Etiketler

Arjantin Ermeni toplumu Çavuşoğlu’nun Latin Amerika Turunu kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Latin Amerika turu kapsamında ziyaret ettiği Arjantin’deki Ermeni dernekleri, Çavuşoğlu’na yönelik bir kınama bildirisi yayımladı.
Arjantin’de başlayan ziyaret turu, ülkeye 19 yıl sonra dışişleri bakanlığı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. Türkiye ile Arjantin arasında 'Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması', Paraguay ile ise 'İkili Hava Ulaştırma Anlaşması' ve 'Dostluk ve İşbirliği Anlaşması' imzalanması öngörülen ziyareti protesto eden Arjantinli Ermeni kurumları ortak bir Çavuşoğlu’nun ziyaretini reddettiklerini açıkladı. 

Ermenistan’ın kalıcı nüfus yüzde 0.4 oranla azaldı

2017 yılı 1 Ocak tarihi itibariyle Ermenistan’ın kalıcı nüfus sayısı 2.986.500 kişi oldu. Ermenistan Ulusal İstatistik Servisinin bildirdiğine göre kentsel nüfus sayısı 1.901.700 kişi olurken, kırsal nüfus sayısı 1.084.800 kişi oldu.

Ermeni Bakan İran'da

Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan, resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a geldi ve mevkidaşı Hüseyin Dehkan ile görüştü. İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, ikili görüşmede Sarkisyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine verdikleri önemden bahsetti. Sarkisyan, "Ermenistan İran'la ilişkilerini geliştirmeye önem vermektedir. İki ülke halkları arasındaki ilgi ve alaka, ilişkilerin her yönde geliştirilmesine imkan vermektedir" dedi.

TİYATRO DA İKİ HAGOP

Jirayr Kılıçdağı
Geçtiğimiz hafta sonu Sivas Ermenileri Ve Dostları Derneği'nin Pangaltı'ndaki kendi lokalinde, Jirayr Kılıçdağı'nın girişimi vede dernek yetkililerinin organizasyonu  ile güzel bir tiyatro paneli düzenlendi. Bu kültür gecesinde Osmanlı Tiyatrosu'nun kuruluşunda iki önemli tiyatro adamı Güllü Agop olarak da tanınan Hagop Vartovyan(1840-1902) ile tiyatroda mizahın usta ismi Hagop Baronyan(1843-1891) hakkında konuşuldu. Panelistler Sn.Boğos Çalgıcıoğlu ve Sn.Nesim Ovadya İzrail, kalabalık katılımcıların önünde “Tiyatroda İki Hagop” başlığı altında, aynı yıllarda yaşamış ve birbiri ile etkileşim içinde olmuş Hagop Vartovyan ve Hagop Baronyan’ı tüm detaylarıyla anlattılar.

Ermeniler, Belarus'un Washington ve New York'taki konsoloslukları önünde protesto eylemi düzenledi

Ermeniler, Belarus'un Washington ve New York'taki konsoloslukları önünde protesto eylemi düzenledi Amerika ''Hay Dat''(Ermeni davası) dairesi Belarus'un Washington ve New York'taki konsoloslukları önünde  protesto eylemleri düzenleyip, Rusya ve İsrail vatandaşı blogger Aleksandr Lapşin'in serbest bırakılmasını istedi.

Toprakları IŞİD tarafından işgal edilen Iraklı Hristiyanlar, ağır sınavdan geçiyor.

 Sputnik, Iraklı Hristiyanlara karşı işlenen suçları gözler önüne seren belgelere ulaştı.Belgelerde, kurtarılmadan önce insanlık dışı acılara katlanmak zorunda kalan ‘T' lakaplı kadının hikayesi var. TECAVÜZ, KÖLELİK VE ZORLA DİN DEĞİŞTİRME
Iraklı kadınlar
© AFP 2016/ DİMİTAR DILKOFF

Rusya: AB Ortadoğu'daki Hıristiyanlar hakkında konuşmak istemiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Birliği'nin "siyasi doğruculuk" sebebiyle Ortadoğu'daki Hıristiyanlar hakkında konuşmak istemediğini öne sürdü.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Avrupa Birliği'nin Ortadoğu'daki Hıristiyanlar hakkında konuşmak istememesi üzücü" dedi.

ABD'de Federal Mahkeme Trump'ın Mülteci Karşıtı Kararını Askıya Aldı

New York Federal Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’un Cuma günü (27 Ocak) başkanlık özel yetkisi ile çıkardığı, Suriye, Sudan, Somali, Irak, İran, Libya ve Yemen vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan kararnameyi geçici süreyle askıya aldı. New York Federal Mahkemesi Yargıcı Ann Donnelly, yasal olarak ABD’ye giriş izni bulunan kişilerin sınır dış edilmesinin, geri dönülmez ve onarılmaz zarara yol açacağı gerekçesiyle, ABD’ye girişlerine kısıtlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’ye girmesi ve kalması yönünde karar aldı.

