

Nerede dinci terör varsa arkasından o devlet çıkıyor

Suudiler'in kolu öyle uzun ki Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimindeki rolleri dahi tartışılıyor. Dünyada dinci terör konuşulurken sistematik olarak atlanan bir etken var: Suudi Arabistan. Hem inanç olarak aşırıcılığı besleyen, hem de cihatçıları finanse eden Suudiler nedense dinci terörde sorgulanmıyor. Suudiler'in kolu öyle uzun ki, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimindeki rolleri dahi tartışılıyor. Scott Shane imzasıyla The New York Times'da çıkan makalede Suudiler'in terör ve aşırılık konusunda pek de konuşulmayan rolü sorgulandı.

Greko-Roman güreşçi Sergey Simonyan, Fransa'da bronz madalya kazandı

Fransa'nın Macon şehrinde gerçekleştirilen Dünya Güreş Gençler Şampiyonası'nın ilk yarışma gününde, Ermenistan'ı temsil eden Greko-Roman güreşçiler Sergey Simonyan (50kg sıklet), Gevorg Khumaryan (60 kg sıklet) ile Arman Bağdasaryan (78 kg sıklet) yarıştı. Simonyan, başlangıç yarışmasında Azerbaycan'lı Ziyad Zeynalov'a hiçbir fırsat vermedi (8:0), çeyrek finalde Ermeni sporcu İtalyan güreşçiyi yenerek yarım finale geçti. Yarım finalde Rus rakibine yenilen Simonyan, bronz madalyası için yarışmada 2:1 hesapla Kırgız rakibi Adilet Talaybekov'u galip yenilgiye uğrattı.

Nağdalyan: Dağlık Karabağ halkının self determinasyon hakkı şüphe altına alınamaz

Ermenistan Millet Meclisi Başkan yard. Hermine Nağdalyan, ″Benzeri koşullarda Dağlık Karabağ halkının self determinasyon hakkı şüphe altına alınamaz, zira halkın fiziki varlığı söz konusudur″ dedi. Nağdalyan, Ermenistan’ın uluslararası toplum tarafından ateşkes ihlallerinin kınanması olumlu olarak kabul ettiğini, ancak genel ve adressiz kınamaların geniş ölçekli askeri cepheleşmenin sorumlu tarafını caydırmak için yeterli olmadığını vurguladı.

Patrikhane’den 94 yıl sonra İzmir’e metropolit

Yorgo Kırbaki
FENER Rum Patrikhanesi, 94 yıl sonra ilk kez İzmir’e metropolit atadı. Patrik Bartolomeos başkanlığında Pazartesi günü toplanan Sen-Sinod Meclisi, Yunanistan’ın Volos şehrinde doğan ve 3 yıl önce TC vatandaşlığı alan 44 yaşındaki Bartolomeos Samaras’ın İzmir Metropoliti atanmasını kararlaştırdı. Patrikhane kaynakları Hürriyet’e, atama için “Son derece büyük önem taşıyan, tarihi bir olay” dediler. Atina’da İzmirli Yunanların kurduğu dernekler de bu atamadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Sen-Sinod Meclisi Başkatibi olan Bartolomeos Samaras’ın yeni İzmir Metropoliti olarak atanması ile ilgili dini tören önümüzdeki günlerde yapılacak.

Yazar Ayşe Hür hakkında ‘Türk milletini aşağılamak’tan suç duyurusunda bulunuldu

Yazar Ayşe Hür hakkında ‘nitelikli hakaret’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ve ‘Türk milletini aşağılamak’ suçlarını işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Hür, 30 Ağustos’taki Zafer Bayramı kutlamalarına ilişkin Twitter hesabından, Can Dündar’ın Cumhuriyet gazetesinin manşetini paylaştığı iletisini alıntılayarak, “Bu nasıl ezik bir toplumdur ki, 93 yıldır dost olduğu ülkelere 94 yıldır ‘biz sizi nasıl yenmiştik amaaaa!’ desin” diye yazmıştı. (Umarız değerli tarihçi, yazar Ayşe Hür bu suçlamalardan dolayı sorun yaşamaz. HYETERT)

