Etiketler

Sevan Dava ve Çağrı

2012 yılında kendi blog sayfasında yayımladığı bir yazıdan ötürü, “dini değerleri aşağılamak” suçlamasıyla yargılanan yazar, dilbilimci ve turizmci Sevan Nişanyan’ın davası, 22 Kasım 2016 Salı günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek. İstanbul 70. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın altıncı duruşması saat 14:00’te başlayacak.

Karabağ halkının % 95.1'i, bağımsızlıktan veya Ermenistan'a katılmaktan yana

Artsakh (Dağlık Karabağ) Cumhuriyeti halkı arasında hem bağımsızlıktan, hem Ermenistan'a grimekten yana olanların sayısında ciddi artış kaydedildi. 2015'te yüzde 91.7 olan bu rakam, 2016'da yüzde 95.1'e çıktı. IPSC siyasi ve sosyal danışmanlık enstitüsünün müdürü Hovhannes Grigoryan, Artsakh'ın sosyal ve ekonomik gelişmesine, dış politikaları konusunda kamuoyunun tutumuna, uluslararası tanınma ve çatışmanın çözümü ile ilgili yapılan son araştırmanın sonuçlarını 17 Kasım'da Brüksel'de Avrupalı diplomat, gazeteci ve uluslararası STK'ların temsilcilerine sundu.

Haycar Yılbaşı Yemeği

17 Aralık Cumartesi, 20:00 UTC+02
İstanbul'da Kazaz Amira
HAYCAR üyeleri ve sevenleriyle, canlı müzik, çekiliş ve sürpriz hediyelerle, doğum günümüzü ve yeni yılı kutluyoruz! Tarih: 17 Aralık 2016 Cumartesi Saat: 20:00 Yer: Kumkapı Kazaz Artin Amira Salonu...

400 Yıllık Kilise Sular Çekilince Görüldü

Meksika´nın güneyinde yer alan Chiapas eyaletinde 16. yüzyıldan kalma bir sömürge kilisesi olduu biliniyordu fakat kilisenin nerede olduğu henüz bilinmiyordu. Bölgedeki  Grijalba Nehri´nin suları dün çekilince kilise ortaya çıktı.

Ermeni Soykırımı tasarısı, Mısır Parlamentosunda oylamaya sunulacak

Mısır Parlamentosu, 1915 Ermeni Soykırımı ile ilgili bir karar tasarının gündeme getirilmesini öngörüyor. Ermenistan kaynakı "ArmenPress" haber ajansına konuşan Mısır Ermeni Davası Konseyi Başkanı Armen Mazlumyan, geçtiğimiz günlerde Mısır'da bulunan Avrupalı heyet ile görüşen Mısır Parlamentosu milletvekili Mustafa Bekri'nin, konuyla ilgili açıklamada bulunduğunu aktardı.

Dolardaki Yükselişin Sokaktaki Vatandaşa Etkisi Ne Olacak?

Ekin Karaca
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ekonomi hedeflerini ve bugünkü durumu, günlük siyasi ortamın dövize etkilerini Kemerburgaz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu’yla konuştuk. Türkiye’nin dövize ve yabancı sermaye girişine bağımlı bir ülke olması nedeniyle dünyada en kırılgan beş ekonomiden biri olduğunu dile getiren Kozanoğlu, AKP’nin ortaya koyduğu ekonomi hedeflerinin uzağında olduğuna dikkat çekiyor ve ülke olarak yavaş yavaş ekonomik krize sürüklendiğimizi belirtiyor. “Benim döviz borcum da, alacağım da yok” diyen kişilerin de yakın zamanda döviz artışından etkileneceğini belirten Kozanoğlu, bu artışın enflasyonu beraberinde getireceğine, küçük işletmelerin kapanacağına, işsizliğin artacağına vurgu yapıyor.

Brüksel’de «Karabağ: Saklı Hazine» sergisinin açılışı gerçekleştirildi

Brüksel’in tanınmış «Tour et Taxis» Galerisinde 17 Kasım’da Karabağ turizmine yönelik «Karabağ: Saklı Hazine» başlıklı serginin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta Taşnaksutyun Hay Dat Komisyonu Avrupa Ofisi sorumlusu Gaspar Karapetyan, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti (DKC) Fransa Daimi Temsilcisi Hovhanns Gevorgyan, Avrupa Konseyinden bir dizi parlamenter hazır bulundular.

The empire the world forgot

By Joseph Flaherty

Ruled by a dizzying array of kingdoms and empires over the centuries, the former regional power of Ani is now an eerie, abandoned city of ghosts. 
Church of St Gregory of Tigran Honents
(Credit: Joseph Flaherty)

XX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - II

Turnuva devam ediyor, renkli ve çekişmeli maçlar oynanıyor. Pazartesi ve Perşembe birçok eski dost bir arada olmanın keyfini yaşıyor yeniden.