AYA İRİNİ KİLİSESİ

Asil S. Tunçer
Çok Özel Bir Kilise. Topkapı Sarayı avlusunda yer alan Aya İrini Kilisesi İstanbul daki camiye çevrilmemiş ve orijinalliği korunmuş en büyük Bizans kilisesidir. Aya Sofya kadar eskidir, heybetlidir ve yerinde bulunan pagan tapınağı kalıntıları yardımıyla 337 yılında İmp. Konstantin tarafından inşa ettirilmiştir. Kelime anlamı “kutsal barış '' tır. Yalnız kilise bu adı taşıyan bir azizeye atfedilmiştir. Aziz İrene adını taşıyan birçok azize olduğu kadar daha çok bilinen Selanikli Aziz İrenedir. Kız kardeşi Aziz Agape ile birlikte 304 yılında, İmp. Dioklasyan döneminde paganlar tarafından tören yemeğini yemeyi reddettiklerinden canlı canlı yakılarak ve oklanarak öldürülmüştür yani şehit edilmiştir.

Büyük Britanya askri ataşesi: Ermenistan, dünyada rolü olan bir ülke

Birleşik Krallık ve Ermenistan arasında kapsamlı ikili ilişkiler devam etmektedir, savunma alanı bunda önemli bir rol oynamakta. Beyan bugün 28 Ocak’ta Ermeni Ordusunun tesisinin 25. Yıldönümü vesilesiyle kutlama mesajıyla Birleşik Krallık Erivan Büyükelçiliği Krallık Deniz Piyade Albay David Ethell’den geldi.

''Aziz Petrus'un Hayatı'' adlı tiyatro oyunu Hatay'da kilisede sahnelendi

HATAY (AA) - Hatay'ın İskenderun ilçesinde bir gurup Hristiyan genç, hazırladıkları tiyatro oyununu kilise de sahneledi. Yaklaşık 8 aylık çalışma sonrasında... HATAY (AA) - Hatay'ın İskenderun ilçesinde bir gurup Hristiyan genç, hazırladıkları tiyatro oyununu kilise de sahneledi. Yaklaşık 8 aylık çalışma sonrasında farklı meslek ve yaş grubundan 24 kişinin hazırladığı ''Aziz Petrus’un Hayatı" adlı tiyatro oyununu İskenderun Katolik Kilisesi'nde sahnelendi.İncil'den ve Aziz Petrus’un hayatı ile ilgili çok sayıda eserden esinlenerek hazırlandığı öğrenilen tiyatro oyunu yaklaşık 2 saat sürdü.

ASİMDER'den 1915 olayları açıklaması: 'Türkiye kaybederse, Türk Cumhuriyetleri kaybeder'

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Genel Başkanı Göksel Gülbey, 1915 olaylarına karşı mücadele eden Türkiye'nin yalnız bırakılmaması gerektiğini savundu. Gülbey, 'Türkiye mağlup olursa diğer Türk cumhuriyetlerini yutmak çok kolay' dedi.Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) İstanbul'daki ilk toplantısını yaptı. Küçükçekmece Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki toplantıda ayrıca "20 Yanvar ve Hocalı şehitleri" için anma töreni de düzenlendi. Törene, Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Genel Başkanı Göksel Gülbey, ASİMDER Marmara Bölgesi Başkanı Ali Gülbey, ASİMDER İstanbul İl Başkanı Ramazan Polat, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Hayko Cepkin referandum oyunu açıkladı

Ünlüler arasında başlayan ve sosyal medya üzerinden referandumda kullanacakları oyun rengini belli ettikleri 'Evet- Hayır' kampanyasına rockçı Hayko Cepkin'de katıldı. Rockçı Hayko Cepkin, referandum oyunu Twitter adresinden "Bu ne lan sadece futbolcularla popçuların farklı bir boyuta geçeceği bir döneme mi gireceğiz. Paso bunların videoları dolaşıyor.)#Hayır" ifadeleriyle duyurdu.

Fotoğraflarla Trump'ın vize yasağına karşı protestolar

ABD protestolar

Sarkisyan: Herhangi bir askeri işlem, dahası yeni savaş Karabağ sorununa çözüm getirmez

Herhangi bir askeri işlem, dahası yeni savaş Karabağ sorununa çözüm getirmez. Beyan bugün 28 Ocak’ta Ermeni Ordusunun kuruluşunun 25 yıldönümü vesilesiyle Cumhurbaşkanlığı konutunda düzenlenen ödül töreni esnasında Ermenistan cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Serj Sarkisyan’dan geldi.

