Etiketler

6-7 Eylül tarihimizde solmuş bir sayfa değil, hala canlı…

Murat Sevinç
Hrant Dink’in katledilmesine dair yeni görüntülerin yayınlanmasından, bir gün sonra. Geçenlerde telefonlaştığım, sayıp sevdiğim Ermeni kökenli büyüğüm, sohbetin bir yerinde şunu anlattı: Yazlıkta, havuzdan çıkmış evine gelen bir tanışına (o da Ermeni) “Bu havuza biz de girebiliyor muyuz?” diye sormuş birileri. Kadın “Tabii ki” diye yanıtlayınca, o birileri “Yakında yalnızca biz gireceğiz, merak etmeyin!” deyivermiş. Bunu anlatan insan, “Alışığız böyle laflara, pek aldırmıyoruz” diye de ekledi. Biliyorum alışık olduklarını, affedersiniz Gayrimüslimlerin. Altmış bir yıl önce, 1955 yılının 6 ve 7 Eylül günlerinde Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en yüz kızartıcı olaylarından birini yaşadı.

Hrant Dink cinayeti Ermenileri kullanarak planlanmış

Murat kelkitlioğlu Hrant Dink suikastı tetikçisi Ogün Samast'ın daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerini 24'te değerlendirdi. Kelkitlioğlu, Fethullahçı Terör Örgütü ile Ermeni Diasporasının arasında inanılmaz bir organik bağ vardır dedi... Hrand Dink cinayetinde FETÖ önümüzdeki günlerde çıkacaktır. FETÖ-Ermeni Diasporası çok nettir. Hrand bu toprakların insanıydı Hrand Dink üzerinden Ermenileri de kullanarak Türkiye içerinde bir kaos ortamı oluşturmak amacıyla planlanmış FETÖ- Ermeni Diasporası planlarından bir tanesidir. Çok iddialı söylüyorum önümüzdeki günlerde göreceksiniz, bir kaç ay içerisinde bütün bunlar bütün netlikleri içerisinde ortaya çıkacaktır. (Utanmasalar cinayeti Ermeni diasporasına mal edecekler. HYETERT)

Karen Karapetyan iki etaptan oluşacak Kalkınma Programını sunacak

Ermenistan başbakan adayı Karen Karapetyan, yakın gelecekte iki etaptan oluşacak Kalkınma Programını sunacak. Beyan, Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Konsey oturumunda başbakanlık adaylığı görüşülen Karen Karapetyan’dan geldi. Karapetyan, cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve ECP Konsey oturumu katılımcılarına güven için teşekkür etti. Güvenlerinie layık olmak için elinden geleni yapacağı teminatını verdi. Karpetyan, başbakan Hovik Abrahamyan’a da çalışmaları için teşekkür etti.

Ogün Samast Görüntüsünün Hatırlattıkları

Kadir Akın
Devletin bütün kademelerinin gözü önünde işlenen, dahası işlensin diye elden gelenin yapıldığı ve delilleri yok etmek için üzerinde anlaşılan, yakaladıkları katille fotoğraf çektirme yarışına girilen, “aslanım” diye sırtı sıvazlanan kaç katil, kaç siyasi cinayet biliniyor? Aslında Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın ilk görüntülerini, yakalanıp götürüldüğü Samsun Emniyet Müdürlüğü’nün altındaki çay ocağında çekilmiş fotoğrafta görmüştük. Samast kendinden emin rahat tavrıyla iki elinin arasında gerdiği bir Türk bayrağı tutuyordu. O dönem bunun üzerinde durulmadı değil, duruldu, ama davanın seyri içinde devletin izine her uğrakta o kadar çok rastlandı ki, Samsun Emniyeti’nin çay ocağında çekilmiş o fotoğraf zihinlerin gerisinde kaldı. Kuşkusuz o görüntü, bu devletin aklını ve “devamlılığını” bilenler için bugün olduğu gibi o gün de şaşırtıcı bulunmamıştı.

Rio 2016 Paralympics: Armenia is represented by 2 athletes

The delegation from Armenia also participated in the opening ceremony of the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro, Brazil. Swimmer Margarita Hovakimyan, 21, and weightlifter Greta Vardanyan, 30, will represent Armenia in the fifteenth Summer Paralympic Games.

Muğla'da Dünyanın Tek Zurna Festivali Başladı

Dünyanın tek zurna festivali olan "Muğla 2. Uluslararası Zurna Festivali" başladı.Üç gün sürecek festival kapsamında 11'i yerli ve 6'sı yabancı olmak üzere 17 zurna ustası kendi yöre ve ülke kültürlerini izleyiciler ile paylaşacak… Zurna festivalinin ilk gününde zurna ustaları Halil Çokyürekli, Ertan Tekin, Tibet Var, Naci Peri, Ömer Parlak, Tevfik Karalar, Hasan Çakan, Veli Akay, Mesut Külahlı, Metin Öğe, Ömer Altuntaş, Ermenistan'dan Vardan Hovanissian, Yunanistan'dan Christos Karakostas, Bulgaristan'dan Samir Kurtov, Azerbaycan'dan Shırzad Fataliyev, İngiltere'den Hussein Zahawy, Fransa'dan Ellenore Fournıau, orkestra eşliğinde Türkiye ve dünyadan ikişer eser seslendirdiler.

