Etiketler

Dink cinayeti: FETÖ’nün Erdoğan’ı hedef seçmesinde bir kırılma noktası

Markar Esayan  / markar.esayan@aksam.com.tr
Dönemin Başbakanı Erdoğan arka arkaya gelen gözaltı dalgalarını eleştiriyor, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasına şiddetle karşı çıkıyor, Dink cinayetinde kayırılan resmi görevlileri kapsayacak şekilde soruşturma açılmasını tavsiye eden BTK raporuna da “olur” imzası atarak işleme koyuyordu. Geçen gün 15 Temmuz Darbe Komisyonu’na ifade veren Nedim Şener’in çok önceden ifade ettiği gibi, Dink cinayeti, Erdoğan’ı hedef almalarındaki en önemli kırılmalardan birisidir. Ama zaten Dink cinayeti Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarında gerekli iklimi yaratmak için kurgulanan bir dizi kanlı olayın da en önemli halkalarından olmuştu. Dink ve Hıristiyanların öldürülmesi, bu faili meçhulleri sözde aydınlatmak üzere başlatılacak davalara ABD ve AB desteğini de sağlayacak, arka planda devlet kurumlarına sızmak üzere yapılacak yargı zorbalıkları kamufle edilecekti. Nitekim öyle de oldu.

Nihayet Patrik Seçimi

Murat Bebiroğlu
Değerli okurlar, Ruhaniler genel meclisinin 26 Ekim 2016 tarihli bildirisi[1] önemli yenilikler getirmektedir. Kısaca özetlersek, Bildiride daha önce alınan kararların aksine patriklik makamının geleneksel gaybubet kuralları gereğince boş olduğu ve yeni patrik seçimi yapılması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca patrik emekli ilan ediliyor. Hemen şunu belirteyim benim açımdan önemli olan, cemaatin seçilmiş bir patrik tarafından yönetilmesi ve hasta Patriğimizin ölümü halinde patrik olarak gömülmesiydi. Anlaşılan emekli patrik denerek, Mesrob II’nin ölümü halinde patrik olarak gömüleceği belirtiliyor.

AB, 2017 ortalarında Ermenistan’da 25 milyon Avroluk bir yatırım fonu açacak

AB, 2017 ortalarında Ermenistan’da  25 milyon Avroluk bir yatırım fonu açacak. Beyan AB Ermenistan Delgasyonu bünyesindeki İşbirliği Bl. Bşk. Hoa-Binh Adjemian’dan geldi. Fon için AB 15 milyon Avro, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 5 milyon Avro tahsistmekte. AB ayrıca yatırımcılardan ek 5 milyon Avro daha bulma düşüncesinde.

"Hollywood yıldızı"na layık görülen Aznavour'dan Türkiye'ye Soykırım mesajı

Fransa'lı Ermeni ünlü şansonye Charles Aznavour'a ABD’de "Hollywood yıldızı" verildı. 92 yaşındaki şansonye, Kaliforniya Eyalet Senatörü Kevin de Leon tarafından kendisine yıldız verilmesinden dolayı “Gururluyum ve çok mutluyum” dedi. Konuşmasında Ermeni Soykırımı'na da değinen Aznavour, soykırım olmasaydı kendisinin bir Türk şarkıcısı olabileceğine dikkat çekti.

Ermenistan, turistlere şarap terapisi önerecek

Yerevan'da düzenlenen ''Welcome to Armenia'' başlıklı turizm kongresinde konuşma yapan Ermenisyan Şarapçılık Fonu başkan yardımcısı Vahe Cilavyan Ermenistan'ın şarap terapisi sayesinde turistler için çekici bir ülke haline gelebileceğini söyledi. Ermenistan'ı ziyaret eden turistlerin ilgilendirdiği turizm faaliyetleri hakkında bir harita hazırladığını söyleyen Cilavyan ''Haritaya Ermenistan'daki bütün şarapçılık örgütleri ve 6200 yıllık şarapçılık geleneklerine sahip olan bir ülkeye gelen turistlerin ilgilendirecek her şeyi dahil ettik'' dedi.

Moskovalıların seyahat için favori şehri Yerevan

Kasım bayramları sırasında seyahatleri için Moskova'lıların en sevdiği şehir Ermenistan'ın başkenti Yerevan oldu. ''Svyaznoy Travel'' online rezervasyon sitesini Kasım ayı için Moskovalıların yaptığı uçak bilet rezervasyonlarına dair bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucunda hazırlanan en çok seçilen şehirler listesinde Yerevan birinci sırada yer alıyor.

'Aylarca aç kaldık, hep bulgur yedik'

Musul’u kurtarma operasyonu sürerken, Erbil’e gelen ve buradan Hazır bölgesindeki mülteci kampına yerleştirilen aileler, 2.5 yıl süren DAEŞ işgali altındaki zulmü anlattı... Hıristiyan kasabası Bertella’nın DAEŞ işgalinden kurtarılması sonrası Hıristiyan aileler evlerine dönmeye başladı. Erbil’den ilçeye gitmek için papazlar ve Hıristiyan din adamları akın etti. Bertellalı Papaz Davut Süleyman Uşek, “Yüzlerce Hıristiyan, kadın çocuk, yaşlı insanımız DAEŞ tarafından öldürüldü ve tutuklandı. Halen Musul’da 20 Hıristiyan cezaevinde tutuluyor. DAEŞ kasabayı işgal edince ilk önce kiliseyi tahrip etti sonrada içine dinamit koyup patlattı. Şimdi kasabada kiliseyi yapıyoruz. Artık inancımızı rahatça yerine getireceğiz” dedi.

