Etiketler

'Ermeni PKK'lılar' söylemi ve 6-7 Eylül korkusu

Serdar Korucu
'Ermeni PKK’lı' iddiası 1980’lerin ikinci yarısı ile 1990’ların ilk yarısında hem yetkililer hem de basının gündeminde geniş yer buluyordu. İthamlar sadece Ermenistan ile sınırlı kalmıyor, Türkiye’deki Ermenilere de uzanıyordu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İstanbul’daki NATO toplantısı sırasında Ermenistan Heyeti Başkanı olan milletvekili Koryun Nahapetyan’ın sorularına verdiği cevaplardan biri “PKK teröristlerinin içinde Ermeniler de var” şeklindeydi. Bu söylem 1990’larda da yaygındı ve Türkiye’deki Ermenileri de hedef alması üzerine dönemin Patriği Mesrob Mutafyan uyarıda bulunmuştu: “Kışkırtma o kadar fazla ki, biz 6 Eylül’ün ayak seslerini duymaya başladık bile…”

Azınlık gazetelerine Basın İlan Kurumundan maddi destek

Basın İlan Kurumu (BİK), Türkiye’de yayın hayatını sürdüren azınlık gazetelerine maddi yardımda bulunacak.Basın İlan Kurumu (BİK), Türkiye’de yayın hayatını sürdüren azınlık gazetelerine maddi yardımda bulunacak. Basın İlan Kurumundan yapılan açıklamaya göre, kurumun 23-25 Kasım 2016 tarihleri arasında yapılan Genel Kurul toplantısında alınan kararlardan biri de azınlık gazetelerinin durumu oldu. Lozan Barış Antlaşması kapsamında azınlık statüsünde sayılan Ermeni, Rum ve Yahudi toplulukları tarafından Türkiye'de yayınlanan gazetelere en son 2014 yılında verilen maddi destek 2016 yılı için yeniden verilecek. ( Ne yazık ki bu tip yardımlar yasal bir temele dayandırlmadığından, yönetimin iki dudağı arasında kalmakta ve istendiği zaman kesilmektedir. HYETERT)

Baf'taki bir parka "Ermeni Soykırımı" ismi verildi

Baf Belediyesi’nin son zamanlarda inşa ettiği bir yeşil alana “Ermeni Soykırımı Parkı” ismini verdiği bildirildi.

Türkiye Suriyelileri Avrupa Kapısına Koyabilir Mi?

Yıldız Yazıcıoğlu
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin sığınmacıları Avrupa’ya gönderebileceği yönündeki ve tehdit olmadığını savunduğu sözlerini uzmanlar Amerika’nın Sesi’ne yorumladı. Uzmanlara göre; bunun uluslararası hukuk açısından resmi olarak uygulanması güç. Fiilen uygulanması halinde ise Suriyelilerden çoğunluğu Türkiye’de kalmayı tercih edecek görünüyor. Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Erdoğan, aynı zamandaAvrupa Birliği Araştırmaları Merkezi Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. Her iki alanda uzmanlık çalışmalarına imza atan Erdoğan, “Ne yazık ki son birkaç yıldır Türkiye ile AB ilişkilerinde tek bir enstrüman var. O da mülteciler” dedi. Türkiye ile AB ilişkilerinde karşılıklı katkıları artık konuşamadıklarını vurgulayan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yeniden ifade ettiği kapıyı açma düşüncesini resmen gerçekleştirmenin güç olduğunu dile getirdi. Ancak bunun fiilen yapılabileceğini belirten Erdoğan, Hükümet’in Ege ve Akdeniz’de karşıya geçmeye çalışan mülteciler konusunda önlemleri kaldırabileceğini ve sınıra da insanları yığabileceğini söyledi. “Ancak karşı tarafta ‘biz bunları içeri alalım’ havası oluşmayacaktır” diyen Erdoğan, aylardır örneğin Yunan adalarındaki mültecilere Balkan rotasındaki tüm sınırlarda engelleme uygulandığını anımsattı. Bulgaristan ve Romanya gibi sınırlarda bekleyenler bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “İnsanları sınıra götürmek, başlı başına absürd bir durum. Ama diyelim ki o yapıldı. Sonrasında o insanların karşı geçebileceğine dair kim, hangi garantiyi verecek? Ben bunu anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.

Kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde «Şiddete karşı kayıtsız kalma» yürüyüşü

25 Kasım’da Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü çerçevesinde  «Şiddete karşı kayıtsız kalma» başlıklı yürüyüş gerçekleştirildi.NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, yürüyüş «Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Koalisyonu» tarafından düzenlndi. Erivan Devlet Mühendislik Üniversitesi avlusundan başlayan yürüyüş, Abovyan-Alek Manukyan-Khanjyan sokakları güzergahını takip ederek Pedagoji Üniversitesi yakınında sona erdi.

