Etiketler

Fransa'da 'Ermeni Soykırımı'nı inkar yasası' kabul edildi /France Senate adopts bill criminalizing Armenian Genocide denial

Fransa'da, 'Ermeni soykırımı' iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa Senato'da kabul edildi. 'Ermeni soykırımını inkar' yasası yeniden Fransa gündeminde Tasarıya 146 senatör ‘hayır' oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Senato'da kabul edilen tasarı yeniden meclise gönderilecek, tartışma yapılmayacak değişikliklerle 3 hafta sonra yasallaşacak. (Büyükelçiye yol göründü demektir. HYETERT)

Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın Oldu

Amerikalı müzisyen Bob Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu. Dylan, bu ödülü kazanan ilk şarkı yazarı oldu. Kararı açıklayan İsveç Akademisi Dylan’ın Amerikan şarkı geleneğinde yeni şiirsel tarz geliştirdiğini belirtti. Dylan’ın adı açıklandığında kalabalıktan alkış sesleri yükseldi. Dylan’ın adı daha önce de Nobel ödülü için geçmiş ama önemli bir yarışmacı olarak algılanmamıştı. Dylan Nobel Edebiyat Ödülü’nü 1992’de Toni Morrison’dan sonra kazanan ilk Amerikalı oldu.

LE MONDE Türkiye Muhabiri Guillaume Perrier’den "Türkiye analizi!"

Türkiye, son ve büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Bu ülke korkulduğu gibi, ırka ya da dine dayalı bir bölünme yaşamadı. Daha korkunç ve daha temel bir bölünmeye gidiyor. Cumhuriyet boyunca süren "kültürel bölünme". Bu artık iyice keskinleşti. Şimdi bir yanda, ayakkabılarını sokak kapısı önünde çıkaran, kadınları başı örtülü, erkekleri sokağa pijamayla da çıkabilen, erkek çocukları kahveye giden, kız çocukları tam bir baskı altında yasayan, türkü ile arabesk arası bir müzikten hoşlanan, futbol izleyen, belki de hiç kitap okumamış, hiç dans etmemiş, hiç kari koca birlikte yemeğe gitmemiş, hiç tiyatro seyretmemiş, iyi eğitim alamamış, dini inançları kuvvetli, kalabalık, bir kitle var.

Dink Davasına 7 Kasım'da Devam Edilecek

Elif Akgül
Yeniden görülen Hrant Dink davasında Trabzon İstihbarat Şube'de R bürodan sorumlu amir ve Şube Müdür Yardımcısı Hasan Durmuşoğlu'nun savunma ve sorgusu bitti. Dava 7 Kasım'da devam edecek.

Ermeni Bezciyan okulunun bütçe açığını kapamak için 415 bin TL toplandı

Okullar yararına kurulan sevgi sofralarında (Madağ) 9 Ekim Pazar günü sıra Bezciyan’daydı…  Açılış konuşmasını yapan Kumkapı Meryem Ana Kilisesi Vakfı Başkanı Hrant Moskofyan, vakfa ve bütçeye ilişkin bilgi verdi. Madağda Bezciyan Okulu için, ihtiyaç olarak açıklanan toplamdan 135 bin TL eksikle, 415 bin TL toplandı. 

Putin Yerevan'da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan'a geldi. Ermenistan kaynaklı "Armenpress" haber ajansının haberine göre, Zvartnots havalimanında Putin'i Ermenistan Cumhurbakanı Serj Sarkisyan karşıladı. Rusya, Tacikistan, Kırgızistan, Beyaz Rusya Devlet Başkanları ile Kazakistan Başbakanı, 14 Ekim'de Yerevan'da yapılacak Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nün (KGAÖ) kolektif güvenlik konseyi oturumuna katılmak üzere Ermenistan'da bulunuyor. Oturumu, Örgütün 2015-2016 dönem başkanlığını üstlenen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan yürütecek.

Ermenistan Dışişleri: Türkiye’yi, Dağlık Karabağ sorunu çözüm sürecinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerek

Erivan resmi çevreleri  daha önce olduğu gibi Türkiye’nin, Dağlık Karabağ sorunu çözüm sürecinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerektiği düşüncesinde. Beyan NEWS.am muhabirine RF Dışişleri bakanı Sergey Lavrov’u, Türkiye’nin Karabağ sorununun çözüm sürecinde olumlu rol oynayabileceğine ilişkin sözlerini yorumlayan Ermenistan Dışişleri Bakanlığı basın sözcüsü Tigran Balayan’dan geldi. Balayan sözlerinde şunları kaydetti: ʺErivan resmi çevreleri  daha önce olduğu gibi Türkiye’nin, Dağlık Karabağ sorunu çözüm sürecinden mümkün olduğunca uzak tutmak gerektiği düşüncesindeʺ.

Kayseri'de cami, cemevi ve Ermeni mezarlığı bir arada

Kayseri’de Melikgazi ilçesi Battalgazi Mahallesi’nde, cami, cemevi ve Ermeni mezarlığı yan yana bulunuyor. Battalgazi Mahallesi’nde, yapımında sona gelinen cemevinin hemen yanındaki Ermeni mezarlığı (maşatlık) ve biraz ilerisinde Bayburt Sokak’ta Karslı Camii bulunuyor. Hatta maşatlık içerisinde bir bölümde de Bahai İranlıların mezarlığı yer alıyor.

