Etiketler

Fransa’da şok: ‘Ermeni soykırımı’ yoktur diyenlere hapis ve para cezasının önü açıldı

Fransa’da sözde ‘Ermeni soykırımı’ iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Ulusal Meclis’te kabul edildi. Fransa parlamentosu, “eşitlik ve vatandaşlık kanunu”nda değişiklikle “savaş, soykırım ve insanlık suçlarının inkarı ve sıradanlaştırılması” konusundaki cezanın kapsamının genişletilmesini onayladı. 
Böylece 2012 yılında Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği, Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa, farklı bir yasa kapsamına alınarak yasalaştırılmış oldu.

Sevan Nişanyan’ın İndex on Censorship Dergisi Röportajı

Index:  Siz ne tür bir yazarsınız? 
SN:  Tanınmama vesile olan başlıca eserim, şimdi üçüncü baskıda olan Türkçe etimolojik sözlüğüm.  Yirmi seneyi aşkın süredir bıkmadan çalışıyorum bu sözlük üzerinde.  Hapisteki birinci senem boyunca üzerinde çalışmaya bol bol vakit bulduğum bir sonraki baskısı 1500 sayfayı geçecek.  Türkçe tarihsel dilbilimi alanında böyle bir çalışma daha önce pek denenmiş değil.  Yaptığımın kapsam değil ama önem açısından etmolojide Skeat gibi İngiliz öncülere veya leksikografide Oxford İngilizce Sözlüğünün editörü James Murray’e benzer olduğuna inanmak isterim.

HDP'li vekil, Anayasa Komisyonu'nu için Noel tatili istedi

Hülya Karabağlı
HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin sürdüğü Anayasa Komisyonu Başkanlık Divanı’ndan yarın Hristiyan alemi için İsa’nın doğuşu olduğu inanışı sebebiyle kutlanan 25 Aralık günü nedeniyle Noel bayramı molası verilmesi önerisinde bulundu. AKP, CHP ve HDP’de 5 Hristiyan milletvekili olduğunu hatırlatan Dora, "Türkiye'nin değişmesi anlamında, hem Hristiyan âleminin bayramını kutlamak hem de 25’i pazar günü Komisyonu da tatil etme önerisini, Başkanlık Divanına ve bütün vekillerimize bu vesileyle öneriyorum” dedi. Dora’nın Noel tatili önerisine AKP’li komisyon Başkanı Mustafa Şentop’un bugünkü toplantıda yanıt vermesi bekleniyor.

Cemaatlerde saldırı alarmı

Bazı tarikat ve cemaat liderlerinin haftalık toplantılarını iptal etme nedeninin polisten gelen saldırı uyarısı olduğu ortaya çıktı. Ermeni ve Rum Patrikhaneleri, Musevi Cemaati ile Alevilere ise bir uyarı gitmediği öğrenildi. Bazı dini cemaat ve tarikat liderlerinin, önceki gece sosyal medya hesaplarından haftalık sohbet toplantılarının iptal edildiğine ilişkin duyurular yayımlamasının polisten gelen talep doğrultusunda, güvenlik tedbiri amacıyla olduğu öğrenildi. Emniyet kaynakları, diğer İslamcı yapılar ile gayrimüslim cemaatleri ve Alevilerin kurumlarına da benzer uyarıları yaptıklarını belirtti. Ancak Ermeni ve Rum Patrikhaneleri, Türk Musevi Cemaati ile Alevi kurumlarına şu ana dek herhangi bir uyarı gitmediği öğrenildi.

Halep’te, kentin teröristlerden kurtarılması kutlanıyor

Suriye Ordusu ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığınının Halep’in teröristlerden kurtarıldığını, istikrar ve güvenliğin tesis edildiğinin duyurması üzerine halk sokaklara dökülerek Suriye Ordusunun zaferini kutladı. 

Ermeni kuyumcular İsrail Elmas Haftasına katılacak

13-16 Şubat’ta Ermeni Kuyumcular Derneği’nin (Armenian Jewelers Association, AJA) heyeti İsrail Elmas Borsası konuğu olarak İsrail’de düzenlenecek 6. Uluslararası Elmas Haftası’na (International Diamond Week in Israel, IDWI) katılacak. İsrail Borsası ile işbirliği memorandumu imzalanacak. İsrail Elmas Borsası başkanı Yoram Dvash, 6. Uluslararası Elmas Haftası’na Ermeni heyetinin katılmasının önemli olduğunu vurgulayarak “Ermeni kuyumcular eşsiz ve eski bir mirasa sahip. Ermeni ustaların dünyanın kuyumculuk sanayisinde büyük katkıları var. Ermenistan Kuyumcular Birliğinin, İsrail Elmas Borsası’ın işbirliği önerisini kabul ettiği çok sevindirici” dedi.

