Etiketler

Frezno’da Ermeni Festivali gerçekleştirilecek

24 Eylül’de Frezno’da her yıl yapılan Ermeni Festivali gerçekleştirilecek. Etkinlik organizatörleri Festival ziyaretçilerine Ermeni ulusal mutfağından örnekler, farklı eğlenceler yanısıra Ermeni geleneksel halk danslarından örnekler sunacaklar. Festivale tanınmış Ermeni sanatçıların katılımı beklenmekte.

Halkın huzurunda yetmiş yıl: Aznavour

70’inci sanat yılını İtalya’nın Verona kentinde verdiği konserle kutlayan 92 yaşındaki Charles Aznavour, “Sahnede olmaya âşığım. Ve çok önemsediğim bir şey daha var, o da halkla iletişim kurmak” diyor ve ekliyor: “Halk yoksa, bir hiçim”.

Ermeni tarihi ve kültürel anıtların resimleri "Coca -Cola" şişelerini süsleyecek

Ermenistan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ile "Coca -Cola Hellenic Bottling Company Armenia" arasında 23 Eylül'de imzalanan anlaşma gereğince  en değerli Ermeni tarihi ve kültürel anıtların resimleri, "Coca -Cola" şişelerini süsleyecek. Anlaşma, Ermenistan Kültür Bakanlığında imzalandı. Kültür Bakan Yardımcısı Nerses Ter-Vardanyan,  bu inisiyatifin, Ermenistan'da "Coca-Cola"nın 20. faaliyet yıldönümü vesilesiyle hayata geçirileceğini bildirerek, bu adımla Ermeni tarihi ve kültürel mirasının dünyaya tanıtılacağına dikkat çekti.

TURKEY AND THE ARMENIIANS

A DISCUSSION WITH GARO PAYLAN MEMBER OF PARLIAMENT PEOPLE’S DEMOCRATIC PARTY, REPUBLIC OF TURKEY
Deputy Garo Paylan will discuss recent developments in Turkey, challenges facing the country’s Armenian community, Turkish-Armenian relations, and the Kurdish issue.
MONDAY, OCTOBER 3, 2016 @ 7:30 P.M.
St. Leon Armenian Church/Abajian Hall 12-61 Saddle River Road, Fair Lawn, NJ / For information call 201-791-2862

Başepiskopos Hovhannes Çolakyan'ın Cenaze Töreni

Canlı Yayın
https://www.facebook.com/haycollection.sona/videos/10154639033774198/

Avrupalılar Hristiyan ve iyi eğitimli mülteci istiyor

Zürih Üniversitesi ile Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupalılar için sığınmacıların hepsi aynı değil. Zürih Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Avrupalıların sığınmacıları eğitim düzeyi yüksek ise, ya da Hristiyanlarsa daha kolay kabul ettiğini ortaya koydu.(İŞİD’e Bako Haram’a, canlı bombalara, kafa kesenlere bakınca hak vermemek mümkün mü? HYETERT)

"Macaristan, Ermeni konusunda Almanya gibi olmaz"

Macar Yeşiller Partisinin (LMP) sunduğu Ermeni tasarısı, 4 Ekim'de Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde görüşülecek. Macar-Türk Parlamentolar arası Dostluk Grubu eski Başkanı ve Türkiye uzmanı Tamas Hegedüs, gelecek ay Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde görüşülmesi planlanan 1915 olaylarına ilişkin tasarıyla ilgili, "Ermeni konusunda Almanya'da atılan adımın benzerinin Macaristan'da atılacağını sanmıyorum." dedi.

Kıyamet Suriye’de mi Kopacak?


Bir hadise göre kıyamet, Suriye’nin küçük bir kasabasında çıkacak çatışmayla başlayacak. Bu kasabanın adı Dabık… Türk Ordusu, Amerikalı askeri danışmanlar ve Suriyeli muhalifler IŞİD’i temizlemek üzere Dabık kasabasında karşı karşıya gelmeye hazırlanıyor. Türk birlikleriyle Suriyeli muhalifler, Amerikan özel birliklerinin danışmanlığında, Suriye’nin içlerine, özellikle de Dabık kasabasına doğru ilerlemeyi sürdürüyor. İslami kaynaklara göre, “Armageddon” yani dünyanın sonunu getirecek savaş, Türk sınırına 15 km uzaklıktaki Dabık kasabasında ya da yine iki ülke sınırının yakınındaki Al-Amak’ta, Romalılar’a karşı Müslüman zaferiyle başlayacak. IŞİD, bu ‘Romalı’ ordusunu koalisyon ve koalisyonun desteklediği güçler olarak yorumluyor. Bunu propaganda aracı yapan IŞİD, “Dabık” adıyla çıkardığı dergide bu savaşa hazır olduğunu iddia ediyor.

