Etiketler

Mardin'in Derik ilçesindeki Ermenice tabela tekrar asıldı

Mardin’in Derik ilçesinde Belediye binasının, daha önce sökülen Ermenice yazısı tekrar asıldı. Derik'te kayyum atanmasından sonra Belediyenin cephesindeki Türkçe, Kürtçe ve Ermenice olarak 3 dilde yazılan tabela, günler önce yerinden sökülmüştü. Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün talimatıyla sökülen tabela yerine Türk bayrağı asılmıştı. (Doğrusu şaşmadık dersek yalan olur. Sembolik de olsa önemli bir gelişme. HYETERT

Her karşılaştığı Ermeni'den özür dilerdi

Nazım Hikmet’in son eşi Vera Tulyakova’nın ilk evliliğinden olan kızı Anna Stepanova, şairin ilginç anılarını, Kommersant gazetesinin Ogonyok ekine anlattı… "Komünistti, ateisti ve devrime çağrı yapıyordu. Bu arada, Nazım Hikmet, Orhan Pamuk’tan çok önce Ermeni soykırımını tanımıştı ve burada her karşılaştığı Ermeni’den bunun için özür dilemeye gayret ederdi, kendini suçlu hissederdi."

Yüksek Temsilci / Başkan Yardımcısı Mogherini tarafından Uluslararası Demokrasi Günü münasebetiyle yapılan açıklama

Bugün Demokrasi Gününü kutluyoruz. Avrupa Birliğinin temelini oluşturan demokratik değerlerin, başta kendi kıtamızda olmak üzere, hiç aksatmadan gün be gün beslenip geliştirilmesi gerekmektedir.  Demokrasi katılımcı yurttaşlık, şeffaflık, çoğulculuk ve kapsayıcılığa daimi bir bağlılığı gerekli kılar. Yurttaşlar ile yurttaşları temsil eden seçilmiş kurumlar arasındaki bağ ve güven, zaman zaman sarsıntılardan geçerek sosyal gerilimler ve siyasi bölünmeleri beraberinde getirmektedir. Dünyanın diğer bölgelerine baktığımızda birçok halkın demokratik değerlerden yararlanamadığını görüyoruz. AB’nin güçlü çekiciliğinden gurur duyuyor ve demokrasinin dünyanın dört bir yanında pekiştirilmesine destek vermek istiyoruz.

Ermeni’yi öldürmek!!!...

Yalçın Şimşek
Osmanlıyı yıkan, genç Türkiye Cumhuriyetini lekeleyen bir zihniyettir bu! Türk'ünden Kürt'üne, Ermeni'sinden Rum'una, Yahudi'sinden Arnavut'una, Laz'ından Çerkez'ine farlı renkleriyle bir çiçek bahçesini andıran bu güzelim ülkenin renklerini solduran bir anlayıştır bu! Bu anlayıştır; Lozan'da Kürtlere en büyük kazığı atan! Bu anlayıştır; zanaatta Ermeni, sanatta Rum, ticarette Yahudilerden oluşan Osmanlının üç asli unsurunu bu ülkeye dar eden! Bu zihniyettir; Ermenileri tehcire zorlayan! Bu zihniyettir; Varlık Vergisiyle bu ülkenin renklerini solduran! Bu zihniyettir; 6-7 Eylül olaylarıyla komşusunun malına göz dikip, onu göçe zorlayan! Bu zihniyettir, İstiklal Mahkemelerinde binlerce kişiyi idam eden! Ne yazıktır ki insanlığın uzaya dolmuş kaldırdığı bir çağda bu zihniyet, bu topraklarda hala varlığını sürdürüyor!...

Son Cinnete Dair

Sevan Nişanyan
• “Nişanyan […] akıl almaz bir şekilde o paçoz cümleyi kurup tecavüzcülerin çoğunun büluğ çağında romantikler olduğunu söyledi,” demiş bir adet Metin Solmaz. “Romantik” ne demek emin değilim. Ben pek öyle dememişim, “büluğ çağının fırtınaları arasında yolunu kaybetmiş âşıklar” demişim. Aynı şey değil sanki. Bilemiyorum, belki pembe dizi kültürüm yetersiz, “aşk” deyince benim aklıma mesela mum ışığında bir restoran yahut pembe balonlar filan gelmiyor. Romeo ve Jülyet geliyor. Medea geliyor. Othello ile Desdemona geliyor. Anna Karenina, Emma Bovary geliyor. Héloise ile Abelard geliyor. D’Urberville’lerin Tess’i geliyor. Genç Werther’in acıları geliyor. Benjamin Constant’ın Adolphe’u geliyor.