Rusya'daki güzellik yarışmasında Ermeni güzel birincilik kazandı

Rusya Federasyonu'nun Perm şehrinde düzenlenen güzellik yarışmasında, yerel Ermeni toplumunun temsilcisi birincilik kazandı. Perm'deki farklı etnik grupları temsil eden  11 güzelin yer aldığı finalde, 21 yaşındaki Ermeni Karine Ağacanyan "Perm Güzeli" unvanına layık görüldü.

Türkolog Melkonyan AP’nin Türkiye kararını değerlendirdi

Yerevan Devlet Üniversitesi’nin (YDÜ) Şarkiyat Bölümü Dekan Yardımcısı, Türkolog Ruben Melkonyan, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye-Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerini geçici olarak dondurma kararını değerlendirdi. AP kararının son dönemde Türkiye’de yaşananlardan kaynaklandığını dile getiren Melkonyan şöyle devam etti: “Avrupa  kriterlerinde gerileme, insan hakları ihlalleri, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın kişilik kültünün oluşturulması tabii ki böyle tepkilere ve kararlara yol açacaktı. Bu kurumlar Avrupa, demokrasi değerleri için sorumludur.”

Dolar'daki yükseliş nedeniyle Türkiye'nin kur farkı zararı 216 milyar TL

Yılbaşından bu yana TL'deki değer kaybı yaklaşık yüzde 19. Türk Lirası'nın Merkez Bankası'nın faiz artırımına rağmen değer kaybetmeye devam etmesi, Türkiye'nin dış dengelerine de olumsuz yansıyor. Dolar/TL 3,47 seviyesini de aşarak rekor tazelemiş durumda.

“Hayastan” fonundan Artsakh’a 15 milyon dolar bağış

“Hayastan” Panarmenian Fonu’nun “Benim Artsakh” başlığını taşıyan 19. Teleton çerçevesinde 15.428.777 dolar bağışlandı. Teleton kapsamında toplanan bağış Artsakh’ın (Dağlık Karabağ) askeri olaylar sırasında zarar gören köylerin yeniden inşası, sivil halkın güvenliği ile savunması için tedbirlerin ele alınacağı , ayrıca Artsakh’ın çok çocuklu aileler için evlerin inşasına yönlendirilecek.

Kara Cuma Başladı

ABD'de alışveriş çılgınlığı Kara Cuma başladı. ABD'de Şükran Günü'nden sonraki Cuma günü yoğun alışveriş dönemi olarak bilinen Kara Cuma indirimleri başladı. Yoğunluk nedeniyle bir akşam önceden kampanyalarını başlatan mega marketlere koşan ABD'liler, Noel ve Yılbaşı öncesi hediye alabilmek ve indirimlerden faydalanabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Yıllık alışverişin ortalama yüzde 30'unun son 2 ayda yapıldığı ülkede, ucuz ürün kapma yarışı zaman zaman izdihamlara neden olabiliyor.

Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Gününe ilişkin Ortak Açıklama

Komisyon Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Birliğin Dış İşleri ve Güvenlik Politikası Tüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Federica Mogherini, Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komisyon Üyesi Johannes Hahn, Uluslararası İşbirliği ve Kalkınmadan sorumlu Komisyon Üyesi Neven Mimica, Göç, İç İşleri ve Vatandaşlık işlerinden sorumlu Komisyon Üyesi Dimitris Avramopoulos, İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Christos Stylianides, Adalet, Tüketiciler ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinden sorumlu Komisyon Üyesi  Věra Jourová, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spordan sorumlu Komisyon Üyesi  Tibor Navracsics, ve Güvenlik Birliğinden sorumlu Komisyon Üyesi Julian King, aşağıdaki açıklamayı yaptılar: Bugün, Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Gününde 'artık yeter' diyoruz. 

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki müzakereler donduruldu

Beklenen karar çıktı. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. 107 parlamenter ise çekimser kaldı. AP’de sekiz grubun verdiği karar tasarılarından üretilen ve dokuz maddeden oluşan ortak karar metni, bağlayıcı olmamakla birlikte siyasi açıdan önemli bir belge.

