Etiketler

'Soykırım inkârının cezalandırılması' yasası ifade özgürlüğüne aykırı bulundu

Anayasa Konseyi'nin kararına Ermeni kurumları tepki gösterdi. 'Soykırım inkârının cezalandırılması' yasası ifade özgürlüğüne aykırı bulundu. İktidardaki Sosyalist Parti’nin (PS) girişimiyle geçen yıl hazırlanan ve 22 Aralık 2016 tarihinde parlamentoda kabul edilen “Eşitlik ve Vatandaşlık” başlıklı torba kanundaki "soykırımların inkârının cezalandırılmasına” yönelik madde Anayasa Konseyi tarafından “Fransız Anayasası’na aykırı” bulundu.

Erdoğan Ermeni cemaatine öyle bir yanıt verdi ki...

Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve VADİP Başkanı Bedros Şirinoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeden çıkan sonuçlar özellikle Patriklik seçimi için yeni bir tablo yarattı...
Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı ve VADİP Başkanı Bedros Şirinoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşmeden çıkan sonuçlar özellikle Patriklik seçimi için yeni bir tablo yarattı.
Şirinoğlu’na göre Erdoğan, "Referandum biter bitmez Patrik seçimi ve vakıf seçimleriyle ilgileneceğiz" dedi. Agos gazetesi ise bu duruma "Ermeni toplumunun önüne belirsiz bir süreç konmakla kalmadı bu konu da Erdoğan’ın inisiyatifine bırakıldı" yorumunu yaptı.

Rejim dersleri - 2

Sevan Nişanyan
[Demokrasi neye yarar? Monarşi neden battı? Cumhuriyetimiz neden kuruldu? Niye yürümedi?]
Dün Osmanlı hanedanının neden battığından söz ettik. Bugün cumhuriyetle devam ediyoruz.…..
Neden cumhuriyet
Türk ve islam tarihinde kadim usul, bir hanedan eskiyince yerine yenisinin gelmesidir. 1920-23’te neden öyle olmadı?

Başbakan Yardımcısı Türkeş: "Holokost, tarihten bize seslenen güçlü bir uyarıdır"

Holokost Anma Töreni açılış konuşmalarını  Rektör Erkan İbiş, Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Daire Başkanı Büyükelçi Aylin Taşhan ve Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş yaptı. Müzik dinletilerinin ardından, hava muhalefeti nedeniyle  törene katılamayan Hahambaşı Rav İsak Haleva'ın mesajı okundu. Törende söz alan  Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş,  Holokost'u insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir vahşet olarak niteledi ve  asıl felaketin  ölüm kamplarında değil, çok daha önce, artan önyargı, ırkçılık karşısında toplumun kayıtsız ve sessiz kalması ile başladığını belirtti.  Türkeş şöyle konuştu: "Nefret ve ötekileştirmeye karşı sessiz kalmamalıyız, Holokost, tarihten bize seslenen güçlü bir uyarıdır," (Boynuz kulağı geçmiş. HYETERT)

Enformasyon teknolojileri alanındaki büyük Ermeniler

Tüm dünyada enformasyon teknolojileri alanında yaşanan hızlı gelişmede, Ermenilerin de büyük katkısı var. Özellikle "Silikon Vadisi"ndeki birçok şirketlerde, teknoloji trendlerin tasarlama ve geliştirme işinde önemli rol oynayan birçok Ermeni uzman çalışıyor. Ermenistan kaynaklı "PanArmenian.net" haber sayfası, isimleri çoğu zaman sırf kendi çevresinde bilinen, fakat enformasyon teknolojileri alanında büyük emekleri olan Ermenileri tanıtıyor.

Ermeni futbolcu Yunanistan Süper Ligi ekibi ile anlaştı

Ermenistan’ın milli futbol takımı orta saha oyuncusu Marcos Pizzelli Yunanistan Süper Ligi ekibi Xanthi ile anlaşma imzaladı. Şimdilik anlaşma detayları açıklanmadı. Xanthi, Yunanistan Süper Ligi sıralamasında 31 puanla Panionios ile 2.-3. sıraları paylaşıyor. Birinci sırada ise 41 puanla Olympiakos bulunuyor.

