Etiketler

Erivan 2798. Doğum gününü bugün «Güneş kenti» genel başlığıyla kutluyor

Erivan bugün 8 Ekim’de 2798. Doğum gününü «Güneş kenti» genel başlığıyla kutluyor. Belediye başkanlığından yapılan açıklamada bu yıl kutmalar mütevazi olacak. «Erebuni-Erivan» Kent Günü için tahsis edilen bütçe 130 milyon Dram olmakla beraber, bunun 65 milyon Dramı kutlamalar için kullanılacak.

"HALEP", Suriye Ermenilerini Ermenistan'a getirmek için hayırseverlerden yardım istiyor

"HALEP" hayırseverlik kuruluşu, halep Ermenilerini Suriye'den çıkarmak için Ermeni Diaspora'daki ve Ermenistan'daki hayırseverlerden resmen yardım istedi… "HALEP" kuruluşu, tüm hayırseverlere hitap ederek, ağır durumda olan ve bizden yardım isteyen soydaşlarımıza kendi imkanları çerçevesinde yardım etmeye ve güvenli bir ülke olarak Lübnan'dan Ermenistan'a taşınmalarını sağlamaya çağırıyor. Lübnan'dan Ermenistan'a geçmek için 500 ABD dolar gerekiyor. Bu fiyata, Halep'ten Lübnan'a gitmek için otobüs bileti, Suriye'den Lübnan'a geçmek için gerekli vize masrafları, Lübnan sınırından Beyrut havalimanına kadar yol masrafı, Lübnan'dan Ermenistan'a tek taraflı uçak bileti ve "Zvartnots" havalimanından Yerevan'a gitmek için gereken masraflar dahildir. (Umarız açılan avuçlar boş kalmaz. Herkes elinden geleni yapmalı. HYETERT)

Yolu Anadolu’da kesişen çevirmenler yarın anılıyor

Makale: Rehan Nişanyan Janas* 
Dünya tercümanlar gününü 30 Eylül’de kutluyor olsa da, Ermeniler çevirmenler gününü Ekim ayında kutluyor. Uluslararası Tercümanlar Federasyonu ve UNESCO tarafından ilan edilen Dünya Çeviri Günü, her yıl 30 Eylül’de kutlanıyor. Bu tarih aynı zamanda, tercümanların azizi olarak kabul edilen Aziz Jerome’un anıldığı bayram günü. 

ԹԱՐԳՄԱՆՉԱՑ ՏՕՆԻ ԱՌԹԻՒ: / AZİZ ÇEVİRMENLER BAYRAMININ ANLAMI

Տոքք.Սարգիս Ատամ.
ԹԱՐԳՄԱՆՉԱՑ ՏՕՆԻ ԱՌԹԻՒ: ԹԱՐԳՄԱՆՉԱՑ ՏՕՆԻ ԽՈՐԴՈՒՐԴԸ                          ԵՒ  ԹԱՐԳՄԱՆՉԱՑ ՎԱՐԴԱՊԵՏՆԵՐԸ 
Հայ  Ժողովուրդը   դարեր  շարունակ  ապրած է ցիրուցան , երբեմն ալ  պանդուխտ   աշխարհի  չորս  ծագերուն   տարածուն, բայց  ուր` որ,  ապրած է, եղած է, այդ  երկրին  հարազատ  զաւակը, հաւատարիմ   հայրենակիցն  ու  շինարար  տարրը:  Նախ   հիմնած է, իր  հաւատքի  խորանը, այսինքն Եկեղեցին  Հայկականը ,  ապա  իր  իմաստութեան  տաճարը, որն է`, հայ  վարժարանը: Եկեղեցի  եւ վարժարան, հայուն, երկու  անբաժան  ընկերները , որոնց շնորհիւ  դարեր  շարունակ   իր  գոյութիւնը  պահած է,  եւ իրեն աւանդ  թողուած  մշակոյթը  շարունակած:

Hangi faiz lobisi?