Ermeni Azınlıkları Derneği Başkanı Dağcı'nın defineci isyanı

Ermeni Azınlıkları Derneği Başkanı Aziz Dağcı, definecilerin yeni hedefinin Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Kovanlı köyündeki Ermeni Kilise ve mezarları olduğunu söyledi.Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Kovanlı köyünde bulunan Surp Asvadazin Meryem Ana Kilisesi ve çevresindeki Ermeni mezarları definecilerin hedefi oldu. Kilisenin ve mezarların köstebek yuvasına döndürüldüğünü kaydeden Dağcı, "Kilise ve mezarlıklar kazılmış, kilisenin 3 metre derinliğine kadar tahrip etmişlerdir. Daha önce Sason ve Muş bölgelerinde yapılan bu tür tahribatlara karşı Ermeni Azınlıkları Derneği olarak definecileri savcılık kanalıyla şikayet edip önlem alınması talebinde bulunduk.

Tarihi kilise imama emanet

Zekeriya Karadavut
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesine bağlı Terzili Mahallesi'ndeki caminin imamı Metin Halıcı, lojmanının avlusunda bulunan tarihi Ermeni kilisesinin bakımını ve temizliğini yapıyor. 1960 yılına kadar Terzili Mahallesi'nde yaşayan ancak daha sonra farklı ülkelere göç eden Ermeniler, yılın belli dönemlerinde eski mahallelerine gelerek tarihi kiliselerinde ibadetlerini yerine getiriyorlar. Mahalledeki caminin lojmanının avlusunda bulunan ve yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip olduğu tahmin edilen kilise, caminin imamı Metin Halıcı'nın gayretleriyle misafirlerini bekliyor. Arjantin, ABD ve farklı ülkelerin yanı sıra Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen Ermeniler, imam Halıcı'nın temizlediği kilisede rahatça ibadet yapıyor.

His Holiness Karekin II to Visit the U.S.

His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, will visit the United States in the autumn of 2016 to preside over several important events.  The primates of the Armenian Church dioceses of North America—Archbishop Khajag Barsamian (Eastern U.S.), Archbishop Hovnan Derderian (Western U.S.), and Bishop Abgar Hovakimian (Canada)—and the president of the Armenian General Benevolent Union, Berge Setrakian, have invited His Holiness Karekin II to convene the next meeting of the Supreme Spiritual Council in New York. This will mark the first time the Supreme Spiritual Council has convened outside of Armenia.

Ermenistan’da Rus menşeli silahların onarım ve modernizasyon merkezleri kurulacak

Savunma Bakanlığından NEWS.am’e yapılan açıklamada, Savunma bakanı Vigen Sarkisyan 13 Ekim’de RF Savunma Sanayii Komisyonu Heyet Başkanı Oleg Bochkaryov’la buluştu… Buluşmada Ermenistan sathında RF menşeli askeri ürünlerin onarım, teknik servis ve modernizasyonunun tescilli  servis merkezleri ağı yanı sıra otomobil ve mühendislik teknolojileri, Hava Savunma ve Radyo-elektronik savunma araçları ve havacılık yönlerinde ortak işletmeler kurulması ana maddelerden biri olarak yer aldı.

TGC Hukuk Danışmanı: Basın İlan Kurumu'nun yeni yönetmeliği anayasaya da Basın Kanunu'na da aykırı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, Basın İlan Kurumu'nun gazetenin çalışanlarına Terörle Mücadele Kanunu kapsamında dava açılan isimlerin işine son vermemesi hâlinde ilanlarının kesilmesine olanak sağlayan yönetmelikte yaptığı değişikliği eleştirdi. Yönetmelik Anayasa’ya aykırı olduğunu vurgulayan Küçük, "Düzenlemelerle birlikte iktidar kendisine muhalif olabilecek kimseyi görmek istemiyor. Yönetmelik hukuksal anlamda çok kötü olduğu gibi, Anayasa’nın çalışma özgürlüğü ve basın özgürlüğü gibi maddelerine de aykırı. Basın Kanunu’na da, masumiyet karinesi ilkesine de aykırıdır bu düzenleme" dedi.

Raffi Simonian, an Aleppo-Armenian Now Working as a Barber in Yerevan: "They all want to come here, but don't have the money"

Marine Martirosyan
Kantsasar, the only Armenian newspaper in war-torn Aleppo, is still being published. Zarmig Chilaposhyan-Poghigian, Kantsasar's editor, says that the staff will do all that it can to see that it survives despite the war raging in the city. The paper publishes 600 copies per edition and has 19,000 readers on-line. Electricity in Aleppo comes and goes; only a few hours a day. When it’s off, people can’t read the on-line edition. Zarmig says that many get their news from it.

Lozan’a ve Anayasa’ya Aykırı Yönetmelik TBMM Gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Türkçe yayın yapmayan gazetelere resmi ilan verilmesini yasaklan yönetmeliği TBMM’ye taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan ve Başbakan Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Doğan, söz konusu yönetmeliğin Lozan Antlaşmasına ve Anayasa’ya açıkça aykırı olduğunu belirtti.