8. Hrant Dink ödülü Tahir Elçi ve Diyarbakır Barosu'na verildi

Hrant Dink Vakfı tarafından bu yıl sekizinci kez düzenlenen ödül töreninde Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Sur'da katledilen avukat Tahir Elçi ve başkanlığını yaptığı Diyarbakır Barosu ile çocuk evliliklerine karşı mücadele eden aktivist Malavili Theresa Kachindamoto’ya verildi.

Ermenistan'ın "The Promise" Planı Tutmadı

Toronto Film Festivali'nde galası yapılan "The Promise" filmi, Ermenistan'ın beklediği etkiyi yaratmadı. 1. Dünya Savaşı'nda sözde soykırımı anlatan ve artı olarak romantizm eklenmiş film için hiçbir dağıtım şirketi ve stüdyo ile anlaşma sağlanamadı. Çoğu film eleştirmeni tarafından tek yanlı propaganda filmi olarak eleştirilen "The Promise"de mantık hataları yer aldı. Henüz Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmadığı zamanlarda geçen filmde "Türkiye, Türkiye" diye slogan attırılması, tarihi gerçeklerden uzak, ciddiyetsiz olarak tanımlandı.

Senatör: Fransa Senatosu birkaç günden Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasayı görüşecek

Alfortville Belediye başkanı Luc Carvounas, Fransa Parlamentosu alt kanadının bu konudaki oylamayı bu yıl Temmuz’da yaptığını hatırlatan Carvounas ″Özel Komite kuruldu, yasa tasarısına değişiklikler ve ekler yapıldı. Şimdi aksi görüş beyan edenler, siyasetten değil daha çok hukuk açısından konuşmaktalar. Bunlar Ocak 2002’deki görüşmeler ve oylama esnasında sunulan sebep ve yorumlarla aynı″ dedi.

Alfortville Belediye Başkanı.: Türk lobisi Fransa cumhurbaşkanının çalışmalarına engel olmuyor

Türk lobisi Fransa cumhurbaşkanı ve Fransız Parlamentosu çalışmalarına kesinlikle engel olmuyor. Beyan bugün 22 Eylül’de Erivan’da düzenlenen basın toplantısında Fransa’nın Alfortville kenti Belediye Bşk. Luc Carbounas’ta n geldi. Fransa’da Türk lobisinin kuşkusuz çalıştığını kaydeden Carbounas ″Bu örneğin Türkiye, Azerbaycan gibi birkaç ülke tarafından yapılmakta. Ancak bu Fransa cumhurbaşkanı ve parlamenterleri çalışmalarında hiç de engel oluşturmuyor″ dedi.

Serj Sarkisyan, Tüm Ermeni Bilim Forumu katılımcılarını kabul etti

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 21-23 Eylül’de Erivan’da yapılan Tüm Ermeni Bilim Forumu katılımcısı, ABD, Rusya, Japonya, Danimarka, Almanya, İspanya ve diğer bir dizi ülkeden Ermeni tanınmış bilim adamlarını kabul etti. Forum, Ermenistan’ın 25. Bağımsızlık Yıldönümü çerçevesinde Ermenistan Cumhurbaşkanlığı desteğinde faaliyet gösteren Genç Bilim Adamlarına Destek Programı çerçevesinde düzenlenmekte.

Meclis Başkanı: Ermeni halkı Ermeni Soykırımının tanınması işinde İsrail’in ağırlıklı katkısını bekliyor

Millet Meclisinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre Galust Sahakyan, İsrail’li parlamentere Ermenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü kutlama etkinliklerine katılım için teşekkür etti. Sahakyan, Ploskov’un Ermenistan ziyaretinin önemini belirtti, benzeri ziyaretlerin ikili ilişkilerin daha da gelişip derinleşmesine katkıda bulunduğunun altını çizdi. Sahakyan, Soykırıma tabi kalmış bir halk ola Ermenilerin, Yahudi halkının Holokosta mağdur olmuş evlatlarının hatırasına yönelik derin bir saygı duyduğunu ifade etti. Sahakyan ″Ermenistan Ermeni Soykırımının tanınması yönündeki çabalarını sürdürecektir, sadece tarihi adaletin ihyasını değil aynı zamanda benzeri suçların tekrarını mümkün olduğunca istisna edebileceğimize eminiz″ dedi. Bu bağlamda Sahakyan, Ermeni halkının Soykırımının uluslararası tanınması işinde İsrail’in ağırlıklı yankı ve katkısını beklediğini belirtti.