Ankara: AP'nin kararı yok hükmünde

AB Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nda AB'nin Türkiye ile müzakereleri dondurma çağrısını "yok hükmünde" saydıklarını söyledi. Avrupa Birliği'ni Türkiye ile üyelik müzakerelerini geçici olarak dondurma çağıran karar tasarısını kabul eden Avrupa Parlamentosu'na (AP) Ankara'dan tepki geldi. Bombalı saldırı nedeniyle gittiği Adana'da bir basın toplantısı düzenleyen Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun kararını "yok hükmünde" saydıklarını belirterek "Böyle bir günde AP’nin vizyonsuz kararı hakkında değerlendirme yapmak istemezdim. AP’nin bugün aldığı karar hiçbir hukuki bağlayıcılığı olmayan bir karardır" diye konuştu. (Yok hükmünde demekle yok olsa mesele kalmaz da. HYETERT)

I. Zekka Ayvaz kimdir?

III. Yakup’un vefatı üzerine 11 Temmuz 1980 tarihinde yeni patrik seçilen I. Zekka Ayvaz, 2014 yılında tedavi gördüğü Almanya'da hayatını kaybetti. I. Zekka Ayvaz, 21 Nisan 1933 tarihinde Irak’ın Musul şehrinde doğdu. İlk öğrenimini Mor Tuma Kilisesi’nde tamamladı. Mor Efrem Teoloji Okulu’nda tarih, felsefe, ilahiyat ve kilise hukuku alanlarında dersler aldı. Bunun yanında Süryanice, Arapça ve İngilizce dilerini de öğrendi.

İtalya Dışişleri Bakanı: "Soykırım meselesi, bölgedeki gerginliğin artmasına sebep olmamalı"

İTALYA Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, sözde Ermeni soykırımı meselesinin, 'bölgedeki gerginliğin artmasına sebebiyet vermemesi gerektiğini' söyledi.İtalya Dışişleri Bakanı: ''Soykırım meselesi, bölgedeki gerginliğin artmasına sebep olmamalı''  dedi. Bakan Paolo Gentiloni, Vatikan Devletlerarası İlişkiler Sekreteri (Dışişleri Bakanı) Monsenyör Richard Gallagher ile Roma'da ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Avusturya’dan Türkiye’ye skandal ‘silah ambargosu’ kararı

Avusturya Parlamentosu, oybirliğiyle Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması yönünde karar aldı. Avusturya Parlamentosu'nun Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması yönünde karar aldığı öğrenildi. Avusturya’nın kararını Yeşiller Partisi vekili Berivan Aslan kişisel Twitter hesabından duyurdu.  HDP'ye yakınlığı ile bilinen Berivan Aslan, parlamentodaki 6 partinin ortak kararıyla hazırlanan kararnamenin oybirliğiyle kabul edildiğini ifade etti.

Evrensel Mantık ve Yöntem

Evrensel yasaların en önemli ürünlerinden biri evrensel mantık ve yöntemdir. Evrensel mantık ve yöntemle:
1-Bilgeler doğal kurumları evrensel ölçülerle tanıma olanağına kavuşur.
2-Bilgeler, evrensel mantık ve yöntem yardımıyla verimli-yararlı-kalıcı kurumlar yaratırlar.
Doğadaki kurumlar tanınmadan denetim altına alınamaz ve onlardan kalıcı-verimli yararlar sağlanamaz. Bunun için kurumlar değişik kümelere ayrılır ve sınırlar konur. Eğer sınır konmazsa insanlar yararlı sonuca ulaşamazlar. Örneğin, ormanlar hakkında çalışma yapan bilgeler; ormanları, değişik alt kümelere ayırmak zorundadırlar. Aksi durumda, deneyle elde edilen bilgiler karmakarışık hal alır ve insanlara yararlı olamaz.

CHP’den Avrupa Parlamentosuna Çağrı: “Müzakereleri Askıya Almayın”

ANKARA - CHP, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına ilişkin yapılacak kritik oturum öncesinde “müzakereleri askıya almayın” çağrısı yaptı. CHP İstanbul Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Selina Doğan, müzakelererin askıya alınmasının anti demokratik uygulamalarda ısrar eden AKP’nin elini güçlendireceğini belirterek AB parlamenterlerin tasarıya “hayır” oyu vermelerini istedi.

ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՈՒԻ ԳՈՅԱՎԻՃԱԿԸ

          ՄԻ քանի օրեր առաջ իրաւաբանական գործերուս բերումով կը գտնուէի Կլէնտէյլի դատարանի գրասենեակներէն մէկուն մէջ, ուր դէմ յանդիման եկայ վերը երեւցող ցուցատախտակին:  Պարտաւոր էի սպասել որպէսզի դատարանի պաշտօնեան ինծի փոխանցէր յատուկ դատական թղթածրար մը: Մինչ այդ սակայն, հակառակ սենեակի զովութեան, սկսայ քրտնիլ եւ ահաւոր փոթորիկ մը կուտակուեցաւ մէջս: Ո՞վ կատարած է այս ոճիրը, հարց կու տայի ինզինքիս:  Այս հայահոծ գաղութին մէջ ինչպէ՞ս կրնայ նման ողբերգութուն մը դրսեւորուիլ:

Irak Kürdistan Bölgesinde Ermeni Soykırımı konulu festival

1915'te Osmanlı İmparatorluğunda gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı, Irak Kürdistan Bölgesinin Süleymaniye şehrinde yapılan Edebiyat Festivalinin baş konusu oldu. Dört günlük festivalde her seferinde Kürdistan'la bağlantıları olan herhangi bir ülkenin edebiyatı konu alınıyor. Bu sefer  ise  seçim, Ermeni edebiyatı üzerinde durmuştu.

İran Türkiye'ye Paralel Güzergâh Arayışında: Yeni Rota Ermenistan

Türkiye ile ulaşım konusunda sorunlar yaşadığını gerekçe gösteren Tahran, Avrupa'ya ulaşacak yeni güzergah arayışına girdi. Türkiye ile ulaşım konusunda sorunlar yaşadığını gerekçe gösteren Tahran, Avrupa'ya ulaşacak yeni güzergah arayışına girdi. İran Uluslararası Nakliyeciler Birliği Genel Sekreteri Gulamhüseyin Emiri, Tahran'ın izlediği yeni rotanın Ermenistan ve Gürcistan topraklarından geçerek Karadeniz üzerinden İran'ı Avrupa'ya bağlayacağını ifade etti. Yetkili, yeni rotadan yapılan deneme taşımacılığının başarılı geçtiğini duyurdu.

15 yaşındaki Ermeni grosmayster Texas Satranç Turnuvasında ikincilik kazandı

15 yaşındaki Amerikalı Ermeni grosmayster Samuel Sevian, Dallas'taki Texas Üniversitesi''nde gerçekleşen Açık Satranç Turnuvası'nda ikinci sırada yer aldı.24 Kasım'da yapılan 9. turda Paraguay'lı rakibi Guillermo Vazquez'i  yenen Sevian, kazandığı 7 puanla Turnuvanın lideri Jefri Syu'e yetişti. Fakat yapılan ek yarışmada Jefri Syu'e yenilen Ermeni grosmayster, Turnuva'da ikincilikle yetinmeye mecbur kaldı.

Amerika'da Bugün Şükran Günü

Amerikalılar bugün Şükran Günü’nü kutluyor. Genelde, aileler arasında bayram yemeği havasında geçen Şükran Günü’nün en renkli kutlaması ise New York sokaklarında yapılıyor. Macy's Mağazaları tarafından düzenlenen Şükran Günü Yürüyüşü hem turistlerin hem de New Yorklular'ın her yıl büyük bir heyecanla katıldığı bir program.

Öğretmenler Günü Kutlu OlsunDeğerli öğretmenlerimizin günün kutluyor sağlık ve mutluluk diliyoruz. HYETERT
Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

BAKIRKÖY Sevgi Yemeği

27 Kasım 2016 Pazar Günü


HDP'li Paylan: Azınlıklara Yönelik Nefret Suçları Nasıl Engellenecek?

Paylan, önergesinde 2016 yılı içerisinde İstanbul'da eğitim veren Ermeni okullarının duvarlarındaki ırkçı yazılamalar, azınlıklara ait mezarlıkların tahrip edilmesi ve Agos gazetesine tehdit oluşturan kişilerin mahkemede beraat etmesini hatırlattı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Garo Paylan, azınlıklara yönelik artan nefret suçlarının nasıl engelleneceği, azınlıklık kurumlarının güvenliğinin nasıl sağlanacağına dair Başbakan Binali Yıldırım'a soru önergesi iletti.

Ermenistan 19. Pan-Ermeni Teletonu 24 Kasım’da başlıyor

Ermenistan 19. Pan-Ermeni Teletonu «Karabağ’ım» genel başlığı altında 24 Kasım’da başlıyor. Ermenistan Pan-Ermeni Fonundan NEWS.am’e verilen bilgiye göre, bağış kampanyasında toplanan meblağlar Karabağ’ın madur olan alanlarının imarına, sivil sakinlerin güvenlik ve korunmasına yönelik etkinlikler yanısıra Karabağ’ın çok çocuklu aileleri için müstakil ev inşaasına yönlendirilecek. Ermenistan ve Karabağ’daki devam eden programlara tahsisatlar devam edecek.