Çavuşoğlu'ndan Ermenistan'a çağrı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da, Fransa ve Danimarka parlamentolarında 1915 olaylarıyla ilgili alınan kararları değerlendirdi. Daha önce Fransa Meclisi ve Senatosu'nun birlikte benzer bir karar aldığını hatırlatan Çavuşoğlu, ancak Fransa'da yüksek mahkemenin bunu iptal ettiğini söyledi. Kararın, 'ifade özgürlüğüyle çeliştiği gerekçesiyle' iptal edildiğine değinen Çavuşoğlu, Doğu Perinçek'in, İsviçre Davası ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına işaret ederek, bu kararlara rağmen siyasetçilerin sırf popülizm uğruna tekrar bunu Meclisten ve Senatodan geçirmesinin büyük bir yanlış olduğunu dile getirdi.

Kanayan Yara Karabağ Kitabı Yayınlandı

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Bahadır Bumin Özarslan tarafından derlenen ‘Kanayan Yara Karabağ’ kitabı’nın Astana Yayınları tarafından yayınlandığını duyurdu.
Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan’ında Karabağ Sorunu Çerçevesinde İnsan Hakları İhaleleri 1990-1994 üzerine değerlendirmesinin yer aldığı kitapta, Araz Aslanlı’nın Kafkasya İçin Yürütülen Mücadele Ve Karabağ Sorununun Doğuşu, Dr. Nejdet Karaköse’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan Sovyet Özerk Yönetimine Kadar Karabağ’da Meydana Gelen Siyasî Ve Askerî Gelişmeler (1914-1923)Yazısı,

Fransa'da 1915 olaylarına yönelik 'inkar yasası'na ikinci iptal

Fransa Anayasa Mahkemesi, Ermeni Soykırımı iddialarının inkarına yönelik ceza yasasını dün ikinci kez iptal etti.Mahkeme'nin kararında "bazı suçların reddinin suç sayılmasına" ilişkin yasanın ilgili hükmünün iptal edildiği belirtildi. Bu karar, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını da kapsıyor. Fransa Senatosu Ekim 2016'da, iddiaları inkar edenlerin cezlandırılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti. Mahkeme kararında "Yasa ifade özgürlüğünün uygulanmasına gereksiz ve orantısız bir saldırıdır, dolayısıyla da Anayasa'ya aykırıdır" ifadeleri kullanıldı.

Ermeni Soykırımı hakkındaki belgesel, "Oscar" adayı oldu

Amerikalı Ermeni film yönetmeni Nare Mıkırtçyan'ın "Evin Öte Tarafı" başlıklı belgeseli, "En iyi kısa belgesel" kategorisinde "Oscar"a aday gösterildi . Belgesel, New York'ta film yapımcıları ile Amerikan Film Akademisi'nin temsilcilerine gösterildi. Nare Mıkırtçyan, "Bu filmin, "Oscar"ın klsa listesine girebilecek 10 adaylardan biri olarak seçildiği için çok mutluyum. Ermeni Soykırmı'ndan kurtulanların torunu olarak benim için bu husus çok önemlidir. Bu, her ne kadar susturulursa da meselenin yine de insanoğlu için anlaşılan, anlatılması gereken ve izleyici tarafından izlenmek istenen bir konu olduğunu ispatlamakta" ifadelerini kullandı.

Rejim dersleri – 1 Sevan Nişanyan

[Demokrasi neye yarar? Monarşi neden battı? Cumhuriyetimiz neden kuruldu? Niye yürümedi?]
Demokrasinin faydası ne? “Halk iradesi”, “halkın çıkarı” gibi fantezi fikirleri bir yana bırakırsan, çok basit, çok mütevazı, ama önemli birkaç şey. Bir, iktidarın kan dökülmeden el değiştirmesini sağlar. İki, iktidar süresini sınırlar. Üç, seçimler sayesinde iktidarı geniş kesimler nezdinde meşru kılar.