Sivas'ta keşfedilen Ermeni mezarlığı yenilendi

Geçtiğimiz yıllarda "HAYCAR"ın Sivas ziyareti sırasında Zara ilçesinde keşfedilen Ermeni mezarlığı yenilendi. Zara'lı bir iş adamı olan Fethi Aras’ın desteğiyle bölgede yapılan yenileme çalışmalarının ardından mezarlığın törenle açılacağı duyuruldu. Açılış töreni, 29 Ekim'de Peder Zohrab Civanyan'ın riyasetiyle yapılacak.

Ermenistan ve Rusya Başbakanları bir araya geldi

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan, 27-28 Ekim’de düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) hükümetler arası toplantısına katılmak üzere Belarus başkenti Minsk’te bulunuyor.
2 günlük çalışma ziyareti çerçevesinde Ermenistan Başbakanı, Rus mevkidaşı Dmitri Medvedev ile görüştü.

''Berliner Zeitung”dan Erdoğan'a ''Ermeni'' tepkisi

Gazetede bugün yayınlanan yorum yazısında şu ifadeler yer aldı: "Senfoni Orkestrası (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ı çok fazla provoke etmek istemediği için biraz hafifletilmiş bir program planlamıştı. ‘Aghet' İstanbul Başkonsolosluğu'nda oda orkestrası boyutunda sunulacaktı. Örneğin ‘Soykırım, duyuyor musunuz soykırım' başlığını taşıyan ve aslında programın bir parçası olan melodramın sunulması öngörülmemişti. Bu bir barış girişimiydi ve orkestra elemanları İstanbul Başkonsolosluğu'na danışmadan Erdoğan'ı konsere davet etmişlerdi. Ama onu tanıyanlar, barışçıl bir kişi olmayan Erdoğan'ın barış tekliflerine açık olmayacağını bilir. Yine de bu durum Alman hükümetinin (Türkiye'ye) bir ‘barış mesajı' yollamasının önünde engel değil."

Türkiye'deki şarkıcıları kızdıracak açıklama

Ermeni asıllı Fransız şarkıcı Charles Aznavour (92), Türkiye'deki meslektaşlarını çok kızdıracak açıklamalarda bulundu. AFP'nin haberine göre, ABD'nin California eyaletinde yaşayan Ermenilerin girişimiyle kendisine 'Hollywood yıldızı' sunulmasının ardından gazetecilere konuşan Fransa doğumlu şarkıcı Aznavour şöyle dedi:"Çok komik bulduğum şey şu. Türkiye bir şey kaybetti. Tek bir büyük şarkıcıları yok. Ben bir Türk şarkıcı olabilirdim. Ama şu an bir Fransız şarkıcıyım."

915,000 USD raised during Hayastan Fund’s annual fundraiser in Toronto

Armradio - On October 23, the “Hayastan” All-Armenian Fund’s annual fundraiser took place in Toronto, organized by the local chapter of the foundation under the auspices of the Embassy of the Republic of Armenia to Canada. Armen Yeganian, the Ambassador of Armenia to Canada, Grigor Hovhannissian, the Ambassador of Armenia to the United States of America, Bishop Abgar Hovakimyan, the Primate of the Armenian Diocese of Canada, members of clergy, non-government sector, journalists and numerous members of the Armenian community attended the event.

Ermenistan, Batılı ucuz havayollarıyla müzakereler yürütüyor

Ermenistan, Batılı ucuz (low cost) havayollarıyla müzakereler yürütüyor. Beyan bugün 27 Ekim’de yapılan Bakanlar Kurulu oturumu sonrasında basına açıklamada bulunan Ermenistan Sivil Havacılık Daire Bşk. Sergey Avetisyan’dan geldi. Kutaisi’den uçuşlar yapan Wizz Air’le vd. havayolları firmalarıyla müzakereler yürütülmekte.

Ermeni Soykırımı konulu belgesel Oscar’ın kısa listesinde

26 Ekim’de Amerikan Film Akademisi tarafından “En iyi belgesel” dalında Oscar ödülü için 10 kısı filmin kısa listesini açıkladı. Los Angeles’te yaşayan Ermeni yönetmen Nare Mkrtçyan’ın çektiği Ermeni Soykırımı konulu “Evin Öbür Tarafı” (The Other Side of Home) belgeseli söz konusu listeye girdi. “Evin Öbür Tarafı” filmi ninesinin, Soykırımdan kurtulmuş bir Ermeni olduğunu öğrenen Maya adıyla Türk kadının hayatını anlatıyor. Maya'nın içinde dramatik bir mücadele başlıyor: Soykırımdan kurtulan ve Soykırımı inkar eden kimliklerini karşı karşıya geliyor.