Ermenistan’da 30 civarı bilimsel kuruluş ve yüksek öğrenim kurumu «Horizon-2020»ye katılabilir

Ermenistan’da civarı devlete ait bilimsel kuruluş ve yüksek öğrenim , farklı öncelikler çerçevesinde  gerçekleştirilen «Horizon-2020» tematik yarışmalarına verimli şekilde katılabilirler. Bilgi, Doğu Ortaklığı Bilim ve İnovasyon konulu 8. Gayrıresmi Diyalog sonuçlarını  17 Kasım’da Erivan’da düzenlenen basın toplantısında Ermenistan Eğitim ve Bilim bakanı Levon Mkrtiçyan’dan geldi.

Gülbey: “Ermenistan PKK’ya bomba taşıyor”

ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, “Ermenistan Devlet yetkilileri ve özellikle diaspora bakanlığı hem Avrupa’daki hem de Türkiye’deki başta PKK olmak üzere diğer terör örgütleri ile gizli bir şekilde işbirliği yapmaktadır. Bu konuda ulusal basına yansımış binlerce açıklama ve belgeler vardır. Ermenistan, PKK’ya lojistik destek vermektedir. Bunlar silah, eğitim ve Avrupa’ya vize yardımı yapıyor, Avrupa’daki büyükelçilikleri aracılığı ile şimdilerde ise gemilerle Mersin Limanına gelen amonyum nitrat gübre yüklerini Ermenistan plakalı TIR’lara yükleyerek transit geçişli olduğu için Türk gümrükleri ve polisi tarafından aranamayan araçlar Gürcistan veya İran üzeri Ermenistan’a taşınıyor. Ermenistan nüfusu ve yaptığı tarım yüzdeleri belliyken, bu kadar amonyum nitrat gübreyi nerede kullandığını anlayamıyoruz” dedi. (Nasıl olsa yalandan kimse ölmüyor. Ve inanmaya hazır milyonlarca Irkçı ve dinci var.  Bu adamlar çete gibi MİT’in bilmediğini biliyor, ya da yetkilileri ihanetle suçluyorlar.  Hem bir halkı yok say hem de her kötülüğü bir başka halka mal et. Allah’tan  korkma da yok, kuldan utanma da. HYETERT)

Presentation of the Holy Mother-of-God to the Temple

On Monday, November 21, the worldwide Armenian Church will celebrate the Feast of the Presentation of the Holy Mother-of-God to the Temple. Shortly after Mary was born, her parents Joachim and Anna took their daughter to the Temple of Jerusalem to be consecrated to God in thanksgiving for the gift of their child.

The Future Of Nagorno _Karabakh


Türkiye Ermeni Patriği seçimi başvuru için mektup hazır

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhaniler Genel Meclisi’nin 27 Ekim’de aldığı kararın ardından, gözler Seçim sürecine ilişkin çalışmaların başlaması için İstanbul Valiliği’ne yapılacak resmî başvuruya çevrildi. Genel Meclis kararında başvurunun Kasım ayı içerisinde yapılacağı duyurulmuştu. “Agos”  gazetesine konuşan Türkiye Ermeni Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan, başvuru için mektubun hazırlandığını ve başvuruyu, Aram Ateşyan izin verirse, sivil temsilcilerle yapacaklarını söyledi.

AK Parti’nin başkanlık sınavı

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com
Başkanlık sisteminin bir alternatif haline gelmesi, CHP’nin ve Anayasa Mahkemesi’nin tercih ve kararları sonucuydu. Ana muhalefet ve ‘ana’ yargı o süreçte demokrasiyi rafa kaldıracak hamlelere imza atarak hem kendi hem sistemin meşruiyetini büyük ölçüde zedelediler. Cumhurbaşkanı’nın seçimle geliyor olması ise bu yapıyı taşınamaz hale getirdi. Çünkü 12 Eylül Anayasası yetkili ve sorumsuz bir cumhurbaşkanı yaratmıştı ve seçimle geldiği için ilave meşruiyeti olan birinin bu hakkı kullanmaması zordu. Böylece ortaya iç tutarlılığa sahip olmayan bir garabet çıktı ve ironik olan şu ki, bugünlere ancak demokratik alanın daralması sayesinde gelinebildi. Aksi halde cumhurbaşkanlığı-hükümet-Meclis üçgeni şimdiye kadar çoktan tıkanabilirdi.

Sevan Nişanyan'dan Amerika Ermeni Ulusal Konseyi'ne yazılı cevap

2013'ten beri cezaevinde bulunan Ermeni dilbilimci, yazar ve turizmci Sevan Nişanyan, Türkiye’de son dönemde artan hak ihlalleri ve tutuklamalara karşı mücadele çağrısıyla Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’ne (ANCA) mektup iletti. Nişanyan, Ermenistan Diaspora Bakanlığınca William Saroyan nişanıyla ödüllendirilmesi vesilesiyle özel bir mesajla dayanışmasını bildiren ANCA'ya yazılı olarak cevap verdi.

