Etiketler

Dünya Yaşlılar günü Kutlu olsun- International Day of Older Persons


14 Aralık 1990 tarihinde Birleşmiş Milletler genel Kurulu, 45/106 sayılı kararıyla 1 Ekim Uluslar arası Yaşlılar günü olarak kabul edildi ve ilk olarak 1991 yılında kutlandı.(Yaşlılar günün kutluyor yaşlılarımıza sağlıklı ve mutlu yıllar diliyoruz. HYETERT)

Diyarbakır’daki Ermenilerin kimlik uyanışı

Gafur Türkay / Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi Yönetim Kurulu Üyesi
Bu söyleşide Gafur Türkay, 1955 yılından önce çok sayıda Ermeni’nin yaşadığı Diyarbakır’ın tarihi şehir merkezinde yakın zamanda Türk ordusunun gerçekleştirdiği yıkımlara değiniyor. Gafur Türkay bir kısmı 2011 yılında ibadete açılan ve bölgedeki Müslümanlaştırılmış Ermeniler topluluğu tarafından hemen benimsenen ve çok sayıda ziyaretçi için güvenli liman olarak Kabul edilen Ermeni Kilisesi Surp Giragos’un restorasyonunun önemine değiniyor.  Artık yıkık dökük olan Gavur mahallesi yok oldu. İçi epeyce hasar görmüş olsa da Surp Giragos Kilisesi ise ayakta duruyor. Diyarbakır’ın yanı sıra bölgede Müslümanlaştırılmış Ermeniler konusu ile kimlik konularını ele alan Gafur Türkay, vaftiz olmaya karar veren birkaç Müslüman Ermeninin karşılaştıkları zorlukları da ifade ediyor.

Avrupa Parlamentosu milletvekili: Dağlık Karabağı, Azerbaycan'a vermesi, yeni bir soykırım demek olacak

Avrupa Parlamentosu'nda Lüksemburg'u temsil eden milletvekili Frank Engel, Dağlık Karabağ (Artsakh) ile ilgili "ArmenPress" haber ajansına konuştu. AGİT Minsk Grubu'nu her zaman da şaka gibi bir şey olarak algıladığını ifade eden Engel, bu yapının aslında meselenin çözümüne değil, bu çözümün hep ertelenmesine katkı yaptığını vurguladı.Engel, "Bu görüşmeler, konuşmalar sonucunda savaş riskinin azalabileceği düşünülüyor, fakat Nisan'da biz gördük ki, Minsk Grubu hiçbir şey de önlemiyor. Bunu gelecekte de göreceğiz" ifadelerini kullandı. Artsakh meselesinde özellikle Azerbaycan kamuoyuyla ilgili sorun yaşandığına dikkat çeken milletvekili, "Orada öyle bir propaganda yapılıyor, öyle bir nefret ortamı oluşturulmuştur ki, eğer herhangi bir şekilde Artsakh'ın Azerbaycan'a geçmesini düşünebilseydik bile, biz başka bir soykırıma tanıklık edecektik.

Paros'tan 5. Yıl Armağanı

Kevork B. Hagopyan’ın Badmutyun İstanbulahay Usumnagan Gyanki Yev Grtagan Hasdadutyuneru
5 Ekim 2016 Çarşamba Saat: 18:30
Konuşmacı: Makruhi B. Hagopyan
İstiklal Cad. No.60 Beyoğlu-İstanbul

Armenian Genocide and a forgotten American hero: Emma Darling Cushman's courage

(Cjonline.com) - Last November, a group of talented Royal Valley middle school students in Mayetta, Kansas, Colin Caviness, Colin Everts and Luke Boyden began work on a documentary about Emma Darling Cushman — an American nurse who rescued thousands of Armenian children who had been orphaned during the genocide. When the Ottomans were expelling westerners from their territory after entering World War I, Cushman remained in Konya, Turkey, to continue operating a hospital she had worked at for over a decade. After the genocide began, she turned the hospital into an orphanage, found safe homes for endangered children and tried to bring shattered families back together.

ԱՐԱՅ ԿԱՐՄԻՐԵԱՆի ՄԱՀՈՒԱՆ ԱՌԹԻՒ

Հայ Կեանքի  հանրածանօթ Մտաւորական Ուսուցչիչ, Գրագէտ  ԱՐԱՅ   ԿԱՐՄԻՐԵԱՆի  ՄԱՀՈՒԱՆ ԱՌԹԻՒ  (14 Յուլիս  1920-- 25 Սեպտեմբեր 2016). 
Արայ Կարմիրեան ծնած է , 14 Յուլիս 1920 թուականին  Իսթանպուլի մէջ : Եղած է Մխիթարեանի սան, ապա աւարտած է Իսթանպուլի համալսարանի ճարտարապետութեան ճիւղը, եղած է  Եկրաչափութեան ու գրահաշուագիտութեան դասատու, Իսթանպուլի Մխիթարեան Վարժանի Սանուց Միութեան նախ հիմնադիր անդամը : 

4 villa ve tarihi kilise sahibinden satılık

Yaşar Anter / Bodrum (Muğla), (DHA)-Bodrum'da arazisi içerisindeki 4 villa ve 1800 yıllık tarihi geçmişe sahip Rum kilisesini, toplam 4 milyon liraya satıya çıkartıldı. İşadamı Fırat Özbaşar, bahçesini kafeterya ve restoran haline getirip, kültür turizmine kazandırmak için restorasyon izinlerini aldığı kilise ve etrafındaki villalarını, maddi sıkıntıları nedeniyle satmak istediğini söyledi.