Ruhaniler Genel Meclisi Bildirisi


ԽՈՐՀՐԴԱԾՈՒԹԻՒՆՆԵՐ՝ ԵԿԵՂԵՑԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐ ԺՈՂՈՎԻ ԲԱԽՏՈՐՈՇ ՈՐՈՇՈՒՄԻՆ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹԵԱՄԲ

Գրեց՝ Ռ. ՀԱՏՏԷՃԵԱՆ
Պատրիարքական ընտրութեան հարցը, որ տարիներէ ի վեր միտքերը կը զբաղեցնէ Թուրքիոյ Հայ համայնքէն ներս, պատմական նոր ու անակնկալ փուլի մը մէջ մտաւ երէկ Պատրիարքարանի մէջ գումարուած Եկեղեցական Համագումարի որոշումով։

Cemaat ve Kilise Vakıf Yönetimlerinin ve Cemaatimiz Üyelerinin Dikkatine

Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan riyasetinde, 26 Ekim 2016, Çarşamba günü toplanan Ruhaniler Genel Meclisi kararı, Meclis Divan’ı tarafından aynı gün yayınlanan bildiriyle ilan edilmişti. Cumhuriyet döneminde, 1961,1990,1998 yıllarında yapılan son üç Patrik seçimlerinde seçim işlemlerinin seçimle iş başına gelmemiş, merhum Patrikler tarafından göreve getirilmiş, Patrik Vekilleri tarafından yürütüldüğünü hatırlatırız.

Ermenistan hükümeti, Suriyeli Ermeni öğrencilerin öğrenim ücretlerini ödeyecek

Ermenistan yaşayan Suriyeli Ermeni öğrencilerin harç ücretlerini karşılama konusu hükümette görüşüldü. Hükümetin kararıyla Suriyeli Ermeni öğrencilerin öğrenim ücretlerini bütçesinden karşılanacak. Ermenistan’da bulunan 500 Suriyeli Ermeni öğrenciden 400 öğrencinin öğrenim ücretini ödeyemediği öğrenildi.

Hristiyan Iraklılar, IŞİD’den geri alınan kasabalarına dönüyor

Hikmet Durgun
Irak ordusunun Musul’un merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan, Hristiyanların yoğun olarak yaşadığı Bartilla’yı IŞİD’den geri almasının ardından kasaba sakinleri evlerine dönerek ibadetlerini yerine getirmeye başladı. Musul operasyonunun on birinci gününde, Irak ordusu ve Peşmerge güçleri IŞİD'e karşı büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ediyor. Peşmerge ve Irak ordusunun geri aldığı bölgelerde Hristiyanlar ve farklı inançlardan insanlar artık evlerine dönebiliyor ve inançlarını özgürce yaşayabiliyor.

Ermeni Cemaati'nde neler oluyor

Ermeni Cemaati'nde seçim tartışmaları... Ermeni Patrikliği’nde tekrar seçim tartışmaları gündeme oturdu. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhaniler Genel Meclisi, Patrik II.Mesrob Mutafyan’ın demans hastalığı nedeniyle 7 yıldır görevini sürdüremediğini belirterek emekli edilmesine karar verdi ve Patrik seçimi için başvuru yapılacağını duyurdu. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ise Ermeni Cemaati’nin yayın organı Agos’a verdiği demeçte, “Eskiden nasıl olduysa seçim yine öyle olacak. Aynı şekilde yürütülecek. İzin ne zaman gelir belli değil. Bir ay da olabilir, üç ay da olabilir. Hiç olmayabilir de. Çalışmalar ondan sonra başlayacak. Ortada herhangi bir şey yok. İzin gelmeden kimse bir şey yapmayacak” dedi.

‘Aynı misyonun iki ayrı parçası’

‘Fetullah Gülen terörist ama Said Nursi ile hiçbir ilgisi yok’ gibi bir algı oluşturulduğuna dikkat çeken tarihçi–yazar Emre Polat, “Bu safsatadan ibaret; gerçeği gizlemeye matuf tehlikeli bir algı operasyonudur. Çünkü Gülen ve Said Nursi aynı misyonun iki ayrı parçası olup, tek farkları misyonlarını yürüttükleri zaman dilimidir” dedi. Bugünlerde başını maalesef Diyanet’in çektiği çok tehlikeli bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

Wikileaks, ABD siyasi çerçevelerinin, Ermeni Soykırımı konulu e-postalarını yayınladı

Farklı ülkelerin gizli belgelerini yayınlayan Wikileaks sitesi, bu sefer ABD'li siyasi çerçevelerinin Ermeni Soykırımı ile Türkiye'yi konu alan e-postaları yayınladı. "The California Courier"in Genel Yayın Yönetmeni Harut Sassounian'ın haberine göre "Wikileaks", şimdiye kadar Türkiye'de iktidarda olan AKP'ye ait 400.000 e-posta, ABD diplomasi çerçevelerine ait 2.8 milyon e-posta, Dışişleri Bakanı olarak Hillary Clinton'un gönderdiği veya aldığı 30.000 e-posta ve Demokrat Partisinin milli komitesine ait 27.000 belge yayınladı.

Sarkisyan: Ermeni kuyumcular dünyada çoktan nam saldılar, biz gelenekleri sürdürüyoruz

Ermeni kuyumcular dünyada çoktan nam saldılar, biz gelenekleri sürdürüyoruz Ermeni kuyumcular dünyada çoktan nam saldılar, biz gelenekleri sürdürüyoruz. Beyan bugün 26 Ekim’de Dünya Kuyumcular Federasyonu (CIBJO) Genel Kurulu açılışındaki konuşmasıyla Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. CIBJO Genel Kuruluna örgüt başkanı Gaetano Cavalieri de olmak üzere dünyanın 25 ülkesinden 80’i aşkın kuyumculuk v kıymetli taş işleyen firma temsilcileri katılmakta.