3D teknolojisi Tevrat’ın 2000 yıldır değiştirilmediğini kanıtladı

Üç boyutlu röntgen ile incelenen Ein Gedi parşömeni Yahudi kutsal kitabının 2000 yıldır değiştirilmediğini ispat etti. Yüzyıllar evvel bir yangında zarar görmüş Tevrat Parşömeni Ein Gedi Tevrat parşömeni yıllar evvel  büyük bölümü yanmış bir rulo olarak bulundu.   Bilim adamları yırtılmasına engel olmak için parşömeni 3D röntgen analizi ile incelediler. (Utanmadan değişmiştir diyen sözde bilim ve din adamları, sözde araştırmacılar utanır mı derseniz! Hiç sanmam. HYETERT)

Ermeni okullarına ırkçı yazılamalar Meclis gündeminde

İstanbul’da Ermeni okullarının duvarlarına yapılan ırkçı yazılamalar CHP'li Tanrıkulu tarafından Meclis gündemine taşındı… Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle Meclis'e sunduğu yazılı soru önergesi verdi. Soru önergesinde, ırkçı yazılamalarla ilgili idari inceleme yapılıp yapılmadığını, nefret söylemi ve ayrımcı ifadeler nedeniyle faillerin hangi cezaları alacağını sordu. Tanrıkulu’nun soru önergesinde ‘soy kodu’ da var. Surp Haç Tıbrevank Lisesi’nin hedef alınmasının ardından bu hafta içinde, yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde Üsküdar Kalfayan Ermeni Okulu'nun ön cephesine de yine kimliği belirsiz kişiler tarafından ırkçı yazılar yazılmıştı.

The Telegraph: "Ermenistan hakkında 15 etkileyici gerçek"

Ünlü İngiliz "The Telegraph" gazetesi, Ermenistan'ın 25. Bağımsızlık yıldönümü vesilesiyle dikkat çekici bir makale yayınladı. Makalede, yabancı okuyucuya kapsamlı bir şekilde ülkeyi tanıtmak hedefiyle Ermenistan ile Ermeniler hakkında 15 ilginç ve etkileyici veri paylaşıldı:

Serj Sarkisyan: Ermenistan’ın en büyük kazanımı bağımsızlık neslidir

″(...)Benim için 25 yaşındaki yeni Ermenistan’ın en büyük kazanımını söyledim, bir kez daha tekrar ediyorum, bağımsızlık neslidir. Geçen 25 yıl esnasında Ermenistan’da, Ermenistan yurttaşı olmanın sadece kader değil aynı zamanda onur olduğu yeni bir nesil yetişti. Dünyaya karşı açık olan bu nesil daha önceki nesillerden  daha iyi eğitimlidir. Siyaseten daha okur-yazar olan bu nesil, en yüksek ve evrensel değerlere inanmaktadır. Bir nesil ki özgürlük ve demokrasi ilkeleri düşünce ve dünya algılayışının temelinde yer almaktadır. Bu, diktatörlük ve totalitarizmin hiç bir türüne hoşgörü göstermeyen ve göstermeyecek olan, hak ve özgürlüklerin sınırlanmasına yönelik herhangi bir adıma hoşgörü göstermeyecek olan  yeni bir nesildir. En nihayetinde bu, anayurdun savunusu için mücadele etmeye hazır bir nesildir ve aslan gibi mücadele etmektedir. (...)

Kanada başbakanı: Kanada ve Ermenistan dinamik gelişen ilişkilere sahipler

″Bugün, Ermenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümünü kutlayan Kanada ve tüm dünya Ermenilerine katılıyoruz. Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve yeni atanan başbakan Karen Karapetyan’la iki ülkemiz arasındaki ilişkileri ve barış, güvenlik ve kalkınma gibi küresel ve bölgesel sorunlara yönelik  yönelik ortak çalışmayı pekiştirmeyi sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyorum″ diyen Kanada başbakanı Kanada Ermenilerinin ülkesinin toplumsal-siyasi hayatına önemli katkıları olduğunun da altını çizdi.