Belçika’da Ermeni şarapları degüstasyonu yapıldı

28 Eylül’de Belçika Kraliyet Akademisinde, Ermenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü çerçevesinde Ermeni şarapları degüstasyonu yapıldı. Dışişleri Bakanlığından NEWS.am’e verilen bilgiye göre, etkinlik Ermenistan’ın Brüksel Büyükelçiliği ve Ermenistan Bağcılık ve Şarapçılık Fonu ve Belçikalı «Armenian Brandy and Wine» firmasıyla işbirliğiyle Ermenistan’ın AB nezdindeki Ticari Temsilcisi tarafından tertiplendi.

Only sign in Turkey where “Armenian Kingdom” is written

There is solely one sign in Turkey where “Armenian Kingdom” is written. The sign on the wall of the Surp Boğos (St. Paul) Church, which was built during the reign of the Armenian Kingdom of Cilicia and which has been turned into a mosque in Tarsus (Tarson, in Armenian), Turkey, reads, in Turkish and English, that the church was built in the 11th century, during the reign of the Armenian Kingdom, by King Oshin.

Surdaki yıkımın yeni fotoğrafları

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin halen yasaklı olan mahallelerinde çekilen son fotoğraflar, yıkımı bir kez daha gözler önüne serdi. İnanç, kültür ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır Sur ilçesinde yıkım sürüyor. Sur ilçesinin halen yasaklı olan mahallelerinde çekilen son fotoğraflar, yıkımı bir kez daha gözler önüne serdi. Dün çekilen fotoğraflarda tarihi bir çok mekanla birlikte, kilise, cami ve  ev ile iş yerlerinin yıkıldığı görülüyor. Çekilen son fotoğraflarda, binlerce ev ve iş yerinin yanı sıra Surp Gıragos Kilisesi, Ermeni Kilisesi, Hacı Hamit Cami ve birçok tarihi yapı geri dönüşü olmayan zarar görmüş.

Kürkçü: Din Dersi Muafiyeti için Vaftiz Belgesi Dayatması Hak İhlali

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bazı okullarda Hristiyan öğrencilerden din dersinden muafiyet için vaftiz belgesi istenmesinin hak ihlali olduğunu vurguladı ve bunu önlemek için ne yapıldığını sordu. HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü bazı okullarda Hristiyan öğrencilere din dersinden muafiyet için vaftiz belgesi dayatmasını Meclis’e taşıdı. (Doğrusu kendi hesabıma din dersine girmemek için Ermeniyim diyenden vaftiz belgesi istenmesinden yanayım. HYETERT)

ABD Kongre üyesi: Ermenistan tekrar «Milenyum Öncelikleri» Programına dahil edilmeli

Kongre üyesi Jackie Speier, ʺErmenistan’ın Washington büyükelçisi Grigor Hovhannisyan, mükemmel bir partnör olarak kendini ortaya koydu. Ermenistan devletiyle ilişkilerimizin derinleşmesine yönelik çalışmalarımıza gönüllü katıldı. Birlikte geliştirdiğimiz bir dizi amacımız var. Bu amaçlar arasında «Milenyum Öncelikleri» Programı tarafından Ermenistan’a mali desteğin tekrar sağlanması, Los Angeles’ta Erivan’a direk uçuşların devreye alınması, Ermenistan kentleriyle kentler düzeyinde ilişki kurulması ve Ermenistan’ın zengin mirasıyla tanışmaları ve  Birleşik Devletler  için gerçekte Ermenistan halkı nezdinde güçlü ve kıymetli bir dostu olduğunun bilinciyle Kongre üyelerinden oluşan heyetin Ermenistan ziyaretinin tertiplenmesi yer almakta ʺ dedi.

Ermeni Soykırımı yasa tasarısı Fransa Senatosu’nda görüşülecek

Fransa Senatosu, Ermeni Soykırımı’nı inkarı  cezalandıran yasa tasarısını Ekim ayının ilk haftasında görüşecek. Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnak Partisi) Büro üyesi, Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Konseyi (CCAF) Eşbaşkanı Murat Papazyan, ilk verilere göre Senato'da tasarının görüşülmesi 7 Ekim’de beklendiğini bildirdi.

Menavorig’in Son Opereti: SONSUZ YAS…


Sait Çetinoğlu
Sürekli Onu savunmasız bırakan koşullarla karşı karşıya kaldığı, elim olayların arka arkaya gelip kenetlenmiş sıkı bir zincir şeklinde oluşan bir yaşam sürecinde, Sürekli Menavorig/kimsesiz Gomidas Vartabed’in ızdırap eşliğindeki yaşamını[1] üç yetimlik dönemine ayırabiliriz: Biyolojik Yetimlik; annesini ve babasını kaybettiği dönem. Ruhani yetimlik Gatoğigos IV. Kevork ve Ermeni Ulusunun babası Gatoğigos Khirimyan Hayrig’in ölümü. Ebedi yetimlik, Soykırım, sinesinde eridiği Ermeni Ulusunun ölümü.