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
İç ve dış düşman söylemi psikolojik nedenlerin ötesinde ideolojik yaklaşımın uzantısı. Ulusal kimliğin yeterince olgunlaşmamış, kişiliğimizin de yeterince özgüven kazanmamış olmasıyla ilintili. Nitekim hemen her başarısızlığımızı dönüp son kertede ‘başa çıkılamayan’ birtakım düşmanlara bağlıyoruz. Bunları şeytanlaştırmaya tabi tutuyor ve buradan kendimizi rahatlatan bir dogma üretiyoruz. ‘Faiz lobisi’ denen şey de aynen böyle…

Agence France- Press, Halep'ten acı bir hikaye anlattı

Günler önce Halep'te yaşanan bombardman nedeniyle 5 Suriyeli Ermeni hayatını kaybetmişti. Agence France- Press, 30 Eylül'de Halep Ermenilerinin yoğun olarak yaşadığı Nor Gyuğ (Yeni Köy) ve Vilalar mahallelerine yapılan roketatarlı bombardman sonucunda yaşamını yitiren Ermenileri ve özellikle yüzücü Mirey Hindoyan'ı anlattı. 20 yaşındaki Mirey Hindoyan, olay sabahı her gün yaptığı gibi yüzme havuzuna gitmek yerine, devlet ve muhalif orduların temas hattına çok yakın bulunan ve ailesine ait olan dükkana gitmeye karar vermişti. Annesi, Mirey'in eve gitmesini istemişti, fakat kız, bugün yüzmek değil, ailesiyle çalışmak istediğini söylemişti.Mirey'in dükkana gelmesinden birkaç dakika sonra başlayan bombardıman, hem genç kızın, hem de  12 yaşındaki kardeşinin canını almıştı.(Işıklar içinde yatsın yavrular. HYETERT)

1599 Bible depicts the map of the Great Armenia

A curious college student in Portland, Ore., has discovered a 1599 Geneva Bible — the Bible of Queen Elizabeth I and William Shakespeare — in the basement of his school’s library, CBC News reports. The book — found at Lewis & Clark College’s Aubrey R. Watzek LIbrary — could have royal lineage, according to the local Oregonian newspaper. One page reads: “Imprinted at London, by the Deputies of Christopher Barker, Printer to the Queenes most excellent Majestie.” “It’s quite rare,” said Hannah Crummé, the archivist at Lewis & Clark College.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört ay sonra Almanya’ya döndü. Almanya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Markus Ederer, Berlin’e dönen Büyükelçi Karslıoğlu ile bugün bir araya geldiklerini belirterek, Karslıoğlu’nun geri dönmesinin ‘ikili ilişkiler için önemli bir adım’ olduğunu söyledi.

FETÖ’ye Al Capone muamelesi

Nedim Şener
Vize konusundaki en önemli yazı 4 Ağustos 2005 tarihli ABD’nin İstanbul Başkonsolos Vekili Stuart Smith’in imzasını taşıyor. Türkiye’deki Yahudi cemaati lideri Hahambaşı İshak Haleva, konsolosluk yetkilileri ile yaptığı görüşmede, Fethullahçı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı yöneticilerinin kendisine Gülen hakkında hazırlanmış ve imza atması istenen bir referans mektubu getirdiklerini söylüyor. Bundan rahatsız olan Haleva, Ermeni Patrik ve Rum Patrik’ten de aynı şekilde referans mektubu istendiği öğreniyor. Haleva, imzalamayı reddettiği taslak mektubu Konsolos’a veriyor. Konsolos da durumu ABD’ye rapor ediyor. Yani Türkiye’deki üç önemli din adamı kendisini “dinlerarası diyalog” temsilcisi ilan eden Gülen’e kefil olmamış.

ABD’nin Danver kenti Karabağ’ın bağımsızlığını tanıdı

Danver Belediye Başkanı Michael B. Hancock 21 Eylül’ü «İki Ermeni devleti  Ermenistan ve Karabağ için: Ermenistan Bağımsızlık Günü » olarak resmen ilan etti. Amerika Hay Dat Komisyonunun (ANCA-WR) İcra Direktörü Elen Asatryan’ın konuya ilişkin açıklamasında şunlar kaydedildi: (??? HYETERT)

BM Güvenlik Konseyi'nden Guterres'e onay

BM Güvenlik Konseyi, Portekizli siyasetçi Guterres’in genel sekreterliğine getirilmesini oy birliğiyle kabul etti. Guterres’in bu göreve getirilmesi uluslararası toplum tarafından olumlu karşılandı. Daha önce Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini yürüten, eski Portekiz Başbakanı Antonio Guterres, BM'nin yeni genel sekreteri olacak. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nda perşembe akşamı yapılan oturumda oy birliği ile Guterres'in genel sektreterlik görevine getirilmesine karar verildi.