Dolar 3.35 ile yeni tarihi zirvede

Dolar/TL dolardaki küresel güçlenme eğiliminin iç siyasi endişelerle birleşmesiyle 3.35 ile yeni tarihi zirvesini test etti. Bu sabah güne 3.32 civarında başlayan dolar/TL, en yüksek 3.3500 seviyesini test ettikten sonra saat 1653'te 3.3440/3.3462 seviyesinde işlem görüyor. Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "Her ne kadar tahmin edilmeyen bir gelişme olmasa da ABD verileri ve Fed Başkanı'nın faiz artışına yönelik açıklamaların ardından TL'deki değer kaybı hızlandı, negatif ayrışma belirginleşti" dedi ve ekledi: "TL'nin daha çok değer kaybetmiş olması için bugüne özgü özel bir neden göremiyoruz. Ancak likidite düşük buradan kaynaklı satış yönlü işlemlerin normalden daha fazla etkilediğini görüyoruz."

Serj Sarkisyan, Ermeni-Türk sınırının açılmasını istiyor

Sarkisyan 2009 yılına dek hatta kimi dost ülkeler, bizim Türklerle, onlar Soykırımı tanıyana kadar herhangi bir ilişkide bulunmak istemediğimizi, bizim soykırım kompleksine sahip olduğumuzu söylüyorlardı. Ancak bu adımı attık. Siz, tüm dünyayı dolaştığım, Ermeni Diasporası temsilcileryle buluştuğum benim o zamanki durumumu biliyorsunuz. Paris, New York, Los Angeles, Beyrut’ta Ermenistan cumhurbaşkanına karşı bu ülklerdeki binlerce Ermeni yurttaş protestoya çıkmış ve bu protokollerin imzalanmamasını istemekteydi. Ben çalışıyor, ikna ediyor, rica ediyordum. Sonuçta imzaladık; onlar yükümlülüklerini yerine getirmiyorlar.

Haşdi Şabi’den Türkiye açıklaması

Musul'u IŞİD'den temizlemek için düzenlenen operasyonda Şii milisler Musul'a bağlı Türkmenlerin yaşadığı Telafer'e girmeye hazırlanıyor… Irak'ın Telafer'e Sünni ve Şii milisleri gönderme kararına Türkiye'nin verdiği tepkiyi değerlendiren Haşdi Şabi lideri el Amir, "Ankara, milisler Türkiye topraklarına girerse tepki göstersin. Telafer ise Irak'ta ve biz oraya gireceğiz" dedi.

Brüksel’de binlerce Ermeni, Kürt ve Süryani Erdoğan’ı protesto etti

Bugün Brüksel’de yaklaşık 10 bin kişi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yürüttüğü politikasına karşı protesto eylemine katılıyor. “Soir’’ gazetesine göre eylem Brüksel’deki Kürt cemaati tarafından düzenlendi. Eyleme HDP üyeleri, AB ülkelerinde yaşayan Ermeniler, Kürtler ve Süryaniler katıldı. Göstericiler AB yapılarının bulunduğu mahalleye doğru yürüyüş yaptı.

Fransalı Ermeni tarihçiden Soykırım çalışmalarına bir bakış

Ermeni Soykırımı araştırmalarıyla bilinen Fransalı Ermeni tarihçi Raymond Kévorkian, bu alandaki çalışmalarıyla ilgili "Agos"a konuştu. Soykırım çalışmalarında şuanda daha çok tazminat konusunun gündemde olduğuna dikkat çeken  Kévorkian,  aynı zamanda  abideler, kültürel mirasa dair çalışmaların da yapıldığını kaydetti. Fransa’da bu bağlamda  “Yergir yev Mışaguyt” (“Memleket ve Kültür”) adlı bir derneğin faaliyet ettiğini bildiren tarihçi, sembolik olarak 100 abide etrafında çalışmalar yapıldığını, sonuçlarının ise Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne sunarak restore edilmesini, geri verilmesini talep edildiğini ifade etti.

Dear Diocesan Donors,

“Ever since I was a child, the Diocese has served as a ‘home base’ for everything Armenian-related. It’s where we went to badarak; where my parents were married; where I went to pray and talk to God. Culturally, it’s a cornerstone of my Armenian identity—from its bookstore to its programming.” A donor wrote these words, to describe the important place the Eastern Diocese held in her life. Her sentiment is borne out by numerous people in New York City and the country, who responded to our recent survey titled, “How Are We Doing?” In it, we asked why people give to the Diocese and to other non-profits; we asked if the Diocese fulfills your needs, and how it could better serve our generous members.

Ermenistan’da kadın askerler Barış Gücü misyonlarına katılamazlar-Hükümet kararı yok

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Barış Gücü Tugayında kadın aslerler de eğitimden geçmekteler. Açıklama, Ermenistan’da devam eden NATO Haftası çerçevesinde ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere büyükelçilik askeri ataşelerinin Barış Gücü Tugayını ziyaretleri esnasında Tugay komutanı Tümgeneral Artur Simonyan’dan geldi. Tugayda kadınların da askeri hizmet ifa ettiklerini, ancak barış gücü misyonlarında yer alamıyacaklarını kaydeden Tümgeneral Simonyan ʺBunun için Hükümetin kararı gerekli, ancak bu yokʺ dedi.