"Tamamı Türkçe olmayan gazeteye resmi ilan yok, 'Vatandaş Türkçe konuş' kampanyası hortladı"

Cumhuriyet gazetesi yazarı Ayşe Yıldırım, Basın İlan Kurumu’yla ilgili yeni yönetmelikle, tamamı Türkçe olmayan gazetelere artık resmi ilân verilmeyeceğini belirtti… iktidar böylece azınlıklara yönelik asimilasyon politikasının resmi ayağını başlatmış olacak. Üstelik bunu gizleme gereği bile duymadan. Gelin Basın İlan Kurumu’nun sitesinde düzenlemeyle ilgili yapılan açıklamada yer alan şu cümlelere göz atın: “Yönetmelikte gazetelerin asgari yüzölçümü içinde yer alan hususu ilan ve reklamlar dışındaki her türlü yazı metninin Türkçe yayınlanması da zorunlu kılındı. Böylece gazetelerin kendileri için öngörülen asgari yüzölçümlerinin içeriklerinde Türkçenin dışında başka bir dilin kullanılması nedeniyle yaşanan sorunlar da ortadan kaldırılmış oldu.” 1920’lerde Ermenilere, Yahudilere, Rumlara karşı başlatılan ve süreç içerisinde Kürtleri de içine alan “Vatandaş Türkçe Konuş” kampanyası 21. yüzyılın Türkiye’sinde yeniden hortladı. “Vatandaş Türkçe Konuş” yüz yıl sonra “Vatandaş Türkçe Yaz”a dönüştü. (Şaşalım mı? Cemaatin din kurumlarına, eğitim kurumlarına ve hayır kurumlarına Lozan’dan kaynaklanan hakları verilmezken gazetelere resmi ilan verilmemesine şaşılmaz. HYETERT)  

TANDIR NIGHT – «ԹԱՆՏԻՐ»ի գիշեր


-   

TANDIR NIGHT – «ԹԱՆՏԻՐ»ի գիշեր

unnamed-1

 

Lena Chamamyan Zorlu PSM'de sahne alacak

Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, Zorlu Performans Sanatları Merkezinde konser verecek. Geleneksel doğu melodilerini batı klasikleriyle...Geleneksel doğu melodilerini batı klasikleriyle bir araya getiren sanatçı, 22 Ekim'de sevilen şarkılarını yorumlayacak. İlk albümü "Hal Asmar El-lon"u 2006'da yayımlayan genç sanatçı, ardından Hüsnü Şenlendirici ve Volkan Çanakkaleli'nin de yer aldığı ikinci albümü "Shamat"ı müzikseverlerle buluşturdu.

Gideri 6 milyar lirayı geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, pek çok bakanlığı geride bıraktı

Sayıştay’ın tespitlerine göre geçen yıl 6 milyar 208 milyon lira harcayan Diyanet, bu paranın 4 milyar 629 milyon lirasını personele aktardı. Giderler hesabına göre Diyanet, 4 milyar 395 milyon lira memurlara, 69 milyon lira sözleşmeli personele, 1 milyon 750 bin lira da işçilere harcadı. Diyanet, ‘geçici personel’lere de 162 milyon 311 bin lira masraf yaptı. 62 milyon lira ‘yolluk’ olarak verildi. 5 milyar liraya yakın personel gideri bulunan Diyanet, mal ve hizmet alım giderleri kaleminden de 62 milyon 961 bin lira ‘yolluk’ harcaması yaptı. Diyanet’e ait diğer dikkat çekici harcama kalemleriyse şöyle: “2 milyon 515 bin lira temsil ve tanıtım giderleri, 28 milyon 453 bin lira yiyecek gideri, 75 milyon lira tüketime yönelik mal ve hizmet alımı, 41 milyon 845 bin liraysa hizmet alımı.” (işin garibi ya da artık normali Lozan Anlaşmasının açık hükmüne rağmen Müslüman olmayan cemaatlere yine nasihat düştü. Bu da Türk tipi laiklik işte. HYETERT)

Avusturya Dışişleri Bakanı: ''Türkye AB'ye girmez!''

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz Die Welt-'e verdiği demeçte Türkiye’nin AB üyeliğinin imkansız olduğunu açıkladı. Bu konuda Avrupa ülkelerinin hükümetlerinin çoğununun kendisiyle aynı fikrinde olduğunu belirten Kurz ''Eminim, Türkiye Avrupa Birliğine girmez''dedi. Kurz, Türkiye'nin AB üyeliğine Avrupa ülkelerinin halkalarının da karşı olduğunu belirterek ''Avrupalı siyasetçilerin aslında ne düşündükleri ile konuşmalarında dedikleri arasında büyük fark var'' ifadesini kullandı.

