Etiketler

Ermeniler Beykoz arazisinden tazminat kazandı

Ermeniler Beykoz arazisinden tazminat kazandı

Agos Gazetesi'nin haberine göre Milli Eğitim Müdürlüğü, Beykoz’daki arazilerinin üzerinde okul olduğu için Ermenilere 27 milyon tazminat ödeyecek.

Harput’taki tarihi Kızıl Kilise’de 165 yıllık Ermenice kitabe bulundu

Elazığ, Harput’ta yapılan bir kazıda 165 yıllık Ermenice bir kitabe bulundu. Elazığ Belediyesi’nin Harput’ta bulunan tarihi Kızıl Kilise’de restorasyon öncesinde başlattığı kazı çalışmaları esnasında bulunan kitabenin bir mezar taşı olduğunu tahmin ediliyor. Kitabenin çözülmesi için çalışmaların ve incelemelerin ardından Elazığ Müzesi tarafından koruma altına alınacak.

Armen Yeritsyan’a son veda-cenaze törenine cumhurbaşkanı da katıldı

Erivan Karen Demirciyan Spor ve Sergi Sarayında bugün 16 Aralık’ta vefat eden Ermenistan Acl Durumlar Bakanı Armen Yeritsyan’a son veda töreni yapıldı. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre  törene cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da katıldı. Törende Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve diğr yüksek dereceli görevlilr hazır bulundular.  Uzun süren umarsız hastalık sonucu hayatını kaybeden mermum bakan Yeritsyan, Erivan Kent Mezarlığında toprağa verildi.Ermenistandan haberler - NEWS.amRomanya Parlamentosu'nda 3 Ermeni Milletvekili

11 Aralık'ta Romanya'da parlamento seçimleri yapııldı. Seçim sonuçlarıyla 3 Ermeni milletvekili, Romanya Parlamentosu Milletvekiller Odası üyeliğine seçildi. Romanya Ermenileri Birliği tarafından aday gösterilen Ermeni azınlığı temsilcisi Varujan Pambuccian, Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) adayı Varujan Vosganian, tekrar milletvekili olarak seçildi. Sosyal-Demokratlar tarafından aday gösterilen Lucian- Eduard Simion ise ilk defa Parlamento üyesi olarak seçildi.

Yurt dışından Ermeni çocukların yurttaşlığa alınması prosedürü kolaylaştırılacak

Ermnistan’da yurt dışından Ermeni çocukların yurttaşlığa alınması prosedürü kolaylaştırılacak. «Ermenistan Cumhuriyeti Yurttaşlık Kanunu»nda ilgili değişiklik öngören kanun tasarısı bugün 15 Aralık’ta yapılan Bakanlar Kurulu oturumunda kabul edildi.

AB, Ermenistan çevre illerinin kalkınması için Ermenistan'a 6.3 milyo Avro tahsis edecek

AB, Ermenistan çevre illerinin kalkınması için «EU for Regions» Programı çerçevesinde  7 proje için Ermenistan’a   6.3 milyo Avro hibe proje kredisi tahsis edecek. Kazanan projeler bugün 13 Aralık’ta Programa ilişkin sempozyum esnasında geldi.

Vilen Şatvoryan, Ukrayna Ermenileri Birliği başkanlığına tekrar seçildi

14 Aralık’ta «Fairmont Grand Hotel Kyiv» Otelinde Ukrayna Ermenileri Birliği (UEB) dönem sonu istişaresi gerçekleşti; ardından yapılan UEB Birliği Başkanlığına Vilen Şatvoryan  tekrar seçildi.

Devlet Sosyal Güvenlik Servisi: Ermenistan’da 307.598 yurttaş emekli aylığı alıyor

Devlet Sosyal Güvenlik Servisi (DSGS) nezdinde 13 Aralık 2016 itibarıyla emekli aylığı ve sosyal ayrdım edinme hakkı olan 463.838 kişi kayıtlı bulunmakta. Beyan 14 Aralık’a düzenlenen basın toplantısında DSGS Bşk. yard. Smbat Sahyan’dan geldi.