Serj Sarkisyan: Erivan ve Bakü arasında «Acil hat» kurulmasını öneriyorum

Başkan Sarkisyan ʺEğer fayda getirecekse, olaylara operatif müdahale edeceksek bu mümkündür. Farz edelim temas hattında biri ateş ediyor ve bizim bilgimize göre Azerbaycanlılar ateş ediyor; ben ahizeyi kaldırıp Azerbaycan cumhurbaşkanına telefon edip ʺateş ediyorlarʺ diyorum. Ve o gerçekten kontrol ediyorʺ dedi.Cumhurbaşkanı kendisinin Erivan ve Bakü arasında böylesi bir acil hatta ʺkarşı olmayacağınıʺ kaydederek: ʺBen kontrol edilmesi ve bizimkilerin ateş edip etmediğini doğru söylemeye hazır olurdum, tabii aynı tutumu Azerbaycan liderinden de bekleyerek.ʺ dedi ve 1990’lı yıllarda «Acil hat» tesisi denemesi olduğunu belirtti.

Hollywood Surp Hovhannes Karapet Kilisesi yeniden inşa edilecek

Los Angels’ta 40 yıldır mümin halka hizmet veren Surp Hovhannes Karapet Kilisesi yeniden inşa edilecek. Kuzey Amerika Batı Yakası Diyakozluğu ruhani önderi Başepiskopos Hovnan Terteryan himaysind uzmanlarca hazırlanan kilisenin temelden yapılandırılmasına yönelik projenin resmi makamlarca onaylanması sonrasında kilisede son Patarak ayini 6 Kasım 2016’da icra dildi.

Armenian language to be taught as separate subject at Beijing University

In the sidelines of the visit of the delegation led by Minister of Education and Science of Armenia Levon Mkrtchyan to the People's Republic of China (PRC), a meeting between the Armenian Minister and his Chinese counterpart Chen Baosheng took place…. As “Armenpress” was informed from the press service of the Ministry of Education and Science of Armenia, the two ministers discussed in detail the prospects of the Chinese school under construction in Armenia, highlighted the issue of conveying a regional importance to the school as well as other educational issues. The Armenian Minister thanked for the support by the Chinese side to the construction of the Yerevan-based Chinese school.

Հոգեճաշ Սուրիոյ մէջ զոհուած հայորդիներու համար

Հոգեճաշ Սուրիոյ մէջ զոհուած հայորդիներու համար
20 Kasım Pazar, 15:00 UTC+01
Purmerend'de Kilikia Armeens cultureel centrum

Kalfayan Vakfı kuruluşunun tam 150. yılını kutluyor.

Sırpuhi Kalfayan, İstanbul’da meydana gelen kolera salgınından sonra öksüz kalan 2 ile 10 yaş arasında 17 kız çocuğunu evinde toplayarak, okulumuzun ilk basamak taşını koymuştur. Hasköy’deki evinde hem onları meşgul etmek hem de onları geçindirebilmek için; çocuklara oya, dival ve Selçuki sim işlerini öğretmeye başlamıştır.

Karagözyan Nadya- Dikran Gülmezgil Sanat Atölyesi Açılışı Davet

Söz ya yoldaştır ya da söz değildir![i]

Sait Çetinoğlu
Öğrencilerini ve okurlarını özgürlüğün sosyolojisiyle tanıştırarak, Özgürlüğün sosyolojisini samimi ve inatla savunan,  aydınlık ender akademik kişiliklerin arasında sayabileceğimiz  Kadir Cangızbay'ın çeşitli köşelerde yaktığı fener ışıklarının bir araya getirilmesiyle projektöre dönüşen "Makaleler"[ii] başlıklı yeni kitabı, güncelden yarına ışık tuttuğunu söylersek abartmış olmayız.

Garo Paylan'ın katıldığı HDP heyeti BM temsilcileriyle bir araya geldi

14 Kasım tarihinde HDP'li Ermeni milletvekili Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu, ve Osman Baydemir,  BM heyetiyle bir araya geldi. BM Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye'nin başkanlığındaki heyete son günlerdeki gelişmeler hakkında bilgi verdi. TBMM’de gerçekleşen görüşmeden sonra HDP heyeti, konuyla ilgili yazılı açıklamada bulundu“Eş Genel Başkanlarımızın, milletvekillerimizin ve bileşenimiz olan Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) belediye eşbaşkanlarının tutukluluk halleri, yargılamalardaki adaletsizlikler, kapatılan basın-yayın kuruluşları, uzunca bir süredir partimize uygulanan medya ambargosu, geçtiğimiz günlerde kapatılan 370 dernek ve bunların arasında yer alan kadın hakları, çocuk hakları üzerine çalışan, yoksullara yardım amacı güden dernekler hakkında heyete detaylı bilgiler veren milletvekillerimiz, yaşanan hak ihlalleri karşısında acil çağrı yapılmasını talep etmişlerdir.”