Avrupalı yetkili: Herkes, Türklerin Ermenilere uyguladığı vahşeti kınamalı

Avrupalı yetkili: Herkes, Türklerin Ermenilere uyguladığı vahşeti kınamalı (fotolar)Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi  (AKPM) İzleme Komitesi'nin Ermenistan Rapartörü Alan Meale, herkesin Türklerin Ermenilere uyguladığı vahşeti ve Soykırımı kınaması gerektiğini açıkladı. Hükümetlerin gerçekten yaşananları tanıması gerektiğini dile getiren Meale “İnsanlar bilgilendirilmeli, okullarda soykırım okutulmalı ve bunların bir asla tekrarlanması için her şey yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan AP’ye meydan okudu: Yapacakları oylamanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakereleri için yapılması beklenen oylamadan çıkacak sonucun hiçbir öneminin bulunmadığını söyledi. AP genel kurulunda Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik görüşmelerinin askıya alınması görüşü ağırlık kazanmış durumda. Yarın yapılacak oylamada bu yöndeki sonuç bildirisinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Thanksgiving Blessings

You fill us, Lord
We convey our blessings to you and your family on one of the most meaningful observances of the year: Thanksgiving. How wonderful it is to live in a country that sets aside this day each year, to express gratitude for the bounties God has given us.

3 bin ‘dolar milyoneri’ yarattık

Küresel Servet Raporu’na göre 2016’da Türkiye’de hanehalkı servetinden 62 milyar dolar silinse de dolar milyoneri sayısı 3 bin 566 kişi artarak 77 bin 279’a çıktı. Ancak toparlanma 2013’e yaklaşamadı...Küresel servet kurla dalgalandı, Türkiye son bir yılda 3 bin 366 dolar milyoneri yarattı. Credit Suisse’in her yıl yayınladığı Küresel Servet Raporu’na göre kur ve hisse senetlerindeki hareket son bir yılda Türkiye’de hanehalkı servetinden 62 milyar dolar sildi. Buna rağmen Türkiye’de kişi başı servet son bir yılda 19 bin 685 dolara yükseldi. Milyoner sayısı da 3 bin 566 kişi artarak 77 bin 279’a çıktı. Dolar milyarderi listesine de iki isim daha eklendi.

Ermenistan ve Rusya arasında Ortak Projeler Yol Haritası hazırlanacak

Bilgi 22 Kasım’da Erivan’da Ermenistan Ekonomik Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Suren Karayan ve RF Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov buluşması snasında geldi. Bakanlıktan NEWS.am’e verlen bilgiye göre, Karayan bakanlıklarının başbakanla daha önceki buluşmalarında sağlanan mutabakatların hayata geçirilmesinin takipçisi olacaklarını kaydetti. Karayan, üçüncü ülkelere mal ihracatının, iki ülkede sanayinin gelişimi için iyi bir yön olabileceğini belirtti.

Rus uzman: Türkiye’deki Hristiyan mirasına ilgi göstermeliyiz

Fuad Safarov
Kültür alanında Rus-Türk ilişkilerinde bazı sorunlara dikkat çeken Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) uzmanı Türkolog İrina Svistunova, Rusya’nın Türkiye’deki Hristiyan mirasına ilgi göstermesi gerektiğini söyledi. Moskova’da gazetecilere ikili ilişkileri anlatan Rus uzman, “Rus-Türk ilişkilerinin düzelmesi, barışın sağlanması eski düzeye dönmemize ve ilişkilerimizi artırmamıza bir fırsat sağlıyor” dedi. Yine de kültürel ilişkilerde bazı sorunlar bulunduğunu ifade eden Svistunova, “Kültür alanında denge Türkiye’nin lehine. Örneğin ticari ilişkilerimizde denge Rusya’nın lehine. Fakat kültürel alanda tam tersi” diye konuştu.

Sakıp Sabancı Müzesi tarafından düzenlenen “Boğaziçi Buluşmaları” bu kez Boğaziçi’nin gayrimüslim ibadet yapılarını ele alıyor…

S.Ü Sakıp Sabancı Müzesi’nin Haziran ayında başlattığı ve Boğaziçi’ni her yönüyle ele alan “Boğaziçi Buluşmaları” konferans serisinin dördüncüsü Boğaziçi’nin gayrimüslim ibadet yapılarına odaklanıyor. Sakıp Sabancı Müzesi tarafından düzenlenen “Boğaziçi Buluşmaları” bu kez Boğaziçi’nin gayrimüslim ibadet yapılarını ele alıyor…

Trump’ın zaferinde Evanjeliklerin rolü ve İslam karşıtlığı

Prof. Dr. Özcan Hıdır
ABD seçimlerinde din, bilhassa Evanjelik Hıristiyanlar sanıldığından çok daha fazla rol oynuyor. Amerika’nın en önemli dinler tarihçilerinden Martin Marty’nin belirttiği üzere, günümüzde dini boyutu olmayan veya belirleyici unsuru din olmayan neredeyse hiç bir önemli olay yoktur. Yakından bakıldığında, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın seçilmesinde de din önemli bir unsur olmuştur. Özellikle ABD seçimlerinde din, bilhassa Evanjelik Hıristiyanlar sanıldığından çok daha fazla rol oynuyor.