Metsamor Nükleer Santralinde planlı onarım

20 Еylül'de Metsamor Nükleer Santralinde önleyici planlı onarım çalışmaları başlayacak.  Nükleer Santralinin müdürü Movses Vardanyan'ın  açıklamasına göre onarım 61 gün sürecek. Önleyici onarım çalışmaları ''Rosatom service'' şirketi tarafından gerçekleştirilecek. Çalışmaların tamamlanmasından sonra Metsamor nükleer santralinin başkanlığı  ''Devlet Nükleer güvenlik komitesine başvuruda bulunup santralin işletim süresinin 2026 yılına kadar uzatılması izni isteyecek.

Ermenistan'ın nüfusu 2.995.100 kişi

1 Temmuz itibariyle Ermenistan'ın nüfusu 2.995.100 kişi. Ermenistan Milli İstatistik Kurumundan verilen bilgiye göre nüfusun 1,.905.700’i şehirlerde, 1.089.400’i ise köylerde yaşıyor. En kalabalık bölgeler Armavir (266.2bin), Ararat (258.8 bin) ve Kotayk (253.9bin). Nüfusu en az olan bölge ise Vatots Dzor (50.8 bin kişi).

Avrupa şampiyonasında Ermenistan’ı temsil eden halterci Karen Margaryan altın madalya kazandı

Polonya’da süren Avrupa Halter Gençlik Şampiyonsında Ermenistan’ı temsil eden Karen Margaryan altın madalya kazandı. 15 yaşaltı, 77 kg sıklette yarışan Margaryan 280 kg (130+150) kaldırıp rekor kırdı. 15 yaşaltı, 63 kg sıklette yarışan kadın halterci Liana Gyurjyan 156 kg (68+88) sonucuyla bronz madalya kazandı.

İzmir’i Yakan Mustafa Kemal ve Askerleridir

Tarih 13 Eylül 1922… Son kalan Rum ve Ermeni varlığını da yok etmek için resmen ateşe verilir koca bir kent… Ege’nin incisi İzmir ateşler içinde kavrulur, yanar… 2 milyon 600 bin metrekarelik bir alanda 20 binden fazla ev, işyeri, hastane, kilise ve okullar yok edilir, ateşler içinde binlerce insan yanarak son nefeslerini verir…

İçimizdeki vekil lobi

HDP'li vekil Garo Paylan, Ermeniler'in ABD'de yayınlanan en etkin gazetesi Asbarez'in düzenlediği etkinlikte konuşacak. Lizbon'da Türk elçiliğini havaya uçuran Asala'cılar için "Kahramanlarımız" diyen, Esenboğa saldırısını yapan Levon Ekmekçiyan'ı büyük bir devrimci olarak gösteren gazetenin 24 Eylül'de yapacağı bu etkinlik, merak konusu oldu. 

Şavarş Koçaryan: Olanaklar ölçüsünde, Suriye Ermenileri için her şey yapılıyor

Dışişleri bakan yard. Şavarş Koçaryan, Ermenistan Hükümeti , olanaklar ölçüsünde Suriye’li soydaşlarımız için her şeyi yapıyor.″Bu meselede, Suriye’deki büyük Ermeni toplumunu hesaba katarak, en ilgili taraflardan biriyiz. Bütün bu yıllar esnasında Halep’te yabancı konsolosluklardan sadece Ermeni Konsolosluğunun faaliyet gösteriyor olması sır değildir″.

Aghdzk’ta Arşakuni Hanedanlığı nekropol alanından kaya mezarlar bulundu

Buluntuların, tarihçiler Khorenli Movses ve Pavstos Buzand’ın belirttiği Pers kralı II. Şabuh’un rahiplerin tahrikiyle Pagan Ermenistan’a seferi esnasında çalınan ancak daha sonra Ermeni ordusunun Persleri yenerek geri aldıklar ve Aghtzk nekropol alanına tekrar gömdükleri emanetler olduğuna inanılmakta.

What To Do In Armenan Wine Country

By Adam Leith Gollner 
Stop for the wine, but dive deeper into Yerevan like an archaeologist armenia. 