U.S. Embassy Yerevan (Melody For Harmony) film premiera

Yesterday Andre Simonian and famed Armenian-Turkish singer Sibil Pektorosoglu took the stage together again, this time to introduce the documentary film about their #Melody4Harmony project. U.S. Embassy Public Affairs Officer Jacqueline Deley joined the talented duo for a lively Q&A session after the screening. The film documents the partnership between The Beautified Project, Sibil, and four well-known Turkish folk musicians, which produced a beautiful and touching song called “Don’t Blame Me.” The song premiered during last December’s ground-breaking cross-cultural #Melody4Harmony concert in Yerevan. See the music video for the song here https://www.youtube.com/watch?v=-LjFkw3nYqU

Armenian Genocide survivor Keghetzik Hagopian-Zourikian passes away at 107

Keghetzik Hagopian-Zourikian one of the last Armenian Genocide survivors in Montreal, Canada, passed away on September 26 at the age of 107. Keghetzik Hagopian-Zourikian was born in Bursa, near Constantinople in 1909. In 1915, Hagopian’s father was taken into the Turkish military, and then killed for being an Armenian. She was subsequently separated from her mother and siblings at a young age and grew up as an orphan with only one of her sisters, until her sister fell ill and they also separated. (Işıklar içinde yatsın. HYETERT)

Clinton mı, Trump mı Türkiye için iyi?

Burak Küntay / bkuntay@hurriyet.com.tr
Yıllardır Ermeni diasporasının Türkiye’ye karşı kullandığı sözde soykırım meselesi her başkanlık seçim döneminde de gündeme gelir. Az istisnası olmakla beraber hemen hemen her başkan bu sözde tasarının tanınması hususunda destek sözü verir. En yakın örneği de ABD Başkanı Obama olmuştur. Gel görelim ki başkan adayı, başkan seçildikten sonra kampanya esnasındaki vaatlerinin aksine bu tasarı geçmesin diye uğraşır. Obama da böyle yapmıştır… Clinton mı, Trump mı bizim için iyi tartışması aslında biraz da öngörülemez bir tartışmadır. Çünkü ABD başkanının dış politikasını bugün ne derlerse desinler asıl belirleyecek olan başkanın görev süresince yaşanacak dış politika gelişmeleridir. Başkanlar, en nihayetinde küresel konjonktüre göre tavır alıp tepkilerini belirler.

Halep’te Akşam Yemeği

Masalarımız birbirine çok yakın olduğundan rahatça birbirimizi duyuyorduk. Türkiye’yi özellikle İstanbul’u, Kayseri’yi, Gaziantep’i, Hatay’ı çok özlediklerini, babalarının ise İstanbul hasreti çeke çeke öldüğünü anlatırken gözlerinde ve sözlerinde kin ve nefret yoktu. Sadece Türkiye’ye ve Türklere duyulan sevgi vardı. Yemek boyunca çok güzel sözler ve hatıralar dinledim. Bu güzel havayı sanıyorum 1990 yıllarında Fransa’da da yaşamıştım. Yine böyle bir gezide Fransa’nın en büyük kentlerinden Lyon şehrindeyiz. Şehrin en lüks kafesinde meyve sularımızı içiyoruz. İşletmenin patronu izin isteyerek masamıza oturdu.. Ermeni imiş. Dedesi ve babası İstanbul göçmeni imiş. Ölünceye kadar Fransızca öğrenmeden yaşamış. Hep torunlarına İstanbul’u anlatmış. 1915 felaketini, tehcir olayını açacaklar diye endişelenmiştim.

Zohrabyan, AK PM’nde Azerbaycan’lı milletvekilini yalancılıkla suçladı

Müreffeh Ermenistan Partisi Gn. Bşk. ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AK PM) Ermenistan Delegasyonu Bşk. Naira Zohrabyan, bugün 12 Ekim’de  AK PM’nde Azerbaycan’ın işlediği savaş suçlarını tanınması konusunu gündeme getirdi ve Azarbaycan’lı parlamenteri yalancılıkla suçladı. Zohrabyan AK PM Genel Kurulunda, bir kez daha Nisan Savaşı (2016-Ed.) esnasında Azerbaycan’ın işlediği hunharlıkların savaş suçu olarak tanınması meselesini gündeme getirdi. Zohrabyan uluslararası toplumun Azerbaycan’ı savaş suçlusu olarak tanımakla yükümlü olduğu hukuki gerekçeleri sundu.

Want to be a ‘foreign agent’? Serve in US Congress first

By Joseph J. Schatz and Benjamin Oreskes 
Former members of Congress make millions of dollars representing countries that straddle the line between allies and headaches for US. Saudi Arabia’s long-standing reservoir of goodwill on Capitol Hill had already been dwindling for years when Congress voted to allow the families of 9/11 victims to sue the kingdom over its alleged involvement in the terrorist attacks.

"Türkiye'nin birinciliği" Leman'ın kapağında

Leman dergisi bu haftaki sayısında, nihayet bir “şey”de birinci olduk kapağı ile çıktı. Haftalık mizah dergisi Leman Türkiye'nin ekonomisini “ti”ye aldı. Türkiye halkının tepkilerinin resmedildiği dergide, “Uluslararası ekonomi örgütü OECD raporuna göre, Türkiye diğer ülkeleri geride bırakarak cahillikte ve tembellikte birinci sırada yer aldı.Tekrar edecek olursak Türkiye cahillikte birinci oldu” denildi.

