Etiketler

Hayat denen merhem

Nazan Maksudyan 
Son sürat giden bir tren, içinde çığlık çığlığa, şen çocuklar, güneş, tarlalar, ağaçlar.. İnsan yaşadığı kadar vardır, diyor Antranik Dzarugyan ve yaşadıkça mutludur. “Çocukluğumuz olmadı, çünkü Ermeni’ydik ve yetimdik.” Antranik Dzarugyan’ın özyaşamöyküsü, hayatının trajedisini yetimhanede geçen günleriymiş gibi kurguluyor. Yazar, ömrünün geri kalanında hep hissettiği boşluğu, ruhundaki huzursuzluğu, yarınını düşünmeden, adeta kaçarak yaşamasını ısrarla çocukluğunun yaşanmadan bitmiş olmasına, ya da (çocuksu) masumiyetini erken kaybetmiş olmasına bağlıyor.

Türkiye Ermenilerinin Patrik adayları belli oldu

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhaniler Genel Meclisi tarafından Patrik Mesrop II Mutafyan'ın emekli edilmesine karar verildikten sonra Patriklik makamı için 4 isim aday gösterildi. "Arevelk" gazetesinde yer alan habere göre, Patrik Genel Vekili Aram Başpiskopos Ateşyan, Ruhani Kurul Başkanı Sahak Episkopos Maşalyan, Almanya Ermenileri Ruhani Önderi Karekin Başpiskopos Bekçiyan ile Ermenistan'ın Gugark Diakosluğu'nun Ruhani Önderi Sebuh Başpiskopos Çulcyan aday gösterildi.

Germany issues first verdict of case on threats against #ArmenianGenocide resolution

MPs of Turkish origin for adoption the Armenian Genocide resolution by the Bundestag. The administrative court of Berlin fined a Turk 600 euros for cursing the expert on foreign policy from the leftist party Sevim Daghdelen on the Facebook, reports Berliner Zeitung. Another defendant will pay 700 euros for calling the chairman of the Green Party, Cem Ozdemir “son of a bitch.

Boston Üniversitesi’nde Ermeni Soykırımı dersleri verilecek

ABD’nin Boston Üniversitesi'nin Kültür ve Bilim Okulunda Holokost ve Soykırım kursu çerçevesinde Ermeni Soykırımı dersleri de verilecek. Üniversite’nin resmi sitesinde konuya dair açıklamada Üniversite yönetiminin, öğrencilerin bu kurs sayesinde sadece tarihi öğreteceği değil, hem de tarihten ders alacaklarını ümit ettiği vurgulandı. Kültür ve Bilim Okulu’nun profesörü, Holokost tarihi uzmanı Nancy Harrowitz, öğrencilerin kurs sayesinde 20. yüzyılın en vahşi, devlet tarafından desteklenen katliamları hakkında öğreneceklerini bildirdi.

Vali Erin’den Kilise'ye ziyaret

Mahir ALAN/ (DHA) - ADIYAMAN Valisi Abdullah Erin, Süryani Ortodoks Metropolitliği Melki Ürek'i ziyaret etti. Vali Abdullah Erin'in Adıyaman ve çevre illeri Süryani Ortodoks Metropolit ziyaretine İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy ve İl Emniyet Müdürü Metin Alper, eşlik ettin. Vali Abdullah Erin ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getiren Mor Griğoryos Melki Ürek, Vali Erin ve beraberindeki heyete kiliseyi gezdirerek, Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesinin tarihçesi ve yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Steinmeier: Türkiye Avrupa konusunda karar vermeli

Türkiye’deki son gelişmeler konusunda açıklama yapan Steinmeier, Türkiye’den Avrupa’ya yönelik tutumu konusunda karar vermesini istedi. Türkiye'nin Berlin'deki maslahatgüzarı Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye’ye Avrupa’ya yönelik gelecek tutumu konusunda karar vermesi çağrısında bulundu. Türkiye’ye Avrupa kapısını her zaman açık tuttuğunu kaydeden Steinmeier, “Ancak terörizmle mücadele siyasi muhalifleri susturmak ya da demir parmaklıklar ardına atmak için bir gerekçe olamaz“ dedi.