İstanbul’un mimarı huzura kavuşuyor

Erhan Öztürk
İstanbul'daki birçok tarihi yapının mimarı olan mimar Garabet Balyan için yapımına iki yıl önce başlanan anıt mezar tamamlandı. "İşin Ehli" adıyla anılan Balyan'a özel hazırlanan anıt mezarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katılacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kuleli Süvari Kışlası, Dolmabahçe Sarayı, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi gibi pek çok yapının mimarı olan Ermeni asıllı Garabet Balyan'ın mezar taşının iki yıl önce İBB'ye ait Kartal Soğanlık'taki bir şantiyede bulunmasının ardından anıt mezar yapılması için harekete geçilmişti.

Gomidas Vartabedin 147. Doğum Günü

Ezan derleyen Ermeni Müziğin idolu Ermeni Rahip Gomidas Vartabed Soğomon  Kevork Soğomonyan'in  147. doğum günü (26 Eylül 1869- 22 Ekim 1935). Gomitas Vardapet,  gerçek adıyla Soğomon Soğomonyan (Bazı kaynaklarda babasının Kevork adıyla birlikte Soğomon Kevork Soğomonyan olarak kullanılmaktadır) 26 Eylül 1869 tarihinde  Kütahya'da doğdu, 22 Ekim 1935 yılında Paris'te hayata gözlerini yumdu.

Dünya Ermeni Kadınları ABD’de Buluşuyor CHP’li Doğan Onur Konuğu

Uluslararası Ermeni Kadınlar Derneği (Armenian International Women’s Association- AIWA) kuruluşunun 25’inci yıl dönümünde vesilesiyle dünyanın çeşitli ülkelerindeki Ermeni kadınları ABD’de bir araya gelecek. CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ın “onur konuğu” olarak davet edildiği etkinlikler kapsamında Doğan’a “AIWA Devlet ve Kamu Hizmetinde Liderlik Ödülü” ödülü de verilecek.

Ermenistan’da II. Uluslararası «Kayısı Ağacı» Belgesel Film Festivali yapılacak

Ermenistan Kültür Bakanlığı desteğinde «Filmadaran» Sinema Kültürünün Geliştirilmesi  kuruluşunca 1-5 Ekim tarihlerinde Erivan, Gümrü ve Ujan’da II. Uluslararası «Kayısı Ağacı»  Belgesel Film Festivali  yapılacak II. Uluslararası «Kayısı Ağacı»  Belgesel Film Festivali  yapılacak. Bu yıl festival yarışma programında aralarında Rusya, ABD, İtalya, İspanya, Meksika, Arjantin, Mısır, Sırbistan, Hırvatistan, Hindistan, Nepal, Endonezya olmak üzere 22 ülkeden 35 film yer almakta.

Hrant Dink davasında 4 sanık hakkında yakalama kararı

Mahkeme, sanıklardan Ömer Faruk Kartan, Serkan Şahan, Mehmet Akif Yılmaz ve Yılmaz Angın'ın duruşmaya gelmedikleri ve haklarında başkaca soruşturma ya da davalar nedeniyle yakalama emirlerinin bulunduğunu gözeten heyet, bu sanıklar hakkında yakalama emri düzenlenmesine hükmetti… Mahkeme heyeti, bundan sonraki celselerde sırasıyla sanıklar Engin Dinç, Faruk Sarı, Hasan Durmuşoğlu ve Ahmet İlhan Güler’in sorgusunun yapılacağını da karara bağlayarak duruşmayı, sıralı olarak 10, 11, 13 ve 14 Ekim tarihlerine erteledi.

Zirve Yayınevi katliamının failleri için tutuklama kararı

Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin davada 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 5 sanığın ‘hükmen tutuklanmalarına yer olmadığı’ yönündeki karara Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan itiraz üzerine, nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların tutuklanmalarına hükmetti. . (Bir kadına tekme atanın tutuklanmamasına tepki gösterilirken, Hıristiyanlarıı boğazlayan canilerin tutuklanmaması ne adalete, ne vicdana sığar. HYETERT)

Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği: Son 100 yılda Türkiye’deki Hıristiyanların sayısı 150 bine düştü

Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği Mor Ignatius II Afrem, Ortadoğu’da Hıristiyanlığın imha tehdidi altında olduğunu açıkladı. Patrik “Suriye’de, Lübnan’da ve Irak’ta Hıristiyanlık imha ediliyor. Son 100 ylda Türkiye’deki Hıristiyanların sayısı 3.5 milyondan 150 bine düştü. Lübnan ve Suriye’de aynı durum tekrarlanabilir” ifadelerini kullandı.(Sayın Patrik çok iyimser, Hıristianların sayısı 150.000 olsa zil takacağız. Orta vadede Orta doğu'da Hıristiyanların yaşaması epeyce zor görünüyor.  HYETERT)

Prof. Baskın Oran: Erdoğan milliyetçi tahriklere başladı; adalar Lozan'da değil, 1913'te kaybedildi