Türkiye ile AB arasında kritik görüşme

Türkiye-Avrupa Birliği diyalog toplantısı sonrası açıklama yapıldı. Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, 23 ve 24. fasılların açılması gerektiğini söylerken, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini terörle mücadele konusunda silahların bırakılması ve diyalog sürecinin başlaması gerektiğini vurguladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında Türkiye'nin terörle mücadele konusunda Avrupa Birliği'nden destek beklediklerini belirtti. Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Avrupa Birliği olarak Türkiye'ye Suriyeli mülteciler konusunda taahhütlerde bulunduklarını söyledi.

İranlı Bakan: Yeni demiryolu Zincan ve Tebriz’i Ermenistan’a bağlayacak

İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahundi, İran güneyindeki Reşt şehrini demiryolu ile Türkiye’ye ve Ermenistan’a bağlamak istediğini açıkladı. Ahundi “Biz Reşt’ten Zincan ve Tebriz’e bütün demir yolları geliştiriyoruz. Söz konusu demiryolu bu şehirleri Türkiye, Ermenistan ve Nahçıvan ile bağlayacak” ifadelerini kullandı.

1st Musical on Armenian Genocide "I AM ALIVE" Headed to Los Angeles This Weekend

ANCA Western Region is proud to stand as a partner for the Groundbreaking Musical on the Armenian Genocide comingto LA this weekend! Join us on opening night of I AM ALIVE on Saturday, September 10 at 7:30 p.m. and matinee showing on Sunday, September 11 at 3 p.m. at the Alex Theatre in Glendale. Denver-based Emmy Award winning composer Denise Gentilini and writing partner, internationally celebrated singer/songwriter Lisa Nemzo, bring their original production, I AM ALIVE to Los Angeles for an exclusive showing for one weekend only this September.

Ermenistan ve ABD uyuşturucuyla mücadeleye yönelik mutabakatlar sağladılar

Ermenistan Teftiş Komitesi Daire Enformasyon ve Halkla İlişkiler Bölümünden bültenle yapılan açıklamaya göre, buluşmada yasa dışı uyuşturucu dolaşımıyla mücadele  vakalarında işbirliğine ilişkin meseleler değerlendirildi, taraflar bilgi değişiminde bulundular, operatif  bilgi değişiminin önemini vurgulayarak önümüzdeki işbirliğine değindiler, mutabakatlar sağladılar.

Nativity of the Holy Mother-of-God

The Armenian Church styles her Sourp Asdvadzadzin: the “Holy Mother-of-God”: a cosmic title which has elicited reverent love from generations of Armenian Christians, and is honored as the name of many of our churches. In more common parlance she is St. Mary: the girl of humble piety who carried the Hope of the world within her body, and delivered Him as a baby in Bethlehem.

Bir 6-7 Eylül hikâyesi: ‘Çok içli dışlıydın o Rum kızla’

ALİN OZINIAN*
İstanbullu bir ailenin en küçük kızı olan, lise edebiyat öğretmeni Hülya Hoca ile “Türk romanında gayrimüslim kadının imajı” hakkında konuşacaktık, o bana Herkül Millas’ın yayıladığı makaleyi okumamı salık verecekti. Sonra 6-7 Eylül’de azınlıkların başına gelenleri, evlerinin bulunduğu Tarlabaşı’ndaki bir Rum evinden aşağı atılan eşyaları, çok sevdikleri kasap Hüseyin’in nasıl yağmacıların arasına karıştığını, en sevdiği arkadaşı, kaderi hatta kadersizliği paylaştığı Eleni’nin gidişini… Kendi hikâyesini anlatmayı kafasına koyup koymadığını bilemiyorum. Ama seneler önceki ilk karşılaşmamızda anlatmıştı başına gelenleri. Anlattı, ağladı, anlattı, ağladık… Geçmişin herkes için karanlık köşeleri olabileceğini ben o gün öğrendim…

Bu toprakların gördüğü en büyük utanç günlerinden biri: 6-7 Eylül olayları

6-7 Eylül 1955, bu toprakların gördüğü belki de en acı günlerden ikisi. Bu kapkara günlerde; ellerinde kazma, balta ve sopalarla sokaklara dökülen binlerce kişi gayrimüslimlere ait ev ve işyerlerini yakıp yıkmış, tecavüz ve darp olayları yaşanmıştı. 6-7 Eylül utanç günlerinden sonra bu topraklarda hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

