Etiketler

Danimarka'da parlamento sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmedi

Danimarka parlamentosu, sözde Ermeni soykırımının tanınmasıyla ilgili tasarıyı reddetti. Oylamada sadece 9 evet oyu çıktı. 89 parlamenter oyunu "hayır" olarak kullanırken 11 parlamenter ise çekimser kaldı. Danimarka'da parlamento sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmedi
 
Danimarka Parlamentosu sözde Ermeni soykırımını tasarısını ezici bir çoğunlukla rerddetti.

Tasarı Danimarka Birlik Partisi tarafından Meclis'e sunulmuştu. Oylama yapıldı. Tasarı 89 oyla reddedildi. 9 evet oyunun kullanıldığı parlamentoda 11 milletvekili ise çekimser kaldı.

Parlamentonun internet sayfasında yapılan açıklamada, "Meclis, arşivlerin açılarak, tüm belgelerin açıkça ortaya konulması özgür ve tarafsız kurum ve kişilerce araştırılmasından yanadır. Meclis geleneklerine uyarak, bu tarihi gelişme hakkında bir yargılama yapmama kararı almıştır" denildi.

Tasarının reddi, Türkiye tarafından memnuniyetle karşılandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu'nun Danimarka Parlamentosunun 26 Ocak 2017 Tarihinde Kabul Ettiği 1915 Olaylarına İlişkin Kararı hakkında açıklama yaptı.


Danimarka Parlamentosu’nun, 1915 olayları bağlamında,  tarihi meselelere ilişkin anlaşmazlıkların çözüm yerinin Parlamentolar ve Hükümetler olmadığını vurgulayan 26 Ocak 2017 tarihli kararını memnuniyetle karşılıyoruz.

Anılan Parlamentoya, 1915 olaylarına ilişkin tartışmaların Türkiye’de özgürce yapılabildiğini ve her türlü fikrin serbestçe ifade edilmekte olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Ülkemiz, 1915 olayları konusundaki tüm görüşlerin, bu çerçevede Türklerin yaklaşımlarının da serbestçe ifade edilmesinin önündeki engellerin kaldırılması, bu konuda tarihe ışık tutacak tüm belgelerin ortaya çıkmasını teminen ilgili tarafların arşivlerindeki belgelerin ele alınacağı Ortak bir Tarih Komisyonu oluşturulması yönündeki iradesinin de arkasındadır.

Esasen, Türkiye’nin bu tarihi konudaki görüşlerini teyit eden  15 Ekim 2015 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararı da bunu gerektirmektedir.

ulusalkanal.com.tr


2 yorum:

  1. Haberi aldiginiz kaynak yanlis . Danimarka parlamentosu Ermeni soykirimi'na iliskin tasari Kabul edildi .Kabul edilen birinci metinde Ermeni soykirimi'na ' trajik ve kanli ' olarak tanimlaniyor 89 Kabul rey verilmistir 9 red reyine karsi . Turkey's denial of Armenian genocide is ' UNREASONABLE RESTRICTION ' diyor Danimarka parlamentosu . Dikkatinize arzederim .

    YanıtlaSil
  2. Disisleri Bakanligi sozcusu Huseyin Bey , tarihe isik tutacak tum belgeleri ( yani arsivleri ) ortaya cikararak ortak bir tarih komisiyonu kurulmasini tavsiye ediyor da , acaba imha ettiginiz belgeleri hangi arsivlerde bulacagiz ?Hangi arsivlerden bahsediyorsunuz ? Oktay Ozel Bey Radikal'de yaziyor 'Hukumetin 1915 bildirisi vesilesi ile ARSiVLERiMiZ GERCEKTEN ACIK MI ?' , Tarihci Mehmet Uluisik yaziyor ' Turkiye'de arsivler herkese acik degil ' , Arastirmaci Mehmet Polatel Bianet'te yaziyor 'Acik arsivler sorunlu , Genelkurmay arsivi fiilen kapali ' , Umit Kurt yaziyor ................... Gelelim yukardaki ulusalkanal gazetesinden kopya edilen yaziya , Ingilizcesi ' the resolution was adopted with 89 votes in FAVOR , 9 against and 11 abstained .......Fransizcasi ise , 89 voix POUR , 9 contre et 11 abstentions , le parlement Danois regretted que la legislation turque ne permette pas d'utiliser le term GENOCiDE.

    YanıtlaSil