Miray Tamer
Prof. Baskın Oran, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a razı ettiler. Birileri bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Şöyle bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'la verdik. Kıta sahanlığı ne olacak, havada ne olacak, karada ne olacak hâlâ bunun mücadelesini veriyoruz. İşte bunun nedeni, o anlaşmada masaya oturanlar. O masaya oturanlar bunun hakkını veremediler, veremedikleri için onun sıkıntısını şimdi biz yaşıyoruz" ifadesini eleştirdi. "Adalar 1913’te Osmanlı imparatorluğu tarafından verildi. Ve öyle Yunanistan’la falan karşı karşıya değil 6 tane büyük Avrupa devleti karar verdi" diyen Prof. Oran, "Önce 1913 Londra Antlaşması'yla büyük devletlerin kararı, sonra da Osmanlı ile Yunanistan arasında yapılan Atina Antlaşmasıyla 12 Ada İtalya'ya verildi. Geri kalan adaların, İmroz ve Bozcaada hariç, Yunanistan’a verilmesi kararlaştırıldı. Ancak bu antlaşma resmileşemeden I. Dünya Savaşı patladı ve mesele Lozan'a kaldı" ifadesini kullandı.

Erdoğan: Birileri Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü MGK'da uzatılması yönünde tavsiye kararı alınan OHAL için, "Belki 12 ay da yetmeyecek" ifadelerini kullandı. 15 Temmuz darbe girişiminin "işgâl teşebbüsü" olduğunu söyleyen Erdoğan, "1920'de Sevr'i gösterdiler, 1923'te bizi Lozan'a iknâ ettiler. Birileri de Lozan'ı 'zafer' diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada" diye konuştu. (Şimdi işimiz daha da zor olacak. Sanırım Lozan da artık geçersiz sayılacak. HYETERT)

Asbarez / Ara Khachatourian with Garo Paylan


Video: URL
https://youtu.be/NN8bTTyNm0A

Rocheblaue: Her seferinde hüzünleniyorum

Fransa Millet Meclisi üyesi ve Fransa-Ermenistan Dostluk Grubu üyesi François Rochebloine 28 Eylül’de, Ermenistan Millet Meclisi Ermenistan-Fransa Dostluk Grubu Bşk. Ara Babloyan refakatinde Tsitsernakaberd Anıt Kompleksini ziyaret etti. ʺ Her seferinde Tsitsernakaberd Anıt Kompleksini ziyaret ettiğimde hüzünleniyorum. Bu ağacın sadece benim tarafımdan değil, aynı zamanda Ermeni Soykırımının inkarını cezalandıran yasa tasarısına kabul oyu veren tüm Fransız milletvekilleri adına dikildiğini özellikle vurgulamak isterim."

ABD’de Uluslararası Ermeni Kadınlar Birliği’nin 25. yıldönümü kutlanacak

Uluslararası Ermeni Kadınlar Birliği’nin (Armenian International Women’s Association- AIWA) AIWA, 25’inci yıldönümünde dünyanın çeşitli ülkelerinden Ermeni kadınlarını bir araya getiriyor. ABD’nin Cambridge kentinde Charles Hotel’de gerçekleşecek olan etkinlikler 30 Eylül’de başlayacak ve 2 Ekim’e kadar devam edecek.

Bakan Albayrak'tan Ermenistan uyarısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ermenistan'daki 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali'nin deprem bölgesinde bulunduğunu ve komşuları için endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirtti… Albayrak, bütün üye ülkeleri bu tür nükleer santrallerini gözden geçirmeye davet etti. Ermenistan'daki 47 yıllık Metzamor Nükleer Santrali'nin deprem bölgesinde ve Türkiye'nin sadece 16 kilometre uzağında yer aldığını anımsatan Albayrak, koruma yapılarından yoksun bu santralin Türkiye ve Ermenistan'ın komşuları için endişe kaynağı olmaya devam ettiğini bildirdi. Albayrak, nükleer güvenliğin her şeyden önce geldiğini ve risklerin ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ederek, "Metmazor Nükleer Santrali kapatılmalıdır. Bölge ve dünya, Çernobil kazasından sonra bir başka nükleer kazayı göze alamaz" diye konuştu.

Ermeni Adalet ve İnsan Hakları Hukuk Merkezi, Soykırım mağdurlarının haklarını ihya etmeye çalışacak

Amerika Ermeni Davası Komisyonu fonları çerçevesinde Ermeni Adalet ve İnsan Hakları Hukuk Merkezi tesis oldu. Merkez, Ermeni Soykırımı sonucu ihlal olan hakların ihyasına ulaşma yönünde ulusal ve uluslararası merciler nezdinde çalışmalarda bulunacak.

7 From Oakland County to Advise on Genocide and Holocaust Curricula

By Beth Dalbey (Patch Staff)
Governor appoints 15-member council to help shape genocide and Holocaust curricula now required in Michigan schools.  
OAKLAND COUNTY, MI — Seven Oakland County residents are among 15 people named to Governor’s Council on Genocide and Holocaust Education, which will advise schools on the implementation of required genocide curricula, are from Oakland County.

Michigan eyalet valisi Soykırım ve Holokost Tarihi Öğretim Komisyonu atadı

Michigan eyalet valisi Rick Snyder, 15 kişiden oluşacak «Soykırım ve Holokost Tarihi Eğitim Komisyonu» atadı. Komisyon konunun öğretim metodu ve öğretmenlerin meslek içi hazırlık kaynaklarının hazırlanmasıyla uğraşacak. Vali Snyder konuya ilişkin açıklamasında: “ Gelecek nesillerin soykırımın dünyaya bıraktığı sonuçları anlamaları çok önemli. Bu Konsey, okulların Michigan öğrencilerinin öğrettiklerimizi nasıl değerlendirecekleri hususunda önemli rol oynayabilir ʺ dedi.