IŞİD, kilise listesi yayımlayıp saldırı çağrısı yaptı

IŞİD, ABD'de binlerce kilisenin adresini yayımlayarak sempatizanlarına saldırı çağrısı yaptı. IŞİD, ABD ve Avrupa'da yaşayan sempatizanlarına Noel'de kilise, otel, kafe, market gibi halka açık yerlere saldırılar düzenlemesi çağrısı yaptı. Vocativ'in haberine göre IŞİD, ABD'de binlerce adres yayımlayarak sempatizanlarına hedef listesi çıkarttı.

Dışişlerinden Fransa’ya "Ermeni soykırımı" tepkisi

Azerbaycan/Bakü/Trend Haber Ajansı Türkiye Masası
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen ’Basın Özgürlüğü Kanununa’ ilişkin düzenlemeyle ilgili yazılı açıklamada bulundu. Fransa Parlamentosu’nda kabul edilen, ’soykırımı inkar suçunun’ kapsamının genişletilmesine yönelik yasa değişikliğinin, Bakanlık tarafından daha önce konuyla ilgili yapılan açıklamalarda da işaret edildiği üzere, ifade özgürlüğünün hukuka aykırı şekilde sınırlanması riskini doğurabileceğini belirten Müftüoğlu, "Ayrıca, çok sayıda Fransız parlamenter ve hukukçu, sözkonusu düzenlemenin, Fransız ceza mevzuatına yenilik getirmemesi ve ceza hukukuyla bağdaşmayan muğlak unsurlar içermesi nedeniyle yasa tekniğiyle de bağdaşmadığı görüşündedir.

Noel Pazarı Saldırısının Zanlısı Öldürüldü

Cem Dalaman
Çarşamba gününden bu yana Avrupa çapında aranan zanlının, Fransa’daki Chambéry’den trenle İtalya’nın Torino kentine geçtiği, oradan Milano’ya devam ettiği ve istasyonda kimlik kontrolü yapılması üzerine aniden ili polis görevlisin ateş açtığı ve karşılıklı çatışmada ölü olarak ele geçirildiği açıklandı. İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti konuyla ilgili açıklamasında parmak izleri ve DNA’larının karşılaştırılmasından sonra, öldürülen kişinin Anis Amri olduğundan şüphe duyulmadığı bildirdi.

Bakan Karayan: “Yılı ekonomik büyüme ile kapatıyoruz”

Ermenistan Ekonomik Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Suren Karayan Avrasya Ekonomik Birliğine (AEB) Ermenistan’ın üyeliğini olumlu olarak değerlendirdi.  Gazetecilere konuşan Karayan “AEB’e üyeliğimizi olumlu bir adım olarak görüyorum,  çünkü AEB ülkelerine iharcatta artış kaydedildi.'' dedi.

2016'da Ermeni sporcular, uluslararası yarışmalarda 48'i altın toplam 170 madalya kazandı

2016 yılında Ermeni sporcular, farklı yaş grubların katılımıyla gerçekleştirilen Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında, 4'ü olimpiyat madalyası olmak üzere toplam 170 madalya kazandı. Ermenistan Spor ve Gençlik Bakanlığının Enformasyon ve halkla İlişkiler Servisinden yapılan açıklamaya göre, Rio De Janeiro'da gerçekleştirilen 31. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, 20 yıllık aradan sonra Ermenistan'a olimpiyat altını kazandıran, Greko-Roman güreşçi Artur Aleksanyan oldu. Greko-Roman güreşçi Mihran Harutyunyan, halterciler Simon Martirosyan ile Gor Minasyan ise Olimpiyat Oyunları'nda gümüş madalya kazandı.

Torosyan Tarışmasında Yeni Bir Aşama

Edhem Eldem Yüzbaşı Torosyan’ın anılarının niçin uydurma olduğu iddialarını yeniden yazdı. Ana iddiası Osmanlı Belgelerinin sahte olması, buradan hareketle tüm anının uydurma olduğunu ileri sürüyor; Taner Akçam ve Ayhan Aktar bu iddialara cevap veriyorlar. Onların iddiası da, yeni araştırmalarla, Torosyan’ın anısında verilen ve yanlış olduğu zannedilen bir çok bilginin bile doğru olduğunun açığa çıktığı ve bu yeni bilgiler ışığında resmi tarih bilgilerinin bile düzeltilmesi gerektiği... Yani onlara göre, “sahtelik” iddiası artık bir iddia değil bir komedi...