Gırgır, ‘AK medya’nın Trump desteğini çizdi

Haftalık mizah dergisi Gırgır, sürpriz bir şekilde ABD başkanlığına seçilen Donald Trump’ı ve iktidara yakın medyayı kapağına taşıdı.

Ermenistan ile Moldova arasında vizeler kalktı

Çalışma ziyareti için Ermenistan’a gelen Moldova Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Andrey Galbur ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan’ın görüşmesinde iki ülke arasında vizesiz rejimine geçmesine dair bir anlaşma imzalandı. Görüşme sonunda bakanlar iki ülke vatandaşları için vizesiz ziyaretleri sağlayacak anlaşmasından başka turizm, bilim ve eğitim alanlarında işbirliği anlaşmaları da imzaladı.

Erdoğan’ın ‘koyun’ imalı sözleri Uykusuz’un kapağında: Seni çoban yaptırmayacağız

Mizah dergisi Uykusuz, bu haftaki sayısının kapağına “Çobanlığın felsefesini anlamayan, psikolojisini anlamayan insan yönetemez. Ben de bir çobanım” diyerek ‘koyun’ iması yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerini taşıdı.Kapak karikatüründe televizyonda Erdoğan’ı izleyen koyunların “Seni çoban yaptırmayacağız” yanıtı görülüyor.

Ermeni boksör Extra Round turnuvasında birincilik kazandı

Ermenistan’lı profesyonel boksör Jora Hamazaryan Rusya’nın Ekaterinburg kentinde düzenlenen “Extra Round” boks turnuvasında birincilik kazandı. Gümri doğumlu 20 yaşınkaki Ermeni sporcu final yarışmasında 2. raundda Nikaragua’yı temsil eden Rafael Castillo’u nakavt etti.

Genocide Denial is a Crime, Says Sarkozy

PARIS—Former French President Nicolas Sarkozy met with representatives of the Armenian community in Paris on Monday, reported Nouvelles d’Armenie. Co-chairmen of the Coordinating Council of Armenian Organizations in France Ara Toranian presented to Sarkozy issues of concern for the Armenian community such as the Nagorno-Karabakh conflict. He relayed that the security of Karabakh is of key importance not only for Armenia, but for the entire European civilization. Toranian also spoke about the negative impact it Turkey’s membership in the EU would have on the Armenian community.

Erdogan’s new grand 'National Front'

Recep Tayyip Erdogan has held power in Turkey since 2002, when his Justice and Development Party (AKP) emerged victorious from parliamentary elections. Since then, first as prime minister and today as president, his popular support has increased with only a few bumps along the road, which he skillfully maneuvered. Now, in the aftermath of the failed coup of July 15, Erdogan seems more popular than ever. A new survey by the polling firm Genar suggests that more than 60% of the electorate supports Erdogan. Public support for his leadership against the coup attempt is at a phenomenal 88%.

IŞİD’ten New York’a Şükran Günü Tehdidi

Can Kamiloğlu
IŞİD terör örgütü New York’u yeniden tehdit etti. Radikal terör örgütlerinin sürekli hedefinde olan New York kentini tehdit eden kanlı terör örgütü IŞİD, militanlarına 24 Kasım’da yapılacak geleneksel “Şükran Günü Yürüyüşünü” kana bulama çağrısında bulundu. IŞİD’in çeşitli dillerde yayınladığı, Rumiyah dergisinin üçüncü ve son sayısında, örgüt, bireysel hareket eden militanlarına harekete geçmeleri ve ses getirecek eylemler yapmaları çağrısında bulundu.

Avrupa'nın hedefi büyük Ermenistan’

Son günlerde Avrupa Birliği'nin tutumu akıllara bir kez daha merhum Necmettin Erbakan hocanın açıklamalarını getirdi. 40 yıl boyunca 'Hristiyan Kulübü' dediği batıya karşı Müslümanların uyanık olması için ikazda bulunan Merhum Necmettin Erbakan Hoca, Avrupa Birliği'nin asıl hedefinin Büyük Ermenistan'ı kurmak olduğunu defalarca söylemişti. Terör örgütlerinin hamisi ve güvenli limanı haline gelen Avrupa Birliği'nin bu tutumu akıllara merhum Necmettin Erbakan hocanın açıklamalarını getirdi. 40 yıl boyunca 'Hristiyan Kulübü' dediği batıya karşı Türkiye ve Müslümanların uyanık olması için ikazda bulunan Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Papa 12. Pius'un temelini attığı Avrupa Birliği'nin asıl hedefinin Sevr'i hortlatıp Doğu ve Güneydoğu topraklarında Büyük Ermenistan'ı kurma hedefi olduğunu defalarca dile getirmişti.