Türkiye’nin Manila Büyükelçiliği, Ermeni Soykırımı kurbanlarını anmaya yönelik Patarak ayinini engellemeye çalıştı

27 Eylül’de Ermenistan’ın Vietnam Büyükelçisi girişimiyle Filipinlerin başkenti Manila Santuario de San Antonio Kilisesinde Ermeni Soykırımı kurbanlarının ruhu için Patarak ayini icra edildi…27 Eylül’de Manila Santuario de San Antonio Kilisesindeki ayinin önlenmesi yönünde Türkiye’nin Manila konsolosu tarafından çalışmalar yürütüldü. Konsolos, kilise yönetimiyle bağ tesis ederek, Ermeniler tarafından düzenlenen ayinin siyasi eylem olduğunu iddia ederek ʺsiyasi sonuçlarından kaçınmak için yasaklanması gerektiğiʺ ifade etti.

BALYAN ANIT MEZAR AÇILIŞI - 1 EKİM CUMARTESİ

01 Ekim Cumartesi- 11:00 
Surp Haç Ermeni Mezarlığı

Nuhkuyusu Caddesi No. 144 Bağlarbaşı- Üsküdar

Zirve davasında 9 yıl sonra karar

Malatya'daki Zirve Yayınevi’nde 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davada, 5 sanığa 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2007 yılında biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetleriyle ilgili davada 9 yıl sonra kararını açıkladı. Mahkeme, daha önce adli kontrol kapsamında elektronik kelepçe takılan 5 sanığı "tasarlayarak adam öldürme" suçundan 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. (Açık itirafa rağmen kararın 9 yıl gecikmesi, örgüt var ama bulamiyoruz diyen mahkeme ve dahası üç kez müebbet hapis mahkumlarının tutuklanmaması, verilen cezanın uygulanıp uygulanmayacağı kaygısını taşınmasına neden olmaktadır. Umarız bu canilere cezalarının ömür boyu çekerler ve kamu vicdanı rahatlar. Öldürülen Hıristiyanların ruhları şad olsun. HYETERT)

Protestan Kiliseler Derneği: Zirve Katliamındaki “Karanlık” Aydınlatılmalı

Protestan Kiliseler Derneği, Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili kararı şöyle değerlendirdi: Hakimin, “Örgüt var ama mahkememiz bağlantısını bulamadı” şeklinde ifade ettiği karanlık, umarız en kısa sürede aydınlanır… Protestan Kiliseler Derneği Başkanı İhsan Özbek, Zirve Yayınevi katliamına ilişkin davada bugün verilen kararla ilgili açıklama yaptı, mahkemenin “örgüt bağlantısı olduğunu ancak ortaya çıkaramadıklarını itiraf ettiğini” söyledi. Özbek’in yazılı açıklamasında, “18 Nisan 2007’de Malatya’da Zirve Yayınevi’ne giden Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker’in yayınevinde bulunan Uğur Yüksel, Necati Aydın ve Tilman Geske’yi ağır işkenceden geçirerek vahşice boğazlarını kesip öldürdükleri” ifade edildi. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi bugün, tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Cuma Özdemir'e, "tasarlayarak öldürmek" suçundan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi ancak tutuklama kararı vermedi.(Üç kez müebbet hapse mahkum edilenler için tutuklama kararı alınmıyorsa kararın tartışılması kaçınılmazdır. Hıristiyanları canice kesen ve itiraf eden canilerin 9,5 yıl evlerinde yaşamasını adaletle bağdaştırmak kolay değil. HYETERT)

Menekşe Hatun ve Samuel’in hikayesi

Suna Alan
Yazar Ahmet Güven, ‘Nar Taneleri’ adlı öykü kitabında 1915 soykırımında Kızılbaş Kürtler tarafından kurtarılan Ermenilerin hikayelerini yazmış. 7 öyküden oluşan kitapta, soykırım yıllarında Kayseri, Maraş, Malatya ve Sivas hattında Kürt-Ermeni ilişkileri de mercek altına alınmış. Araştırmacı yazar ve Londra Kırkısraklılar Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Güven’in kaleme aldığı “Nar Taneleri” adlı kitabı okuyucular ile buluştu. Ermeni soykırımını konu edinen kitapta üç döneme ait dokuz öyküsü ve bir söyleşi yer alıyor.

İHD, 'OHAL kaldırılsın' kampanyası başlattı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL'in 50 günlük bilançosunu açıklayan İHD, imza kampanyası başlattı. İnsan Hakları Derneği (İHD), 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL'in yurttaşların haklarında ihlallere yola açtığına dikkat çekerek OHAL'in kaldırılması için başlatılan kampanyaya destek çağrısı yaptı.