Kutsal Haç'ın Özgürlük Ve Yüceltilme Yortusu--Khaçveratz anlamı ve gelenekleri /

Ermeni  Kilisesi, her sene ''Kutsal Haçın Bulunuşu'', ''Kutsal Haçın Kudüs’te Zuhuru'','' Varaka Dağı Kutsal  Haçı'' (bu yortu  yalnızca Ermeni Kilisesi  tarafından  kutlanmaktır, Varaka Dağı, Van  gölü yakınlarında bulunan bir dağın adı).''Kutsal Haçın Özgürlük Yortusu'' adlarıyla, ''Kutsal Haç''a atfen  4 defa  kutlar. Varaka  Kutsal Haçı yortusu dışındaki diğer 3 yortuyu aynı zamanda, diğer Hristiyan kiliseleri de kutlamaktadırlar. Ermeni kilisesi ''Kutsal Haç''ın özgürleşme yortusunu(Khaçveratz), her sene 11-17 Eylül tarihleri arasında  Pazar günü  kutlar.

Ogün Samast'ın Samsun Terörle Mücadele'deki anları

Hrant Dink suikastinden 9 yıl sonra olayla ilgili yeni görüntüler ortaya çıkıyor. Son görüntüler, tetikçi Ogün Samast’ın, yakalandıktan sonra götürüldüğü Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında yaşananları gösteriyor. Ogün Samast'la poz veren polisler meslekten ihraç edildi. blob:http://www.cnnturk.com/8699bfb0-6027-4ae2-a8cc-e62ebcc9a11a

Selina Doğan, dedelerinin izini sürdü

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, partisinin bünyesinde kurulan Göçmen ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu'nun yayına hazırladığı "Sınırlar Arasında" kitabının imza ve tanıtım günü dolayısıyla Amasya'nın Merzifon ilçesine gitti. Doğan, memleketi Amasya'da dedelerinin izlerini sürdü. Amasya'nın son Ermenisiyle de görüşen Doğan, izlenimlerini yazdı.

Serj Sarkisyan, hükümetin istifasının kabulünden sonra 10 günlük sürede başbakanı atayacak

Ermenistan Anayasası md.55 gereği cumhurbaşkanı yeni başbakanı, hükümetin istifasının kabulünden sonra 10 günlük zaman zarfında atar. Hükümet, başbakanın atanmasından sonra 20 gün zarfında kurulur. Cumhurbaşkanı tarafından hükümetin istifasının kabulü sonrasında hükümet üyeleri, görevlerini yeni hükümet kurulana dek sürdürürler.

Ermenistan'da bakanlar artık görevlerini vekaleten yürütüyor

Ermenistan hükümetinin bugünkü oturumun ardından gazetecilere konuşan Dışişleri Bakan yardımcısı Shavarsh Kocharyan, başbakanın istifa ettiğini ve bütün bakanların artık görevlerini vekaleten yürüteceğini açıkladı.Gazetecin "Dışişleri Bakanı da istifa edecek mi?" sorusunu yanıtlayan Kocharyan ''Yeni hükümeti artık parlamento belirleyecek, şundan sonra da bir yorum yapabiliriz''.

Ogün Samast'la poz veren 2 polis meslekten ihraç edildi

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'la birlikte poz veren polisler meslekten ihraç edildi. Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'la birlikte poz veren polisler Metin Balta ve İbrahim Fırat, ‘FETÖ soruşturması’ kapsamında meslekten ihraç edildi. 19 Ocak 2007 tarihinde Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, cinayetin ardından 22 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalandı. Samast'ın, götürüldüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında elinde Türk bayrağı ile fotoğrafı çekildi.

Ermenistan Başbakanı istifa etti

Ermenistan hükümetinin 8 Eylül oturumunda Ermenistan Başbakanı Hovik Abrahamyan istifasını açıkladı. İstifa edip Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a yeni bir hükümet oluşturma imkanını sağladığını açıklayan Abrahamyan “Samimi ve gerçekçi yaklaşımlar sonuçları verdi, ancak toplumdaki kutuplaşma devam ediyor.Toplum ile hükümet arasında birleşmiş çabalar önemli. Bunun için ise yeni bir başlangıç gerekiyor. Yeni hükümete şans verilmeli. 

Ermeni öğrenci, Selanik’te düzenlenen Dünya Modern Yunanca Olimpiyatında ikinci oldu

Erivan Devlet Üniversitesi Yunan Filolojisi Bölümü öğrencisi Narine Hakobyan, Selanik’te yapılan Dünya Modern Yunanca Olimpiyatında ikinci oldu.

Ermeni kuklaları, Japonya Dünya Kukla Festivaline katılıyor

Ermeni kuklaları, Japonya Dünya Kukla Festivaline katılacak.  Festival 28-30 Ekim’de Higasikagava kentinde yapılacak. Asbarez’in verdiği habere göre, Festivale 71 ülkeden  14’ü Ermenistan’dan olmak üzere 1500 kukla katılmakta.

Ermenistan siber dolandırıcılık şüphelilerini Çin'e iade etti

129 şüpheli, 50 farklı soruşturma dosyasında bir milyon 200 bin dolar tutarında dolandırıcılıkla suçlanıyor. Şinhua ajansının haberine göre, 51'i Çin, 78'i Tayvan'dan olmak üzere 129 kişilik telefon ve internet dolandırıcılığı çetesi, Çin emniyet güçleri tarafından yargılanmak üzere Ermenistan'dan Çin'e nakledildi.