İstanbul’daki Ermeni Mıhitaryan Lisesi'nin duvarına ırkçı yazı

İstanbul Bomonti semtindeki Mıhitaryan Lisesi duvarına ırkçı yazılama yapıldı. Lise, son dört ay içinde ırkçı yazılara hedef olan üçüncü Ermeni okulu. Eski CHP milletvekili Aykan Erdemir’in sosyal medya üzerinden paylaştığı görselde, okulun duvarına ‘Bir gece ansızın Karabağ’dayız’ yazıldığı görülüyor.

Ermeni sporcular, Dünya Sambo Şampiyonası'nda 5 madalya kazandı

Bulgaristan'ın Sofya şehride gerçekleşen 2016 Sambo Dünya Şampiyonası sona erdi.  Yarışmalara Ermenistan'dan katılan 12 sporcu, temsil ettikleri ülkeye toplam 5 madalya kazandırdı. Ermenistan Sambo Feredasyonundan edinen bilgiye göre, Asya Lalazaryan (48 kg sıklet), Tigran Kirakosyan (52 kg sıklet), Davit Grigoryan (82 kg sıklet), Mksim Manukyan (57 kg sıklet)  bronz madalya kazanırken, 68 kg sıklette yarışan Vaçik Vardanyan ise gümüş madalya kazandı.

Adam Carolla & Mark Geragos Invite You To A Night Of Entertainment, Food, Live Music and Drinks.


Come Join Us on November 17th 7:00pm for a night of entertainment, food, live music and drinks.
Guess who will be there.... 
Mark Geragos
Adam Carolla
Dr. Drew
ArmeniaFund
Hathaway-Sycamores Child and Family Services 10e
You just cant go wrong with a night of food, fun and entertainment. All for a great cause!
If you can't make it, maybe a friend can. Please share and recommend to family and friends. Click the link for more info, see you in just a few days!

Varlık Vergisi ve Aşkale’nin mimarları Nazilerden ders almış

Recep Maraşlı
Araştırmacı yazar Recep Maraşlı, Nazi Almanya’sının ünlü toplama kamplarından Sachsenhausen’i gezerken, kampın Türk ziyaretçileriyle ilgili insanın kanını donduran ayrıntıları keşfetti. Resmi görevle Nazi Almanya’sını ziyaret eden Halûk Nihat Pepeyi, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü; Selahattin Korkud ise Emniyet Genel Müdürlüğü Azınlıklar Şube Başkanı’ydı. Araştırmacı yazar Recep Maraşlı, Nazi Almanyası’nın ünlü toplama kamplarından Sachsenhausen’i gezerken, kampın Türk ziyaretçileriyle ilgili insanın kanını donduran ayrıntıları keşfetti.

Genocide Denial Goes Viral: 'The Promise' And The IMDB

By : Stefan Ihrig / Dr. Ihrig is an author and professor in history at the University of Haifa.
Writing this is dangerous: Speaking out on the Armenian Genocide means taking a huge risk. At the very least, it will be an exhausting experience, getting harassed online, trolled, threatened, down-rated on Amazon and publicly vilified. Until now, this was true mainly for individuals—academics, artists and activists. Now, it seems to apply to Hollywood movies, too. The Armenian Genocide remains one of the most controversial topics of 20th-century history and, even after its centennial, there is little reason to believe that controversy will come to an end and that some sort of consensus will come into being any time soon. Quite the opposite. Just in the last weeks, Turkey left the European Union’s cultural program in protest over a piece honoring the victims of the genocide by the Dresden Symphonic Orchestra which was sponsored by the program. Most recently, Turkey prevented a concert—again the very same piece—at the German Consulate in Istanbul. And now, we are in the middle of the next anti-Armenian campaign. This time its object is a Hollywood movie, The Promise, an epic focusing on the Armenian Genocide, starring amongst others Christian Bale. Yet, this time it might actually backfire and go another way.

Patrik Bartholomeos Türkçe kitap yazdı: Sırla Yüz Yüze

Rum Ortodoks Patriği I. Bartholomeos’un Türkçe olarak kaleme aldığı ve ekolojik kriz başta olmak üzere çeşitli konularda görüşlerini içeren “Sırla Yüz Yüze” adını verdiği kitabı İstos Yayıncılık tarafından yayımlandı.Patrik I. Bartholomeos’un “Günümüzün Gözüyle Ortodoksluğa Bakış” alt başlıklı kitabının editörlüklerini Haris Theodorelis-Rigas ve Seçkin Erdi yaptı. “Sırla Yüz Yüze” dünya üzerine yayılmış Ortodoks kiliselerinin birlik simgesi olan Patrik I. Bartholomeos, Türkçedeki ilk kitabı olma özelliği taşıyor. 