Papa Francis: "Tanrı adına öldürmek şeytan işidir"

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, geçtiğimiz Temmuz ayında IŞİD sempatizanı iki radikal tarafından görev yaptığı kilisede öldürülen Fransız rahip Jaques Hamel için bir ayin düzenledi. Ayinde kısa bir konuşma yapan Papa Francis, Tanrı adına insan öldürmeyi şeytan işi olarak tanımladı: “Bütün dinlerin ‘Tanrı adına öldürmek şeytan işidir’ demesini dilerim.”

Ermeni Soykırımı'nı anlatan kitap, "Dayton" Barış Ödülünün 12 adaylarından biri

Amerikalı Ermeni yazar Alin Ohanesian'ın, Ermeni Soykırımı hakkındaki "Orhan'ın Mirası" başlıklı kitabı, "Dayton" Barış Ödülü için aday olarak finale geçen 12 kitaplar arasında yer aldı. "Dayton" Barış Ödülünün, kurgusal ve kurgusal olmayan olmak üzere her iki kategorisinde birinci ve ikinci sırada yer alanların isimleri,

Ermenistan’da bölgedeki ilk bilim müzesi açıldı

14 Eylül’de başkent Yerevan’da bölgenin ilk bilim müzesi açıldı. “Küçük Einstein” inisiyatif grubu tarafından kurulan müzenin amacı interaktif oyunlar aracıyla çocuklarda doğa bilimlerine karşı ilgi uyandırmak. Müzede elektrik, manyetizma, optik, mekani, fizik  ve diğer alanlardan 25 numune sergilenmekte.

ABD Kongresi’nde Erdoğan’a Ağır Eleştiriler


Mehmet Toroğlu
Alt Komitenin Başkanı Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Dana Rohrabacher, “Erdoğan, başarısız darbe girişimini siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullanarak, zaten kötü olan vaziyeti daha da kötü hale getiriyor” dedi. Rohrabacher, Türkiye’de Erdoğan’ın vizyonunu paylaşmayanların baskı altında olduğunu, “dini filozof” olarak nitelediği Fethullah Gülen’in hareketine sempati gösteren herkesin kanıtsız “darbeci” olarak görüldüğünü belirterek, 15 Temmuz sonrası uygulanan “temizlik” operasyonlarının da “saçma” seviyelere ulaştığını söyledi. Rohrabacher, “Hükümet bu darbe girişimini eski hesapları kapatmak ve Erdoğan’ın vizyonuna yeterli derecede bağlılık göstermeyenleri temizlemek için kullanıyor” ifadesini kullandı.

Berlin Seçiminin Gündemi Türkiye

DARBE girişiminin ardından Alman politikacılar, Türk toplumuna, "Aman Türkiye'deki tartışmaları buraya taşımayın" uyarıları yaptı. Başbakan Merkel, "Türk toplumundan Almanya'ya daha fazla sadakat bekliyoruz" dedi… Sol Partili Katina Schubert, Ermeni tasarısı nedeniyle Türkiye kökenli milletvekillerinin polis koruması altına alınmasının ve Türkiye'ye gidememesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Schubert, soykırımın okullarda ders kitaplarına girmesinden yana olduğunu belirtti. SPD'li Barbara Loth da tasarıyı onayladıkları için milletvekillerine yönelik kinin kendisini korkuttuğunu belirtti.

«Ermenistan Eyaletlernde Opera Sanatı» projesi çerçevesinde 23 etkinlik daha gerçekleştirilecek

Ermeni opera ve klasik sanatlarının korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik Viva.Cell-MTS ve A. Spentiaryan Devlet Opera ve Balesi Akademik Tiyatrosuna Destek Fonu işbirliği devam etmekte.

Ermenistan’ın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Paris’te insan haklarına yönelik Yüksek Düzeyli Foruma katıldı

Ermenistan’ın Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Paruyr Hovhannisyan 12 Eylül’de, Avrupa Konseyinin geleceğine yönelik  «Avrupa’da İnsan Haklarının Korunması Düşüncesi Eskidi Mi?» başlıklı Yüksek Düzeyli Foruma katıldı… Foruma katılanlar konuşmalarında Avrupa Konseyinin önemi ve özellikle terör, radikalizm, nefret tohumları ekilmesi ve göç gibi Avrupa’nın karşı karşıya bulunduğu güncel tehditleri hesaba katarak insan haklarının korunma mekanizmalarının iyileştirilmesi meselesinde görüş birliğinde olduklarını kaydettiler.