Avrupa Ermeni Davasl Konseyi, HDP'li 11 milletvekilinin gözaltı kararını kınadı

Avrupa Ermeni Davası Konseyi, Halkların Demokratik Partisine (HDP) dayanışmalarını bildirdi. Türkiye'de gündem oluşturan konuyla ilgili bir açıklama yapan Konsey, HDP liderlerinin gözaltına alınmalarını kınadı. Açıklamada, "HDP eşbaşkanları Demirtaş ile Yüksekdağ'ın ve 9 diğer milletvekililerin, yasadığı olarak gözaltına alınmalarından dolayı Erdoğan ile Türkiye hükümetini en sert şekilde kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

AP Raportörü Kati Piri: Avrupa Birliği, Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya alsın

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) mensup bazı milletvekillerinin gözaltına alınmaları ile Türkiye'nin "çizgiyi aştığını" söyledi. Piri, Avrupa Birliği'ne (AB), Türkiye ile üyelik müzakerelerini derhal askıya alması çağrısı yaptı. Piri, Hollanda Radyosu'na yaptığı açıklamada, gözaltı kararlarını "saçmalık" olarak nitelendirdi ve Türkiye'nin hızla diktatörlüğe kaydığını savundu.

The Bodiless Powers

Every year, a Saturday in early November brings us to one of the more unusual observances of the Armenian Church calendar: the feast day dedicated to the holy archangels Michael and Gabriel. We’ll greet it again this weekend, on November 5.

Armenian National Committee of America

WASHINGTON, DC – The Armenian National Committee of America (ANCA) today issued the following statement regarding the 2016 U.S. Presidential elections. “Every four years, as part of a comprehensive election strategy that includes Congressional report cards, candidate questionnaires, selected endorsements, voter registration and get-out-the-vote efforts, the Armenian National Committee of America (ANCA) carefully studies the past records and current campaign positions of the Presidential candidates regarding issues of special concern to the Armenian American community.” “Following consultations with both leading campaigns regarding their respective policy priorities on Armenian American issues, and after reviewing the major party candidates’ track records and positions, the ANCA has concluded that neither the Hillary Clinton-Tim Kaine nor the Donald Trump-Mike Pence ticket earned the organization’s endorsement.” “Detailed information on the records of the Republican and Democratic Presidential and Vice-Presidential candidates can be found on the ANCA website: https://anca.org/anca-presidential-candidate-overview-2016/”

Armenian students won seven medals at the international mathematics competition in Bulgaria

Armenian students won seven medals at an international competition of mathematics in Bulgaria reported the Armenian Ministry of Education and Science. The Armenian team included students from the Yerevan State University (YSU), the American University of Armenia (AUA) and the Armenian-Russian University. Albert Gevorgyan and Albert Sahakyan YSU to have won gold medals, Vazgen Mikayelyan won a silver medal and Avetik Karagulyan won bronze.

Balakian Receives His Pulitzer Prize

NEW YORK (Armenian Weekly)—Peter Balakian received the 2016 Pulitzer Prize for poetry at the 100th anniversary Ceremony of the Pulitzer Prizes held at Columbia University on October 13. Balakian was one of the seven recipients in the fields of Letters, Drama, and Music.

Diyarbakır'lı Ermeni gencin, Soykırım Müzesi anı defterindeki yazı sosyal medya kullanıcılarını duygulandı

Stepan’ın yazısı şöyle: “Buradayım… Acının kalbinde, merkezinde… Kemiklerime kadar hissediyorum yaşananları, yaşamadan… Sevgili dedem Khaçig, Eprem, yitirdiğimiz bütün güzel insanlar… Şu an hepiniz yanımdasınız, bundan eminim. Ruhunuzla yaşıyorum. Siz de bundan emin olun… Kendi topraklarımda yaşıyorum, yaşamaya devam edeceğim ve öleceğim, tıpkı sizin gibi… Hrant gibi, Sevag gibi… Unuttukları, başaramadıkları bir şey var dedem. Bizi sizden, beni senden koparamadılar…Senin gibi konuşmaktan, dua etmekten, şarkı söylemekten, kısacası senin gibi yaşamaktan alıkoymadılar… çünkü senin de Anneme ve Babama öğrettiğin ve onların da bana öğrettiği gibi, kafamda sınırları yok ettim… Koprü kurdum sevgiye açılan her yola. Yerevan’dan Digranagerd’e , oradan Kahta’ya… oradan kalbi sizinle olan her yere…

CHP’Lİ DOĞAN: “AZINLIK MEZARLIKLARI KORUMA ALTINA ALINSIN”