Sahib Zuhur: 1915 Tehcirinde Öldürülen Lice Kaymakamının Kitabı

Haluk Kalafat
Hüseyin Nesimi, "Sahib Zuhur" adlı kitabında Osmanlı’nın çöküş sürecinin tanığı bir bürokrat olarak fikirlerini aktarıyor. “Sahib zuhur”, başkaldıran, isyancı anlamlarına geliyor. Lice Kaymakamı Giritli Hüseyin Nesimi 1915 yılında tehcire karşı çıktığı ve Ermenileri korumaya çalıştığı için öldürüldü.  

Fitch Türkiye'nin notunu düşürdü: Son 'yatırım yapılabilir ülke' notu kaybedildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin kredi notunu bir basamak düşürerek, yatırım yapılabilir seviyenin altına çekti. Fitch, Türkiye'nin BBB- olan notunu, BB+ seviyesine düşürdü. Görünümü ise durağan olarak belirledi.Böylece Türkiye son yatırım yapılabilir seviye notunu yitirmiş oldu. Bugün bir diğer derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor's da Türkiye'nin kredi notu görünümünü negatif olarak değiştirmişti.

Köprü Kuran Hikâyeler

Hasan Eren Çalışkan
Türkiye ve Ermenistan’dan toplam 24 gencin National Geographic fotoğrafçısı John Stanmayer’in yönetiminde yapılan fotoğraf atölyesinde ürettikleri çalışmalar 24 Ocak’ta Ermenistan’ın başkenti Erivan’da açıldı. Ağustosun son haftasında Ermenistan’ın Dilijan şehrinde düzenlenen atölyenin amacı fotoğraf dilini kullanarak, hikâye anlatıcılığını geliştirmek, katılımcıların deneyim paylaşımını artırmak ve görsel olarak anlatılacak hikâyelerle iki ülke arasında yeni bir diyalog oluşturmak. Atölye bitiminde yaşadıkları şehirlere dönen genç fotoğrafçılar kendilerine verilen cep telefonlarıyla dört ay boyunca fotoğraf çektiler ve ürettikleri görselleri instagram sayfasında paylaştılar.

Sibirya'nın Omsk köyünde inşa edilen kardan Ortodoks kilisesiKöyün ilk kilisesi kardan inşa edildi

© Fotoğraf: YouTube
Rusya'nın Omsk bölgesindeki Sosnovka köyünün sakini Aleksandr, kardan Ortodoks kilisesi inşa etti. Aleksandr'ın inşa ettiği kardan kilise, Sosnovka köyünün ilk kilisesi. Bundan önce Sosnovka sakinleri, dua etmek için çevredeki köylere gitmek zorunda kalıyordu.

Ermenistan 28 Ocak’ta en önemli ve en sevilen bayramlarından biri olan Ordu Gününü kutluyor.

Ermenistan Yüksek Sovyeti Eylül 1990’da, İçişleri Bakanlığı bünyesinde «Özel Alay»ın tesisi kararını aldı. 4 Mayıs 1991 yılında Ermenistan Hükümeti kararıya Bakanlar Konseyi bünyesinde Devlet Savunma Komitesi kuruldu. 5 Aralık’ta Ermenistan cumhurbaşkanı kararnamesiyle Vazgen Sarkisyan Savunma bakanı olarak atandı.28 Ocak 1992’de "Ermenstan Cumhuriyetinin Savunmasına İlişkin" tarihi kararla Ermeni Ulusal Ordusu tesis oldu. Gün, 2001 yılında resmi bayram ve iş tatili günü ilân edildi.

Selina Doğan'dan Berejiklian'a "Zabel Yeseyan gibi üretmek zorundayız"

Avustralya’nın en büyük eyaletine Ermeni Başbakan
CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Avustralya’nın en büyük eyaleti olan Yeni Güney Galler’de Başbakanlık görevine seçilen Gladys Berejiklian’a gönderdiği tebrik mesajında “Zabel Yeseyan gibi güçlü olmak ve üretmek zorundayız” dedi. Doğan, Yeni Güney Galler’in ilk kadın Başbakanı olan Ermeni siyasetçi Gladys Berejiklian’a Ermenice ve İngilizce olarak kaleme aldığı bir mektup yolladı. Mektubunda 100 yıl önce yaşanan büyük acıların ardından dünyanın birçok bölgesine dağılan bir ulusun mensupları olduklarına dikkat çeken Doğan, farklı tarihsel, sosyolojik ve siyasal gerçekliklere sahip ülkelerde yaşadıklarını belirtti.