Tarihi kiliseye ‘WC’ tehdidi

Dünyanın en uzun kilisesi olan Ulm Katedrali’nin temelleri, kilisenin duvarına işeyen insanlar yüzünden sarsılıyor. Yetkililer, “Lütfen kilisenin duvarına işemeyin” çağrısında bulunuyor. Dünyanın en uzun kuleye sahip kilisesi olarak bilinen Almanya’daki Ulm Katedrali, insanların duvarına işemesi yüzünden büyük zarar gördü. Suedwest Presse gazetesine konuşan kilisenin bakım sorumlusu Michael Hilbert, kilisenin kulesinin dibinin kusmuk ve idrarla kaplanmış olduğunu ve bunun tarihi yapının temellerine büyük zarar verdiğini söyledi.

2003’ten bu yana EBRD, Ermenistan’da 1200 proje gerçekleştirdi

Ermenistan’da 2003-2005 yıllarında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından danışmanlık kestinde küçük ve orta büyüklükteki (KOBİ)  işletmelere ilişkin 1200 proje gerçekleştirildi. Beyan bugün 26 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında EBRD KOBİ Finansman ve Gelişim Grubu Danışmanlık-Ermenistan’da Küçük İşletmelere Destek Programı Bşk. Tigran Ağabekyan’dan geldi.

Alman hükümetine 'Aghet' tepkisi

Dresden Senfoni Orkestrası’nın Ermenilerin yaşadığı acıları anlatan Aghet (Ağıt) adlı eseri icra edeceği İstanbul'daki konserin Alman Dışişleri Bakanlığınca iptal edilmesi muhalefetten tepki gördü… Alman Sol Parti Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht, konserin iptal edilmesini 'federal hükümetin bir kez daha Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında diz çökmesi' olarak değerlendirdi.

Hrant Dink davası sanığı Eskişehir Emniyet Müdürü oldu

Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni, Ermeni gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi davasında sanık olan İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, Eskişehir Emniyet Müdürü olarak atandı. Hrant Dink'in katledilmesinde payı olan isimlerden olduğu belirtilen ve 26 yıla kadar hapis cezası istenen Dinç’in Eskişehir Emniyet Müdürü olarak atanması sosyal medyada tepkilere ve eleştirilere neden oldu.

Ermeni ve Türklerin oy savaşı

Mevlüt Tezel
Sözde Ermeni soykırımı iddialarını konu edinen 'The Promise', daha gösterime girmeden Ermeni ve Türkleri birbirine düşürdü. Bugüne kadar 1915 olaylarını konu alan en büyük bütçeli, en büyük kadrolu yapım olan 'The Promise', henüz Uluslararası Toronto Film Festivali'nde başta olmak üzere sadece üç kez izleyiciyle buluştu ama dün bu yazıyı yazdığım saatlerde (saat 13.00'te) 86 bin 704 kişi tarafından Imdb'de filme not verildi. Şu an film, 10 üzerinden 4.1 puana sahip. İngiltere'den Indepented gazetesi bu konuyu haber yaptı. Aslında Türk ve Ermeni izleyiciler arasında bu tarz bir oy verme yarışının yapılacağı önceden belliydi. Türkiye'deki sözlük sitelerinde 'The Promise'e düşük oy verelim' diye kampanya başlatılmıştı.

Uzman: Azerbaycan onyıllarca Ermenilere yönelik nefret tohumları ekti

Ekim’de düzenlenen basın toplantısında «Modus Vivendi Analiz Merkezi» Direktörü Ara Papyan, Azerbaycan’ın on yıllarca Ermenilere yönelik nefret tohumları ektiği, bunun her adımda ifade edildiğini kaydeden Papyan: ʺErmeni soyadı taşıyan insanların Bakü’ye gitmesine izin vermiyorlar. Nasıl olur da böylesi bir toplum Ermenilere evlerine geri dönme izni verir?ʺ dedi.

Şortlu Kadına Saldırıya İlk Duruşmada Tahliye

Şort giyen kadına tekme atan Abdullah Çakıroğlu ilk duruşmada serbest bırakıldı. Çakıroğlu savunmasında kadını müstehcen giyindiği, örtünmesi gerektiği, kendisine cinlerin musallat olduğu gibi şeyler söyledi. İstanbul’da Ayşegül Terzi’ye “şort giydiği” bahanesiyle saldıran Abdullah Çakıroğlu, ilk duruşmada serbest bırakıldı. Anadolu 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, İzmir Barosu, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu, bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, çok sayıda kadın avukat ve kadın hakları savunucusu da hazır bulundu.

Deaş Militanlarının Tahrip Ettiği Mart Şımoni Kilisesi

Tahrip edilen kilise binasının yıkılmış, kırılmış, yanmış kısımları Kilise binası içerisinde dağıtılmış odalar Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinden geri alınan Musul'un Bertılla kasabasındaki Mart Şımoni kilisesi militanlar tarafından yakılıp, tahrip edildi.