Pulların izinde

Zeki Gül / zgul@evrensel.net
Posta pullarının izinde hekimler: Che Guevara, Salvador Allende, Bertolt Brecht, Ruken Sevag! Ya Behçet Aysan?  “Ruhum pastelden bir resimdir. Orada göze hitap eden bir şey yok, ne de parlaklık Orada her şey sis içinde eriyor.” Savaş yılları İstanbullu Hekim, Ressam, Şair Dr. Ruken Sevag’ın şiirine böyle yansımıştı. Bu şiiri yazdığında muhtemelen milyonu aşkın Ermeni gibi kendisinin de katledileceğinden habersizdi. Osmanlı ordusunda yedek subay hekimdi, “Sırf Ermeni olduğu için” tutuklandı ve katledildi. Ruken Sevag adı şimdi ne bir meydanda, ne bir hastanede, ne de bir sokak tabelasında yaşatılmıyor. Osmanlı ordusunun padişahı Sultan Abdülhamid ise GATA Askeri Hastanesinin yeni adı... (Rupen olmalı. HYETERT)

Bundestag milletvekili: Soykırım Tasarısının kabulü uzun üreli bir çalışmanın sonucuydu

Bundestag Çalışma ve Sosyal işler Komisyonu üyesi, Alman-Ermeni Forumu Bşk. Abert Weiler, samimi kabul için teşekkür etti, Tasarısının kabulünün uzun süreli ve çok yönlü çalışmanın sonucu olduğunu belirtti. Konuğun ricası üzerine buluşmada Ermenistan’da emek piyasası, Anayasal reformların sosyal alan üzerine etkisi vb. konular değerlendirildi.

California Üniv.’nde Ermeni Soykırımına ilişkin fimin gösterimi gerçekleştirilecek

Güney California Üniversitesi’nde  rejisör Nare Mkrtiçyan’ın ″Evin öteki tarafı″ (The Other Side of Home) filminin gösterimi gerçekleştirilecek. Rejisörün ifadesiyle film kimlik, inkar tarihini açığa çıkarmakta, Soykırımın iki tarafın nesilleri üzerinde nasıl bir etkide bulunduğunu ifşa etmekte. Massis Post’un verdiği habere göre film, büyük annesinin Soykırımdan kurtulanlardan biri olduğunu öğrenen Türk Maya’yı anlatmakta. ″Evin öteki tarafı″ belgesel filmi Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümü vesilesiyle Maya’nın Ermenistan seyahatini anlatmakta.

İçişleri Bakanı Efkan Ala görevi bıraktı

Efkan Ala, İçişleri Bakanlığı'nın ilk dönemine Aralık 2013'te başlamıştı.İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın İçişleri Bakanlığı görevinden istifa ettiği açıklandı.Ala'nın yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Trabzon milletvekili Süleyman Soylu atandı. Açıklama Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı sürpriz görüşme sonrası geldi.

Karabağ: Bağımsızlığın çeyrek asrı

2 Eylül’de tüm Ermeniler Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin bağımsızlık ilanının 25. Yılını kutlayacak. 2 Eylül 1991’de Dağlık Karabağ Parlamentosu Bağımsızlık Deklarasyonunu kabul ederken aynı yılın 10 Aralık’ında DKC’nin Bağımsızlık ilanını referandumla perçinlediler.

THE OTHER SIDE OF HOME - A FILM SCREENING

Thursday, Sept. 1, 7:30pm | USC School of Cinematic Arts
In 2015, a Turkish woman named Maya discovers that her great grandmother was a survivor of the Armenian Genocide. As Maya wrestles with this new reality, she comes to embody the conflict that remains unresolved between the two peoples. She has two conflicting identities: one that suffers and the other that denies the suffering and its causes. The Other Side of Home is a documentary that follows Maya to Armenia to take part in the 100th commemoration of the Genocide and to explore her new-found roots.

Patriğin figüranı çıktı

FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için delil isteyen ABD’nin eski Yemen Büyükelçisi Hughes’tan darbe itirafı geldi. Yıllardır devlete sızan ve Türkiye’yi hain emellerine alet etmeye çalışan terörist başı Fethullah Gülen'in kirli ilişkileri deşifre olmaya devam ediyor. Türkiye’nin terörist başı Gülen’in iadesi için 84 klasörlük dosya delil dosyası gönderdiği ABD’nin Yemen eski Büyükelçisi Arthur Hughes’tan,şok edici darbe iddiası geldi. Hughes, darbe yapmakla suçlana Türk din adamı Fethullah Gülen, CIA v e Ortodoks Rum Patrikhanesi arasında yakın ilişkiler olduğunu söyledi. Facebook hesabından açıklamalarda bulunan Hughes, “ Türkiye’nin Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne mi ihtiyacı var? Darbeyi CIA, Gülen ve Rum Ortodoks Patrikhanesi gerçekleştirdi” ifadesini ileri sürdü. (Bir ABD diplomatı eksikti çamur atan. Bu ne idiğü belirsiz büyükelçi yüzünden şimdi Ekümenik patriklik de zan altında kalacak. Umarız haber asparagastır. HYETERT)

Development Department Monthly

Dear Diocesan Donors: 
At the Eastern Diocese our donors are our most important resource. Through their generosity, our donors not only support the Eastern Diocese as an institution, but also actively preserve Armenian faith and culture here in America. Every year we ask for your help—and every year you respond generously by supporting our Annual Appeal and other fundraising initiatives.