Bayram Uçuşu “Noel İçin Eve Gelmek”

70 Yıl! Heathrow Havalimanı 70 nci yılını kutluyor. Bu kez yıl dönümü Noel kutlamaları ile birleşti. 25 Aralık 2016 Noel. Christmas veya Noel, Isa’nin doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı. Heathrow Havalimanı 70 yıldır insanları sevdikleri ile buluşturuyor... 25 Aralık 2016 Noel. Christmas veya Noel, İsa’nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı.

Nişanyan Davası Ertelendi

Sevan Nişanyan'ın Davası 27.04. 2017 Saat 14.00'e bırakıldı.

“Yahudi’nin uşağı Yehovacılar” Kurtuluş ve Feriköy’ün sokaklarında

İstanbul’un Kurtuluş ve Feriköy sokaklarına Yahudi karşıtı posterler asıldı.
“Yahudi’nin uşağı Yehovacılar” Kurtuluş ve Feriköy’ün sokaklarında. Sabah saatlerinde İstanbul’un en işlek semtlerinde antisemit, nefret söylemi içeren ilanları gören Türk Musevi Toplumu Başkanı İshak İbrahimzadeh, Twitter’dan “bir sabah kalkarsınız Kurtuluş & Feriköy'ün antisemit ilanlarla kuşatıldığını görürsünüz” şeklinde mesaj paylaştı ve durumu sosyal medya üzerinden Şişli  Belediyesine şikayet etti. Belediyenin söz konusu ilanları temizleyip kaldıracağını bildirmesi üzerine de İbrahimzadeh, söz konusu eylemin nefret suçu niteliği taşıdığını zabıt tutulması gerektiğini de belirtti.

AB Müzakereleri Sonlandırır mı?

Selami Kariman
Son günlerde Türkiye’nin içerde atmış olduğu bazı adımlar Avrupa birliği ülkelerini tedirgin etmiş olacak ki Türkiye ile müzakerelerin durdurulması gerektiğine yönelik arka arkaya açıklamalar geldi. Peki AB böyle bir adım atar mı, Türkiye’yi kaybetmeyi göze alır mı?...  Yarının bize ne getireceğini bilemeyiz. Belki de Avrupa Birliği diye bir şey kalmayacaktır. İngiltere’nin ayrılık kararından sonra diğer ülkelerde de birlik ile ilgili soru işaretleri oluşmaya başladı. Birlik her geçen gün kendi içinde dağılmaya doğru yol almakta. AB’nin Orta Doğu ve Terör konularında Türkiye ile farklı düşünmesi de giderek Türkiye’nin birlikten uzaklaşmasına neden olmakta. Yapılan araştırmalarda Türk halkının da AB’ye girme konusunda umutsuz olduğunu ve bu umutsuzluğunda giderek artığı görülüyor. Durum böyle olunca da AB’nin müzakereleri durdururuz tehdidi ne halk tarafından ne de siyasiler tarafından dikkate alınmamakta. Dile kolay, 60 yıla yakındır kapıda bekletilen bir ülke… (Başkalarını bilmem ama Türkiye'nin AB'ye sırtını dönmesi azınlıklar için hiç hayra alamet değil. HYETERT)

Support the Eastern Diocese on Giving Tuesday

Join the worldwide #GivingTuesday movement on Tuesday, November 29, by donating to the Eastern Diocese’s Annual Appeal campaign—the once-a-year fundraiser that helps the Diocese provide the ministries, programs, and resources that enrich life in our parishes. On November 29—the international “day of giving”—people across the world will unite in a spirit of generosity, gratitude, and giving back. Last year, #GivingTuesday raised a record-breaking amount to aid numerous charities and nonprofits around the world.

Mersin'in UNESCO gözdeleri büyülüyor

Mersin'in, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan tarihi eserleri, ziyaretçilerini binlerce yıllık tarihi yolculuklara çıkarıyor. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 321 kilometrelik sahil şeridi ve her mevsim sıcak havasıyla çeşitli yerlerden deniz tutkunlarını ağırlayan Mersin, sahip olduğu kültürel miraslarla da bölgenin "açık hava müzesi" görevini üstleniyor. Kızkalesi ve Adam Kayalar gibi dünyaca ünlü yerleri sınırlarında barındıran "Korykos Antik Kenti"nin yanı sıra, "Alahan Manastırı", "St. Paul Kuyusu ve Kilisesi" ile "Mamure Kalesi", UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor.