Nobel Barış Ödülü Santos'a

Nobel Barış Ödülü'nün bu yılki sahibi Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos oldu. Santos, FARC'la barış anlaşması imzalamış ancak anlaşma referandumda kabul edilmemişti.  Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkesinde 52 yıldır süren savaşı sonlandırmak için FARC'la barış anlaşması imzalamış ancak bu anlaşma referandumda kabul edilmemişti.

Avrupa’dan Türkiye’ye ırkçılık karnesi

Yasal ve kurumsal bazı iyileştirmelere rağmen mültecilerin, azınlık grupların durumlarındaki kötüleşme ve nefret söylemine dikkat çekildi. Avrupa Konseyi bünyesindeki Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu (ECRI-European Commission against Racisim and Intolerance) Türkiye hakkındaki beşinci raporunu 4 Ekim’de yayınladı. Raporda yasal ve kurumsal bazı iyileştirmelere rağmen mültecilerin ve bazı azınlık grupların durumlarındaki kötüleşmeye dikkat çekilirken nefret söylemindeki artış vurgulandı.

Akşam oldu yanmıyor da kilisenin ışıkları…

Başta Ordu Valisi olmak üzere Ordu’ya turizmde ivme kazandırmaya uğraşa dursunlar Ordu’nun ayaktaki tek tarihi eseri Taşbaşı Kilisesi sezonu karanlıkta geçirdi. Ordu’nun görünür tek tarihi eseri olan Taşbaşı Kilisesi, bitmek üzere olan turizm sezonu boyunca aylarca aydınlatılmadı.

Onuncu adada ilk bilimsel çalışma

Gökhan Karakaş
Milliyet, su altı arkeologlarıyla birlikte Maltepe açıklarındaki batık Vordonisi Adası’na daldı. Yapılan ilk bilimsel çalışmalar adanın, Sedef Adası’ndan büyük olduğunu düşündürüyor. İstanbul’un onuncu adası olduğu bilinen ve yaklaşık bin yıl önce meydana gelen depremle sular altında kaldığı düşünülen Vordonisi Adası için ilk bilimsel çalışma tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarını sürdüren arkeologlar, Patrik Photios’un sürgün edildiği manastırın izlerini ararken buldukları kiremit parçaları ile umutlandı. İlk bulgular Vordonisi Adası’nın günümüzdeki Sedef Adası’ndan daha büyük olduğunu düşündürdü.

DAEŞ zulmünden kurtulan Ermeni aile Türkiye'ye minnettar

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan Cerablus'taki Ermeni aile, eski günlerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor. Terör örgütü DAEŞ'ten en çok etkilenenlerin başında gelen Ermeni Artin Aduryan (79) ve amcasının kızı Siron Çilingiryan (64) da Cerablus'un özgürlüğüne kavuşması sayesinde rahat bir nefes aldı. Yurtlarından kovulmamak ve işkence görmemek için DAEŞ'in isteklerini yerine getiren terzi Aduryan ve doktor Çilingiryan dinlerini değiştirip formaliteden nikah kıydı. İsimlerini de Yakup ve Fatma olarak değiştiren aile bu şekilde yaşamak zorunda kaldı.(Ne diyelim bu zalimlarin, bu alçakların Allah belasını versin. HYETERT)

Enver Paşa’nın yolunda...

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Bugün Lozan’ın ne denli yüzeysel ve tepkisel ele alındığını, Suriye’deki askeri operasyona ne tür anlamlar atfedildiğini, Moody’s gibi şirketlerin bile ‘kurtuluş savaşı’ bağlamında tanımlandığını gördüğümüzde, tatmin edilememiş bir kimliksel dürtü ile karşı karşıya olduğumuzu anlamak zor değil.Bazılarının 21. Yüzyılın bir ‘Kürt yüzyılı’ olacağını sanmaları gibi, anlaşılan Müslümanların bir bölümü de önümüzde bir ‘geri dönüş’ yüzyılı olduğunu sanıyorlar. Aynen Enver Paşa’nın bundan bir yüzyıl önce kendine özgü bir gelecek aramak üzere ayakları yerden kopuk hayallerin peşinden gitmesi gibi…

Papa Francisco: ''Tanrı Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan'ı korusun!''

Katolik dünyasının lideri Papa Francisco 5 Ekim’de Gürcistan ve Azerbaycan’a yaptığı ziyareti ve Hristiyanların birliğinin önemliği hakkında konuştu. Vatikan Radyosu'nun aktardığı habere göre St. Peter meydanında toplanan kalabalık için konuşma yapan Papa Francisco Kafkasya ziyaretine değindi.