Pan-Turanism, not Islam, Motivated the Armenian Genocide

By Harut Sassounian / Publisher, The California Courier
A recently published book “Remembering for the Future: Armenia, Auschwitz, and Beyond,” edited by Michael Berenbaum, Richard Libowitz, and Marcia Sachs Littell, is a collection of scholarly papers delivered at a conference held at the American Jewish University in Los Angeles, March 8-11, 2014. In his paper, “The Armenian Genocide as Jihad,” Prof. Richard Rubenstein attributes the Armenian mass killings to Islamic fanaticism against Christians. This is an often misunderstood topic even by Armenians who proudly proclaim that they were the first nation to adopt Christianity as state religion in 301 A.D. There is a whole folklore based on the misconception that Armenians were martyred because of their faith and refusal to convert to Islam. Given the current anti-Islamic fervor in the United States and elsewhere, some people are misled by these false claims.

The World's First Winery

By Adam Leith Gollner 
While archeologists unearth the world’s oldest known winery in a cave in Armenia, a new generation of producers is reviving an ancient wine-making tradition 6,100 years in the making. “This is it: the genesis,” exclaims winemaker Paul Hobbs, walking through a tight opening into a mass of monolithic rocks. “The cave where it all began.” Hobbs and his partners are taking a break from their vines to explore one of the world’s oldest known winemaking operations. It’s in a cave. In Armenia. And not just any cave: a massive, primordial, bat-infested, Transcaucasian caveman cave. The Areni-1 complex, uncovered in 2007, contains a 6,100-year-old winery replete with fermenting vats, a grape press, and subterranean clay storage vessels. Altogether, it’s the best-preserved archeological site in the ongoing search for winemaking’s birthplace. And it’s only 60 miles from Mount Ararat, where Noah is said to have parked his ark after the flood and planted the earth’s first vineyard.

Uluslararası Demokrasi Günü Kutlu Olsun / International day of democracy

1997 Eylül ayında Uluslararası Parlamentolar Birliği (Inter-Parliamentary Union- IPU) Evrensel Demokrasi Bildirgesini kabul etti. 8 Eylül 2007'de bazı ülkelerin önerisi üzerine Birleşmiş Milletler A/RES/62/7 kararla Evrensel Demokrasi Bildirgesi'nin (Universal Declaration on Democracy)  yayın tarihi olan 15 Eylül gününü Uluslararası Demokrasi günü olarak kutlamaya karar verdi.( Korkarım biz göremeyiz ama umarız bir gün dünyanın bütün devletleri gerçek demokrasiyle yönetilir. HYETERT)

Kayyımın ‘yenilediği’ 3 dilli tabelada Ermenice silindi!

Derik Belediyesi’nde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabela bulunuyordu. İçişleri Bakanı: Diyadin Belediyesi’nin Kürtçe tabelası hemen asılacaktır. Mardin’in kayyım atanan Derik İlçe Belediyesi'nin indirilen Türkçe, Kürtçe ve Ermenice yazılı tabelası, akşam saatlerinde yeniden yerine asıldı. Kayyım olarak atanan Muhammed Fatih Safitürk yenilendikten sonra tekrar asacağını belirttiği tabeladan Ermenice’nin çıkartılacağına dair herhangi bir bilgi vermemişti. (Şaşmaya gerek yok, Ermenice bu toprakların dili olmasın diye ne soykırımlar, ne katliamlar, ne pogromlar, ne zulümler yapıldı. HYETERT)

Suriyeli Ermeni çocukları için okul hazır

Suriye'den ülkemize gelen Ermeni ailelerin okul yaşındaki çocukları için Bezciyan Ermeni okulu ücretsiz eğitim vereceğini açıkladı. Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’de yeni bir hayat kurmaya çalışan Ermenilerin çocuklarına Bezciyan Okulu Kurucu Temsilcisi Sevan Gürün okulun kapılarını açtı. Gürün, ailenin istemesi halinde Bezciyan’ın kendilerine yuva olabileceğini belirtti. (Okul yönetimini yürekten kutluyor, başarılar diliyoruz. HYETERT)

Ilda Simonian Amsterdam Konseri

EEN MUZIKALE REIS try-out
17 Eylül Cumartesi, 15:00 (UTC+02)
Amsterdam'da TOON


Uykusuz Hrant Dink cinayetini kapağına taşıdı

Uykusuz, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Hrant Dink cinayetine dair yeni görüntüleri çizgilerine taşıdı. Haftalık mizah dergisi Uykusuz, Fethullah Gülen Grubu'na yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan 6 jandarma istihbaratçısının, gazeteci Hrant Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast ile işbirliğini kapağına taşıdı. Kapakta, iktidar ve Gülen hareketi üyelerinin "kandırıldık" ifadelerine dikkat çekildi.