Ermenistan Pan-Ermeni Fonu Avrupa Teletonu başlıyor

16-20 Kasım’da Ermenistan Pan-Ermeni Fonu Fransa yerel organı 17. Avrupa Teletonunu gerçekleştiriyor. Teletona geleneksel olarak Fransa yanı sıra Almanya ve İsviçre yerel organları da katılmaktalar. Bu yıl toplanan bağış Nisan savaşı mağduru Karabağ’ın nispeten daha fazla zarar gören mahallerinin yaralarının sarılması, Suriye Ermenileri, Ermenistan’ın Tavuş eyaletindeki tarım programlarının sürdürülebilir gelişiminin teminine yönlendirilecek.

Kardeşliğe, barışa ve aşka kadeh kaldıranlar

Sevim Cebeci
“Dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir.” Bektaşi. Destek Yayınları’ndan çıkan “Ve Sonra Yol Bitti” adlı romanıyla Hüseyin Cengiz yüreğimizi yakan bir insanlık hikâyesiyle karşımızda… Hasan’ın dedesi İbrahim ile Aret’in dedesi Hıdır’ın birbiriyle nasıl bir ilişkisi olmuştu? Ya Eleni’nin dedesi Mehmet Efe’nin İbrahim ile bağlantısı nedir? Roman boyunca peşimizi bırakmayan merak duygusu artarak sürüyor. Hüseyin Cengiz, kanayan bir insanlık dramını cesur bir şekilde ele almış. Bir ayrıştırma aracı olarak hala kullanılan ırk, din ve dil ayrımını yine insanlar birbirlerine yardım eli uzatarak aşabileceklerini gösteriyor bize yazar. Genç Ermeni bir kadının, tehcirden kaçarken bebeğinin sesi duyulmasın diye bağrına basıp ölümüne neden olduğunu görünce bebeğiyle birlikte kendini uçurumdan attığında insan olmanın utancını yaşamamak mümkün değil. Sonuçta bu ve benzeri acılar bu topraklarda yaşanmış, bu acılara yananların da kimi zaman elinden bir şey gelmemiştir.

Freedom House: Türkiye'de internet özgür değil

Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House "2016 İnternet Özgürlüğü Raporu"nu yayınladı. Geçen yılki raporda "kısmen özgür" olarak değerlendirilen Türkiye, internetin özgür olmadığı ülkeler kategorisine geriledi. Raporda internetin özgür olmadığı 20 ülke arasında Türkiye ile birlikte Sudan, Suudi Arabistan, Mısır, Etyopya, Rusya, Çin, Pakistan, İran, Myanmar, Bahreyn ve Belarus gibi ülkeler bulunuyor. Türkiye'nin notu, en kötünün 100 olduğu puanlamada 58'ten 61'e çıktı.

155 yıllık kilise kime verildi

Şanlıurfa’da 1861 yılında yapılan ve kentte Süryanilere ait tek ibadethane olan Reji Kilisesi, restore edildikten sonra Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı olarak kullanılmaya başlandı. Şanlıurfa’da 1861 yılında yapılan ve kentte Süryanilere ait tek ibadethane olan Reji Kilisesi, restore edildikten sonra Eyyübiye Belediyesi’ne bağlı bir kültür merkezi ve Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı olarak kullanılmaya başlandı.

Suriyeli Ermeni öğrencilerden Ermenistan'a teşekkür mektubu

Suriye Halep kentindeki Ermeni milli ilk okulu öğrencileri Ermenistan’a teşekkür mektubu yolladılar.  Çocuklar öncelikle Ermenistan’dan gönderilen kış ceketleri için teşekkür ettiler.
Ermeni milli ilk okulunun Facebook sayfasında çocukların mektupları yayınlandı. Sevak Simonyan “Bu zor koçullarda bizi yardim etmesi için Ermenistan Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyorum. Ben de büyüyünce sizing gibi Ermeni halkını tüm çocuklarına yardım etmek isiyorum” diye yazdı.

2016 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması: Ermenistan temsilcileri 2. sırada sahneye çıkacak

20 Kasım’da Malta’nın başkenti Valetta’da düzenlenecek 2016 Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması’nda Ermenistan’ı temsil eden Meri Vardanyan ve Anahit Adamyan ikinci sırada sahneye çıkacak.

Soykırımdan kurtulan Ermeni yazarın anıları Türkçe'ye tercüme edildi

Diaspora Ermeni edebiyatının ünlü isimlerinden Antranik Dzarugyan’ın “Çocukluğu Olmayan Adamlar” başlıklı kitabı Aras Yayıncılık’tan çıktı. En çok okunan Ermenice eserlerinden biri olan “Çocukluğu Olmayan Adamlar”, Klemans Zakaryan Çelik tarafından Türkçeye tercüme edildi. 1913’te Sivas Gürün’de doğan yazar, Ermeni Soykırımı nedeniyle  düştüğü Halep Ermeni yetimhanesinde geçirdiği çocukluğunu kitabında anlatıyor.