Ankara - CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, gayri Müslim azınlıkların mezarlıklarına yapılan saldırıların bir arada yaşama kültürüne olan saldırı anlamına geldiğini belirterek azınlık mezarlıklarının koruma altına alınmasını istedi. Adıyaman’ın Mara mahallesinde bulunan Süryani mezarlığına yapılan saldırıyı CHP’li Doğan, TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

Ermeni yazar Rusya’nın en önemli edebiyat ödülünü kazandı

Edebiyat alanında Rusya’nın en önemli “Yasnaya polyana” ödülünün sahipleri belli oldu. “Çocukluk, ergenlik,gençlik” dalında  galibi Marina Nefedova olurken “21. yüzyıl” dalında Ermeni yazar Narine Abgaryan ve Aleksandr Grigorenko kazandı. “21. yüzyıl” dalında ödüle layik görülen Ermeni yazar Narine Abgaryan’ın “Gökten 3 elma düştü” romanı online oylamada “Okurun seçimi” dalında da kazandı.

Peter Balakian Pulitzer ödülünü aldı

Amerikalı Ermeni yazar, akademisyen ve şair Peter Balakian, "Ozon Journal’ (Ozon Günlüğü) başlıklı çalışmasıyla 2016 yılı şiir dalında Pulitzer’e layık görülmüştü. Ünlü yazar William Saroyan’dan sonra bu ödüle değer görülen ikinci Ermeni olan Balakian, Columbia Üniversitesi’nde düzenlenen törenle ödülünü aldı.

Diyalog kurmanın nesi kötü

Dresden Senfoni Orkestrası, besteci Marc Sinan’ın 1915 olaylarının 100’üncü yılı için hazırladığı ‘Ağıt’ (‘Aghet’) adlı eseri, 13 Kasım’da İstanbul’da icra edecekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve bakanların davetli olduğu etkinlik Alman Dışişleri tarafından, uygun yer olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Projenin arkasındaki isim, Alman, Türk ve Ermeni kökenli besteciyle konuştuk.

Türkiye'ye iftiralarla dolu, Başımıza bela olacak bir film

Yıllarca Türk aleyhtarı "Gece Yarısı Ekspresi" filmiyle uğraştık..Sonra ellerinden gelse Türkiye'yi parça parça edecek ülkelerin parlamentolarından geçirdikleri sözde Ermeni Soykırım yasa tasarıları bitmeyen baş ağrımız oldu. Türkiye'ye iftiralarla dolu İkinci Geceyarısı Ekspresi vakasının ikincisinin yolda olduğunu belirten Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, 'Başımıza bela olacak bir film; The Promise' başlıklı yazısında yıllarca Türk aleyhtarı “Gece Yarısı Ekspresi” filmiyle uğraştıktan sonra, ellerinden gelse Türkiye'yi parçalayacak ülkelerin parlamentolarından geçirdikleri sözde Ermeni Soykırım yasa tasarılarının devamı olarak yakında yeni bir belanın daha karşımıza çıkacağını yazdı.

Slogan in Turkey During Erdogan’s Rally: 'Armenian Bastards Cannot Deter Us'

By Robert Jones
Turkish president Recep Tayyip Erdogan recently held a rally at the airport in the northern Turkish city of Trabzon. During his speech, the crowd started chanting: “Armenian bastards cannot deter us.” Erdogan did not warn or condemn the crowd as they repeated their ugly slogans.

Süryani mezarlığına saldırı: Mezar taşlarını kırdılar

Adıyaman’da Süryani halkına ait mezarlıktaki bazı mezar taşlarının kırılarak tahrip edildiği tespit edildi. Adıyaman’ın Mara mahallesinde bulunan Süryani Mezarlığı’ndaki bazı mezar taşları kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından tahrip edildi. Mezarlığa yapılan saldırının dün akşam saatlerinde gerçekleştirildiği öğrenilirken, üzerinde Süryanice ve Türkçe yazılı olan haç şeklindeki mezar taşlarının kırılarak tahrip edildiği tespit edildi.

Serj Sarkisyan: Ermenistan ve ABD güçlü ortaklık ilişkilerine sahipler

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 2 Kasım’da ABD Savunma Bakanı yardımcısı vekili Michael Carpenter’ı kabul etti. Başkan Sarkisyan, diplomatic ilişkilerin tesisinden buyana iki ülke devletlerarası ilişkilerin sürekli yukarı yönde geliştiğini, iki dost ülkenin önümüzdeki yıl kutlanacak bu ilişkilerin tesisinin 25. Yıldönümüne son iki yılda sağlanan ciddi kazanımlarla yaklaştıklarını ifade etti.