Treasures in the Heart

“It is probably the most famous story in human civilization—and it is certainly the most beloved,” begins the Christmas message of Diocesan Primate Archbishop Khajag Barsamian. “The story of Christ’s Nativity strikes such deep, universal chords that we tend to assume it has always held a place in human consciousness.

Google ve Twitter, Ermeni Soykırımı’nı hatırlatarak Trump’a “Hayır” dediler

Google ve Twitter başta olmak üzere ABD’nin önde gelen bilgi teknoloji şirketlerinin 200 temsilcisi, ABD’nin yeni seçilen Donald Trump’ın çok konuştuğu göçmenlerle ilgili veri tabanı oluşturmaktan vazgeçti. Önde gelen teknoloji uzmanları, Trump’a Yahudi Holokost’u ve Ermeni Soykırımı’nı hatırlatarak, bu tarihi olayların bilgi teknolojilerinin etnik ve dini kimliğe yönelik zulüm aleti olarak kullanıldığını gösterdiğini vurguladı.

Leonardo DiCaprio “Ermenistan’ın Çocukları” fonunun bağış kampanyasına katıldı

9 Aralık’ta New York’ta “Ermenistan’ın Çocukları” (Children of Armenia Fund -COAF) fonunun 13. yıllık bağış kampanyası düzenlendi. Kampanyaya destek veren Oscar ödüllü ünlü aktör Leonardo DiCaprio 65 bin dolar bağışlayıp Joe Bradley’in tablosunu satın aldı.Kampanya sırasında toplam 3.1 milyon dolar bağış toplandı.

FED faiz artırdı, dolar yükseldi

ABD Merkez Bankası, faiz oranlarını çeyrek puan artırdı. FED'in 2017'de 3 defa daha faiz artırması bekleniyor. Kararın ardından dolar, değer kazandı. Serbest piyasada Dolar/TL 3.53 seviyesine yükseldi.

Stockholm Mahkemesi, Leylani'nin Ermeni karşıtı ifadelerini ağır suç olarak nitelendirdi

"Ermeni itlerin kökü kesilecek. İtlere ölüm” diyen Leylani'ye iki yıl koşullu hapis ve para cezası verildi. Ermenistan Başbakanı'ndan Suriyeli Ermenilere: “Siz Ermenistan’da kültür değiştiniz”
Ermenistan Başbakanı'ndan Suriyeli Ermenilere: “Siz Ermenistan’da kültür değiştiniz”  Karen Karapetyan, devletin Suriyeli Ermenilere destek vermeye hazır olduğunu bildirdi.

The Beautified Project- Feat Sibil & Friends Giligya ( Kilikia)

Exactly one year ago, with the help and sponsorship of U.S. Embassy in #Armenia, #TheBeautifiedProject joined forces with Armenian singer Sibil and 4 celebrated musicians from Turkey to collaborate on a project called 'Melody for Harmony' and to perform concerts in #Yerevan and Istanbul .... Here is a cover of the famous Armenian song Kilikia performed during the concert in Yerevan.

Serj Sarkisyan: Ermenistan yönetimi asla şiddetten yana olmadı

Ermenistan sadece sözle değil, edimleriyle de asla şiddetten yana olmadı. Beyan, geçtiğimiz cumartesi Stepanakert’ta bir dizi aydınla bir araya gelen Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. «Sasna Tsrer»e ilişkin «Sasna Tsrer»e ilişkin soruya Sarkisyan şunları söyledi: ʺ2008 yılından sonra, şiddetin araç olarak kullanılmaması için her şeyi yaptık. Temmuz olayları esnasında, benim tasavvurumca, bu iktidarın gücünü gösterebileceği bir fırsattı ve hiçbir uluslararası kurum veya başka bir devlet sitem edici herhangi bir söz sarf edemezdi. Ancak biz büyük bir riske başvurarak, adım attık ve sonuçta çok az kan aktı.ʺ