Devlet Bahçeli Gırgır’ın kapağında: Pati ver oğlum amcaya

Gırgır son günlerde tartışmalara neden başkanlık tartışmalarını çizdi. Haftalık mizah dergisi Gırgır, başkanlık sistemini tekrar gündem getiren Devlet Bahçeli'yi kapağına taşıdı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Meclis'te evet dersek, sandıkta da evet deriz" açıklamasına, Başbakan Binali Yıldırım, "Sözünün üstüne söz olmaz. Tavrı takdire şayan" karşılığı vermişti.

Hristiyanlar’ın özel günlerinden Halloween, bizim ünlülerin yakın takibinde...

Cadılar Bayramı'nın yaklaşmasıyla ünlü isimleri de bir telaş sardı! 31 Ekim'de kutlanan Halloween dolayısıyla ünlüler kolları sıvadı ve en tuhaf kostümleri üzerlerine geçirdi. Bu isimlerden Pınar Altuğ ve eşi Yağmur Atacan, ünlü moda fotoğrafçısı Lara Sayılgan, tasarımcı Tanju Babacan ile Cem Lokmanhekim önceki akşam One Karaköy'deki gizli partiye katıldı. Özentilik yarışına giren ünlülerin partisi, enterasan anlara sahne oldu.

Lozan zafer mi hezimet mi sorusu yanıt buldu

O tarihçi cahile anlatır gibi anlattı. Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Kuyaş'ın yeni kitabı "Tarihi Düşünmek" Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıktı… Gerek Türkiye’nin Lozan’a gidiş öncesindeki tutumuna, gerekse Birinci Dünya Savaşı ertesinde azınlıklar meselesinin ele alınışına bakıldığında, Lozan Antlaşması’nda Türkiye açısından hiçbir zaaf olmadığı görülür. Nitekim Ankara’nın dış politikasının ana hatlarını tespit eden Misak-ı Milli’nin beşinci maddesi, azınlık haklarını tanıdığı gibi, Türkiye’de de azınlık haklarının tespitinde Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanmış antlaşmalarda uygulanan ölçütlerin kullanılmasını ister. Kaldı ki, Lozan’da uluslararası güvence altına alınan azınlık hakları, o dönemde örnek teşkil eden Polonya Azınlıklar Antlaşması’nın (1919) da gerisinde kalmıştır, zira etnisite ve dil konularına girilmeden, yalnızca gayrimüslimler azınlık sayılmıştır. (...)

Հայկական բժշկական ընկերության դերը հայության գոյապայքարում. Սաիթ Չեթինօղլուի գրախոսականը

ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք պատմաբան Սաիթ Չեթինօղլուն գրախոսական է գրել Արսեն Յարմանի կողմից հրատարակված «Հայկական բժշկական ընկերությունը. 1912­1922» գրքի համար: Գրքում հեղինակը ներկայացնում է ընկերության պատմությունը, որի հիմնադիրների մեծ մասը եղել են Ստամբուլի լավագույն բժիշկները: «Արմենպրես»­ը ներկայացնում է Չեթինօղլուի գրախոսականն ամբողջությամբ:

Ermenilerden öğrendiği sanatını 38 yıldır ahşaba işliyor

Küçük yaşlarda Ermeni marangozların yanında çalışan Kayserili ahşap oymacı, 38 yıldır ahşaba patentlerini aldığı tasarımlarını işliyor - Ahşap oyma ustası Koç: - "Ahşap hiçbir zaman ölmez. İnsanlarımız ucuz diye plastiği tercih ediyor, halbuki yanılgıya düşüyorlar. Ahşap daha sağlıklı ve ömürlük. Ağacın bir sıcaklığı var, plastikten sıkılırlar ama ahşaptan sıkılmazlar"

Sevan Nisanyan / Սեւան Նշանեան

ANCA.#FreeSevan
On September 23, 2016 friends of Sevan Nisanyan - a dissident writer and courageous intellectual unfairly imprisoned by the Erdogan regime since January of 2014 - organized a ceremony in Istanbul, Turkey to celebrate the William Saroyan Medal bestowed upon him by Armenia's Diaspora Ministry. As part of this evening, leaders of the International Committee for Freedom and Justice for Sevan Nisanyan read messages of solidarity sent from around the world, including from the Armenian National Committee of America (ANCA). Here is the ANCA's letter, read aloud in the Turkish language (the English text is provided below).

Çin camileri takibe aldı

Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki dini faaliyetleri izlemesi ve takibe alması için 350 memuru görevlendirdiği öğrenildi… Hristiyan nüfusun yoğun yaşadığı ülkenin doğusundaki Cıciang eyaletinde de misyonerlik faaliyetlerine karşı yasa dışı inşa düzenlemeleri adı altında, son bir kaç yılda bin 500'e yakın kilise tahrip edildi ya da taşınmaya zorlandı. Ülkedeki Hristiyan toplumu yapılan duruma karşı protesto düzenlese de durum değişmezken, kiliseleri savunan Hristiyan Çinli bir avukat, "Ülke güvenliğini tehlikeye sokmak" ve "toplum istikrarını bozmak" suçundan 7 ay süreyle alıkonulmuştu.