ABD MİT raporu: "Karabağ, Türkiye baskısıyla Moskova'nın Bakü'ye verdiği bir Ermeni merkezi"

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı, Ermeniler, Ermenistan ile Diyaspora hakkındaki belgeler dahil toplam 13 milyon gizli belge yayınladı. Bunlardan biri olan 1 Ağustos 1988 tarihli ve "Kafkasya'daki kargaşalık ve milliyetçi meydan okumalar" başlıklı raporda, Yerevan, Bakü ve Stepanakert'teki gösteriler, bölgenin demografik durumu, Sumgayıt'taki kıyımlar ile iki ülkenin ve Moskova'nın tutumları, ayrıntılı bir şekilde anlatıldı, Ermenistan'ın "Metsamor" Nukleer Santralı, "Nairit" Fabrikası ile Kanaker Alüminyum Fabrikasını kapatma taleplerine, daha önceki Ermeni-Azeri çatışmalarına değinildi.

İspanya'nın Sabadell şehri Ermeni Soykırımı'nı resmen tanıdı

İspanyol Katalonya'nın Sabadell şehri, 23 Ocak'ta Ermeni Soykırmı'nı resmen tanıyan ve kınayan bir açıklama kabul etti. Ermenistan'ın İspanya Büyükelçiliği'nden edinen bilgiye göre, bir asır önce Ermenilerin başına gelenin soykırım  ve insanlığa karşı işlenen suç olarak niteleyen açıklama, Sabadell şehir meclisinde temsil edilen tüm siyasi güçler tarafından imzalandı.

Danimarka'da parlamento sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmedi

Danimarka parlamentosu, sözde Ermeni soykırımının tanınmasıyla ilgili tasarıyı reddetti. Oylamada sadece 9 evet oyu çıktı. 89 parlamenter oyunu "hayır" olarak kullanırken 11 parlamenter ise çekimser kaldı. Danimarka'da parlamento sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul etmedi

Building Bridges Between Turkey and Armenia

James Estrin
John Stanmeyer crouched under a rock on the border between Armenia and Turkey to avoid a rainstorm in April 2015. From his vantage point, he could make out the remains of a decaying, centuries-old bridge that once linked the two countries. He had spent the previous months immersed in the history of the Armenian genocide, which occurred from 1915 to 1917, for National Geographic. It was, Mr. Stanmeyer said, one of the most difficult stories in his 30-plus year career. “I was deeply saddened on a more profound level than I’ve ever been” he said. “I looked at the bridge that used to link two beautiful people and I thought that there had to be something more to do.”

Rusya ve Ermenistan anlaştı

Rusya ve Ermenistan hükümetleri, karşılıklı seyahatlerde pasaport zorunluluğunu kaldırarak ulusal kimlik kartlarının (yurt içi pasaportu) kullanılabilmesini karara bağladı. İnterfaks ajansının bildirdiğine göre, Rusya vatandaşlarının Ermenistan’a, Ermenistan vatandaşlarının da Rusya’ya girerken artık pasaport göstermelerine gerek kalmayacak, kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları yeterli olacak.

En karanlık günler: ´Azınlık 1229 kişi çalışma kampına yollandı´

2. Dünya Savaşı’nın en karanlık günlerinde, Saraçoğlu Hükümeti’nin çıkardığı azınlıkları hedef alan, Varlık Vergisi bundan 74 yıl önce yüzlerce kişiyi çalışma kamplarına göndermişti. 5 Ağustos 1942’de kanunlaşan yasa gereği   27 Ocak ile 3 Temmuz 1943 arasında, tümü gayrimüslimlerden oluşan toplam 1229 kişi çalışmak üzere Erzurum Aşkale'ye zorunlu çalışma kampına gönderilmişti

AB elçisi: Ermenistan-AB müzakerelerinde son etaptayız

Ermenistan-AB ilişkileri bağlamında 2016 yılı iyiydi, yoğun siyasi diyalog gerçekleşti; Ermenistan ve AB arasında müzakere edilen Çerçeve Anlaşma yeni düzeye ulaştırılacak. Beyan bugün 24 Ocak’ta düzenlenen basın toplantısında AB Ermenistan Delegasyonu Bşk., elçi Piotr Switalski’den geldi.