Fransa ‘Hıristiyan köklerine’ dönüyor

Temmuz ayı sonunda bir papazın terör saldırısında öldürülmesi sonrası Katolik dünyasını kucaklayıcı bir politika izleyen Fransa’da, hem hükümet hem de muhalefet Hıristiyan dini kurumlarla daha yakın bir ilişki kurma çabasında. Fransa, uyguladığı katı laiklikten de adım adım vazgeçiyor. Fransa'da siyasetçiler, ülkenin kuzeyindeki Rouen şehri yakınlarında bir papazın terör saldırısında öldürülmesinden sonra Katolik dünyasını kucaklayıcı bir politika izlerken, Fransa'nın 'Hıristiyan köklerine' atıfta bulunmakta gün geçtikçe daha ısrarcı davranıyor. Laikliğin dünya çapında en katı savunucusu olan Fransa'da İslam'a yönelik yaptırımlar 'reform' çağrıları ve tesettür mayo yasağı üzerinden devam ederken Hıristiyanlık, siyasiler ve kamuoyu nezdinde giderek daha fazla vurgulanıyor. (Keşke bizim aslanlar da bunu görüp, varlık nedenleri olan köklerine dönebilseler. HYETERT)

«Umut Yelkeni 2016» II. Tüm Ermeni Festivali 1 Ekim’de «Hakob Paronyan» Tiyatrosunda

Beeline ve «Civil Art»kuruluşu, «Umut Yelkeni 2016» II. Tüm Ermeni Festivali Erivan gala konserinin 1 Ekim saat 19:00’da Hakob Paronyan Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosunda yapılacağını duyurdular. 2016 yılı festival konserler dizisini özetleyecek olan etkinlikte, yılın en iyi 10 kompozitörü yanısıra genç icracılar kendi eserleriyle sahne alacaklar.

Lvov’da «Ermeni Kitabı» tanıtım etkinliği gerçekleştirilecek

29 Eylül’de Lvov’da «Davut’un Salmonlar Kitabı»nın 400. Basım yılı (1616, Lvov) vesilesiyle «Ermeni Kitabı» tanıtım etkinliği gerçekleştirilecek. Sergilenen kitaplar arasında Ukrayna’da Ermeni Matbuatının 400. Yıldönümü vesilesiyle yayımlanan içinde Ukraynalı ve diğer ülkelerden Armenologların 30’u aşkın makalesinin de yer aldığı «Ermeni Araştırmalarında güncel meseleler» (III-IV. ciltler) de yer almakta.

Rus Büyükelçi: “Rusya’dan Ermenistan’a silah sevkiyatı başladı”

Rusya’nın Yerevan Büyükelçisi İvan Volinkin, Rusya ve Ermenistan arasında imzalanan 200 milyonluk kredi anlaşması kapsamında silah sevkiyatının başladığını açıkladı. “Özgürlük” radyosuna açıklamalarda bulunan Volinkin, Rusya’nın “İskender” füze sistemlerini Ermenistan’a sattığına değinirken “bu Ermeni-Rus ilişkilerinin müttefik düzeyinde olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

Ermenistan'da Kürtçe ders kitapları basıldı

Ermenistan’da Kürtçe okul ders kitapları hazırlandı. Ermenistan'da yaşayan Kürt öğrenciler, okulun 1-12 sınıflarında artık anadillerinde eğitim alabilecek. Ermenistan Yazarlar Birliği’nin Kürt Yazarları Birimi Başkanı şair Alixane Mame tarafından hazırlanan ders kitaplarında, tarihsel kronolojik bir çizgi izlenerek, Kürtçe edebi eserler de bir araya getirilmiş.

Londra'da Ermeni fotoğraf sanatçısı Karş'ın fotoğraf sergisi açıldı

İngiliz "The Guardian" gazetesi, Kanada'lı ünlü Ermeni fotoğraf sanatçısı Yusuf Karş'ın çalışmalarının, Londra'da sergilendiğini yazıyor. Sergi, 22 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerine açık olacak. Karş hakkında, "Kanada yaşayan  Ermeni  Yusuf Karş, Ermeni Soykırımı'ndan kurtulduktan sonra Quebec 'e yerleşerek 20. yüzyılın fotoğraf sanatının en büyük ustalarından biri oldu." diye yazan gazete, Karş'ın en dikkat çekici eserlerinden oluşan bir fotoğraf serisi de okuyucusuna sunuyor. Karış'ın, uzun yıllar süren kariyeri boyunca Albert Einstein'dan Martin Luther King'e kadar birçok ünlü kişinin fotoğrafını çektiğini anlatan "The Guardian", aynı zamanda Ermeni sanatçının biyografisinden de bazı ayrıntılara yer veriyor.

Efsane ve gerçekler: Bir zamanlar.. “Ulu Hakan”?..