Rapor: Ermenistan “sosyal ilerleme” açısından eski Sovyet devletler arasında 3. sırada

Washington merkezli Social Progress Imperative teşkilatı, 2016 Sosyal İlerleme endeksini yayınladı. Raporda Ermenistan eski Sovyet Birliği üyesi ülkeler arasında 3. sırada yer aldı. Sosyal İlerleme endeksi, sağlık, konut, yaşam süresi, eğitim, basın özgürlüğü, çevre, internete erişim, suç gibi 50’den fazla kriterine dayanarak, devletlerin vatandaşlarının sosyal ve çevre koruma ile ilişkili ihtiyacılarını karşılama kapasitesini gösteriyor.

Kritik Seçim Öncesinde CHP’liler ABD’de “Türkiye’nin ABD’de Dostları Azalıyor”

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekilleri Selina Doğan ile Gamze Akkuş İlgezdi, kritik başkanlık seçimi öncesinde ABD’de incelemelerde bulundu. Doğan’a göre seçimi büyük bir sürpriz olmazsa seçimleri Hillary Clinton’ın kazanacağını belirtirken İlgezdi, Türkiye’nin ABD’deki dostlarının azaldığı tespitinde bulundu. Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla kurulan Turkish Coalition of America’nın (TCA) davetlisi olarak Türkiye’den bir grup kadın siyasetçi ABD’ye gitti. Heyette CHP İstanbul Milletvekilleri Selina Doğan ile Gamze Akkuş İlgezdi, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Demir, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Jane Louıse Kandur, KADER Genel sekreteri Mine Kılıç, KADER Danışma Kurulu üyesi Çiğdem Aydın yer aldı.

Inauguration of Maria Jacobsen’s Bust in Solvang CaliforniaBy Mike Agopian
Maria Jacobsen (November 6, 1882 – April 6, 1960) was a Danish missionary and a key witness to the Armenian Genocide. Jacobsen wrote the Diaries of a Danish Missionary: Harpoot, 1907–1919, which according to Armenian Genocide scholar Ara Sarafian, is a “documentation of the utmost significance” for research of the Armenian Genocide.[1] For her humanitarian efforts, Jacobsen is known as “Mayrik” (Armenian: mother) or “Mama” for having saved manyÜnlü İngiliz şarkıcı Joss Stone Ermeni şarkı söylüyor

Ünlü İngiliz şarkıcı, besteci ve oyuncu, Grammy ödüllü Joss Stone, Ermeni müzisyenlerle Ermeni şarkı söyledi. Bir kaç gün önce “2016 Yerevan Jazz Fest” çerçevesinde Ermenistan’da bulunan ünlü sanatçı Ermeni “Gata band” grubu ile duo yaptı. Stone “Facebook” resmi sayfasında duo videosunu paylaşarak şunları yazdı: “Benim ve Ermeni “Gata band” (Ashugh Bingyol ve Harutyun Chkolyan) işbirliğiyle yapılan videoyu sizinle paylaşıyorum. 

İspanya’nın Malaga şehri Ermeni Soykırımını tanıdı

İspanya’nın Malaga şehri Ermeni Soykırımını tanıdı. Malaga Kent konseyi Ermeni Soykırımını tanıyan ve kınayan bildirgeyi oy birliği ile onayladı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın, Enformasyon ve Halkla ilişkiler dairesinden alınan bilgiye göre bildirgede 1915 yılı Ermeni Soykırımı insanlığa karşı suç olarak niteleniyor.

Yıldızlar Halter Dünya Şampiyonası: Ermenistan temsilcisi bronz madalya kazandı

Malezya'da gerçekleşen Yıldızlar Halter Dünya Şampiyonası bugün sona erecek. Ermenistan temsilcisi, Avrupa şampiyonu Arpine Dalalyan bronz madalya kazandı. Koparmada 93kg, silkmede ise 127 kg toplam 220 kilo kaldırarak 3. sırada yer aldı ve bronz madalya kazandı.

Ne, Nerede, Ne zaman» yarışması dünya birinciliği ilk kez Ermenistan’da yapılacak-Azerbaycan da davetli

«Ne? Nerede? Ne zaman?» yarışması  14. dünya birinciliği 12-13 Kasım’da Tsaghkadzor’da olmak üzere ilk kez Ermenistan’da yapılacak. Bilgi bugün 25 Ekim’de yapılan basın toplantısında Organizasyon Komitesi eşbaşkanı  Armen Aşotyan’dan geldi. Yarışma cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın yüksek himayesinde hayata geçirilmekte.

Almanya, Ermeni Soykırımı konserini iptal etti

Konserin Türkiye ve Almanya arasında yeni bir krize neden olacağı belirtiliyordu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'daki başkonsolosluklarında yapılması planlanan Dresden Senfoni Orkestrası’nın Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı için hazırladığı ‘Aghet’ (Ağıt) konserinin iptal edildiğini duyurdu. Dresden Senfoni Orkestrası, ‘Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı nedeniyle hazırladığı ‘Aghet' (Ağıt) adlı konserini 13 Kasım'da Almanya'nın İstanbul'daki başkonsolosluğunda vermeye hazırlanıyordu.

Lena Chamamyan: Suriye’de turne yapmak için dua ediyorum

Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, çok mutlu olduğu İstanbul’a üçüncü konser için geldi. Hayalindeki Suriye’yi anlattı: İnsanlar tiyatroya gidebildiğinde, dans edebildiğinde bir turne yapacağım. Bu benim duam. Yeni albümümde her şarkının bir hikayesi var. Çocuklara, yetişkinlere Ortadoğu’yu yaşatıyorum. Türk müziğiyle büyüdüm. İbrahim Tatlıses’i dinliyordum. Lena Chamamyan, Ermeni asıllı Suriyeli bir sanatçı. ‘İki renk’ anlamına gelen ‘Lawnan’ adlı yeni albümünün tanıtımı kapsamında İstanbul’da bir konser veren Lena “Göksel Baktagir ile iş birliği yaptığım ve tamamen Türk müzisyenlerle çalıştığım bir albüm oldu.