Linç kültürü ve azınlıklar

25 Ocak 2017 Mois GABAY Köşe Yazısı
Stefan Zweig eşi ile birlikte intihar etmeden bir yıl kadar önce kaleme aldığı ‘Dünün Dünyası’ eserinde bizlere şöyle seslenir : “Artık tüm hayatım boyunca inandığım Avrupa’nın bir kardeş kavgasında kendini yok etmesine dayanamayacağım. İnandığım değerleri kaybettim. Bu dünyada yaşamak istemiyorum.”  Kitlesel ölümlerin bu kadar çok olduğu bir yerde sizce de intihar bir özgürlük değil mi? Bugünün dünyasında geçmişten gelen hiçbir şeyden ders almadığımızı gördükçe bazı intiharların ne kadar onurlu olabildiğini daha iyi anlıyorum. Korkarım ki, bir gün bu topraklardaki hayatın nasıldı diye sorsalar, toplum olarak kutuplaşmadan önce mi, yoksa sonra mı diye cevap vereceğiz…

Ermeni politikacı Gladys Bereçiklyan Avustralya'ın en büyük eyaleti Yeni Güney Galler'in 45.başbakanı oldu

Ermeni göçmen ailelerinden Krikor ve Arsha doğumlu üç kızı'nın en büyüğü olan Gladys Bereçikliyan, 22 Eylül 1970 tarihinde Sidney'de dünyaya geldi.  Büyükanne ve babası 1915'te Ermeni  Soykırımında yetim kalan Bereçiklyan, İngilizce öğrenmeye başladığı beş yaşına kadar yalnızca Ermenice konuştu. Gençlik yıllarında Ermeni-Avustralya toplumunda ve Ermeni Komitesinde faal görevler aldı.

Ermeni halk ozanı Baruyr Sevag'ın 93.doğum günü nedeniyle

(24 Ocak 1924- 17 Haziran 1971). 20.y.y en büyük ermeni halk ozanlarından sayılan Baruyr  Ghazaryan-Sevag, 24 Ocak 1924 tarihinde Ermenistan'ın Zangedun köyünda doğdu.İlk eğitimini  doğduğu köyün ilk okulunda alan Baruyr Ghazaryan(Sevag), daha sonraları ,gençlik yıllarında ,başkent Erivan'a taşındı. Erivan Devlet Üniversitesinde Edebiyat Fakültesi Filoloji bölümünde yüksek öğrenime başlayan Baruyr Ghazaryan -Sevag ,1945 yılında Fakülteden mezun oldu ve Sosyal Bilimler Akademisinde yüksek lisans çalışmalarına başladı. 1951 yılında Moskova'nın ünlü Gorky Üniversitesinin Edebiyat Fakültesinde, Dünya Edebiyati konusunda  araştırmalarına başladı  ve 1957-1959 yıllarında Edebiyat dalında cevirmen Profesör olarak çalıştı .