İnstagram’ın Ermeni kralı Dan Bilzerian, Türk şarkıcıyı ABD'ye davet etti

Instagram hesabından paylaştığı fotoğraf ve videolarla fenomen haline gelen ABD’li Ermeni Dan Bilzerian, Türk şarkıcı Nil Anka'yı ABD'ye davet ettiği ortaya çıktı. Kısa bir süre önce Bilzerian'ın Türk şarkıcı Nil Anka'ya hayran kaldığı iddia edilmişti. Söylentilere göre Anka, Bilzerian'ın dikkatini Instagram paylaşımlarıyla çekmişti.

Papa prenslerini kenar mahallelerden seçti

Papa’nın 4 kıtadan atadığı 17 kardinal göreve başladı. Katoliklerin ‘prensleri’ olarak adlandırılan kardinalleri Papa bu kez dünyanın kenar mahalleleri olarak adlandırılan Afika, Asya, Okyanusya ve Latin Amerika ülkelerinden seçti. Vatikan’da Papa Francesco tarafından seçilen 17 yeni kardinal göreve başladı. “Katolik Kilisesi’nin prensleri” olarak anılan kardinallerin arasına katılan bu isimlerin ‘dünyanın kenar mahalleleri’ sayılan ülkelerden geliyor ve yeniliklere açık kanatta bulunuyorlar. 17 yeni kardinal arasında, 80 yaşın altında olan ve bu sebeple yeni Papa seçimine katılma hakkına sahip 13 ‘seçici kardinal’ yer alıyor. 

Başbakan AK Parlamenterler Meclisi Gözlem Komisyonu Ermenistan raportörlerini kabul etti

Başbakan Karen Karapetyan bugün 22 Kasım’da Avrupa Konseyi (AK) Parlamenterler Meclisi Gözlem Komisyonu Ermenistan raportörleri Alan Meale ve Giuseppe Galati’yi kabul etti. Başbakan AK’yla işbirliğinin önemini vurguladı, Hükümet faaliyetlerinin öncelikleri ve reformlar yönünde atılan adımlarla ilişkin bilgi verdi; şu anda ekonomide var olan sorunların tanısı yönünde çalışmalar yapıldığını, bu zeminde uzun vadeli kesitte bunların çözüm adım ve işlemlerinin geliştirileceğini belirtti.

Bükreş’te Michal Hesemann’ın «Ermeni Soykırımı» kitabının tanıtımı yapıldı

Alman gazeteci ve tarihçi Michael Hesemann’ın «Ermeni Soykırımı» isimli eseri, Alexandra –Katrina Chornei çevirisiyle Romanya’nın «Meteor Pres» Yayınevi tarafından yayımlandı. Dışişlerinden NEWS.am’e verilen bilgiye göre, eserin tanıtımı 18 Kasım’da Romanya’ın en büyük Uluslararası Kitap Fuarı «Gaudeamus» çerçevesinde yapıldı. Tanıtımda tarihçi Sorin Antohi, «Historia» dergis Gn. Yayın Yönt. Yon Yonitsa, Romanya’lı Ermeni yazar Bedros Horasancıyan, Ermenistan’ın Bükreş Büyükelçisi Hamlet Gasparyan birer konuşma yaptılar. Tanıtımda Papalık Romanya naibi Başpiskopos Miquel Maury  Buendia da hazır bulundu.

Almanya, Ermenistan’a 54 milyon Avro destek verecek

Almanya, Ermenistan’a 54 milyon Avro destek gösterecek, ayrıca Ermenistan’ın bölgesel projelere katılımı için 22 milyon Avro tahsis edecek. İlgili anlaşmalar bugün 22 Kasım’da imzalandı. 22 Kasım 2016’da Ermenistan Maliye Bakan yard. Armen Hayrapetyan ve Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) Güney Kafkasya Bölgesi sorumlusu Johannes Doplef, kalkınma politikaları alanında işbirliğine yönelik Hükümetlerarası İkili İstişare sonuçlarına ilişkin Protokolü imzaladılar.

Patrik Kiril: “Kilise, Ermeni ve Rus halklarını ilişkilerini destekliyor”

Kasım’da Tüm Ermeniler Katolikosu  II. Karekin ile buluşmada Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril, kilisenin Ermeni ve Rus halklarının dostluk ilişkilerini hep desteklediğini belirtti. Rus Patriği “Halklarımıza büyük yarar getiren tarihi ilişkilerimiz bugün de halklarımızı birleştiriyor. Kardeşlik ilişkilerimizin kanıtı Rusya’da büyük sayıda Ermenilerin yaşaması. Ermeni cemaati Rus toplumun bir parçası’’ dedi.