CHP’Lİ Doğan Mahkumların İbadet Hakkını Sordu

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, cezaevlerindeki Alevi ve Hıristiyan mahkumların ibadet hakkını kullanmalarına ilişkin kendisine gelen çok sayıda şikayet üzerine konuyu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu. Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi veren Doğan, tutuklu ve hükümlülere inançlarını yaşama hakkı ve mensubu olduğu inanç grubunun din adamlarıyla görüşme imkanının tanınmasının en temel insan hakları arasında olduğunu anımsattı.

6-7 Eylül: Bir travmayı şifalandırmak mümkün mü?

Pınar Doğu / @pinardogu / pinardogu81@gmail.com
Bir yara kapanmadan yenilerinin açıldığı, her birinin hızla unutulduğu bir yerde geçmişin ertelenen hesabını gelecek kuşaklar adına sormanın yolu evvela hatırlamaktan ve hatırlatmaktan geçiyor. Hatırlamak için önce anlamak, anlamak için ise sorgulamak gerekiyor. Bugün yaşadıklarımız geçmişte yaşanan acı olayların zincirine takılmış birer halka. Zincir uzadıkça esaretimiz artıyor. Bu zinciri kırmak için evvela gerçeğe ulaşmak şart. Menfaatler doğrultusunda şekil alan, mevsimine göre değişen geçici hakikatten söz etmiyorum. Sözlü tarihe de söz hakkı verilerek ortaya çıkartılan, sahte olmayan belgelerin ışığında bilimsellik kazanan gerçeğe ulaşmayı kastediyorum. Yıllardır 6-7 Eylül olayları hakkında yazılanlara bile burun kıvıran, iki dakikasını ayırıp okuma zahmetine katlanmayan bir güruhtan konuyla ilgili, internetten bile ulaşabilecekleri bilimsel makaleleri, tezleri okumalarını ve hatta bunları tartışmalarını beklemenin safiyane bir tutum olduğunu bile bile.

Taner Akçam’ın kitabı Ermenice’ye çevrildi

Türk tarihçi Taner Akçam’ın ‘Zorla Müslümanlaştırılmış Ermeniler: Sessizlik, İnkâr ve Asimilasyon’ kitabı Doğu Ermenicesine çevrildi. Kitap, Ermenistan’daki okuyucularıyla buluşmaya hazırlanıyor. Batı Ermenistan ve Batı Ermenileri Sorunları Araştırma Merkezi tarafından yayına hazırlanan kitabın baskısına Jirayr Nışanyan Vakfı sponsor oldu. Kitabın Türkçeden çevirisini Meline Anumyan yaptı, editörlüğünü ise Haykazun Alvrtyan üstlendi.

6-7 Eylül... Gitmeyeceğiz dediler, zorla gönderildiler

Umur Yedikardeş
6-7 Eylül olaylarından sonra Rumların İstanbul’u terk etmemesinde Patrik Athenagoras’ın sözlerinin yanı sıra, dönemin Rum gazetelerinin aldığı ‘Yerimizde kalacağız’ tavrı etkili oldu. Türkiye tarihine iki kara gün olarak geçen 6-7 Eylül olaylarında, sanılanın aksine Rumlar İstanbul’dan ayrılmadı. Bu durumun oluşmasında; dönemin Patriği olan Athenagoras’ın “Yıkıntılardan kalan malzemeyle yuvamızı yeniden kuracağız” sözü ile Apoyevmatini ve Embros gazetelerinin çağrıları etkili oldu. Eleftheri Foni gazetesi ise diğer iki gazetenin tersi tavır alarak, ayrılığı savunan bir çizgideydi.

Başpiskopos Bekçiyan’dan İstanbul'lu Ermenilere çağrı

Ermenistan’da Batı Ermenicesi diliyle yayın yapan arevelk.am adlı haber sitesi, Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Başpiskopos Karekin Bekçiyan’la bir söyleşi yaptı. Bekçiyan, İstanbullu Ermenilere bir çağrıda bulunarak, Patrik seçimi konusunda daha kararlı bir tutum almaları gerektiğini ifade etti. 28 Ağustos’ta yayınlanan haberde Bekçiyan, muhabirin Başpiskopos Ateşyan’la ilgili sorusuna, “Şu açıkça görülüyor ki Aram Ateşyan, kendi kişisel çıkarlarından yola çıkarak, ‘hizmetleri’ çerçevesinde ‘Patriklik oyunu’ oynuyor ve sallantıdaki koltuğunu korumak için her türlü bedeli ödemeye hazır. Patrik seçimi yapmak için devlete gönderdiği ünlü mektup bunun kanıtı. Böylece devlete sadık biri olduğunu kanıtlamaya çalışıyor” yanıtını verdi.