Suriye Ermenilerine Yardım Fonu, Halep Ermeni toplumuna 100.000 Dolar nakletti

ABD’de faaliyet gösteren Suriye Ermenilerine Yardım Fonu (Syrian Armenian Relief Fund, SARF), Halep Ermeni toplumuna tahsis edilmek üzere Ermeni- Suriye SHDAB kuruluşuna 100.000 Dolar naklettiğini duyurdu. Kaynak, SARF’ın Halep’teki gelişmeleri yakınen takip ettikleri, kenttki insani duruma ilişkin ‘ilk el’ bilgi edinmek üzere Ermeni toplumu temsilcileriyle daimi temas içinde olduklarını kaydetmekte.

Ermenistan Başbakanı'ndan Suriyeli Ermenilere: “Siz Ermenistan’da kültür değiştiniz”

Ermenistan Başbakanı Karen Karapetyan Ermenistan’da faaliyet gösteren Suriyeli Ermeni iş adamları ile görüştü. Görüşmenin Suriyeli Ermeni iş adamlarının sorunlarını ve bunların çözüm yönlerini tartışma amacıyla düznelnediği bildirildi. İş adamları, Suriyeli Ermenilerin ekonomi entegrasyonundan sorumlu “Suriyeli Ermeni Derneği”nin faalieti, yerel üretimini teşvik etme ve ihracatı, kredi ile yasal düzenlemeler ile ilgili fikirlerini paylaştı. Başbakan Karapetyan Suriyeli Ermenilerin Ermenistan’da kalmalarına yönelik tüm projeleri destekleyeceklerini bildirerek şöyle devam etti: “Aslında siz Yerevan’da biznes ve hizmet sektöründe kültür değiştiniz ve burada sizin başarmanız bizim için çok önemli.”Devletin Suriyeli Ermenileri desteklemeye hazır olduğunu dile getiren Karapetyan, iş projelerini ve önerilerini Ermenistan’ın Ekonomi Kalkınma ve Yatırımlar Bakanlığı’na sunma çağırısnda bulundu.

Ermeni eskrimci Yana Yegoryan, Rusya'da "Yılın Sporcusu" oldu

Rusya'lı Ermeni kadın eskrimci Yana Yegoryan, "Rusya'nın Gururu" ödül töreninde "Yılın Sporcusu" unvanına layık görüldü. Ödül, 14 Aralık'ta Rusya Spor Bakanlığı'nda düzenlenen törende teslim edildi. Ermeni Eskrimci Yana Yegoryan, Rio Yaz Olimpiyatlarında hem kişisel, hem grup yarışmalarda birer altın madalya kazanmıştı.

Sait çetinoğlu: Ermeni Toplumunun Yakıcı Yaşam Mücadelesi: Kaç kişisiniz Boğos Efendi?

ararat-zuki3

Apraham Kasapyan’ın, Bu devirde, yaşlı, dünyaya veda etmekte olan bir ada­mın hayatını, onu çok sevenler bile okumaz, biliyorum. Yaşayanların vakti yok ki ölmekte olanın hayatıyla ilgilen­sinler. Bunu biliyorum, ama yine de, kendime bir meşgale olması için, hatırımda kalanları yazıya dökmeye çalışaca­ğım. Sözleriyle kaleme aldığı Tekirdağ’dan başlayan tehcir adı altındaki ölüm yolculuğu sürecinde ve ölüm coğrafyasındaki yaşam mücadelesini n gün ışığına çıkarıldığı yazarın torununun  çevirisiyle okuyucusuna sunulan Kaç Kişisiniz Boğos Efendi?[i] Başlıklı öz yaşam öyküsü, Ermeni toplumunun geçen yüzyıldaki yakıcı yaşam mücadelesinin özetidir.

Ermenistan Acil Durumlar Bakanı vefat etti

Ermenistan Acil Durumlar Bakanı Armen Yeritsyan dün akşam saatlerinde vefat etti. Yeritsyan 13 Aralık tarihinde, geçirdiği uzun süreli ağır bir hastalıktan sonra kaldırıldığı ''Nairi'' hastanesinde hayatını kaybetti. Armen Yeritsyan 56 yaşındaydı.