Yerevan’da “Ermeni Soykırımı ve tazminat sorunları” konferansı başladı

22 Kasım’da Ermenistan başkenti Yerevan’da “Ermeni Soykırımı ve tazminat sorunları” başlıklı ilk konferansı çalışmalarına başladı. Ermenistan Bilimler Akademesi’nin Ermeni çalışmaları ve Sosyal Bilimler Bölümü akademisyen-sekreteri Yuri Suvaryan, konuşmada bulunurken “Bugüne kadar Soykırım’ın amaçları ile yöntemlerinin araştırması, uluslararası tanınması ilgi odağı olmuştu. Şimdi ise sorun başka bir düzeye giriyor. Soykırım yüzünden Ermeni halkı toprak, maddi, finansal, kültürel acı kayıplara uğradı” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin AB yolu: Sonun başlangıcı mı?


Paylaş
Türkiye ve AB bayraklarıImage copyrightGETTY IMAGES
Avrupa Parlamentosu bu hafta Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerini askıya alıp almamayı değerlendiriyor. Konu, bugün parlamento gündeminde, Perşembe günü ise oylamaya sunulacak. BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Kati Piri, oylamaya sunulacak metinde "Türkiye'yle üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması" tavsiyesinde bulunulacağını belirtti. Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye için kritik oturum
FT: Erdoğan'ın otoriterliği Türkiye'nin AB üyeliğini imkansız kılıyor.

“Hayastan” fonu Avrupa’da 1.340 milyon Avro bağış topladı

Pan-Ermeni “Hayastan” (Ermenistan) fonu başta Fransa’daki merkezi olmak üzere 16-20 Kasım tarihleri arasında Avrupa çapında yapılan teleton sayesinde 1.340 milyon Avro bağış topladı. Avrupa’da düzenlenen 2016 teletonuda toplanan bağışlar önceki yıla göre yüzde 1 oranla artı. Teletona da 1700 yeni bağışçı katıldı.

Sevan Nişanyan Yargılanıyor

2012 yılında kendi blog sayfasında yayımladığı bir yazıdan ötürü, “dini değerleri aşağılamak” suçlamasıyla yargılanan yazar, dilbilimci ve turizmci Sevan Nişanyan’ın davası, 22 Kasım 2016 Salı günü Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek. İstanbul 70. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın altıncı duruşması saat 14:00’te başlayacak.

Paris'te noel heyecanı başladı

Fransa'nın başkenti Paris'in dünyaca ünlü caddesi Champs-Elysees, Noel için özel olarak ışıklandırıldı. Fransa'nın başkenti Paris, Noel'e hazırlanıyor. Paris'te bulunan ve dünyanın en popüler caddelerinden Champs-Elysees, Noel için özel olarak ışıklandırıldı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve Olimpiyat Şampiyonu Teddy Riner, 2,2 kilometrelik caddenin her iki tarafında bulunan 400 ağaca yerleştirilmiş 1 milyon küçük spotun yanması için beraber düğmeye bastı.

Durduğunuz hata

Türkiye’yi yıllardır AB kapısında bekleten, müzakere adı altında dayattığı maddelerle ahlâkî ve manevî yapımızı çökertmeye çalışan Avrupa Birliği sevdası artık bir son bulmalı.... Haçlı İttifakı olan ve Müslümanlara nefretle bakan Avrupa Birliği kendi menfaatleri doğrultusundan  yıllardır Türkiye’yi AB kapılarında oyalıyor. Müzakere adı altında dayattığı maddelerle ahlaki ve manevi yapımızı çökertmeye çalışan Avrupa Birliği sevdasının artık bir son bulması gerektiği toplumda yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. AB hem yıllardır Türkiye’yi oyalıyor hem de her fırsatta Türkiye’ye aba altından sopa gösteriyor. Son olarak Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un Türkiye’ye tehdit savuran ifadeleri bardağı taşıran damla olmuştu. Açıklamalara Türkiye’den ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan sert bir açıklama gelmişti. Avrupa Birliği’ne geç kalıyorsunuz diyen Erdoğan, AB sürecini referanduma götüreceğinin sinyalini vermişti. Eğer sene sonuna kadar Avrupa Birliği’nden olumlu cevap alınmazsa AB süreci millete sorulacak. (Bu zihniyetin AB’de ne işi olur? HYETERT)