The Bardakjians from Aleppo: “It was raining bombs”

Marine Martirosyan
 “Every time a gas tank blows, we think it’s as a bomb. The situation? It’s really bad there,” says Arpi, who then remains silent. Even though Arpi and her family arrived from Aleppo five days ago, they still live in fear. Any loud noise is perceived as a bomb, a threat. Arpi Bardakjian and Hovhannes Maranian say they took their two kids and left their home to come to the fatherland. It’s their first time in Armenia. They prefer to talk about Yerevan than Aleppo.

T.Sarkisyan: Ermenistan’da yatırımlarda bulunarak 200 milyonluk piyasaya ulaşmak mümkün

New York’ta «Ermenistan: Yatırım Forumu 2016» açılışında yaptığı konuşmayla Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi Heyet Bşk. Tigran Sarkisyan şunları kaydetti, ʺAvrasya Ekonomik birliğine üye olduktan sonra Ermenistan artık salt 3 milyon nüfuslu bir ülke değildir. O, 200 milyonluk bir saha işgal eden büyük bir pazarın parçasıdır. Bunun için de Ermenistan’da, üye ülkede yatırımlarda bulunarak, siz dört temel özgürlük olan mal, hizmet, kapital ve emek hareket özgürlüğünün olduğu devasa bir satha ulaşmaktasınız.

ABD ve AB, Irak'ta 'özerk Hıristiyan yönetim' peşinde

ABD ve AB'nin, Irak'ın Neyneva vilayetinde özerk bir Hıristiyan bölgesi için girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı. Irak'ta Musul operasyonunun askeri başarısından ziyade, IŞİD'den sonra siyasi yapısının nasıl olacağı konuşuluyor. Rûdaw'a konuşan Irak parlamentosunun Hıristiyan milletvekili Joseph Slewa, Musul'un IŞİD'den kurtarılmasından sonra bölgedeki azınlıkların (Hıristiyanlar, Şabaklar, Ezidiler) "kendi kendilerini yönetmek istediğini" söyledi.(Çok normal değil mi? Birileri Şiileri, birileri Sünnileri destekler ve bölgenin onlara verilmesini isterken yaşananlardan sonra Hıristiyanlar neden özerklik istemesin? HYETERT)

Çavuşoğlu: "Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın en azından 5 bölgesinden çekilmesi gündemde"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Azerbaycan’ın işgal edilmiş topraklarının en azından 5 bölgeden Ermenistan’ın çekilmesi gündemde. Rusya bizimle bu düşüncelerini paylaştı, biz destekliyoruz dedik" ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Strasbourg’da düzenlenen sonbahar oturumunda gerçekleştirdiği konuşmanın ardından parlamenterlerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycanlı milletvekili Ganire Paşayeva’nın Karabağ ile ilgili sorusuna, "Karabağ probleminin çözümü için samimi gayret sarf ettik. Ermenistan’la ilişkilerimizi normalleştirmek için de samimi gayretler sarf ettik. İsviçre’de bir anlaşma imzaladık maalesef başarılı olamadık. (Sanırım gönülden geçen bu. HYETERT)

Landmark bill to boost rights of Greek, Jewish, Armenian communities

Yusuf Ziya Durmuş
Jewish community members pray in a synagogue in Edirne. Turkey hosts a diverse population of non-Muslim communities including Armenians, Greeks and Jews. Jewish community members pray in a synagogue in Edirne. Turkey hosts a diverse population of non-Muslim communities including Armenians, Greeks and Jews. A new draft bill in the works will virtually lift state intervention into the affairs of non-Muslim communities in a landmark move for Turkey where the communities once couldn't act freely even in the election of their leaders.

Aznavour, İsviçre’de Ermenistan'ın bağımsızlığı vesilesiyle tören düzenledi

Ermenistan’nın Bern Büyükelçisi, dünyaca ünlü Fransız Ermeni şarkıcı Charles Aznavour,  Cenevre’de Ermenistan’nın bağımsızılığı 25. yıldönümü vesilesiyle kabul töreni düzenledi. Törene BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Choi Kyong-lim,  İsviçre’nin yasal ve yürütme makamları temsilcileri, BM’nin Cenevre’deki ve Bern’deki büyük elçiliklerinin temsilcileri, uluslararası kuruluşların başkanları İsviçre’deki Ermeni Cemaati temsilciler katıldı.

Avrupa Ermeni Davası Konseyinden Suriyeli Ermenilere yardım girişimi

Ermeni Davası Konseyinin iletişim sorumlusu Peto Demirciyan, konuyla ilgili "ArmenPress"e  konuştu… Demirciyan, "Avrupa Ermeni Davası Konseyi, Suriyeli Ermenilere yardım sağlama konusunda farklı görüşmeler yapıyor. Biz, Avrupa Birliğinin bazı müdürlükleri ile iletişim halindeyiz. Belçika Parlamentosu milletvekilleri ile de görüşmeler yapılıyor", şeklinde konuştu. Ermeni Davası Konseyi'nin daha önce de benzeri tecrübenin olduğunu dile getiren Demirciyan, Suriye ve Irak Ermenilerine daha önce Belçika Dışişleri Bakanlığı vesilesiyle yardım gönderdiklerini ifade etti. Bunun dışında, durumun incelenmesi için bu ülkelere heyetler de gönderildi.