90 yıllık efsane: Kurtuluş Savaşı

Mehmet Can
Adına Kurtuluş Savaşı denilen 1919-23 arasındaki döneme bakalım ve verdiğim örneğe ne kadar uyuyormuş görelim. Bu dönem sözde kurtuluş savaşının önemli şahsiyetleri Mustafa Kemal ve hareket ordusu, dışarıdaki düşmandan çok, o dönem içerdeki insanlarla uğraşıyorlar. Sonuçta Osmanlı İmparatorluğu sadece Türk’e ait değil ki, bölünüyorsa Türk, Kürt, Arap, Rum, Ermeni hepimiz için bölünüyor, sadece Türk için mi bölünüyor? Yani bugün Birleşik Krallık (Britanya) bölünüyorsa Galler için de, İrlanda için de, İskoçya için de bölünüyor. Peki bu iç düşmanlar kimdir? Burada iki tane ana karakter vardır iç düşmanda: A) Müslüman ahaliden gelip Kemalist olmayanlar, başta Kürtler ve Osmanlıcı olanlar. B) Gayrimüslimler. Bu karakterde doksan yıldır iç düşmandır. Türkiye’deki rejimin adına Kurtuluş Savaşı dediği şey, Anadolu’da Türk ve Müslüman olmayanlar başta olmak üzere bu iki kesime karşı yapılan bir mücadele ve müdahaledir. Bu kirli mücadeleyi Türk egemenleri hâlâ sürdürmektedir.

21. yüzyılın en iyi 25 filmi

"Mulholland Çıkmazı" 21. yüzyılın en iyi filmi seçildi. Filmde başrolleri Naomi Watts ile Laura Harring oynuyor. BBC farklı ülkelerden 177 sinema eleştirmeninin görüşlerine başvurarak 21. yüzyılın en iyi 100 filmini belirledi. Gelmiş geçmiş en iyi 100 Amerikan filmini tespit etmek için geçen yıl yapılan ankette 2000 yılından sonra yapılan sadece altı film listeye girmişti. Geçen yüzyıla damgasını vuran Baba, Oyunun Kuralı, Yedi Samuray, Yurttaş Kane gibi filmler bu yüzyılda hangileri olacaktı?

''Numbeo'' güvenlik sıralamasında Ermenistan komşularını geride bırakıyor

Numbeo internet sitesinin 118'den fazla şehre ait güvenlik, suç oranı vb. verilerini toplayarak oluşturduğu listede Ermenistan 99. sırada. Ermenistan'daki suç endeksi 29,2 olarak değerlendirildi. En yüksek suç oranı olan ülkelerin top 10'da Venezuela, Papua Yeni Gvinia, Honduras, Güney Sudan, Güney Amerika, Nijerya, El Salvador, Trinidad ve Tobago, Brezilya, Bangladeş bulunuyor. Suriye ise 11. sırada.

Misyoner okullarından FETÖ okullarına!

Aziz Üstel
Bakınız,  SEVGİ VE HİZMET Uluslararası Misyonerlik Kuruluşu, Türkiye sorumlusu William Paton’a göre Anadolu’da İslam’ın gücünü kırmak için kullanılması gereken  sihirli sözcüklerdir. “Müslümanlara yaklaşmakta dikkatli olmalıyız. Hıristiyanın Müslümana vereceği ilk mesaj ona hizmet etmek ve onu sevmek olmalıdır. Misyoner okulları Müslüman olduğundan kuşku duyulmayacak biri ya da birilerince bütün Türkiye’de açılmalı ve bu okullarda İslam’ın yetersizliği anlatılmalı, İslam’ın reformdan geçmesi, yenilenmesi gereği vurgulanmalı...”. Fetullah “Fred” Gulen, CIA/The Board’ın tasarımı, İslam’da reform hareketini başlatacak yeni bir Mehdi olarak sunulmuştu. Bunu yaymak için kullandığı iki kelime neydi? Sevgi ve Hizmet!  Kendini Mehdi ya da Halife ilan ettirmek içinse eğitim gibi kutsal bir görevi kullanıyordu.  Peşinden gidenler de Hizmetlilerdi ve Hizmet için çalışıyorlardı değil mi?  Rastlantı mı.. bir Adam ve bir Milletin bozduğu iğrenç bir oyun, pis bir tezgah mı? Karar sizin efendim... (Nedense Gülen’in Ermeniliği, Yahudiliği, Hıristiyan misyonerliği  40-50 sene sonra fark ediliyor. Jeton biraz geç düşüyor anlaşılan. HYETERT)