Amerika Ermeni Davası Konseyi (ANCA), Obama'nın Ermenistan'a tebrik mesajını eleştirdi

ANCA, bu eleştiri yazısını Facebook'taki kendi resmi sayfasında yerleştirdi. Yazıda, "Beyaz Saray, Ermenistan Cumhurbaşkanı'na yönelik cömert, fakat çoğunlukla genel bir mektup yayınladı. Mektupta, olumlu açıdan Yerevan'ın, Suriyeli göçmenler krizine tepkisinden, dünya barış operasyonlarına ve nükleer güvenlik konusuna katılımından bahsediliyor" denildi. Beyaz Saray'ın tebrik mesajında, Ermeni Soykırımı'na hiç değinilmediğine dikkat çeken ANCA, Soykırım konusunun, 2008 yılında seçimlerde ABD'li Ermenilerin oylarını kazanmak hedefiyle Obama tarafından kullanıldığını ve Obama'nın, Devlet Başkanı olarak seçildikten sonra vaatlerinden vazgeçtiğini hatırlatıyor.

Sivas da hedefte... Ermenistan füzelerini sergiledi

Ermenistan dünyanın en etkili füze savunma sistemlerinden birisi olan İskender Taktik Balistik füzelerini 25. bağımsızlık yıl dönümünde sergiledi. 500 kilometre menzili olan füzeler Kafkaslar ve Doğu Anadolu coğrafyasını tehdit ediyor. (Koyun can derdinde, kasap et. HYETERT)

François Hollande: Ermenistan, bağımsızlıktan bu yana kat ettiği yolla övünebilir

″Ekselansları Cumhurbaşkanı, Ermenistan Cumhuriyetinin ulusal bayramı vesilesiyle Sizi ve tüm Ermeni halkına saadet, esenlik ve başarı dileklerimi zevkle sunuyorum. Ermenistan, bağımsızlıktan bu yana zorlu durumlar ve bölgedeki ortamda 25 yılda kat ettiği yolla övünebilir. Ermeni halkının istikrar, demokrasi ve kalkınmaya yönelik büyük çabalarını devam ettirmeye muktedir olduğunu biliyorum. Bildiğiniz gibi, tarihe kök salmış ilişkilerimiz yüreğime yakındır. Ekselansları cumhurbaşkanı, ülkelerimizi birleştiren her bağın daha da pekiştirilmesinin sıkı bir taraftarı olacağıma emin olunuz.

Turkey could find itself facing hefty legal bill for mass purges

Author Kursat Akyol / TranslatorSibel Utku Bila
In 2006, the European Court of Human Rights (ECHR) ruled that Turkish citizen Osman Murat Ulke, who refused to perform compulsory military service as an act of civil disobedience, had been subjected to "civil death" due to the numerous prosecutions he faced after his original jail sentence. Ulke’s expulsion from his profession and the prospect of an interminable series of convictions, which forced him into hiding, constituted a “disproportionate” punishment, the court said. Many legal experts now believe that thousands, if not tens of thousands, of Turks are potentially in a similar situation in the wake of the July 15 bloody coup attempt. According to officials from the ruling Justice and Development Party (AKP), 70,000 public servants were dismissed in less than two months after the putsch, while some estimate the figure is more than 100,000. Among them, thousands remain in police custody or have been imprisoned pending trial, but the overwhelming majority of those remaining have not yet faced any questioning related to their dismissals.

End of Transition – Shifting Focus A Quarter Century After the Soviet Collapse


For Immediate Release 
Call for Conference Papers and Announcement of Research Support.
Yet Armenia’s has been a decidedly nonlinear path toward democracy, a market economy, and most recently, to regional integration within the Russian-led Eurasian Economic Union. Post-Soviet scholarship has paid relatively scant attention to the case of Armenia.To understand these political, economic, and social processes of the past twenty-five years, and to fill the gap in scholarship, the USC Institute of Armenian Studies will be hosting a two-part conference in April of 2017, in Los Angeles and in Yerevan.  The conference will encourage papers that investigate the transitional and post-transitional processes both within Armenia, as well as in the region.