Avustralya’lı parlamenter Tim Wilson, Ermeni köklerine ilişkin anlattı

Wilson şunları kaydetti: ″Anne tarafından büyük babam halkının soykırımını gördü. Onu görmedim, çünkü ben doğmadan önce ölmüştü. Ancak hala her gün, aynaya baktığımda onunkoyu ve derin gözlerini görüyorum″.

"Made in Armenia 2016" sergisi, 19-22 Eylülde Yerevan'da gerçekleştirilecek

Ermenistan Gelişim Fonu'nun  inisiyatifi ile 19-22 Eylül tarihlerinde  "Meridian Expo Center"inde,  "Made in Armenia 2016" ("Ermenistan'da üretilmiştir") sergisi düzenlenecek. Bugün gazetecilere konuşan Ermenistan Gelişim Fonunun icra direktörü Karen Mkrtiçyan, sergiye Ermenistan ile Artsakh'ı (Dağlık Karabağ) temsil eden ve gıda, kuyumculuk, alkollü içki, hafif sanayi, eczacılık, madencilik, inşaat malzemeleri, hassas mühendislik ve enformasyon teknolojileri alanında faaliyet gösteren  320'den fazla kurum ve kuruluş katılacak.

Arjantin Senato Bşk: Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısını hazırlayanlardan biri olmaktan gururluyum

Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısını hazırlayanlardan biri olmaktan gururluyum. Beyan, çalışma ziyareti çerçevesinde Arjantin’de bulunan Ermenistan Millet Meclisi Bşk. yardımcısı ve Ermenistan-Arjantin Parlamento Dostluk Grubu Başkanı Eduard Şarmazanov’la buluşması esnasında Arjantin Senatosu Başkanı Federico Pinedo’dan geldi. Millet Meclsiinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Şarmazanov Arjantin’i dost ülke olarak kabul ettiklerini ve kısa bir süre önce başkan Serj Sarkisyan’ın Ermenistan’da Brezilya’nın 200. Bağımsızlık yılı çerçevesindeki ziyaretini hatırlattı.

Ermenistan’da ne gibi gelişmeler olabilir-Washington’da tartışma

Ermenistan’da ekonomik gelişimin olmaması, yetersiz demokratikleşme derecesi ve yüksek dış göç düzeyi Ermenistan’ın Rusya’ya bağımlılığını artırıyor. Görüş, Ermenistan’da son gelişmeler ve bunların olası jeopolitik sonuçlarına ilişkin Washington’da gerçekleşen tartışma esnasında ABD eski elçi, Atlantik konseyi analisti John Herbst’ten geldi.

13 Maddede Yakın Tarihimizin Kırılma Noktası: 6-7 Eylül Olayları

Burçak Cürül Öztürk / Onedio Üyesi
İstanbul'da yaşayan başta Rumlara olmak üzere azınlıklara yönelik tahrip ve yağma hareketinin üzerinden 61 yıl geçti. O dönemde ülkedeki toplumsal çeşitliliği belirtmek için yaygın olarak yapılan "mozaik "benzetmesine atıfta bulunarak, 6-7 Eylül Olayları "mozaik çatladı" betimlemesiyle tarihimizde yer aldı.

6/7 Eylül Anılarım

Murat Bebiroğlu
Sevgili Okurlar, değerli bir dostun isteği üzerine anılarımı Hyetert'e yazmaya karar verdim. Aradan çok zaman geçti, anılarım altmış bir yıl öncesi ile ilgili. Bu nedenle anlatacaklarımda eksik ve yanlışlar bulunabilir. 1955 yılı 6/7 Eylül olaylarını Karagözyan’da yaşayan kardeşim Tekin Demirciyan ile de konuştum ama o da 1956 Eylülü ile ilgili fazla bir şey hatırlamadı. 

DurDe Platformu 61’inci yıldönümünde 6-7 Eylül mağdurlarını andı

DurDe Platformu, 6-7 Eylül olaylarının mağdurlarını, saldırıların 61’inci yıl dönümünde Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği bir etkinlikle andı. Galatasaray Meydanı’ndan toplanan DurDe aktivistleri, ellerinde Türkçe ve Rumca “6-7 Eylül Irkçı Kışkırtma: Devlet Özür Dilesin” pankartı ve “Bir daha asla!” dövizleriyle mağdurları anarken, Platform adına basın açıklamasını İdil Ügüt okudu. Ügüt, farklı etnik grupları barındıran Anadolu’nun homojen hale getirilmesi, 1913 yılından itibaren ulus-devlet inşasında temel bir politika olarak uygulandığını belirtti. Ügüt daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizzat devlet tarafından örgütlenen meslek yasakları, Amele Taburları, Varlık Vergisi, 1964 tehciri, fişlemeler, gasplar, tehditler ve pogromlar ile bu politikalar kurumsallaştırıldı ve bunun sonucunda günümüzde, Anadolu’nun kadim Müslüman olmayan halklarından Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve Süryani toplumundan geriye sadece on binler kaldı.”