Tekirdağ'da yol çalışmaları sırasında Ermeni mezar taşları bulundu

Tekirdağına Malkara İlçesi'nde belediye tarafından yapılan yol düzenleme çalışmaları sırasında 8 tane Ermeni mezar taşı bulundu. Malkara'daki Hürriyet Caddesi'nde yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkan mezar taşlarının yaklaşık  1.5 metre derinliği ve üzerlerinde de Ermenice yazılar bulunuyor. Taşlar, belediye ekipleri tarafından çıkartılarak kamyonla bir depoya götürüldü.

Serj Sarkisyan: Ermeni-Alman işbirliği Ermenistan için önemli

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün Almanya Parlamentosu Bundestag Bşk. Yard. Johannes Singhammer ve aralarında «Kardinal Höffner Birliği» temsilcilerinin de yer aldığı beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan öncelikle konukları Alman ulusal bayramı ʺBirlik Günüʺ vesilesiyle kutladı, dost Almanya’ya barış ve esenlik diledi. Ermeni-Alman ikili ilişkilerinin pekişmesi açısından başkan Sarkisyan, üst düzey karşılıklı ziyaretlerin önemini belirtti.

Ermenistan Dışişleri Bakan yard. BM’deki oturmda Azerbaycan agresyası sonuçlarına ilişkin bilgi verdi

Ermenistan Dışişleri Bakan yard. Aşot Hovakimyan, 3-7 Ekim’de Cenere’de yapılmakta olan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Programı İcra Komitesi 67. Oturum dönemi çerçevesinde düzenlenen oturuma katıldı, burada Azerbaycan agresyası sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

Ermeni genç futbolcu 2016 yılının en iyi 60 futbolcusunun listesinde

İngiliz “The Guardian” gazetesi Ermenistan A ligi ekibi “Shirak”in forveti Vahan Bichakhchyan’ı 2016 yılının en yetenekli 60 genç futbolcusu listesine dahil etti. Listede İtalyan devi “Milan”ın  kaleci Gianluigi Donnarumma, İngiliz devlerinde “Manchester City”nin futbolcusu Brahim Díaz  gibi isimler yer aldı.

Ermeni model, 2016 Mrs. Europe güzelik yarışmasında ikinci oldu

Ünlü Ermeni model Anna Demirkhanyan  2016 Mrs. Europe güzelik yarışmasında ikincilik kazandı. 1-5 Ekim tarihleri arasında Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleştirilen “2016 Mrs. Europe” güzellik yarışmasının galipleri belli oldu. Ermenistan’ı ve Kafkasya’yı temsil eden Anna Demirkhanyan ikinci oldu. Demirkhanyan Facebook sayfasında “Vice-Mrs ünvanı ve tacı getiriyorum”  diye yazdı.

Suriye'den sığınmacı kabul eden Avrupalı ülkeler arasında Ermenistan üçüncü sırada

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Aşot Hovakimyan'ın başkanlığındaki heyet, 3-7 Ekim tarihlerinde Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İcra Kurulunun 67. oturum dönemine katıldı... Suriye konusuna da değinen Bakan Yardımcısı, 20.000'den fazla Suriyeli göçmen kabul eden Ermenistan'ın, nüfus sayısına oranı bakımından Suriye'den mülteciler kabul eden Avrupalı ülkeler arasında üçüncü sırada yer aldığını belirtti.

Suriye'ye insani yardım götüren ikinci uçak yola çıktı

Ermenistan Dısişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 5 Ekim’de Suriye’ye insani yardım taşıyan ikinci uçak yola çıktı. Uçağın gönderilmesi organizasyonu Ermenistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi başkan yardımcısı Vardan Makaryan ve Rusya’nın Ermenistan büyükelçisi İvan Volinkin yaptı.

Ermeniler 40 yıllık lahmacunu "Lamadjo" yaptı Moskova'da satıyor

Rusya'nın başkenti Moskova'da açılan 'Lamadjo' isimli Ermeni restoranı menüsündeki 'Lamadjo' yemeği ile dikkat çekiyor. Türk lahmacunundan tek farkı ismi olan 'Lamadjo'ya yoğun ilgi var. (İnsaf artık Lahmacunda mı Türk yemeği oldu. En azından isme bakın. HYETERT)

İMC TV, TRT’ye emanet!