BM Komitesi Ermenistan’da kadın haklarına ilişkin durumu değerlendirecek

BM Kadınlara Yönelik Her Tür Ayrımcılığın Önlenmesi Komitesi (CEDAW) Ermenistan’da kadın haklarına ilişkin durumu değerlendirecek. Komite resmi portalının verdiği bilgiye göre oturum 4 Kasım’da yapılacak… Ermenistan Kadınlara Yönelik Her Tür Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesini onaylamış olup, Komite düzenli olarak ülkenin Sözleşme hükümlerini nasıl uyguladığını değerlendirmekte. Komite ve Ermenistan Hükümeti heyeti, kadın ve kızlara yönelik kalıcı stereotipler, her tip şiddetin kökten temizlenmesi, yüksek işsizlik düzeyi, düşük eğitim düzeyi ve etnik azınlıklar çerçevesinde erken evlilikler meselelerini masaya yatıracak.

''Sayat Nova'' Halk Dansları Topluluğu 90. New York geçit törenine katılacak

Boston'da faaliyet gösteren Ermeni ''Sayat Nova'' Halk Dansları Topluluğu New York'ta her yıl düzenlenen Şükran günü vesilesiyle düzenlenen geleneksel 90. geçit törenine katılacak. ''Sayat Nova''  topluluğu etkinlikte Ermeni ''Koçari'' ve ''Berd'' danslarını oynayacak.

Avrasya Kuyumcular Birliği oluşturuldu

Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Ermenistan, Avrasya Kuyumcular Birliği oluşturdu. Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yapılmakta olan Dünya Mücevherat Konfederasyonu çerçevesinde Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Ermenistan’ın, Avrasya Kuyumcular Birliği oluşturma anlaşmasını imzaladıkları bildirildi.Anlaşma belgesinde Avrasya kuyumcular Birliğinin amacının; üye ülkelerin mücevher pazarında ortak sorunlarla mücadele edeceği ve birliğin kuyumculuk sektöründe yer alan şirketlerin çıkarlarını korumak amacıyla oluşturulduğu belirtildi.

2017’de Ermenistan Birikimli Emeklilik Fonu için 60 milyon Dolar tahsis edecek

2017’de Birikimli Emeklilik Fonu eş finansmanı için, 2016 yılından 1.9 milyar Dram daha fazla olmak üzere 28.7 milyar Dram (cari kurla 60 milyon Dolar civarı) tahsis edilmesi öngörülmekte.

DONER NIGHT «ՏԷՕՆԷՐ»ի Գիշեր
 

 

  DONER NIGHT «ՏԷՕՆԷՐ»ի Գիշեր


doner-night-6 
 
 

 

Charles Aznavour

Legendary musical icon Charles Aznavour, widely recognized as one of the world’s greatest living entertainers, has announced his return to the U.S. with a slate of special live performances with a stop at the Hollywood Pantages on Friday, October 28. Over the course of his unprecedented eight-decade career, Aznavour has performed countless shows across the globe, while writing and recording over 1,200 songs in eight languages, and selling more than 180 million records worldwide.

ՇՆՈՐՀԱՆԴԷՍ


Türkiyeli Hemşinliler: Karmaşık bir kimlik

Hikmet Akçiçek
Kimlik meselesi dünyada en çok ele alınan konular arasında yer alır. Bir kimlikle doğmak ya da bir kimliği edinmek… İnsanların kimlikleri hangi kriterler tarafından belirlenir? Konuşulan dil, mensubu olunan din mi? yoksa ait olunan kültür mü? Kimlik sabit olmayan bir kavramdır. Ermeni kimliği denildiğinde akıla ilk gelen gruplardan biri de Hemşinliler...  ‘Vatandaş Türkçe konuş’ kampanyası, uygulanan onca asimilasyon politikası bile bizim gibi küçük topluluklar üzerinde, 1980’den sonraki kentleşme, küreselleşme süreci kadar büyük erozyon yaratmadı. 1980 sonrası kapalı ekonomi sisteminin çözülmesi, nüfusun önemli kısmının şehirlere göç etmesi, daha büyük bir çözülme yarattı. Televizyonun her eve girmesi, şehirde çalışma-okuma oranın yükselmesi, bütün bunlar erozyonu hızlandırıyor. Bu sadece Hemşinliler için geçerli bir durum değil, bütün farklı küçük, dil, kültür, etnik gruplar için geçerli. İnsanlar kendi memleketlerinde kimliklerini az çok yaşayabiliyorlar ama şehre indikleri vakit örtmek, ayak uydurmak devreye giriyor. Hemşinli biri Hopa’da günlük yaşamda Hemşince konuşurken İstanbul’a gelince temel konuşma dili Türkçe oluyor, daha az Hemşince konuşuyor. Artı karşısına kim çıkacak belli değil, evlendiği kişi de Hemşinli olmayabiliyor, böylece kayıplar başlıyor.