Sabri Yirmibeşoğlu da Fetullahçı mı?

Rasim Ozan Kütahyalı
Kemalizm bu toplumda demokratik arenada yarışan siyasi ideolojilerden biri olarak varlığını sürdürmeye hep devam edecek ama çeşitli versiyonlarıyla Kemalizmin yeniden resmi ideoloji olmasını istemek açık bir manyaklıktır... Tam 61 yıl önce bugün Türkiye'de yaşanan utancın incelenmesi yani 6-7 Eylül 1955'te eski derin devlet tarafından tertiplenen olayların detaylı irdelenmesi geride bırakmaya çalıştığımız Eski Türkiye rejiminin de şifrelerini veriyor aslında. Bu korkunç hadise Eski Türkiye zihniyetinin bu toprakları gayrimüslimlerden tamamen arındırma siyasetinin bir parçası olarak ele alınmalıdır...6-7 Eylül 1955 felaketi eski rejim ve eski derin devlet açısından tekil bir olay olarak görülemez. Herhalde bu zulümleri de FETÖ'ye mal edip kurtulacak halimiz yok. 1915'te Ermenilerin zorunlu olarak göç ettirilmesi ve ciddi bir kısmının da katledilmesi, 1924'te başlayan mübadele süreci, 1930'lardaki gayrimüslimleri yıldırma amaçlı kanunlar ve uygulamalar, 1942'de Varlık Vergisi denen ırkçı kanunla gayrimüslimlerin servetinin talan edilmesi, ardından 1955'te 6-7 Eylül olayları ve özellikle Rum yurttaşları ülkeyi terk etmek zorunda bırakan 1963 kararnamesi gibi hadiseler "arındırma ve temizleme" siyasetinin bir bütün oluşturan parçalarıdır.

Kim bu Ermeniler?

Onur Kotan
Çocuklar için hazırlanmış “Kim Bu Ermeniler” kitabı Aras Yayınlarından çıktı. Rakel Dink söylemişti, “Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim” diye. Aslında katil değil ama en azından düşman yaratan karanlığı sorgulamak için bir şeyler yapılabilir. İlkokul sıralarından itibaren bizlere verilmeye çalışılan, ‘dört tarafımızın düşmanlarla çevrili’ olduğu, tarihimizde Kürt, Ermeni, Rum’un nasıl bizleri içeriden vurduğu gibi bilgilerle halklara düşman nesiller yetişiyor. Anadolu’da birçok yerde halklar bir küfürmüş gibi telaffuz ediliyor. Hatta bu halklar yok sayılıyor. Dili, dini, müziği yokmuş gibi öğretiliyor. Londra’daki The Armenian Institute’ün (Ermeni Enstitüsü) direktörü Susan Paul Pattie’nin Gagik Stepan-Sarkissian ve Maral Kerovpyan’la beraber hazırladığı Aras Yayınlarından çıkan “Kim Bu Ermeniler” kitabı aslında çocuklar için hazırlanmış ama bu kitabın Türkiye’de 7 den 70’e okutulması gerek. 

Karadeniz'in 'Efes'inde bu yıl 25 mezar bulundu, kilise açıldı

Durmuş Sevindik- Murat Küçük/Çaycuma
Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’nde, M.Ö. 6 ve 7’nci yüzyıllar arasında kurulduğu tahmin edilen Tieion Antik Kenti'nde bu sezon yürütülen kazı çalışmaları tamamlandı. 'Karadeniz'in Efes'i' olarak adlandırılan antik kentteki kazıda Bizans dönemine ait 25 mezar ortaya çıkarılırken, aynı döneme ait kilisenin tamamı açıldı.

Ermenistan Ulusal Arşivi’nde, Bağımsızlığın 25. Yıldönümü vesilesiyle sergi açılacak

16 Eylül’de Ermenistan Ulusal Arşivinde (EUA), Bağımsızlığın 25. Yıldönümü vesilesiyle sergi açılacak. Bilgi 6 Eylül’de düzenlenen basın toplantısında EUA Direktörü Amatuni Virabyan’dan geldi. Sergide Ermenistan cumhurbaşkanlarının nüfus kağıtları yanısıra diplomatik pasaportlar (Ör. eski Dışişleri bakanı Vardan Oskanyan’ın), Ermenistan cumhurbaşkanları ve başbakanlar tarafından imzalanan ilk kararlar yer alacak. Bağımsızlık Günü’nün 21 Eylül’de kutlandığını hatırlatalım.

CHP'den OHAL raporu!