Rusya Başsavcı Yardımcısının görevine Ermeni atandı

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Federasyon Konseyi’nın bügünkü oturumunda emekliye ayrılan Rusya Başsavcı yardımcısı Aleksandr Zvyagintsev yerine Ermeni Sahak Karapetyan’ı atamaya karar verildi.

2016'da Sambo'da Ermenistan'a 28 madalya


Ermenistan'ı temsil eden sambo güreşçileri, 2016 yılında katıldıkları yarışmalarda toplam 28 madalya kazandı. Bu yıl Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Ermenistan'a 1 altın, 11 gümüş ve 16 bronz madalya kazandırıldı.

Üç liderden ortak açıklama

Başbakan Binali Yıldırım'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi başladı. Çankaya Köşkü'nde, saat 10.30'da başlayan basına kapalı görüşme, 13.00'te sona erdi. Görüşme sonrası ortak basın açıklaması yapıldı. Önce Başbakan Yıldırım söze girdi: "Şunu gördük ki ...

AKUT, onursal başkanı Nasuh Mahruki’nin Ermeni olmadığını ‘uzun uzun anlattı’


 KUT’un web sitesinde, derneğin onursal başkanı Nasuh Mahruki’nin Ermeni olmadığının uzun uzun anlatıldığı ortaya çıktı. Fotoğraf: woow.com.tr
Fotoğraf: woow.com.tr

Ermeni Soykırımı’nı anlatan “The Promise” filmi 28 Nisan 2017’de vizyona girecek

Ermeni Soykırımı’nı anlatan “The Promise” filmi 28 Nisan 2017’de vizyona girecek.
“Open Road Films Production” Ermeni Soykırımı’nı konu alan “The Promise”

Doğu Halep'te ateşkes ilan edildi, tahliye sabah başlıyor

Doğu Halep'teki bir Suriye askeri


Image copyrightAFP
Image captionDoğu Halep'ten tahliyenin Uluslararası Kızılhaç Komitesi denetiminde TSİ 06.00'da başlayacağı belirtildi.

Rusya ve Doğu Halep'te bulunan muhalif gruplar, bölgede kalanların tahliye edilmesi amacıyla ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı. Anadolu Ajansı, anlaşmaya Türkiye'nin arabuluculuk ettiğini bildirdi.

AZİZ HAGOP YORTUSU: NUSAYBİNLİ PATRİK AZİZ HAGOP'un ANISINA

Nusaybinli ,Aziz Hagop evrensel(ekümenik) kilisenin ,sevilen ve ünlü azizlerinden biridir,gerçekleştirdiği  bir çok mucizeler nedeniyle, kendisine "Mucizeler Yaratan"da denir.
Belgesel verilere göre, o, Ermeni kilisesinin ilk başpatriği ve katolikosu  Aziz Krikor Lusavoriç'in(aydınlatıcı) halasının oğludur. Hagop cocuk yaşlarında Kayseri'ye getirilir ve orada Hristiyan öğreti ve ilkelerine göre eğitilir, kısa bir zaman sonra Hagop kızkardeşi ile birlikte  İran'a gider,orada krallar gibi ihtişamlı bir hayat yaşar, ancak Hagop bu zengin ve ihtişamlı hayatı terk eder ve inzivaya çekilir,Nusaybine gelir, orda Maruke adında çok muhterem bir münzevi ile tanışır,ondan etkilenir . Hagop, çevre halkın çoğunun Hristiyan inancına karşı tereddütleri olduğunu öğrenir,bu nedenle kendini ,çevre halkı Hristiyanlık  ilke ve öğretileri hakkında  bilgilendirmeyi ve aydınlatmaya adar, yaşamı boyunca sayısız mucizeler gerçekleştirir, harikalar yaratır ve azizler mertebesine çıkar. 
Efsanevi anlatımlara göre, aziz Hagop  yattığı yerden,mucizeler yaratan ve şifalı ,derde  deva soğuk su kaynağı fışkırdığı , bu kaynağın hemen bitişiğinde azizin kendi adıyla anısına bir kilise inşa edildiği söylenir.
Nusaybin'in Melinidos adlı başepiskopos vefat edince,Nusaybin Başpisikoposluk tahtına Patrik rütbesiyle çıkar. Uzun müddet görev yaptıktan sonra 350 tarihinde vefat eder.
Ermeni kilisesi Nusaybinli Aziz Patrik Hagop,Münzevi Maruke ve Episkopos Melinidos un hatırlarını, kutsal Doğuş Yortusu Öncesi 50 günlük''Hisnag ''döneminde  dini ayinlerle kutlamaktadır.2016 yılında bu tarih  12 Aralık 2016 Salı gününe rastlamaktadır. 
Bu vesile ile tüm ''Hagop'' ların isim günlerini kutlar,sağlık, afiyet, huzur ve esenlikler dilerim .
                                                                                               