VOSGİ AŞUN - ՈՍԿԻ ԱՇՈԼՆ

Sevgili Arkadaşlar,
Bu yıl da İstanbul Dernekleri olarak “Vosgi Aşun” kutlamamızı gerçekleştiriyoruz. Kutlamamız 6 KASIM 2016 Pazar günü Tarkmançatz okulu bahçesindedir. Daha önce katılanların yanında bu yıl da yeni dostları aramızda görmek isteriz. Kilise ayininden sonra bahçede toplanıyoruz. Sucuk Ekmek, Kestane, Sıcak şarap ve masada ne olabilirse....Biz ordayız sizlerde gelin beraber kutlayalım.

Mkhitaryan, Manchester United ile Türkiye’ye gidiyor

Avrupa Ligi’nin 4. turunda İngiltere’nin dev kulüplerin Manchester United, Türkiye ekibi Fenerbahçe ile karşı karşıya gelecek. Manchester Unted’in Portekiz antrenörü Jose Mourinho Türkiye’de yapılacak maçta oynayabilecek kadrosunu açıkladı. 21 futbolcu arasında uzun süre sahalardan uzak durma zorunda olan Ermenistan futbol milli takımı kaptanı Henrikh Mkhitaryan da yerini buldu.

Arsuz’da 502 yıllık tarihi kilise yenileniyor

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, dinlerin bir arada kardeşçe, hoşgörü içerisinde yaşadığı ilçede Haymaseki Camii’ndeki tadilat çalışmalarının ardından Uluçınar Mahallesi’nde bulunan Maryo Hanna Kilisesi’ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi.

Yiğit Bulut: Schulz efendi, aklınızı başınıza alın

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TRT'de dün yayınlanan bir programda yüklendiği Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'a, Star'da bugün yayınlanan köşe yazısında da "Schulz efendi, başta sen olmak üzere aklınızı başınıza alın" diye seslendi.  Schulz: Türkiye, Cumhuriyet'e operasyonla kırmızı çizgiyi aştı Bulut'un "Murat Sabuncu ve Cumhuriyet'teki diğer gazetecilerin gözaltına alınması, Türkiye'de ifade özgürlüğüne ilişkin kırmızı çizginin bir kez daha aşılması anlamına geliyor" ifadesini kullanan AP Başkanı Schulz'u eleştirdiği yazısına ‘Sen kimsin de kırmızı çizgi çiziyorsun!' başlığı attı. (Bu da başdanışman. HYETERT)

Ermenistan’da düzenlenen “Kadın” film festivaline 20 ülkeden 60 film katılacak

Ermenistan başkenti Yerevan’da, 4-8 Kasım tarihleri arasında 13. uluslararası “Kin” (Kadın) film festivali başlayacak. 20 ülkeden 60 filimin gösterileceği festivalin amacı, kadının toplumdaki  rolü ve yerini yeniden kavranması, sinema aracıyla sorunlarını gün yüzüne çıkarması, Ermenistan’da kadınların filmler çekmesinin yanı sıra çeşitli milletlerin kültürlerin diyalogunu teşvik edecek bir platformun oluşturulmasıdır.

Komandos: “Savaş durumunda Azerbaycan kurtulmayacak!”

Karabağ savaşı kahramanı, general Arkadi Ter-Tadevosyan (Komandos) “Yerkramas’’ gazetesine verdiği demeçte Azerbaycan’ın bir kez daha Karabağ’a saldırması durumunda Ermeni tarafının ağır cevap vermesi gerektiğini  belirtti.