Gürcistan Parlamentosu'nun milletvekili: "Gürcistan tanımazsa da, Karabağ bağımsızdır"

Gürcistan Parlamentosu'nun Ermeni milletvekili Samvel Petrosyan, "Javakhk'ta yaşayanların %70'i, 15'teki o cinayetten sonra buraya yerleştik. Gürcistan Parlamentosu'nda bu konuyu gündeme getirecek olan milletvekili, eğer sonuna kadar giderse, sorunu çözebilirse, büyük başarıya ulaşır. Tarihi adalet yerine getirilmeli. Bu arada, Gürcistan Parlamentosu'nun hemen hemen tüm milletvekilleri, benimle konuşurken, Ermeni Soykırımı'nın gerçek olduğunu bildiklerini, fakat Gürcistan'ın devlet çıkarları nedeniyle Gürcistan'ın,  Soykırımı tanıyamayacağını ifade ediyorlar. Çünkü Gürcistan, Türkiye ile Azerbaycan'ın stratejik ortağıdır." şeklinde konuştu… Gürcistan tarafından Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığının tanınması ihtimalini değerlendiren milletvekili, "Karabağ halkının huyu tanıdığımdan emin diyebilirim ki, Gürcistan tarafından tanınıp tanınmadığına bağlı olmadan bu ülke zaten  bağımsızdır."

Suriye’de Ermeni asker şehit oldu

Suriye ordusunun Ermeni askeri Harut Manuk Pağotyan çatışmalarda hayatını kaybetti. 1992 yılı doğumlu Harut Manuk Pağotyan Halep’in güney doğusunda süren çatışmalarda şehit oldu. Ermeni askerin cenazesi 30 Ağustos’ta ailesine verilecek.

Ekonomide duraklama tehlikesi

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
AK Parti’nin başarılı sayıldığı cari açıkta da alarm zilleri çalıyor. Geçmişte enerji gideri kenara konduğunda cari fazla yaratılıyordu. 2016 itibariyle cari açık düşmeye devam ediyor ama enerji gideri çok daha hızlı düşmekte. Kısacası artık enerji giderini dikkate almadığımızda bile giderek artan bir cari açıkla karşı karşıyayız. Üstelik eski performansı yüksek büyüme hızlarında gerçekleştirebiliyorduk. Şimdi çok daha düşük büyüme seviyesinde ve düşük enerji fiyatlarıyla bile dengeyi tutturamıyoruz… Yani aynı cari açıkla çok daha az büyüyoruz. Sonuçta Türkiye sahip olduğu avantajı ‘eskiyi düzeltme’ adına iyi kullanmakla birlikte, ‘yeniyi oluşturma’ açısından iyi kullanmamış oldu. Yapılan uyarılara rağmen yapısal değişim yönünde adım atılamadı… Şimdi bedeli görünür olduğunda bile temel yaklaşımda pek bir farklılık gözükmüyor.

Steinmeier: İncirlik'e izin verilmezse çekiliriz

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik'e girişine izin vermemesi durumunda Alman birliklerinin İncirlik'ten çekileceği tehdidinde bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İncirlik'le ilgili açıklamasına sert bir yanıt verdi. Steinmeier, Türkiye'nin Alman milletvekillerinin İncirlik'e girişini engellemeye devam etmesi durumunda IŞİD'le mücadele operasyonları çerçevesinde İncirlik'te bulunan Alman birliklerinin geri çekileceğini söyledi.

Tarihi kilise zamana yenik düştü

Sivas Nuri Demirağ Havaalanı yolu üzerinde bulunan ve Sivas’ın tarihi ve kültürel varlıkları arasında bulunan Huykesen Kilisesi bakımsızlık yüzünden zamana yenik düşüyor. Tarihi kilisenin restore edilmesi bekleniyor. Sivas kültür envanterine kayıtlı, merkezse bağlı çelebiler köyü mevkiisin de bulunan Huykesen Kilisesi bakımsızlık nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Zaman zaman Ermeni cemaati mensuplarını ağırlayan tarihi kilise zamana yenik düştü. Her sene Kutsama Bayramı kapsamında Sivas’a gelen yüzlerce Ermeni vatandaşını ağırlayan kilise gün geçtikçe yıkılıp dökülüyor.