Darbe soruşturması kapsamında işten atılan kamu çalışanlarına ilişkin CHP Emek Büroları Koordinatörlüğü rapor hazırladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında işten atılan kamu çalışanlarına yönelik CHP Emek Büroları Koordinatörü Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba rapor hazırladı. Ağbaba'nın işten atılmalara yönelik hazırladığı raporda "solcular, sosyal demokratlar, devrimciler, Atatürkçüler ve farklı inanç gruplarından vatandaşlarımızın, fırsat bu fırsat denilerek açığa alındığını ya da işsiz bırakıldığını" ifade etti. Hazırlanan rapora ilişkin açıklamalarda bulunan  Ağbaba Gülen'le uzun süren dostluklarının ardından ülkeye düşman tohumları eken AKP hükümetini şu sözlerle eleştirdi: “Dün FETÖ ile sarmaş dolaş olup devleti FETÖ’cülere parsel parsel dağıtanlar bugün emekçilere saldırıyor. CHP olarak darbelerin ne kadar karşısındaysak, darbe girişimini fırsat bilip OHAL’i kullanarak emekçilerimize yapılmakta olan saldırıların da karşısındayız” dedi.

The Guardian, ünlü Ermeni piyanist Hamasyan'ın yeni kuarteti hakkında yazdı

Karizmatik genç piyanist Tigran Hamasyan, ne kadar da yarattığı müzik eklektik olsa  ve batılılaşsa bile, bu müziğin temelinde her zaman vatanının ve atalarının kültürünün bulunacağını kariyerinin hemen başından beri anlamıştır. Ünlü İngiliz "The Guardian" gazetesi, Hamasyan'ın kariyerinin yeni dönemini bu sözlerle tanımlıyor.

Ermenistan’ın Oscar adayı 1988 Gümrü Depremi’ni anlatan Deprem filmi oldu

Bu sene 89.cu düzenlenecek olan Akademi Ödülleri için ülkeler ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ adaylarını belirlemeye başladı. Ermenistan, 1988 Gümrü Depremi’ni anlatan Deprem (Zemletryasenie) filmini aday adayı olarak gösterdi. 1988’de Ermenistan’ın kuzeyinde yaşanan ve 25 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Spitak Depremi, diğer bilinen adıyla Gümrü depreminin hikayesi, Sarik Andreasyan’ın yönetmeliğinde filme dönüşmüştü. 

2019 Yılı Dünya Bilişim Teknolojileri Kongresi Ermenistan’da gerçekleşecek

2019 Yılı Dünya Bilişim Teknolojileri Kongresi (World Congress on Information Technology, WCIT) Ermenistan’da gerçekleşecek. Bilgi bugün 5 Eylül’de Digitec Fuarına yönelik basın toplantısında Ermenistan Ekonomi Bakan yardımcısı Emil Tarasyan’dan geldi. Tarasyan açıklamasında ″Bu yıl 3-5 Ekim’de Ermenistan delegayonu Brezilya’nın başkentinde yapılacak Uluslararası Bilişim Teknolojileri Kongresine katılacak. Bilişim Teknolojileri Teşebbüsleri Birliği sayesinde 2019 yılı kongresi Ermenistan’da yapılacak, bu büyük bir ilerlemedir ″ dedi.

European Court Issued 20 Verdicts Against Armenia in Last 3 Years

In the last 3 years, the European Court of Human Rights issued 20 rulings against the Republic of Armenia and ordered the state to pay a total of 335,000 Euros to the winning applicants, minister-chief of Government staff Davit Harutyunyan said during a cabinet meeting Friday.In 2014, the official stated, the ECHR issued 4 verdicts against Armenia, for which the state paid 166,000 Euros, in 2015 – 8 verdicts and 86,000 Euros, and in 2016 – 8 verdicts and 83,000 Euros.

6/7 Eylül'de tecavüz, evlere saldırı ve papazlara yönelik şiddet: "Hem malınızı, hem canınızı!"

6/7 Eylül 1955'te yaşanan pogromun İstanbul'da bıraktığı izleri fotoğraflayan Patriklik Fotoğrafçısı Dimitrios Kalumenos'un arşivi bu yıl tekrar açılıyor, II. Cilt'te, yine Türkiye'de ilk kez yayımlanacak fotoğraflar tecavüz, evlere saldırılar ve papazlara yönelik şiddet anlatılarıyla bir araya geliyor. 6/7 Eylül 1955 yılında yaşanan pogromun İstanbul'da bıraktığı izleri Türkiye'de bugüne kadar yayımlanmamış fotoğraflarla 60. yıldönümünde bir araya getiren "Patriklik Fotoğrafçısı Dimitrios Kalumenos'un Objektifinden 6/7 Eylül 1955" kitabının bu sene II. Cilt'i "Hem Malınızı, Hem Canınızı!" okuyucuyla buluşuyor.

6-7 Eylül Olayları Mağdurlarını Anma Etkinliği


6-7 Eylül Olayları Mağdurlarını Anma Etkinliği

6-7 Eylül olaylarının 61’inci yılında, mağdurları anmak ve adalet arayışına destek vermek üzere tüm dostlarımızı basın açıklamasına davet ediyoruz.