                                                                                                                              Dr. Med. Sarkis Adam

Kaynak:Lusamud Kilise Takvimi


ՏՕՆ  ՍՐԲՈՑՆ   ՅԱԿՈՎԲԱՅ   ՄԾԲԵՆՑԻ( Նուսայպին)
                           ՀԱՅՐԱՊԵՏԻՆ

Այս  տարի ,Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին  Սբ.Յակոբ Մծբենցի հայրապետին եւ Մարուգէի ճգնաւորի ու Մելիտոսի եպիսկոպոսին յիշատակը կը տօնախմբէ ,12 Դեկտեմբեր     2016 թուականին:
Սուրբ Յակոբ Մծբենցի( Նուսայպին) հայրապետը  ընդհանրական եկեղեցւոյ հեղինակաւոր եւ սիրուած  սուրբերէն մին է, իր կատարած  բազում  հրաշքներու շնորհիւ կը կոչուի նաեւ,"Սքանչելագործ".


Վաւերգրական աղբիւրներու համաձայն, ան, մեր առաջին հայրապետ Սուրբ Գրիգոր Լուսաւորիչի հօրաքրոջ որդին է:Մանուկ  Յակոբ կը բերուի Կեսարիա ուր կը դաստիարկուի Քրիստոնէական ոգիով, աւելի վերջ  Յակոբ իր քրոջ հետ կը տեղափոխուի Պարսսկաստան, ուր,որոշ ժամանակ մը արքայական կեանք կ'ապրի:Սակայն Յակոբ կը թողու այդ ճոխ կեանքը, կը նուիրուի  ճգնաւորութեան կեանքի եւ կու գայ Մծբեն(Նուսայպին) քաղաքը ,ուր կը հանդիպի սրբակենցաղ  Մարուգէ անունով ճգնաւորին,անկէ հոգապէս կը ներշնչուի ու կը լսէ որ, այդ կողմի ժողովուրդէն շատեր թերահաւատ են եւ կասկածով կը մօտենան Սուրբ Գիրքին, այս պատճառաւ Յակոբ իրեն գլխաւոր պարտականութիւն կը համարէ ժողովուրդը  առաջնորդել,դէպի Քրիստոնէական հաւատք:
Յակոբ իր կեանքի ընթացքին  բազմաթիւ հրաշքներ կը գործէ, կը դասաւորուի սուրբերու շարքին:
Ըստ աւանդութեան Սբ.Յակոբի պառկած տեղէն  բուժիչ եւ հրաշագործ յատկութիւն ունեցող սառնորակ աղբիւր մը բխել է,իսկ աղբիւրի կողքին յատագային սուրբի անուով եկեղեցի մը կառուցուել է:
Երբ որ, Մծբենի Մելիտոս անունով եպիսկոսը կը մահանայ , սուրբ աթոռին հետեւորդը կ'ըլլայ Սուրբ Յակոբ Մծբնեցին, երկար տարներ իր հոտը հովելէ վերջ կը վախճանի 350 թուականին:
2016 թուակիր  տարուայ համար ,Հայ Առաքելական Եկեղեցին,Մծբենցի  Սուրբ Յակոբ Հայրեպիտի,Մարուգէ ճգնաւորի եւ Մելիտոս եպիսկոպոսի յիշատակը  կը  նշէ  ,12 Դեկտեմբեր 2016 երեքշաբթի օր.
Այս առիթով,սրտանց ու ամենաջերմ բարեմաղթանքներով կը շնորհաւորենք մեր սիրելի Յակոբներու անուանակոչութեան տօնը.
                                                                                                         Տքթ.Սարգիս Ատամ.
Օգտագործուած Ակ: Լուսամուտ Եկեղեցական Օրացոյց.