Ermeni asıllı sanatçıdan ’15 Temmuz’ marşı

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türk halkının verdiği demokrasi mücadelesini anlatan “Türkiye” adlı bir marş yazdı. Hirimyan, "Benim duygularımı en üst seviyeye taşıyan Cumhurbaşkanımızın iradeli duruşu oldu." Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk halkının demokrasi mücadelesini Ermeni asıllı Türk vatandaşı Jerry Hirimyan, yazdığı marşta anlattı. (Uzun zamandır ortalarda yoktu, ilk ortaya çıkışı gibi bir çıktı pir çıktı. HYETERT)

Turkey’s New Maps Are Reclaiming the Ottoman Empire

By Nick Danforth
Erdogan’s aggressive nationalism is now spilling over Turkey’s borders, grabbing land in Greece and Iraq. In the past few weeks, a conflict between Ankara and Baghdad over Turkey’s role in the liberation of Mosul has precipitated an alarming burst of Turkish irredentism. On two separate occasions, President Recep Tayyip Erdogan criticized the Treaty of Lausanne, which created the borders of modern Turkey, for leaving the country too small. He spoke of the country’s interest in the fate of Turkish minorities living beyond these borders, as well as its historic claims to the Iraqi city of Mosul, near which Turkey has a small military base. 

Doğu’nun Offenbach’ı Gomidas Vartabed İstanbul’da anılacak

Ercüment Gürçay
Turnalar güzellikleriyle binlerce yıldır baş tacı edilmiş. Mısır mezarlarında, Rus şarkılarında, Amerikan yerlilerinin totemlerinde, Avustralya yerli danslarında, Japon, Yunan ve Roma mitlerinden tutun da hemen hemen her kültürde karşımıza çıkıyor. Geniş bir coğrafyada ve farklı kültürlerde yer edinmiş olarak karşımıza çıkan turnayı, Anadolu insanı inancında, şiirinde, türküsünde, giyiminde, kuşamında, halısında, kiliminde, oyasında, eşiğinde, beşiğinde, velhasıl her eşyasında motif olarak kullanmıştır.

Süryaniler'den 'Musul bizimdi' sözlerine tepki: Ninova Ninova'nın evlatlarınındır Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdiler

Süryani aydınları ve aktivistlerinin tartışma grubu olan Platform Turabdin tarafından, “Ninova Ninova’nın evlatlarınındır” başlığıyla yapılan açıklamada şöyle denildi: “Ninova Ovası'nın kadim evlatları Asuri Süryaniler barbar IŞİD ordusunun 2014 yılındaki işgaliyle birlikte tarihi anavatanlarından ayrılmak zorunda kalmışlardı. IŞİD Musul'da (Ninova) Asuri Süryanilerin evlerinin kapılarını "nun" harfi ile (Arapçada Nasrani-Hıristiyan’ın kısaltması) ile işaretlemiş ve halkımızı hedeflediğini açıkça göstermişti. Nitekim IŞİD'in tüm eylemleri birlikte değerlendirildiğinde Asuri Süryaniler başta olmak üzere Hıristiyanların Ortadoğu'dan çıkartılmasının ve izlerinin yok edilmesinin amaçlandığı görülecektir.

Altın sentez

Sıtkı Şükürer
Ermeniler, Rumlar, Süryaniler... Ata topraklarında hem etnik hem de Hristiyan kimliklerini sürdürüyorlardı. 19. yüzyıl mikro milliyetçiliklerin güç kazandığı dönemlerdir. Ayrışma eğilimleri kendi mesnetlerini oluştururken etnik ve dini yönden “çifte farklılığı” masaya koyduğunda şüphesiz çok daha güçlü gözüküyorlardı. Örneğin, hem Ermeni hem Hristiyan olmak, “diğerleri” ile mesafelenmeye haklılık kazandırma gerekçesi oluyordu. Beri yandan Anadolu’nun Müslüman kanadında böylesi bir homojenite yoktu. Tamam bir Müslüman çoğunluk vardı, ama bu bütünün ne kadarı “sonradan”, ne kadarı “yerleşik”, ne kadarı “kendini gizleyen” bir terkipti, “mezhebi” keskinleşmeler ne ölçüdeydi, hayli karışıktı. Yanı sıra, çok sayıda “etnik” kimliğin oluşturduğu “dağınık” yapı, işlenmeye muhtaç halde, öyle orada bekliyordu. Devrin iktidarı bu fırsatı kaçırmadı. İslam parantezinde bu gevşek birlikteliğe harç olacak unsur “Türklük” kavramıydı. İttihatçılar ve Cumhuriyet kadroları, bir yandan Anadolu’yu gayrimüslim nüfustan “arındırırken”, bakiyeye de ilave güçlendirilmiş “Türklük” duygusunu zerk etmeye başladılar.