Ermenistan Hükümeti, Avrasya Birliği Gümrük Yasa Taslağını onayladı

Ermenistan Bakanlar Kurulu 22 Aralık’ta yapılan oturumunda Avrasya Birliği Gümrük Yasa Taslağını onayladı. Devlet Gelirler Komite Bşk. Vardan Harutyunyan, Yasanın tamamıyla elektronik beyan sistemine geçilmesini öngördüğünü ifade etti. Bu durumda ticari süreç kolaylaşacak, gümrük görevlileri ise nakledilen malları daha iyi takip edebilecekler. Ermenistan’ın tamamıyla elektronik beyan sistemine geçmek üzere 2020 yılına kadar zamanı var.

Samsun'un ünlü camisi ve okulu, bir zamanlar Ermeni kilisesiydi

Samsun'un en eski mahallerinden olan Selahiye Mahallesi'nde Cumhuriyetten önce binlerce Ermeni yaşıyordu. Cumhuriyetten önce Trabzon'a bağlı bir sancak olan Samsun merkezde 10 binin üzerinde Ermeni yaşıyordu. Ermeni vatandaşların çok büyük kısmı ise Selahiye Mahallesi'nde ikamet ediyor. Mahallede bulunan bazı evler hala o dönemin izlerini taşıyor. Samsun Yerel Tarih Grubu Başkanı Emin Kırbıyık'ın verdiği bilgilere göre, Selahiye Mahallesi'ndeki 30 Ağustos İmam - Hatip Ortaokulu ve Selahiye Camii o dönem Ermeni Kilisesi olarak kullanılıyordu. 30 Ağustos'un yanında bulunan Gazi Paşa İlkokulu ise kilise papazının lojmanı ve Ermeni yetimhanesiydi.

Kürt, Ermeni ve Kıbrıs halkının karşı karşıya kaldığı sorunları Amed Film Festivalinde

Kürt, Ermeni ve Kıbrıs halkının karşı karşıya kaldığı sorunları Amed Film Festivalinde Baskılar ve yasaklamalar nedeniyle daha önce ertelenmiş olan Amed Film Festivali, Kuzey Kıbrıs dahil birçok ülke ve şehirlerde "Sınırsız Sinema" sloganıyla başlatıldı. Lefkoşa, İstanbul, Van, Êlih (Batman), ve İtalya’da gerçekleştirilecek olan festival sırasında, halkların özgürlük mücadeleleri, direniş çeşidlerine vurgu yapan filmler gösterilecek.

Mülkiye Müfettişi Yıldız: Jandarmada Kavga Çıkınca Konuşmaya Başladılar

Dink cinayetinde davası duruşmasının bugünkü celsesinde, dönemin Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız'ın çapraz sorgusuna tamamlandı. Dink cinayetinde aralarında Ramazan Akyürek, Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler ve Engin Dinç’in de bulunduğu kamu görevlileri hakkında açılan dava İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Türk ya da Türkiyeli? Türkiye'de kimlik tartışması

Arus Yumul /Sosyolog
Osmanlı İmparatorluğu kendini, her ne kadar bir eşitlikten sözedilmese de, çok-etnikli ve çok-mezhepli görüyorken, Türkiye Cumhuriyeti kimlik, din ve kültür bütününde tek bir kimlik dayatmıştır. Başta Kürtler olmak üzere bir dizi grup Türk ulusal kimliğine asimile edildiler. Gayri-Müslim Hıristiyan ve Yahudi azınlıklar ise sembolik olarak bu ulusal aidiyetin dışında bırakıldılar. Bilgi Üniversitesi öğretim görevlilerinden, sosyolog Arus Yumun ile Türk ve Türkiyeli arasındaki tartışmayı ele aldık.Türk vatandaşlarından söz etmek genelde, ayrıcalıklı kimlik adına 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünün de işaret ettiği azınlıkların asimilasyonunu savunmak demektir. Buna karşılık, Türkiye vatandaşlarından bahsetmek, vatandaşlık aidiyeti ve çoğunluk kültürü, çoğulcu ve çokkültürlü kimlikten yana ayrıştırmak demek.

The Armenians and the Warlpiri: two genocides that sparked a pilgrimage to the outback

Paul Daley
Descendants of two disparate massacres on opposite sides of the world find common ground deep in the heart of Warlpiri country  Armenian protestors  ‘In Australia, at least, the Anzac story has eclipsed the history of what happened to the minority Armenian Christians, about a million-and-a-half of whom died in Ottoman purges.’ Photograph: Edmond Terakopian/PA

Turkey: Linguist finds himself locked up for free speech

BY John Butler
Linguist and newspaper columnist SEVAN NIŞANYAN has found himself locked up for 16 years after being subjected to a torrent of lawsuits. Researcher JOHN BUTLER managed to interview him for the winter 2016 issue of Index on Censorship magazine. Well-known linguist Sevan Nişanyan will not be eligible for parole in Turkey until 2024. Locked up in the overcrowded Turkish prison system, he has found his initial relatively short jail sentence for blasphemy getting ever longer as he has been subjected to a torrent of “spurious” lawsuits on minor building infringements related to a mathematics village he founded.