Son dalgada kapatılmasına karar verilen, dün de canlı yayında stüdyosu basılarak yayını kesilen İMC TV’nin teknik malzemeleri TRT’ye emanet edildi. İMC TV’nin yeni internet sitesi imc-tv.net’in aktardığına göre bugün kanala TRT’den gelen üç teknik bilirkişi maliyecilerle birlikte sayım yaptı. Kanaldaki malzemelerin TRT’te yediemin olarak tayin işlemleri başlatıldı.

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu Başvurularınızı Bekliyor

Türkiye-Ermenistan Seyahat Fonu, iki komşu ülke halkları arasında doğrudan temasların artırılmasını ve her alanda işbirliklerinin teşvik edilmesini amaçlıyor. Hrant Dink Vakfı’nın Avrupa Birliği desteği ile hayata geçirdiği Seyahat Fonu, Temmuz 2016 – Temmuz 2017 arasında; Türkiye ve Ermenistan’dan en az 180 kişinin komşu ülkedeki faaliyet ve araştırmalarını, gidiş-dönüş seyahat masraflarını karşılayarak destekleyecek.

Beyoğlu’nda Levantenler nasıl buharlaştı?

Korhan Gümüş
Ulus-devlet seçkinleri temsil edilen değil, temsil edilmeyen topluluklar üzerinden iş gördü. Yeni yönetici elitin ise bütün taraflar dışında kendisini temsil edemeyecek bir kitle bulması gerekiyordu. Milli kimlik henüz teşekkül etmemiş bir kimlik üzerine kuruldu. Ulus-devletin modern veçhesini, bir yer değiştirme ile tam da bu “hiçliğin temsili” diyebileceğimiz , imparatorluk içinde inşa edilmiş olan kimliklerden sıyrılma ve yeni bir halk inşa etme ihtiyacı mı oluşturdu? Levantine Heritage Foundation'un düzenlediği Levantenler Konferansı 23-25 Eylül tarihlerinde Beyoğlu'ndaki İtalyan Kültür Merkezi’nde, Casa d'Italia'da gerçekleşti.

AIWA Ödülleri Sahiplerini Buldu CHP’li Doğan’a “Liderlik” Ödülü


Uluslararası Ermeni Kadınlar Derneği (Armenian International Women's Association- AIWA) 25’inci kuruluş yıldönümünde dünyanın dört bir yanından gelen Ermeni kadınlarını bir araya getirdi. “Kamuda Liderlik Ödülü” alan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, AIWA’nın bir sonraki toplantısının Türkiye’de yapılması önerisinde bulundu.

Kasım'a kadar 100 Suriyeli Ermeni, Ermenistan’a yerleştirilecek

“Halep” yurttaşlar hayırsever kuruluş müdürü Hayasa Tahmazyan, Kasım ayına kadar 100 Suriyeli Ermeni’nin Ermenistan’a yerleşeceğini açıkladı. Gazetecilerle görüşen Tahmazyan, Suriyeli Ermenilerini Ermenistan’a yerleştirmek için başlattıkları “Bir hayat kurtar” projesini anlattı. Tahmazyan “Kuruluşumuz “Bir hayat kurtar” projesine başlattı. Bunun çerçevesinde akrabalarını Ermenistan’a yerleştirme ricasıyla 600 başvuru aldık. Bu arada 350 uçak bileti alabilecek kadar para topladık. Şimdiye kadar proje çerçevesinde 250 Suriyeli Ermeni Ermenistan’a yerleşti. 100 kişinin de Kasım ayına kadar gelecek” ifadelerini kullandı.

Development Department Monthly

Eastern Diocese of the Armenian Church of America
Dear Diocesan Donors, I was struck by a quote I read the other day: “Don’t judge each day by the harvest you reap, but by the seeds that you plant.” These words by Robert Louis Stevenson are especially timely as the Diocese launches its Annual Appeal: they make me think about why our donors give so faithfully to the Eastern Diocese of the Armenian Church, year after year.

Yeşil Kart Çekilişi İçin Başvurular Başladı

Can Kamiloğlu
Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı veren ‘Yeşil Kart‘ çekilişi için resmi başvurular bugün başladı. Her yıl 50 bin kişiye ABD’de yaşama hakkı tanıyan, bir süre sonra da Amerikan vatandaşlığının yolunu da açan ‘Yeşil Kart’ çekilişine başvuru ücretsiz olarak yapılıyor. Türk vatandaşlarının da katılabileceği çekiliş için, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili web sitesinde (www.dvlottery.state.gov) gerekli resmi formların doldurulması gerekiyor.

Nobel Kimya Ödülü ‘moleküler makineler’e

Geçen sene Aziz Sancar’ın da kazananlar arasında yer aldığı Nobel Kimya Ödülü, bu sene dünyanın en küçük makinesini geliştiren Fransız Sauvage, İngiliz Stoddart ve Hollandalı Feringa'ya verildi.
İsveç'teki Nobel Komitesi, Kimya Ödülü'nün "moleküler makinelerin tasarımı ve üretimi" alanındaki çalışmaları nedeniyle Fransız Jean-Pierre Sauvage, İngiliz Sir J. Fraser Stoddart ve Hollandalı Bernard L. Feringa arasında paylaştırıldığını açıkladı.

İnsanlığın Dibe Vurmasına Az Kaldı

Prof. Dr. Şinasi Gündüz
Peki, neden Batı halkları mülteciler konusunda bu kadar duyarsız? “Altın kural “olarak adlandırılan ve yalnızca İslam’da değil, Hıristiyanlık ve Yahudilik de dâhil birçok dinde “kişinin kendisi için istediğini başkaları için de istemesi” şeklindeki ahlaki ilke Hıristiyan-Yahudi bir kültürel arka plana sahip olan Batılı vicdanları neden harekete geçirmiyor? Sanırım bunun cevabı, insanların tamamen vicdanlarını, merhametlerini ve empati duygularını kaybetmiş olmaları değil. Zira vicdan, merhamet ve empati, örneğin İslam toplumlarındaki gayrimüslim azınlık hakları söz konusu olduğunda hemen devreye giriyor... mülteciler arasındaki az sayıda gayrimüslimin Batı ülkelerine kabulünde de bir sorun görülmüyor. Dolayısıyla sorun; mültecilerin temsil etikleri kimlikte; İslam’da ve İslami değerlerde. Siyasetçisinden sıradan halkına, entelektüelinden din adamına kadar Batılılar, İslam’ı ve Müslümanları yaşam tarzlarına, değerlerine ve tesis ettikleri hegemonyaya karşı bir tehdit olarak değerlendiriyor. Dünya genelinde ve özelde İslam dünyasında olup bitenler, 1990’lı yıllardan beri Lewis ve Huntington gibi sosyal bilimciler marifetiyle literatürde yerini alan “medeniyetler çatışması” tezine dayalı bir Batı ve İslam dünyası karşıtlığı çerçevesine oturtuluyor. İslam’a ve Müslümanlara yönelik duygu ve düşünceler İslam ve Müslüman karşıtı korku ve kaygılardan besleniyor. (Yaşananlar, Elkaide'nin, İŞİD’in yaptıkları kaygıların pek de haksız olmadığını göstermiyor mu? HYETERT)

Dabık'da Deccal ve Mehdi'nin savaşı mı başlıyor

Dabık'da Deccal ve Mehdi'nin savaşı mı başlıyor. İkinci Mercidabık muharebesi kapıda. Türkiye'nin havadan ve karadan destek verdiği ÖSO güçleri Dabık'a doğru ilerliyor. Dabık bir çok açıdan önemli. Merci Dabık üç büyük dinde kıyamet savaşının mekanı olarak geçiyor. Mehdi ile Deccal'ın büyük savaşının burada olacağına inanılıyor.  Türkiye için Merci Dabık bir çok açıdan önem taşıyor. Tarihimizde Yavuz Sultan Selim'in Araplardan hilafeti aldığı savaş olarak geçiyor. Şimdi ise İslam adını kullanarak vahşet yaratan IŞİD'e karşı 2.'si yapılacak.

Kemal Kılıçdaroğlu IMC TV'ye sahip çıktı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında PKK'nın sözcülüğünü yapan IMC TV'ye sahip çıkarak, "Medyanın özgürlüğünü sonuna kadar korumamız lazım. İMC TV'yi kapatıyorsunuz. Niçin? Mahkeme kararı mı var?" dedi.