Fransız Senatosu'ndan Soykırım İnkar Yasasına Yine Ret

Arzu Çakır
Fransa'da 2011 yılından bu yana devam eden "Ermeni soykırımını inkar edenlerin üç yıla kadar hapis ve 45 bin Euro'ya kadar para cezasıyla cezalandırılmasını" isteyen yasa tasarısı tam bir düelloya dönüştü. Defalarca reddedilen İnkar Yasası, Temmuz ayında Ulusal Meclis'te "Yurttaşlık ve Eşitlik Yasası"nın "Savaş, soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçların inkarını cezalandıran" 38'inci maddesine bir önerge ile eklendi. Senato'ya 7 Eylül'de sevkedilen yasa, özel komisyonda ele alındı. Komisyon görüşmelerinde ilgili düzenlemenin Anayasa'ya aykırılık içerdiği iddiasıyla kaldırılması kararlaştırıldı. Yasa, Ekim ayı başında Senato Genel Kurulu'nda ele alınacak. (Haberi bile doğru vermiyorlar. Gel de gülme. HYETERT)

Putin: Ermenistan’la ilişkilerimiz stratejik ortaklık ruhuya gelişiyor

RF devlet başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Cumhuriyetinin 25. Bağımsızlık Yıldönümü vesilesiyle cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı  bir mesajla kutladı. Putin kutlama mesajında şunları kaydetti: ″Saygıdeğer Serj Azadiç, Sizi ülkeniz ulusal bayramı Bağımsızlık Günü vesilesiyle yürekten kutluyorum. Derin tarihi kökleri olan Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkiler bugün stratejik ortaklık ruhuyla gelişmekte, farklı alanlarda gelecek vadedici projelerle zenginleşmektedir. Devletlerimizi arasındaki Avrasya Ekonomik Birliği, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ve BDT çerçevesindeki sıkı entegrasyon işbirliği de buna oldukça katkıda bulunmaktadır.

Vaçe Gabrielyan: AB’yle yeni anlaşmanın pek yakında imzalanacağı umudunu taşıyorum

Ermenistan Başbakan yardımcısı ve Uluslararası Ekonomik Entegrasyon ve Reformlar Bakanı Vaçe Gabrielyan, Ermenistan-AB Anlaşmasının pek yakında imzalanacağı umudunu taşıyor. Gabrielyan bugün 21 Eylül’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada ″AB’yle beraber çalışıyoruz, her şey seyrinde ilerliyor. AB’yle yeni anlaşmanın pek yakında imzalanacağı umudunu taşıyorum ″ dedi.

Başımıza Bela Olacak Bir Film; ‘The Promise’

Alice  |  Ali Eyüboğlu / aeyuboglu@milliyet.com.tr
Yıllarca Türk aleyhtarı “Gece Yarısı Ekspresi” filmiyle uğraştık... Sonra ellerinden gelse Türkiye’yi parça parça edecek ülkelerin parlamentolarından geçirdikleri sözde Ermeni Soykırım yasa tasarıları bitmeyen baş ağrımız oldu. Hâlâ da uğraşıyoruz bu sorunla...  Pek yakında yeni bir bela daha çıkacak karşımıza...  Ermeni tehcirini anlatan Hollywood yapımı “The Promise” adlı film bu... “Otel Ruanda” filmiyle tanıdığımız Terry George’un senaryosunu yazıp, yönettiği filmin başrollerinde Charlotte Le Bon, Oscar Isaac ve Oscar ödüllü Christian Bale gibi ünlü yıldızlar var. Film, bir aşk üzerinden 1915’teki Ermeni tehcirini anlatıyor. 

Bitmeyen Nefret Ve Ermeniler

Dr.med.Sarkis Adam
Son olarak Türkiye Ermeni cemaatinin İstanbul’daki KALFAYAN okulunun duvarına yazılan çirkin yazılar bir ilk değil, korkarım son da olmayacak. Daha önceleri  Türkiye azınlıkların  kutsal mekanlarına, Patrikhaneye, kiliselere, mezarlıklara  saldırılar olmuş, kin ve nefret  niteliği içeren çirkin yazılar  yazılmıştı. Ne yazık ki azınlık toplumunda kaygı ve tedirginlik yaratan bu durum devletin yetkili mercileri, yöneticileri ve aydınları tarafından görmemezlikten gelinmiş, sessiz kalınmış, olayların failleri cezasız bırakılmıştır. Bu sessizlik ve faillerinin cezasız kalması bir taraftan olayları artırırken diğer taraftan da azınlık toplumunda tedirginliğe neden olmuş, kaygılar ve kuşkular yaratmıştır. 