Cumhuriyet’e yönelik operasyon Penguen’in kapağında: O zaman gazetede ne işleri vardı

Mizah dergisi Penguen, bu haftaki sayısının kapağına Cumhuriyet gazetesine yönelik gerçekleştirilen operasyonu taşıdı. Dergi, operasyonu protesto edenleri ellerinde Cumhuriyet gazetesinin yanı sıra “Gazetecilik suç değildir” pankartıyla karikatüre dökerken; kadına yönelik tacizde ‘savunma olarak’ kullanılan cümleye atıfla, “O zaman gazetede ne işleri vardı” ifadesine yer verdi.

Papa: 'Katolik Kilisesi'nde kadınlar asla papaz olamayacak'

İsveç Protestan Kilisesi'nin kadın Başpsikoposu Antje Jackelen ile bir dini törende bir araya geldiği hatırlatılan Papa'ya, "Önümüzdeki 10 yıl içinde Katolik Kilisesi'nde de kadın papazların varlığını düşünmek gerçekçi olur mu? sorusu yöneltildi. Papa Francesco, kadınlara papaz olmayı yasaklayan kuralın kalkmayacağını belirtti. 'İsa'nın havarileri de erkekti' Gazetecinin, "Yani sonsuza kadar hiç kadın papaz olmayacak mı?" yönündeki ısrarlı sorusuna karşılık Papa, 2005 yılında ölen 2. Jean Paul'un 1994'te kadın papazlara tamamen kapıları kapatan deklarasyonunu hatırlatarak, "Bunu dikkatle okursak, kararın bu yönde kesin olduğunu görürüz. Onun bu konudaki açık kararı hala geçerlidir" dedi.

THE FUTURE FOR ALL ARMENIANS IS NOWTHE AURORA PRIZE SHARE YOUR STORY

Historic Opportunity for Armenians to Unite and Together Enable Armenia’s Future. This weekend, the Armenian General Benevolent Union (AGBU), one of the oldest non-profit organizations in the U.S. and the world’s largest Armenian organization, celebrates its 110th anniversary in New York City. Underscoring this milestone is the extraordinary opportunity to reshape the future of Armenia, and to reflect on how every one of us can contribute toward a stronger Armenia tomorrow.

İngilizlerin Ermenileri Desteklemelerinin Nedenleri Neler Olabilir

İngilizler, çeşitli politik, ekonomik çıkarlarını elde etmek amacıyla kimi zaman askeri güçleriyle diğer ülkelere saldırırken, kimi zaman ise çeşitli stratejik oyunlar oynayarak hamleler yapmışlardır. İngilizlerin Ermeni milletini Osmanlı’ya karşı desteklemesi de bu anlayış sonucunda ortaya çıkmış bir stratejik hamle olarak tarih sayfalarına kaydedilmiştir. İngilizler, kendisine hedef gördüğü ve ele geçirmek istedikleri ülkelere, sayıca düşük oldukları için her zaman direk olarak saldıramamışlardır. Bu sebepten dolayı büyük devletleri parçalayıp bölerek onları yönetme yoluna gitmişlerdir. (Burada büyük bir yanlış var. Ermenistan’ın kurulmasını istemeyen ve engelleyen İngiltere’dir.HYETERT)

Belçika, Karabağ meselesinin barış yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyor

1 Kasım tarihinde Ermenistan Meclis Başkanı Galust Sahakyan, Belçika Senato Başkanı Christian De Ferin ile bir araya geldi… Christian De Ferin de kendi ülkesinin, ihtilafın barış yoluyla çözülmesini istediğini dile getirdi. Senato Başkanı,  "Biz, bu tür ihtilafların çözümünün sadece barış yoluyla elde edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak böylece orada yaşayan insanların çektiği çilelere son verilebilir. Ermenistan'ın, zor bir coğrafi ve stratejik durumda bulunduğunu anlıyoruz. Fakat kapılarımız, Avrupa'nın kapıları müzakere ve her alanda her türlü işbirliği için daima açıktır. Belçika Senatosu, Ermenistan'a bu konuda destek vermek için elinden geleni yapacak" şeklinde konuştu.

Erivan’da kar yağıyor

Erivan’a yılın ilk karı yağdı. Sabah başkentin yüksek alanlarında kar yağarken ilerleyen saatlerde merkez ve güneydeki semtlerde de kar yağmaya başladı. Kentin Nork mevkinde kar tabakası otururken, eyaletlerde birkaç gündür kar yağdığını kaydedelim.