Gürcistan ve Ermenistan savunmada işbirliği yaptı

Gürcistan ile Ermenistan arasında savunma alanında bir yıllık iş birliği anlaşması imzalandı. Gürcistan ile Ermenistan arasında savunma alanında iş birliği anlaşması imzalandı. Gürcistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gürcistan Savunma Bakanı Levan İzoria, Ermeni mevkidaşı Vigen Sarkisyan ile başkent Tiflis'te bir araya geldi. Basına kapalı yapılan görüşmede, bölgedeki gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı. Baş başa görüşmenin ardından düzenlenen heyetler arası toplantıdan sonra İzoria ve Sarkisyan, iki ülke arasında savunma alanında bir yıllık iş birliği anlaşması imzaladı.

2017’de Ermeni Çalışma Grubu AB’yle «Ortak Sema»ya katılıma yönelik müzakerelere başlayacak

2017’de Ermeni Çalışma Grubu AB’li partnörleriyle AB’yle Ortak Hava Sahası «Ortak Sema»ya katılıma yönelik müzakerelere başlayacak. Byan bugün 20 Aralık’ta düzenlenen basın toplantısında Başbakanlık Sivil Havacılık Daire Bşk. Sergey Avetisyan’dan geldi. Aralık başında Ermenistan-AB yeni Çerçeve Anlaşmasına ilişkin müzakere olağan etabında Erivan «Ortak Sema»ya ilişkin müzakerelere başlanması yetkisi edindi ve önümüzdeki yıldan itibaren bu müzakereler başlayacak.

Savunma Bakanı: Gümrü’de Ermeni-Rus Savunma Sanayi Kompleksinin tesisi günceldir

Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan, Lenta.ru’ya bir röportaj verdi: Sarkisyan ʺBölgede Rus varlığı ve iki ülke arasında askeri-siyasi işbirliğinin derinleştirilmesi en önemli caydırıcı etmendir, bunlar askeri işlemlerin tekrar başlamasını engellemekte, bölgede istikrar ve güvenliğin korunmasına katkıda bulunmaktadırʺ dedi.

Türkiye casusluk iddiaları üzerine Lahey'deki diplomatını geri çağırdı

Türkiye, Hollanda'da casusluk faaliyetleri yürüttüğü suçlamasıyla karşı karşıya olan Lahey'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde görevli bir diplomatını geri çağırdı.  Niederlande Binnenhof, Den Haag (Getty Images/AFP/S. Koning). Hollanda hükümeti, Türkiye'nin, 15 Temmuz darbe girişimine Hollanda'da sempati duymuş olabilecek isimlerin olduğu bir liste hazırlamakla suçlanan diplomatı Yusuf Acar'ı merkeze geri çağırdığını açıkladı.

Yılın en iyi futbolcusu yine Henrikh Mkhitaryan

Ermenistan Futbol Federasyonu “Yılın en iyi futbolcusu’’ için yapılan oylamanın sonuçlarını açıkladı. Oylamada 245 puan toplayan Ermenistan futbol milli takımı kaptanı ve İngliz devi Manchester United'in orta saha oyuncusu Henrikh Mkhitaryan 6. kere yılın en iyi futbolcusu unvanını kazandı.

Serj Sarkisyan ve Hasan Ruhani’nin Ortak Duyurusu

Devlet başkanları Serj Sarkisyan ve Hasan Ruhani, iki halkın asırlara uzanan dostluğu üzerine kurulu yüksek düzeyli ilişkiler vesilesiyle memnuniyetlerini ifade ettiler, ikili ilişkileri daha da genişletme yönünde kararlılıklarını yeniden teyid ettiler. Ermenistan Cumhuriyeti ve İİC cumhurbaşkanları iki ülke 22-24 Aralık 2015 Erivan ve 4-5 Aralık 2016’da Tahran’da gerçekleşen Hükümetlerarası Ortak Komisyon oturumlarında sağlanan mutabakatlar olmak üzere ortak komisyon faaliyetlerinin önemini belirttiler ve bunların hayata geçirilmesinde takipçiliğin altını çizdiler.