Yeşilköy'e yapılacak olan kilise için Papa'nın onay vermesi gerekiyor

Süryani Cemaati, Yeşilköy’de inşa edecekleri ve Cumhuriyet tarihinde ilk kez sıfırdan yapılacak kilise projesinin hayata geçeceği günü bekliyor. İstanbul Süryani Kadim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Kenan Gürdal, kilise projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin arazi tahsis ettiğini, Anıtlar Kurulu’ndan gerekli izinlerin alındığını belirtti ve Vatikan nezdinde defalarca girişimde bulunmalarına karşın bekledikleri onayın bir türlü gelmediğini söyledi. Gürdal, “Maalesef ki Vatikan’daki Katolik sorumluların azizliğine uğradık” dedi. Bizzat kardinallerle görüşme ve yazışmalar yaptıklarını hatırlatan Gürdal “Beyrut’ta bulunan ruhani liderimiz Efram 2 bile, onay talep mektubumuzu, Papa’ya elden teslim etmesine rağmen şimdiye kadar olumlu bir gelişme olmadı” ifadelerini kullandı.

Rus ordusu Ermenistan'da tatbikat yapıyor

Ermenistan'da Rus askerlerinin tatbikat yaptığı bildirildi. Rusya Silahlı Kuvvetleri Güney Askeri Bölgesi Basın Sözcülüğünden yapılan...Rusya Silahlı Kuvvetleri Güney Askeri Bölgesi Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Ermenistan'da bulunan Rus keşif birlikleri, Kamhud eğitim alanında tatbikata başladı.

Galust Sahakyan: Ermeni-Japon ortak projelerinin gerçekleştirilmesinden beklentiler büyük

Ermeni-Japon ortak projelerinin gerçekleştirilmesinden ve önümüzdeki süreçte işbirliğinden beklentiler büyük. Beyan bugün 24 Ocak’ta Japonya’nın Erivan büyükelçisi Eiji Taguchi’yle buluşması esnasında Ermenistan Millet Meclisi Bşk. Galust Sahakyan’dan geldi.Meclis’ten NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Sahakyan, son yıllarda ki ülke parlamentoları ilişkilrindeki canlanmayı olumlu değerlendirdi. Sahakyan, Japonya’nın Erivan Büyükelçiliğinin ikili ikili ilişkilerin gelişim ve pekişmsine katkıda bulunması umudunu belirtti.

ŞİŞLİ, “Durmak Yok, Yola Devam”

Yaklaşık 450 spor okulu öğrencisi ve branşlarda oynayan 130 sporcusu ile Şişli Spor Kulübü yaz, kış, tatil dinlemeden yola devam diyor. Basketbol, voleybol ve satranç branşlarında sporcu yetiştirme hedefi ile yola çıkan ŞİŞLİ, spor okullarından yetişen yetenekli öğrencilerini branş takımlarına alarak lisanslı sporcular kadrosuna ekliyor.

Özgürlük korkusu ve ‘millilik’

Etyen Mahçupyan / emahcupyan@karar.com Özgürlük korkusu ve ‘millilik
Küreselleşmeden en çok yararlanacak olanların büyük devletler olduğunu düşünmek ilk bakışta mantıklı gelebilir. Ne de olsa gücün yayılması ve küçükler üzerinde hegemonya kurma kolaylaşıyor. Ne var ki son otuz yılın deneyimi aksi yöndeki dinamiklerin daha güçlü olduğunu ortaya koymakta. Ortadoğu’da gördüğümüz üzere, küresel ortamda karmaşık bir coğrafyayı ‘ehlileştirerek’ yönetmek mümkün olmuyor. Ayrıca o karmaşık coğrafyadan çıkan birileri büyük güçlerin korunmuş dünyasını kolayca bozabiliyor.

ABD Ermeni Davası Konseyi, Paylan'ı korumak için temaslarda bulunuyor

Amerika Ermeni Davası Konseyi (ANCA), TBMM Ermeni milletvekili Garo Paylan'ın ifade özgürlüğünü korumak için ABD hükümetine baskı yapmaya devam ediyor.  Washington merkezli ANCA İcra Direktörü Aram Hambaryan, konuyla ilgili şu değerlendirmesini yaptı: "İlk olarak Türkiye'de ABD Büyükelçisi John Bass'a ANCA tarafından gönderilen Mayıs 2016 tarihli mektupta, Garo Paylan'a yönelik baskılar konusunu ABD hükümetinin dikkatine sunduk. Bu mektupta biz, Hrant Dink ile ilgili baskılar konusunda ABD'nin hareketsizliğini hatırlatarak , bu hareketsizliğinin, Garo Paylan'a karşı benzeri baskılar uygulamak için net bir işaret olduğu konusunda uyardık".