Taner Timur
Tuhaf günler yaşıyoruz. Zamanın ruhu, galiba artık zamanla savaşıyor! Gericilik moda oldu; Abdülhamid tartışıyoruz: Konferanslar, paneller, TV programları, sergiler.. Meğerse ne kadar haksızlığa uğramış zavallı Sultanımız? Neyse ki bazı oryantalistler bu haksızlığı düzeltmişler!? Hani şu tarihimiz hakkında kara tablolar çiziyorlar diye neredeyse her ağzını açanın karaladığı tarihçiler var ya, meğerse Abdülhamid’i en iyi onlar anlatmışlar. En başta da bu konuda bir kitap yazan François Georgeon geliyor.. Tarihçi İlber Ortaylı da, yazar Taha Akyol da önce onu okuyun diyorlar.. Artık gerisini saymıyorum… Burada da tarihçi dostumun kitabını özetleyecek değilim. Sadece, Georgeon’un eserinin sonuç bölümünde vardığı hükmü, bu restorasyon döneminde merak edenler olur diye aynen aktarıyorum: “Abdülhamid, Meclis-i Mebusan’dan kurtulduktan sonra, kendisini iktidarı tek başına kullanmaya, sarayında münzevi hayatı yaşamaya, müstebitçe içine çekilmeye ve devleti paranoyak bir biçimde yönetmeye mahkûm etti. Birer adalet parodisi olan düzmece mahkemeler türünden iğrenç siyasi uygulamalara başvurdu; hafiyeliği, muhbirliği ve sansürü teşvik etti; muhaliflerin veya sorun çıkaranların uzak yerlere tayin ve sürgün edilmelerini emretti; bu yaklaşım sonunda tüm siyaset sınıfının cendereye sokulmasına ve Mithat Paşa’ya da yüz kızartıcı bir sonun reva görülmesine yol açtı. Kısacası, Jön Türklerin söz dağarcığındaki anahtar kelimelerden birini kullanacak olursak, Hamid rejimi gerçekten bir ‘istibdat’tı”.[ii]

'Türkiye toprakları iki devlete verilecekti'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,15 Temmuz darbe girişimiyle Türkiye topraklarının iki devlete verilmenin hesapları yapıldığını belirtti… 15 Temmuz darbe girişimiyle Türkiye topraklarının iki devlete verilmenin hesapları yapıldığını aktaran Zeybekci, "Bu işgal girişiminin sonunda hedeflenen şey Ermenistan ve Kürdistandı. Türkiye'nin bundan yüz yıl öncesinde çizilen o haritasındaki bu ihanet çetesi bu ruhunu ve vicdanını satmış olan hain ve onun kullandığı maşaların sebep olacağı sonuç Türkiye'nin bölünmesine kadar gidecek olan bir süreçti. Kardeş kavgasıydı, iç savaştı. (Sayın bakan böyle diyorsa trollerin nefret söylemlerine hak vermek gerekir. Demek ki, FETÖ ve tayfası Ermeni (!) ister gül, ister ağla.HYETERT)

Ermenistan, komşu ülkelere enerji ihraç etme olanağına sahip olacak

Avrupa Konseyince (AK), Eurobank’a tahsis edilen yardım Ermenistan’dan Gürcistan’a enerji nakil sürecini temin edecek. Ermenistan böylece komşu ülkelere enerji ihraç etme olanağı yanısıra yaz aylarında özellikle Gürcistan’dan nispeten ucuz enerji satın alabilecek. Bilgi «Ermenistan Toplu Konutlarında Enerji Verimliliği» temalı toplantı AB’nin Ermenistan’da enerji alanına yönelik çalışmalarına dair konuşan  AB Ermenistan Delegasyou İşbirliği Bl. Bşk. Hoa-Binh Adjemian’dan geldi. Adjemian  ʺAK bu program için zaten 120 000 000 Avro Bütçe tahsis ettiʺ dedi.

Dava Sağ veya Sol Değil- Dava İslam ve Vatandır-

Murat Akbaş /  E-Mail : istanbultimes@gmail.com
Müslüman Türk ulusu aralarında kimlerin BAHAİ olduğunu bilmesi ve teşhis etmelidir. Bunları açığa çıkarmak da TÜRK Güvenlik güçlerinin görevidir. Bugün İlahiyat Fakültesinde profesör unvanıyla faaliyet gösteren Bahailer var. Diyanet İşleri bünyesinde çalışan Bahailerin olduğunu da aşikardır. Kürtçülük tehdidi, Bahailerin ülkemize uyguladığı istila hareketinin yanında çok masum kalır. Özellikle Adalet Bakanlığı kadroları FETTULLAH`ın müritlerine gösterdiği temel hedeflerdendir. Bugün yaşadıklarımız bu gizli yapının nasıl başarılı olduğunun kanıtıdır. (İş gerçekten çığırından çıktı Hıristiyanları ve Yahudileri düşman ilan etmeleri yetmedi ırkçılığı, milliyetçiliği reddeden Dünyayı tek vatan ve insanların savaş yapmayı öğrenmeyecekleri bir devirden söz eden Barışçı Bahaileri de hedefe koydular. HYETERT)

Dink Davası: Çapraz sorguda ‘hatırlamıyorum’, ‘görmedim’ yanıtları

Hrant Dink cinayeti davasının bugünkü duruşmasında Trabzon Emniyeti İstihbarat Şubesi görevlisi polis memuru Onur Karakaya’nın savunması ve çapraz sorgusu yapıldı. Dink’in öldürülmesine ilişkin dava sanıklarından eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer, “Cinayetin merkez üssü Trabzon” dedi.