Papa Suriye'de barış için yalvardı

Papa Francesco, Suirye'deki savaşın durdurulması için çağrıda bulundu. Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Suriye'de, en azından başta çocuklar olmak üzere sivillerin tahliyesine izin verecek kadar acilen ateşkes yapılması için bir kez daha çağrıda bulundu. Papa Francesco, haftalık kabul günü kapsamında Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus (St. Peter) Meydanı'nda binlerce kişiyle bir araya geldi.

Ermeni Nükleer Santrali Sismik Güvenlik Projesi Mayıs 2017’ye kadar hazır olacak

«Armatom» Bilim ve Araştırma Enstitüsü (BAE), Ermeni Nükleer Santrali Sismik Güvenlik Sistemi Projesini Mayıs 2017’ye kadar hazırlayacak. NEWS.am muhabirine bilgi «Armatom» BAE Direktörü Vahram Petrosyan’dan geldi. Çalışmalar enerji bloku işletim süresinin 2026 yılına dek uzatılmasını çerçevesinde gerçekleştirilmekte.

«Oxfam», güvencesiz Suriye’li Ermenilere kira yardımında bulunuyor


«Oxfam» kuruluşu Ermenistan ofisi ikinci kez Suriye Ermenilerine destek program gerçekleştiriyor. Beyan, bugün 11 Ekim’de düzenlenen bası toplantısında «Oxfam»-Ermenistan Ofisi direktörü Margarita Hakobyan’dan geldi.

Ermenistan'ın kurduğu tezgah ortaya çıktı

Azerbaycan'ın Laçin, Şuşa, Zengilan, Kubatlı, Kelbecer ve Hocavend gibi bölgelerdeki madenleri, illegal bir şekilde işletilerek Ermenistan menşeli olarak dünyaya pazarlanıyor. (Ne illegal ne de yanlış. HYETERT)

Ready to leave Aleppo with my family, survived Armenian woman tells

“We have two kids whom me and my husband pulled from under the ruins and saved,” Gohar Galustyan told Arevelk daily, describing her family’s daily sufferings in worn-torn Aleppo. She told that their house was severely damaged during the latest artillery attack.“Thanks to God, we survived from this desperate situation,” Galustyan told, adding the whole Syrian-Armenian community lives in horror, struggling for their life every day.

Af Örgütü: ‘Muhalif Sesleri Bastırmayın’

668 sayılı KHK ile bazı radyo ve televizyonların kapatılmasını değerlendiren Uluslararası Af Örgütü’nden Ruhat Sena Akşener, yetkililere, darbe teşebbüsüyle mücadelede hukuk dışına çıkılmaması, KHK’lerle muhalif seslerin bastırılmaması ve basının özgür olması çağrısında bulundu. Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameye dayanılarak 20'den fazla televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.

Türkiye, tembellik ve cahillik açısından birinci sırada


Türkiye, tembellik ve cahillik açısından birinci sırada
Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) “Bir Bakışta Toplum” raporuna göre Türkiye, çalışmayan ve okumayan gençlerin yüzde 35 oranı ile OECD ülkeler listesinde ilk sırada yer alıyor… Türkiye’nin kadın nüfusu arasında çalışmayan ve eğitim/öğretim görmeyenler oranı ise yüzde 46'dır. Aynı rapora göre Türkiye nüfusunun her 6 kişiden biri yoksuldur.

Erivan’da Kariyer Fuarı düzenleniyor

Ermenistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Devlet İstihdam Ajansı (DİA) girişimiyle Erivan Nalbandyan-Hanrapetutyan sokakları bitişiği alandaki parkta 14 Ekim saat 11:00’de ʺKariyer Fuarıʺ düzenlenecek. Bakanlıktan NEWS.am’e verilen bilgiye göre, 210 fiili ve 30 beklenen  kadroya istihdam temini için Fuara ekonominin farklı sektörlerini temsil eden 60 civarı işadamının katılması öngörülmekte.

Occhi della Guerra: Avrupa Suriye Ermenilerine kapılarını kapatıyor

Avrupa Suriye Ermenileri önünde kapılarını kapatıyor ve çokları Ermenistan’a gidiyor. İfade İtalyan gazeteci Simone  Zopellaro’nun Occhi della Guerra’da yer alan makalesiyle geldi… Türkler tarafından gerçekleştirilen Soykırımdan yüz yıl sonra Yakın Doğuda yeni bir soykırım gerçekleştirilmekte, uluslararası toplum tekrar buna dikkat göstermemekte. Suriye’de yaşayan yüz bini aşkın Ermeni’den şimdi sadece birkaç bin kişi kalmış durumda. Kalanlar öldürüldü veya dünyanın farklı köşelerine kaçtılar. Suriye’de kalmaya devam eden az sayıdaki Ermeniler hayatını kaybetmeye devam etmekte. (Tanrım, ne zaman bitecek bu halkın ızdırabı? HYETERT)