25 Ocak'ta Ermenistan’a soğuk hava siklonu nüfuz edecek.

25 Ocak günü ikinci yarısından itibaren Ermenistan’a soğuk hava siklonu nüfuz edecek; b çerçvede 26-28 Ocak’ta zaman zaman kar yağışı kaydedilecek. Nispeten daha yoğun olacak 27 Ocak’taki yağış sonrasında ısı yükselecek. Bilgi bugün 23 Ocak’ta Ermenistan Acil Durumlar Bakanlığı olağan haftalık istişare toplantısı esnasında  «Meteoroloji ve Ortam Üzerin Aktif Nüfuz Hizmetleri» Kar Amacı Gümeyen Kamu Kurumu Direktörü L. Vardanyan’dan geldi.

Başka halkların bestesiyle milliyetçi destanlar yazmak

Hayri Tunç
'Düşman' görülen halklara ait bestelere, türkülere el koymanın ardında yatan motivasyon nedir? Hayri Tunç, Türkiye’deki örnekleriyle inceledi.Sözlü kültür çalışmaları ile ilgili dezenformasyon örnekleri asla bitmiyor. Önceki hafta “Ankara’nın taşına bak” ezgisinden bahsetmiştim. Bu konu üzerine biraz daha araştırma yaptığımda kırımların en büyüğünün, halk ezgileri üzerinde yapıldığını farkettim. Sözlü kültür çalışmalarından olan ezgilerin değiştirilmesi daha kolay geldiğinden ve sözlü kültürün yok edilmesi topluma ait hafızayı yok ettiğinden olsa gerek, ezgilere yönelim bu alanda önemli bir boyutu kaplıyor.

Hrant Dink mezarı başında anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink öldürülüşünün 10'uncu yılında mezarı başında anıldı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Dink'in eşi Rakel, çocukları ve yakınları katıldı. 19 Ocak 2007 günü uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ölümünün 10'uncu yılında Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı. Törene Dink' in eşi Rakel ve çocukları, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, dostları ve sevenleri katıldı.

Güney Kafkasya’da İran ve İsrail rekabeti

Orhan Gafarlı
Ortadoğu’nun en etkili güçlerinden İran ve İsrail’in rekabet alanlarından biri de, Güney Kafkasya bölgesi. İsrail Azerbaycan ile, İran da Ermenistan ile iş birliğini geliştirmeye çalışarak bölgede güçlerini artırmaya çalışıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Aralık 2016'da resmi bir ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Bakü'de bir araya geldi.

Fitch Ratings, Romanya ve Ermenistan'ın kredi notlarını korudu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Romanya ve Ermenistan'a dair kredi notu ve görünümleri açıkladı.Fitch Ratings, Romanya ve Ermenistanın kredi notlarını korudu.

Benim Sanatım. Usta sanatçı Sarkis, bilinmeyen yönleriyle NTV'de!

Çağdaş sanatın dünyadaki en önemli isimlerinden olan Sarkis, Paris'teki atölyesinin kapılarını ilk kez Zuhal Demirarslan'ın hazırlayıp sunduğu "Benim Sanatım" programına açtı. 55 yıllık sanat hayatında yaklaşık 600 sergi açan sanatçının, Paris'te bulunan Louvre Müzesi başta olmak üzere, dünyadaki birçok önemli sanat merkezinde eserleri sergilendi. 18 Ocak ila 20 Şubat tarihleri arasında Dolapdere'deki Dirimart Galeri’de Ceren Erdem eş-küratörlüğünde gerçekleşecek "Ayna" başlıklı sergisine hazırlanan Sarkis, sergi öncesi Paris'teki atölyesinde Zuhal Demirarslan'ın sorularını yanıtladı.