Basmane'deki Ermeni, Rum ve Yahudilerin tarihi mirası kayboluyor

Agora Antik Kenti, Kemeraltı Çarşısı, Rum evleri, sinegoglar, kiliseleriyle tarihi mirasa ev sahipliği yapan Basmane'nin zenginliği gözardı edildi. Tarihi ve kültürel bir mirasa sahip olan İzmir'in Basmane semtinin neredeyse tamamı 1842 ve 1922 büyük İzmir yangınlarında büyük hasar görmüş. Zamana direnen bu tarihi yapıların bir kısmı hala ayakta dururken, bakımsızlıktan kaynaklı harabeye dönen birçok tarihi yapıyla, her sokağı tarih kokan semtin göz ardı edilen zenginliği de giderek kayboluyor. 

Almanya Anayasa Mahkemesi, Ermeni Soykırımı kararına karşı başvuruları reddetti

Almanya Federal Anayasa Mahkemesi, Bundestag tarafından kabul edilen Ermeni Soykırımı kararına karşı başvuruları reddetti. Türkiye uyruklu olup Almanya'da ikamet eden 8 kişi tarafından ayrı ayrı Almanya Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurular, işleme konulmadan aynı gerekçeyle reddedildi. 19 Aralık'ta açıklanan ilgili mahkeme kararlardan birisinde, yapılan başvuruda, Bundestag kararıyla temel insan haklarının veya kanunun ihlal edildiğinin inandırıcı bir şekilde açıklanmadığına işaret edildi. Karlsruhe Mahkemesi'ne göre, Almanya'da yaşayan Türk kökenli vatandaşların haklarının ihlal edilmesi "muhtemel sayılamaz."

Noel pazarlarında sıkı güvenlik önlemleri

Berlin'de bir Noel pazarını hedef alan ve 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırının ardından Almanya çapında Noel pazarlarındaki güvenlik önlemleri artırılıyor. Almanya'da polis, Berlin'de düzenlenen saldırının ardından Almanya'nın birçok yerindeki Noel pazarlarında güvenlik önlemlerini artırıyor. Berlin İçişleri Senatörü Andreas Geisel'in sözcüsü, Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada başkentte daha fazla polisin devriye gezeceğini ve büyük Noel pazarlarının girişlerinin beton bloklarla kapatılacağını bildirdi.

Ermenistan Savunma Bakanı: "Türkiye'nin, Karabağ konusunda Azerbaycan'a destek vermeye devam ettiğini kaygıyla kaydediyoruz"

Ermenistan  Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan, Yunan  mevkidaşı Panagiotis Kamenos ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kamenos, "Yunan silahlı kuvvetleri, Ermeni silahlı kuvvetlerini gerçek kardeş olarak kabuL ediyor. Çünkü iki halk, yan yana zor dönemlerden geçti ve ikili işbirliği, bölgesel gelişmelere bakmaksızın devam edecek." ifadelerini kullandı.

Karlov’u son yolculuğuna Patrik Kirill uğurlayacak

Rus Büyükelçi Karlov'a suikast (81) 0 261 0 0 Ankara’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un cenaze töreninin Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill tarafından yönetileceği belirtildi.

Serj Sarkisyan Rus büyükelçiye saldırıyı şiddetle kınadı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Rusya Sedvlet başkanı Vladimir Putin'e taziye mesajı gönderip Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik silahlı saldırıyı kınadı.
Ermenistan Cumhurbaşkanlığı basın servisinden verilen bilgiye göre Serj Sarkisyan saldırıyı şiddetle kınayıp büyükelçi Karlov'un ailesine ve yakınlarına başasağlığı diledi.

Şükrü Yıldız: Albay Ali Öz'ün de Görevden Alınması için Yazı Yazdım, Almadılar

Yeniden görülen Dink davasında, Dink cinayetiyle ilgili hazırlanan ön inceleme ve araştırma raporlarını düzenlemekle görevli olan dönemin Mülkiye Başmüfettişi Şükrü Yıldız’ın savunması alındı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın dokuzuncu celsesinin ikinci duruşması görüldü.

Almanya İle Noel Yasağı ve Casusluk Gerginliği

İstanbul Lisesi'nde Noel ve Hristiyan kültürünün işlenmesinin yasaklandığı iddiaları Almanya-Türkiye ilişkilerinde yeni bir gerilime neden oldu. Ayrıca Almanya’da görevli imamların “casuslukla” suçlanmasından sonra, 31 yaşındaki bir kişi de MİT adına Kürt İstanbul Lisesi'nde Noel ve Hristiyan kültürü konusunun işlenmesinin yasaklandığı iddiaları Almanya-Türkiye ilişkilerinde yeni bir gerilime neden oldu. Çok sayıda Alman politikacı Noel yasağı iddialarına sert tepki gösterirken, İstanbul Lisesi yönetimi iddiaları yalanladı.