Akdamar’da Yine Ayin Yapılamadı

Her yıl Eylül ayının ilk haftasında Van’ın Akdamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi’nde yapılan ayin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da güvenlik gerekçesiyle yapılamadı. Türkiye Ermenileri Patriği Ruhani Meclis Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, Van ve Diyarbakır ayinlerini alamadıkları için üzgün olduklarını söyledi. Bölgede geçen yıldan bu yana yaşanan çatışmalı ortam ve darbe girişimi nedeniyle ayini iptal ettiklerini belirten Ateşyan, Türkiye’deki çatışmalı süreç başta olmak üzere olayların kendilerini çok etkilediğini belirtti.(Kilisenin ismi doğru ama nedense adanın ismi düzeltilmedi. Akdamar değil Ağtamar ya da Ahtamar. HYETERT)

Dünya Alzheimer Günü: Hatırla Beni -21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, Alzheimer’in kadınlarda daha çok görüldüğünü vurguladı. 1994'ten beri 21 Eylül'lerde ve beş yıldır da eylül ayı boyunca tüm dünyada hastalığa karşı farkındalığı arttırmak için etkinlikler düzenleniyor.  Bu yılın sloganı: "Remember me/hatırla beni"

STILL ALIVE: GENOCIDE SURVIVORS TO DAY THE AURORA PRIZE SHARE YOUR STORY

According to official statistics there are 33 Genocide survivors living in Armenia today. They are, of course, very old and memory mostly fails them, but they remain beautiful and strong at heart. Most of them have children, grand children and even great grandchildren and live with their families, who owe their lives to these elders’ struggle and ultimate survival. In the fall of 2014 renowned photographers Diana Markosian and Karen Mirzoyan have had the honor and privilege of being allowed into their homes to photograph the lives the survivors and their families lead today especially for the 100 LIVES initiative. On the eve of the Genocide’s 100th anniversary we bring you ten poignant photo essays about the strength and courage it takes to survive.

Aklım yetmiyor bazen...

Lerna Kaprielyan Bağdasaroğlu
Gece yarısı İstanbul'un göbeğinde tecavüze uğrayan bir kadın için "O saatte sokakta işi ne?!" diye düşünmekte büyük çoğunluk. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının 1934'de tanındığı canım memleketimde bugün kadın başını kapatsa olay, şort giyinse dayak var. Peş peşe Ermeni Okulları'nın duvarlarına ırkçı söylemler yazılmakta, "Üç beş çocuğun işidir" denmekte... daha dün Hrant Dink'in tetikçisinin 16 yaşında bir çocuk olduğu göz ardı edilerek. Dini bütün yetişsinler diye sözde eğitim kurumlarına gönderilen çocuklara tecavüz edilmekte ve yine sadece bir avuç halk bağırmakta, çoğunluk sessiz, tepkisiz...

Feast of the Holy Cross of Varak

In two weeks, on Sunday, September 25, Armenian Churches worldwide will celebrate the Feast of the Holy Cross of Varak—an observance unique to the Armenian Church. In the 7th century, a monk named Totig received a vision of a brilliant cross descending from Mount Varak in historic Armenia, and coming to rest on the monastery at the mountain’s foot. Totig raced to where the vision had led him, and there found a miraculous Christian relic: a fragment of the True Cross of Jesus Christ!

Serj Sarkisyan’a, Ermenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü vesilesiyle kutlama mesajları

Yabancı devlet başkanları, uluslararası kuruluş, devlet ve sivil sektör, ruhani dünya temsilcileri cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı Ermenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü vesilesiyle mesajlarıyla kutamaya devam etmekteler.

Anastasiadis, Ermenistan'ın 25. bağımsızlık yıl dönümünü kutladı

“Kıbrıs Cumhuriyeti” Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis, Ermenistan’ın 25. bağımsızlık yıl dönümü nedeniyle, dün, ülke Cumhurbaşkanı Serzh Sargsyan`a bir kutlama mesajı gönderdi. Mesajda, “iki ülke arasındaki bağlar bugün her zamankinden daha derin ve dayanıklıdır” ifadelerine yer verildi. Mesajda ayrıca, ikili ilişkilerin daha da güçlenip derinleşmesi yönünde Kıbrıs’ın taahüdü dile getirildi. Anastasiadis, mesajında; “Kıbrıs, Ermenistan`ın, bölgede refah ve barış yönündeki çabalarını, kapsamlı bir şekilde desteklemeye devam edecek” dedi.

Bağımsız Ermenistan 25 yaşında: Askeri geçit töreni

Bugün Ermenistan, bağımsızlığını kutluyor. Bugünkü Ermenistan bağımsızlığını, tüm ülkede SSCB’den ayrılmak için referandumun yapıldığı 21 Eylül 1991’de resmen ilan etti. Oylama, Moskova’nın son yıllarda kısıtlamalarını gevşettiği ve 25 Aralık 1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla sonuçlanan sürecin özgül koşullarında yapıldı.