Suriye'den Lübnan'a taşınan Ermeniler zor durumda

Halep'te durumun kötüleşmesi nedeniyle Suriye'den kaçıp Lübnan'a yerleşen Ermenilerin durumu oldukça ağırdır. Ermeni Devrimci Federasyonu'nun Lübnan merkezi komitesinin temsilcisi Avetis Kitanyan, Lübnan'a gelen Halepli Ermenilerin genelde ev, okul, anaokulu, sağlık gibi sorunları olduğunu, Lübnan Ermeni kurumlarının da imkanları çerçevesinde onlara destek sağlamaya çalıştığını anlattı. Son bir yılda Lüban yasalarının değişmesi nedeniyle Suriye'den bu ülkeye geçmenin oldukça zorlaştığının aktaran Kitanyan, bu nedenle Suriyelilerin, Lübnan Ermeni kurumlarına başvurduklarını ve giriş işlemleri konusunda yardım istediklerini kaydederek, Halep'teki durum nedeniyle bu başvuruların sayısının arttığını da ifade etti. 

Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Attila Tuygan
McCarthy gerek iktidar, gerekse muhalefet partilerinin ileri gelenleriyle sık sık bir araya gelmekte ve o görüşmelerde “I. Dünya Savaşı sırasında Doğu Anadolu’da bir savaş vardı, bölgedeki Ermeniler’e karşı bir soykırım kampanyası falan yoktu” veya “Ermeniler’in soykırım suçlamaları mantıksızdır ve Türkiye dünyadaki en önemli ülkelerden biri ve bölgesinde model bir ülkedir” gibisinden cümleler kurmakta ya da böyle ‘dostlar alış-verişte görsünler’ niteliğindeki forumlarda, defterine 800 bin rakamını kaydetmiş Talat Paşa’dan ya da 300 bin rakamını telaffuz eden yılların milliyetçisi Kamuran Gürün’den bile ‘kralcı’ olabilmektedir. Peki, bütün bu ilişkilerdeki diyalektik bağlantıyı görüyor musunuz? Kısacası Ermeni Soykırımı inkârı uluslararası bir endüstridir; dönen rakamlar inanılmaz boyutlardadır ve çapı akademisyenleri, siyasetçileri, silah tüccarlarını, çok-uluslu şirketleri kapsayacak kadar geniştir.

İsithbarat Daire Başkanı Engin Dinç'in Sorgusu Tamamlandı

Elif Akgül
Yeniden görülen Hrant Dink davasında cinayet öncesinde Trabzon İstihbarat Şube Müdürü olan ve terfi ettirilerek İsithbarat Daire Başkanı yapılan Engin Dinç'in sorgusu tamamlandı.Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın altıncı celsesinin ilk duruşması bugün (10 Ekim) Çağlayan'daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Putin’den Ermenistan’a ziyaret

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin 14 Ekim’de Ermenistan’a ziyarette bulunacak. Kremlin’in resmi sitesinden alınan bilgiye Rusya Devlet başkanı Ermenistan’da KGAÖ Kolektrif Güvenlik kurulunun oturumuna katılacak.

Dilican, UNESCO "Öğrenen Şehirler Küresel Ağı"na katıldı

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dilican’ı "Öğrenen Şehirler Küresel Ağı"na (GNLC) dahil etti. Söz konusu ağ, üye şehirler arasındaki ikili öğrenmeyi, diyalogu, karşılıklı bağlantılarla ilişkileri destekleyerek kapasite geliştirmeye imkan sağlamayı, öğrenen şehirler inşa etme sürecinin tanınmasını ve dünya şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarının desteklenmesini amaçlıyor. 

Türk kimliğinin düşmanıdır Kemalizm...

Rasim Ozan Kütahyalı
Bugünün Türkiye'sinde en eğitimli ve en kültürlü Türkler bile dedesinin anneannesine yazdığı aşk mektubunu okuyamayan ve anlayamayan insanlardır. Bu çok hüzün verici bir trajedidir... Türk okullarında öğretilen müzik derslerinde Klasik Türk müziği öğretilmedi bu ülkede. Zamanında bir milli eğitim bakanı "Dede Efendi bestelerini de çocuklara öğretelim" deyince "Devlet opera, bale ve orkestraları camiası" Kemalizm adına ayaklanmıştı. Dahası tüm lise müzik öğretmenleri camiası da ayaklanmıştı. Rahmetli Cinuçen Tanrıkorur'un kitaplarında bu rezaletler somut örnekleriyle var. Hakikaten Türk kimliğine ve kültürüne çok büyük zararlar vermiş trajik bir ideoloji Kemalizm... ( !!! HYETERT)

Glendale Armenians in shadows of the past

Anthony Zurcher / North America reporter
The desolate landscape is a study in shades of red. Fine dust covers the ground. In the distance, dark mountains rise on the horizon. Except for the pale sky, it could be a scene from the surface of Mars. Arthur Charchian stands in the middle of this barren wasteland and explains that, but for fate's mercy, his ancestors could have died here. Except "here" isn't the desert of Deir ez-Zor, in what is now eastern Syria, the place where hundreds thousands of Armenians perished while fleeing their ancestral homeland a century ago. Mr Charchian is in a room at the centre of a temporary exhibit on Armenian history at the Brand Museum in Glendale, California - a memorial to a bitter chapter in the history of a people.