UNIVERSAL DECLARATION ON DEMOCRACY

Declaration adopted without a vote* by the Inter-Parliamentary Council at its 161st session ((Cairo, 16 September 1997)
The Inter-Parliamentary Council,
Reaffirming the Inter-Parliamentary Union's commitment to peace and development and convinced that the strengthening of the democratisation process and representative institutions will greatly contribute to attaining this goal,

"Ermeni Tarihi", Moskova Kitap Fuarında "Grand Prix" kazandı

Moskova'da 29. kez olmak üzere Uluslararası Kitap Fuarı düzenlendi. Fuarda yer alan Ermenistan pavyonunda, son iki yılda ülkede yayınlanan kitaplar sergilendi. Sergiye, ayrıca kitapların yayımcıları katıldı. Kitap Fuarı çerçevesinde, Bağımsız Devletler Topluluğ'una (BDT) üye ülkeler arasında "Kitap sanatı" başlıklı ödül töreni düzelendi. Ermenistan'ın sergilediği 8 kitap, değişik kategorilerde ödüllere aldı. Movses Khorenatsi'nin "Ermeni tarihi" adlı kitabın, ressam Van Khaçatur tarafından resmedilerek albüme dönüştürülen versiyonu, "Grand Prix"e layık görüldü.

Dışişleri’nden Der Spiegel’in kapağına tepki: Amaç Erdoğan’ı karalamak

Dışişleri Bakanlığı, Alman Der Spiegel dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yer verdiği kapağını ‘karalama’ diye niteleyerek, kınadı.Der Spiegel’in Türkiye özel sayısının kapağındaki görselde, Erdoğan’ın resminin yanı sıra, cami minareleri füze biçiminde tasvir edilmişti. Başlık olarak da “Bir ülke özgürlüğünü yitiriyor” ifadeleri kullanılmıştı.

Avetisyan: Sadece Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması sonrasında toprak tavizlerine ilişkin konuşmak mümkündür

Sadece Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığının, -tabii ilk elde Azerbaycan tarafından olmak üzere, tanınması sonrasında toprak tavizlerine ilişkin konuşmak mümkündür. Beyan, Ermenistan Cumhuriyetçi Part (ECP) Meclisi Grubu üyesi milletvekili Sukias Avetiyan’dan geldi.

Vatikan, Karabağ sorununun barışçı müzakereler aracılığıyla çözülmesi gerektiği düşüncesinde

Haqqin.az’ın verdiği habere göre, Katolik Kilisesi Azerbaycan temsilcisi Vladimir Fakete ″Dağlık Karabağ sorununun çözümü Katolik kilisesinin işi değildir. Bunu siyaset adamları çözmeliler″ dedi. Fakete, Papa Francesco’nun dünyadaki çatışmaların barışçı araçlarla çözülmesi düşüncesine sadık olduğunun altını çizdi.

Papa Francesco, 2 Ekim’de Azerbaycan’ı ziyaret edecek

Haqqin.az’ın verdiği bilgiye göre, Papa Francesco Kafkasya’ya ikinci apostolik misyonu çerçevesinde 2 Ekim sabahı Bakü’yü ziyaret edecek, Kutsal Bakire Meryem Kilisesindeki dini ayine riyaset edecek.

Rusyalı Ermeni işadamı Karabağ’ın "Elektrik ağları" şirketini satın almak istiyor

Rusyalı Ermeni milyarder işadamı Samvel Karapetyan'a ait “Tashir Group” şirketi, Dağlık Karabağ’da elektrik hizmeti sağlayan "Elektrik ağları" şirketini satın almak istiyor. Ermenistan merkezli “Jamanak” gazetesi, kendi kaynaklarına atfederek, “Tashir Group”un Karabağ'ın "Elektrik ağları"nı elde etmek için görüşmeleri sürdürdüğünü bildiriyor.