Treasures in the Heart

What follows is the Christmas message of Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of America. (To read the message in Armenian, click here.)

İsveç’te ilk cemevi açılıyor

İsveç’te yaşayan Aleviler, Uppsala ilinde ilk cemevini açmak için bir gece düzenledi. İsveç'te yaşayan Aleviler İsveç'in "Bir tuğla da siz koyun" kampanyası kapsamında dayanışma ettkinliği düzenledil. Etkinliğe, İsveç'in ilk cemevinin kurulmasına destek vermek için yüzlerce kişinin yanı sıra İsveçli yerel politikacılar ve milletvekilleri, Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu yöneticileri, HDP Milletvekili Mahmut Toğrul ve CHP Milletvekili Neceti Yılmaz ile Alevi Dedesi Mustafa Mısır konuşmacı olarak katıldı.

İstanbul Beşiktaş’ta patlama: Yaralılar var

İstanbul Beşiktaş’ta patlama: Yaralılar var. İstanbul’da 22.30 sularında art arda iki patlama sesi duyulduğu öne sürüldü. İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena Stadı yakınında bir patlama meydana geldiği iddia edildi. Lig TV muhabiri ise canlı yayında verdiği bilgide Süzer Plaza çevresinde bir aracın yandığını ve silah sesleri duyduklarını bildirdi. Olay yerine çok sayıda polis ve ambulans ekibi sevk edildi.

Nobel Ödülleri törenle sahiplerine verildi

default

Nobel Ödülleri bugün Stockholm’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Bob Dylan ise Nobel Edebiyat Ödülü’nü almaya gitmedi. Kolombiya Devlet Başkanı Santos Oslo’daki törenle Nobel Barış Ödülü’nü aldı.

Ermeni Patrikhanesi 113 yıllık kayıp tablonun peşinde

İstanbul Ermeni Patrikhanesi, hasta Patrik Mesrob Mutafyan 2000’de Ermeni bir ressama yenisinin yapılması için verdikten sonra kaybolan 113 yıllık tablonun izini Ermenistan’da buldu. Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, 500 bin Euro’ya satılmak istenen tablonun satışını durdurduklarını belirterek, “Satışı yapan kişi, Ayvazovski’nin tablosu olduğunu öne sürmüş. Ancak tablo Ermeni ressam Haçaduryan’a ait” dedi

Karabağ Ombudsmanı Nisan’da Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin yaptığı savaş suçları içeren raporu açıkladı

Santos Nobel Barış Ödülü’nü aldı

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos bugün Oslo’da düzenlenen törenle Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Santos törende yaptığı konuşmada, Kolombiya’nın imkânsızı başararak savaşı sona erdirdiğini söyledi.

Anayasa değişikliği teklifi TBMM'ye sunuldu!

AKP ve MHP değişiklik teklifi hakkında daha önce uzlaşmıştı. AKP ve MHP'nin uzlaştığı Anayasa teklifi Meclis Başkanlığı'ndan önce MHP'ye sunuldu.
Ayrıntıları netleşen pakette cumhurbaşkanının parti üyeliği ve cezai sorumluluğunun ne zaman devreye gireceği belli olurken seçim tarihinden AYM, HSYK ve MGK'nın yapısına kadar önemli değişiklikler öngörülüyor AKP, 'başkanlık anayasası' üzerindeki çalışmalarını tamamladı.