Karlov'un cenazesi Moskova'ya gönderildi

Karlov dün uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Ankara'da dün akşam uğradığı silahlı sonucu yaşamını yitiren Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un naaşı Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen törenle Moskova'ya uğurlandı.

Avrasya Tüneli’nin resmi açılışı yapıldı

Tünelin geçiş ücretleri de belli oldu. İstanbul’un iki yakasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştiren Avrasya Tüneli’nin resmi açılışı yapıldı. Tünelin acılışıyla Kazlıçeşme-Sarayburnu/Harem-Göztepe arası 15 dakikada geçilebilecek. Tünelin deniz tabanının altında kalan 5,4 kilometrelik bölümü iki katlı tünel ve bağlantı tünellerinden oluşuyor. Toplam uzunluk ise 9,2 kilometre. Tünelde hız sınırı saatte 70 kilometre.

Lübnan’ın yeni hükümeti belli oldu: 2 Ermeni bakanı var

18 Aralık’ta Lübnan Cumhurbaşkanlığı’nda yeni hükümet üyelerinin isimleri açıklandı. Daha önce Lübnan basının tahmin ettiği gibi yeni kabinede yer alacak 30 bakandan 2’si Avetis Kitanyan ve Jean Oğasabyan Ermeni Cemaati’ni temsil ediyorlar.

Ermeni Soykırımı'nın inkarını yasaklamak yerine tazminat davaları açılmalı

Uluslararası hukuk uzmanı, Paris Üniversitesi araştırmacı ve hukuk danışmanı Philippe Raffi Kalfayan, Ermenistan kaynaklı "Panorama.am"e konuştu... "İleri gitmemiz, mukabil saldırıya başlamamız, tazminat davaları açmamız gerek. Kaybedilen mülkleriyle ilgili belgeleri olan her Ermeni birey, her Ermeni kurum Türkiye'ye giderek yerel mahkemelerde davalar açmalı. Şuanda Türkiye adli sisteminde birkaç benzeri davalar görülüyor" diyen Kalfayan, bu çerçevede kolektif davaların da açılması gerektiğini vurguladı.

2017'ye Vomank İle Merhaba


İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 21 Aralık'ta Erivan’ı ziyaret edecek

IRNA Ajansının verdiği habere göre, Ruhani Ermenistan’a yapacağı bir günlük ziyareti esnasında Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan’la işbirliğinin pekiştirilmesi, komşu ve bölge ülkeler arasında işbirliğinin derinleştirilmesine ilişkin konuları irdeleyecekler.

Hukukçu Robertson Kudüs Üniversitesi’nde Ermeni Soykırımı hakkında konuştu

Ünlü İngiliz hukukçu Geoffrey Robertson Kudüs İbrani Üniversitesi’nde “Soykırımın inkarı ve Ermenistan” başlıklı bir konuşma yaptı. Robertson’un konuşması 18 Aralık’ta Kudüs İbrani Üniversitesinin hukuk fakültesinde gerçekleştirildi. Etkinliğin düzenleyicilerinden Julie Gal, soykırımları inkara karşı, ifade özgürlüğü ve gazeteciler ile insan hakları alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını savunmaya yönelik mücadelede Robertson’un rolulünlün bugün de çok büyük olduğunu bildirdi.

Ermeniler gittikten sonra bereket kalmadı

Ermenilere ait 2 kilise ve 1 manastırın bulunduğu ilçede şimdi ise yalnızca 1650 yılında yapılan Surp Kevork Ermeni Kilisesi kalırken, kalan son Manastır da Ermeni nüfusunun azalması sonucu bakımsız kaldığı için kapalı durumda. İsmini Kürtçe’de Dêr diye ifade edilen kiliseden alan Mardin’in Derik ilçesi 1915 yılından önce 3 ayrı yerleşim birimine dağılmış ve nüfusun bin 250’sini ise Ermeniler oluşturmaktaydı. Ermenilere ait 2 kilise ve 1 manastırın bulunduğu ilçede şimdi ise yalnızca 1650 yılında yapılan Surp Kevork Ermeni Kilisesi kalırken, kalan son Manastır da Ermeni nüfusunun azalması sonucu bakımsız kaldığı için kapalı durumda.

Hrant Dink davasında mahkeme başkanı değişti

Mahkeme başkanı yarından itibaren Dink davası duruşmasına çıkmayacak. Dink cinayeti davasına bakan Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar'ın görev yeri değişti. Rüzgar, HSYK kararıyla İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı.