Tarih: 6 Eylül 2016, Salı
Saat: 18.30
Yer: Galatasaray Meydanı, lise önü
Düzenleyen: DurDe Platformu

Facebook Etkinlik Sayfası: http://goo.gl/wcZWHa
Web Sitesi Duyurusu: http://goo.gl/YQc68v


Kiro Manoyan: Eylül’de Ermenistan ve Azeraycan Dışileri bakanları buluşması bekleniyor

BM Genel Kurulu Eylül oturum dönemi çerçevesinde AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri bakanlarıyla buluşması planlanmakta. Beyan 5 Eylül’de düzenlenen basın toplantısında Taşnaksutyun «Ermeni Davası ve Siyasi İşler Ofisi» Başkanı Kiro Manoyan’dan geldi. Manoyan bu buluşma sonrasında ilerleme olasılığı olabileceğini ifade etti.

Başbakan: Ermenistan’da Ermeni-Gürcü ortak işletmelerinin kuruluşu gelecek vadedici olabilir

Ticari-ekonomik işbirliğinin canlandırılması açısından her iki taraf Ermeni-Gürcü Hükümetler Arası Komisyon faaliyetlerinin önemini belirttiler. Taraflar komisyon çalışmalarına yeni bir ivme kazandırma yönünde mutabakat sağladılar. Başbakan Abrahamyan, Ermenistan’da Ermeni-Gürcü ortak işletmelerinin kuruluşunun gelecek vadedici olabileceğini, bunun Gürcü firmalarının Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ortak piyasasına girişini kolaylaştırabileceğini ifade etti. Gürcistan başbakanı bu düşünceyi memnuniyetle karşıladı ve atılacak adımları değerlendirmek üzere Ortak Çalışma Grubu oluşturulmasını önerdi.

Sibil & The Beautified Project


Ermenistan Dışişleri Bakanı: AB'nin Ermenistan ile vize serbestleşme konusunu görüşme zamanı geldi

3 Eylül'de Slovakya'nın başkenti Bratislava'da düzenlendiği  AB ve Doğu Ortalığı'na üye ülkelerinin Dısişleri Bakanları toplantısında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan AB'nin Ermenistan ile vize serbestleşme konusunun ele alınması zamanı geldiğini açıkladı.

"Guardian", robot yapımcılığında büyük başarı kaydeden Ermeni çocukları anlattı

Ünlü İngiliz "The Guardian" gazetesi, robot yapımcılığı alanında büyük bir başarı elde eden Ermeni okul öğrencilerini anlatan, dikkat çekici bir makale yayınladı. Makale yazarı Suren Stepanyan, iki kardeş olan 18 yaşındaki Rafayel ile 14 yaşındaki Sahak Sahakyanlar'ın tasarladığı, termal sinyaller ile birçok başka gelişmiş teknolojilerle donatılmış itfaiyeci robotu anlatıyor.

Stepanakert’te Ermenistan’da Para Tedavül Tarihine ilişkin sergi açıldı

Ermenistan Merkez Bankası (MB) tarafından düzenlenen seyyar sergiler çerçevesinde 2 Eylül’de Karabağ’ın başkenti Stepanakert’te ″Herkes için finnas: Ermenistan’da Para Tedavül Tarihi″ sergisi açıldı.

Dink cinayetinde 'yeni' görüntüler: Subaylar ile Ogün Samast keşif yapmış

Bugüne kadar tam olarak 'çözülemeyen' Hrant Dink cinayetine dair yeni görüntüler ortaya çıktı. AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinden 9 yıl sonra yayınlanan görüntüler, tetikçi Ogün Samast’ı azmettiren ve destek veren dönemin subaylarını ortaya çıkardı. 6 subay cinayetin işlendiği yerde keşif yaparken güvenlik kameralarına takıldı. Video: https://youtu.be/2yfTGRPRZ-w

Showcase: Kevork Malikyan- Several faces, one shining soul

International character actor Kevork Malikyan's resume lists Steven Spielberg, Roger Moore and Anthony Hopkins as well as many others. Malikyan has appeared in numerous films, including Indiana Jones, television series and theatrical productions with the Royal Shakespeare Company. We find out from the man himself what it's like to take on multiple identities for a living.

Rahibe Teresa’nın Ermeni asıllı olduğunu ortaya çıktı

Ermeni Apostolik Kilisesi Artsakh (Karabag) diyakosluğu ruhani lideri Başpiskopos Martirosyan “1988 yılında Spitak depreminden sonra Ermenistan’a gelen Rahibe Teresa Tüm Ermeniler Katolikosu Vazgen I. ile görüştü. Görüşmede Rahibe Teresa Katolikos'a Ermeni asıllı olduğunu anlattı. Kendisinin gerçek soyadı Boyacyan’dır. Babası Batı Ermenistan’dan Arnavutluk’a göç eden bir Ermeni, annesi ise Arnavut’tur” açıklamasında bulundu.

İznik’teki 1500 yıllık bazilika 'halk günü' ile tanıtılacak

İZNİK(Bursa), (DHA) - BURSA’nın İznik İlçesi’nde, göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1500 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edildiği belirlenen bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar sürüyor. Bazilika ve devam eden çalışmalar, her ayın ilk ve üçüncü cumartesi günleri halka anlatılacak.