ANCA-WR Endorses Steve Zimmer for LAUSD Board of Education

California Superintendent Tom Torlakson to be honored with Man of the Year Award at ANCA-WR Annual Gala Banquet. Early yesterday, ANCA-WR announced that State Superintendent of Public Instruction Tom Torlakson will behonored with the 2016 ANCA-WR Man of the Year Award for his strong leadership and ongoing commitment to forcefully defending and advancing issues critical to Armenians worldwide and his stanch support in ensuring that Armenian Genocide education is properly taught to future generations in the California public school system. Torlakson will personally accept the award at the Gala Banquet to be held on Sunday, October 16 at the Westin Bonaventure Hotel in Downtown Los Angeles.

18 yaşındaki IŞİD bombacısı, ayin sırasında rahibe baltayla saldırdı

Irsan Mulyadi
Endonezya'da IŞİD'e bağlılık yemini eden 18 yaşındaki intihar bombacısı, yüzlerce insanın toplandığı Katolik kilisesindeki pazar ayini sırasında rahibe baltayla saldırdı ve üzerindeki bombayı patlatmaya kalkıştı. Daily Mail'de yer alan habere göre, 18 yaşında olduğu iddia edilen IŞİD'e bağlı intihar bombacısı, Endonezya'nın Sumatra Adası'ndaki St Yoseph Kilisesi'nde, üzerine yerleştirdiği bombayı patlatmak istedi. Bombayı patlatamayan saldırgan, bunun üzerine çantasındaki baltayı çıkardı ve 60 yaşındaki rahip Albert Pandiangan'ın koluna doğru salladı. Bombacı, kilisedeki kalabalık tarafından etkisiz hale getirildi. 

Ermeni Soykırımı romanında işleyen büyük yazar Vedat Türkali hayatını kaybetti

Modern Türk edebiyatının büyük isimlerinden Vedat Türkali, 29 Ağustos sabah erken saatlerde Yalova Devlet Hastahanesinde 97 yaşında organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Türkali hayatının son yıllarında yazdığı ve Ermeni Soykırımı temasını işlediği «Bitti bitti bitmedi» romanıyla da dikkat çekmişti.

Yıldırım Satranç Turnuvasına Zaven Andriasyan üçüncü

Arap Birleşik Emirlikleri’nde (ABE) süren Uluslararası “Abu-Dabi” Satranç Festivalinin kapsamında düzenlenen Yıldırım Satranç Turnuvasına aralarında 17 büyük ustanın bulunduğu toplam 196 satranççı katıldı. Ermenistan’ı temsil eden satranç büyük ustası Zaven Andriasyan 9 puan kazanıp 3. sırada yer aldı.

MTV müzik ödül töreninde gözler Kim Kardashian’ın üzerinde

Kim Kardashian, oğlunun doğumunun ardından verdiği kilolardan sonra güzel vücudu ile şaşırtmaya devam ediyor. Bu kez kocası Kanye West ile 2016 MTV video müzik ödül törenine katıldığı gecede giydiği kıyafetle dikkatleri üzerine çekti. Kim son olarak katıldığı müzik ödül töreninde dekoltesini ve bacaklarını tam olarak gösteren tül gibi elbisesi giydi. Kim, bu sefer görmeye alışık olmadığımız ıslak ve dalgalı saç stilini tercih etti.

Nalbandyan, Alman-Ermeni Forumu üyelerine Ermenistan-AB müzakerleri gidişatına dair bilgi verdi

Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan 29 Ağustos’ta Erivan’da Alman-Ermeni Forumu Bşk. ve Bundestag milletvekili Albert Weiler ve beraberindeki Forum üyelerini kabul etti, onlara yeni hukuki zemin çerçevesindeki Ermenistan-AB müzakerleri gidişatına dair bilgi verdi.  Dışişlerinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Nalbandyan, Ermeni-Alman dostluk ilişkilerinin daha da pekişmesi ve genişlemesine yönelik Forum faaliyetlerinin önemini vurguladı. Taraflar, Ermenistan ve Almanya arasında oluşan yüksek düzeyli işbirliği vesilesiyle memnuniyetlerini ifade ettiler ve ilişkilerin derinleşmesi yönünde atılan adımları irdelediler.