Adana'nın Merkezinde Fransız Misyon Merkezleri

-Osmanlı'nın son döneminde Adana şehir merkezi ve Abidinpaşa Caddesi yakınında Fransızların dini ve eğitim kurumları kiliseler ve okullar açıldı.
-Fransızlar ile işbirliği yapanlar Haçin(Saimbeyli) asıllı Ermeni Terziyan ailesi idi.
-Kurtuluş Savaşından sonra Fransız misyon merkezleri Namık kemal ve İstiklal İlkokulu olarak hizmet verdi. Amerikalı misyoner okullarının Osmanlının son döneminde ve Adana’daki çalışmalarını yansıtan arşiv belgeleri “ABCFM” adıyla da bilinen merkezde bulunur. Bahsi geçen merkezin halen Türkiye’deki Şubesi İstanbul Sirkeci’de Mercan yolu kıyısında bulunan “Amerikan Board” olarak da bilinen binada çalışmalarını sürdürür. (Gasp edilen varlıklardan söz ederken, bu kiliseleri okulları yapanları suçlamak, yavuz hırsızlık olur. HYETERT)

Hrant Dink suikastında kritik ifade

Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin davada Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, ilk kez dinlendi. Dink'in devleti ve hükümeti zor durumda bırakmak için öldürüldüğünü savunan Dinç, istihbarata rağmen neden müdahale etmedikleri sorusuna ise, "Yasin Hayal eylem aşamasına geçmemişti" yanıtı verdi.

Lena Mucha – Women To The Frontline Article: Prevıous | Next

Sometimes, Seda says, she imagines herself at the frontline – crouching in the trenches, focusing her gun across the border – and fighting, if necessary: “I’m prepared to die for my country”, she says quietly, almost shyly.  The girl with a ready smile is one of a handful of 14 and 15 year-old girls who were accepted into the military high school in Stepanakert – a rare occurrence in a region where women are mostly still expected to stay home and raise children.

Sarkisyan New York’ta Amerkan Ermeni Kongresi Direktörler Kurulu üyeleriyle buluştu

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 10 Ekim sabahı New York’ta Amerikan Ermeni Kongresi Direktörler Kurulu üyeleriyle buluştu.Taraflar Ermeni dünyası gündemindeki meseleler,  Amerikan Ermeni Kongresi  faaliyetlerinde öncelikler, dinamik gelişen Ermeni-Amerikan ilişkileri ve bunların önümüzdeki süreçte pekişimi ve derinleşmesi olanaklarına değindiler.

Taner Akçam'dan 'yeni bir yüzleşme'; Naim Efendi'nin Hatıratı ve Talat Paşa Telgrafları

Efe Beşler*
İletişim Yayıncılık'tan çıkan kitap, raflarda yerini aldı. Naim Efendi'nin Hatıratı ve Talat Paşa Telgrafları: Krikor Gergeryan Arşivi. Geçen hafta 1915’i yaşayan Ermenilerin yaşamlarını, sürgün edildikleri ülkeleri ve tarihlerini anlatan kitaplara odaklanmıştım. Bu hafta da yine Ermeniler ile ilgili önemli olduğunu düşündüğüm bir kitabı tanıtmak istiyorum.

Dünya Kız Çocukları Günü Kutlu Olsun/ International Day of the Girl Child

Kızlar nasıl güçlü yarınlar nasıl aydınlık olacak? 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. Cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kız çocukları korumak için ilan edilen 11 Ekim sadece yasalarda kaldı. Türkiye’de kız çocukları çocukken anne olur, büyümeden yaşlanır. Hem kardeşlerini büyütür hem çocuklarını, bir an önce evden gitsin de bir boğaz eksilsin diye beklenir, para karşılığı kocaman adamlarla evlendirilir, şiddete, istismara maruz kalır. Türkiye’de hem erken evlilikler hem de istismar korkunç boyutlara ulaşmıştır; her üç kadından biri erken yaşta, zorla evlendirilmektedir. Ve önlem alınmazsa sonuçlar daha da korkunç olacaktır. Kanada, Peru ve Türkiye’nin ortaklaşa hazırladığı bir tasarı 10 Aralık 2011’de Birleşmiş Milletlere sunularak kabul ettirilir. Tasarı ile birlikte 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü olarak kabul edilir.

Upuzun Ermeni Ağıdından Demlenmiş Bir Ara Dinkjian


Enver Enli / info@haberlerankara.com
Geçtiğimiz günlerde, Mannheim-DİDF Kültür etkinlikleri kapsamında Baba-oğul iki müzisyenin yaşam öyküsünü anlatan bir belgeseli gösterime sundu. ​Garod; Ermenice de hasret demek. Halkından yoksun kalmış topraklara, memlekete ve sonsuza dek kaybolmuş bir zamana duyulan hasret. Garod, hüzünlü upuzun bir hasretlik hikayesi ve bir o kadar da acı yüklü unutulmayan yıllar. Baba oğul iki Ermeni müzisyenin, Onnik ve Ara Dinjian'ın müzik güzergâhında yolculuklarının, Diasporada kurulan yaşamın ve yeniden yaratılan bir müzik geleneğinin hikayesi.