Esed'den Hıristiyanlara tehcir kararı

Melahat Kemal
Suriyeli muhalif bir Hıristiyan grup, Esed'in Hristiyanları Şam'dan tehcir etme planını uygulamaya soktuğunu açıkladı. Suriyeli muhalif Hıristiyan gruplardan Barış için Suriye Hıristiyanları, Esed rejiminin kasti ve sistematik bir biçimde kendilerini Şam'dan çıkarma planını uygulamaya koyduğu uyarısında bulundu. (Umarız bu haber muhaliflerin bir asparagas haberi olsun aksi yeni problemler demektir. HYETERT)

Macaristan'da Ermeni iddialarını içeren tasarı reddedildi

Macar Yeşiller Partisi'nin 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarısı, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliğinin girişimleri neticesinde reddedildi. Macar Yeşiller Partisi'nin (LMP) 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarısı, Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Fidesz ve Jobbik'in oylarıyla reddedildi. 199 sandalyeli Macaristan Meclisinde 5 milletvekili ile temsil edilen LMP'nin sunduğu tasarı, Macar Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde, Hükümet partisi Fidesz ve Macaristan'ın ikinci büyük partisi Jobbik'in oyları ile reddedildi.

‘Lozan savunma hattı’ ve ihlal ettikleri Lozan hükümleri

Nihal Bengisu Karaca / nbkaraca@htgazete.com.tr
 Gayrimüslimlerle ilgili hükümler ise genellikle “uygulanmadı”. Hem de bugün Lozan’ı eleştiren Cumhurbaşkanı’na “O antlaşmayı imzalayanların tırnağı olamazsın” diyerek mukabele edenlerin, onlarla aynı zihinsel iklimden olanların yapıp etmeleriyle. Bugün “Lozan’a dil uzatamazsın” diyenlerle aynı siyasi geleneği paylaşanlar Lozan’ın gayrimüslimlerle ilgili hükümlerini yok saymakta sakınca görmemişti. Zira Ermeni, Rum ve Yahudilerin hakları Lozan Antlaşması’nın hükümleriyle himaye edilmişti. Ancak sahada işler hiç de Lozan’a göre yürümedi. Gayrimüslimler pekâlâ baskı gördü ve kitlesel acılar yaşandı. Hatta 1934, 1955 ve 1964 gibi buhranlar gayrimüslimlerin göç etmeleriyle sonuçlandı. Malları müsadere edildi. Hakları sistemli olarak ihlal edildi. AK Parti bu hakların iadesini sağlamak ve özellikle vakıf mallarının sahiplerine iade edilmesini sağlamak için kolları sıvadığında teklifi sevimsiz bulanların başını CHP çekmişti hatta. Onur Öymen, düzenlemeye partisi adına karşı çıkmıştı. (Doğru söze ne denir, bizimki kırk katır mı kırk satır mı hesabı. HYETERT)

Warlick: Umarız Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları bir araya gelmeye razı olacak

AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Ermenistan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanları’nın Dağlık Karabağ sorununun çözüm süreci çerçevesinde bir kez daha bir araya gelmesi için onay vereceklerini ümit ediyor. AGİT Minsk grubunun ABD’li eşbaşkanı James Warlick “Umarız iki ülke devlet başkanları bir sonraki görüşmeye katılımlarını onaylayacak. Şu anda buluşmanın yeri ve tarihi henüz belli değil” dedi.

Stepanakert Yeniden Doğuş Meydanında «Gutan» Halk Müziği ve Dans Festivali gerçekleştirildi

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti  (DKC) Kültür ve Gençlik İşleri Bakanlığı desteğinde Stepanakert Yeniden Doğuş Meydanında  3 Ekim’de «Gutan» Halk Müziği ve Dans Festivali gerçekleştirildi. Üçüncü kez  yapılan ve ilk kez Dağlık Karabağ’da konuk edilen festival Ermenistan emektar sanatçısı Arsen Grigoryan yönetimindeki «Mrro » Ermeni Halk Müziği Merkezi tarafından hayata geçirildi.

Halep’e roket saldırısı sonucu 2 Ermeni yaşamını kaybetti

Suriye’de Ermenice yayımlanan «Gandzasar» gazetesinin haberine göre, Ermeni meskun Nor Gyugh mahallesi roket ateş altında kaldı. Olay sonucu 1986 doğumlu Gaspar Şatoyan, 1987 doğumlu Movses Movsisyan hayatını kaybederken, Varujan Tonapetyan yaralandı.

İyi de ‘Haçlılar’ın günahı ne?