Brüksel-Erivan direk uçuşlarının başlamasına ilişkin mektup Ermenistan elçisine takdim edildi

Ermenistan’ın Brüksel Büyükelçisi Tatul Margaryan 13 Eylül’de Belçika Federal Dışişleri, Dış Ticaret ve Gelişim İşbirliği Servisi Çoktaraflı ve Globalizasyon İşleri Gn. Direktörü Jean-Arthur Régibeau’yla buluştu. Buluşmada Ermenistan-Belçika işbirliğinin genişletilmesine ilişkin bir dizi konu değerlendirildi. Görüşmeciler, Brüksel-Erivan-Brüksel doğrudan uçuş seferlerinin başlaması konusuna değindiler. Régibeau, elçi Margaryan’a  Belçika Sivil Havacılık Yönetiminin Brüksel-Erivan hava seferleri düzenleme hakkının «Brussels Airlines»a verildiğine ilişkin başvuruyu sundu.

6-7 Eylül tartışmaları, hafızası ve yüzleşmesi

Bahar Kılınç
1955 Eylül’ün 6 ve 7’sinde “Atatürk’ün evine bomba atıldı” iddialarından sonra insanlar çoğunlukla Rum olmak üzere çeşitli azınlık grupları hedef aldılar ve mülkleri yağmaladılar. Yaşanan bu korkunç saldırıların üzerinden 61 yıl geçti. 6 ve 7 Eylül’de yaşananları belgelemek ve o günlerle yüzleşmek sebep gösterilerek fimler çekildi ve kitaplar yazıldı. Biz de o günden bu güne yaşananların yansımalarına dair merak ettiklerimiz üzerine New York Üniversitesi Siyaset Bölümü Öğretim Görevlisi Ayda Erbal’la konuştuk.

Rus Gazprom'un eski yöneticisi Ermenistan'ın yeni başbakanı oldu

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Başbakanlık görevini Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un eski yöneticisi Karen Karapetyan'a verdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Sarkisyan, Başbakanlık ve hükümeti kurma görevini iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi'nin (ECP) aday gösterdiği Karapetyan'a verdi. Yeni Başbakan Karapetyan'ın 20 gün içinde hükümeti kurması gerekiyor. Sarkisyan, temmuz ayındaki karakol saldırısı ve 2 hafta süren rehine krizinin ardından ulusal mutabakat hükümeti kurulması vaadinde bulunmuştu.

His Holiness Aram I elected as Honorary President of Middle East Council of Churches

On September 5, His Holiness Aram I and his delegation left for Amman to attend the Assembly of the Middle East Council of Churches (MECC). Catholicos Aram I, is one of the four Presidents of the Council representing the Oriental Orthodox Family. The 11th session of the Middle East Churches Council opened In Amman on Tuesday. The conference brought together all 22 Leaders of Middle East churches from Jordan, Iraq, Syria, Palestine, Cyprus, Lebanon, Egypt and Iran in addition to the four main eastern church families and other participants from Western churches and international institutions.

KHAÇ'IN DİĞER YORTULARI /ԽԱՉԻ ՄԻՒՍ ՏՕՆԵՐԸ

Khaç'ın Zuhur Yortusu:
351 yılında Küdüs'te Pentakost günü sabaha karşı gökte parlak ışık hüzmeleri içinde Khaç  şekli belirdi: Bu oluşum Hristiyan dünyası ''Kutsal Khaç'ın Küdüs'te Zuhuru'' yortusu olarak kutlanmaktadır,     Ermeni kilisesi bu yortuyu her sene kutlamaktadır ve 2016 yılında bu yort   24 Nisan 2016 tarihine  rastladı ve kutlandı.

Fragmanı yayınlanan Hollywood yapımı “The Promise” filmi Türkiye düşmanlığı yapıyor

Türkiye yeni bir “Geceyarısı Ekspresi” tadında çekilen Türkiye aleyhtarlığı yapan yeni bir sinema filmiyle karşı karşıya…Ermeni Tehciri’ni anlatan The Promise( Söz) adlı filmin fragmanı 9 Eylül itibarıyla yayınlandı. “The Promise”in fragmanı şimdiden yaklaşık 1 milyon kez görüntülendi. Yeni film, 1978 yılında ünlü yönetmen Alan Parker’ın çektiği İngiliz-ABD ortak yapımı Türkiye düşmanlığı yapan ve yıllarca Türkiye’nin imajına büyük zarar veren en az Geceyarısı Ekspresi filminin etkisini yaratmaya aday görünüyor.