Belçika’da Ermeni Soykırımı’nı inkar eden Türk asıllı milletvekili partiden resmen ihraç edildi

Belçika CDH (Hümanist Demokrat) Partisi Brüksel Bölge Hükümeti Türk asıllı milletvekili Mahinur Özdemir Ermeni Soykırımı’nı reddetmessi gerekçesiyle partiden resmen ihraç etti. CDH Partisinin Başkanı Benoît Lutgen, Özdemir’in partiden ihraç edilmesi kararını selamlayarak “Ortak değerlerimize sadık olmamız bizim görevimizdir” dedi.

Yeni Söz gazetesi: Roma'nızı da, Paris'inizi de, Berlin'inize de başınıza geçirip İslam toprağı yapacağız!

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Söz gazetesi, Kayseri'de 14 askerin şehit olduğu terör saldırısına ilişkin olarak, tartışma yaratacak ifadelerin yer aldığı manşet haberle çıktı. "Katil ve uzantıları, yakında kökünüzü kurutacağız" başlığıyla yayımlanan haberde, "Ey iblisin çocukları! Bekleyin Roma'nızı da, Viyana'nızı da, Paris'inizi de, Londra'nızı da, Berlin'inize de başınıza geçirip, İslam toprağı ve mazlum sığınağı yapacağız" dendi.

Ermeni Ulusal Kongresi bugün Genel Kongresini topladı

Ermeni Ulusal Kongresi (EUK) bugün 17 Aralık’ta Genel Kongresini topladı.
Gündem çerçevesinde EUK ikinci Gn. Kongresi delegeleri, partinin tarihine ilişkin bir film izleyecek, ardında EUK Gn. Bşk. yard. Levon Zurabyan ve Aram Manukyan Parti İdare Kurulu Hesap Raporunu sunacaklar.

Develi de sahibinden muhteşem tarihi Ermeni Konağı

4+2    470m2          4. kat  150.000 USD . Kısa bir süreliğine fiyatımızı düşürdük. Kayseri Develi şimdiki ismi ile Reşadiye mahallesi olan Aygösten Mahallesi'nde gerçekten muhteşem tarihi ermeni konağı sahibinden satılıktır. A'dan Z'ye her bir yeri; kapıları, pencereleri, dolapları ve yüklükleri, tavan ve göbekleri hâlâ 1906 yılında yapıldığı gibi canlı renklere sahip bozulmamış kalem işi kök boya bezemeleri hemen hemen şu an sayamayacağım her bir demirbaşı orijinal korunmuş gerçek bir şaheser konağın konumu merkezi yerde çarşıya, pazara, hastaneye, toplu ulaşıma üniversiteye okula ve camiye yakın olması ile de değerli bir yerdedir. Bina kondisyonu mükemmel derecede sağlamdır. Binanın hemen hemen hiç bir taş ve ahşap unsurlarında çürüme erime yoktur. dış cephesindeki taş üzerindeki kabartma hayvan figürleri ile damdan su akması için muhteşem taş işçiliği ile yapılan ejderha şeklinde çörtenleri bulunmaktadır.

Saldırgan Polis Çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise saldırıdan iki saat sonra kameraların karşısına birlikte geçti. İçişleri Bakanı Soylu, saldırganın 1994 Söke doğumlu Mevlüt Mert Altıntaş adında Ankara Çevik Kuvveti'nde 2,5 yıldır görevli polis memuru olduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı açıklamada, "alçakça saldırıyı kınıyoruz, sorumlular Türk adaleti karşısına çıkarılacaktır” dendi.

Son dakika: Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov Ankara’da silahlı suikasta uğradı

Rusya Büyükelçisi Karlova saldırı anının fotoğraflarıRusya Büyükelçisi Karlova saldırı anının fotoğrafları. Ankara'da son dakika gelişmesi... Rus Büyükelçisi Andrey Karlov Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki resim sergisinin açılışında silahlı saldırıya uğradı. Olay sonrası saldırgan ve yaralı büyükelçi içeride kaldı. Özel Harekat polisleri binanın çevresini çevirdi, 15-20 el silah sesi duyuldu, çatışma yaşandı. Yaklaşık 25 dakika sonra silah sesleri kesildi. Saldırganın vurularak öldürüldüğü belirtiliyor. Saldırganın Arapça ve Türkçe konuştuğu ve 'Ben buradan sağ çıkmayacağım, bana yaklaşmayın' diye bağırdığı belirtiliyor. Rus Dışişleri Büyükelçi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ermeni Vatandaşlar Şehitler Tepesi'nde

Şişli Spor Kulübü Başkanı Alen Tekbıçak ve İstanbul'da Ermenice Yayın Yapan Luys Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Şahnur Kazancı öncülüğünde bir grup Ermeni, Şehitler Tepesi'ne çiçek bırakıp şehitleri andı. Şişli Spor Kulübü olarak 75 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini söyleyen Tekbıçak, "Bu terör saldırısını lanetliyoruz. Üzüntümüz çok büyük. Bu acıların tekrar yaşanmaması diliyoruz. Tüm Türkiye'nin başı sağolsun" dedi.