Türkiye'deki Dini Azınlıkların Artan IŞİD Korkusu

Kasım Cindemir/ Uzay Bulut
Ankara IŞİD’e karşı sert önlemleri yaşama geçirirken, Türkiye’deki dini azınlıkların radikal İslamcı terörist eylemlere hedef olma yolundaki korkuları giderek artıyor. Amerikan resmi verilerine göre, 79 milyonluk Türkiye’de yaşayan Hıristiyan ve Yahudiler’in oranı sadece yüzde 0,2 civarında. Ancak bu azınlıklar, iktidar yanlısı medya tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardında olma suçlamalarına maruz kalıyor… İnsan hakları savunucusu avukat ve yazar Orhan Kemal Cengiz, VOA’ye yaptığı açıklamada, iktidar partisi AKP yanlısı medyanın darbe girişimi ile dini azınlıklar arasında bağlantı kurarak “günah keçisi” yaratmaya çalışmasının alarm verici olduğunu söyledi. Cengiz, AKP yanlısı medyanın anti-Amerikan ve anti-AB bir söylem kullandığını ve bu söylemin Müslüman olmayan azınlık gruplara zarar verdiğini belirtti. (Özellikle iktidar yanlısı troller ve ne idiğü belirsiz bazı ulusalcılar  Huntington’u haklı çıkarıp medeniyetler savaşını başlatmak peşindeler. Bütün Hıristiyanları ve Yahudileri düşman ilan etmenin başka anlamı yok. Kısacası şahtık şahbaz olduk. HYETERT)

Ani "City of 1001 Churches"
Kanada’da Ermeni Soykırımı 100. Yıl anısına «Umut ormanı» açıldı

Kanada’nın Markham kentinde Ermeni Soykırımı 100. Yıl anısına «Umut ormanı» açıldı. Yorkregion.com’un verdiği habere göre, 24 Eylül’de kent parkında düzenlenen tören eşliğinde barış sembolü olarak ağaçlar dikildi. Törende Federal Hükümet temsilcileri, bölgesel yönetim üyeleri yanısıra Ermeni Soykırımı 100. Yıl Etkinlik Organizasyon Komisyonu üyeleri hazır bulundular.

Hıristiyan domateslere ölüm

Mustafa K. Erdemol kemalerdemol@yahoo.co.uk
Geçen yıl Ortadoğu’da 7 bine yakın Hıristiyan katledildi. Bu katledilmelerin tamamına yakını dini nefretle ilgili… yazar Nadih Hattar’ın bu suçlamayla ilgili olarak yargılandığı mahkeme önünde uğradığı saldırıda öldürülmesi, Müslüman bir ülkede hem muhalif hem de Hıristiyan olmanın nelere yol açabileceğini son örneği oldu… Hattar’ın büyük suçu(!)İslam karşıtı bir karikatürü sosyal paylaşım sitelerinde yayınlaması. Gelen tepkiler üzerine özür dilemesine rağmen İslamcı şiddetin kurbanı olmaktan kurtulamadı Hattar… Ortadoğu’da Hıristiyanlara saldırmak için kullanılmayan malzeme, olmayan gerekçe yok neredeyse. Bu zaman zaman trajik komik durumlara da yol açıyor. Bunların en çarpıcı örneğini 21 Haziran 2012’de tüm dünya medyasına düşen bir haber oluşturuyor. Mısır’da radikal İslamcı görüşleriyle bilinen Mısır Halk İslam Birliği adlı bir Selefi grup, bu kanıya nasıl vardılarsa, domatesin Hıristiyan olduğunu belirterek, Müslümanlarca yenmesinin “haram” olduğunu duyurdular. (Bir zamanlar Balığın başında haç olduğundan Müslümanlara haram olduğu söylenirdi. Sıra domatese gelmiş, bakalım daha neler göreceğiz İslamcılardan. HYETERT)

Tutuklu gazeteci ve yazarlar için imza kampanyası

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24), cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci ve yazarlar için imza kampanyası başlattı. Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24), cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci ve yazarlar için change.org'ta, "Altanları ve tüm tutuklu yazarları serbest bırakın" başlıklı imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya aralarında Noam Chomsky, Julian Barnes, Costa Gavras, Judith Butler, Salman Rushdie, Antonio Negri, Emma Thompson, John Berger, Erol Önderoğlu, Orhan Pamuk gibi birçok yazar, edebiyatçı, sanatçı, akademisyen ve gazeteci destek verdi.

Haseke'deki Katolik Hristiyanlar, PYD'nin hedefinde

Bölgenin demografisini değiştirmek için çok sayıda Sünni Arap ve Türkmen aileyi göç ettiren PYD'nin Hristiyanları da hedef almaya başladığı açıklandı. Catholic World News'in haberine göre, Haseke'yi kontrolü altında tutan PKK'nın Suriye kolu PYD, bölgedeki Hristiyanları sindirmenin parçası olarak Süryani Katolik Başpiskoposu evine saldırı düzenledi. PYD'nin düzenlediği baskın sırasında kilisede bulunan Başpiskopos Jacques Behnan Hindo da ölümden döndü. Konuyla ilgili açıklama yapan Hindo, "Saldırı aslında Hristiyanları sindirme politikasının bir parçası ve mesajıydı. Çok sayıda Hristiyan, ev kalaşnikofla basılarak bölge dışına çıkarıldı. Evleri ve mülkleri yağma edildi" ifadelerine yer verdi. (İslamafobyadan bahsedilirken, Müslüman ülkelerde Hıristiyanlara yapılan açık baskı ve zulümden pek söz edilmiyor. Müslüman ülkelerde Hıristiyanların varlığı giderek daha zor olacak gibi görünüyor. HYETERT)