Kültür mekanlarından sonbaharın ilk renkleri

NarPhotos Fotoğraf Kolektifi Üyesi Erhan Arık, Ermenilerin Soykırım sonrasında Ortadoğu’da yaşama tutundukları Irak, Lübnan, İsrail, Filistin, İran ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye ve Ermenistan’daki Ermeni topluluklarının izini sürdüğü “Gayan”da, geçmişle bugünün iç içeliğine ve Ermenilerin 1915’e dair hafızasına odaklanıyor. “Gayan”, Arık’ın 2014 ve 2016 arasında Tahran, İsfahan, Zaho, Duhok, Beyrut, Cubeyl, Antilyas, Ancar, Amman, Kudüs, Beytüllahim, el İzariya, Erivan, Aştarak, Antakya ve İstanbul’daki Ermeni mahalleleri ve köylerinde çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Türkiye Eleştirisi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, yayınladığı bir açıklamayla BM Genel Kurulu'na katılan dünya liderlerine seslendi ve Türkiye dahil bazı ülkelerdeki gelişmelerin göz ardı edilmemesini istedi. Açıklamada, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından aralarında asker, polis, hakim ve savcıların da bulunduğu 22 bin kişinin darbeye karıştıkları iddiasıyla cezaevinde tutulduğu kaydedildi. 100 bin öğretmenle kamu çalışanının ya işten çıkartıldığı ya da açığa alındığı da belirtildi. En az 131 medya kuruluşunun da kapatıldığına dikkat çekilen açıklamada 116 gazetecinin de cezaevinde olduğuna işaret edildi. Örgüt, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki insan hakları ihlallerin de bağımsız gözlemciler tarafından soruşturulması çağrısında bulundu.

Armenia, Australia & the Great War - Meet author Vicken Babkenian

ARMENIA, AUSTRALIA & THE GREAT WAR
MEET AUTHOR FROM AUSTRALIA:
VICKEN BABKENIAN
TUESDAY, SEPTEMBER 27, 2016
7:30PM
ABRIL BOOKSTORE
415 E. Broadway, Glendale, CA 91205

Mekhak Apresyan: Turistlere Ermenistan ve İran’a ortak ziyaret paketi sunacağız

İran’la vizesiz rejim Ermeni ve İranlı tur operatörlerinin eline düşmüş bir kart blanş’tır. NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan Ermenistan Ekonomi Bakanlığı Turizm Dairesi Başkanı Mekhak Apresyan, Ekonomi bakanlığında iki ülkede düzenlenen fuarlara iki ülke seyahat acentalarının katılımı görüşülüyor. İran’lı medya mensupları için Ermenistan’ı tanıtım ziyareti hazırlıkları devam etmekte. İki ülke ziyaretini içeren ortak tur paketleri ve bunun uluslararası piyasaya sunumu metodları da de değerlendirilmekte.

Kosova'da dağıtılan 'Türkiye haritası' tepki çekti

Kosova'da okullarda dağıtılan Türkiye haritası büyük tepki topladı. Skandal haritada, Doğu Anadolu bölgesi Ermenistan, Güneydoğu Anadolu bölgesi ise Kürdistan olarak çizildi. Gelen yoğun tepkiler sonrasında skandal harita okullardan kaldırıldı.

Dünya Barış Günü Kutlu Olsun / World Peace Day

Birleşmiş Milletler, Genel Kurul'un 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 Eylül'ü Barış Günü olarak kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlıyor. Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınıyor. Savaşlardaki insani kıyımın anısına Japonya tarafından yaptırılan bu çan, dünyanın tüm kıtalarından çocukların bağışladıkları bozuk paralarla üretildi. Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazındı.

ՇՆՈՐՀԱՒՈՐ Հ.Հ ԱՆԿԱԽՈՒԹԵԱՆ 25 ԱՄԵԱԿԸ.