Paris kaldırımlarında Ermeni çocuklar


Nazan Maksudyan
Soykırımın devlet eliyle inkâr edildiği bir ülkede yaşamayı sürdürmek, inkârın bir parçası olmadan mümkün değildir... Kasım 1918 ile Eylül 1922 arası, İstanbul'daki Ermeniler için çok ilginç bir tarihsel dönemdir. Genellikle mütareke ya da işgal İstanbul'u olarak adlandırılan bu özel zaman kesiti, ne Osmanlı ne de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin parçası olmayan bir parantezdir. Ermeniler soykırım sürecinde öldürülmüş, sürülmüş, tecavüze uğramış, zorla Müslümanlaştırılmış, mülksüzleştirilmiş, topraklarından kovulmuş olmalarına karşın hâlâ umut beslemektedir. Toplumun sağ kalanları bir yeniden doğuşun mümkün olduğuna inanırlar. En büyük umutları da kurtulan çocuklardır. Açılan sayısız yetimhane ve okullar sayesinde yeni bir nesil yetişecektir. Ermeniler en kötüsünü atlatmıştır, bundan sonra muhakkak daha güzel günler göreceklerdir...

Saldırgan Polis Çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Fikri Işık ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise saldırıdan iki saat sonra kameraların karşısına birlikte geçti. İçişleri Bakanı Soylu, saldırganın 1994 Söke doğumlu Mevlüt Mert Altıntaş adında Ankara Çevik Kuvveti'nde 2,5 yıldır görevli polis memuru olduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı açıklamada, "alçakça saldırıyı kınıyoruz, sorumlular Türk adaleti karşısına çıkarılacaktır” dendi.

"Alman Lisesi'ne Noel yasağı" iddiası

Fulya Canşen
Milli Eğitim Bakanlığı iddia ile ilgili sorulara yanıt vermed. Alman Lisesi’nde öğrencilere Noel dersinin yasaklandığı iddia ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı iddia ile ilgili sorulara yanıt vermedi. Yasağın iki ülke arasında imzalanan kültür anlaşmasını zedelediği ifade ediliyor. Türk yetkililerin İstanbul’daki Alman Lisesi’nde çalışan Alman öğretmenlere Noel kültürüne dair ders vermelerini yasakladığı iddia edildi. Der Spiegel dergisinin haberine göre, okul yönetimi E-Mail üzerinden bir genelge yayınlayarak öğretmenlerin derslerde öğrencilere Noel gelenekleri, Hıristiyan bayramı hakkında bilgi vermesi ve şarkılar söylenmesinin hemen yasakladı.

Alman rejisör Eric Friedler, Ermenistan Cumhurbaşkanlığı nişanıyla ödüllendirildi

14 Aralık’ta Berlin Langenbeck-Virchow tarihi salonunda Alman tanınmış rejisör, siyaset yazarı Eric Friedler’in   Ermenista Cumhurbaşkanlığı dvlet ödülü «Dostluk» nişanıyla ödüllendirilmesi töreni gerçekleşti. Ödül, Almanya’nın Berlin Büyükelçisi Aşot Smbatyan tarafından sunuldu. Törende Bundestag üyeleri, yabancı misyon temsilcileri, tanınmış Alman TV ve basın temsilcileri yanısıra Ermeni toplumsal kuruluşları temsilcileri hazır bulundular.

Nasrallah: Şii-Hıristiyan gerilimi iddiaları doğru değil

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Şii-Hıristiyan gerilimi olduğuna dair iddiaların doğru olmadığını duyurdu. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, bugünkü konuşmasında Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun ile aralarında gerilim olduğu iddialarını yalanladı. Aun ve partisiyle ilişkilerinin hala çok güçlü olduğunu belirten Nasrallah, Mişel Aun ile Suudi Arabistan arasındaki görüşmelere karşı olmadıklarını belirtti. Nasrallah, kendileriyle Aun'un partisi arasında sürekli diyalog olduğunu belirterek, "Aun istediğini ziyaret edebilir, istediğiyle görüşebilir" dedi.

Kahire'deki kilise saldırısını IŞİD üstlendi

Mısır'ın başkenti Kahire'de Pazar günü bir Kıpti kilisesine yapılan ve en az 25 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı IŞİD üstlendi. IŞİD intihar saldırısını düzenleyen kişinin Ebu Abdullah el Masri olduğunu duyurdu. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ise saldırganın 22 yaşındaki Şefik Mahmud Muhammed Mustafa olduğunu söylemişti.