ANCA «Başkan Trump’a Ermenistan’a Yardım Etmsini Rica Et» kampanyası başlattı

Amerika Ermeni Davası Komisyonu (ANCA) «Başkan Trump’a Ermenistan’a Yardım Etmesini Rica Et» kampanyasnı başlattı.ANCA İcra Direktörü Aram Hamparian, Ermenistan ve ABD arasındaki güçlü ilişkiler, Karabağ’da kalıcı barış, Ermeni Soykırımına adil tutum olmak üzere  Ermniler için öncelikli sorunlarda Ermenilere yardım için ABD yeni başkanı Donald Trump elektronik mektuplar yazılması çağrısında bulundu.

Tiflis’te Hrant Dink’in anısına Türk fotoğrafçının sergisi açılacak

Hrant Dink, öldürülmesinin 10. yılında Tiflis’te,  St. Etchmidzin kilisesinde 21 Ocak’ta düzenlenecek ayin ve ardından “Hayatun” merkezinin Galust Gülbenkyan salonunda Türk fotoğrafçı Umut Vedat’ın “Ben kimim?” başlıklı sergisi ile anılacak.

Trump'ın İlk Günü: Önce Dini Tören Sonra CIA Ziyareti

Washington’da ABD’nin yeni başkanı için düzenlenen devir teslim töreninin üçüncü ve son günü Washington Ulusal Katedrali’nde tamamlandı. Yemin ederek görevine başlayan Donald Trump ve eşi Melania Trump, İslamiyet dahil 26 din ve mezhepten temsilcinin yer aldığı dini törene katıldı. Başkan Yardımcısı Mike Pence ve eşi Karen Pence de hazır bulundu.

Paris’teki Türk Hristiyan Keldaniler Noel Ayininde Keliseleri Doldurdu

Türkiye'den 30 yıl evvel Paris'e gelip yerleşmiş olan Türk Hristiyan Keldaniler, Noel Bayramı'nı son yıllarda geldikleri bölgelerde savaş ve kan dökülmesinin sona ermesi bir an evvel barışın gelmesi ve sevdikleri ülkelerine kavuşma umudu taşıyan dualarla kutladılar. Paris'teki Keldani Katolik Kilisesi Saint Thomas'da Hazreti İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel Bayramı dolayısıyla ayin düzenlendi.

On binler Trump’a karşı yürüyor

ABD’nin başkenti Washington'daki Trump karşıtı ‘Kadın yürüyüşü’ne katılan 10 binlerce gösterici, Kongre binasından Beyaz Saray'a doğru yürüyüşe geçti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günü görevini devralmasıyla birlikte başlayan protestolar, başkent Washington D.C. sokaklarında sabah erken saatlerde başlayan “Kadın yürüyüşü” ile devam ediyor.  Fotoğraf: Reuters]

Danimarka'da "1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları" görüşmeleri yapıldı

Danimarka parlementosunda "1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları" görüşüldü. Görüşmede Türkiye'ye eleştiriler içeren iki metnin gelecek hafta oylanmasına karar verildi Danimarka Parlamentosu Folketing'de, Birlik Listesi ve Alternatif Partisinin ortak sunduğu 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları konulu soru önergesi görüşmelerinde, Türkiye'ye eleştiriler içeren iki metnin 26 Ocak'ta oylamaya sunulması kararlaştırıldı.

Van'daki Ermenice tabelalar kayyum kararıyla kaldırıldı

Van'ın Edremit Belediyesi'ne kayyum atanan Atıf Çiçekli,  ilçedeki Kürtçe, Türkçe, Ermenice ve İngilizce tabelalarından Ermenice ifadelerini hiçbir gerekçe göstermeden kaldırttı. Yeni kayyum, tabelalar dışında işçi kıyımı ve yasaklarlada gündeme geldi.Van Gölü’nün kıyısında bulunan ve büyük turistik önem taşıyan Edremit, Akdamar Adası'na en yakın olan ilçe.  Özellikle Akdamar Adası'ndaki Ermeni Surb Haç kilsesinde her yıl Eylül ayında ayin yapma izni verildikten sonra buraya çok sayıdaki Emrnei turist geliyor.