Efe Sönmez
AKP ile Gülen Cemaati arasındaki ‘savaş’ tüm hızıyla sürerken 15 Temmuz’daki darbe girişimi, ‘savaş’a başka bir boyut kattı. Hem AKP hem de Cemaat’ten karşı tarafı suçlamak için yapılan açıklamalarda değişmeyen ‘günah keçisi’, sıklıkla ‘Haçlılar’ olarak anılan Hristiyanlar oldu. 
Bir zamanlar Bank Asya’da…

ABD Dışişlerinden Karabağ açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı basın servisi başkanı Elizabeth Trudeau, ABD’nin Dağlık Karabağ sorununun barışçı çözümünü desteklediğini ve ihtilaf tarafları ile çalışmalarına devam edeceğini açıkladı. Elizabeth Trudeau, “AGİT Minsk grubu eşbaşkan ülkesi olarak tutumumuz şöyle , adil çözüm Helsinki sozleşmesine göre şiddetin kullanılmaması, toprak bütünlüğü ile halkların kendi kaderini tayin etme hakkına dayanmalı” dedi.

Avrupa Komisyonu Türkiye raporundan: Devlette ve medyada nefret söylemi artıyor

Avrupa Komisyonu’nun ‘Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı’ (ECRI) 5’nci Türkiye raporuna Türkiye’de devlet ve medyada nefret söyleminin arttığı belirtildi… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bunun nesi zafer yahu” dediği Lozan Anlaşması Türkiye’nin savunmasında ayrı yer tuttu. Türkiye, Komisyon’un raporuna gönderdiği yanıtta azınlıkların haklarının Lozan Anlaşması ile garanti altına alındığını anımsattı. Türkiye’nin yanıtında “Anayasal olarak, Türk Devleti’nin resmi dini yoktur. Türkiye seküler bir ülkedir ve devlet tüm dinlere eşit yaklaşır” ifadeleri dikkat çekti. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri’nde ise dini eğitim verilmediği “din kültürünün öğretildiği” savunuldu. Türkiye, yıllardır sürdürdüğü azınlık söylemini tekrarlayarak “azınlık kavramının evrensel olarak tanınmış ve yasal olarak bağlayıcı bir tanımı yoktur” derken azınlık statüsü tanımanın devletlerin hakkı olduğunu belirtti ve uluslararası kurumların ya da insan hakları mekanizmalarının bir grubu ‘azınlık’ olarak tanımlayamayacağını savundu. Ardından da Roman ve Kürtlerin ‘azınlık’ olarak tanımlanmasını reddetti.

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Değerli öğretmenlerimizin günün kutluyor sağlık ve mutluluk diliyoruz. HYETERT
Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

‘Türkiye’de nefret söylemi arttı; devlet yetkilileri daha fazla kullanıyor’

Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu, beşinci Türkiye raporunda, nefret söyleminin arttığını ve üst düzey devlet yetkilileri tarafından daha fazla kullanıldığını belirtti… Türkiye’nin bu yılın mart ayına kadar irdelendiği raporda Lozan Antlaşması’ndan da bahsedildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, “Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalışıyor” diye nitelendirilen anlaşma, raporda azınlık haklarına vurgu yapmak için kullanıldı. Komisyon, Lozan Antlaşması’yla azınlık haklarının garanti altına alındığını anımsatıldı.

End of Transition – Shifting Focus A Quarter Century After the Soviet CollapseCall for Conference Papers and Announcement of Research Support. Since the Soviet collapse, the Republic of Armenia – like all Soviet successor states – has undergone its own unique political, social, and economic transition process.  The paradigm of transitology presupposes a fairly linear trajectory from authoritarianism to democratization and closer ties with Europe.  Yet Armenia’s has been a decidedly nonlinear path toward democracy, a market economy, and most recently, to regional integration within the Russian-led Eurasian Economic Union. Post-Soviet scholarship has paid relatively scant attention to the case of Armenia.

Rapor: Ermenistan sağlık göstergesiyle 69. sırada

Ermenistan sağlık göstergesiyle dünya 138 ülke arasında 69. sırada yer aldı. Dünya Ekonomik Forumu yıllık Küresel Rekabetçilik Endeksi’ni (World Competıtıveness Index) açıkladı. Açıklanan rapora göre Ermenistan 7 puandan 6.5 puan toplayarak 69. sırada  yer aldı. Ermenistan sağlık göstergesiyle  Gürcistan’ı (73.), Rusya’yı (82.) ve Azerbaycan’ı (95.) geride bıraktı. Ermenistan bu göstergesiyle komşu ülkelerden sadece Türkiye (58.) ve İran’dan (63.) geri kaldı.