Amerikalı Ermeniler: Amerika’nın Türkiye tarafından Soykırımın inkarı işine katılmasına son verilsin

Amerikan Ermeni Ulusal Kongresi  (ANCA) Komisyon üyesi Aida Dimejian 35’i aşkın senatör, Kongre üyesi ve insan hakları savunucusuyla beraber, ABD tarafından Yakın Doğu’da Hıristiyan toplulukların savunulmasına yönelik girişimlerde bulunulması ve Amerika’nın Türkiye tarafından Ermeni Soykırımının inkarı işine katılımına son verilmesi çağrısında bulundu. Dimejian Capitolium’da düzenlenen «Hıristiyanları Savunma» temalı konferans esnasında ″Ben, Yakın Doğu’da Beyrut’ta doğmuş, Soykırımdan kurtulmuş bir insanın torunu olarak karşınızda bulunuyorum. Halep’teki evini dini tahakkümler sebebiyle terk etmek zorunda kalan Ermeni Hıristiyan bir ailenin gelini olarak karşınızda bulunuyorum″ dedi.

Karabağ’da farklı ülke temsilcileri ulusal mutfaklarından örnekler sunacak: Artsakh Etnofest

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) Kültür ve Gençlik İşleri Bakanlığı kimliğin korunması, ulusal ve geleneksel değerlerin yaşatılması ve yaygınlaştırılması yanı sıra uluslararası işbirliğinin teşviki politikası çerçevesinde «Artsakh Etnofest» başlıklı yeni bir projeye start veriyor. DKC Kültür ve Gençlik İşleri bakanlığının NEWS.am’e verdiği bilgiye göre yılda bir kez düzenlenecek festival çerçevesinde farklı ülke temsilcileri ulusal kültürlerinin bir unsurunu ortaya koyacaklar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK, Kürtleri Marksist ve ateist yapmaya Çalışıyor

Van’da gerçekleşen saldırıya değinen Çavuşoğlu, “Bunların esas hedefi Müslüman, inançlı, muhafazakâr Kürt kardeşlerimizin inancıdır. Onları da Marksist, ateist yapmaya çalışıyorlar. Yapamadıklarına da zulüm ediyorlar” diye konuştu. (??? HYETERT)

Çavuşoğlu: Türkiye'nin patronu değilsiniz

ABD Büyükelçiliğinin Türkiye'nin 28 belediyeye kayyum ataması kararına yorum yapmasını eleştiren Çavuşoğlu, "Kusura bakmayın, Türkiye'nin patronu değilsiniz" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'ye hitaben, "Sizin büyükelçileriniz Türkiye'de bir vali değil, büyükelçiliğini adam gibi yapacak. Viyana Sözleşmesi çerçevesinde görevini yapacak. Türkiye'nin valisi gibi davrananların hiçbirine müsaade etmeyiz" ifadelerini kullandı. (!!! HYETERT)

Mersin Şehir Mezarlığı'nda Dualar 'Barış' ve 'Hoşgörü' İçin Edildi

Mersin'de Kurban Bayramı'nın ilk günü semavi dinlere mensup kişilerin mezarlarının bulunduğu Şehir Mezarlığı'nda geleneksel dua töreninde bir araya gelen Müslüman ve Hıristiyan din adamları, 'barış' dileğinde bulundu. Şehir Mezarlığı'ndaki törene Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, İl Emniyet Müdür Vekili İsmail Kavaklı, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi Ruhani Liderinden Roberto Ferrari, İtalyan Katolik Rahibi Fransua Dondu, mezarlık imamı Hüseyin Önat, ile çok sayıda vatandaş katıldı. (!!! HYETERT)

Levon Mkrtiçyan Gürcistan’da-Gündemde Javakheti okulları meselesi de var

Ermenistan Eğitim ve Bilim bakanı Levon Mkrtiçyan ve beraberindeki heyet, Gürcü mevkidaşı Aleksandr Jejelava’nın davetiyle 12-14 Eylül’de Gürcistan’da bulunacak. Eğitim ve Bilim Bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiye göre Heyet bünyesinde Bakanlık Personel Dış Bağlantılar ve Diaspora Dairesi Diaspora Bl. Bşk. Karen Mnatsakanyan ve Bakanlık Eğitim Programları Merkezi Direktörü Grişa Hovhannisyan yer almaktalar.