Տոքթ.Սարգիս Ատամ
2016 Սեպտեմբերի 21 ին, Հ.Հ իր ետին պիտի թողու անկախութեան 24 տարիները եւ պիտի թեւակոխէ անկախութեան 25 -րդ. տարիին : Ամէն տարի 21 Սեպտեմբերին ողջ հայ հասարակութիւնը կը նշէ Հ.Հ անկախութեան օրը : Այս օրը հայ ժողովուրդի համար ամէնակարեւոր տօնի օրն է:

Kalfayan Ermeni İlkokulu Duvarında Çocuklara bile Kin Kusabilen Nefret Söylemi

DİHA ajansının haberine göre İstanbul Üsküdar’da bulunan Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu’nun duvarına, “Türk ırkı sağ olsun” şeklinde Ermeni Düşmanlığı içeren slogan yazıldı. Karalamanın kim tarafından yapıldığı bilinmezken, okulların açıldığı ilk gün bu ırkçı slogan yazılması dikkat çekti. Okulun duvarına yapılan lamaya ise Twitter üzerinden tepkiler gecikmedi. Daha önce de İstanbul’da bulunan Surp Haç Ermeni Lisesi’nin duvarlarına kimliği belirsiz kişiler tarafından Ermenileri hedef alan tehdit içerikli “Azap Ermeni’ye” ve “Size Kürşet’in kinini getirdim” şeklinde karalamalar yapılmıştı. ("Yeni devlet, yeni yasa, Bitmiş Türk Irkında tasa. AZAB ermeniye kürde. Yaşa Türk Irkı Sen Yaşa!.." diyen bir zihniyetten insanlığa, dünyaya hayır gelir mi? Ne yazık ki ne devletten ne de İnsan Hakları Örgütlerinden bu nefret söylemine, bu faşizan yaklaşıma ciddi bir tepki var. HYETERT)

Tahran’dan İstanbul’a Ermenilerin izini süren ‘Gayan’ sergisi DEPO’da

Ermenilerin Soykırım sonrasında Ortadoğu’da yaşama tutundukları Irak, Lübnan, İsrail, Filistin, İran ve Ürdün’ün yanı sıra Türkiye ve Ermenistan’daki Ermeni topluluklarının izinin sürüldüğü “Gayan”* sergisi, 21 Eylül Çarşamba günü DEPO İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlayacak. NarPhotos Fotoğraf Kolektifi üyesi Erhan Arık’ın işlerinden oluşan sergi, geçmişle bugünün iç içeliğine ve Ermenilerin 1915’e dair hafızasına odaklanıyor.

Անկախութունը ՍիվիլՆեթի հետ | Independence on CivilNet


Հարգելի բարեկա՛մ,
Սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը նշում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձը։ Քառորդ դարը անկյունադարձային է՝ արժևորելու անկախությունը, գնահատելու մեր ձեռքբերումները, թերացումները, մարտահրավերներն ու մտորելու երջանիկ հայրենիքի տեսլականի մասին։ Անցած 25 տարիների բարդ ճանապարհը, մեր նորագույն պատմության փառապանծ ու նաև տխուր և ամոթալի էջերը թերթելով, առաջ նայելու և ճիշտ հետևություններ անելու ժամանակն է։

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Ermenistan Bağımsızlık Gününü kutladı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yarın 21 Ekim’de kutlanacak olan Ermenistan’ın bağımsızlığının 25’inci yıldönümü vesilesiyle bir tebrik mesajı yayımladı… “ABD halkı ve Barack Obama adına Ermeni halkına bağımsızlık günü vesilesiyle kutluyorum. ABD Ermenistan ve hepiniz ile olan sıcak dostluğa büyük değer verir. Son çeyrek yüzyıl zarfında Ermenistan büyük ilerleyiş kaydetti ve hükümetimiz sizinle çalışmalarına devam etme arzusundadır. İşbirliğimiz çerçevesinde refah, güçlü demokratik kurumlar, kanunun üstünlüğü ve bölgesel barışın kurulmasına destek vereceğiz. Ermenistan’ın, uluslararası barış misyonlarına bulunduğu katkıları ve Suriyeli mülteci krizinde ülkenin aldığı rolü olumlu buluyoruz. Biz ABD’de büyük başarılar elde eden Ermeni toplumuna da ülkemize olan katkıları için minnettarız".

Los Angeles'te Ermeni Soykırımı anıtı açıldı

17 Eylül’de Los Angeles’in merkezinde Ermeni Soykırımı Kurbanları anısına anıt açıldı. İkiye bölünmüş bir kaya  formundaki anıt Ermeni Soykırımını ve Ermeni milletinin yeniden doğuşunu sembole ediyor. “Los Angeles Times”da yer alan habere göre anıtın üzerindeki demir bantta ise William Saroyan'ın sözleri basılmış: ‘’Dünya’nın acıları katmadan  yaşa, bu güzel zamanın sınırsız çekiciliği ile gizemesine gülümseyerek yaşa.''