Mehmet Can: İttihat Terakki ve Ermeniler

İttihat Terakki ve Ermeniler dediğimiz zaman şundan başlamak lazım: Öncelikle 1887 Hınçakların kuruluşundan. Hınçaklar başından beri parti programları itibariyle sosyalist bir örgütlenmeydi. Günümüze kadar da yani yaklaşık olarak 120-130 yıllık tarihlerinde de sosyalist olarak kaldılar. Bunun yanı sıra Hınçaklardan sonra 1890 yılında Taşnak Partisi (Ermeni Devrimci Federasyonu) kuruldu.

İsrail Knesset Bşk: Knesset er veya geç Ermeni Soykırımını tanımalı

Knesset er veya geç Ermeni Soykırımını tanımalı. Beyan bugün 19 Ocak’ta Ermenistan Meclis Dış İlişkiler Daimi Komisyonu Bşk. Artak Zakaryan’la buluşması esnasında İsral Parlamentosu Knesset Bşk. Yuli Edelstein’den geldi.

Sarkisyan: Bizim için savaş kabiliyeti yüksek ordu hayati bir zorunluluk


Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 20 Ocak’ta Dilijan’da «Dağlık Ermenistan» Sağlık Kompleksinde askeri hizmetleri esnasında, özellikle hasmın tecavüzleri esnasında  özveri ve yiğitlikleriyle dikkati çeken son aylarda terhis olmuş askerlerle bir araya geldi.

Ermenistan-İsrail bir sonraki Uluslararası Toplumsal Forumu Erivan’da gerçekleştirilecek

Ermenistan-İsrail bir sonraki Uluslararası Toplumsal Forumu Erivan’da gerçekleştirilecek. Karar 19 Ocak’ta Tel Aviv’de gerçekleşen II. Forum esnasında alındı. Ermenistan Millet Meclisi Toplu ve Enformasyon Araçlarıyla Bağlar Dairesinden verilen bilgiye göre,  II. Ermenistan-İsrail Uluslararası Toplumsal Forumunun açılışında Ermenistan ve İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanları Tali Ploskov ve Artak Zakaryan birer konuşma yaptılar. Forum çalışmalarını H. Kotanjyan ve A. Tsinker koordine ettiler. Forum öncesindeki 3 gün boyunca Ermeni ve Yahudi tarafları ilgili alan uzmanlarıyla temaslarda bulundular.

Asimder'den Danimarka Parlamentosuna Tepki

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Ermeni lobisinin yalanlarına devam ettiğini belirterek, "Bu kez yalanlarına Danimarka Parlamentosunu alet eden faşist Ermeni lobisi, hazırladıkları uyduruk sözde soykırım tasarısını parlamentoda gurubu bulunan Birlik Listesi (Enhedslisten), Liberal İttifak (Liberal Alliance) ve Altrenativet partileri tarafından gündeme getirilmek istenmektedir. Bu partiler Ermeni lobisi tarafından maddi veya oy konusunda teklifler sunarak iştahlarını kabartarak, bu tasarının parlamento gündemine getirmelerine sebep olmuştur. Danimarka yönetimi bu tür geçici oyunlara kapılıp oyuna gelmemeliler, aksi taktirde Türkiye gibi bölgesinde güçlü bir ülkenin dostluğunu kaybedecektir. Böyle uyduruk her tarafı yalandan dolu yaşanan tarihin dışında uyduruk bir tarihle hazırlanan sözde Ermeni soykırım tasarısının değerlendirmesi; parlamentoların, siyasetçilerin işi olmadığını, bu konuda tarihçilerin inceleyip karar verecekleri konulardır" dedi.