New Book-"Journey to Ararat"

In February 1828, the Russian Empire annexed the historical Armenian province of Erivan (Yerevan) from Persia. The province included Mount Ararat, a symbol of Armenian national and spiritual identity, said to be the resting place of Noah’s Ark. The mountain had never before been scaled in recorded history. Explorer Friedrich Parrot of the University of Dorpat (now Tartu, Estonia) decided to take on the challenge of climbing Ararat. In 1829, he traveled to the Caucasus with an expeditionary team. Accompanied by Armenian writer Khachatur Abovian, he eventually reached the summit of the mountain. His memoir of the expedition, Journey to Ararat, was later published in German in 1834 and translated into English by William Desborough Cooley and printed in the United States in 1846.

Nişan Çalgıcıyan ile sözlü tarih görüşmesi

Görüşülen Kişi Künye
1936, İstanbul; T.C.; Erkek; Sanatçı, Müzisyen
Özet
1936 yılında İstanbul ilinin Üsküdar ilçesine bağlı Kuzguncuk’ta doğan Nişan Çalgıcıyan, doğduğu yerde vaftiz edilir. 5 yaşında iken ailesiyle Bağlarbaşı’na taşınan Çalgıcıyan, Surp Haç Kilisesi’ndeki ayinlere katılmaya başlar. Çalgıcıyan 14 yaşındayken kilisenin baş mugannisi vefat eder ve yerine gelen baş muganni Krikor Hapyan’dan Hamparsum notası dersleri almaya başlar .

Bayramda Balyanları ve eserlerini keşfedin

Saffet Emre Tonguç/stonguc@hurriyet.com.tr
İstanbul’u en çok bayram zamanı seviyorum, tüm şehir bana kalmış gibi geliyor. Bu bayramı Napolyon’un “Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu” dediği şehirde geçirecekseniz size sıra dışı bir ailenin eserlerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bir Ermeni aile olan Balyanlar, dışarıdan bakıldığında göze oldukça sade görünen, ancak süslemelerin daha çok içeride yoğunlaştığı eski Osmanlı tarzını tamamıyla ters yüz etmişler. Süsleme sanatının tüm inceliklerinin dış cephede de bonkörce kullanıldığı batı tarzını eserlerine uyarlamışlar. İstanbul’un neredeyse her köşesinde eserler bırakmışlar.

Amerikalı Ermeni ud ustası Ara Dinkjian, "İstanbulive Müzik Festivali"nin konuğu

"İstanbulive Müzik Festivali", 9 Ekim 2016 tarihinde New York'ta yedinci kez gerçekleştirilecek. Turkish Cultural Foundation sponsorluğunda düzenlenen festivalin bu yılki katılımcıları, Taksim Trio (klarnet ustası Hüsnü Şenlendirici, bağlama ustası İsmail Tunçbilek ve kanun ustası Aytaç Doğan), ünlü piyanist Tulug Tirpan ile Zara olacak. Konserde ayrıca Ermeni-Amerikalı ud ustası Ara Dinkjian ile Yunan sanatçı Rebet Asker konuk olarak  katılacak.

Putin, Lukashenko ve Nazarbayev Ekim’de Ermenistan’ı ziyaret edecek

RF, Belarusya ve Kazakistan cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Aleksander Lukashenko ve Nursultan Nazarbayev 14 Ekim’de Erivan’da Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü  (KGAÖ) Kolektif Güvenlik Konseyi  (KGK) oturumuna katılacaklar. Yeni KGAÖ  Gn. Sekreterinin adı 14 Ekim’de Erivan’da düzenlenen KGAÖ KGK oturumunda belli olacak. Yeni Genel Sekreter, Ermenistan’dan olacak.

Ermeni satranççılar, İspanya'da birer altın ve bronz madalya kazandı

İspanya'da Uluslararası "Sabadell 2016" Satranç Turnuvası sona erdi. Turnuvanın finalinde yarışan Ermeni satranççı Karen Grigoryan rakibini yenerken, Ermenistan'ın diğer temsilcisi Karen Movsisyan ise berabere kaldı. Sonuçta, 7 puan kazanan Grigoryan, Kuba temsilcisi ile 1-2 sıraları paylaşırken, ek puanlar sayesinde kesin birincilik kazandı e altın madalyaya layık görüldü. Karen Movsisyan ise 6.5 puanla bronz madalya kazandı.

Ekim başında Tahran’da «Ermenistan Expo» Fuarı düzenlenecek

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Ermenistan Kalkınma Fonu ve Ermenistan’ın Tahran Büyükelçiliği ortak katkılarıyla 5-8 Ekim’de İran’ın başkenti Tahran’da Ermeni mamul ve hizmetleri «Ermenistan Expo» Fuarı düzenlenecek.