O Kilise buraya gelecek…

86 yıl önce yıkılan Ünye’deki Aya Nikola Kilisesi, resimlerine bakılarak benzer şekilde aynı yere yeniden yapılacak. Bulunduğu adaya da ismini veren,1800’lü yıllarda Rum köylüleri tarafından ibadet amacıyla yapılan ve1930’dan sonra tamamen yıkılan kilise, Restorasyon ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik çevre düzenlemesi yaparak turizme açılacak.

Devlet dairesi gibi kilise!

Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan tarihi kilisenin bahçesinin bile mesai saatleri dışında ve özellikle hafta sonları kapatılması yerli ve yabancı turistlerin tepkisine neden oluyor. Hafta içinde birkaç görevlinin beklediği kilise, özellikle yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyarete geldiği hafta sonları ise anlamsız bir şekilde kapatılıyor. Bunun yanı sıra şehir merkezindeki ve yoldan geçenlerin rahatlıkça görebildiği tek tarihi eser olan bu kilisenin akşamları aydınlatılmamasına da yine tüm tepkilere rağmen devam ediliyor.

The Telegraph: “Şarap ülkesi Ermenistan''

İngiliz “The Telegraph” dergisi yazarı Frank Gardner Ermenistan ve dünyanın en eski şehirlerden biri olan Yerevan’ı anlatan bir makale kaleme aldı. Gardner “Tam Yerevan havaalanında bir şarap ülkesine geldiğini anladığını, çünkü terminalın önünde  20 ft yüksekliğinde  bir şişme şarap şişesi görüldüğünü yazıyor.

Agos Acun'u neden eleştirdi

TV8'de yayınlanan "O Ses Türkiye" programına geçen haftalarda Suriyeli bir Ermeni olan Garo Kurabet katıldı. Kendini tanıtan Garo Kurabet, Suriye’de doğup büyüdüğünü, yüksek lisansını Fransa’da yaptığını belirtti. Anadili Ermenicenin yanı sıra Türkçe, Fransızca, Arapça ve İngilizce bildiğini belirten Garo, Arapça bir şarkı okudu… Programın sunucusu Acun Ilıcalı Garo Kurabet'ten bir şarkı daha okumasını isteyince jüri üyesi Gökhan "Ya, bir tane değişik bir şey... Fransızca söyleyen oluyor, İngilizce oluyor, Türkçe oluyor, Arapça oluyor..." diyerek Ermenice şarkı okuması telkininde bulundu. Ancak bu sırada Acun Ilıcalı hemen araya girerek "Türkçe söyle ya sen!" dedi. Acu'nun bu refleksini eleştiren Agos gazetesi Nayat Karaköse, "Athena Gökhan, 'Ben aslında senden değişik bir şey daha dinlemek isterim' diyerek, Garo’ya Ermenice şarkı söylemesi için yol yaptı bir nevi. Fakat Acun araya jet hızıyla girerek, 'Türkçe söyle ya sen!' dedi. Gökhan’ın nazarında ve Türkiye için ‘değişik’ olan dil şüphesiz Türkçe değildi ama Acun da yüz yıldır içselleştirilmiş dürtülerle hareket ettiğinden, bu müdahale bir refleks olarak yansıdı ekranlara." diye yazdı.

Erivan’da her yıl düzenlenen 10. NATO Haftası başladı

Erivan’da bugün 14 Kasım’da 10. NATO Haftası başladı, her yıl düzenlenen etkinlik bu yıl 18 Kasım’a kadar devam edecek. Haftanın açılış töreninde Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Silahların Denetimi ve Uluslararası İlişkiler Dairesi Bşk. Gagik Hovhannisyan, Almanya’nın Erivan büyükelçisi Matthias Kiesler, Ermenistan Savunma Bakanlığı Savunma Siyaseti Dairesi Bşk. Mher İsrayelyan ve NATO Güney Kafkasya Ofisi yöneticisi, elçi William Lahue birer konuşma yaptılar.

Başepiskopos Bekçiyan’den Patriklik seçimi açıklaması

Bu konu hakkında iki önerim var; birincisi, yapılacak yeni başvuruya patriklik seçimini düzenleyen ve bizim ananelerimize uygun, kısa ve öz şekilde yazılmış bir yönetmelik eklenmeli. Unutulmamalı ki devlet, Ermeni cemaatini geçmişte olduğu gibi milli bir topluluk olarak değil, dini bir azınlık olarak kabul etmekte. Hazırlanacak olan yönetmelikte artık 1863 Nizamname’sini anmamak gerekiyor. Yönetmelik, sadece geleneksel bazı noktaları ve seçim ile ilgili bir rehber içermeli. İkinci önerim ise dört adayın fikir alışverişinde bulunması için yan yana gelmesi. Bu teklifi sizin vasıtanızla Aram Ateşyan’a iletmek isterim. Zira patriklik seçimini başarıyla yerine getirmenin hepimizin ortak isteği olduğu kanaatindeyim. Düşüncem, bu yolla refahın ve uyumun sağlanacağı yönündedir.