Yeni emperyalizmin ‘altın’ kuralı

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
‘Klasik’ emperyalizm betimlemelerinde sıkça tekrarlanan deneyim, bir büyük gücün coğrafi bir alanı bir biçimde sömürgeleştirmesi, parçalara ayırması ve yönetmesi üzerine inşa edilmişti. Alışılmış klişe ile ifade etmek gerekirse emperyalistlerin düsturu ‘böl ve yönet’ idi. Ne var ki bugünün çok aktörlü, çok katmanlı ve geçişli dünyasında bölmek yönetmeyi sağlayamayabiliyor. Hatta tam aksine böldükçe bir coğrafyayı yönetilemez hale getirebiliyorsunuz. Bugünün ‘altın’ kuralı şu: Eğer ilgilendiğiniz coğrafya size yakınsa, siyasi ve kültürel açıdan arka bahçeniz niteliğine sahipse ve başkalarının oraya nüfuz etme imkanı azsa, ‘böl ve yönet’ stratejisini kullanın. Ancak eğer coğrafya size uzak, siyasi ve kültürel açıdan bir başkasının arka bahçesi olmaya eğilimli ve başkalarının nüfuz etmesine olanak veren cinsten ise ‘birleştir ve yönet’ stratejisini benimseyin.

Belçika Senatosu başkanı: Soykırımın inkarı suç olarak değerlendirilmeli

Ermenistan Parlamentosu Başkanı Galust Sahakyan ve resmi ziyareti için Yerevan’da bulunan Belçika Senatosu Başkanı Christine Defraigne yaptıkları görüşmeden sonra ortak açıklama yaptı. Sahakyan “Sayın Defraigne ile Ermeni Soykırımı’nın inkar etmesi için sorumluluk öngören tasarı girişiminde bulunmasının gerektiğini değerlendirdik. 100 yıl sonra soykırım kurbanlarının anılması çok güncel bir konu olmaya devam ediyor, çünkü soykırımların tekrarlanması “Demokles'in kılıcı” gibi sallanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kadri Gürsel'e gözaltı Ermeni medyasında yankı buldu

Ermeni medyası, Cumhuriyet'e yönelik operasyonda Kadri Gürsel'in gözaltına alınmasına geniş yer ayırdı… Özellikle Avrupa medyası Cumhuriyet'e yönelik operasyona geniş yer ayırırken Kadri Gürsel'in gözaltına alınması Ermenistan medyasında geniş yankı buldu. news.am'da yayınlanan haberde "Ermeni soykırımı anıtını ziyaret edip çiçek koyan Türk gazeteci gözaltına alındı" ifadelerine kullanıldı.

Belçika Senatosu Başkanı Tsitsrnakaberd’i ziyaret etti

Resmi ziyaret çerçevesinde Erivan’da bulunan Senato Başkanı Christine Defraigne ve beraberindeki heyet, Ermenistan Millet Meclisi Bşk. Yard. Hermine Nağdalyan ve Meclis Ermenistan-Belçika Dostluk Grubu Başkanı Şirak Torosyan eşliğinde 1 Kasım’da Tsitsernakaberd Ermeni Soykırımı Anıt Kompleksini ziyaret etti.

New York'ta 60 Bin Kişilik Cadılar Bayramı Yürüyüşü

New York kentinde yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı geleneksel Cadılar Bayramı yürüyüşü, renkli kostüm ve gösterilere sahne oldu. Dünyanın en büyük Cadılar Bayramı etkinliği kabul edilen geleneksel yürüyüş, bu yıl 43. kez, 6. Cadde'de yapıldı. Çeşitli kostüm ve maskelerle sokakları dolduran yaklaşık 60 bin kişi, 6. Cadde'de Spring ile 14. Sokaklar arasında yürüdü.

Patrick Fiori performs “Dle Yaman” on France 3

Armradio - French Armenian singer Patrick Fiori performed the Armenian song “Dle Yaman” during the “La vie secrète des chansons” (The secret of Life of Songs) program on France 3 TV.
Fiori performed to the accompaniment of renowned French Armenian jazz pianist André Manoukian.

Saving the children: Sarah Corning and the Armenian genocide

YARMOUTH, N.S.  – When she was born in North Chegoggin, Nova Scotia, in 1872, no one would have predicted Sarah* Corning would one day be presented as a hero to the King of Greece. In 1922, Corning was instrumental in the evacuation of Armenian and Greek orphans from the besieged city of Smyrna in what is now Turkey. Today, the extent of the atrocities visited upon the Armenian community after the First World War is acknowledged as an act of genocide.