Türkiye’den Almanya’ya 'İncirlik' şartı

Celal Özcan
Türkiye, Alman Parlamentosu’nun kabul ettiği ‘Ermeni soykırımı’ tasarısının ardından Alman milletvekillerinin İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermiyor. Der Spiegel dergisine göre Türkiye, Almanya Başbakanı Merkel ya Dışişleri Bakanı Steinmeier’in tasarıyla aralarına mesafe koyan bir açıklama yapmasını talep ediyor.

Cerablus: İki mutabakat

Foti Benlisoy
Abdülhamidvari “denge oyunlarının” gizleyemeyeceği şey, Türkiye’nin Suriye’de “otonom” hareket edebilme kabiliyetinin iyiden iyiye azalmış olmasıdır. Bu anlamda Cerablus harekâtı, Davutoğlu’nun zamanında çokça kullandığı tabirlerle “oyun kurucu” veya “proaktif” bir hamle olmaktansa reaktif, YPG güçlerinin ilerleyişine karşı verilmiş tepkisel ve dolayısıyla sonuçları öngörülemez bir hamledir. Öngörülebilir olan, içeride ve dışarıda “teröre karşı savaşın”, yeni ve buz gibi milliyetçi milli mutabakatın zamkı olacağıdır. Fransa Birinci Dünya Savaşı’na girerken “kutsal birlik” (l’ union sacrée) adı altında, (kiliseyi devletten ayıran 1905 yasasına karşı çıkan) Katolikler ve sosyalistler gibi muhalefet güçleriyle hükümet arasında yurtseverlik temelinde bir “ateşkes” sağlanmıştı. Bu “kutsal”, yahut milli mutabakat, savaşa karşı her tür potansiyel itirazı, hükümetin savaş politikalarına karşı muhalefeti gündemden çıkarıyordu. Oysa işçi hareketi, sendikalar, sosyalistler, daha önce almış oldukları savaş karşıtı kararlara sadık kalabilseler, belki de “Büyük Savaş” denen ve milyonların katline neden olan o mezbaha hiç yaşanmamış olabilirdi. Bizim savaş temelli milli mutabakatın da benzer felaketlere gebe olduğu aşikâr değil mi?

Kom Manastırı

Şehmus Kartal
Kom Manastırı restore edilerek korumaya alınmalıdır. Batman ili Sason ilçesi sınırları içinde yer alan ve inşa tarihi yaklaşık iki bin yıl öncesine giden yörenin en eski mabedi olarak değerlendirdiğimiz Kom Manastırına yolumuz düştü bu gün. Kom Manastırı Sason yöresinin coğrafi yapısını oluşturan engebeli kırsal alanlarında kümelenmiş zengin tarihi doku içinde en önemli ve belirgin tarihi yapılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yörede yer alan tarihi eserlerin hemen hepsi İlk Çağın sonları ile Ortaçağ’ın başında ortaya çıkan çalkantılı dönemde inşa edildiği bilinmektedir.

The Other Side of Home - Film Screening

Naré Mkrtchyan describes her film, The Other Side of Home, as “a universal story of identity, denial, and how the experience of genocide creates a ripple effect for future generations on both sides.” In 2015, a Turkish woman named Maya discovers that her great grandmother was a survivor of the Armenian Genocide. As Maya wrestles with this new reality, she comes to embody the conflict that remains unresolved between the two peoples. She has two conflicting identities: one that suffers and the other that denies the suffering and its causes. The Other Side of Home is a documentary that follows Maya as she goes to Armenia to take part in the 100th commemoration of the Genocide and to explore her new-found roots. 

Gayrimüslim Kahramanlar ‘Yüzyıllık Mühür’le TRT 1’de

Ali Eyüboğlu / aeyuboglu@milliyet.com.tr
TRT 1’in salı akşamları yayınlanan ‘Yüzyıllık Mühür’ adlı bir dönem dizisi var.‘Genç Kahramanlar’, ‘Kadın Kahramanlar’ ve ‘Milel - i Selase  (Gayrimüslim) Kahramanlar’ olmak üzere üç farklı başlık altında beşer bölümlük ‘Yüzyıllık Mühür’, Çanakkale Savaşı’nı insan hikayeleri üzerinden ekrana taşıyan bir yapım. Üstelik bir bölümü saatlerce sürmüyor, 60 - 70 dakikada bitiyor ve iyi de reyting alıyor.