Lena Chamamyan İstanbul'daki konserde yeni albümünün tanıtımı yapacak

Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, "Yeniden Suriye'ye dönmeyi ve savaş sona erdiğinde, insanlar tiyatroya daha rahat bir şekilde gidip gösteri izlediğinde, şarkı söyleyip, dans edip, ağlayıp, mutlu olduğunda bir turne yapmayı istiyorum. Umarım savaş en kısa zamanda sona erer ve Suriye'nin tüm şehirlerinde bunu yapabilirim. Bu benim duam." dedi. Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde konser veren genç sanatçı, yaptığı açıklamada, tanıtımına İstanbul'dan başladığı yeni albümünü ve Suriye'de devam eden savaşa ilişkin düşüncelerini anlattı.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu:AB Türkiye’den vazgeçerse seküler özelliğini kaybeder bir Hıristiyan projesi olur

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu,New York’da yeni görevine başlamadan önce Hurrriyet’e verdiği mülakatta ”AB Türkiye’den vazgeçerse seküler özelliğini kaybeder bir Hıristiyan projesi olur” dedi… Türkiye olarak bizim hedefimizde bir değişiklik olmadı. Ama bu soruyu AB üyesi ülkelere sormak lazım. Onların Türkiye’ye ilişkin vizyonları değişti mi? Eğer AB’nin Türkiye’nin bazı uygulamalarıyla ilgili rahatsızlığı var ve AB kurallarına uymasını bekliyorsa bu konuda irademiz tam. Ama eğer Türkiye ile ilgili eleştiri ya da tereddütleri kimliğimizle ilgilisiyse, bize “farklı” olduğumuz için karşı çıkıyorlarsa, o zaman aslında ortak bir zemin kalmamış demektir. Bu konuda AB’nin kendi içinde bir durum tespiti yapıp ne istediğine karar vermesi gerekiyor. (Sayın Sinirlioğlu başta iktidara yakın medya olmak üzere medyanın her gün AB’yi İslam ve Türk düşmanı olarak gösterdiğini unutmuş görünüyor. HYETERT)

Irak ordusu IŞİD'den kurtarılan kilisenin haçını yeniden taktı

Irak ordusu, Musul yakınlarında kurtarılan bir kilisenin haçını yeniden taktı. Iraklı askerler, Musul yakınlarında kurtardıkları bir Süryani kilisesinin haçını yeniden taktı. IŞİD'den alınan kilisenin fotoğrafları sosyal medyada hızla yayılırken, haçı yeniden takılan kilisenin, tarihi bir kilise olduğu ve Karamaliş kasabasında bulunduğu açıklandı.

İran Dışişlerinden Ermenistan açıklaması

İran Dışişleri Bakanlığı, Hassan Rohani'nin Ermenistan ziyareti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gazetecilere konuşan Dışişleri Basın Sözcüsü Bahram Ghasemi, bu ziyaretin mümkün olduğu kadar erken yapılacağını ümit ettiklerini dile getirdi. İran-Ermenistan ilişkilerine değinen Ghasemi, "İran'ın, Kuzey komşuları ile ilişkileri iyidir. Eğer Rusya'yı saymasak, Ermenistan, İran'ın tek Hıristiyan komşusudur. İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın ziyaretine gelince, Hassan Rohani'nin ziyaretinin, en yakın zamanda gerçekleşeceğini ümit ediyoruz," şeklinde konuştu.

Soykırım için düzenlenen “Aghet" konserine Erdoğan da davet edildi

Dresden Senfoni Orkestrası, Ermeni Soykırımı'nın 100’üncü yılı için hazırladığı “Aghet” (Ağet-Felaket) adlı eserini, 13 Kasım’da Almanya’nın İstanbul’daki başkonsolosluğunda verilecek konserde icra etmeye hazırlanıyor. Konsere Dresden Senfoni Orkestrası’nın aylık etkinlik programında da yer verildi. Konserin ardından Alman-Türk-Ermeni Dostluk Topluluğu'nun düzenleyeceği bir de etkinlik olacak.

CSU, Hıristiyan göçmenlere öncelik verecek

Federal Almanya Hükümetinin küçük ortağı Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi'nden (CSU) göçmenlere yönelik yeni bir populist açıklama geldi. Parti kurultayına günler kala CSU'nun Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte Almanya'ya gelecek göçmenlerin seçiminde din faktörünün daha fazla göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Scheuer, Hrıstiyan kültürüne yakın kültüre sahip kalifiye elemanların göçüne öncelik verilmesini istedi ve bu insanların topluma daha kolay entegre olduklarını savundu.

Cumhurbaşkanı: İlk Hıristiyan ülke ve Malta Hospitalier Şövalyeliği arasında köprü tesis edilmekte

Ermenistan Cumhuriyeti ve Kudüs, Rodos ve Maltalı St. Jean Egemen Askeri Misafirperver Tarikatı arasında yapıcı ruhla gelişen ilişkiler yıllara uzanan bir tarih sahip, ancak şu anda özgün, ben buna ilk Hıristiyan ülke ve kadim Malta Hospitalier Şövalyeliği arasında köprü tesis edilmekte olduğunu söylerdim. Beyan bugün 24 Ekim’de Malta Hospitalier Şövalyeleri Prensi ve Üstâd-ı âzamı Fra’  Matthew Festing’le  Erivan’da yapılan müzakereler sonrasında  düzenlenen ortak basın toplantısı esnasında cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi .